Autor Wątek: Sposób na dziką wode  (Przeczytany 2938 razy)

Online Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 884
  • Reputacja: 393
Odp: Sposób na dziką wode
« Odpowiedź #15 dnia: 07.01.2024, 17:32 »
Chcesz łowić grube ryby musisz grubo nęcić. Kilogram czy dwa kukurydzy na dzień nie ma żadnego sensu. Potrzebujesz grubszego towaru w większej ilości, zerknij np na bobik.

Offline ziggi

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 193
  • Reputacja: 12
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: krakow
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Sposób na dziką wode
« Odpowiedź #16 dnia: 08.01.2024, 08:04 »
Chcesz łowić grube ryby musisz grubo nęcić. Kilogram czy dwa kukurydzy na dzień nie ma żadnego sensu. Potrzebujesz grubszego towaru w większej ilości, zerknij np na bobik.
Masz na myśli bobik taki jadalny czy paszowy?

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sposób na dziką wode
« Odpowiedź #17 dnia: 08.01.2024, 08:34 »
Chcesz łowić grube ryby musisz grubo nęcić. Kilogram czy dwa kukurydzy na dzień nie ma żadnego sensu. Potrzebujesz grubszego towaru w większej ilości, zerknij np na bobik.
Masz na myśli bobik taki jadalny czy paszowy?
Myślę ,że paszowy :beer:

Online Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 884
  • Reputacja: 393
Odp: Sposób na dziką wode
« Odpowiedź #18 dnia: 08.01.2024, 10:35 »
Bobik jest chyba tylko paszowy. Ale bez problemu można go zjeść i jest smaczny.

Offline pit1984

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 002
  • Reputacja: 82
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Sposób na dziką wode
« Odpowiedź #19 dnia: 08.01.2024, 14:20 »
Jeśli jest to mały staw to najlepiej zaobserwować którędy "chodzą duże sztuki". Z racji corocznych turnusów syna jestem na wczasach co roku w ośrodku wypoczynkowym w którym jest mały staw.
Pływa w nim dosłownie taka sama ryba. Tam najlepiej sprawdza się wrzucenie puszki kuku pod spławik w miejscu którędy pływają te duże sztuki. Widać ścieżki bombli. Oczywiście zero zanęty sypkiej. puszka kuku i garść peletu min 8 mm robi robotę. Ale trzeba zaobserwować ścieżkę. Oczywiście przynęta to 4 kuku na włosie.
Co ciekawe do metody czepiają się karasie i leszcze do 30 cm. Bombka to samo. Spławik (najczęściej rzucony max 2 m od brzegu) jest kluczem do sukcesu.
FEEDER KLUB MAZOWSZE

Offline Apacz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 200
  • Reputacja: 27
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Sposób na dziką wode
« Odpowiedź #20 dnia: 19.01.2024, 09:35 »
Jeśli jest to mały staw to najlepiej zaobserwować którędy "chodzą duże sztuki".....
O to to właśnie :) Też często odwiedzam staw 1ha. Nawet w takim małym zbiorniku ryba ma ulubione miejsca, zależne od pory roku i pogody. Zimą najgłebsze dołki. Wiosną wybetonowany słoneczny brzeg bo tam najcieplejsza woda. Jak jest wielu spacerowiczów to mostki bo tam rzucają chleb kaczkom. Jak przyducha to okolice gdzie wpływa rzeczka z lasu z chodniejszą wodą. Oczywiscie silny wiatr i fala tez wplywa na te reguły. Obserwacja i nos do miejscówki to podstawa. Ja w małym stawie z niewielka ilością grubej ryby a hordami drobnicy lubie nęcić mało a grubo. Polecam pellet 14 - 25mm rzucany regularnie o stałej porze przez tydzień w jedno miejsce. Potem łowie na methode strzelajac w to miejsce 3-4 pellety 20mm. Jak nie ma efektów to próbuje pellet 14mm którym nęciłem na bombkę. Zwykle methoda z pelletem 2mm w tym samym smaku i wafters robi robotę. Pellet jak najwolniej rozpuszczalny (coppens halibut idealny). Idea jest taka żeby stworzyć długo wabiący ślad zapachowy. W jak już wreszcie coś większego się zjawi to ma co zjeść. Sypiąc np. kuku nie wiesz czy karpie w ogóle tego spróbowały... czy nie było wmłucone przez  np. leszczyki (u mnie plaga). Jak widzisz mało jest reguł uniwersalnych, reguły można zdefiniować na konkretnej wodzie,znając jej cechy.

