Autor Wątek: Guru Aventus Float 12ft - krótka prezentacja  (Przeczytany 3560 razy)

Offline KamilR

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 154
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdańsk ale szwędam się wszędzie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Guru Aventus Float 12ft - krótka prezentacja
« Odpowiedź #15 dnia: 01.05.2022, 19:01 »
Ja nadal czekam aż przetestujesz sprzęt na porządnym kabanie :) oby już niedługo !

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 018
  • Reputacja: 707
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Guru Aventus Float 12ft - krótka prezentacja
« Odpowiedź #16 dnia: 01.05.2022, 19:07 »
Też na to czekam

Wysłane z mojego SM-M515F przy użyciu Tapatalka

Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 692
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Guru Aventus Float 12ft - krótka prezentacja
« Odpowiedź #17 dnia: 02.05.2022, 09:24 »
Dobra recka! :thumbup: Też myślę o tym kiju pod pewne wody :)

Mam jednak pewną uwagę do szukających. Wielu szykujących się pod pellet wagglera dobiera kij z myślą o dopasowaniu się do większych ryb i chce grubaśnych żyłek i mocarnego kija. Jednak tutaj zawsze wędka sporo amortyzuje, bo to mocniejsza lekko matchówka. Ostatnio łowię swoim Greysem Torreonem  4.5 m większe ryby, i użyłem żyłki 4.5 lb, czyli 0.17 z przyponem 0.14 mm. I po prostu byłem zaskoczony jak spokojnie radziłem sobie z karpiami czy linami. Kij robił dokładnie to co trzeba, i przepięknie amortyzował, przy pickerze dotarłbym do wytrzymałości żyłki, tutaj zaś kij robił robotę i przyznam, że doskonale. WIele karpi przekraczało wytrzymałość żyłki, ale nie było z tym żadnego problemu. Dlatego uspokajałbym każdego tutaj co się boi o wytrzymałość całości. Jeśli ten kij ogarnia żyłki do 10 lb, to można na to ciągnąć niezłe kabany. I właśnie dłuższy kij sporo tu pomoże, gdyż amortyzacja jest o wiele lepsza. NIe mam tylko pojęcia jak długo trwa hol i czy da się utrzymać rybę w 'swojej strefie'. Piotr z którym łowiłem kilka razy w Polsce łowił duże karpie na swoje Trabucco, z żyłkami 0.23 mm, walnął nawet największego z karpi na Ochabach, miał 19 kilogramów. Uważam więc, że tu będzie podobnie. I właśnie nie należy szukać bardzo sztywnych pał. A jego feeder wspomnianej firmy pięknie amortyzował, więc tu powinno być lepiej, gdyż kij jest pod większą rybę, nie jest wcale uniwersalny. WIęc dla tych, co szukają PW pod większe karpie polecam właśnie kije 3.60 metra. One nie będą do łowienia kloców przy liliach czy zawadach, ale do walki z rybą na większym 'polu' i powinny świetnie dać radę, zwłaszcza jeśli pochyla się szczytówkę do powierzchni, co skutkuje spokojniejszym holem. I na pewno jest to dobra metoda na karpie kiedy jest gorąco i te nie schodzą do dna. I jeśli ten kij robiony był pod taką wodę jak Boddington w UK, zaporówkę gdzie karpie urosły i mają większą wagę, to tym bardziej bym go polecał w ciemno :)
Lucjan

Offline Cobi92

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 200
  • Reputacja: 163
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kalisz
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Guru Aventus Float 12ft - krótka prezentacja
« Odpowiedź #18 dnia: 02.05.2022, 11:07 »
LUK o jakim Patyku z Trabucco mówisz ? pytam z ciekawości, bo sam mam kij tej firmy do PW i właśnie 3,60m. Nie walczył jeszcze za wiele z większymi rybami, trafił się jeden amur ponad metr, który niestety spiął się przy podbieraniu. Z tego co pamiętam Shreku skręcił mi hamulec po swojemu, czyli prawie na beton i żyłka jak i kij dawały radę, chociaż młynek dostał ładnie popalić :x
Lepiej 3 razy złowić i wypuścić niż raz zjeść ;)

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 018
  • Reputacja: 707
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Guru Aventus Float 12ft - krótka prezentacja
« Odpowiedź #19 dnia: 02.05.2022, 11:38 »
Karpie (i to duże) na PW takim kijem da radę ogarnąć i cienką żyłką, ale na łowisku które często odwiedzam pod tą technikę "problemem" są amury i ich szaleńcze odjazdy którymi potrafią po jednym holu zdewastować żyłkę na odcinku 10-12m. Dodatkowo dochodzi spora presja i dużo grubej, silnej ryby w wodzie.
Ujmę to tak: jeżeli bawisz się PW i regularnie odławiasz karpie czy amury do 5kg, a misiek 10+ jest rzadkim przylowem, to optymalna będzie żyłka 0,20 + 0,18 przypon co zapewni spory margines bezpieczeństwa. Natomiast jeżeli regularnie odławiasz rybki 8+ to żyłka 0,23-0,25 będzie bezpieczniejszym wyborem ze względu na czasem dość siłowe hole. Resztę zamortyzuje kijek

