Autor Wątek: Kiedy i jak na karasia?  (Przeczytany 160720 razy)

Offline Kaczorex

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 16
  • Reputacja: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Pruszków
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #60 dnia: 17.05.2015, 22:31 »
Co łowisko to inne efekty i metody. Mi się w życiu udało złowić raptem kilka złotych dysków i szczerze mówiąc to każda teoria, czy sprawdzony sposób na "waszych" łowiskach u kogoś innego może nie mieć odzwierciedlenia. Zdarzało się, że 25+ brały na najprostszy zestaw gruntowy z żyłka 0,23mm (tak byłem młody, głupi i dopiero uczyłem się łowić coś większego od płotek i małych leszczyków), ale tylko o wschodzie słońca i to w lipcu tak między 4 a 6 rano. Za to na spławik zdarzało się na wspólnych wypadach z kolegą łowić złociaki i w największą lampę albo po drugim śniadaniu. Co do przynęt, to szczerze mówiąc nie trafiłem jeszcze na łowisko gdzie te wspaniałe czerwone robaki były by główną o ile w ogóle dobrą przynęta na karasie niezależnie czy to nasz złoty czy japoniec. Najlepiej sprawdzają mi się kukurydza i białe/pinki w kolorach naszej flagi, rzadziej ochotka. Innym razem kolega kucharz zrobił prawdziwego killera na karasie - pęczak o zapachu cytrusów. :thumbup: Brały jak głupie 1 po 2 kilka godzin. Można by odnieść wrażenie, że to ta sama ryba zaraz po wrzuceniu do wody znów bierze na haczyk i wszystkie w granicach 25-30cm. Lepsze wyniki mam w połowach karasia srebrzystego i zauważyłem, że czasem złoty karaś woli pływać osobno ale czasem trzyma się na uboczu japońca. Większość ryb złowiłem w płytszych częściach zbiorników w trzcinowych przesmykach lub rzucając pod zarośnięty brzeg ale zdarzało się łapać na wodzie o głębokości prawie 3m sztuki do 1kg. No i miałem też śmieszną sytuację podobną do tej o której pisał wcześniej jeden z kolegów. Łowiłem w bardzo wąskim przesmyku miedzy patelnią, a główną częścią zbiornika na spławik. Było dość rano jak na kwiecień może jakaś 5. Nagle spławik zatańczył i szybko miałem na koncie małego leszczyka. łowiłem na 3 białe robaki. Leszcz dosłownie zostawił z nich samą skórę wiec rzuciłem zestaw do wody może 1m od swoich stóp, a dookoła same trzciny i podwodna trawka. Chciałem opłukać rękę z jego śluzu i nagle słyszę łomot, plusk, czuję jak rękojeść wędki trafia mnie poniżej pasa potem w twarz by na końcu wpaść do (na szczęście płytkiej) wody. Zaciąłem i po kilku chwilach w podbieraku wylądował ładny karaś już powyżej 1kg 30+ O dziwo nie spłoszyło to w tym baseniku ani grama ryb, bo chwile potem złapałem drugiego takiego japońca kilka mniejszych linów i standardowo na tamte czasy ławicę małych leszczyków. Także można kierować się jakimiś wytycznymi i sprawdzać na łowisku to co sprawdzone u innych ale tak naprawdę wszystko trzeba zbadać od podstaw i przyzwyczaić rybę do samodzielnie wymyślonej stołówki :)
Pozdrawiam!
Kto nigdy nie doświadczył uroków wędkarstwa ten nie zrozumie, że nasza pasja to coś więcej niż moczenie kija w wodzie.

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #61 dnia: 17.05.2015, 23:13 »
Fajnie Kaczorex, że podzieliłeś się swoim doświadczeniem :)
Miejmy nadzieję, że w naszych wodach będzie przybywać pięknych złotych karasi.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Matthew1

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 45
  • Reputacja: 6
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Pruszków - PL
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #62 dnia: 17.05.2015, 23:32 »
Tym kucharzem jestem ja ;D

U nas najlepiej sprawdzały się "proste" przynęty, pęczak, kukuydza, płatki owsiane, pszenica, pinki
Raz właśnie przez przypadek odkryłem potęge owoców. Wykroiłem skórke cytryny bez białego miąższu, przegotowałem ją żeby pozbyć się goryczki i wzmocnić smak, dodałem wycisnąłem sok z cytryny i dodałem do gotującego pęczaku. To samo zrobiłem z pomarańczą, ale powracając do głównego wątku, wg mnie karaś srebrzysty jak i złoty są rybami które trzeba wynęcić.
Sypać dużo pęczaku, kukurydzy, kolorowych pinek i gnojaków/czerwonych lub rosówek, osobiście największego srebrnego, 41cm złowiłem z gruntu na kukurydze z pęczakiem cytrynowym.
Przy nęceniu karasi, dobrze jest dodać pszenicy i konopii, dobrze działają na lina, który jest częstym przyłowem przy polowaniu na karasie.
"Panie wypuść go, on jest złoty..."

Online Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 632
  • Reputacja: 1123
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #63 dnia: 17.05.2015, 23:48 »
Wedle producenta ten cytrynowo-waniliowy atraktor przyciąga m. in. karasie:


Offline Sfeeder94

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 75
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Pszczyna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #64 dnia: 18.05.2015, 20:58 »
Ja uwielbiam łowić te skubańce, tylko czasem ciężko trafić w gust.
Na mioim łowisku nęcę zanętą drennana f1 i pelletem z betainą mix 50/50 i obowiązkowo method feeder. Na hak killerem jest u mnie kuku miodowa na włosie. Czasem wolą białego robaka, gnojaka albo pellet, ale podstawa to dobre miejsce i zanęta. Mam fajne wypłycenie przy trzcinach w zimniejsze dni rzucam zestaw troche dalej gdzie jest spad z 1,2 m na 2,5. Najlepiej biorą wcześnie rano i po 17 do zmierzchu.
Jak widać wyżej totalna ulewa też im nie przeszkadza, wtedy złowiłem 7 sztuk.

