Autor Wątek: Intensywność pracy obrotówki  (Przeczytany 8363 razy)

Offline DvD

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 520
  • Reputacja: 138
  • Płeć: Mężczyzna
  • Koło PZW nr 84 "Krokodyl" Wrocław
  • Lokalizacja: Wrocław / Włoszczowa (świętokrzyskie)
  • Ulubione metody: waggler method
Intensywność pracy obrotówki
« dnia: 25.06.2016, 10:47 »
Witajcie Panowie!
Zakupiłem kilka obrotówek firmy DAM, wszystkie rozmiar 1, 3g. Planowo pod okonia i klenia.
Dzisiaj po testach nad wodą mam zagwozdkę. Mianowicie dwie z nich są z blaszki, niemalowanej, jedna z naklejką. Trzy są lakierowane farbą proszkową na różne kolory, z czego dwie mają naklejkę na paletce. Farba jest matowa i jakby hydrofobowa, może to jest przyczyną.. 
Te niemalowane kręcą się wyśmienicie, malowane bardzo wolno. Nie ma sytuacji, że nie kręcą się wcale, jednak słabo czuć pracę na kiju, a dodam, że łowię wklejką, więc tamte dobrze pracujące czuję i widzę pięknie. Wszystkie blaszki to ten sam model, paletki są o identycznym kształcie, te same elementy - stożki dystansowe, koraliki, w tej samej kolejności, te same strzemiączka - seryjna produkcja.
Te lakierowane wirują pod bardzo małym kątem, to jest przy samym korpusie i przy wolnym prowadzeniu kręcą się tak leniwie, że wygląda to jak wahadłówka, jednak paletka wiruje na pewno. Po zdrapaniu farby ze spodniej strony paletki jednej z nich praca znacząco się nie zmieniła.
Tu moje pytanie. Czy jakoś da się poprawić pracę obrotówki? Czy tak leniwe obroty również mogą być skuteczne? W końcu w tym przypadku działa głównie fala hydroakustyczna, która czym większa, tym lepiej wabi ryby. Dzisiaj miałem kilka okonków i klenika na te dobrze pracujące, nic zaś na te malowane - wolno się obracające. Moim zdaniem świadczy to o tym, że rybom to nie odpowiada.
Dramatu nie ma bo zapłaciłem po 7zł za każdą, ale nurtuje mnie pytanie, dlaczego jedne o tym samym kształcie są świetne, już pomalowane do du..


Może ktoś z was coś takiego kiedyś miał i wie jak temu zaradzić, albo chociaż dlaczego tak się dzieje :-)
Z góry dzięki :-)
Dawid

Offline N3su

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 229
  • Reputacja: 317
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sosnowiec/Newcastle
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Intensywność pracy obrotówki
« Odpowiedź #1 dnia: 25.06.2016, 11:25 »
Dobrym sposobem poprawy pracy obrotówki jest podgięcie paletki. Daje to czasem zaskakujące efekty.

Offline DvD

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 520
  • Reputacja: 138
  • Płeć: Mężczyzna
  • Koło PZW nr 84 "Krokodyl" Wrocław
  • Lokalizacja: Wrocław / Włoszczowa (świętokrzyskie)
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Intensywność pracy obrotówki
« Odpowiedź #2 dnia: 25.06.2016, 11:30 »
Właśnie gdzieś wyczytałem, żeby paletkę "wypłycić"..
N3su, a w którym konkretnie miejscu? I w którą stronę? Przy strzemiączku czy może sam koniec paletki? :)
Dawid

Offline fEeDeReK

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 248
  • Reputacja: 60
  • Wędkuj, a będą ryby :))))
  • Lokalizacja: Zamojszczyzna
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Intensywność pracy obrotówki
« Odpowiedź #3 dnia: 25.06.2016, 11:40 »
Jaki to rodzaj paletki?
Feeder & spinning

Offline DvD

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 520
  • Reputacja: 138
  • Płeć: Mężczyzna
  • Koło PZW nr 84 "Krokodyl" Wrocław
  • Lokalizacja: Wrocław / Włoszczowa (świętokrzyskie)
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Intensywność pracy obrotówki
« Odpowiedź #4 dnia: 25.06.2016, 11:57 »
jaki to rodzaj paletki?

Aglia.
Dawid

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Intensywność pracy obrotówki
« Odpowiedź #5 dnia: 25.06.2016, 12:32 »
Ja miałem kilka DAMów ze starych zapasów nr. 1, 3 gramy bez naklejki srebrne tak gdzieś może sprzed 7 lat no i zerwałem niestety, pięknie pracowały z prądem i pod prąd i dawały mnóstwo ryb. Postanowiłem kupić identyczne i kupiłem chyba z 5 sztuk, wszystkie blaszki identycznie wyglądają jak te stare sprzed 7 lat ale praca ich to tragedia jakaś, wolno się kręcą i gasną przy wolnym prowadzeniu. Chodzą jak dziadostwo z bazaru za 2 złote. Nowe Damy kupuje kupuje tylko od rozmiaru 2 w górę bo te chodzą normalnie i są łowne, jedynki i zerówki natomiast to syf niestety..jak ktoś z kolegów pamięta 10 lat temu to w DAMach było nawet inne strzemiączko i wszystkie rozmiary pięknie pracowały, ale oszczędności sprawiły że małe błystki DAM to syf..... Próbowałem odginać skrzydełko jak i doginać i nic to nie daje.
Paweł

