Spławik i Grunt - Forum

TECHNIKI WĘDKARSKIE => Metody na drapieżniki => Wątek zaczęty przez: Mateo w 04.11.2014, 13:51

Tytuł: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Mateo w 04.11.2014, 13:51
Ciekaw jestem jakie są wasze sprawdzone zestawy końcowe przy połowie na martwą rybkę z gruntu.

Ja dawno temu łowiłem sandacze na trupka. Zestawy wtedy budowało się proste i z pewnością nie były one najskuteczniejsze. Potem, przez wiele lat, praktycznie nie łowiłem drapieżników tą metodą. Spinningowałem wprawdzie, ale wiadomo, że w przypadku sandacza często spinning nie jest tak skuteczny jak przynęta naturalna.

Widzę teraz, że wielu wędkarzy używa zestawów, w których ciężarek nie jest zamocowany centrycznie przelotowo, tylko zawieszony na bocznym troku.
Jedni podają, że ten boczny trok z ciężarkiem powinien być dłuższy niż przypon (80-100 cm), zaś inni robią zupełnie na odwrót i montują bardzo długie przypony z krótszym trokiem do ciężarka.
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Arcymisiek w 04.11.2014, 15:25
Ja używam klasycznego zestawu z rurką. Przypon 0,20 - 0,22, od 70cm do 100cm. Kolejną sprawą to haczyk - stosuje pojedynczy haczyk typu limerick o numeracji  1,2  z możliwie jak najdłuższym trzonkiem, a to dlatego, żeby po przeszyciu trupek, lub filet nie zginał się w "banana". Na brak brań nigdy nie narzekałem.
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Logarytm w 04.11.2014, 21:26
Ja w zasadzie zawsze chodziłem ze spiningiem na sandacza. Wiadomo, im człowiek starszy tym bardziej potrzebuje stabilizacji  ;) Dlatego już trochę zmęczony bieganiem postanowiłem zacząć w tym roku na martwą rybkę. Doświadczenia nie mam żadnego w tej technice łowienia. I planuję, podobnie jak Arcymisiek zastosować rurkę i do niej przyczepić ciężarek, hak 2.0, przypon, na jednej wędce z żyłki  (0,22) na drugiej z plecionki (0,16). Zobaczymy jak będzie. Najbardziej mnie martwi sygnalizacja nocą, ponieważ nie dysponuję na razie kołowrotkiem z wolnym biegiem. Nurt może ciągnąć ciężarek z przynętą, więc żadne ping-pongi, styropiany, bombki, mogą, przy otwartym kabłąku, nie zdać egzaminu. Zastanwaiam się, czy nie zdać się na sygnalizację na szczytówce. Ale sandacz, kiedy poczuje opór może puszczać przynętę. Może być trudno zaciąć. Na razie jednak myslę właśnie o klasycznym feederze.
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Arcymisiek w 04.11.2014, 22:19
Na rzecze stawiam na sztywno kija i patrze na wskazania szczytówki. Na wodzie stojącej używam elektroniki, ale nie korzystam z wolnego biegu. Starym nawykiem otwieram kabłąk kołowrotka wieszam coś w miarę lekkiego do naprężenia żyłki, przy braniu żyłka wysnuwa się spokojnie - czekam chwilkę i zacinam.
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Mateo w 04.11.2014, 22:42
Pamiętam, że kiedy dawniej łowiłem na trupka, zawsze stosowałem przypon wolframowy jako zabezpieczenie przed ew. szczupakiem. Jadnak, jak sobie przypomnę połowy z tamtych lat, to nie pamiętam, żebym złowił jakiegoś szczupaka, a sandaczy było dość sporo.
Może więc zakładanie przyponów wolframowych/stalowych nie jest warte (?)
Ktoś kiedyś gdzieś napisał, że należy zastanowić się czy chcemy łowić skutecznie sandacza, czy też myśleć o przypadkowo złowionym szczupaku.
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Logarytm w 05.11.2014, 00:46
Czyli nie polecasz stosowania wolframu? Bo się i nad tym zastanawiam - stosować, czy nie stosować jakiś przypon, którego nie przegryzie szczupak.
Dzięki Arcymisiek, czyli i ja zdam się na szczytówkę.
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Mateo w 05.11.2014, 01:05
No właśnie, ja po dłuższej przerwie w łowieniu na trupka będę w tym sezonie dopiero zaczynał. Tak więc moje doświadczenie bazuje na obserwacjach sprzed lat kilkunastu. Wtedy używałem wolframów, łowiłem nie raz po 7 sandaczy w ciągu nocy i żadnego szczupaka. Może by było inaczej, gdybym łowił w dzień.

Tak sobie pomyślałem, że teraz o rybę jest znacznie ciężej niż te kilkanaście lat temu. Ja zaś chcę bardzo złowić sandacza. Nie zależy mi na szczupaku. Nie będę też płakał z powodu jednego obciętego przyponu.
Skoro delikatność i miękkość przyponu ma mi w jakimś stopniu pomóc w złowieniu sandacza, to tak sobie kombinuję, że właśnie nie będę używał żadnych wolframów.
Zobaczę jak będzie. Jeśli okażę się, że mam częste obcinki, to wtedy zacznę zakładać jakiś przypon wolframowy/stalowy.

A propos przyponów na szczupaka. Jakiś czas temu poznałem takiego przewodnika wędkarskiego z zachodniopomorskiego, który specjalizuje się w spinningu. Zapytałem go czego używają nowocześni wędkarze na przypony podczas łowienia sandaczy na przynęty gumowe. Odpowiedź mnie zaskoczyła, bo podał mi on produkt Drennana! :) Green Pike Wire (https://www.drennantackle.com/products/predator/trace-making/green-pike-wire/).
Jeśli więc przypony z żyłki będą nękane przez szczupaki, wtedy do akcji wkroczy właśnie ten materiał.
Taką mam póki co koncepcję.

Muszę jeszcze zaopatrzyć się w jakieś sensowne haki sandaczowe i zobaczyć czy w pobliskiej rzeczce żyją jeszcze kiełbie :)
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Luk w 05.11.2014, 06:25
Wolfram to przeżytek już chyba... Drennan ma w ofercie super miękkie linki stalowe - i są one idealne na ryby drapieżne. Ja uzywam właśnie Takiego 'pike wire' - i wszystkim polecam.
Teraz do spinningu można stosować ultra miękkie przypony , które nie zaburzają już bardzo pracy przynęty, do gruntu nie trzeba się aż tak starać.

Ja w tym sezonie na pewno będę testował zestawy z hakiem i włosem na sandacza. Jak dla mnie jest to super rzecz, przy dobrym haku następuje klasyczne samozacięcie, z boku pyska ryby. Jak na razie szczupaka na to nie złowiłem, ale sandacze wchodzą...

Co do rzek Logarytm, to nie musisz mieć wcale wolnego biegu. Wystarczy zwykły kręcioł i hamulec ustawiony tak, aby zestawu nie przesuwał  prąd. Jedyna rzecz to pamiętać o tym jak podnosić wędkę do góry. Palec jednej z rąk - trzeba kłaść na szpuli aby zablokować ją do 'docięcia'.

Co do mocowania ciężarka - ja używam własnoręcznie zrobionej 'linki' z podwójnej żyłki, przez co łatwiej on 'pracuje', i dodaję pianek aby lekko unosić przynętę nad dno. Mam u siebie raki i kraby, które z przynęty dennej szybko zrobią sieczkę. Mała pianka natomiast - na wodzie bez raków, pozwala rybie łatwiej zassać przynętę. Zasada ta sama co przy gruncie - balansowanie przynęty.

Jak na razie mój zestaw 'wygrał' z zestawem szczupakowca Michała, który miał dwie wędki a ja jedną. Mój 'ogon płotki' dał dwie ryby - u niego nie było nic, chociaż łowiliśmy obok siebie. Teraz pracuję nad tym aby zestaw włosowy dobrze 'pracował 'przy szczupaku. Wczoraj nie  miałem brania - ale dzień na kanale był fatalny, na dodatek w wędkarskim mieli tylko szproty, są one bardzo miękkie i często spadają z włosa. Kluczem do sukcesu jest twardy trupek - płotka jest jak na razie idealna, karaś srebrny byłby też super (u mnie go nie ma - a karasia złotego nikt nie śmiałby użyć jako przynęty).

Przy szczupaku należy pamiętać, że w normalnych zestawach półgruntowych naleźy stosować oprócz przyponu, tzw. uptrace ze stali. Czyli kawałek linki nad przyponem. Szczupak bowiem łapiąc przynętę bardzo często robi to również z żyłką główną.

Czekają mnie jeszcze testy Apetyzera. Normalny drapieżnikowy czerwony atraktor działa, ale jestem pewien, że szczupaka wyczulone zmysły świetnie będą reagować na ten typ 'boostera'.
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Logarytm w 05.11.2014, 22:24
U mnie w sklepach karasie tylko złote. A złoty karaś to prawie jak lin. Moje śledzie po rozmrożeniu są strasznie miękkie, ale zapach ich jest bardzo intensywny. Będę musiał jednak zacząć śledziowo.
Nie wiem dlaczego w Polsce jeszcze nikt nie pomyślał, że można zrobić interes na sprzedaży trupków i filetów. W sklepach ich nie ma w ogóle i sądzę, że wędkarze zrezygnowaliby z łowienia ryb na trupka, tak jak zrezygnowali z kopania robaków i poszukiwania rosówek po deszczu (choć to ostatnie mi się akurat zdarza - z marnymi efektami. To tak, jakby wszystkiego było coraz mniej).
No i nie wiem, co zrobić. Dziś byłem przez godzinę na uklejach na Wiśle. Wiatr okropny. Nic nie złowiłem. Ręce opadają. Może na małe płotki wyskoczę jutro lub pojutrze na pobliskie Jeziorko Czerniakowskie. Chodzi o to, żebym nie był skazany tylko na zabronione śledzie. :D
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: elvis77 w 05.11.2014, 22:42
Dlatego właśnie wielu łowców sandaczy i węgorzy już od wczesnej jesieni robi zapasy i zamraża. Sam o tym myślałem tylko lodówka za mała i ledwo udaje się wcisnąć gotowane konopie :)
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Mateo w 05.11.2014, 23:42
Ja to planuje zrobić tak, jak zawsze robiłem. Choć trochę nieregulaminowo.
Wybiorę się z podrywką i latarką na pobliskie jezioro. Na plażę zawsze w nocy pod brzegi podchodzi drobnica. W ten sposób zawsze łowiłem kiełbie i jazgarze.
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Luk w 06.11.2014, 01:09
Ja też mam problem... Dostałem cynk, że w sklepie cash and carry z chińskim żarciem maja mrożone rybki podobne do karasi. Chińczycy jedza wszystko co sie rusza (co sie nie rusza też) - i jest to ich  jakiś przysmak. Podobno są to bardzo trwałe rybki idealne na trupka lub filecik. Mam mieszane uczucia - bo niby nie ma przepisu o użyciu takich ryb... Chyba się wybiorę obmacać to coś...

