Autor Wątek: Metod feeder pytania początkującego  (Przeczytany 4365 razy)

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Metod feeder pytania początkującego
« Odpowiedź #15 dnia: 25.06.2022, 09:00 »
A właśnie. Co do napięcia żyłki też mam z tym problem. Wiem że podajnik już opadł a żyłka potrafi spadać nawet dobre kilka minut przez co nie jest napięta. Nie chce jej poprawiać żeby nie zruszyc podajnika. Jakieś pomysły
Napinasz delikatnie żyłkę i ona się zatapia. Szczytówka lekko się prostuje, znowu robisz lekki obrót korbką. Aż do zatopienia żyłki i pozostawienia szczytówki lekko wygiętej.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Frax091

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tak, jestem wierzący, wierzę w siebie
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Metod feeder pytania początkującego
« Odpowiedź #16 dnia: 17.08.2022, 18:04 »
Z racji że jestem fanatykiem methody, podzielę się również moimi doświadczeniami:
1.
Klips to jest oczywiście obowiązek (jest to jeden z najważniejszych, zaraz po pellecie aspekt methody), polecam wyposażyć swoje kołowrotki w gumowe klipsy, które przy nagłych odjazdach ryb samoczynnie się wyhaczają, jednak niektóre kołowrotki nie są do takich operacji przystowane.
2.
Wybór pelletu jest prosty, dzielimy je na 3 kategorie: granulaty (lorpio, traper i inny tego typu syf), granulaty wysokiej jakości (nasz rodzimy FeederBait), oraz pellety angielskie (Skretting, Coppens, Sonubaits, Ringers).
Wszelkie granulaty powinny zostać wyj***ne do kosza przez każdego kto je posiada, ponieważ nie stało to nigdy obok prawdziwego pelletu. Moim zdaniem nazwanie tego produktu pelletem jest mylne dla kupującego.
Granulaty wysokiej jakości takie jak FeederBait są jak najbardziej dobrym rozwiązaniem i na naszych wodach jest taki pellet w stanie konkurować z pelletami angielskimi, pamiętajmy że pellet ten rozrabiamy bardzo krótko ~30 sekund max.
Pellety angielskie charakteryzują się bardzo wysoką "chłonnością" wody (chyba że mamy doczynienia z pelletami odtłuszczonymi takimi jak np. Aller Aqua Classic, czy niektóre od Coppensa), możemy je nawet trzymać w wodzie do 3-4 minut ! Moim zdaniem najlepszym pelletem z rewelacyjnym stosunkiem ceny do jakości jest Skretting oraz Skretting Optiline namaczamy je od 20 sekund do 3 minut. Doskonale nadają się do używania jako bazy do tworzenia własnych mieszanek. 
Osobiście używam tylko pelletów angielskich z racji na ich niezawodność, powtarzalność i dostępność.
3.
Sprawa przyponów jest równie prosta co z pelletem, najlepszym rozwiązaniem jest:
10cm długości
Bagnet/Igła np. Guru,Preston
Hak o rozmiarze 12-14 (polecam tutaj szczególnie haki Kamasan T360 oraz T911x, najlepsze na rynku)
Średnica 0.18-0.20

Mam nadzieję że pomogłem komuś, osobiście uważam że są to 3 najważniejsze aspekty methody które nam pozwolą efektywnie (efektownie też :P) łowić na methodę
Więcej, więcej, zawsze chciałem mieć więcej

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 325
  • Reputacja: 598
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Metod feeder pytania początkującego
« Odpowiedź #17 dnia: 18.08.2022, 18:47 »
Co do klipa to się zgodzę. Rzut do klipa, bezpieczny klips mam na każdym kołowrotku.
Co do pelletu Lorpio to się nie zgodzę, oceniam go prawie tak wysoko, jak od Sonu. Kupuję jednak najczęściej Sketting, Coppens, Aller Aqua, bo są tańsze od Lorpio. Pelletu nie zalewam na czas ale określoną ilością wody "na oko" i już nic nie odlewam. Mieszam też różne pellety, które różnie dochodzą.
Na przypony do metody nie daję cieńszej żyłki, niż 0,22, nawet do haczyków 16.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline key_kr

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 780
  • Reputacja: 61
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków
Odp: Metod feeder pytania początkującego
« Odpowiedź #18 dnia: 18.08.2022, 19:05 »
Z racji że jestem fanatykiem methody, podzielę się również moimi doświadczeniami:.
3.
Sprawa przyponów jest równie prosta co z pelletem, najlepszym rozwiązaniem jest:
10cm długości
Bagnet/Igła np. Guru,Preston
Hak o rozmiarze 12-14 (polecam tutaj szczególnie haki Kamasan T360 oraz T911x, najlepsze na rynku)
Średnica 0.18-0.20


Nie rozumiem jak generalizujesz rozmiar haczyka.
Z tego wynika , że lowisz na malutkie przynęty?

