Autor Wątek: Tanie zanęty  (Przeczytany 2791 razy)

Offline TOmaSZ93

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 423
  • Reputacja: 37
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Podkarpacie
Odp: Tanie zanęty
« Odpowiedź #15 dnia: 05.02.2024, 16:04 »
W takim razie polecam zanęty Niwa :D
C&R

Online Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 632
  • Reputacja: 1123
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Tanie zanęty
« Odpowiedź #16 dnia: 05.02.2024, 16:40 »
Interesuje mnie niedroga zanęta do koszyka i takiej szukam :)

Na razie dobrze jakby była gotowa. Miałem sam robić, ale jednak nie mam doświadczenia i wolałbym gotową zakupić.

Sensowna jakość to obecnie raczej 22 - 24 zł/3 kg niż 20 zł/5 kg. Na uwagę zasługuje Niwa Extreme (jest też tańsza seria "Nature", ale nie miałem z nią kontaktu). Z rzeczy łatwo dostępnych bazowa seria Bolanda ("Popularna") lub Lorpio ("Mega Mix") też zapewne ujdzie.

Reszta to kwestia odpowiedniego wyboru (frakcja, kolor, praca, kleistość) pod kątem łowiskowych warunków i rybostanu, przygotowania (nawilżenie, przetarcie), ewentualnych dodatków rozmaitego rodzaju (np. pieczywko fluo, melasa, atraktor, ziemia) oraz wsadu (robaki, ziarna/nasiona, pellety), który ma utrzymać ryby w łowisku.

Jest sporo materiałów instruktażowych dotyczących wyboru i przygotowania klasyczno-feederowej zanęty, więc poleganie na gotowcach (oferta mocno ograniczona) większego sensu nie ma :)

Offline Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 827
  • Reputacja: 309
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Tanie zanęty
« Odpowiedź #17 dnia: 05.02.2024, 17:21 »
Dzięki radom Kolegom z Forum oduczyłem się wielu rzeczy. Oduczyłem się stosować zanęt, pelletów typu "Ready to use" (do metody). Oduczyłem się stosowania zanęt typu "tanio i dużo".
W chwili obecnej używam tylko zanęt:
1. G5 black i "zwykła"
2. Wonder Black/Wonder Silver
Tych zanęt używam do klasycznego feedera.
Do metody używam:
1. MMM od Sonubites
2. TimarMIX
3. Pellet 2, 4, 8mm od Skretting'a

Te typy mam przetestowane, sprawdzone i przyznam się, że czasem warto "dołożyć te 2 złote na kilogramie" i mieć coś porządnego. Coś, co się sprawdza. Jeszcze jak się dobrze poszuka, to można w przyzwoitych pieniądzach trafić na promocję.
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Offline Bugi

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 21
  • Reputacja: 1
Odp: Tanie zanęty
« Odpowiedź #18 dnia: 06.02.2024, 21:52 »
Tanie zanety wymagają dodatków, na przykład jakąś konopie, atraktor etc. Droższe zanety, czytaj zanetyzawodnicze nie wymagają dodatków.  Druga kwestia to proporcje glina do zanety. Jak łowisz na czytsta zanete to jej jakość jest bardzo ważna, a jak w mieszance jest znacznie więcej gliny to rodzaj zanety ma marginalne znaczenie. Zaneta jak nazwa wskazuje ma zwabić ryby. Oddzielna kwestią to jaką ilość zanety podać i ile ma być w niej robaków. 

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Tanie zanęty
« Odpowiedź #19 dnia: 07.02.2024, 07:49 »
Odpowiedziałbym sobie na pytanie czy warto używać tanich zanet :)
Ja Ci powiem z własnego doświadzcenia że najdrozszy nad woda jest czas, i wiem o tym że dobra zanęta potrafi poprawić wynik o kilka razy a nawet jeśli "nic nie bierze" siądzie ktoś obok z dobrą zanetą i zacznie fajnie łowić :)
My najwieksze efekty feederowe na zaporówce jezioro żywickie mieliśmy w momencie jak zaczelismy zamiast jaxona używać np MVDE  g5 z dodatkiem jakieś zanety na bazie pelletu, do tego przesiać to koniecznie dodać kukurydze melase prażoną mielona konpie itp i naprawde efekt jest warty tego zachodu :) No chyba że jeździsz codziennie na rybki i wsioryba czy coś złapiesz czy nie :)

Mam podobne zdanie. Nie wiem czy warto szukać tanich zanęt do koszyka, bo można mieć potem wrażenie, że słabe wyniki są pokłosiem miernej jakości zanęty. Ale skoro masz pellet 2 mm, to zmiel go i dodaj do bazowej zanęty, jak radzą forumowicze, np. Niwa. I już masz konkret, zważywszy, że do zanęty dodaje się dodatki (pellet, kukurydza, konopie, robactwo etc). Ja bym kierował się jedną rzeczą przy wyborze - zanęta nie może być zbyt mocno doprawiona. Czasem mam wrażenie, że wielu producentów chce ukryć słabość taniej zanęty aromatem. Ryba ma doskonały węch i nie potrzebuje sztucznego aromatu w nadmiarze, to może wręcz płoszyć a nie wabić. Przy czym jest różnica pomiędzy zapachem naturalnym pelletów, mączek a jakimś dodatkiem, na przykład piernikiem czy wanilią. Większość producentów mocno doprawiających zanęty aromatami robi to nie ze względu na ryby ale kupującego, którego urzeka taki zapach :)

Polecam też, jeśli nie masz, zaopatrzyć się w młynek do kawy, którym zmielisz nie tylko pellety. Bardzo często warto wrzucić do niego taką tanią zanętę i ją mocniej rozdrobnić. Bo zazwyczaj ma ona mieć grubsze frakcje, aby rybę zatrzymać na dłużej. To takie uniwersalne podejście. Jednak dodając coś do zanęty samemu, lepiej nie polegać na takich dodatkach, którym zazwyczaj jest pokruszona kukurydza. Młynek się nie męczy przy takim mieleniu, i można dość szybko przygotować kilo lub dwa mieszanki.