U mie w sklepach nie zawsze jest ryba jakiej potrzeba. Nie każdy wędkarski ma płotki - często tylko ryby morskie. Dlatego kombinuję z kupnem kilku paczek i trzymaniem tego w zamrażalce w tajemnicy przed domownikami (nikt nie wie co tam trzymam  i lepiej aby nikt nie zaglądał). Wam w Polsce proponuję połowy na płoć i ukleję, i zrobienie sobie paczek do zamrażalki - na kilka sesji naprzód. Bo wiem jak trudno o małą rybe jak się jest juz nad wodą. Jak nie trzeba to biora cały czas... ;)

Jak macie jakis sklep z tajską żywnością - to sprawdzcie czy mają te rybki. Mam nadzieję, że niczego nie przeniosą...

Macie doświadczenia z roznoszeniem chorób? Mateo, Ty jestes ekspertem z racji wykonywanego fachu...? Czy zamrażanie na długi okres czasu zabija wirusy i pasożyty?  Żeby nie było jakieś epidemii... ;)
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Arunio w 06.11.2014, 01:14
Wabienie ryb sztucznym światłem to trochę bardziej niż trochę nie regulaminowo??? ;D
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Mateo w 06.11.2014, 01:32
Macie doświadczenia z roznoszeniem chorób? Mateo, Ty jestes ekspertem z racji wykonywanego fachu...? Czy zamrażanie na długi okres czasu zabija wirusy i pasożyty?  Żeby nie było jakieś epidemii... ;)

Co do roznoszenia chorób w zbiornikach za pośrednictwem trupków - tutaj moje doświadczenie jest chyba żadne :)
A co do zamrażania w zamrażalce domowej, to niestety ten proces nie zabija wszystkich mikroorganizmów. Powoduje tylko, że przestają się one namnażać i przechodzą w formy przetrwalnikowe, które mogą potem z powrotem "ożyć". Nie jest tak jednak ze wszystkimi bakteriami i pasożytami. Wiele z nich ginie po kilku dniach mrożenia w temperaturze poniżej -15 st. Pasożyty raczej wszystkie powinny zginąć. Gorzej z bakteriami i wirusami.

A propos zestawów na sandacza... Znalazłem ciekawy patent na zrobienie troczka do ciężarka. Na filmie kolega pokazuje jak zrobić troczek z unoszącym się dużym oczkiem, co ma zmniejszyć opór stawiany podczas brania.


Podobne gotowe zestawy można kupić z Foxa
http://www.foxint.com/catalogues-products.php?section=30&catalogue=3&product=2152
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Mateo w 06.11.2014, 01:48
Wabienie ryb sztucznym światłem to trochę bardziej niż trochę nie regulaminowo??? ;D
No i dodatkowo podrywką! :)
Był swego czasu zakaz używania tego narzędzia. W 2011 znowelizowano regulamin i teraz można jej używać, ale tylko wtedy, gdy jednocześnie ma się zarzuconą wędkę w wodzie. Kolejny "ciężki" przepis ::)
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Luk w 06.11.2014, 01:55
Cholera, kto wymyśla takie przepisy? ;)

Ja mam właśnie ten zestaw z Foxa. Fajna rzecz, bo szybko sie podczepia ciężarki - są dwa w komplecie i starczaja na długo. Ale ten patent z filmu też jest dobry!
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Logarytm w 06.11.2014, 16:44
W kontekście przepisu dotyczącego zakazu wpuszczania ryb pochodzących z innego zbiornika do zbiornika, w którym łowimy, przepis dotyczący warunków używania podrywki, może być w oczach decydentów bardzo logiczny. No bo jeśli ktoś chce łowić na trupka, filet lub żywca, to musi skądś wziąć przynętę. Nie może kupić, ani złowić gdzie indziej, tylko w wodzie, w której łowi. Ma do tego celu podrywkę. Wtedy też można sprawdzić, czy ryba ma wymiar ochronny oraz, czy nie została złapana w okresie ochronnym. Tylko wtedy wędkarz może jakoś również uzasadnić pochodzenie swojej przynęty. Biada jednak tym, którzy nie będą mieli podrywki lub delikatnego zestawu do połowu małych rybek.   
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: elvis77 w 06.11.2014, 17:33
Można też,a nawet trzeba wpisać ryby(nawet te złapane na podrywkę) przeznaczone na filet,trupka lub żywca do rejestru najlepiej z datą wsteczną i numerem łowiska na którym jesteśmy. Jest wtedy wytłumaczenie udokumentowane,że przecież "wczoraj"te ryby tu złapaliśmy.
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Logarytm w 06.11.2014, 19:49
Pytanie, dokąd nas to prowadzi? Chyba tylko do konieczności ciągłego uzasadniania, że nie jesteśmy wielbłądami, to znaczy, kłusownikami. Teoretycznie, wszystko jest stawiane do góry nogami. Domniemanie niewinności zostaje zastąpione domniemaniem winy. Na szczęście w praktyce jest inaczej, bo w ludziach jest jeszcze zdrowy rozsądek. W strażnikach również. Ostatnio po raz pierwszy w życiu mnie kontrolowali nad jeziorem. Pełna kultura, żadnego czepiania, wszystko w najlepszym porządku. Życzyłbym sobie częściej takich kontroli, bo raz na 25 lat to trochę za rzadko. :)

A tak wracając do tematu przynęt. Chciałbym zapytać, jakie polecalibyście atraktory na martwą rybkę. Byłem dziś w wędkarskim, to atraktor na sandacza 50ml Kongera 28 złotych. Kurcze, jakoś drogo. Widziałem trappery za 10, ale one są do gum. I jakieś żele sandaczowe do gum.  Tyle lat latam ze spinningiem, nigdy nie używałem atraktorów do gum (jakoś nie sądzę, żeby miały wpływ na brania). W spinningu chodzi o ruch, a nie o zapach. Wymienione atraktory to cały asortyment największego sklepu wędkarskiego w Warszawie. Może samemu można zrobić jakoś taki atraktor. Ma być podobno tłusto i śmierdzieć rybą.   
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Mateo w 06.11.2014, 22:01
Ja próbowałem atraktory do gum, ale nie zauważyłem, żeby to jakoś podnosiło ich skuteczność.
Może do metody na trupka byłyby wskazane.
Czytałem gdzieś, że moczenia trupka w tranie daje dobre efekty.
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: elvis77 w 06.11.2014, 22:17
Może krew suszona wymieszana z jakimś olejem z ryby w puszce?
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Logarytm w 06.11.2014, 22:36
Też myślałem o krwi z olejem z puszki po rybach i pewnie tego spróbuję. Ale Mateo podał dobrą myśl na przyszłość, tylko trzeba by to jakoś dobrze przygotować - tran. Ja jeszcze myślałem, żeby w zwykłym oleju pomoczyć moje śmierdzące śledzie razem z trupkami karasi (znalazłem sklep, gdzie można kupić srebrzyste, tylko mam jakiś dyskomfort przed uśmierceniem ich jutro, a planuję kupić na zapas. Taka masówka, kurcze...).
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Luk w 07.11.2014, 03:08
W UK olej z puszki po tuńczyku jest świetnym atraktorem... ;) Stosują go często szczupakowcy. Ja wierzę w kolor czerwony, i lubię ten atraktor (predator z DB). Co do Apetyzerów i innych tego typu 'gumowych' atraktorów - jestem pewien, że musi działać przy zestawie na trupka jeszcze bardziej. Podobno powloli szczupak podchodzi pod przynetę- i trzeba czekać ponad godzinę minimum - ale ma to sens!

Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Xsi_83 w 12.11.2014, 14:21
Kiedyś na jednej z nocek testowaliśmy właśnie tran. Wstrzykiwany był do trupka za pomocą strzykawki z igłą. Było zarzuconych 6 zestawów z czego 3 były z tanem. Tej nocy padły 3 sandacze. Wszystkie na trupki z tranem, więc na pewno taki "atraktor" sandaczom nie przeszkadza, a czasem może i pomóc :)
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Mateo w 12.11.2014, 19:40
No proszę. Czyli to widać znana metoda dopalania trupków :)
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Logarytm w 12.11.2014, 22:45
Z pewnością spróbuję. Myślę, że to może być hit sezonu. Jak nie tego, to następnego :) W końcu to tłuszcz z wątroby dorsza.
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Mateo w 13.11.2014, 00:39
Ja zmontowałem sobie zestaw jak na poniższych schemacie.
Z tą różnicą, że nie używam systemiku, tylko pojedynczego haka i/lub podwójnej kotwiczki.

(https://splawikigrunt.pl/pliki/mateo/images/photos/IMAG0162a.jpg)

Trok boczny do ciężarka 20 cm.
Długość przyponu 65 cm. Przypon z fluorocarbonu 0,24 mm.

Do zestawu użyłem złączy z przeróżnych systemików karpiowych.
Na drugim takim samym zestawie dodatkowo na trok nanizałem pomalowany na czarno kawałek styroduru w celu uniesienia plastikowego kółka (podobnie jak w tym filmiku wyżej).
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Luk w 13.11.2014, 01:57
Mateusz - użyłbym Drenannowskiego pike wire'a czyli drutu szczupakowego do przyponów, bo fluorocarbon przy szczupaku nie wytrzyma. Łowię teraz z kilkoma osobami,' trupkarzami' - i oni często mają szczupaka właśnie w nocy. Lepiej nie ryzykować... Ostatnio czytałem o sesjach na kilku wodach sandaczowych - i w nocy równie dobrze ludzie łowili szczupaka co i sandacza.
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Xsi_83 w 13.11.2014, 06:58
Ja nastawiając się na sandacza przeważnie używam przyponów z plecionki. Na przypony stalowe i wolframowe przechodzę później, tzn. od drugiej połowy października. Właśnie w tym czasie u mnie na łowisku zaczynają się brania nocnych szczupaków.
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Arcymisiek w 13.11.2014, 09:39
Można też,a nawet trzeba wpisać ryby(nawet te złapane na podrywkę) przeznaczone na filet,trupka lub żywca do rejestru najlepiej z datą wsteczną i numerem łowiska na którym jesteśmy. Jest wtedy wytłumaczenie udokumentowane,że przecież "wczoraj"te ryby tu złapaliśmy.