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 325
  • Reputacja: 598
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Metod feeder pytania początkującego
« Odpowiedź #19 dnia: 18.08.2022, 21:48 »
Uważam, że haki 14-12 to idealny rozmiar na początki łowienia z metodą. Do waftersów 6-10 mm. Polecane modele haków też bardzo dobre.
Bagnet na haku obsłuży waftersy. I na początek to powinno wystarczyć.
Jedynie żyłkę do przyponu dałbym 0,22 mm.

Później przydałyby się przypony z gumką do pelletów bez dziurki i innych zakładanych na gumkę oraz z push-stopem do przynęt z dziurką, kukurydzy lub nawet robaków. Można też później rozszerzyć rozmiar haków do 16 - 10 a nawet 8 ale na początek 14-12 to ideał.


Pozdrawiam,
Tomek

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Metod feeder pytania początkującego
« Odpowiedź #20 dnia: 18.08.2022, 22:12 »
Pellety Lorpio są ok. To jest chyba Coppens przepakowywany. Oczywiście taniej wychodzi oryginał.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Frax091

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tak, jestem wierzący, wierzę w siebie
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Metod feeder pytania początkującego
« Odpowiedź #21 dnia: 20.08.2022, 11:00 »
Z racji że jestem fanatykiem methody, podzielę się również moimi doświadczeniami:.
3.
Sprawa przyponów jest równie prosta co z pelletem, najlepszym rozwiązaniem jest:
10cm długości
Bagnet/Igła np. Guru,Preston
Hak o rozmiarze 12-14 (polecam tutaj szczególnie haki Kamasan T360 oraz T911x, najlepsze na rynku)
Średnica 0.18-0.20


Nie rozumiem jak generalizujesz rozmiar haczyka.
Z tego wynika , że lowisz na malutkie przynęty?

Zależy jak definiujemy małe przynęty, nigdy nie łowię na przynęty większe od 10mm jednak sam łowie najczęściej na przynęty 4-6mm z racji że pomagają się dokopać do większych rybek :fish:
Hak o rozmiarze 12 to jest najbardziej uniwersalny rozmiar który pozwala na używanie przynęt 4-10mm (większe przynęty moim zdaniem mijają się z celem)
Można używać ewentualnie haków rozm. 10 przy używaniu przynęt 12mm, jednak sam nie widzę sensu żeby na tak duże przynęty łowić.
Staram się zawsze łowić na najmniejsze przynęty jakie są skuteczne na danym łowisku (4-6mm)
Więcej, więcej, zawsze chciałem mieć więcej

Offline Frax091

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tak, jestem wierzący, wierzę w siebie
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Metod feeder pytania początkującego
« Odpowiedź #22 dnia: 20.08.2022, 11:02 »
Uważam, że haki 14-12 to idealny rozmiar na początki łowienia z metodą. Do waftersów 6-10 mm. Polecane modele haków też bardzo dobre.
Bagnet na haku obsłuży waftersy. I na początek to powinno wystarczyć.
Jedynie żyłkę do przyponu dałbym 0,22 mm.

Później przydałyby się przypony z gumką do pelletów bez dziurki i innych zakładanych na gumkę oraz z push-stopem do przynęt z dziurką, kukurydzy lub nawet robaków. Można też później rozszerzyć rozmiar haków do 16 - 10 a nawet 8 ale na początek 14-12 to ideał.

Średnica 0.20 wystarcza na wszystkie ryby które docelowo powinniśmy łowić na methodę, 0.22 można używać na komercjach z dużymi przyłowami. Jednak często 0.20 to jest nawet za dużo na niektóre łowiska
Więcej, więcej, zawsze chciałem mieć więcej

Online Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Metod feeder pytania początkującego
« Odpowiedź #23 dnia: 20.08.2022, 11:05 »
Doprecyzuj o jakich wodach piszesz. Z takimi przynętami i żyleczką 0,20 wiele nie zwojujesz na wodach naturalnych 🙄.

