Autor Wątek: Coppens, Skretting do metody: mieszać czy nie?  (Przeczytany 11904 razy)

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 867
  • Reputacja: 392
Odp: Coppens, Skretting do metody: mieszać czy nie?
« Odpowiedź #45 dnia: 21.06.2022, 19:48 »
Pytanko, czy można mieszać ze sobą pelletu coppensa i aller aqua ? Czy obydwa rodzaje namacza się podobnie ? A jeśli nie to jak namaczać allera ?
Domaczaj jak zanętę stopniowo i będzie ok.

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 338
  • Reputacja: 607
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Coppens, Skretting do metody: mieszać czy nie?
« Odpowiedź #46 dnia: 21.06.2022, 22:38 »
Mieszam wszystko, jak leci, dodaję wody, żeby prawie było przykryte, żadne zalewanie, odmierzanie czasu i odlewanie. Po kilkunastu - kilkudziesięciu minutach każdy pellet napije się tyle, ile potrzebuje a jak mu mało to wyciągnie potem od sąsiada. Mieszam różne rozmiary i marki. Po kilkunastu minutach pellet zwykle gotowy jest do użycia. Twardsze i większe pellety jeszcze nie są dość namoczone ale to nie przeszkadza, skoro mniejszy już klei. Po pewnym czasie trzeba domoczyć, jak te większe i twardsze wyciągną wodę z tych małych i bardziej chłonnych albo towar po prostu przeschnie.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline kolunio21

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 656
  • Reputacja: 34
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Tczew
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Coppens, Skretting do metody: mieszać czy nie?
« Odpowiedź #47 dnia: 22.06.2022, 11:55 »
Mieszam wszystko, jak leci, dodaję wody, żeby prawie było przykryte, żadne zalewanie, odmierzanie czasu i odlewanie. Po kilkunastu - kilkudziesięciu minutach każdy pellet napije się tyle, ile potrzebuje a jak mu mało to wyciągnie potem od sąsiada. Mieszam różne rozmiary i marki. Po kilkunastu minutach pellet zwykle gotowy jest do użycia. Twardsze i większe pellety jeszcze nie są dość namoczone ale to nie przeszkadza, skoro mniejszy już klei. Po pewnym czasie trzeba domoczyć, jak te większe i twardsze wyciągną wodę z tych małych i bardziej chłonnych albo towar po prostu przeschnie.

Też się przymierzam do tego rozwiązania tylko trochę się boje, że dam za dużo wody i będzie długo dochodził 🤔

Offline maximgtf

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 238
  • Reputacja: 25
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdańsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Coppens, Skretting do metody: mieszać czy nie?
« Odpowiedź #48 dnia: 22.06.2022, 12:08 »
Też mieszam skrettinga i coppensa w rozmiarach 2, 4, 6mm (6 rzadko ale dorzucam) i brak problemów. Moczę ok 2 minuty. Większe trochę dłużej dochodzą ale to nie stanowi problemu. Domaczam małym spryskiwaczem albo ręką. Jak przemoczysz zawsze ratuje dosypanie suchej zanęty lub rozsypanie w większej misce żeby pellet nie był zbitą bryłą. Po 2-3 razach wyczujesz.

Oczywiście jakieś pellety innych marek bałbym się łączyć i długo moczyć. Powyższe już sprawdzone.

Offline Little_Mook

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 23
  • Reputacja: 0
Odp: Coppens, Skretting do metody: mieszać czy nie?
« Odpowiedź #49 dnia: 14.04.2023, 21:52 »
Cześć wszystkim
Proszę wyjaśnić, dlaczego w mieszance (mix Coppens) Premium Coarse to zawsze połowa lub więcej?

Offline Little_Mook

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 23
  • Reputacja: 0
Odp: Coppens, Skretting do metody: mieszać czy nie?
« Odpowiedź #50 dnia: 15.04.2023, 12:07 »
Czy to ze względu na kolor lub zawartość tłuszczu?

