Autor Wątek: Program odbudowy populacji płoci - ciekawy projekt z Wysp  (Przeczytany 2410 razy)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
W UK powstała ostatnio bardzo ciekawa inicjatywa, która ma na celu odbudowę populacji płoci na kanałach, ale nie wszędzie, tak aby zaspokoić potrzeby zaróno wękdarzy wyczynowych jak i spinningistów.
Więcej tutaj: http://splawikigrunt.pl/wiesci-ze-swiata-szczegoly-287.html

Czy nie uważacie, że taki program budowy stanowisk tarłowych w Polsce mógłby bardzo pomóc łowiskom? Oczywiście nie musi być to płoć, ale inne gatunki, takie jak sandacz, lin, brzana... Gdyby jakaś fundacja - na wzór brytyjski potrafiła udzielać wsparcia w postaci materiałów i instruktażu, możnaby znacząco podnieść skuteczność tarła naturalnego. Bo o ile robiono tak dawniej w Polsce, teraz się polega praktycznie tylko i wyłącznie na zarybieniach. Gdyby połączyć to z ochroną tarlaków, wiele łowisk mogłoby otrzymywać 'naturalny' zastrzyk  osobników danego gatunku, dzięki pomocy samych wędkarzy.

Czy coś takiego byłoby trudne?
Lucjan

Offline Eddie

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 104
  • Reputacja: 4
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: 42-200
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Program odbudowy populacji płoci - ciekawy projekt z Wysp
« Odpowiedź #1 dnia: 06.10.2015, 14:46 »
Należałem swego czasu do stowarzyszenia Wędkarska Częstochowa (należałem bo gdzieś po kilku latach się to rozsypało...). Oprócz zarybiania w porozumieniu i za zgodą PZW, rzek w okolicy narybkiem pstrąga, budowaliśmy też krześliska dla sandacza na największej zaporówce w okolicy tzn. na zbiorniku Poraj. Świetna inicjatywa, myślę że w każdym okręgu mogą powstać takie inicjatywy, potrzeba jedynie chętnych których patrząc na ostatnie lata - przybywa.

Czy to zarybienia czy budowa krześlisk finansowane były ze składek stowarzyszenia. Obowiązkowa co roczna to 10zł, dobrowolnie wielokrotność tej sumy :) W jakieś 25 - 30 osób ze składek byliśmy w stanie zakupić XX tysięcy( nie pamiętam dokładnie) narybku pstrąga ale również zebrać materiały, transport, łódki do wywozu stanowisk tarliskowych dla mętnookich.

Takie jedno z przykładowych zdjęć z naszych działań ;)  :

http://wedkarstwo.czest.pl/index.php?/gallery/image/3118-krzesliska/

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Program odbudowy populacji płoci - ciekawy projekt z Wysp
« Odpowiedź #2 dnia: 06.10.2015, 15:14 »
Luk , widziałem już to jakiś czas temu , był film na YT . Genialny pomysł ale w Polsce nierealny . Przy takich tarliskach musiałaby stać warta z bronią albo stado wygłodniałych lwów . Już widzę te wyrazy twarzy głodnych sukcesu , nienajedzonych Polaków gdy do tarlisk podchodziłyby wielkie tarlaki . Tam by się działo , ino dym... !

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 517
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Program odbudowy populacji płoci - ciekawy projekt z Wysp
« Odpowiedź #3 dnia: 06.10.2015, 15:40 »
Luk , widziałem już to jakiś czas temu , był film na YT . Genialny pomysł ale w Polsce nierealny . Przy takich tarliskach musiałaby stać warta z bronią albo stado wygłodniałych lwów . Już widzę te wyrazy twarzy głodnych sukcesu , nienajedzonych Polaków gdy do tarlisk podchodziłyby wielkie tarlaki . Tam by się działo , ino dym... !
Smutna prawda :(
Z drugiej strony kilka mandacików po pińcet złotych i jeszcze forsa na coś następnego by się znalazła, a reszcie ochota przeszła.
Ale masz rację, nie w tym kraju.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline zbyszek321

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 911
  • Reputacja: 186
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Drawsko Pomorskie
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Program odbudowy populacji płoci - ciekawy projekt z Wysp
« Odpowiedź #4 dnia: 06.10.2015, 16:09 »
Nie wiem, czy naturalne tarliska nie wystarczą. Może na kanałach jest mało trzciny?
Zbyszek

Kotwic

  • Gość
Odp: Program odbudowy populacji płoci - ciekawy projekt z Wysp
« Odpowiedź #5 dnia: 06.10.2015, 17:12 »
Rewelacja, wyspiarze zmieniają światopogląd i szykują nowe łowiska . ;D
Hmm,  może trzeba zacząć zbierać kasę na bilet, by tam się wybrać. :P

Niestety, na poważnie to chyba nic nie napiszę, znów wyjdzie, że komuś coś zarzucam i pesymistą jestem. :-*