A tu jak ciekawostkę wklejam list odnośnie połowu na żywe i martwe ryby. Punkt ad.3, jest dla mnie troszkę przewrotny.


 "List z zapytaniem do ZG PZW napisał Mariusz Gut
Pytanie:
rozdział IV pkt 3.11. Ryby przeznaczone na przynętę mogą być wprowadzone wyłącznie do wód, z
których zostały pozyskane – z wyłączeniem gatunków wymienionych w pkt 3.7. Ryby
przeznaczone na przynętę, w stanie żywym można przechowywać w specjalnym sadzyku lub w siatce
jak w pkt 3.5
Przepis ten budzi wiele kontrowersji i interpretacji wśród wędkarzy. W związku z powyższym proszę o
interpretację.
- czy dotyczy to również ryb martwych ( w okresie jesiennym często łowi się na tzw. mrożonki -
wcześniej złowione i zamrożone), czy muszą one pochodzić z wody w której są używane
- co kryje się pod określeniem wód z których zostały pozyskane (czy jest to obwód, dane łowisko, rzeka
itp.
- czy ryby przeznaczone na żywca muszą być wpisane do rejestru,
Przypadek:
złowione ryby (płoć) wpisuję do rejestru, zabieram do domu, przechowuję w stanie żywym w oczku
wodnym np. 2 miesiące , przywożę nad łowisko i łowię wykorzystując je jako żywiec,
żywce te daję również koledze ( brak u niego wpisu odnośnie pozyskania płoci w danym łowisku).
Proszę o interpretacje powyższego przypadku.
..........................................................................
Odpowiedź
Szanowny Kolego
Proszę powiedzieć tym wędkarzom, że czytanie przepisów to nie jest to samo co oglądanie kolorowych
obrazków w ciekawych pismach. Tak więc sprawa wygląda, tak, jak jest opisana w tych przepisach
RAPR, które są wprost cytatem z Ustawy o rybactwie śródlądowym.
ad. 1. Tak dotyczy to również ryb martwych, przepis bowiem mówi o rybach przeznaczonych na
przynętę, a nie o rybach żywych lub martwych. O rybach żywych przeznaczonych na przynętę przepis
ten (RAPR 3.11) stwierdza tylko, że można je przechowywać w specjalnym sadzyku lub w siatce, jak w
pkt. 3,5. Tak więc także to co Kolega nazywa mrożonkami musi pochodzić z wód, w których zostały
pozyskane.
 
ad. 2. pojęcie wód oznacza teren objęty granicami obwodu rybackiego. Jeśli jest nim jezioro to z tego
właśnie jeziora, jeśli rzeka to oznacza, że z danej rzeki wraz z jej obwodem rybackim. Wynika to z faktu,
że gospodarkę rybacką, której zasady określa operat rybacki, prowadzi się w określonym obwodzie
rybackim. Wprowadzanie tam gatunków obcych dla tego obwodu lub pochodzących z innych obwodów
może tę gospodarkę zaburzyć.
 
ad 3. Ryby przeznaczone na przynętę nie muszą być wpisywane do rejestru bowiem są one złowione
tylko ,,tymczasowo'', z przeznaczeniem do ponownego wykorzystania już jako przynęta. Do rejestru, jak
sama nazwa wskazuje, wpisujemy połowy, a więc te ryby, które stały się pożytkami z danej wody i
zostały złowione po to by je zabrać, wycofać z wody. Rejestr służy do oceny ubytków w rybostanie danej
wody (obwodu rybackiego), a także efektów presji wędkarskiej oraz struktury rybostanu, a więc zebrania
informacji ważnych z punktu widzenia gospodarki rybackiej w danym obwodzie rybackim.
 
Tak więc, zgodnie z przytoczoną wyżej interpretacją postępowanie przytoczone, jako przypadek jest
niewłaściwe, bowiem ryby zabrane do domu, nawet jako jeszcze żywe stały się już pożytkiem i tym
 1 / 33Forum wędkarskie WTV - Wędkarstwo, Telewizja, Sklep hand made i Forum
Wygenerowano: 10 November, 2014, 09:06
samym zostały wycofane z rybostanu danej wody. W trakcie pobytu w innej wodzie były poddane jej
oddziaływaniu, np. chorobom w niej zawartej, i teraz po ponownym wprowadzeniu do wody mogą stać
się rozsadnikiem patogenów.
Jeśli zaś chodzi o przekazanie tych ryb koledze, to nie jest to możliwe, ze względu na przepis RAPR 3.4,
który zabrania wędkarzom rozdawania złowionych ryb na terenie łowiska. Wędkarz pozyskuje ryby w
trakcie swojego połowu, bo na to uzyskał zezwolenie od rybackiego użytkownika wód, traktuje te ryby
zgodnie z ich przeznaczeniem i po zakończeniu połowu wpisuje do rejestru, by przekazać rybackiemu
użytkownikowi wód informację niezbędną do prowadzenia dokumentacji rybackiej w danym obwodzie
rybackim.
 
Antoni Kustusz
rzecznik prasowy ZG PZW
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Logarytm w 13.11.2014, 12:46
 
"Proszę powiedzieć tym wędkarzom, że czytanie przepisów to nie jest to samo co oglądanie kolorowych
obrazków w ciekawych pismach. "

Oprócz nieścisłości logicznych związanych z wymienionymi przepisami, z odpowiedzi bije buta i chamstwo. Początek odpowiedzi cytowanej przeze mnie nie pozostawia żadnych wątpliwości, za kogo nas mają.
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Mateo w 13.11.2014, 13:17
Mateusz - użyłbym Drenannowskiego pike wire'a czyli drutu szczupakowego do przyponów, bo fluorocarbon przy szczupaku nie wytrzyma. Łowię teraz z kilkoma osobami,' trupkarzami' - i oni często mają szczupaka właśnie w nocy. Lepiej nie ryzykować... Ostatnio czytałem o sesjach na kilku wodach sandaczowych - i w nocy równie dobrze ludzie łowili szczupaka co i sandacza.
Normalnie bym tak zrobił. Mam sporo przygotowanych przyponów z Pike Wire.
Ale akurat w tej wodzie, gdzie teraz będę łowił, szczupak bierze rzadko. Sandacz go wyparł dość skutecznie.
A że sam sandacz w tym sezonie jeszcze nie bierze zbyt intensywnie, to chcę w jakiś sposób zminimalizować sytuację, w której zbyt sztywny czy zbyt gruby przypon mu się nie spodoba.


[...]
Antoni Kustusz
rzecznik prasowy ZG PZW
Ech... Szkoda słów. Siedzą tęgie głowy i wymyślają kolejne przepisy.
Dawniej stosowało się na żywca i trupka wszelakie gatunki i nie ważne było z jakich wód pochodzą.
Rozumiem zatem, że wprowadzenie takich nowych przepisów było podyktowane tym, że nagle w naszych polskich wodach pojawiły się masowo jakieś infekcje i w wodach tych zaczęły się rozmnażać niepożądane gatunki (??) Bo to jest jedyny argument tłumaczący zasadność takich nowelizacji.
Czy ktoś o takich infekcjach słyszał? A jakież to niepożądane gatunki się rozprzestrzeniły przez używanie żywców? Za dużo płoci, okoni, kiełbi czy uklei? Pomijam już, że większość tych ryb używanych na żywca zdycha po zużyciu.
A może powinniśmy się cieszyć, bo wygląda na to że PZW tak bardzo dba o jakość naszych wód. Dba bardziej niż dbają o to w innych krajach, gdzie takich przepisów nie ma. Super.
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Luk w 13.11.2014, 20:10
Panowie - odpowiedź 'wysmażył' były rzecznik PZW, Antoni Kustusz - oprócz eks prezesa esbeka Grabowksiego , największy beton w PZW do roku 2013. Jego sposób odpowiadania na pytania był straszny, najlepiej chyba pokazał to pisząc o Wilczej Woli - sugerując że 'nic sie nie stało'. Działał mi na nerwy...

Co do przepisów to z tym dawaniem ryb koledze to jakaś paranoja. jeżeli sie przyznasz, że to zrobiłeś - to łamiesz prawo... Co za nonsens! Pochodzenie natomiast ryby jest dośc istotne, skoro niska temperatura nie zabija wszystkiego - istnieje mozliwość przenoszenia różnego rodzaju chorób i infekcji. Ryzyko minimalne ale zawsze.. Byc może nastał czas aby i w Polsce pewne firmy zaczęłuy produkować martwe przynęty? Powiem Wam, że to dobry pomysł na biznes ;) Rynek jeszcze jest niezagospodarowany - prawo wypadałoby tylko zmienić.
Mam nadzieję, że PZW kiedys zrozumie jak ważne jest wspieranie przemysłu wędkarskiego - jest to system naczyń połączonych przecież... Trudno aby producent martwych rybek zabiegał o nowelizacje - powinien byc jakiś zespół w PZW ludzi którzy cały czas pracują nad uaktualnianiem przepisów prawnych, i działaja na rzecz wędkarzy... Jak na razie marzenie ściętej głowy! ;) RAPR i prawo wodne pełne jest koszmarnych zapisów, absolutnie nie mających odzwierciedlenia w dzisiejszych czasach.

Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Arcymisiek w 13.11.2014, 21:48
"ad 3. Ryby przeznaczone na przynętę nie muszą być wpisywane do rejestru bowiem są one złowione
tylko ,,tymczasowo'', z przeznaczeniem do ponownego wykorzystania już jako przynęta. Do rejestru, jak
sama nazwa wskazuje, wpisujemy połowy, a więc te ryby, które stały się pożytkami z danej wody i
zostały złowione po to by je zabrać, wycofać z wody. Rejestr służy do oceny ubytków w rybostanie danej
wody (obwodu rybackiego), a także efektów presji wędkarskiej oraz struktury rybostanu, a więc zebrania
informacji ważnych z punktu widzenia gospodarki rybackiej w danym obwodzie rybackim."