Offline Pan Owoc

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 55
  • Reputacja: 16
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Sposób na dziką wode
« Odpowiedź #21 dnia: 02.05.2024, 07:17 »
Witam, usiadłem wczoraj na nocke z kolegą i tak. Dzień przed podnęcone 2,5 kg kukurydzy fermentowanej + orzech tygrysi na miejscówke. Przyjechaliśmy o 15, ogarnęliśmy wszystko by grało o 16. Na początek zanęcone 2 kg tym towarem co pisałem. Cokolwiek zaczęło się dziać gdy calkowicie zaszło słońce o 21. Wcześniej było widać sporo spławów karasi i karpików. Godzina 21 - zączęły się masowe obcierki i delikatne 2 brania, dokładnie 1 lekki odjazd i puściło. Obcierki trwały mniej więcej do godziny 24. Od godziny 24 do 2-3 nic się nie działo ciekawego. Od 3 znów masowe obcierki mniej więcej do 4:30-5 gdy zączeło się robić jaśniej. Potem już nic. Najwyraźniej rybom nie było spieszno do kąsania naszych zestawów. Dodam, że około godziny 18/19 rzucało się sporo karpiów 6-7 kg w miejscówce, jak i amur koło 20:30 na końcu stawu, ale to była naprawdę piękna sztuka. To była moja pierwsza nocka, mimo że bez dobrych wyników uważam, że nie było źle :)
Rekordy:
Karaś srebrzysty 2 kg
Karp 3 kg

Offline Pan Owoc

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 55
  • Reputacja: 16
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Sposób na dziką wode
« Odpowiedź #22 dnia: 02.05.2024, 07:18 »
Dodam tylko, że miejscówka to dołeczek koło roślinności wodnej gdzie wcześniej bez nęcenia widziałem tu dość fajne rybki :P
Rekordy:
Karaś srebrzysty 2 kg
Karp 3 kg

Offline motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 026
  • Reputacja: 219
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Sposób na dziką wode
« Odpowiedź #23 dnia: 02.05.2024, 09:58 »
U mnie ryba ma tarło, więc 0 brań.
Na dronie widać wszystkie ryby dosłownie przy samym brzegu w trzcinie.
Kolega siedział nockę, ale bez brań. Jak mu pokazałem co się dzieje nad wodą to rano zawinął sprzęt, bo nie było sensu siedzieć.
Powiem szczerze, że dron daje niesamowitą przewagę nad innymi wędkarzami :P
Na Twoim miejscu przeczekał bym okres 1-2 tygodni, jak skończą się upały. Wtedy w połowie maja ryba powinna odpalić na całego.

Online Szpadel

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 194
  • Reputacja: 57
Odp: Sposób na dziką wode
« Odpowiedź #24 dnia: 02.05.2024, 10:44 »
Ale, że jaka ryba ma u Ciebie teraz tarło?

Offline Pan Owoc

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 55
  • Reputacja: 16
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Sposób na dziką wode
« Odpowiedź #25 dnia: 02.05.2024, 14:12 »
Zastanawia mnie jedynie dlaczego ryby nie pobierały przynęt skoro były w łowisku. Widać było, że żerowały ale nie jakoś bardzo aktywnie
Rekordy:
Karaś srebrzysty 2 kg
Karp 3 kg

Online Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 884
  • Reputacja: 393
Odp: Sposób na dziką wode
« Odpowiedź #26 dnia: 02.05.2024, 15:47 »
U mnie ryba ma tarło, więc 0 brań.
Na dronie widać wszystkie ryby dosłownie przy samym brzegu w trzcinie.
Kolega siedział nockę, ale bez brań. Jak mu pokazałem co się dzieje nad wodą to rano zawinął sprzęt, bo nie było sensu siedzieć.
Powiem szczerze, że dron daje niesamowitą przewagę nad innymi wędkarzami :P
Na Twoim miejscu przeczekał bym okres 1-2 tygodni, jak skończą się upały. Wtedy w połowie maja ryba powinna odpalić na całego.
Wygrzewają się, do tarła jeszcze trochę 🙂.

Offline motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 026
  • Reputacja: 219
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Sposób na dziką wode
« Odpowiedź #27 dnia: 02.05.2024, 16:25 »
Wygrzewają się, do tarła jeszcze trochę 🙂.
U mnie karpie się już ocierają :)

Offline motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 026
  • Reputacja: 219
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Sposób na dziką wode
« Odpowiedź #28 dnia: 02.05.2024, 16:26 »
Ale, że jaka ryba ma u Ciebie teraz tarło?
Sumik, płotka, wzdręga, japoniec.
Karp się ociera o trzcinę, wiadomo, musi zrzucić ikrę.
Wg mnie ryba teraz nie będzie brała, bo ma stołówkę z ikry :)

Offline Pan Owoc

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 55
  • Reputacja: 16
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Sposób na dziką wode
« Odpowiedź #29 dnia: 02.05.2024, 20:02 »
I kieruje do Was pytanie. Po dłuższym namyśle i sprawdzeniu podłoża na łowisku doszedłem do wniosku, że nie jest zamulone jednak jest miękkie dno przez co ciężarek 60g zapada się w nie. Powiem też, że cały staw jest porośnięty roślinnością na powierzchnii przez co jest tylko parę oczek do łowienia. Tak więc czy ktoś z was miał z czymś takim do czynienia? Mam plan założyć lżejsze 30-40g ciężarki oraz zamiast samej kukurydzy to dodatkowo kulkę pop up na włos.
Rekordy:
Karaś srebrzysty 2 kg
Karp 3 kg