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 423
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Coppens, Skretting do metody: mieszać czy nie?
« Odpowiedź #51 dnia: 15.04.2023, 12:43 »
Ale o co pytasz? Coppens sprzedaje jakiś mix? Bo widzę tylko pływający dla Koi.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Little_Mook

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 23
  • Reputacja: 0
Odp: Coppens, Skretting do metody: mieszać czy nie?
« Odpowiedź #52 dnia: 15.04.2023, 13:06 »
Wybacz, że nie wyraziłem się jasno.
Pytam o proporcje mieszania.
Ten temat zaleca różne proporcje podczas mieszania granulek.
3 części „Coarse” / 2 części ciemnego
4 części „Coarse” / 3 części ciemnego
Dlaczego zawsze jest więcej jasnych granulek(Coarse)?

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 423
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Coppens, Skretting do metody: mieszać czy nie?
« Odpowiedź #53 dnia: 15.04.2023, 13:08 »
Bo to taka baza jest. Po prostu podstawowy, uniwersalny pellet. Możesz oczywiście łowić np. na samą betainę. Dla mnie to głównie chodzi o temperaturę wody i żerowanie ryb.

Ale to tak jak masz podstawową zanętę i do niej dodajesz różne komponenty, żeby ją zrobić bardziej atrakcyjną.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Little_Mook

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 23
  • Reputacja: 0
Odp: Coppens, Skretting do metody: mieszać czy nie?
« Odpowiedź #54 dnia: 15.04.2023, 13:41 »
Chcę tylko powiedzieć, że nie krytykuję i nie próbuję zaaranżować sporu. Chcę po prostu zrozumieć ten temat.
OK. Dlaczego nikt nie używa jako bazy np. „green betaine”? Dlaczego jest używany w symbolicznych ilościach? Dlaczego czarne i czerwone granulki nie nadają się na bazę?
Jeszcze bardziej zainteresowałem się tym zagadnieniem, gdy dowiedziałem się, że bardzo popularne w Rumunii mieszanki rybne (IBAITS i FEEDER-X) to mieszanka czerni, czerwieni, żółci i zieleni w równych proporcjach. Mogę założyć, że są albo Coopens, albo Skretting. Albo ich mieszanina.
Zastanawiam się więc, dlaczego forum trzyma się przepisu, w którym „Corsare” jest podstawą.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 423
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Coppens, Skretting do metody: mieszać czy nie?
« Odpowiedź #55 dnia: 15.04.2023, 13:49 »
Bo jest najtańszy? :D
Naprawdę, nikt nie broni kombinować nad wodą. Zrób taką i taką mieszankę (lub sama np. betaina) i na jednej wędce dawaj to, na drugiej tamto. Potem podziel się spostrzeżeniami.

Każdy z nas tu kombinuje/kombinował. Wielu doszło do wniosku, że najlepiej trzymać się podstaw.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Little_Mook

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 23
  • Reputacja: 0
Odp: Coppens, Skretting do metody: mieszać czy nie?
« Odpowiedź #56 dnia: 15.04.2023, 14:31 »
Biorąc pod uwagę, że rzadko łowię, różnica w cenie nie jest dla mnie istotna.
Z tego samego powodu mam ograniczone możliwości eksperymentowania. Dlatego stawiam na sprawdzone rozwiązania.
Na przykład kupię 1 kg każdego koloru. Jeśli ta proporcja się nie udaje, ale proporcja forum jest bardziej wydajna, to dla mnie oznacza to, że kupiłem mniej niż półtora kilograma pelletu w cenie 4 kg.

Uważam, że lepsze jest wrogiem dobrego. ;D ;D ;D
„Moja” przyszła mieszanka granulek 8):
Coppens premium coarse, 2 mm - 2 kg.
Coppens black premium select, 2mm - 1 kg.
Coppens red premium select, 2mm - 1kg.

