Autor Wątek: Składki 2023  (Przeczytany 23058 razy)

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 012
  • Reputacja: 476
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Składki 2023
« Odpowiedź #45 dnia: 05.10.2022, 12:31 »
Ja chętnie zapłaciłbym wielokrotnie więcej za składkę. Ale tą na zagospodarowanie i ochronę wód, nie członkowską.
Mam wrażenie,że niektórzy troszkę mylą te pojęcia.
Członkowska idzie typowo na przeżarcie.
Po tym ruchu jedyne co może się zmienić to mniejsza ilość emerytów nad wodą.
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline azga

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 251
  • Reputacja: 255
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdańsk
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Składki 2023
« Odpowiedź #46 dnia: 05.10.2022, 12:39 »
Mi się wydaje, że nic się nie zmieni. Jak już to będą to jakieś szczątkowe liczby.
To jak w sklepach, wzrost cen jest spektakularny, ludzie robią oj oj oj, a popyt nie wyhamowuje. PZW czuje, że niedługo może się zrobić nieciekawie, więc Ci u góry muszą sprezentować sobie z czegoś "odprawy" przez kolejne kilka lat, a że wszędzie jest drogo, każdy podwyższa to i związek podwyższa ;)

Osoby, które wybrały komercje to już od dawna na nich siedzą, jak ja chociażby, tutaj jakieś spektakularnego przeskoku nie będzie, bo wejściówki na zbiornikach komercyjnych też idą w górę.
To nie będą szczątkowe liczby. Oj tutaj się mylisz i to bardzo.
1. Na łowiska specjalne PZW trzeba mieć opłaconą składkę członkowską, więc dla emeryta podwyżka z 50 na 150 zł + do tego jak u mnie łowisko specjalne 250 zł i limit 20 karpi, gdzie na kolejny rok mówi się o podwyżce składki na 400 zł, więc na start masz 250 zł drożej, a to są naprawdę duże pieniądze w dobie inflacji. Łącznie na łowienie nad jednym zbiornikiem będziesz musiał wydać ~600 zł, bo dochodzi jeszcze opłata za czyn.
2. Szykują się dużo mniejsze zarybienia wód ze względu na inflację, która też dotyka stawy hodowlane (w szczególności cena zboża, zus itp).
3. Paru moich znajomych płaci zezwolenia, a w ogóle nie pojawią się nad wodą, więc pewnie te osoby już zrezygnują z płacenia.
4. Dużo emerytów zrezygnuje nie tylko ze względu na opłaty, ale pewnie też ze względu na swoje zdrowie - jakby nie patrzeć to się starzeją z roku na rok.

Za 2 lata może być tragedia z ilością członków, obecną sytuację troszkę ratuje kasa ze składek obecnych, więc jesienne zarybienia będą jeszcze jako tako, ale w przyszłym roku jak odejdzie sporo wędkarzy i cena ryby pójdzie jeszcze w górę to będą to najgorsze zarybienia od lat...

Maciek celnie wskazał, że zarybianie czy chcą czy nie muszą zrobić z operatem, bo im buchną wodę :) Komercje też teraz najtańsze nie są, jeden wypad nad wodę kosztuje 40 - 50 złotych i to możesz łowić w wyznaczonych godzinach, a nie kiedy chcesz. Dołożymy do tego restrykcje jakie narzucają zbiorniki i nie robi się wcale kolorowo. Tak można coś rybką nadrobić, karta się zwraca :) Dodatkowo nawet niech składki skoczą w całości o 300 złotych to wychodzi mniej niż złotówka dziennie za korzystanie z wody dodatkowo. Na komercję to jakieś 12 wypadów w roku, już zakładając ceny po podwyżce. Za rok do tego dochodzi spora waloryzacja emerytur, ponoć nawet procentowa, a raczej się to wydarzy, bo mamy rok wyborczy. Punktu dotyczącego zdrowia nie podnoszę, bo to sytuacje zazwyczaj bardzo losowe dotyczące każdej grupy wiekowej. Temu tez uważam, że zmniejszenie liczby członków będzie szczątkowe. Maksymalnie kilka procent.
Plum

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 551
  • Reputacja: 1981
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Składki 2023
« Odpowiedź #47 dnia: 05.10.2022, 12:42 »
Ja chętnie zapłaciłbym wielokrotnie więcej za składkę. Ale tą na zagospodarowanie i ochronę wód, nie członkowską.
Mam wrażenie,że niektórzy troszkę mylą te pojęcia.
Członkowska idzie typowo na przeżarcie.