Czyli według tego, można dać w baniak karpiowi 30 cm, lub jaziowi 25 przeznaczając jako przynęta na suma, nie odnotowując tego faktu w rejestrze połowów - bo nie ma ubytków.  ??? :) Kiedyś tak spróbuje, ciekawe co podczas kontroli wyjdzie. :)
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Luk w 13.11.2014, 22:23
Jeżeli ryba idzie na żywca to rzeczywiście jest problem. Jednak płoć to limit wagowy, podobnie jak inne mniejsze ryby, ale karp to juz 'sztuka'. Normalnym dla mnie jest, że taki 'żywiec' powinien być wpisany do raportu. Nie powoływałbym sie na słowa byłego rzecznika - bo może to nie zadziałać!  ;D ;D ;D

W UK sprawa jest prosta - uzywasz tego co złowisz na tej wodzie, żadnego zabierania ryb lub przynoszenia (żywych). W Polsce pokomplikowane to wszystko... Jak ktos udowodni pochodzenie twojego żywca na przykład? Nawet jeżeli kontrola będzie nad wodą przed sesją - a ja będe miał sadzyk z żywcem - to mogę powiedzieć, że - to ryby tu złowione - lub, że to moje własne z mojej sadzawki, które wziąłem na spacer. Musieli by mnie złapać na gorącym uczynku po otrzymaniu danej odpowiedzi... I dlatego bardzo często straznicy póxniej sa chamscy i działają 'po swojemu'. Bo przepisy są nieżyciowe...

A co do cytatów... Można strażnikom podac słowa rzecznika PZW: "Czytanie przepisów to nie jest to samo co oglądanie kolorowych obrazków w ciekawych pismach". hehehehe... działa to w obydwie strony! ;)
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Logarytm w 13.11.2014, 22:25
Ja myślę, że wedle tej interpretacji można dać w baniak każdej rybie, byle ją z powrotem wypuścić do wody - a że ona nieżywa to nieistotne. Przecież ryba ta nie stała się pożytkiem dla nas z tej wody. No i znalazła się znów w wodzie. Przez jakiś czas zachowa nawet swoje kształty, więc liczy się jako sztuka żywa, choć nieżywa. Zastanawiałbym się jednak, czy pożytku nie stanowi ryba wykorzystana jako przynęta. Dla Pana Rzecznika nie stanowi, ale chyba Pan rzecznik nie ma racji. 
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: elvis77 w 13.11.2014, 22:55
No to Antoniego poniosło  :)
W kolorowych pismach jak zauważył sam Antoś K.  jest wiele ciekawych rzeczy ,co innego czytając przepisy  RAPR-samo ...
Trochę się zapędził,bo po pierwsze,o ile ryb nie można przekazywać nikomu na łowisku to poza nim można np.w drodze na ryby lub w domu  ;)
Po drugie jak zrobić filet z żywej ryby jak w pkt.3.4  napisane jest,że ryb nie wolno dzielić(przed zakończeniem wędkowania nie wolno odcinać ogona,ani głowy)
A jeżeli ryby złapane na żywca będą przetrzymywane w tej samej wodzie,a nie w innej to co?
A jeżeli umyję filety w trakcie porcjowania w innej wodzie niż ta z łowiska to co też ich nie mogę użyć,bo w  trakcie pobytu w innej wodzie były poddane jej
oddziaływaniu, np. chorobom w niej zawartej, i teraz po ponownym wprowadzeniu do wody mogą stać
się rozsadnikiem patogenów.
A co z rybami które nie zostały wykorzystane w trakcie łapania czy wtedy należy je wpisać do rejestru,bo jak twierdzi Antoś stały się pożytkami z tej wody i zostały tym samym wycofane z wody itd.
Dawno większych głupot nie czytałem,ale czego się można spodziewać od rzecznika.
 
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: luksaj w 14.11.2014, 00:53
Szkoda słów ,ja to skwituje  tak , przez zasadę że głupszemu trzeba ustąpić doszło do tego że głupole rządzą w naszym kraju bo wszyscy mądrzy ustępując głupszym utorowali drogę do władzy (choć są wyjątki).Teraz musi minąć parę pokoleń a młodzi ludzie muszą wiedzieć że głupocie się nie ustępuje tylko się ja tępi i wtedy będzie lepiej.  My  możemy inwestować wysiłek w młodzież .A żeby było w temacie to  w tym roku spróbowałem metody trupka i okazała się skuteczna mimo mojego braku wiary w jej możliwości .
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Luk w 14.11.2014, 01:30
No ja swoje widziałem z trupkiem i mam straszną wiarę... O ile spinning szybciej daje wyniki (zależy czy sie ma aktywne podejście do trupka czy nie) - to trupek na pewno większe ryby. Mamuśki o wiele częściej uderzają właśnie na 'dead baita'. I o to chodzi! ;) 

Wyobraźcie sobie, że czytałem o tym jak jeden wędkarz łowiący na Tamizie w nocy na trupka, miał - 8 szczupaków, z czego połowa w granicach od 4 kilogramów do bodajże 6. Oprócz tego przytrafił mu się sandacz. Odpowiednia przynęta (morskie mają mocniejszy aromat) zrobiła swoje.

A w niedzielę byłem na spotkaniu PAA i kilku naszych klubowiczów 'trupkowało' Wyobraźcie sobie, że Mariusz łowił na pstrąga, i postanowił wymienić go na nowego. Ale był numer - ściągnął trupka i rzucił go przy brzegu. Chwilę potem szczupak z 80 cm juz 'opracowywał' go! :) Nikt nie złowił ryby tego dnia żeby było śmieszniej!
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: beton w 28.11.2014, 19:17
Odpowiedź mnie zaskoczyła, bo podał mi on produkt Drennana! :) Green Pike Wire. widze ze mozna zawiazac ale tez i zacisnac tuleja do linek stalowych. Tylko jaki rozmiar wybrac i czym to zacisnac i czy takimi tulejkami da sie zacisnac fluorocarbon ? Pytam bo jestem zielony na ten temat
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Mateo w 28.11.2014, 20:32
Odpowiedź mnie zaskoczyła, bo podał mi on produkt Drennana! :) Green Pike Wire. widze ze mozna zawiazac ale tez i zacisnac tuleja do linek stalowych. Tylko jaki rozmiar wybrac i czym to zacisnac i czy takimi tulejkami da sie zacisnac fluorocarbon ? Pytam bo jestem zielony na ten temat
Ja stosuję Green Pike Wire 15 lb (http://drennantackle.com/viewProductDetails.php?id=175) i tulejki Slim Crimps 15lb to 28lb (http://drennantackle.com/viewProductDetails.php?id=179).
Zaciskam w 3 miejscach (jest to opisane na opakowaniu) przyciskając śrubokrętem.
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Qarg w 12.12.2014, 14:02
ja Wam zaproponuje na przypony http://www.maxkf.pl/oferta/plecionki-max/plecionka-aramid-steel
koledzy ze ślaska stosuja te najgrubszy czyli 0,18 i bardzo sobie chwala a sporo ryb łowia ryb nie rybek. zaczeli ja stosowac bo duzo szczupłych podnosiło trupa . nie zauwazyli spadku brań sandaczy :) co do dopalania to polecam bo sparwdza sie to na gumach równierz
http://www.wedkarskiraj.com.pl/atraktor-cormoran-double-fish-sandacza-55ml-pi-4409.html jest wersja na szczupaka i wegorza
ciekawi mnie czy ten na węgorza zadziała na suma :) choc łowcy sumów ze ślaska ucza mnie ze sum poluje na to co ma nad soba i jak narazie sie to sprawdza :)
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Luk w 12.12.2014, 19:57
Ciekawa ta plecionka, nie powiem...
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Qarg w 12.12.2014, 20:11
Nom ciekawa. Koledzy ktorzy ja polecali mogli wybrac inne bo to pracownicy eurofishing i maja dostep i mozliwosc sprawdzenia wielu plecionek przyponowych a wybrali ta i to do mnie przemowilo :)
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Mateo w 12.12.2014, 20:25
Oczywiście przetestuję :)
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: zzlublin w 19.01.2015, 18:26
A próbował ktoś z was łowienia z gruntu z wykorzystaniem bocznego troka?
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Mateo w 19.01.2015, 19:28
Ja właśnie tak w ten sposób łowiłem w tym roku.
Tyle że trok z ciężarkiem miałem krótszy niż przypon.

Strona 2 tego wątku -> http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=142.msg1262#msg1262
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: zzlublin w 19.01.2015, 19:33
Mateo nie bardzo rozumiem jaki jest sens, aby trok był krótszy od przyponu. Możesz napisać jakie było dokładnie Twoje zamierzenie?
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: maniek w 19.01.2015, 19:40
ja robie tak jak Mateo,w tedy mniej sie placze ;)
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: mjmaciek w 19.01.2015, 19:41
Panowie na ten zestaw łowicie w wodzie z zaczepami
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: zzlublin w 19.01.2015, 19:47
ja robie tak jak Mateo,w tedy mniej sie placze ;)

W porządku. Ale co to daje w praktyce? Moje rozumowanie jest takie, że jak jest dłuższy trok przynęta będzie uniesiona odrobinę nad dnem. W przypadku krótszego troka naturalnie przynęta pozostanie na dnie, tak jak w przypadku tradycyjnego zestawu gruntowego.
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: mjmaciek w 19.01.2015, 19:49
Powiedz mi łowisz namtrupka swieżego
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: maniek w 19.01.2015, 19:54
tak jak mowisz zzlublin ;)
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: mjmaciek w 19.01.2015, 19:55
Panowie powiedzcie mi po co te troki stosujecie
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: maniek w 19.01.2015, 19:58
lowie na zamarznietego trupka ,przewaznie jest to plotka.no wiadomo,  po jakims czasie rozmarznie,ale to nie przeszkadza ;)
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Mateo w 19.01.2015, 19:58
ja robie tak jak Mateo,w tedy mniej sie placze ;)

W porządku. Ale co to daje w praktyce? Moje rozumowanie jest takie, że jak jest dłuższy trok przynęta będzie uniesiona odrobinę nad dnem. W przypadku krótszego troka naturalnie przynęta pozostanie na dnie, tak jak w przypadku tradycyjnego zestawu gruntowego.

Ale rozumiem, że mówimy o zestawie gruntowym, a nie spławikowym (?)
Przyjmując, że o gruntowym, to zawsze - bez względu na długość troków - przynęta będzie na dnie (o ile nie dodam do niej czegoś, co ją będzie unosiło do góry).

