Autor Wątek: OFF TOPIC  (Przeczytany 1365777 razy)

Offline Bartek.B

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 440
  • Reputacja: 451
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: OFF TOPIC
« Odpowiedź #12300 dnia: 30.12.2019, 20:45 »
Nudziło mi się, więc trzasnąłem sobie tapetę na komputer. :)
Jak ktoś chce, może używać.
Pozdrawiam Bartek


Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 516
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: OFF TOPIC
« Odpowiedź #12301 dnia: 04.01.2020, 13:12 »
https://www.auto-swiat.pl/wiadomosci/aktualnosci/podczas-kontroli-drogowej-policjanci-ujawnili-auto-z-cofnietym-licznikiem/dh99ymv
Niech mi ktoś powie, że to jest jakaś kompletna bzdura. Bo albo tak, albo po raz kolejny nasze państwo zrobiło coś tak idiotycznego, że to się po prostu nie mieści w głowie.

Czyli teraz kierowca, który kupił auto z przekręconym licznikiem, może zostać ukarany za to, że dał się oszukać ???
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: OFF TOPIC
« Odpowiedź #12302 dnia: 04.01.2020, 13:18 »
Skoro porównują z CEPIKiem, to musiał byś kupować samochód, wiedząc że ma cofnięty licznik. Chyba, że ktoś nie sprawdza takich danych jak przebieg w rejestrze przy zakupie, to wtedy tak, "dał się oszukać". To ma być raczej bat na właścicieli cofających liczniki podczas eksploatacji, żeby potem "korzystnie" sprzedać.

Offline Semit

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 282
  • Reputacja: 143
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tomek
  • Lokalizacja: Warszawa/Janów Podlaski
  • Ulubione metody: feeder
Odp: OFF TOPIC
« Odpowiedź #12303 dnia: 04.01.2020, 13:26 »
Przecież mają dane od kiedy jest właścicielem pojazdu.
Tomek

Offline Stary Baca

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 552
  • Reputacja: 222
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: OFF TOPIC
« Odpowiedź #12304 dnia: 04.01.2020, 13:30 »
Prawdziwy problem jest gdzie indziej. Media zasypują wieściami bez wartości. Nikt nie sprawdza po przeglądzie co diagnosta wpisał w Cepik.  A wystarczy pomyłka w jednej cyfrze i możemy mieć kłopoty. Ja przed przeglądem i po robię zdjęcie licznika i sprawdzam co powpisywał w Cepik. Przy umowie OC I AC też warto podać dokładny przebieg i zrobić zdjęcie. A jak w tym przypadku to diagnosta zrobił błąd?
Stary Baca,
Otrzymałeś ostrzeżenie za zamieszczanie obraźliwych, nieprzyzwoitych treści. Proszę, zaniechaj tego i podporządkuj się regułom panującym na forum. W przeciwnym wypadku poczynimy dalsze kroki.
Pozdrawiamy. Załoga portalu Spławik i Grunt

Offline maciek_krk

  • ⚡⚡⚡⚡⚡
  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 7 434
  • Reputacja: 519
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: TG/KRK
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: OFF TOPIC
« Odpowiedź #12305 dnia: 04.01.2020, 13:32 »
Tak sobie myślę, że w umowie kupna-sprzedaży auta dobrze by było wpisać przebieg pojazdu :) Być może tak się robi, ale dawno nie kupowałem auta... ;) Da nam to pewność, że w przypadku kontroli będziemy mogli się wybronić, że to nie my cofnęliśmy licznik.

Baca - dobre uwagi :thumbup:
Pozdrawiam,
Maciek

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 516
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: OFF TOPIC
« Odpowiedź #12306 dnia: 04.01.2020, 13:33 »
No dobrze, to ktoś kupił samochód, wiedząc, że ma cofnięty licznik. I co, teraz zostanie za to ukarany?

Jeśli do kogoś miały by być kierowane pretensje to, najpierw należałoby ustalić, kto takiego przekręcenia licznika dokonał, a nie karać tego, kto aktualnie w aucie zasiada.


Mnie się zepsuł w aucie licznik temperatury. Pokazywał, że płonę, a potem wskazówka spadała na drugą stronę na sam dół. Dałem to mechanikowi do zrobienia, a on wsadził mi cały ten przód (wszystkie zegary) od innego auta. I mówi, że teraz mam inny przebieg  (bo w tej całości zawierał się też wyświetlacz z przebiegiem). Pytam co teraz? On nie wie. Pojechałem na stację diagnostyczną. Opisałem sytuację. "My wpisujemy na przeglądzie to, co jest na liczniku".
Czyli co? Ja nie zamierzam tego auta sprzedawać, chcę je zajeździć do końca jego życia. A gdybym je sprzedawał, to na umowie wyraźnie bym opisał tę sytuację i kupującemu dołączył stare zegary, które nadal przechowuję. Teraz mam się bać kontroli, bo oszukuję sam siebie, czy o co chodzi?