Słuszna uwaga :thumbup:
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 454
  • Reputacja: 352
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Składki 2023
« Odpowiedź #48 dnia: 05.10.2022, 12:47 »
No to pewnie trzeba będzie zmienić ustawę. Bo jak biedne WP zarybią zgodnie z operatami za 250 zł (czy ile tam czerni obiecali, bo nie pamiętam) za cały kraj? :D

Jeśli sami się skontrolują, to spoko przejdzie :P
Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.

Offline motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 026
  • Reputacja: 219
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Składki 2023
« Odpowiedź #49 dnia: 05.10.2022, 13:44 »
A jest tutaj ktoś kto kontroluje zarybienia? Czy faktura zgadza się z tym co jest zarybione? Pamiętajcie, że papier wszystko przyjmie. A to jest biznes.

Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 454
  • Reputacja: 352
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Składki 2023
« Odpowiedź #50 dnia: 05.10.2022, 14:02 »
A jest tutaj ktoś kto kontroluje zarybienia? Czy faktura zgadza się z tym co jest zarybione? Pamiętajcie, że papier wszystko przyjmie. A to jest biznes.

Wydaje mi się, że kontrole są obecnie jedynym środkiem, za którego pomocą WP mogą przejąć wody PZW przed wygaśnięciem aktualnych umów. Już w dwóch okręgach się to wydarzyło - operat niewypełniony, niewłaściwe zarybienia i woda nasza. A kto ich skontroluje?
Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 261
  • Reputacja: 898
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Składki 2023
« Odpowiedź #51 dnia: 05.10.2022, 14:18 »
A jest tutaj ktoś kto kontroluje zarybienia? Czy faktura zgadza się z tym co jest zarybione? Pamiętajcie, że papier wszystko przyjmie. A to jest biznes.

Z ramienia pzw członkowie komisji zarybieniwej.
Z ramienia właściciela wody w zależności od właściciela ( np. wp - to pracownicy z wp)
OSoby z ssru - jeśli chcą i mają chęci.

Protokół zarybieniowy to dowód - at choćby w sądzie jeśli dochodzi do naruszeń ( także podpisy mają skutek prawny)
Maciek

Offline wkz

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 290
  • Reputacja: 22
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Składki 2023
« Odpowiedź #52 dnia: 05.10.2022, 14:33 »
Ciekawe czy pzw zorientuje się, że więcej łowisk nokill to więcej oszczędności na zarybianiu :)

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka


Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 551
  • Reputacja: 1981
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Składki 2023
« Odpowiedź #53 dnia: 05.10.2022, 14:37 »
Odpowiedni ludzie zarabiają odpowiednie pieniądze na odpowiednich zarybieniach. Tak, odpowiedni ludzie dobrze o tym wiedzą. I dlatego tak z tym walczą.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline logan

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 108
  • Reputacja: 5
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Składki 2023
« Odpowiedź #54 dnia: 05.10.2022, 15:56 »
Ja jestem skazany na PZW, niestety komercji mam mało "pod nosem", a ilość moich wypadów nad wodę patrząc na ceny komercji to koszt mniej więcej 2000. Z drugiej strony mam nawet fajną wodę PZW, gdzie nie jest tłoczno i jest ryba. Więc planowane podwyżki mnie nie zniechęcają.

