Autor Wątek: Dobór sprzętu dla nowicjusza  (Przeczytany 104796 razy)

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 553
  • Reputacja: 1981
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #75 dnia: 26.07.2019, 14:45 »
Ludzie mają i polecają, bo polecać będą większość współczesnych dobrze wykonanych wędek. Bubli tutaj nikt nie poleca. Kilka się trafia nawet w wędkach drogich i są odradzane. Właśnie o to chodzi, że aby kolega mógł określić swoje preferencje, to musi trochę patyków przerzucić i wtedy będzie wiedział, czy woli kije miękkie, twarde, długie, krótkie czy z dopałką.
A na razie każdy z wyżej wymienionych będzie mu pasował.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 265
  • Reputacja: 546
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #76 dnia: 26.07.2019, 15:51 »
W gwoli sprostowania, to jaxon Genesis Pro Method Feeder nie jest absolutnie klucha, i daleko mu do takich, co oczywiście absolutnie nie znaczy że jest sztywny, bo nie jest.

Pracuje adekwatnie do rozmiarów i siły ryby. Pełna parabole aż do korka nie osiągnął nawet karp 80 cm na wodzie PZW, zkolei rybki w granicach 20-30 cm czuć już nawet nieźle.

Wędka dedykowana raczej pod ryby średnie i duże, na wody stojące. I z takim zamiarem warto ją kupić.

Do drobnicy, czy na rzeki zdecydowanie odpada. Tu raczej lepsze będą inne wędki z tej serii.

https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline Jarekb11

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 382
  • Reputacja: 112
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wilkowice
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #77 dnia: 26.07.2019, 15:58 »
Ok koledzy. Skoro CW to tylko moc wyrzutowa to dlaczego odradzacie kij z cw np do 150g?
Chyba dlatego że szczytówki będą mniej sprężyste, sztywniejsze i nie dadzą "powiadomienia" o tym, że bierze mniejsza rybka? Bo ja tak to zrozumiałem...
No nie.Źle rozumujesz.
Mam 2 wędki Jaxon genesis ,
1). Z dopiskiem method feeder 360 cm ,cw 20-60g.
2)."zwykły" feeder identycznej długości ,cw 30-90g
Fakt szczytówki w Mf są 1,2,3 oz natomiast w zwykłym feederze 2,3,4 oz ale średnice mają taką samą, nawet po zamontowaniu szczytówki 1 oz do feedera 90g , wędka jest sztywniejsza.

Online Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 977
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #78 dnia: 26.07.2019, 23:43 »
Witajcie.
Pierwszy wypad na komercję mam za sobą. I kiszka , nawet jednego brania przez 4 godziny mimo, że ryby skakały nad lustrem wody.
I na kukurydzę, i na białego robaka... i w desperacji na ciasto z chleba... nic.
Człowiek który przyjechał kilka minut po mnie wyjął karpia 2,40 na feedera, a potem też cisza.
Może taki dzień, może dlatego że wiało mocno, może rybki strajkowały :-) Trudno się mówi. Następnym razem będzie lepiej.

Teraz sprzęt. Byłem w wędkarskim. Niestety Jaxona w ogóle nie prowadzą więc nie pomacałem.
Z feedera mają Mikado UV Method Feeder do 90g i do 120g. Cena koło 200zł , już nie pamiętam. Powiem Wam, że nawet spodobało mi się to wędzisko. Gładki lakierowany blank na całej długości, korek, fajny bajer z zaczepem do haczyka na początku blanku. Trzy szczytówki które faktycznie czuć było że mają różną sztywność. Praca paraboliczna ale nie klusek. Jedyny mankament to fakt że na zakończeniu rękojeści czysty korek, żadnej osłony żeby można było wędkę postawić na ziemi i nie bać się że zaraz się upierdzieli.
Druga pokazana mi to Trabucco Precision RPL Feeder Plus 360cm i dwie wersje 90g i 120g. Tu jak zwykle aż miło popatrzeć, jakość wykonania, naturalny korek, stopa do odstawiania w pionie... cena w okolicy 300zł.
Kolejną pokazaną był Robinson Diplomat Feeder 3,60 40-120g. Ta choć wizualnie fajna to jednak co mi się nie spodobało to blank. Owszem lakier jest ale nie gładki tylko takie "szorstkie" co kilka mm. Nie wiem jakie to ma walory z tego powodu ale dla mnie trudno by było to utrzymać w czystości.
No i w zasadzie tyle mieli do zaproponowania.
Sprzedawca stwierdził że wszystkie te wędziska nadają się i na rybę małą i na dużą. Radził cw maksymalne w okolicy 90-120 ze wskazaniem na wyższą wartość jeśli mam zamiar łowić w okolicznej rzecze zwanęj Bzurą gdzie nurt nie jest silny.
A jakie są Wasze opinie na temat tych firm/wędzisk?
Przyznam, że Trabucco mi się podobają ... ale do nich musiałbym dozbierać.
Odległościówkę Trabucco Match Carp dziś znowy potrzymałem i ... no... faaajna :-)
Tylko się zastanawiam czy cw5-20g to nie za mało? Jaxon ma 5-25g.
Z kolei w sieci jest wersja Match Plus 4,20 8-25g... tej w ręku nie miałem i nie wiem czym się różnią poza faktem że Plus jest ciut droższa i ma akcję szczytowo progresywną, a Carp paraboliczną.