Trok do ciężarka daję krótki, żeby tylko duży krętlik, przez który przechodzi żyłka główna nie zapadał się w muł. Dodatkowo ten krętlik (oczko) unoszę kawałkiem syroduru. Wtedy mam pewność, że żyłka będzie przechodzić luźno, bez żadnych oporów.
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: elvis77 w 19.01.2015, 19:58
ja robie tak jak Mateo,w tedy mniej sie placze ;)

W porządku. Ale co to daje w praktyce? Moje rozumowanie jest takie, że jak jest dłuższy trok przynęta będzie uniesiona odrobinę nad dnem. W przypadku krótszego troka naturalnie przynęta pozostanie na dnie, tak jak w przypadku tradycyjnego zestawu gruntowego.
W przypadku tradycyjnego zestawu ryba jak pobiera trupka to razem z cieżarkiem,a boczny trok powoduje,że pobiera trupka i nie czuje obciążenia i lepiej sygnalizuje branie.
Czuje mniejszy opór i nie wypluwa  go  tak szybko
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: mjmaciek w 19.01.2015, 20:02
Ok przez 10- 15 min pływa mrożonka ale potem opada tak samo jest trupkami świerzymi a wiadomo na swieże basiory kują
co do pływania to rybka musi być zaoptrzona w środku w styropian lub pianke to wtedy trupek jest w górze
dalej pytam ten zestaw co prezentujecie jaki ma cel .....?
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Luk w 19.01.2015, 20:03
Pozwlę sobie zauważyć, że w przypadku takiego rozwiązania warto stosować tzw. uptrace - czyli górny kawał szczupakowej plecionki lub drutu. Szczupak często po ataku na trupka ściąga żyłkę - i może ją przegryźć.
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: mjmaciek w 19.01.2015, 20:03
Elvis długo łowisz drapieżniki na grunt ?
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: elvis77 w 19.01.2015, 20:07
Nie. A jakie to ma znaczenie?
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: mjmaciek w 19.01.2015, 20:08
Panowie ja w sezonie łowie od kilkudziesięciu do ponad 100 sandaczy ponad 50 cm  najlepszy sezon 172 szt niepowiem troszke nad wodą dyszałem
wszelkie zabobony z tą rybą zwiazane w artykułach napisane już dawno zapomniałem
łowie je kilkanaście lat i czytając o sandaczach myśle że te artykuły piszą goście co ich nie łowią
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Mateo w 19.01.2015, 20:18
Panowie ja w sezonie łowie od kilkudziesięciu do ponad 100 sandaczy ponad 50 cm  najlepszy sezon 172 szt niepowiem troszke nad wodą dyszałem
wszelkie zabobony z tą rybą zwiazane w artykułach napisane już dawno zapomniałem
łowie je kilkanaście lat i czytając o sandaczach myśle że te artykuły piszą goście co ich nie łowią
Jest w tym dużo prawdy.
Ja swego czasu łowiłem na dobrym sandaczowym jeziorze - Kozłowa Góra.
Delikatne żyłki i podwójne kotwiczki wybili mi z głowy miejscowi wędkarze, którzy pokazali mi jak się łowi na duże 25-centymetrowe mrożone płocie przeszywane drutem od parasola z wielkimi hakami i przyponami stalowymi, bo i szczupak może się trafić.

Jednak odkąd nad ww. jeziorem wprowadzono zakaz jakiegokolwiek dojazdu autem (nawet chętni do wędkowania z łodzi, muszą iść z kilometr do rybaczówki), to przestałem tam wędkować.

A jako że na innych wodach o sandacza jest bardzo ciężko, a ja z łodzi nie łowię, postanowiłem z powrotem nieco odchudzić swoje zestawy i skonstruować je w taki sposób, żeby zminimalizować prawdopodobieństwo, że coś sandaczowi będzie nie odpowiadać.
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: maniek w 19.01.2015, 20:19
ostatnio jak lowilem na trupka,zmarnowalem branie,bo zakrotko mu dalem.plotka byla lekko poszarpana.zucilem szybko w to samo miejsce mniejwiecej i po minucie mialem nastepne branie dalem dluzej no i ponad 80 cm zameldowal sie.jak myslicie ten sam zaatakowal? ja mysle ,ze tak poprostu  nie ukul sie po pierwszym zacieciu
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: mjmaciek w 19.01.2015, 20:20
W przypadku tradycyjnego zestawu ryba jak pobiera trupka to razem z cieżarkiem,a boczny trok powoduje,że pobiera trupka i nie czuje obciążenia i lepiej sygnalizuje branie.
Czuje mniejszy opór i nie wypluwa  go  tak szybko
Bo to co napisałeś należy do zabobon
Kilka zasad jest podstawowych przy połowie drapieżnika pozwolisz skupie sie na sandaczu
podstawa to miejsce trzeba łowić tam gdzie sandacze sa i to duże wiadomo watacha kieruje sie swoimi zasadami jak łykaja to potrafi i na cztery kije być branie nieraz tak miałem łowiac z kolega
przypon żaden cienki ja stosuje 0,5 , 0,6 mm żyła lub fluorokarbon albo druty wspaniały wynalazek sam robisz sobie długość to zabezpieczenie nie na sandały bo te nie gryza tylko na czesty przyłów jakim sa szczupy i na zaczepy bo ja uwielbiam łowić w zaczepach
co do puszczania to brania kruciaków trzeba takie kiejsce natychmiast zmienić żeby ich nie uszkadzać ja należe do gości co wypuszczaja do wody a nie do wora
co innego spinning bo na niego to 0,16 bez zabezpieczenia łowie basiory jak nie nastawiam sie na szczupa
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: mjmaciek w 19.01.2015, 20:30
Panowie ja uwielbiam łowić w domówkach basiorów czyli w miejscach dziennego bytowania basiorów to pozwala mi łowic w dzień a nie w nocy starzeje sie w tedy łowie pod samymi drzewami zacsepaki przeszkodami karczmi echo w tym momeńcie podstawa sondowanie dna to podstawa żeby nie rzucać w zaczep troche praktyki mnustwo urwanych zestawow i dojdziecie do wprawy
podczas tego typu łowienia jak myślicie możnampuszczać .........
hm ja daje zwis 40 cm bombke podwieszam jak dojedzie tne i basior nie wchodzi w zaczep
jak stosuje haki 3/0    2/0
też kiedyś nie wieżyłem ze basior ciagnie z kołowrota jak karp a to agresor niesamowity i ciagnie tak że kołowrot gra
na spadach czystych korytach czystych górkach czystych można sie śmiało bawić i w tedy namdwie jady puszczam i czy może być coś piekniejszego jak takie branie
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: elvis77 w 19.01.2015, 21:03
Skoro twierdzisz,że nie ma znaczenia czy zestaw jest na sztywno,czy przelotowo to pewnie masz rację. Pozwól jednak,że to ja będę decydował w co wierzyć,lub nie,bo niby w czym taki zestaw jest gorszy. Pewnie są lepsze. Nie łapię basiorów,bo u mnie ich poprostu nie ma,a złapanie dwu kilówki to nie lada wyczyn
Większość tych co łapią u mnie na trupka nastawia się na takie pistolety u sznurówki węgorza. Mnie takie łapanie nie kręci,więc tak nie łapie. Wolę spławik i grunt
Jest wiele stereotypów,które są obecne w naszej społeczności jak chociażby,że jak pełnia to ryby nie biorą,a ja wiele z moich okazów złapałem w pełnię,ale nie daje mi to podstaw,żeby stwierdzić jednoznacznie,że wszędzie będą ryby w pełnię brały i tym samym obalić ten stereotyp.
Będę miał Twoje rady na uwadze jak będę miał okazję łapać na  trupka z gruntu,chociaż jak pisałem łapię w ten sposób bardzo rzadko.
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: mjmaciek w 19.01.2015, 21:13
Daniel wpełni sie z tobą zgadzam a co do księżyca hm niewiem ale ja nieraz piknie połowiłem na pełni
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Skand w 01.02.2015, 23:04
Daniel wpełni sie z tobą zgadzam a co do księżyca hm niewiem ale ja nieraz piknie połowiłem na pełni

Myślę,że pełnia u sandacza nie działa, swoją życiówkę 90cm złapałem właśnie w pełni, a potem kolejnego 76cm.
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: zanderro w 07.04.2015, 21:11
Witam!

Jaki zestaw na szczupaki polecacie z jeziorka o mocno zarośniętym dnie?
Przewertowałem temat i wiem że przypon wykonam z 'Linka Stalowa Green Pike Wire 15mt Drennan'.
Jednak jak umieścić ciężarek (jaka waga,kształt,jak ma wyglądać zestaw?) oraz jak najlepiej przebić w takim wypadku rybkę? Nie chodzi o rzuty, bo zazwyczaj wywożę zestawy łódeczką zanętową - ale na trupka jeszcze nigdy nie łowiłem.
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: stas1 w 07.04.2015, 21:19
Mjmaciek mógłbyś pokazać ten zestaw na sandałka,z gruntu
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Luk w 07.04.2015, 21:29
Zandero, zobacz ten artykuł: http://polish-anglers-association.co.uk/articles/na-drapienika-stacjonarnie/

Oczywiście różnicą jest przypon uzbrojony w jedną kotwicę. Z tego co wiem, to lepiej zahaczać trupka za pysk a nie za grzbiet...
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: zanderro w 08.04.2015, 18:51
Wielkie dzięki Luk, jeszcze takie pytanie, czy w przypadku łowienia na plecionkę, stosujecie przypony strzałowy a potem przypon stricte pod szczupaka czy omijacie np materiał mono?
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Luk w 08.04.2015, 19:32
Nie trzeba dawać. Ważne abyś łowił z czułym alarmem i zacinał szybko. Hamulec kołowrotka powinien załatwić sprawę. Szczupak jest rybą silną ale niezbyt długo, jego hol nie trwa długo. Zazwyczaj kotwica dobrze zapina, spady zdarzaja się rzadko. Nie ma co ukrywać, że w przypadku szczupaka hol siłowy jest idealny...

