Autor Wątek: Kiedy i jak na karasia?  (Przeczytany 158334 razy)

Offline Szpadel

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 160
  • Reputacja: 36
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #315 dnia: 12.07.2022, 14:05 »
QQ konserwowa czy zielony groszek nie jest selektywną przynęta ;)
Ja na takich stawikach zawsze łowiłem na ziemniaki takie z parnika. Później jak poznałam trochę świata to ziemniaki przynętowe już się samemu przygotowywało i po dzień dzisiejszy jest to obowiązkowa przynęta.     

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 479
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #316 dnia: 12.07.2022, 14:08 »
Ew. Kulka proteinowa i metoda z pelletem, ale kijem 4,2m za ciula tam nie machnę - drzewa za plecami a stanowisko malutkie


W takich miejscach można rozbujać zestaw i wykonać "rzut spod klejnotów". Poleci na niewielką odległość i czasami tyle wystarczy. Próbować trzeba i nie poddawać się po pierwszych niepowodzeniach.

Offline Ciapaty

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 148
  • Reputacja: 46
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kocham grube mamuśki 😈 (oczywiście chodzi o 🦈 )
  • Lokalizacja: Wielkopolska - okręg kaliski
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #317 dnia: 12.07.2022, 15:03 »
Ew. Kulka proteinowa i metoda z pelletem, ale kijem 4,2m za ciula tam nie machnę - drzewa za plecami a stanowisko malutkie


W takich miejscach można rozbujać zestaw i wykonać "rzut spod klejnotów". Poleci na niewielką odległość i czasami tyle wystarczy. Próbować trzeba i nie poddawać się po pierwszych niepowodzeniach.
No to wiadomo, że nie wolno się poddawać
Dzisiaj moczę pszenicę, żeby trochę podfutrować.
Będę rzucał wiaderko 5l (połowa raz, druga połowa za 2-3dni) pszenicy do wody, żeby podrosły.
Przynajmniej taki jest plan.
Mimo wszystko spróbuję feederkiem i rzuty spod siebie, tak jak poleciłeś
Trochę taki old school wyszedł, sprzęt po ojcu, nęcenie pszenicą, podpórki jakieś najtańsze i siedzenie na pomoście


Edit, cp do tych ziemniaków.
Masz na myśli zwykłe gniecione z mąką ziemniaczaną?
Wysłane z mojego SM-A505FN przy użyciu Tapatalka
FAT MOMMA LOVERS TEAM #PIKEHERO

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 479
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #318 dnia: 12.07.2022, 15:12 »
Spróbuj zostawić trochę pszenicy na zewnątrz żeby zaczeła fermentować. Szczególnie kleniom to pasuje, nie wiem jak karasie bo nie ma w moich łowiskach a komercji nie odwiedzam. Na pewno nie zaszkodzi spróbować jako przynętę.

Na ciasto musisz rozgnieść a na przynęte musi być kostka. https://forum.wedkuje.pl/f/jak-zrobic/881460

Na przynęte musi być kostka i wydaje mi się że lepiej ze skórką. Na pewno ktoś będzie w stanie to potwierdzić.

Offline Ciapaty

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 148
  • Reputacja: 46
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kocham grube mamuśki 😈 (oczywiście chodzi o 🦈 )
  • Lokalizacja: Wielkopolska - okręg kaliski
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #319 dnia: 12.07.2022, 15:13 »
Spróbuj zostawić trochę pszenicy na zewnątrz żeby zaczeła fermentować. Szczególnie kleniom to pasuje, nie wiem jak karasie bo nie ma w moich łowiskach a komercji nie odwiedzam. Na pewno nie zaszkodzi spróbować jako przynętę.
Oki

Kiedyś łowiłem na ciasto z winem słodkim
Wysłane z mojego SM-A505FN przy użyciu Tapatalka
FAT MOMMA LOVERS TEAM #PIKEHERO

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 479
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #320 dnia: 12.07.2022, 15:21 »
Pisałem kilkanaście razy jeśli nie więcej dlaczego akurat fermentowanie pomaga. Wino powstaje w wyniku fermentacji. Słyszałem o cieście z chleba z dodatkiem whisky, podobno zabójczo skuteczne.

