Autor Wątek: Żyłka czy plecionka do lekkiego castingu?  (Przeczytany 6983 razy)

Offline Perch87

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 41
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: London
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Żyłka czy plecionka do lekkiego castingu?
« dnia: 18.03.2016, 18:15 »
Jak w temacie.  Mowa o lekkim castingu, tzn. ultra light, takim do 7, góra 12 gramów. Cel - pstrąg, okoń kleń.  Multipikator, jaki mam, to Quantum Smoke (bardzo lekki multipikator niskoprofilowy) waży kolo 100 gramów z hakiem...  Obecnie używam tego młynka do średniego castingu, ale chyba zamienię go do ultra light.  Kij, jaki będę używał, to prawdopodobnie jakiś jednosklad do 2 m. Obecnie wszystkie kołowrotki i multipikatory mam uzbrojone w plecionki.  I Lubie łowić na plecionki, tylko sobie myślę, czy ktoś z Was ma jakieś doświadczenia z żyłką na castingu? Wiem że w Stanach łowią bessy na żyłkę. Ja tez nie wyobrażam sobie łowienia dużych okoni czy pstrąga na plecionki, bo u mnie skutkowało to zmniejszeniem brań o jakieś 30-40 procent.  Testowałem to latami w różny sposób.  I dla mnie na okonie tylko żyłka bez przyponu. Wiem, że to ryzyko obcinki, ale jakoś mi się nie zdarza.  A łowię ładne okonie po 40 cm +. No więc łowi ktoś w ten sposób, że używa żyłki?  Ma to sens?

Offline pawel79ozo

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 212
  • Reputacja: 45
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: łódzkie
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Żyłka czy plecionka do lekkiego castingu?
« Odpowiedź #1 dnia: 18.03.2016, 23:35 »
Myślę, że powinieneś zalogować na "Jerkbait", nie jestem specem od casta (lecz mam 2 multiki Daiwy), czy Twój multik obsłuży podany ciężar. To wyższa szkoła jazdy.

Offline Perch87

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 41
  • Reputacja: 3
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: London
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Żyłka czy plecionka do lekkiego castingu?
« Odpowiedź #2 dnia: 19.03.2016, 00:03 »
No obecnie ten multik jest na kiju do 45 gr i obsługuje go nieźle.  Ale nie wiem jak by się zachowywał, jak mu założę żyłkę i będę chciał rzucać paprochami na lekkim kiju. Pewnie też kwestia kija... Już mam jakiś czas castingi, ale dalej mnie zaskakują. W USA na te Quantum Smoke łowią głównie bassy i tam używają i żylek i plecionek. Jednak bass a okoń to mimo wszystko dość różne ryby i tym naszym z mojego doświadczenia bardziej podchodzi żyłka. Ma to tez wpływ na hol, bo na sztywnym zestawie sporego okonia następuje zazwyczaj rozerwanie pyszczka. Żyłka dużo wybacza przy połowie tych pięknych ryb.

Offline laskovik

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 12
  • Reputacja: 1
Odp: Żyłka czy plecionka do lekkiego castingu?
« Odpowiedź #3 dnia: 19.03.2016, 06:38 »
Idź być spinnigistą gdzie indziej 8), a tak na poważnie to najlepsze info będziesz miał na forach Jerkbait, oni tam się miłują w rzucaniu plastikami do wody :D

Offline Herman

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 290
  • Reputacja: 47
  • Lokalizacja: Włodawa
Odp: Żyłka czy plecionka do lekkiego castingu?
« Odpowiedź #4 dnia: 15.04.2016, 15:58 »
     @Perch87, oczywiście, że używanie żyłki na multiku ma sens i nie widzę w tym nic dziwnego. Jeśli czujesz, że łowić okonie powinieneś na żyłkę (bo to daje Ci więcej brań) to masz jasną sytuację - powinieneś tak łowić.

Oczywiście łowienie na żyłkę ma dwie poważne wady : gorzej czujesz prowadzoną przynętę, brania i wszelkie "stuknięcia" (ale to mała wada). Druga wada (ale też do przeżycia), że splątania żyłki będziesz miał częściej niż gdybyś łowił plecionką (w przypadku zbyt szybkich obrotów szpulki żyłka szybko "puchnie") oraz, że splątania żyłki są dużo gorsze do rozplątania niż na plecionce.
Jakimś sposobem jest łowienie plecionką z dowiązanym (specjalnym węzłem) odcinkiem żyłki o długości np. 80 cm. Taki kompromis :)

Więcej informacji możesz na ten temat znaleźć na jerkbait.pl i multiplikator.pl. Z całą pewnością ten problem był tam poruszany.

Offline kartofelzmaslem

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 11
  • Reputacja: 1
Odp: Żyłka czy plecionka do lekkiego castingu?
« Odpowiedź #5 dnia: 22.06.2016, 19:25 »
Witam wszystkich.

Tym multikiem nie powojujesz w UL. Też nie jestem wielkim znawcą ale mam kilka multików i kilka już za sobą. UL cast to raczej do 3-5 gramów i ten multik niestety tego nie pociągnie. Od 5 gramów to już sporo multiplikatorów da radę ale podejrzewam, że twój sprzęt to może się zbierać od 10gr.
Zejście w multiplikatorach poniżej 5gramów to już spore koszta :)
Jeżeli chodzi o plecionke czy żyłke to używam tylko plecionek i ewentualnie wiążę na końcu zestawu do plecionki około metra fluorocarbonu ale to też nie zawsze bo mimo wszystko przy 5lb plecionce nie zauważam by było mniej brań :)