No i to tyle z relacji dnia dzisiejszego. Jestem bogatszy przynajmniej o wiedzę, że na łowisko koniecznie zabieramy czapkę lub parasol. Niby 4 godziny a czaszkę mam tak zjaraną że dotknąć nie mogę :-)
Żałuję, że nie mogłem obejrzeć/pomacać żadnego Jaxona bo miałbym już porównanie.
Muszę jeszcze poszukać sklepu gdzie go mają w ofercie w okolicy... Wolałbym nie kupować kota w worku przez internet.

Offline Mimi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 504
  • Reputacja: 76
  • Lets go fishing!
  • Lokalizacja: Podkarpacie
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #79 dnia: 27.07.2019, 00:48 »
Jak dla mnie to mikado UV to jeden z najbardziej przereklamowanych modeli. Wykonanie tragiczne , wielkość przelotek uniemożliwia dalekie rzuty i nigdy chyba nie zrozumie czym te wędziska zapracowały sobie na taką dobrą opinie

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 265
  • Reputacja: 546
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #80 dnia: 27.07.2019, 08:05 »
Jak dla mnie to mikado UV to jeden z najbardziej przereklamowanych modeli. Wykonanie tragiczne , wielkość przelotek uniemożliwia dalekie rzuty i nigdy chyba nie zrozumie czym te wędziska zapracowały sobie na taką dobrą opinie

Popieram. Bubel :thumbup:
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 553
  • Reputacja: 1981
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #81 dnia: 27.07.2019, 08:37 »
http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=298.msg427735#msg427735

Jeszcze takie coś. Kijka nie znam. Do tego jak założysz konto, masz 10% zniżki.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline elwood

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 928
  • Reputacja: 272
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #82 dnia: 27.07.2019, 09:55 »
Jak jest z kosztami wysyłki z AD i zabezpieczeniem przesyłki?
Z pozdrowieniami - Marcin

Online Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 977
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #83 dnia: 27.07.2019, 21:00 »
Namierzyłem dziś spory sklep w okolicy.
Mikado UV owszem mieli... i proponowali ale nie bardzo mi się uśmiechały.
Zaproponowali więc Mikado Blackstone Match 420 3-25g w cenie 269zł oraz Mikado Blackstone Mrthod Feeder 360cm 55-75g za 210zł.
Do tego kołowrotek Matrix Aquos Ultra 4000 jako nadający się i do matcha i do feedera lub jako tańsza alternatywa do feedera Ecusima 4000Vi za 140zł lub ciut droższa Daywa Ninja LT 400-C za 239zł jako zarówno do feedera jak i matchowki.
Oczywiście Jaxona nie mieli ani jednego na sklepie...
I co myślicie o zaproponowanych sprzętach?

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 020
  • Reputacja: 710
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #84 dnia: 27.07.2019, 21:15 »
Jeśli chodzi o młynek to Daiwa Ninja i Ryobi Ecusima mają dobre opinie i to z nich bym coś wybrał. Co do kija - jak nie możesz nigdzie Genesisa dorwać, to dozbieraj do Trabucco, bo te kije też mają dobre opinie
Ze swojej strony mogę dodać, że jak dobrze poszukasz, to poniżej 300 zł jesteś w stanie wyrwać używaną Daiwa Windcast Method Feeder lub Feeder, który da Ci frajdę z każdej rybki

Wysłane z mojego Mi A2 Lite przy użyciu Tapatalka

Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Online Norbas

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 977
  • Reputacja: 56
  • Lokalizacja: Kampinos
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #85 dnia: 27.07.2019, 21:25 »
Używki odpadają. Chcę sprzęt nowy.
Akurat co do kołowrotków to najbardziej przypasował mi Matrix Aquos ... fajnie wykonany i największa ponoć zaleta... ma bardzo szeroką i płytką szpulę co jak tłumaczył mi sprzedawca przy matchu i feederze da lepszy wyrzut. Sprzęt bardzo ładny i super pracuje ale ciut kosztuje.
Najbardziej mnie interesuje wasza opinia o kijach blackstone. Wykonanie faktycznie bardzo eleganckie. Tylko jak z ich jakością/użytkowaniem.
O trabucco powiedzieli mi że nie mają w ofercie, mogą sprowadzić ale że akurat są to kije dosyć sztywne.
Powiem jeszcze tak. Jak zamówię przez internet to w razie reklamacji też będę musiał odsyłać tą samą drogą. Jak zakupię w pobliskim sklepie to odwiozę i niech się martwią. Podobno serwis mikado załatwia wszelkie sprawy do tygodnia czasu...
I w co tu wieżyc?