Mam do PW 2 kije. Jeden to Drenann Pudlle Chucker Pellet Waggler 11ft i rewelacyjnie się mi holuje tym kijem nawet spore rybki, ale momentami brakuje mu trochę mocy i dlatego zdecydowałem się na zakup Aventusa, który na sucho wydaje się mieć więcej mocy od Pudla.

Wysłane z mojego AGS2-L09 przy użyciu Tapatalka

Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 692
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Guru Aventus Float 12ft - krótka prezentacja
« Odpowiedź #20 dnia: 02.05.2022, 19:35 »
LUK o jakim Patyku z Trabucco mówisz ? pytam z ciekawości, bo sam mam kij tej firmy do PW i właśnie 3,60m. Nie walczył jeszcze za wiele z większymi rybami, trafił się jeden amur ponad metr, który niestety spiął się przy podbieraniu. Z tego co pamiętam Shreku skręcił mi hamulec po swojemu, czyli prawie na beton i żyłka jak i kij dawały radę, chociaż młynek dostał ładnie popalić :x

Nie pamiętam dokładnie, ale mógł to być Selektor, ale głowy nie dam sobie uciąć. Piotrek pykał nimi spore karpie bez problemu z żyłką 0.23 mm, na kilku wodach, i byłem tego świadkiem. Na 'zdrowy rozum' nie uwierzyłbym w moc takiego zestawu a jednak. Do tego on startuje w wielu zawodach i miał niezłe wyniki, a nawet bardzo dobre, więc to nie były jakieś przypadki.

A co do amurów, to ich odjazdy mogą być problemem dla każdego kręcioła chyba. Pamiętam jak dziś, jak na Śródlesiu 2 Kamil miał amura, który potulnie szedł do podbieraka niczym leszcz. Łowca już myślał, że będzie po sprawie, po czym zaczęła się jazda :) Kamilowi zajęło dużo czasu wyholowanie ryby, bo miał żyłki do zig riga przy swojej karpiówce (12 lb!). A amurek nie był wcale taki wielki :) Zaś na Ochabach Maciek (kucuś) szybko wyholował ładnego amura, ale ryba była strasznie nerwowa na macie, doszło do tego, że dała mu  'z liścia' ogonem i chyba nie dało się zrobić foty :P

A co do recki i samego kija, to chodziło mi głównie o to, że pod duże karpie lepiej zawsze wybrać kij dłuższy, czyli właśnie pellet wagglery o długości 3.60 metra, nawet jeśli się łowi w miarę blisko. Bo w Anglii długości ich są dopasowane do komercji i wielkości tamtych karpi właśnie, dlatego mają zazwyczaj 3 lub 3.30 metra. Zazwyczaj na zawodach wyczynowcy robią wagi po 50-150 kilo w sezonie, więc koncentracja ryb jest duża - dlatego nie rosną. W Polsce jest inaczej i ryby mają znacznie większe rozmiary, dlatego dobrze znaleźć jakąś równowagę, właśnie jak pisze Patryk. Można jednak zapolować na byki również, mając zestawy ulokowane blisko brzegu lub w pewnej odległości. Karpiarze łowią z powierzchni, ale tu nie da się łowić bez obserwacji przynęty, bo łatwo złowić kaczkę lub gęś. Przy PW problem znika, sam się dziwię dlaczego karpiarze nie idą w tym kierunku. Może to nie jest 'trendy' dla nich, tak  jak Metoda? :)

I piszę to dlatego też, że przy upałach w Polsce łowienie w ten sposób jak najbardziej ma sens, nawet bym pokusił się o łowienie z alarmami. Bo ryba rzadko schodzi do dna, i może spokojnie łyknąć pellet zawieszony w wodzie na głębokości 50-60 cm. Sam jestem ciekaw jakby to wyszło. Moi znajomi jeżdżą do Francji na karpie głównie wiosną i jesienią, i pytałem ich dlaczego nie latem. Nie temperatury są problemem ale karp nie schodzący do dna, sporo zielska. DLatego pellet waggler to idealna opcja nie tylko do łowienia karpi wigilijnych rozmiarów, ale i kabanów. I wg mnie warto eksplorować ten typ łowienia - z pelletem 11 mm między innymi :)



Lucjan

Offline Cobi92

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 200
  • Reputacja: 163
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kalisz
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Guru Aventus Float 12ft - krótka prezentacja
« Odpowiedź #21 dnia: 02.05.2022, 22:55 »
ryba rzadko schodzi do dna, i może spokojnie łyknąć pellet zawieszony w wodzie na głębokości 50-60 cm. Sam jestem ciekaw jakby to wyszło