Większość trupkarzy jednak stosuje żyłki, jest z nimi mniej problemu. 0.35 lub 0.40 załatwia sprawę.
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: mjmaciek w 08.04.2015, 20:09
Mjmaciek mógłbyś pokazać ten zestaw na sandałka,z gruntu
Stasiu co cie konkretnie interesuje ?
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: stas1 w 08.04.2015, 20:16
Ten boczny trok
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: pio19681 w 08.04.2015, 20:19
Ja swoje największe sandały łowiłem w dzień. Brania były regularne od 11 do 13 godziny w południe.
Prawdopodobnie całkiem przypadkiem trafiłem na ,,ścieżkę". Na początku brały na 10-12 cm karasie.
 Z czasem zacząłem łowić na 16-18 cm płocie. Łowiłem  w jednej miejscówce całą jesień. Łowiłem o świcie, wieczorem, w nocy... Brania były tylko w południe...
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: stas1 w 08.04.2015, 20:28
Ten trok ma być na zasadzie bocznego troka w spinningu
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: mjmaciek w 08.04.2015, 20:34
W przypadku tradycyjnego zestawu ryba jak pobiera trupka to razem z cieżarkiem,a boczny trok powoduje,że pobiera trupka i nie czuje obciążenia i lepiej sygnalizuje branie.
Czuje mniejszy opór i nie wypluwa  go  tak szybko
Bo to co napisałeś należy do zabobon
Kilka zasad jest podstawowych przy połowie drapieżnika pozwolisz skupie sie na sandaczu
podstawa to miejsce trzeba łowić tam gdzie sandacze sa i to duże wiadomo watacha kieruje sie swoimi zasadami jak łykaja to potrafi i na cztery kije być branie nieraz tak miałem łowiac z kolega
przypon żaden cienki ja stosuje 0,5 , 0,6 mm żyła lub fluorokarbon albo druty wspaniały wynalazek8 sam robisz sobie długość to zabezpieczenie nie na sandały bo te nie gryza tylko na czesty przyłów jakim sa szczupy i na zaczepy bo ja uwielbiam łowić w zaczepach
co do puszczania to brania kruciaków trzeba takie kiejsce natychmiast zmienić żeby ich nie uszkadzać ja należe do gości co wypuszczaja do wody a nie do wora
co innego spinning bo na niego to 0,16 bez zabezpieczenia łowie basiory jak nie nastawiam sie na szczupa

Stasiu przeczytaj jeszcze raz pierwsze zdanie jak nie lowie na boczny trok i tak jak pisalem nie wierze w to co pisal poprzednik
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: stas1 w 08.04.2015, 20:35
ok
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: zanderro w 12.04.2015, 20:26
Luk,pytanie jeszcze do zestawu spławikowego, gdzie znajduję się obciążenie? Czy gdy szczupak weźmie żywca, wciągnę go pod wodę spławika nie działa jak boja i nie ciągnie przynęty do góry?
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: stas1 w 14.04.2015, 22:03
Kilka schematów z sieci
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: mirgag w 26.05.2015, 08:48
Sam nie jestem karpiarzem, ale bardzo sobie cenię ich podejście do ryb, które łowią.
Nieskromnie powiem, że podobne podejście mam do „swoich ryb” w tym sandacza, czyli w miarę możliwości „świadomie łowię dane ryby”, podglądam je, analizuję, uwielbiam.

Aby złowić sandacza w rzece np. Odrze (zresztą inne ryby też), należy:
1.   Zlokalizować rybę (woda, to nie jest ciasto z rodzynkami, gdzie rodzynkę znajdziecie w każdej części ciasta);
2.   Zbadać konfigurację dna (lub przewidzieć na podstawie doświadczenia);
3.   Wybrać i dostosować sprzęt do łowiska;
4.   Dostosować zestaw końcowy do warunków panujących na danym łowisku;
5.   Dostosować trupka ryby (gatunek) do stanowiska i pory doby (również pory roku), w którym zamierzamy łowić;
6.   Dostosować się do pory żerowania ryby na danym łowisku.

(Piszę ad hok, więc jeśli coś pominąłem, to uzupełnię później, lub odpowiem w ewentualnych pytaniach…). Jak widzicie Koledzy, o jednej rybie można napisać książkę, bo temat jest obszerny.
 
Nikt z Was Koledzy nie napisał, jak lokalizuje sandacza…

Pokrótce opiszę na początek trzy (jest ich znacznie więcej) potencjalne stanowiska sandacza:
a.   Zaprądowa główki, czyli dno w warkoczu (nie mówimy o spinningu, więc wskazuję na dno) i pewien odcinek poza warkoczem. Wyróżniam tu warkocz płytki i głęboki. Warkocz, który płynie równo z prądem rzeki i warkocz, który odbija od szczytu główki w kierunku środka rzeki. W głębokim warkoczu, przy podwyższonej wodzie mogę łowić sandacze i o 12:00 w południe, przy słońcu i 30 stopniowym upale.
b.   Główka/ostroga, może być „ścięta” na szczycie i z przelewem (typowa kleniówka). Może też być z przerwą, czyli na jej odcinku będzie rów z płynącą wodą (na szczyt wejdziemy tylko w woderach). Każda z nich jest inna i do każdej inaczej podchodzę.
c.   Łacha, czyli wypłycenie pomiędzy główkami o głębokości około metra i więcej (przy normalnym stanie wody). Typowe łowisko nocne na trupka i żywą rybkę.
d.   Prostka, czyli opaska kamienna bez główek. Wyłącznie filet, ale często łowię też na specjalnie preparowaną martwą rybkę.

Lokalizacja sandacza - jedna z wielu metod:
Kiedy jestem na nieznanym odcinku jakiejś rzeki, aby szybko złowić sandacza szukam żerujących boleni (to nie pomyłka). Biorę więc lornetkę, okulary polaryzacyjne, aparat fotograficzny i notatnik i ruszam poznawać jakiś odcinek wybrany rzeki.
Kiedy znajdę żerującego bolenia, siadam na brzegu i obserwuję go. Następnie robię kilka zdjęć obszaru, gdzie żeruje boleń i robię notatki.

Następnie montuję swoje graty … na następnej główce (z prądem rzeki) licząc od tej, w której żerował boleń. CZEMU TAM? Otóż boleń „waląc w rybki” nie zjada ich. Część zabita opada na dno i… „nęci mi sandacze” nie tylko sandacze zresztą. Na bank, tutaj będę mieć jakieś drapieżniki żerujące na trupkach ryb.

Pierwsza rzecz, od której rozpoczynam, to poznanie dna łowiska i przepływu prądów wstecznych, oraz typowanie na obecność drobnicy.
Drobnicę (rodzaj, gatunek) i na jakim gruncie drobnica żeruje sprawdzam batem. Czyli łowię batem na naprądowej, ale też na zaprądowej. Na naprądowej załóżmy ukleja bierze na gruncie 80 cm, krąp bierze na spadzie rynny taki dłoniak, widzę dno piaszczyste, to sprawdzam na obecność kiełbia, a na zaprądowej płotka na gruncie 1,2 m.
To dla mnie bardzo ważne informacje…

Teraz wrzucam do wody na naprądowej i zaprądowej dwie gałęzie. One płynąc sobie wstecznym prądem wskazują mi jak te prądy są rozmieszczone, wskazują mi potencjalne wypłycenia i rynny. Wiem gdzie osiada dendrytus, bo te gałęzie niczym echosondy mi o tym mówią.
 
Jeśli gałęzie w jakimś miejscu kręcą, jakby nie chciały odpłynąć, jest to miejsce moich łowów sandacza i leszcza. Tam osiadają szczątki roślin, zanęta wędkarzy, robactwo.

Jeśli gałęzie szybko wpłyną w nurt, wiem, że stan wody obniża się i muszę łowić w nurcie lub przy nim, jeśli gałęzie kręcą się długo pomiędzy główkami, ryby łowię nocą tuż pod nogami, na wypłyceniach, kątach itp.

Teraz wybieram sprzęt adekwatny do łowiska i spostrzeżeń, które opisałem wyżej (nie mniej zachowując pewne niezmienne zasady, którymi się kieruję łowiąc sandacze).
(Ja dodam, że to co piszę, to tylko skróty, bo tak w rzeczywistości zwracam uwagę na wiele innych szczegółów w wodzie i na brzegu).

Jeśli warunki temu sprzyjają, jedną wędkę wyrzucam na „dziennego sandacza”, a batem łowię drobnicę, którą wykorzystam jako przynętę…
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Dyzma w 03.06.2015, 18:34
Łowiłem dzisiaj na żywca po gruncie że spławikiem, nie mam możliwości pozwolić rybie na odejście łowisko totalnie zarośnięte.
Tracę mnóstwo brań lub ryb w liliach, proszę o podanie jakie są możliwości dozbrojenia żywca lub trupka oraz jak to wykonać       
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: mirgag w 03.06.2015, 18:46
Dozbroić nie możesz (jeden hak/kotwiczka do przynęty naturalnej). Dopóki sami nie ustalimy przepisów prawa, to nikt za nas tego nie zrobi.
Ale:
Ja rozwiązuję to na dwa sposoby:
1.   Mała przynęta, duży hak, krótki przypon – zacinanie w tempo, lub zestawy samozacinające.
2.   Odpowiednie zbrojenie np. żywca/trupka: za ogon – sandacz, okoń, za pysk – boleń, w osi zwrotu – szczupak.
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Dyzma w 03.06.2015, 18:57
Dozbroić nie możesz (jeden hak/kotwiczka do przynęty naturalnej). Dopóki sami nie ustalimy przepisów prawa, to nikt za nas tego nie zrobi.
Ale:
Ja rozwiązuję to na dwa sposoby:
1.   Mała przynęta, duży hak, krótki przypon – zacinanie w tempo, lub zestawy samozacinające.
2.   Odpowiednie zbrojenie np. żywca/trupka: za ogon – sandacz, okoń, za pysk – boleń, w osi zwrotu – szczupak.
Mała przynęta odpada szczupaczki 30-40 cm natomiast za ogon ciekawe nigdy tak nie zapinałem czy taki sposób utrudni łapane szczupaka ??
Czyli zastosowanie czegoś takiego jest zabronione ??
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: mirgag w 03.06.2015, 22:41
Owszem Krzysztofie, na razie w Polsce ten system (dobry, skuteczny, nie rani ryb i długo go stosowałem) nie jest dozwolony dzięki decydentom zza biurek.
Za ogon (ściślej za płetwę odbytową) haczysz żywce na ryby, które swoje ofiary gonią. Stosując trupka, fileta (ogonek), też tak czynię.
Ja szczupaki co prawda na trupki łowię i na małe 8-10 cm ukleje i na 20 cm płocie czy większe żywce na suma. Zależy to od pory roku, łowiska, bytności danego gatunku ryb w łowisku i wielu innych okoliczności.
Jednak moją zasadą jest duża przynęta - ba, wielka. Więc nie namawiam Cię na coś, czego sam nie stosuję.
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Dyzma w 04.06.2015, 10:46
Nie chce bym upierdliwy w tym temacie ale bardzo mi zależy na wyjaśnieniu tej sprawy do końca. skoro pokazany prze zemnie zestaw jest niezgodny z regulaminem to dlaczego jest pokazany i opisany w WP oto link  http://www.wedkarz.pl/wp-webapp/article/3175 czy może mi ktoś to wyjaśnić
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: mirgag w 04.06.2015, 11:07
W świetle naszego PZW jesteśmy kłusownikami nawet wtedy, jeśli łowimy na jedną kotwicę o rozmiarze, powyżej 2/0 bo tylko 2/0 mieści się w górnej granicy 30mm (obwód koła).
Uzbrojenie wymiarowego karpia w jeden hak jest stratą czasu nawet przy haczyku 12/0 (daje się do podtrzymania chomąta z gumy). Ale…

Co do Twojego pytania:
V. DOZWOLONE METODY POŁOWU
1. Metoda gruntowo-spławikowa
1.1. Łowienie ryb metodą gruntowo-spławikową dozwolone jest równocześnie na dwie wędki, każda z linką zakończoną jednym haczykiem z przynętą naturalną.