Czy jest sens:
zwiększyć ilość Coarse i wziąć 3kg? Wtedy mam stosunek 3:1:1.
zastąpić czarne granulki zieloną betainą? Czy ktoś ma doświadczenie? nie chcę eksperymentować :P

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 650
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Coppens, Skretting do metody: mieszać czy nie?
« Odpowiedź #57 dnia: 15.04.2023, 14:44 »
Pellety kolorowe są droższe, zaś typowy pellet coarse ma kolor szarobrązowy (bardziej jasnobrązowy) i doskonale działa. Dlatego nie trzeba tu wiele kombinować. Aczkolwiek brania mogą być lepsze z kolorem żółtym, pomarańczowym, czerwonym czy zielonym. Ogólnie kolor pod wodą inaczej 'wygląda', i kolor typowych pelletów jest doskonale widoczny, nie jest też 'oczojebny' i rybom to pasuje. Zwłaszcza, że decydującym faktorem jest raczej zapach i smak.

A pellety nie muszą być dwukolorowe. Są takie jak Przemka Solskiego czy z Dynamite'a, ale jest też taki Ringers, jednokolorowy. Obydwa działają. I niczego tu nie musimy poprawiać aczkolwiek możemy. Mi pasuje najbardziej układ, gdzie na sesję robię sobie pellet 2 mm jako podstawa, kolejny zabarwiony, do tego mam jeszcze zanętę. I mieszam sobie to tak jak mi się podoba, i w trakcie łowienia mogę stwerdzić, co daje więcej brań. Można też pellet lekko przemoczyć lub dokleić, i też można kombinować. MOże się okazać, że sklejony pellet daje mieszankę, która w większości dociera na dno i pułapka jest idealna. Bo jak nie ma brań, to coś jest tego powodem, i powinniśmy wykluczyć opcję, że mieszanka się rozwala przed dotarciem na dno.

Kolor czerwony czy zielony ma sens w pewnych warunkach, i warto mieć taką opcję, zwłaszcza na cieplejsze dni i płytszą wodę.

Ja ostatnio testuję dodawanie atraktora (gęstszego na ulepioną Metodę), i zdecydowanie mam więcej brań lub raczej są one szybsze. Tak więc rybę można 'podkręcać' na różne sposoby, i wcale nie trzeba szykować wielu kolorowych opcji. Często im prościej łowimy tym lepiej :)
Lucjan

Offline piotrrd

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 718
  • Reputacja: 80
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sokółka
Odp: Coppens, Skretting do metody: mieszać czy nie?
« Odpowiedź #58 dnia: 15.04.2023, 14:56 »


Można też pellet lekko przemoczyć lub dokleić, i też można kombinować.

Luk co stosujesz jako "klej" ?

Ostatnio chodzi mi po głowie  (oczywiście rzeka Ren) żeby całkowicie zrezygnować z sypkiej zanęty i jako bazę stosować sam mikro pellet, do tego robaki białe, trochę pelletów większej średnicy i to wszystko.

Syte, treściwe i doskonale pochłania wszelkie aromaty,do tego szczypta Lavy czerwonej która bardzo dobrze działa i tyle.



Wysłane z mojego M2007J20CG przy użyciu Tapatalka


Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 423
  • Reputacja: 1971
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Coppens, Skretting do metody: mieszać czy nie?
« Odpowiedź #59 dnia: 15.04.2023, 14:57 »


Czy jest sens:
zwiększyć ilość Coarse i wziąć 3kg? Wtedy mam stosunek 3:1:1.
zastąpić czarne granulki zieloną betainą? Czy ktoś ma doświadczenie? nie chcę eksperymentować :P

Nie dostaniesz odpowiedzi na tak postawione pytanie. U każdego sprawa wygląda inaczej. U niektórych prawie w ogóle nie ma efektów na czysty pellet, lepiej go mielić. U innych ryby wchodzą 2x bardziej w czysty pellet niż w zmielony. A Ty pytasz, czy jak dodasz kg Coarse więcej to coś zmienisz na lepsze ;)
Krwawy Michał

Purple Life Matters