Edit: na liczniku mam 130 tysięcy mniej, niż w rzeczywistości. Przy ubezpieczeniu podaję prawdziwy przebieg mojego auta. Może mnie jeszcze ukarzą, że oszukuję ubezpieczyciela :D
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Stary Baca

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 552
  • Reputacja: 222
  • Płeć: Kobieta
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: OFF TOPIC
« Odpowiedź #12307 dnia: 04.01.2020, 13:41 »
A co powiesz na kolejnym przeglądzie? I co się stanie jak diagnosta wpisze "widoczny na liczniku" przebieg w Cepik a Cepik "manipulacje przebiegiem" z "automatu" podeśle do służb?
Stary Baca,
Otrzymałeś ostrzeżenie za zamieszczanie obraźliwych, nieprzyzwoitych treści. Proszę, zaniechaj tego i podporządkuj się regułom panującym na forum. W przeciwnym wypadku poczynimy dalsze kroki.
Pozdrawiamy. Załoga portalu Spławik i Grunt

Offline Darek_Darek1968

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 538
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Działdowo
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: OFF TOPIC
« Odpowiedź #12308 dnia: 04.01.2020, 13:44 »
Po wymianie licznika masz 14 dni na zgłoszenie się do diagnosty, który powinien odnotować te zmiany w systemie.  Ostatnio kolega z pracy to robił. Zapłacił bodajże 50zl i dostał kwit.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 516
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: OFF TOPIC
« Odpowiedź #12309 dnia: 04.01.2020, 13:47 »
A co powiesz na kolejnym przeglądzie? I co się stanie jak diagnosta wpisze "widoczny na liczniku" przebieg w Cepik a Cepik "manipulacje przebiegiem" z "automatu" podeśle do służb?

Na kolejnym przeglądzie nie stanie się nic, bo tych kolejnych było już kilka...

Po wymianie licznika masz 14 dni na zgłoszenie się do diagnosty, który powinien odnotować te zmiany w systemie.  Ostatnio kolega z pracy to robił. Zapłacił bodajże 50zl i dostał kwit.
To bardzo fajnie, bo ja byłem jeszcze tego samego dnia i usłyszałem to, co już napisałem. :facepalm:
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: OFF TOPIC
« Odpowiedź #12310 dnia: 04.01.2020, 13:50 »
Michał, jak kupiłeś wiedząc, że jest cofany przebieg, no to jest twój problem. To prawie jak kupić, wiedząc że jest kradziony ;) W życiu nie kupiłbym samochodu, o którym wiem, że przebieg był zmieniany.

Tak jak Darek napisał, skoro jest właściwy tryb postępowania w razie wymiany licznika, to masz to nieszczęście, że trafiłeś na niekompetentnego diagnostę.

Co zaś się tyczy samej kontroli, to zwróć uwagę na fragment
Cytuj
Natomiast wobec podejrzenia popełnienia przestępstwa z art. 306a KK (Zmiana wskazania drogomierza lub ingerencja w prawidłowość jego pomiaru) sprawa została przekazana do komendy powiatowej policji w Myślenicach, która będzie w toku dochodzenia wyjaśniać, jak doszło do zmiany wskazań drogomierza i kto jest za to odpowiedzialny.

Zauważmy jednak, że kontrolowany kierowca według artykułu nie miał przeprowadzonego badania technicznego, które powinien mieć zrobione od dwóch miesięcy. Ciekawe dlaczego? Może próbował nadgonić cofnięty przebieg?

Czyli nie masz mandatu na miejscu. Nie masz orzeczenia o twojej winie na miejscu. Sprawa byłaby wyjaśniana. Czy skrupulatnie i rozsądnie? Zależy od policjantów, i nie tylko. Wiadomo, jak będziesz miał pecha to trafisz na leniwego barana, ale chyba nie każdy w policji taki jest?

Czy wiąże się to z niegododnością dla Ciebie? Owszem. Jednakże, dopóki te kontrole przebiegu nie będą prowadziły do nadużyć, to uważam że w kraju, gdzie niemal wszystkie auta mają "optymalny" przebieg przy sprzedaży, a rynek wtórny jest gigantyczny, warto testować właśnie takie rozwiązania.

Rozumiem Twój bunt, bo jesteś w sytuacji, która może w razie kontroli doprowadzić do straty czasu i nerwów przez Ciebie. Ale wydaje mi się, że ilość przypadków, gdzie normalny właściciel w trakcie użytkowania ma cofnięty licznik swojego samochodu, jak to w Twoim wypadku, to margines.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 516
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: OFF TOPIC
« Odpowiedź #12311 dnia: 04.01.2020, 13:55 »
Ja od dawna jestem za uznaniem cofania licznika za przestępstwo. W sumie pewnie już dawno takie prawo jest. To jestem za jego egzekwowaniem. Od dawna. To działa w innych krajach. Tylko u nas handlowcy kręcą na potęgę, wszyscy o tym wiedzą i nic się z tym nie dzieje.
To się teraz zaczyna dziać w tak absurdalny sposób?

Ech, chyba muszę się przejść na komisariat i pogadać, co z tym fantem zrobić.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Morgoth13

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 446
  • Reputacja: 163
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
Odp: OFF TOPIC
« Odpowiedź #12312 dnia: 04.01.2020, 19:44 »
Michał - najlepiej się tam przejedź - najwyżej wrócisz pieszo :D
Pozdrawiam
Mirek

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 009
  • Reputacja: 475
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: OFF TOPIC
« Odpowiedź #12313 dnia: 04.01.2020, 19:56 »
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 516
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: OFF TOPIC
« Odpowiedź #12314 dnia: 04.01.2020, 19:58 »
:D
Krwawy Michał

Purple Life Matters