Co do drugiego pytania:
Są łowiska, gdzie dozwolona jest każda metoda. Wędkarz Polski jest gazetą rozwojową i nie toleruje zakazów tematycznych. Każdy tam opisany temat można „gdzieś” zastosować. Każdy pisze co chce i jak chce. Dlatego jest to jedna z gazet, które czytam.

PS:
Jeśli będziemy Krzysztofie dyskutować o połowie np. sandacza w styczniu, to czy my chcemy łowić go w styczniu? Nie. Ale w niektórych źródłach taki temat w takim czasie jest zakazany.
Tutaj również Wędkarz Polski pokazuje Ci systemik dwuhakowy, bo w pewnych sytuacjach (będąc na łowisku komercyjnym czy za granicą) będziesz mógł go wykorzystać jak każdy wolny i zdrowo myślący człowiek.
Dla rządu jesteś przestępcą (nie PZW aby było jasne), więc musisz mieć ograniczone możliwości.
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Dyzma w 05.06.2015, 07:21
Dziękuję mirgag :thumbup:
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: mirgag w 05.06.2015, 11:59
Nie ma za co Krzysztofie.
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Loktok w 05.06.2015, 12:28
W świetle naszego PZW jesteśmy kłusownikami nawet wtedy, jeśli łowimy na jedną kotwicę o rozmiarze, powyżej 2/0 bo tylko 2/0 mieści się w górnej granicy 30mm (obwód koła).

Wielkość haka sprecyzowana jest tylko w metodzie muchowej, spinningowej, trolingowej i podlodowej. Pozostałe metody nie mają takich obwarowań

Myślę że jest to spowodowane tym że w/w metody są aktywne i przy większych hakach mogłoby dochodzić do podchaczeń ryb. Metoda spławikowa i gruntowa to pkt A


Wyciąg z regulaminu:
11
IV. ZASADY WĘDKOWANIA
1. Wędka
Wędkarz ma obowiązek posługiwać się węd
-
ką składającą się z wędziska o długości co naj
-
mniej 30 cm, do którego przymocowana jest
linka zakończona:
a)
 jednym haczykiem z przynętą albo
b)
w  metodzie  muchowej,  nie  więcej  niż
dwoma  haczykami,  każdy  ze  sztuczną
przynętą, przy czym każdy haczyk może
mieć nie więcej niż dwa ostrza rozsta
-
wione w taki sposób, aby nie wykraczały
one poza obwód koła o średnicy 30 mm
albo
c)
w  metodzie  spinningowej  i  trolingowej,
sztuczną przynętą wyposażoną w nie wię
-
cej  niż  dwa  haczyki;  haczyk  może  mieć
nie więcej niż cztery ostrza, rozstawione
w taki sposób, aby nie wykraczały one poza
obwód koła o średnicy 30 mm
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: mirgag w 05.06.2015, 18:31
A ja już miałem wątpliwą przyjemność rozpatrywania takiego zarzutu, gdzie wędkarz łowił na trupa z kotwicą o ile pamiętam 6/0 i dostał wniosek o ukaranie. Dobrze, że to ja przekazywałem wnioski do Zarządu Okręgu, więc na mojej osobie to się skończyło.

Ale idąc tokiem Twojego tekstu (oczywiście prawidłowo wnioskowanego) mogę na kotwicę nr 2/0-3/0 (to jest mniej więcej obwód 3 cm) założyć paprocha i spinningować? Mogę… Głupie? Bardzo.
A mogę na taką samą kotwicę założyć sam łepek uklejki i używać np. jako „ruchomej denki” lub spławikówki i używać jako metody czynnej? Mogę. Głupie? Bardziej jak z paprochem.

 Tyle, że to tak samo głupie jak cały PARP i prawo wodne. Pan Kalinowski - jak i jemu podobni - powini dzisiaj siedzieć w więzieniu, a nie brać tłustą polityczną pensję.

A właściwie, to prawo wodne jest zatwierdzone przez Trybunał Konstytucyjny, czyli czy jest zgodne z Konstytucją? O ile wiem, to nie. A to znaczy, że służby wodne nakładające mandaty na podstawie nielegalnych ustaw które prawem nie są, są po prostu sami przestępcami.

PS:
„Zagwostka”: A jeśli na jeden grot potrójnej kotwicy założę dodatkowo hak, to mam kotwicę z poczwórnym ostrzem w tym jeden ruchomy, czy używam dwóch haków w tym jednej kotwicy?
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Loktok w 05.06.2015, 21:15
Hehe co lepiej do tego paprocha możesz założyć nawet 2 kotwice 4 ramienne.

Kiedyś w przepisach było że hak nie może wystawać poza obwód przynety i nie przekraczać koła 30 mm (teraz o tym obwodzie przynęty nie wspominają.

Co do spraw i mandatów to strażnicy są tylko ludźmi, niektórzy pewnie polowy regulaminu nie znają a dodatkowo niektórzy są tacy żeby pokazać jacy to oni są ważni to przyczepią się do wszystkiego :-(

Co do zagwozdek to jak zawsze znajdą się furtki i kruczki które jedni wykorzystają a inni nawet się z nich wybronią :-)
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: mirgag w 06.06.2015, 07:28
Bez tego, Mój Szanowny Kolego problemu nie rozgryziemy...
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Mateo w 06.06.2015, 12:18
;D
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: szumeq w 30.06.2015, 10:41
Witam
Czy ktoś może mi napisać jak wiązać Drennan Green Wire Pike?
Z góry dziękuję i pozdrawiam.....
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Ostry w 30.06.2015, 11:34
Ja nie stosowałem Drennana ale zawsze do tego typu przyponów używałem tulejek zaciskowych.

Dużo jest w necie sposobów:

http://www.just-fish.co.uk/technique/pike-wire-trace-tying.html
lub
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Adrian w 30.06.2015, 15:39
Ja nie stosowałem Drennana ale zawsze do tego typu przyponów używałem tulejek zaciskowych.

Dużo jest w necie sposobów:

http://www.just-fish.co.uk/technique/pike-wire-trace-tying.html
lub
Jakich materiałów używasz do swoich przyponów?
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Ostry w 01.07.2015, 08:01
Od kilku lat najlepsze są dla mnie przypony Dragona ale chyba to też kwestia przyzwyczajenia bo nie jestem jakimś fanem tej firmy. Przeważnie stosuje ten:

Self-Made 1x19 Surflon  lub ten Self-Made 7x7 Surflon

Przy czym mój ulubiony to ten pierwszy, jest w czarnej otulinie i bardziej przypomina grubą żyłkę niż przypon metalowy, jest mega miękki nie odkształca się, stosuje je zarówno po spinningu (tylko tu kupuje gotowce) i do martwej/rybki żywca z gruntu gdzie robię je sam.

Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: MichalZ w 21.08.2015, 09:01
Panowie a jakie haczyki polecacie, czy może kotwice?
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Dyzma w 21.08.2015, 09:07
Panowie a jakie haczyki polecacie, czy może kotwice?
Ja przeciągam przez martwą rybkę  od ogona do pyska plecionkę albo coś takiego 
ROBINSON PRZYPON STALOWY
Przypony stalowe, wykonywane z cienkich strun o precyzyjnie kalibrowanych średnicach, powlekane są cienką powłoką  nylonową
i zakładam malutką kotwiczkę wkładając trzonek do pyska ryby uważam że kotwica pewniej trzyma rybę 
a tu taki drobny przykład że zestaw się sprawdza https://splawikigrunt.pl/forum/gallery/558_01_06_15_8_54_47.jpeg
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: kubator w 04.10.2016, 23:30
 Czy ktoś z Was widział w jakimś polskim sklepie taki zestaw do połowu na martwą rybkę?


(http://uploads.tapatalk-cdn.com/20161004/de934cfcc0e68f87800d2aae84c30b8f.jpg)


(http://uploads.tapatalk-cdn.com/20161004/8a256d627b6311fb4789eda0716ffaec.jpg)
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: deST w 04.10.2016, 23:56
Ja nie widziałem w sklepie , ale znalazłem nazwę ( FOX Rage Predator Ledger Stems )  . Mają chyba na tej stronie https://iwedkarski.pl/pl/p/FOX-Rage-Predator-Ledger-Stems-x-2/18821
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Mateo w 04.10.2016, 23:57
Ja w zeszłym roku chciałem to kupić, ale jakoś nie znalazłem, więc zrobiłem sobie to sam.
Wystrugałem taki pływak ze styroduru i pomalowałem na czarno. Nawet jeszcze ten zestaw mam zmontowany w pokrowcu :)

Posłużyłem się instrukcją zapisana przez innego wędkarza.

(https://onthebankandinthestands.files.wordpress.com/2013/01/img_0741.jpg)
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: kubator w 05.10.2016, 00:04
Fajny patent. Jak nie uda mi się kupić gotowca, to zrobię coś na wzór Twojego zestawu, Mateo A jak ten zestaw sprawdzał Ci się w praktyce?

Wysłane z mojego SM-T710 przy użyciu Tapatalka

Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: kubator w 05.10.2016, 00:07
Ja nie widziałem w sklepie , ale znalazłem nazwę ( FOX Rage Predator Ledger Stems )  . Mają chyba na tej stronie https://iwedkarski.pl/pl/p/FOX-Rage-Predator-Ledger-Stems-x-2/18821
DeST, dziękuję za linka. Też udało mi się znaleźć ten sklep. Jednak jest mi on zupełnie nieznany i mam jakieś opory, żeby u nich zamówić. Tym bardziej że mają napisane "towar dostępny u dystrybutora", więc nie mają tego na stanie.