Offline DvD

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 520
  • Reputacja: 138
  • Płeć: Mężczyzna
  • Koło PZW nr 84 "Krokodyl" Wrocław
  • Lokalizacja: Wrocław / Włoszczowa (świętokrzyskie)
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Intensywność pracy obrotówki
« Odpowiedź #6 dnia: 25.06.2016, 12:58 »
Ja miałem kilka DAMów ze starych zapasów nr. 1, 3 gramy bez naklejki srebrne tak gdzieś może sprzed 7 lat no i zerwałem niestety, pięknie pracowały z prądem i pod prąd i dawały mnóstwo ryb. Postanowiłem kupić identyczne i kupiłem chyba z 5 sztuk, wszystkie blaszki identycznie wyglądają jak te stare sprzed 7 lat ale praca ich to tragedia jakaś, wolno się kręcą i gasną przy wolnym prowadzeniu. Chodzą jak dziadostwo z bazaru za 2 złote. Nowe Damy kupuje kupuje tylko od rozmiaru 2 w górę bo te chodzą normalnie i są łowne, jedynki i zerówki natomiast to syf niestety..jak ktoś z kolegów pamięta 10 lat temu to w DAMach było nawet inne strzemiączko i wszystkie rozmiary pięknie pracowały, ale oszczędności sprawiły że małe błystki DAM to syf..... Próbowałem odginać skrzydełko jak i doginać i nic to nie daje.

Tylko malowane tak źle pracują, dwie złote pracują pięknie jak piszesz, i w wolnym prowadzeniu i z prądem i pod prąd.
Dawid

Offline fEeDeReK

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 248
  • Reputacja: 60
  • Wędkuj, a będą ryby :))))
  • Lokalizacja: Zamojszczyzna
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Intensywność pracy obrotówki
« Odpowiedź #7 dnia: 25.06.2016, 13:07 »
Odginania stosuje sie przy zmianie pracy skrzydełka, w tych modelach po prostu farba i naklejki zaburzają prace , wystarczy delikatnie zjechać to papierzakiem , co innego kiedy blaszka ma samą naklejkę wtedy nic nie powinno się złego dziać.
Skrzydełko ma inna wagę i słabiej pracuje.
 
Może jeszcze sie zdarzyć , że masz Aglie i Comety.
Ale wieże na słowo ;)

Czasami wolniejsza praca ma swoje plusy.
A jak zachowują sie po wpadnięciu do wody, mają martwy punkt zastartowania?
Feeder & spinning

Offline DvD

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 520
  • Reputacja: 138
  • Płeć: Mężczyzna
  • Koło PZW nr 84 "Krokodyl" Wrocław
  • Lokalizacja: Wrocław / Włoszczowa (świętokrzyskie)
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Intensywność pracy obrotówki
« Odpowiedź #8 dnia: 25.06.2016, 13:38 »
Chyba nie.. Wszystkie paletki są jota w jote takie same. Może to faktycznie kwestia farby.. Jedną potraktuję acetonem do zera może pomoże. Będzie srebrna. Pozostałe 2 z naklejką nie wiem co zrobić.. Może oderwę naklejki i tez je wyczyszcze a potem przykleję... Chociaż z jednej, z wewnątrz już lakier zdrapałem i niby powinna być lżejsza a niewiele pomogło..
Dawid

Offline fEeDeReK

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 248
  • Reputacja: 60
  • Wędkuj, a będą ryby :))))
  • Lokalizacja: Zamojszczyzna
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Intensywność pracy obrotówki
« Odpowiedź #9 dnia: 25.06.2016, 13:48 »
Czyli chodzi o wagę paletki, która w tak małych obrotówkach ma ogromne znaczenie.
Feeder & spinning

Offline DvD

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 520
  • Reputacja: 138
  • Płeć: Mężczyzna
  • Koło PZW nr 84 "Krokodyl" Wrocław
  • Lokalizacja: Wrocław / Włoszczowa (świętokrzyskie)
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Intensywność pracy obrotówki
« Odpowiedź #10 dnia: 25.06.2016, 14:05 »
Spróbuję pokombinować z tym lakierem, dzięki  :thumbup:
Jak nie wyjdzie to kupię meppsy :P
Dawid

Offline N3su

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 229
  • Reputacja: 317
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sosnowiec/Newcastle
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Intensywność pracy obrotówki
« Odpowiedź #11 dnia: 25.06.2016, 14:56 »
Właśnie gdzieś wyczytałem, żeby paletkę "wypłycić"..
N3su, a w którym konkretnie miejscu? I w którą stronę? Przy strzemiączku czy może sam koniec paletki? :)
Tu musisz metoda prób i błędów czasami przy strzemiączku czasami na konću czasami jak leci:p .Meppsiki szczególnie te w rozmiarach 00-2 też czasami L problemy. Tu najlepsze jak dla mnie są aszychminki i stare abu droppen.

Offline DvD

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 520
  • Reputacja: 138
  • Płeć: Mężczyzna
  • Koło PZW nr 84 "Krokodyl" Wrocław
  • Lokalizacja: Wrocław / Włoszczowa (świętokrzyskie)
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Intensywność pracy obrotówki
« Odpowiedź #12 dnia: 29.06.2016, 13:41 »
Próbowałem coś zrobić z tymi blaszkami i udało się :)
Nie była to farba, bo jedną całą oczyściłem i umyłem acetonem, a dale pracowała drętwo. Pomogło w każdym przypadku delikatne podgięcie do wewnątrz ostatnich 2-3mm paletki, dosłownie samego koniuszka ;) Może nie pracują teraz jak odrzutowce, ale spokojnie daję mocną 4!
Dzięki za pomoc Panowie :)
Dawid

Offline fEeDeReK

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 248
  • Reputacja: 60
  • Wędkuj, a będą ryby :))))
  • Lokalizacja: Zamojszczyzna
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Feeder & spinning