ADMINISTRACJA > Administracja i regulamin forum

Stanowisko administracji wobec reklam

(1/1)

Mateo:
Nie da się ukryć, że w ostatnim czasie obserwuje postępującą komercjalizację naszego hobby. W wędkarstwie wyczynowym jest to często rzecz niezbędna. Treningi, starty w zawodach, posiadanie wysokiej klasy sprzętu i zanęt, dalekie wyjazdy - to wszystko wymaga sporych nakładów finansowych i możliwe jest do zrealizowania często jedynie przy współudziale sponsorów, którymi zwykle są firmy produkujące sprzęt wędkarski lub zajmujące się handlem artykułami wędkarskimi.
W ostatnich latach proces, o którym mowa wyżej, objął również w dużym stopniu wędkarstwo karpiowe. Liczba firm, których nazwy kończą się na "-baits" rośnie z roku na rok. Przybywa tzw. testerów, którzy w zamian za testowanie produktów danej firmy otrzymują od niej sprzęt, przynęty i zanęty. Bardzo często owo testowanie poszerzane jest o promowanie danych produktów.
Obecnie w Polsce swój dynamiczny rozkwit przeżywa wędkarstwo feederowe. Producenci oraz sprzedawcy szybko dostosowują swoją ofertę, sprowadzają sprzęt nieznanych dotychczas marek, produkują zanęty i przynęty przeznaczone do łowienia na tzw. "metodę". Powoduje to, że przybywa również wędkarzy, którzy w zamian za dofinansowanie, prezenty, artykuły do testów, podejmują się różnych działań mających na celu promowanie produktów danej firmy lub danego sprzedawcy. Olbrzymia dynamika rozwoju techniki feederowej spowodowała, że również w tym obszarze zaczęły powstawać tzw. teamy, których działalność często nie ogranicza się jedynie do zrzeszania wędkarzy w celu rekreacyjnego łowienia ryb. Są to osoby, które chcą brać udział w zawodach. Do tego z kolei potrzeba sponsorów.
Doszliśmy do momentu, w którym odbiorca treści publikowanych w internecie lub czasopiśmie nie do końca zdaje sobie sprawę z tego, czy oto ma przed oczyma wiarygodny opis wędki lub zanęty napisany przez niezależnego wędkarza hobbystę, czy też poddawany jest działaniu ukrytej reklamy.
Takie zdezorientowanie bardzo często przeradza się podejrzliwość, ogólną nieufność w stosunku do osób biorących udział w dyskusjach. Zaczynamy odnosić wrażenie, że każdy coś promuje, czerpie mniejsze lub większe korzyści z kryptoreklamy.
Z pewnością często dochodzi więc do sytuacji, w której niesłusznie podejrzewamy kogoś o ukrytą promocję, zaś nie dostrzegamy tego typu zabiegów w treściach publikowanych przez kogoś innego :) Fakt, można się pogubić.
To właśnie daje pole do manewru tym, którzy w umiejętny sposób realizują swoją działalność kryptoreklamową.
Wydaje się, że nawet te osoby nie do końca postrzegają swoje działania w kategoriach ukrytej reklamy. Dostają do przetestowania wędkę lub zanęty, jadą na ryby, przyjemnie im się łowi, podejmują więc decyzję o zamieszczeniu lukrowatej recenzji, na którą, ich zdaniem, testowane artykuły zasługują. Dodatkowo, nie zaszkodzi przecież zrobić parę zdjęć ze szczególnym zbliżeniem na logo firmy, nie zaszkodzi położyć firmowej czapeczki obok testowanej zanęty lub napisać, że na te kulki padło dziś 12 karpi, podczas gdy inni zeszli z łowiska o kiju.
Być może często przekonanie o tym, że nie jest to żadna reklama wzmocnione jest faktem, że szeroko pojęty sponsor nie wymaga od darobiorcy konkretnych działań. To właśnie obdarowana/sponsorowana osoba czuje chęć odwdzięczenia się. Rodzi się więc pomysł, że forum SiG jest dobrym miejscem, żeby ten dowód wdzięczności zaprezentować.

Bez wątpienia opisywane wyżej zjawisko przybiera na sile. Otrzymujemy coraz więcej sygnałów od użytkowników forum, którzy to wyczuwają. Wiemy też, że niektóre bardzo znane i długo działające fora zostały zdominowane przez tego typu działalności, co sprawiło, że wielu wędkarzy wycofuje się życia tych forów.
W naszej ocenie jest to więc zjawisko, ogólnie rzecz biorąc, niekorzystne.

Nie chcemy za każdym razem sięgać po administracyjne środki zaradcze. Stąd też nasz apel.
Zwracamy się do wszystkich tych, którzy za pomocą zamieszczanych na tym forum opisów, recenzji i komentarzy starają się w mniejszym lub większym stopniu odwdzięczyć danemu przedsiębiorcy za okazane podarunki i dotacje. Zwracamy się także do samych przedsiębiorców, sprzedawców i przedstawicieli o niewykorzystywanie forum do kryptoreklamy, promocji czy też zachwalania produktów w drodze szeroko rozumianej współpracy z producentem.
Odwołujemy się do prawości Waszego sumienia.