Offline Ciapaty

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 148
  • Reputacja: 46
  • Płeć: Mężczyzna
  • Kocham grube mamuśki 😈 (oczywiście chodzi o 🦈 )
  • Lokalizacja: Wielkopolska - okręg kaliski
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #321 dnia: 12.07.2022, 15:25 »
Pisałem kilkanaście razy jeśli nie więcej dlaczego akurat fermentowanie pomaga. Wino powstaje w wyniku fermentacji. Słyszałem o cieście z chleba z dodatkiem whisky, podobno zabójczo skuteczne.
Ryby uważają fermentowane za bezpieczniejsze, zapach lepiej się rozchodzi w wodzie, są lekko przetrawione cukry

Wysłane z mojego SM-A505FN przy użyciu Tapatalka

FAT MOMMA LOVERS TEAM #PIKEHERO

Offline Szpadel

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 160
  • Reputacja: 36
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #322 dnia: 12.07.2022, 17:32 »
Jako przynętę zwykłe parzone i hartowane ziemniaki, które ewentualnie możesz czym chcesz wzbogacić.
To pewnie też zależy od regionu, ale u siebie na wschodzie nigdy się nie spotkałem z neceniem na karasia/lina pszenicą tylko pęczakiem.

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 479
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #323 dnia: 12.07.2022, 19:29 »
Jak najbardziej liny wchodzą w pszenicę. Może zanęcanie pęczakiem to jakieś lokalne zwyczaje.

Karasie tutaj nie ma i nie mogę potwierdzić.

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 488
  • Reputacja: 213
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #324 dnia: 28.08.2022, 10:58 »
Pany, łowię karasie na dzikiej gliniance na spławik (slider albo metoda laying-on). Do nęcenia przeważnie wykorzystuję mieszankę zanęty spożywczej z dodatkiem pelletów 2mm, kukurydzy z puszki oraz gotowanej pszenicy. Na sam początek łowienia do wody wrzucam kilka kulek mieszanki zanętowej. Brania o ile się pojawiają to są przeważnie po czasie mniej więcej 1-2 godz. od wstępnego zanęcenia. W czasie jaki mija od wstępnego zanęcenia do momentu pojawienia się brań warto jeszcze jakoś nęcić czy po prostu cierpliwie czekać?
Marcin

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 488
  • Reputacja: 213
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #325 dnia: 28.08.2022, 20:03 »
Pany, łowię karasie na dzikiej gliniance na spławik (slider albo metoda laying-on). Do nęcenia przeważnie wykorzystuję mieszankę zanęty spożywczej z dodatkiem pelletów 2mm, kukurydzy z puszki oraz gotowanej pszenicy. Na sam początek łowienia do wody wrzucam kilka kulek mieszanki zanętowej. Brania o ile się pojawiają to są przeważnie po czasie mniej więcej 1-2 godz. od wstępnego zanęcenia. W czasie jaki mija od wstępnego zanęcenia do momentu pojawienia się brań warto jeszcze jakoś nęcić czy po prostu cierpliwie czekać?
Może ktoś coś wie?
Marcin

Offline Pszenicznik

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 90
  • Reputacja: 137
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: bat
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #326 dnia: 28.08.2022, 21:37 »
Pany, łowię karasie na dzikiej gliniance na spławik (slider albo metoda laying-on). Do nęcenia przeważnie wykorzystuję mieszankę zanęty spożywczej z dodatkiem pelletów 2mm, kukurydzy z puszki oraz gotowanej pszenicy. Na sam początek łowienia do wody wrzucam kilka kulek mieszanki zanętowej. Brania o ile się pojawiają to są przeważnie po czasie mniej więcej 1-2 godz. od wstępnego zanęcenia. W czasie jaki mija od wstępnego zanęcenia do momentu pojawienia się brań warto jeszcze jakoś nęcić czy po prostu cierpliwie czekać?

To zależy czy łowisz japońce czy karasie złociste (rodzime). Duży Japan to wbrew pozorom dość łatwa do złapania ryba, wystarczy większa przynęta (twarda), podsypać też grubiej żeby drobnica nie wyjadła i podejdzie. Jeżeli natomiast karaś to tutaj sprawa się komplikuje bo u mnie przynjamniej jest bardzo stanowiskowy w lecie, ciężko go znęcić w miejsce gdzie nie występuje. Najwięcej ich łowiłem 1-3m od brzegu na wodzie ~70cm w oczku z lilii wodnych. Bąbluje w łowisku podobnie jak lin i również jak lin uwielbia pszenicę i robactwo.