Offline Adrian

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 624
  • Reputacja: 52
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Metod feeder pytania początkującego
« Odpowiedź #24 dnia: 20.08.2022, 13:55 »
Z racji że jestem fanatykiem methody, podzielę się również moimi doświadczeniami:.
3.
Sprawa przyponów jest równie prosta co z pelletem, najlepszym rozwiązaniem jest:
10cm długości
Bagnet/Igła np. Guru,Preston
Hak o rozmiarze 12-14 (polecam tutaj szczególnie haki Kamasan T360 oraz T911x, najlepsze na rynku)
Średnica 0.18-0.20


Nie rozumiem jak generalizujesz rozmiar haczyka.
Z tego wynika , że lowisz na malutkie przynęty?

Zależy jak definiujemy małe przynęty, nigdy nie łowię na przynęty większe od 10mm jednak sam łowie najczęściej na przynęty 4-6mm z racji że pomagają się dokopać do większych rybek :fish:
Hak o rozmiarze 12 to jest najbardziej uniwersalny rozmiar który pozwala na używanie przynęt 4-10mm (większe przynęty moim zdaniem mijają się z celem)
Można używać ewentualnie haków rozm. 10 przy używaniu przynęt 12mm, jednak sam nie widzę sensu żeby na tak duże przynęty łowić.
Staram się zawsze łowić na najmniejsze przynęty jakie są skuteczne na danym łowisku (4-6mm)
Dlaczego uważasz, że używanie przynęt większych niż 10mm mija się z celem?

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Metod feeder pytania początkującego
« Odpowiedź #25 dnia: 20.08.2022, 14:31 »
Można używać ewentualnie haków rozm. 10 przy używaniu przynęt 12mm, jednak sam nie widzę sensu żeby na tak duże przynęty łowić.
Staram się zawsze łowić na najmniejsze przynęty jakie są skuteczne na danym łowisku (4-6mm)

Wynika z tego, że łowisz głównie w opcji której ryba zasysa zawartość podajnika. U mnie jednak bardzo dobrze sprawdzały się przynęty 12 mm, w tym mielonka na włosie. W takiej opcji jest to 'wisienka na torcie', gdzie ryba nie musi zasysać pelletów, i można stosować to z zanętą lub miksem 50/50 :)

I jakby co to nie krytykuję, raczej zauważam :) Wg mnie problemy zaczęły się jak zniknął pellet 12 mm, ponieważ Coppens zmienił ten rozmiar na 'krowę' 14 mm i rozmiar ten wypadł z rynku.

Ciekawie wygląda to w UK, bo wychodzi, że większość wyczynowców łowi na wodzie która jest zupą, to znaczy jest mętna. Ja łowiłem na kilku wodach przejrzystych, i tam właśnie dobrze sprawdzała się 'wisienka na torcie'. Wg mnie warto mieć taką opcję. A właśnie Dynamite ma pellet 12 mm (Robin Red), ma je też kilka polskich firm, jak Meus. Wielu wędkarzy którzy mają na myśli 'dzikie wody PZW' odnoszą się do wód właśnie przejrzystych, i zapewne stąd to inne podejście, bo PZW ma tak dzikie wody jak ja jestem murzynem :)
Lucjan

Online Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Metod feeder pytania początkującego
« Odpowiedź #26 dnia: 20.08.2022, 15:02 »
Kto pisze o dzikich wodach? Takimi zbiornikami można nazwać starorzecza czy też wody które nigdy nie były zarybiane. Zbiornik naturalny a dziki to delikatna różnica. Łowiąc na zbiornikach naturalnych wiadomo, że nie chodzi o przejrzystość wody tylko o ilość drobnicy jaka w takich zbiornikach występuje co w wielu przypadkach eliminuje użycie metody jako sposobu dobrania się do większych ryb.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Metod feeder pytania początkującego
« Odpowiedź #27 dnia: 21.08.2022, 09:56 »
Miałem na myśli wielu wędkarzy, operujących określeniem 'dzikie wody PZW', nie chodzi o ciebie. Mi to  na maksa nie pasuje, bo dzikich wód nikt nie zarybia rok do roku, zmniejszając ich potencjał. Na pewno jednak czystość wody ma wiele wspólnego z wynikami, gdyż ryba tam jest o wiele trudniejsza do złowienia, jest jej też zazwyczaj mniej, o czym świadczy brak koloru, jest tam też mniej pokarmu.

