Autor Wątek: Dobór sprzętu dla nowicjusza  (Przeczytany 104020 razy)

Offline Jarekb11

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 382
  • Reputacja: 112
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wilkowice
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #345 dnia: 18.08.2019, 13:56 »
Norbas ta sama zasada co do podajników ,zależy jak daleko łowisz.Ja stosuję koszyki od 20 do 40 gram.
Mowa o wodzie stojącej . 20 gramowe stosują bardzo rzadko ,częściej 30 lub 40g
Co do QMF to w drapieżniku (zwykle tam kupuje) są pakowane po 1 szt 40,50,60,70g.  Aperio też 40 do 70 g   ,lżejszych tzn 30 g nie ma,ale na allegro są. Sprawdź w innych sklepach.
Co do rurek to nie stosuję więc ci nie podpowiem.

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 971
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #346 dnia: 18.08.2019, 14:11 »
Dzięki :)
Skłaniam się do zakupu w kompletach po 3szt. bo jak tu mnie ostrzegano utrata jest dosyć prawdopodobna więc lepiej mieć w zapasie.
Z racji ceny na razie będę polegał na Mikado i wezmę douglas 20g + 30g oraz Aperio 30g. bo w 20g nie występuje chyba.
Czy mnie Aperio przekona do siebie nie wiem, czytałem o tym, że często nie "wymywa" z koszyka całości, trzeba czyścić itd.. ale jak nie spróbuję to się nie dowiem :D Plus mają taki, że nie ma się o co zaplątać przypon z haczykiem bo brak użebrowania.

PS. Tak wrzucam w koszyki akcesoria i cały osprzęt... i... chyba mnie małżonka z domu wywali i zamieszkam w namiocie na jakimś brzegu zbiornika :P
Jak powstał plan to myślałem...wędka, kołowrotek, żyłka, spławik ... max 200zł i będę wędkował. Teraz już dochodzić zaczyna jeszcze jedna cyfra z przodu a to zapewne nie koniec 8)

PS2. Drapieżnik - można polegać w kwestii solidnego pakowania wędzisk i sprzętu? Nie zdarza im się wysłać felernych kijków z ubytkami , kontrolują jakość przed wysyłką?

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 518
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #347 dnia: 18.08.2019, 14:38 »
Pakowanie mają mega. Bardzo rzadko zdarza się im coś przeoczyć, ale przecież są tylko ludźmi.

Masz recenzje różnych sklepów na forum. Korzystaj. Omijaj szerokim łukiem debili, chamów i prostaków. Niech przepadną w czeluściach internetu jak najszybciej.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Mardead

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 476
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Mrzezino
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #348 dnia: 18.08.2019, 14:47 »
Widzę, że już jest temat koszyczków. Polecam feeder bait i foremka. Cena nieduża a wygląd jak presston. Foremka pasuje do prestonów. Na allegro też są podróbki prestonów, robione przez dragona, robinsona, feeder bait i ostanio zamówiłem jakieś ekonomik i może będą w poniedziałek , to coś wkleje.
Marcin

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 340
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #349 dnia: 18.08.2019, 15:07 »
PS. Tak wrzucam w koszyki akcesoria i cały osprzęt... i... chyba mnie małżonka z domu wywali i zamieszkam w namiocie na jakimś brzegu zbiornika :P

To doszliśmy już do namiotu ???, tak szybko? :P
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 518
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #350 dnia: 18.08.2019, 15:16 »
Za szybko chcesz za dużo.
Kompletowanie sprzętu trwa kilka lat. Taka prawda. I jeśli już kupisz sobie kijki, to na pierdoły wydasz drugie tyle.
Ja mogę sobie wyobrazić, jak będą wyglądać Twoje pierwsze wypady nad wodę. Będziesz miała nakupowane cudów nowoczesnych, koszyków, rozwieraczy, zwieraczy, przyponów z takim i srakim włosem... Kijki pomiarowe, szczytówki miękkie i twarde, proce do kukurydzy, robaków i pelletu... I mógłbym tak jeszcze z pół strony.