Jeżeli masz możliwość tam podjechać podsypać przed łowieniem to będzie to najlepsza opcja jeżeli nie to dobre stanowisko gdzie ryby naturalnie szukają pokarmu na pewno usprawni proces ich przyciągania. Ja osobiście strzelam z procy mało często daje to lepsze wyniki niż wrzucenie wszystkiego na start lub na 2 razy. U Ciebie jednak dużo lepszym rozwiązaniem będzie pojechać np. w Poniedziałek po południu wysypać 2-3kg ugotowanej kukurydzy (nie z puszki) i w Środę na ryby używając tylko procy z małą ilością pszenicy/pelletów/kukurydzy. Dzięki takiemu zabiegowi przyciągniesz w łowisko ryby z dużo wększego obszaru na kilka dni.   

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 568
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #327 dnia: 29.08.2022, 08:39 »
Pany, łowię karasie na dzikiej gliniance na spławik (slider albo metoda laying-on). Do nęcenia przeważnie wykorzystuję mieszankę zanęty spożywczej z dodatkiem pelletów 2mm, kukurydzy z puszki oraz gotowanej pszenicy. Na sam początek łowienia do wody wrzucam kilka kulek mieszanki zanętowej. Brania o ile się pojawiają to są przeważnie po czasie mniej więcej 1-2 godz. od wstępnego zanęcenia. W czasie jaki mija od wstępnego zanęcenia do momentu pojawienia się brań warto jeszcze jakoś nęcić czy po prostu cierpliwie czekać?

Wg mnie jeśli łowisz z użyciem dywanu zanętowego, to nigdy nie ma sensu donęcać do póki nie masz ryb w łowisku i spadku ilości brań. Wielu wędkarzy popełnia ten błąd, że nęci i chce od razu tam łowić. A ryba wtedy jest bardziej ostrożna i wręcz płochliwa. Dlatego najlepiej jest zanęcić i poczekać przed wprowadzeniem zestawu. Ja odczekuję zazwyczaj 20 minut na wodzie stojącej. DLatego tak sobie ustawiam wszystko, aby wpierw zanęcić a potem wiązać zestawy, szykować inne rzeczy etc. Na rzece czekam dłużej. Wyczynowcy w UK mają taką taktykę, że nęcą jakieś miejsce, aby wprowadzić tam zestaw, a przez 15-30 minut używają jakieś innej techniki.

Dlatego nigdy bym nie donęcał, to powinniśmy robić dopiero gdy spada częstotliwość brań. Ideałem jest aby ryba wpłynęła, pojadła sobie troszkę, zorientowała się, ze nie ma pułapek, i dopiero wtedy wprowadzamy zestaw. Gdy spada ilość brań, wtedy donęcamy, najlepiej nie za dużo. Bo bardzo możliwe, że tam wciąż jest sporo żarcia, tylko, ze ryba się odsunęła. Wtedy lepiej skupić się na innej miejscówce, i jak tam spadnie ilość brań, powrócić do pierwszej. WIelu popełnia ten błąd, że przywiązuje się do jednej miejscówki i kombinuje jak spada aktywność ryb, zazwyczaj donęcając. A nie chodzi tam wcale o to, że ryba wszystko zjadła :)

Jak już pisałem, ci łowcy brzan którzy celują w największe okazy, często nęcą aby zarzucić zestaw wiele godzin później, aby rybę przekonać do tego, że nie ma tam pułapek. Zazwyczaj mniejsze osobniki są szybsze, te starsze trzymają się z tyłu i są bardziej ostrożne. To samo obserwuje się z kleniami, które w stadach po np. 8-10 sztuk mają najaktywniejsze osobniki mniejsze, te duże czekają.

Mamy już prawie wrzesień, i to co można zawsze zaobserwować, to zmniejszająca się aktywność takiego karasia. Ja na kilku łowiskach obserwowałem znaczący spadek brań, nawet pomimo tego, że dzień potrafił być ciepły. Dlatego też spodziewaj się mniejszej ilości brań, rozsądnie jest trochę zmniejszać ilość towaru jaki trafia do wody.  Lin i karaś to ryby, które pod koniec lata zaczynają żerować znacznie słabiej. Przy czym u lina spowodowane jest to tym, że 'rozpływa' się po tarle, do którego się grupował, karaś zaś jest bardziej wybredny i nie jest tak łapczywy jak na wiosnę czy początku lata. Tym bardziej więc szybkie donęcanie nie jest wskazane.
Lucjan

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 488
  • Reputacja: 213
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #328 dnia: 29.08.2022, 10:30 »
Dzięki panowie :beer:
Marcin

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 537
  • Reputacja: 1111
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #329 dnia: 23.10.2022, 20:21 »