W ubiegłym roku, zanim jeszcze zakupiłem kij do PW i zacząłem z nim zabawę, miałm problem jak się dobrać w upalne dni do karpi, które nie chcą zejsć do dna. Karpiarzem nie jestem, łowię głownie na metodę, ale lubię kombinować, więc wymyśliłem:

Podajnik do metody, w podajniku dość sucha zanęta ze sporym dodatkiem mielonych prażonych konopii i rozgniecionych w palcach waftersów, a do tego ponad metrowy przypon z możliwie lekkim haczykiem i mocno pływającą przynętą. Zestaw dziwny, daleko mu do PW, ale udało się złowić kilka ryb czyli skuteczny.

Dziś mnie kusiło spróbować na PW bo pogoda sprzyjała ale miałem takiego lenia że odpuściłem i po wyjęciu kilku karpików zmieniłem przynęty na dużo większe by po prostu posiedziałem nad wodą :)
Lepiej 3 razy złowić i wypuścić niż raz zjeść ;)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 692
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Guru Aventus Float 12ft - krótka prezentacja
« Odpowiedź #22 dnia: 03.05.2022, 07:58 »
I tak trzeba działać, kombinować :thumbup:

Kto czasami ogląda filmy angielskich wyczynowców ten może zauważyć, że wielu z nich mówi o tym, ze typowe techniki muszą być cały czas udoskalane, gdyż ryba na komercjach się uczy. Szczególnie James Hughes jest na to uczulony, a gość wygrał masę nagród i zgarnął z kilkaset tysięcy w zawodach w przeciągu ostatnich kilku lat. Teraz mówi on, że zaczyna zawody od szukania ryby bez żadnego nęcenia, zazwyczaj tej co jest w toni, to są często większe ryby. Używa do tego tyczki, jednak z zestawem do 'shallow fishing' czyli w toni. W Polsce karpie są jeszcze większe, więc jak najbardziej należy kombinować i można użyć do tego pellet wagglera właśnie. Też mam gotowe zestawy do Metody, ja kombinuję jednak z czymś na zasadzie zig riga, gdzie można przynętę oddalać od podajnika. ALe wracając do pellet wagglera - tu zaletą jest możliwość przemieszczania zestawu, w Metodzie jest on stateczny. Dlatego jeśli się strzela pelletem i ryba będzie rozpoznawać przynętę, można naprawdę pokosić. Karpiarze łowiący z powierzchni też używają jakichś floatersów czy karmy która pływa, i karp daje się na to złowić, więc pellety na pewno się sprawdzą, zwłaszcza, zę to jest karma dopasowana do ryb karpiowatych.

Nie wiem czy masz jak, ale pokombinuj z pelletami Skrettinga 11 mm, które można zakładać na gumki na włosie, jak i nęcić. Mowa o tych karpiowych. Wg mnie mogą się dobrze sprawdzić z pellet wagglerem i kijami o takiej mocy jak wędka z recenzji. Dzięki rozmiarom można nimi strzelać na bardzo duże odległości, mają podobne kształty więc nie latają jak np. kukurydza na różne dystanse. Z tego co widze to jest na aledrogo za 13 zeta za kilogram, więc cena jest bardzo dobra.

Powodzenia w kombinacjach :)
Lucjan

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 018
  • Reputacja: 707
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Guru Aventus Float 12ft - krótka prezentacja
« Odpowiedź #23 dnia: 26.05.2022, 08:18 »
Kilka fotek ugięcia kija z ostatniego wypadu.
Pierwsze pod amurem 10,5kg, reszta pod kaperkiem 9kg.
Bonusy zaliczone, kijek pięknie się pod nimi gnie ale mocy mu nie brakuje.
Karp dał mocno popalić i przy bardzo siłowym holu nie czuć było końca możliwości kija

Wysłane z mojego SM-M515F przy użyciu Tapatalka

Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Online Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 255
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Guru Aventus Float 12ft - krótka prezentacja
« Odpowiedź #24 dnia: 26.05.2022, 08:30 »
Fajna woda. Gdzie to jest? ;)
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline Cobi92

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 200
  • Reputacja: 163
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kalisz
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Guru Aventus Float 12ft - krótka prezentacja
« Odpowiedź #25 dnia: 26.05.2022, 08:39 »
Fajna woda. Gdzie to jest? ;)

Ustroń - Mokate :)
Lepiej 3 razy złowić i wypuścić niż raz zjeść ;)

Online Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 255
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Guru Aventus Float 12ft - krótka prezentacja
« Odpowiedź #26 dnia: 26.05.2022, 08:42 »
:thumbup:
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.