Offline azga

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 251
  • Reputacja: 255
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdańsk
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Składki 2023
« Odpowiedź #55 dnia: 05.10.2022, 17:30 »
Ciekawe czy pzw zorientuje się, że więcej łowisk nokill to więcej oszczędności na zarybianiu :)

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka

Tak czy siak dany zbiornik musisz zarybić zgodnie z operatem, nawet jak jest no kill z tego co wiem. Mogę się mylić:)
Plum

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 729
  • Reputacja: 1988
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Składki 2023
« Odpowiedź #56 dnia: 06.10.2022, 08:25 »
Faktem jest zarybienia będą raz a może nawet więcej droższe niż obecnie. W wodach gdzie nie ma operatu pzw będzie kombinowało....

PZW tonie, ponieważ bez głównych wód, jakie będą tracić na rzecz Polskich Wód, nie będa miały szans przetrwać. Nastąpi odpływ członków, co oznacza podniesienie składki tym co pozostają. Jest to efekt domina. Zatrucie Odry też może się odbić na liczbie wędkarzy w pewnych okręgach. A ośrodki zarybieniowe trzeba utrzymać, z zarybień się wywiązać, a PW teraz skrupulatnie będą kontrolować i czekać na potknięcia.

Jako wędkarz nie widzę wielkiej różnicy między PZW a PW, jedni i drudzy są do bani. Polskie Wody nie mają póki co środków aby zadbać o większą ilość zbiorników, nie mają ośrodków zarybieniowych, ludzi, przez co robi się 'ciekawie'. Wg mnie może mieć miejsce jakaś fuzja z PZW, bo to wygląda najbardziej logicznie.

Przypomnę też, że wędkarze powinni dziś żądać jednego - zmiany ustawy o rybactwie śródlądowym, gdzie trzeba zdetronizować gospodarkę rybacką jako jedyną słuszną (służącą pozyskiwaniu mięsa) na rzecz turystyczno- wędkarskiej. Jak najszybciej należy rezygnować z zarybień na rzecz ochrony stad tarłowych i tarła naturalnego, ze szczególną ochroną gatunków ważnych - jak np. szczupak. Niestety, teraz trwa okładanie się pałami zwolenników PZW i PW, co jest wg mnie bez sensu, jest zwykłym marnowaniem energii. Fani PZW powinni widzieć jak są oszukiwani przez tych z prezydium ZG (czyli, że ZG prowadzi rybacką działalność w ich imieniu - osobną, przeżerając sobie tego owoce i jednocześnie będąc filarem lobby rybackiego), zaś fani PW niech wreszcie zobaczą, że Polskie Wody nie mają ludzi ani środków aby zapewnić zasobne w ryby wody, i jak już to spowodują ich jeszcze większą degradację.
Lucjan

Bombay

  • Gość
Odp: Składki 2023
« Odpowiedź #57 dnia: 06.10.2022, 12:57 »
Ciekawe czy pzw zorientuje się, że więcej łowisk nokill to więcej oszczędności na zarybianiu :)

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka
wymóg zarybień to nie pomysł PZW ale wymóg prawny jaki stawia na nim RZGW, notabene sama idea nic nie wniesie w momencie gdy mamy wybite stada.
PZW jako związek niezabrania udziału w życiu organizacji, owszem za każdym razem się pojawia jakaś grupa, która będzie zacietrzewiona i wręcz swoim zacofaniem obrażała inteligentne życie na tej planecie.
Z mojego punktu widzenia, najbardziej rażącą ideą jest zarybianie tysiącami sieczki na które czekają okonki, wzdręgi itd.. Kolejna sprawa, ta która mnie wkurwi* w PZW Ciechanów i która udowadnia, istnienie lobby tzn. zakaz połowu na żywca i brak ograniczeń w połowie metodą spinningową. Remedium na rozwiązanie bólu dupy debili, było wprowadzenie ograniczeń w połowie tą techniką. Cóż za intelektualista rodem z Uniwersytetu oksfordzkiego, wprowadził to rozwiązanie?
Nie przewidział jednej maleńkiej rzeczy, łowienie na spinning to nie operacja na otwartym sercu i jest znacząco dużo prostsza a jeżeli sam połów metodą żywej rybki. W efekcie, dziesiątki dziadków zmieniło przynęty i zamiast męczyć się z połowem żywca, zakłada odrazu alge 4 i skutecznie odławia kolejne roczniki szczupaków.
Takie ograniczenia, nie mają żadnego pozytywnego skutku identycznie zakaz połowu na przynęty większe jak 5cm do maja - przecież nikt tego nie sprawdza, nikt tego nie weryfikuje a marcu chłopaki p 12-14 lat z blachami latają za szczupakami aż miło. 
Wielkim remedium, byłoby wprowadzenie dodatkowej składki dla spinningistów, która miała by wspomóc zarybienia drapieżnikami. Ewentualnie wyeliminować tą dyscypline na 4-5 lat, identycznie jak dzieje się obecnie z wędkarstwem morskim. Odbudowa stada drapieżników, odrazu poprawi liczebność białorybu i odbuduje same stado drapieżników, które nie niepokojone będzie mogło się rozmnażać w spokoju.