Offline grzecho

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 539
  • Reputacja: 47
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #86 dnia: 27.07.2019, 21:30 »
Daiwę Ninja 4000 LT kupisz w decathlon-ie za dwie stówki z darmową przesyłką
Grzesiek
"W czasach powszechnego fałszu mówienie prawdy jest aktem rewolucyjnym" G. Orwell

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 265
  • Reputacja: 546
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #87 dnia: 27.07.2019, 22:00 »
Ja osobiście mam głęboka rezerwę do kijów Mikado, i uważam że w cenie 200 złotych są na samym końcu listy.

Kupując online nie ma wielkiego strachu. Ja kupowałem swoje wędki tylko przez internet i raz zdarzyło mi się odesłać kij z powodów osobistych. Po prostu nie leżał mi.

Pisałem Ci już kiedyś, i uważam to za dobrą radę. Nie słuchaj kilku osób naraz, bo dostajesz malpiego rozumu, a takim klientom najłatwiej wcisnąć kit. Jeśli sklep handluje tylko wędkami pokroju Mikado, to co innego on może Ci zaoferować? A w cenie wspomnianych modeli można już dostać Daiwe Carp? Albo Shimano Alivio, i między tymi modelami jest przepaść jakościowa mimo zbliżonej ceny. Podobnie z wędkami Trabucco, jest to naprawdę solidna firma.

Im dłużej będziesz dumac tym większe ryzyko że poslesz kasę w piach (czyt. Mikado), a tu wszyscy naprawdę życzą Ci od serca, jak koledze wędkarzowi.

Dla mnie ten wątek jest przekombinowany już. Dostałeś tyle odpowiedzi co do wędek, a przede wszystkim do doboru sprzętu pod warunki nad wodą że pora najwyższa podjąć męska decyzję i coś wziąć. Inaczej zima Cie zastanie a Ty wciąż będziesz tu siedział i pisał pytania.

Od siebie powtorze i chyba na tym swą aktywność tu zakończę. Do 200 zł weź albo Jaxon Genesis Pro Method Feeder, albo Daiwa Carp, albo Shimano Alivio, albo Trabucco Precision. I nie będziesz żałować. Te pozycje można kupić w ciemno bo w tym budżecie nic lepszego nie dostaniesz.

Z kołowrotków zdecydowanie Ryobi Ecusima spełni swoje zadanie i da komfort 5 lat gwarancji.

I wybierz albo rzeka, albo woda stojaca. Kompromisu nie ma.

Nic się już tu więcej napisać nie da. Sprawdzasz nasza cierpliwość ostro... :)
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline Syborg

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 10 021
  • Reputacja: 980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #88 dnia: 27.07.2019, 22:09 »
Ja osobiście mam głęboka rezerwę do kijów Mikado, i uważam że w cenie 200 złotych są na samym końcu listy.

Gdyby co, to nie mieszajmy w to kijów spinningowych.
Jacek

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 342
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dobór sprzętu dla nowicjusza
« Odpowiedź #89 dnia: 27.07.2019, 22:28 »
I mają Cię. Już wpadłeś maniaku :D w spiralę cenową. Nie przekraczaj budżetu 200 PLN za wędkę czy kołowrotek. Za te pieniądze można kupić całkiem przyzwoity sprzęt na początek. Zanim kiedyś poczujesz, że to, co masz mogłoby być trochę lepsze ale już będziesz wiedział, co Ci w tym nie pasuje.

Trudno w okolicznych sklepach dostać od ręki i pomacać konkretny kij. Najczęściej jest to, co nie schodzi :(. Duże sklepy bazują na sprzedaży internetowej, nie mając na ladzie pełnego asortymentu.

Kupiłem ostatnio wędkę przez internet. Dostawa kurierem. Miała wadę. Zgłosiłem reklamację. Dostałem informację, że kurier pojawi się po odbiór następnego dnia. Nie musiałem szczególnie pakować, opisywać ani oklejać. Po tygodniu od zakupu miałem wędkę bez wad. Czy sklep stacjonarny załatwi Ci reklamację w tydzień?

Doświadczeni koledzy z forum radzą Ci jak najlepiej, bez żadnej intencji ciągnięcia z tego jakichkolwiek korzyści. Mogę powiedzieć, że to dobrzy koledzy, bo nie widziałem jeszcze tyle tylu wpisów w odpowiedzi za zapytania. Budzisz po prostu niezwykłą sympatię, jako początkujący pasjonat wędkarstwa. Ale nie przeginaj >:(

Kup przez internet to, co Ci proponują. Nie zawiedziesz się. A i tak nie znasz się na tyle, żeby w sklepie właściwie ocenić sprzęt.
Pozdrawiam,
Tomek