Dlatego moim zdaniem wielu mylnie formułuje wnioski, sam tak miałem. Nigdy w życiu porady z komercji angielskiej nie będą działały wszędzie, w oparciu o technikę działającą w wodzie o małej przejrzystości tak samo jak na wodzie czystej. Co ciekawe też brytyjscy wyczynowcy sami mówią o tym, ze teraz aby wygrać zawody lub zająć dobre miejsce, trzeba zmieniać taktykę, kombinować na maksa, bo to co działało dobrze kilka lat temu już nie jest tak skuteczne.

I wcale nie oznacza to, że jakieś porady są złe, chodzi mi tylko o zrozumienie, że na wodzie przejrzystej wiele rzeczy będzie działać inaczej. Zobaczcie jedną rzecz. Weszły w ostatnich latach podajniki do Metody typu hybrid, pellety 2 mmm wyarły zanętę i miks 50/50. I nagle okazuje się, że najlepiej działa hybrid z przynęta umieszczoną na dnie, zasypaną pelletami. Czy kolor waftersa wtedy ma wielkie znaczenie? Czy powinien być w kolorze pelletów? Kiedy więc łowić 'z wisienką na torcie'? Czy minimalizacja przynęt oznacza, że karp kusi się na coś, co ma 6 czy 8 mm? Wg mnie to mało prawdopodobne, ryba zasysa zawartość podajnika. Zrozumiałem to na czystej wodzie, gdzie widziałem podajnik na dnie i kręcące się tam ryby kilka lat temu. Karpie i liny zasysały kupki zanęty, natomiast do podajnika z pomarańczowym waftersem podchodziły jak do pies do jeża i kombinowały jak koń pod górkę, i nie zaciąłem ani jednej ryby. Omijały też pellety 8 mm którymi nęciłem o dziwo. Być może po pewnym czasie i tu by nabierały podejrzeń? 8)

Dlatego uważam, że na wielu wodach przejrzystych aby działała wisienka na torcie, trzeba większej przynęty, niekoniecznie 'oczojebnego' waftersa. Może to być pellet 12 mm  SPory, inny kolor, fajny zapach), którego ileś sztuk wprowadza się w nęceniu wstępnym, zadziała też kukurydza lub coś w kolorze żółtym. I dlatego też wielu twierdzi, że klasyk jest lepszy od Metody, bo właśnie łowią na wodzie o większej przejrzystości. A to nie musi być prawda, to sprawa jak nęcimy i czym właśnie. Podobinie jest tez z karpiarzami łowiącymi na przejrzystych wodach, muszą się o wiele bardziej postarać, pułapka musi być o wiele bardziej wyrafinowana niż na wodzie mętnej, gdzie ryba korzysta głównie ze zmysłu węchu. Mi to doskonale potwierdza łowienie brzan. Jak woda ma kolor i płynie, to jest o wiele łatwiej złowić ten gatunek niż na czystej wodzie, gdzie trzeba stawać na rzęsach :)
Lucjan

Offline Azbest

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
Odp: Metod feeder pytania początkującego
« Odpowiedź #28 dnia: 28.09.2022, 13:59 »
A właśnie. Co do napięcia żyłki też mam z tym problem. Wiem że podajnik już opadł a żyłka potrafi spadać nawet dobre kilka minut przez co nie jest napięta. Nie chce jej poprawiać żeby nie zruszyc podajnika. Jakieś pomysły
Jak mawia Dawid Moska z kanału Jedziemy na ryby jesli będzie branie metodowe to i tak je zobaczysz.

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 237
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Metod feeder pytania początkującego
« Odpowiedź #29 dnia: 28.09.2022, 14:16 »
A właśnie. Co do napięcia żyłki też mam z tym problem. Wiem że podajnik już opadł a żyłka potrafi spadać nawet dobre kilka minut przez co nie jest napięta. Nie chce jej poprawiać żeby nie zruszyc podajnika. Jakieś pomysły
Jak mawia Dawid Moska z kanału Jedziemy na ryby jesli będzie branie metodowe to i tak je zobaczysz.

Nie każde branie na metodę oznacza wygięcie się wędki w pół i wycie hamulca w kołowrotku. Często są to rytmiczne, słabe ruchy szczytówki.
Przy takich braniach często mam jesiotra, karasia czy leszcza.
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 67 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.