Offline Adrian

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 637
  • Reputacja: 53
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Składki 2023
« Odpowiedź #58 dnia: 06.10.2022, 13:03 »
Ciekawe czy pzw zorientuje się, że więcej łowisk nokill to więcej oszczędności na zarybianiu :)

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka
wymóg zarybień to nie pomysł PZW ale wymóg prawny jaki stawia na nim RZGW, notabene sama idea nic nie wniesie w momencie gdy mamy wybite stada.
PZW jako związek niezabrania udziału w życiu organizacji, owszem za każdym razem się pojawia jakaś grupa, która będzie zacietrzewiona i wręcz swoim zacofaniem obrażała inteligentne życie na tej planecie.
Z mojego punktu widzenia, najbardziej rażącą ideą jest zarybianie tysiącami sieczki na które czekają okonki, wzdręgi itd.. Kolejna sprawa, ta która mnie wkurwi* w PZW Ciechanów i która udowadnia, istnienie lobby tzn. zakaz połowu na żywca i brak ograniczeń w połowie metodą spinningową. Remedium na rozwiązanie bólu dupy debili, było wprowadzenie ograniczeń w połowie tą techniką. Cóż za intelektualista rodem z Uniwersytetu oksfordzkiego, wprowadził to rozwiązanie?
Nie przewidział jednej maleńkiej rzeczy, łowienie na spinning to nie operacja na otwartym sercu i jest znacząco dużo prostsza a jeżeli sam połów metodą żywej rybki. W efekcie, dziesiątki dziadków zmieniło przynęty i zamiast męczyć się z połowem żywca, zakłada odrazu alge 4 i skutecznie odławia kolejne roczniki szczupaków.
Takie ograniczenia, nie mają żadnego pozytywnego skutku identycznie zakaz połowu na przynęty większe jak 5cm do maja - przecież nikt tego nie sprawdza, nikt tego nie weryfikuje a marcu chłopaki p 12-14 lat z blachami latają za szczupakami aż miło. 
Wielkim remedium, byłoby wprowadzenie dodatkowej składki dla spinningistów, która miała by wspomóc zarybienia drapieżnikami. Ewentualnie wyeliminować tą dyscypline na 4-5 lat, identycznie jak dzieje się obecnie z wędkarstwem morskim. Odbudowa stada drapieżników, odrazu poprawi liczebność białorybu i odbuduje same stado drapieżników, które nie niepokojone będzie mogło się rozmnażać w spokoju.
Chciałbyś, żeby ktoś zabronił Ci łowić przez 4-5 lat na ulubioną metodę? Lub co gorsza na jedyną jaką stosujesz?

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 551
  • Reputacja: 1981
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Składki 2023
« Odpowiedź #59 dnia: 06.10.2022, 13:12 »
Prędzej objąć ochroną dany gatunek. Ale to jest sprzeczne z ideą zrównoważonego rybactwa. Duży szczupak ma gorsze białko i mu nie staje, więc też sie gorzej rozmnaża. ;)

Możecie tu wymyślać wspaniałe i na pewno skuteczne rozwiazania, ale dopóki IRŚ tworzy prawo na wędkarskich wodach, dopóty ryb w nich nie da się ochronić.
Krwawy Michał

Purple Life Matters