Autor Wątek: Nocny feeder  (Przeczytany 1941 razy)

Offline katystopej

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 869
  • Reputacja: 333
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rafał
  • Lokalizacja: Mysłowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Nocny feeder
« Odpowiedź #45 dnia: 07.04.2024, 07:32 »
Słońce nie emituje światła UV ? Rak skóry z czego się bierze ? Taką latarką będziesz świecił prosto w oczy przez 10 lat ciągiem, że ma się coś stać ? :facepalm:
Dzierżno uzależnia

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 517
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Nocny feeder
« Odpowiedź #46 dnia: 07.04.2024, 08:28 »
Mamy ozon, który nie przepuszcza promieni UV. A już dziura ozonowa była i był problem.
Do proponowanej latarki Yato dołączane są w pakiecie specjalne okulary ochronne.

Nie znam się na dawkach, raczej patrzenie na wolnym powietrzu na szczytówki, na które świeci taka latarka nie stanowi raczej większego zagrożenia.

Natomiast świecenie sobie nią w oczy skończyłoby się marnie dość szybko ;)
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 340
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Nocny feeder
« Odpowiedź #47 dnia: 08.04.2024, 22:48 »
Bez przesady. Słońce też wysyła promienie UV a raczej od tego nie ślepniemy. Inne promienie są stosowane do dezynfekcji i inne do widoczności elementów UV światłoczułych. Urządzenia do tych pierwszych są dość drogie, do tych drugich to tańsze.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline ObraFMI

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 277
  • Reputacja: 46
  • Płeć: Mężczyzna
  • Mariusz
    • Próbnik
  • Lokalizacja: FMI
Odp: Nocny feeder
« Odpowiedź #48 dnia: 09.04.2024, 10:11 »

Myślicie, że ta farbka się nada na szczytówkę?
https://allegro.pl/oferta/farba-fluo-swiecaca-w-uv-zolto-zielona-fluorescencyjna-14615092291

Ja mam "malowanki fluo" i się sprawdza, jednak przy oświetlaniu "zwykłą" latarką taką co to ma 20/30 diod UV się to nie sprawdza- zbyt mała moc strumienia UV.
Wg mnie musi być latarka która ma funcje ZOOM również dla diody UV, ja mam:

https://allegro.pl/oferta/x-balog-latarka-uv-led-tester-klimatyzacji-krwi-do-szukania-bursztynow-9231708783

Ja kupowałem proszek i rozprowadzałem w lakierze poliuretanowym, lepiej to świeci pomalowane dwukrotnie.
Nie płacę Pazernym Zabójcom Wód.

Offline marcinc

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: 6
Odp: Nocny feeder
« Odpowiedź #49 dnia: 09.04.2024, 19:34 »
Co do oświetlenia to jednak proponował bym czerwone. Oprócz ewentualnej szkodliwości UV dochodzi kwestia płoszenia ryb. Światło w tym paśmie dociera na największą głębokość  - stąd domniemana większa skuteczność przynęt z pigmentami aktywnymi UV. Jako ciekawostkę dodam fakt, że ryby w moim akwarium nie płoszy żadne oświetlenie z zewnątrz czy błyski z akwarium. Natomiast muszę uważać używając niewielką latarkę UV do utwardzania kleju lub oglądania przynęt spinningowych aby światło z tej latarki nie trafiło  na akwarium bo kończy się to paniczną ucieczką wszystkich ryb - akwarium słodkowodne, Ameryka Południowa, pewnie morskie byłyby mniej czułe.

Wysłane z mojego motorola edge 30 neo przy użyciu Tapatalka