A jak chcesz coś dobrego pod koszyk, co nie wymaga kombinowania, to trzeba dać więcej kasiory. Najlepszy biznes to paczki 2 kilowe zachodnich firm jak Sonubaits czy Dynamite, bo wychodzą relatywnie taniej niż kilowe odpowiedniki.
Lucjan

Offline krzysssiooo

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 57
  • Reputacja: 8
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Legnica
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Tanie zanęty
« Odpowiedź #20 dnia: 07.02.2024, 11:03 »
Ja ze swojej strony mogę dodać jedynie, że nie należy przesadzać z aromatami w zanętach jedynie czym się kierować to kolor, zaznaczam że jest to moja opinia ( feederowa)

Offline Ashaki Takado

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 234
  • Reputacja: 39
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Tanie zanęty
« Odpowiedź #21 dnia: 07.02.2024, 20:25 »
A ja tylko dodam że lepszy od młynka do kawy jest Thermomix. Mielisz 2 litry na raz 😁😁

Online brendas

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 328
  • Reputacja: 59
  • Lokalizacja: Maków Mazowiecki/Olsztyn
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Tanie zanęty
« Odpowiedź #22 dnia: 07.02.2024, 20:53 »
A potem od żony wpierdolomix ;D
Wracając do tematu boland jako baza może być, dobrze mi się sprawdzają timarmixy, ale podstawa to znać zanętę i wiedzieć co się chce uzyskać :)
Kuba

Offline Rebrith

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 610
  • Reputacja: 93
Odp: Tanie zanęty
« Odpowiedź #23 dnia: 07.02.2024, 21:00 »
Może warto dodać jeszcze coś istotnego - jak kolega jedzie na zawody i ma ogromną konkurencję, to można zakładać, że jakość zanęty robi różnicę.

Ale jak jeździ rekreacyjnie i siedzi sam albo gdzieś w oddali jest 2-3 innych wędkarzy i to jest cała "presja" to jak to Górek mawiał - jak ryba ma do wyboru jeść piach albo zanętę... ;)

Ps: A z konkretów, jakaś totalna tanizna typu zielone trapery to może przesada, ale to co już tutaj padało - Niwa / Lorpio / Boland, na rekreacyjne łowienie w 100% styka.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Tanie zanęty
« Odpowiedź #24 dnia: 08.02.2024, 09:26 »
A ja tylko dodam że lepszy od młynka do kawy jest Thermomix. Mielisz 2 litry na raz 😁😁
A potem od żony wpierdolomix ;D


Doskonałe ;D ;D ;D :bravo: :beer:
Lucjan

Offline darkon

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 179
  • Reputacja: 18
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kielce
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Tanie zanęty
« Odpowiedź #25 dnia: 08.02.2024, 10:50 »
Które zanęty TimarMIX możecie polecić do metody na PZW ?

Offline Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 827
  • Reputacja: 309
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Tanie zanęty
« Odpowiedź #26 dnia: 08.02.2024, 17:06 »
Ananas-skisłe masło. U mnie robi robotę. Mam też słodką kukurydzę - całkiem nieźle sobie radzi. Jednak pierwsza opcja jest u mnie zawsze na pierwszym rzucie.
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Online brendas

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 328
  • Reputacja: 59
  • Lokalizacja: Maków Mazowiecki/Olsztyn
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Tanie zanęty
« Odpowiedź #27 dnia: 08.02.2024, 21:30 »
A u mnie na PZW sprawadza się Timar Mix Methodmix choco-orange (próbowana jedynie w "ciepłych" okresach). Myślę, że wszystkie zanęty z tej serii będą dobre, musisz dobrać odpowiedni kolor pod "swoje" (a raczej ryb) preferencje, a także dążyć do uzyskania odpowiedniej pracy. Choco-orange jest barwy ciemnej pomarańczy/rdzawa.
Kuba

Offline Qasz

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 297
  • Reputacja: 96
  • Płeć: Mężczyzna
  • Improvises, adapts and angling
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Tanie zanęty
« Odpowiedź #28 dnia: 09.02.2024, 20:50 »
A spotkał się ktoś może z zanętami od Dragona i serią:
Dragon Magnum Feeder ?

Sam siedzę raczej na Lorpio MegaMix i Magnetic ale może Dragon jakieś cudo wyprodukował (w co zresztą nie wierzę przy cenie 17zł za 2,5kg)
Nosferatu z koncentratu

Offline markus383

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 22
  • Reputacja: 1
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Mazowsze
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Tanie zanęty
« Odpowiedź #29 dnia: 09.02.2024, 22:34 »
Dzięki za podpowiedzi.
Przy kolejnych zakupach na pewno skorzystam. Miałem kupować w czwartek zanętę, jedną z proponowanych, ale pomyślałem, że poczekam do powrotu z delegacji i na spokojnie wybiorę sobie rodzaje w piątek wieczorem. Dobrze, że nie kupiłem, bo moja piękniejsza połówka zrobiła mi prezent i kupiła zestaw 10 zanęt Germina i wiadro Genloga :) Zacznę więc testy od tych, które dostałem :)