Offline wasiu13

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 608
  • Reputacja: 16
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #65 dnia: 04.07.2017, 20:04 »
A gdzie szukać karasie w jeziorku miejskim,wokół którego są ścieżki dla spacerowiczów,biegną niemal przy samym brzegu.Ryba może być spłoszona,wiec chyba przy brzegu jej nie będzie. Staw ma 4ha.
Spławik i Grunt - od kołyski, aż po grób ;)
PB:Kleń 54cm, Płoć 36cm, Lin 43cm, Wzdręga 31cm, Leszcz 60cm, Szczupak 60cm, Okoń 35cm, Karaś 39cm, Karp 50 cm

Offline ddamian86

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 123
  • Reputacja: 2
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gdańsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #66 dnia: 04.07.2017, 20:11 »
Trzy cztery metry od brzegu, deptak zaraz obok. Boom życiówka. ;)

Dokładnie to na tym zbiorniku. --> http://static1.s-trojmiasto.pl/zdj/c/n/1/1655/960x720/1655924-Nowy-wodotrysk-na-zbiorniku-retencyjnym-Srebrniki.jpg
Boże, kiedy umrę nie pozwól mojej żonie sprzedać moich wędek i kołowrotków za tyle, ile jej powiedziałem, że kosztowały...

Offline wasiu13

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 608
  • Reputacja: 16
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #67 dnia: 04.07.2017, 22:07 »
Pewnie i bez znaczenie będzie pora dnia.
Spławik i Grunt - od kołyski, aż po grób ;)
PB:Kleń 54cm, Płoć 36cm, Lin 43cm, Wzdręga 31cm, Leszcz 60cm, Szczupak 60cm, Okoń 35cm, Karaś 39cm, Karp 50 cm

Offline gregorio

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 693
  • Reputacja: 148
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kołobrzeg
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #68 dnia: 30.01.2018, 15:50 »
Odświeżę temacik :) Koledzy czy komuś z was udało się wyselekcjonować na komercjach w większości karasie? Czy udało wam się łowić je z konkretnym nastawieniem i taktyką? Może ktoś by zdradził jakiś watek tajemnicy jak skutecznie je odławiać? Jaka taktyka, nęcenie itd? Generalnie chodzi mi o metody gruntowe.
Grzegorz > Kołobrzeg

Offline Karpik123

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Methoda wymiata!
  • Lokalizacja: Oleśnica
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #69 dnia: 30.01.2018, 16:25 »
Serio? Dziwię się że powstał dział o karasiu srebrzystym. Ja tu próbuje wyeliminować jego brania, a tu proszę. Moje doświadczenia z tą rybą są takie, że: mam łowisko 1ha głęb. 1,5m(dość płytko) 120 szt. Karpia i nwm ile karasia ale na pewno więcej. Co nie wrzuce do wody, czy to na spławik czy grunt, czy na robaka , czy kukurydzę, zawsze wpada karaś srebrzysty( i to nie byle jaki, jak dziennie złowię np.z 15szt. To przeciętna waga to 0.70kg, są oczywiście też takie pół kilo, a raz złowiłem takiego 93 dag, ale  duuuuża rzadkość. Bez nęcenia trochę najtańszej zanęty i na 2 wędki nie moge nadążyć. Karp z powodu ilości(120) jest rzadkością, nwm czemu i ja już(przepraszam z góry) rzygam tymi karasiami.
Pozdrawiam, Grzegorz.

Offline Tadek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 996
  • Reputacja: 179
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szczecin
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #70 dnia: 30.01.2018, 17:14 »
I ja ma podobnie na dwóch wodach.
W jednej jest tyle karasia srebrzystego, że skarłowaciał. W drugim są karasie około 30 cm długości.
Biorą na wszystko. Jedyna zauważona przeze mnie zależność, to to że ma być ciepło i nie wietrznie.

Offline Karpik123

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Methoda wymiata!
  • Lokalizacja: Oleśnica
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #71 dnia: 30.01.2018, 17:15 »
Szczerze nie mierzyłem nigdy karasia, ale taki 70dag ile by miał na oko? Będzie wspomniane 30cm?
Pozdrawiam, Grzegorz.

Offline Semit

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 282
  • Reputacja: 143
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tomek
  • Lokalizacja: Warszawa/Janów Podlaski
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #72 dnia: 30.01.2018, 17:24 »
Ponad 30 cm, około 34 mniej więcej. Zależy jeszcze z jakiej wody i jak odpasiony, ze starorzeczy gdzie nie jest karmiony to mają tak jak napisałem.
Tomek

Offline Karpik123

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 190
  • Reputacja: 7
  • Płeć: Mężczyzna
  • Methoda wymiata!
  • Lokalizacja: Oleśnica
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #73 dnia: 30.01.2018, 17:25 »
No to takich łowię z 15 na dzień jak nie lepiej.
Pozdrawiam, Grzegorz.

Offline Semit

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 282
  • Reputacja: 143
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tomek
  • Lokalizacja: Warszawa/Janów Podlaski
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #74 dnia: 30.01.2018, 17:31 »
Ja tam nie narzekam na japońce, łowię je polując na złociaki w moich tajnych nadbużańskich bagienkach i starorzeczach a i przy okazji mam co do domu zabrać, ponieważ japońców nie wypuszczam. A że przy okazji są to dosyć pokaźne egzemplarze to i frajda jest z ich łowienia na spławikówkę.
Tomek