Usiądziesz, zacznie Ci się wszystko plątać. Będziesz chciał zbadać dno, jak to jest ładnie opisane, a pozrywasz sobie tylko ciężarki czy koszyki, lub w ogóle nie będziesz czuł, co tam pod wodą się dzieje.

Zrobisz sobie zanętę zgodnie z przepisem, założysz killera, potem drugiego i piątego... I wrócisz do domu bez brania. Raz, drugi... piąty.

Wędkarstwa się człowiek uczy setkami godzin spędzonymi nad wodą.

Teraz wszystko jest tak relatywnie tanie, takie dostępne... Pełno jest nad wodą ludzi z Twoim podejściem, tylko bardziej nieograniczonym budżetem, którzy wydają na dzień dobry po 5-10 tysięcy na dobry sprzęt karpiowy i już się stają karpiarzami. A zarzucić normalnie nie umieją wędki...


Powyższym wywodem nie chciałem Cię oczywiście obrazić. Tylko sam zobaczysz, że łatwo się o wszystkim czyta, a potem jest cyrk z rzucaniem mniej więcej w jeden punkt na 30 metrze. Bo teoria to teoria. Teoretycznie to np. położenie prosto kafelków w łazience jest dziecinnie proste. A spróbuj to zrobić (jeśli nigdy nie robiłeś).
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 255
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #351 dnia: 18.08.2019, 15:22 »
W wędkarstwie powracamy do kultury zbieractwa... :)
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline Stan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 085
  • Reputacja: 203
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szprotawa
  • Ulubione metody: bolonka
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #352 dnia: 18.08.2019, 16:13 »
Znowu się wtrącę. Nie żebym chciał prowokować czy takie tam. :D Ale pewnie sam już zauważyłeś, że wydatki rosną, a nic uniwersalnego na każda wodę nie znalazłeś, a to oznacza, że będzie trzeba kupić jeszcze ze 2 x więcej sprzętu, żeby się dostosować do wszystkich Twoich łowisk. Tragedia, no nie ?? Masa sprzętu, akcesoriów i sumy idące w tysiące zł :D Może warto sobie ułatwić życie i zminimalizować liczbę wędzisk i akcesoriów nie tracąc na uniwersalności. Jest na to sposób. Można kupić jedną wędkę, którą z powodzeniem możesz łowić na wodach stojących i płynących. Do tego piekielnie skuteczną, która najcześciej łowią zawodowcy. Tyczka ! Prawda, ze genialne ?? Jak tak zrobisz, zyskasz jeszcze jedną rzecz. Renomę. Dzisiaj jestes początkującym amatorem. Jak będziesz miał tyczkę, będziesz już początkującym zawodowcem ! Dwa w jednym za jednym zamachem. Minimalizujesz ilość sprzetu, zyskujesz uniwersalny patyk i renomę na forach internetowych jako prawie zawodowiec :D Do tego oszczędzasz na kołowrotkach, a 150 m szpula żyłki starcza Ci na całe życie. :D Nie ma za co :D

Offline tstg

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowie, bo lubię :)
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #353 dnia: 18.08.2019, 16:17 »
Mam prośbę do administratorów, czy wątek można przykleić na stałe? 300 ileś wpisów i nadal nie wiem czy sprzęt został zakupiony😀