Zdajemy sobie sprawę z tego, że powstające teamy sportowe, chcąc zaistnieć w zawodniczym świecie, muszą współpracować ze sponsorami. Często one same przyjmują rolę przedstawicieli danej marki. Nie oznacza to, że tacy wędkarze są niemile widziani na forum SiG. Wręcz przeciwnie, chcemy gościć u siebie, wspierać i dopingować wszystkich z zawodniczym zacięciem. Chcemy jednak, by to ich wiedza i doświadczenie wzbogacały nasze dyskusje. Nie mamy nic przeciwko dostarczaniu informacji na temat asortymentu firmy, którą ci zawodnicy reprezentują. Nie może to jednak przybierać formy reklamy, bezkrytycznej gloryfikacji i zaciekłego wysławiania produktów tej firmy, co często dodatkowo połączone jest z negatywną oceną produktów firm konkurencyjnych.

Podobnie sprawa ma się z użytkownikami posiadającymi na forum tzw. status sprzedawcy. Są to najczęściej osoby związane z handlem artykułami wędkarskimi: właściciele, sprzedawcy, producenci, przedstawiciele handlowi.
Pragniemy przypomnieć, że fakt posiadania statusu sprzedawcy (tytuł widoczny pod nazwą użytkownika) nie upoważnia do reklamowania swojego sklepu i oferowanych produktów. Wspomniany status ma przede wszystkim informować innych użytkowników, że mają do czynienia ze sprzedawcą, który z racji swojej działalności zawodowej, może nie zawsze być obiektywny i ograniczać się w swoich wypowiedziach do polecania sprzętu, którym sam handluje. Rozumowanie, że posiadanie statusu sprzedawcy daje nieograniczone możliwości marketingowe, jest błędne.
Mamy na forum kolegów z tym statusem. Udzielają się oni nie tylko w dyskusjach dotyczących sprzętu, pomagają innym cennymi poradami, chwalą się swoimi wynikami, lubią przebywać na forum. Zawsze służą naszym użytkownikom doradztwem na temat sprzętu, którym handlują. Potrafią zachować właściwą postawę, mają wyczucie i nie przekraczają pewnych granic.
Są też tacy, którzy nie są zainteresowani innymi dyskusjami. Odpowiadają tylko na pytania dotyczące sprzętu reprezentowanych przez siebie marek. Służą więc swoją wiedzą jako doradcy. O ile nie przekraczają pewnych granic, są z pewnością bardzo pomocni, dostarczając wiarygodnych informacji na temat parametrów technicznych danych produktów.

Apelujemy też do wszystkich użytkowników forum i zachęcamy do używania opcji "Zgłoś do moderatora", jeśli uznacie, że dany wpis trąci reklamą.
Zgłoszenia nie są widoczne dla pozostałych użytkowników. Pomagają nam one w wychwytywaniu pewnych zdarzeń. Czasem utwierdzają nas w przekonaniu, że nasze odczucia i podejrzenia są słuszne. Zachęcamy więc do raportowania treści, które Waszym zdaniem napisane są w złym stylu, a ich autorzy posuwają się za daleko w rekomendowaniu, promowaniu produktów danej marki lub sympatyzowaniu z daną firmą.

Luk:
Forum wędkarskie Spławik i Grunt powstało z błahego powodu. Nie mogłem się odnaleźć tak do końca na innych forach. Albo nie było wędkarzy łowiących w ten sposób jak ja (większość tematyki to spinning), albo było dużo niechęci i hejterstwa. Postanowiłem, więc samemu założyć coś takiego i spróbować coś zmienić w wędkarskiej rzeczywistości, pójść inną drogą. Wkrótce dołączył do mnie Mateo i razem rozkręciliśmy miejsce, gdzie można się czegoś dowiedzieć, nauczyć, podzielić własnymi doświadczeniami. Od początku postawiliśmy na kulturę dyskusji i cały czas staramy się, aby była ona firmowym znakiem tego forum.

Jednym z celów działania poprzez forum było zmienianie świadomości wędkarzy, szukanie ludzi myślących podobnie, chcących coś zmienić w polskich, często nieciekawych realiach. Do dzisiaj żywimy nadzieję, że uda się nam zrobić jeszcze więcej.
Forum SiG nie powstało w celach komercyjnych. O ile nie wykluczam pracy związanej z tym, co uwielbiam – wędkarstwem, to forum od początku staraliśmy się uwolnić od reklam, nachalnych, natrętnych wpisów nakłaniający do do zakupu czegoś. Dlatego prowadzimy działalność non profit.  Od początku można było instalować reklamy czy banery, ale nie chcieliśmy i dalej nie chcemy tego robić.

Wiele osób zarzuca mi reklamowanie czegoś, jednak zawsze staram się pokazywać jak łowię, czego używam, nie mam nic do ukrycia. Dzielę się nowinkami z wędkarskiego świata, swoimi doświadczeniami, staram się pomagać innym. Trudno robić to bez wymieniania nazw firm. Używam w dużej mierze sprzętu kilku marek z UK, bo tam mieszkam, więc nie powinno to dziwić. Nie stronię od polskich produktów bynajmniej.
Od początku staramy się tworzyć miłe i wesołe miejsce dla wszystkich. Jednak nie zawsze się to udaje. Dlatego kładziemy nacisk aby przestrzegać regulamin, chcemy utrzymać pierwotną "linię" i kierunek. Oczywiście, forum się rozwija i ewoluuje, stąd poniższe zasady.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej