Autor Wątek: Wedka typu Peller Waggler a klasyczny spławik?  (Przeczytany 614 razy)

Offline Adrian

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 636
  • Reputacja: 52
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Wedka typu Peller Waggler a klasyczny spławik?
« dnia: 28.06.2022, 11:21 »
Czy wędką typu Pellet Waggler można łowić (wygodnie) klasycznym wagglerem? Pytanie może głupie, wiem, że napis na blanku to często tylko chwyt marketingowy ale pytam bo nigdy takiej wędki nie miałem w ręku i nie mam pojęcia jak się zachowuje, jaką ma akcje itd. Dodam, że nie używałbym wędki do dłubania białorybu, raczej średniej wielkości ryby i na krótkim dystansie. Pozdrawiam

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 018
  • Reputacja: 707
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wedka typu Peller Waggler a klasyczny spławik?
« Odpowiedź #1 dnia: 28.06.2022, 12:06 »
Oczywiście że się da Może i w wersji 11ft ciut przykrótka do klasycznego wagglera, ale 12ft już spokojnie sobie poradzi.
Kij do PW charakteryzuje się pełnym ugięciem i sporą mocą, natomiast typowa matchówka jest bardziej sztywna w dolnych partiach.


Wysłane z mojego AGS2-L09 przy użyciu Tapatalka

Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 254
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wedka typu Peller Waggler a klasyczny spławik?
« Odpowiedź #2 dnia: 28.06.2022, 12:19 »
Porównując wędki typu match które posiadam (Drennan Red Range float, Drennan Puddle Chucker Tench & Specimen float) do wędki dedykowanej typowo pod pellet waggler (Drennan puddle chucker pellet waggler 11ft) da się zauważyć wyraźną różnicę w mocy i pracy blanku.

Pellet waggler jest wyraźnie twardsza, ma więcej mocy w blanku, a przez swoją krótsza długość o 60 cm w stosunku do tradycyjnych matchowych "trzynastek" wyraźnie skraca zasięg spławików typu 1-3 gramy.

Mam jeszcze model Drennan Carp Waggler 12ft która jest czymś pomiędzy klasyczna matchówka a pellet wagglerem. Kompromis długości, mocy i zasięgu. Dość uniwersalne modele do obsługi obu technik. Idealne rozwiązanie na wybór wędki do komercyjnego wędkowania, gdzie w miarę potrzeby można płynnie zmienić technikę nad wodą w zależności od warunków i żerowania ryb.
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline Adrian

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 636
  • Reputacja: 52
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Wedka typu Peller Waggler a klasyczny spławik?
« Odpowiedź #3 dnia: 28.06.2022, 13:15 »
Panowie, dziękuję za odpowiedzi, sporo mi się rozjaśniło :)

Drennan Carp Waggler 12ft to bardzo ciekawa propozycja, ale w moim przypadku będzie to wędka używana okazjonalnie więc niestety poza budżetem.

Pozdrawiam

Offline MieczysławS

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 52
  • Reputacja: 28
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Siedlce
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wedka typu Peller Waggler a klasyczny spławik?
« Odpowiedź #4 dnia: 17.08.2022, 12:26 »
Oprócz trzech klasycznych wędzisk typu match produkcji szkockiej Daiwy, mam Guru Aventus Waggler 3,35m, cw.2-15g.
Aventus, to klasyczny kij do Pellet Waggler.
Rzadko łowię PW na komercjach, częściej używam go łowiąc wagglerem w trudnodostępnych łowiskach.
W moim przypadku, są to starorzecza lub glinianki, porośnięte wokół wikliną lub wierzbami.
Na łowiskach tych ciężko wykonać poprawny rzut "pełnowymiarowym" wędziskiem.
Aventus ma głębsze ugięcie niż klasyczne kije klasy waggler, ale ma też dostatecznie dużo mocy, by w tych trudnych technicznie łowiskach, zapanować nad linem, japońcem, czy złotym karasiem, które to ryby są bonusami w tego typu łowiskach.
Bierze także niekiedy szczupak na robaka, nawet białego, ale ten najczęściej obcina haczyk.