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 971
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #354 dnia: 18.08.2019, 16:19 »
Mosteque ale ja nie mam podejścia jakie opisujesz.
Chcę kupić tylko sprzęt który będzie mi potrzebny by spokojnie zacząć się uczyć.
Koszyczki kupić muszę... bo bez nich raczej się nie da, a że się czasem gubią to kupuję kilka. Jako że mam komfort zakupu w czasie kiedy są już i QMF jak i zwykłe zastanawiam się nad wyborem.
Zarzucania, robienia zanęt, wyboru przynęt, w ogóle wszystkiego się nauczę z czasem nad wodą.
Już ze spławikiem przesiedziałem bez żadnego brania 4 godziny, nie zniechęciłem się, odpocząłem nad wodą - widać taki dzień a i brak moich umiejętności.
Matę karpiową np kupić muszę, bo już wydałem na wypożyczanie tyle co bym kupił nową. Szczypce do rozwierania gumek- po co się meczyć skoro kosztują grosze?
Gotowe przypony z gumką i włosem, pewnie że kupuję po paczuszce, ale i elementy składowe też bo mam zamiar nauczyć się robić samemu.
Nie jestem typem człowieka który kupuję nie wiadomo co i ile bo uważa że to mu pomoże. Ja podchodzę do tego wszystkiego z pokorą i chęcią nauki, ale też tą naukę chcę sobie ułatwić choćby szczypcami do gumek by nie rzucać mięsem nad wodą jak nie będę mógł paluchami gumki na przynętę założyć.
Podobno zdolności manualne mam , ale jeśli można sobie ułatwić to czemu nie?
Ja wiem, że cała nauka przede mną. Wędkarstwo jest ciut podobne do modelarstwa. Trzeba mieć w miarę manualne zdolności. Tu jestem spokojny więc pozostaje mi nauka :-)
 
Co do kafelków... masz rację i przy okazji trafiłeś :D. Wielu już mówiło że to pryszcz. Miałem okazję potem po takich poprawiać, a poprawki są trudniejsze i bardziej wkurzające :P

W wędkarstwie powracamy do kultury zbieractwa... :)

Teraz już zdaję sobie z tego sprawę.
Miałem podobnie kiedy się zajmowałem modelarstwem RC. Nie było rzeczy której nie warto było kupić na zapas jak była promocja itp.
Ale tam też znałem umiar i podchodziłem do zakupów z rozsądkiem. 8)

Stan .... nie wciągaj mnie w te "prowokacje" :P
A skoro jesteś to powiedz teraz szczerze. Z tym pokrowcem usztywnianym to doradzałeś szczerze czy też żartem?

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 971
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #355 dnia: 18.08.2019, 16:20 »
Mam prośbę do administratorów, czy wątek można przykleić na stałe? 300 ileś wpisów i nadal nie wiem czy sprzęt został zakupiony😀
By rozwiać Twoje wątpliwości zakupiona została około połowa sprzętu.
Z przyczyn technicznych zakup drugiej połowy planowany jest na najbliższy tydzień :D

Offline Stan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 085
  • Reputacja: 203
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Szprotawa
  • Ulubione metody: bolonka
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #356 dnia: 18.08.2019, 16:28 »

Szczerze jak najbardziej.

Offline tstg

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 578
  • Reputacja: 35
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowie, bo lubię :)
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #357 dnia: 18.08.2019, 16:33 »
Mam prośbę do administratorów, czy wątek można przykleić na stałe? 300 ileś wpisów i nadal nie wiem czy sprzęt został zakupiony😀
By rozwiać Twoje wątpliwości zakupiona została około połowa sprzętu.
Z przyczyn technicznych zakup drugiej połowy planowany jest na najbliższy tydzień :D

Bardzo się cieszę :) jak dobrze pójdzie to do końca sezonu może z raz pójdziesz na ryby :)

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 518
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #358 dnia: 18.08.2019, 16:35 »
Jako moderator odpiszę:
Ten wątek będzie przyklejony na stałe i będą tu kierowani początkujący i ludzie pytający o wędkę/kołowrotek do xxx.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 971
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #359 dnia: 18.08.2019, 16:40 »
Jako moderator odpiszę:
Ten wątek będzie przyklejony na stałe i będą tu kierowani początkujący i ludzie pytający o wędkę/kołowrotek do xxx.
Tylko niech nikt nie podsyła linku do mojej małżonki ;D ;D ;D
Co do sprzętu jak już skompletuję to nie omieszkam napisać zagościło pod strzechą :D
Może pokuszę się też o jakieś krótkie opisy odczuć z użytkowania...czy lepiej nie? :P