Wysłane z mojego SM-T710 przy użyciu Tapatalka

Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Mateo w 05.10.2016, 00:12
Fajny patent. Jak nie uda mi się kupić gotowca, to zrobię coś na wzór Twojego zestawu, Mateo A jak ten zestaw sprawdzał Ci się w praktyce?
Jak wywoziłem, to wszystko grało. Jak rzucałem, to raz mi się zaplątało.
Co do efektywności to nie można nic powiedzieć ani porównać do metody klasycznej, bo sandacza nie złowiłem w zeszłym roku. Próbowałem na 3 jeziorach i lipa :-(
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: deST w 05.10.2016, 09:21
Spróbuj zapytać lub zadzwonić do "fishpointa". Mają sporo rzeczy z Fox Rage.
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: fishunter1990 w 05.10.2016, 14:09
Co do przyponów na szczupaka w otulinie nylonowej,  od zawsze uważałem je za najlepsze do połowu na żywca czy martwą rybkę, ze względu na swoją sztywność i zmniejszoną tendencję do zagięć, a co za tym idzie - małej ilości do splątań. Przeszukując internety znalazłem świetny zestaw do samodzielnego montażu przyponów:

http://allegro.pl/stalka-20m-zaciski-i-zaciskarka-zrob-to-sam-i5833574170.html

Do metody spławikowej w zaczepach używam zestawu pater-noster, gdzie za trok boczny do obciążenia służy mi odpowiednio stuningowana 50-60cm opaska elektryczna.

http://allegro.pl/opaska-plastikowa-kablowa-trytytki-5-2-x-500-mm-i5417548270.html

Dzięki odpowiedniej sztywności i szerokości tej opaski, stalka nie plącze się z nią podczas zarzutu i pracy żywca pod wodą - sprawdzone  :thumbup: Oczywiście może być krótsza, ale mi właśnie zależało na podniesieniu rybki min.50cm nad dno. Na grunt podobnie jak koledzy zwykły trok lub zestaw z pływakiem. Pogoda zmieniła się na drapieżnikową, więc trza się dozbroić  :narybki:
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: pio19681 w 05.10.2016, 16:01
Jak montujesz tę opaskę? Bardzo jestem ciekaw. Może jakaś fotka? Podziel się patentem, jeśli  to nie tajemnica... ;)
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: fishunter1990 w 05.10.2016, 16:36
Jak będę w domu, to cyknę jakieś fotki.
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: pio19681 w 05.10.2016, 16:37
Super, dzięki.
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: fishunter1990 w 06.10.2016, 19:20
Zamieszczam schemat mojego zestawu spławikowego pater-noster (fot. Zestaw_paternoster). W kolejności od końca:

-kotwiczka lub hak
-stalka z krętlikami i agrafką
-gumowy koralik
-trok z opaski kablowej z wklejoną prostą rurką antysplątaniową i agrafką do mocowania ciężarka (fot. trok_1_2_3)
-stoper
-spławik montowany jednopunktowo lub centrycznie
-stoper

Istotne w tym montażu troka jest aby wklejona rurka antysp. była prosta i dłuższym końcem skierowana w stronę stalki. Chodzi tu o działanie "dźwigni" którą powoduje zawieszony na końcu troka ciężarek - rurka od strony stalki unosi się ku górze i odciąga rybkę od troka. Używam zazwyczaj żywców 10-max15cm więc obciążenie trzeba także dobierać tak aby zestaw działał prawidłowo. W "zamku" tej opaski rozwierciłem otwór na średnicę rurki, a po jej wciśnięciu połączenie to zalałem klejem na gorąco. Na dolnym końcu opaski wywierciłem otwór, przez który przewlekłem agrafkę do zmiany obciążenia.
Opaska widoczna na zdjęciu jest biała, bo akurat nie było czarnych, choć szszczupakowi to akurat nie przeszkadzało. Podczas jednej doświadczalnej sesji na 8ha zalewie łowiłem na żywca (karasie srebrzyste 8-10cm) 2 zestawami:
1.opisany powyżej paternoster - rybka 0,5m nad dnem, głębokość ok.3m
2.klasyczny zestaw spławikowy z bombką rzeczną - rybka w toni, gł.zmienna do 1,5m
Na 1. jedno branie - szczupak 3,3kg
Na 2. kilka brań - szczupaki max.1,5kg
Za wcześnie jednak na wnioski, trzeba to jeszcze potestować.

Jeśli chodzi o spławik to można zastosować 2 warianty:
1.przelotowy mocowany jednopunktowo (opisany powyżej), który stosuję gdy łowię z zanurzonymi szczytówkami, podczas fali na wodzie lub/i na dalszych dystansach, w miejscach gdzie nie ma zaczepów między naszymi zestawami a wędkami
2.przelotowy mocowany centrycznie (rurka przechodząca przez korpus) - gdy łowię ze szczytówkami mocno uniesionymi, w miejscach z zaczepami od strony naszego brzegu.
Chcąc łowić gruntowo należy oczywiście wyeliminować spławik i zamontować jakiś pływak na rurce, od strony stalki lub na połączeniu rurki z opaską.
Zestaw ten miałem zaledwie na 2-3 zasiadkach, ale tylko ze względu na kończący się sezon 2015 (w zasadzie na drapieżnika nastawiam się głównie na jesień). Na kilkadziesiąt wykonanych rzutów żaden nie zakończył się splątaniem.
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: pio19681 w 06.10.2016, 19:34
Dzięki bardzo za opis. Fajny patent. Ode mnie łapka :thumbup:
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Deftones w 06.10.2016, 20:48
Ja używam coś co się nazywa John Roberts parernoster booms - zasada działania jak wyżej .Kosztuje grosze i występuje w dwóch wielkościach. Super sprawa do łowienia na rzekach na żywca lub martwą rybkę.
Poniżej link do strony jak wygląda zestaw z tą rurką
http://www.pike-angling.co.uk/?q=node/12
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Mateo w 07.10.2016, 01:03
Łoha, dzięki za opis swojej metody. :thumbup: Sprawdzenie w praktyce jest najważniejsze, bo na schematach często coś wygląda ciekawie, a potem okazuje się, że coś się plącze i nie działa jak należy.

Darku, również dzięki za link do zestawu!
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: marcopolo w 07.10.2016, 08:54
Ja używam coś co się nazywa John Roberts parernoster booms - zasada działania jak wyżej .Kosztuje grosze i występuje w dwóch wielkościach. Super sprawa do łowienia na rzekach na żywca lub martwą rybkę.
Poniżej link do strony jak wygląda zestaw z tą rurką
http://www.pike-angling.co.uk/?q=node/12

A można to kupić w Polsce?
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: fishunter1990 w 07.10.2016, 21:15
Ja używam coś co się nazywa John Roberts parernoster booms - zasada działania jak wyżej .Kosztuje grosze i występuje w dwóch wielkościach. Super sprawa do łowienia na rzekach na żywca lub martwą rybkę.
Poniżej link do strony jak wygląda zestaw z tą rurką
http://www.pike-angling.co.uk/?q=node/12

Widziałem już jakiś czas temu podobne bomy stosowane w wędkarstwie morskim. Z jakiego materiału zrobiony jest trok na tym schemacie (co jeśli jest miękki)?  W miarę szybkiej rzece to może i spełnia swoje zadanie bo stalkę z rybką naciąga nurt, ale w wodzie stojącej rybka ma duuuużo więcej swobody i może splątać zestaw (piszę to z własnego doświadczenia - częste splątania przy dość miękkim troku). W drodze prób wpadłem właśnie na wyżej opisany pomysł zastosowania długiej i sztywnej opaski kablowej jako troka i póki co nie narzekam na splątania.
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Deftones w 07.10.2016, 22:13
Ta rurka którą pokazałem zrobiona jest z twardego plastiku. Sprawdziłem na stojącej wodzie i ani razu nie splątałem zestawu. Napisałem że fajnie sprawdza się na rzece ponieważ łatwo jest obłowić miejsca z zaczepami bez obaw że żywiec ucieknie w korzenie itp. Na stojącej wodzie sprawdzi się tak samo .
Ja te rurki kupiłem na angielskim ebayu
Poniżej macie link jak koleś dokładnie pokazuje budowę tego zestawu. Dokładnie taki sam sprawdzałem i sprawdza się  jak należy. Żywczyk pływa tylko na ustalonej głębokości i w promieniu długości przyponu. Przypony robię sam około 25 cm z linki drennana 7 pike wire . Zam miałem obawy czy nie będzie splątań itp ale nic z tych rzeczy nawet przy dłuższych wyrzutach
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: fishunter1990 w 07.10.2016, 22:33
Z filmiku tego wynika, że boczny trok do ciężarka jest z żyłki (na podanym wcześniej przez Ciebie schemacie, zaznaczony kolorem czerwonym) i takie zestawy stosowałem już dawno ze zmiennym szczęściem przy wyciąganiu ich z wody. Nie wiem dlaczego jeszcze nie zaprojektowali (Anglicy?) sztywnych bocznych troków, które naprawdę będą antysplątaniowe, tylko muszę je kupować w sklepie elektrycznym :P. Mimo wszystko dzięki za link do filmu.
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Deftones w 08.10.2016, 09:42
Pewnie Twoja metoda lepiej się sprawdzi jeżeli chodzi o splątania ale chyba gorzej posłać taki zestaw na większą odległość. Dodam że na martwą rybkę łowie sporadycznie ale zaprezentowany sposób do tej pory sprawdza się jak najbardziej.
Łowię także podobnym zestawem foxa z podwodnym spławikiem w sumie zasada podobna i także nic się nie plącze. Gdyby ktoś był zainteresowany to polecam obejrzeć ten krótki film.

Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: ptaku_1 w 03.07.2017, 21:43
Kumotry czy ten hak nie ma za długiego trzonka (około 3 cm), chodzi i o grunt z trupkiem na sandałka?

Obraz wstawiony przez użytkownika przestał się wyświetlać:
https://s18.postimg.org/vodkrqind/IMG_20170703_213455437.jpg
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Kafarszczak w 15.07.2017, 18:46
Myślę,że nie będzie to w niczym przeszkadzać.
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: mirek w 15.07.2017, 19:24
Czy ciężarek ma być zakotwiczony na dnie?
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: ptaku_1 w 16.07.2017, 10:44
zwykły przelotowy 30g na rurce dla mniejszego oporu
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: lipatl w 26.07.2017, 09:53
Przedstawiam mój zestaw na drapieżnika.

Materiały użyte to: Stary spławik, przycięta rurka anty splątaniowa, kawałek plecionki, krętlik, klej super glue.
Zastosowanie rurki  usztywnia zestaw, wynikiem czego jest brak jakichkolwiek splątań. :)

W przypadku pytań służę pomocą, jestem też otwarty na jakieś sugestie.

pozdrawiam
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: fishunter1990 w 26.07.2017, 10:53
Zestaw ogólnie spoko, ale na pewno dla lepszego kamuflażu pod wodą, przemalowałbym spławik na czarno lub zielono. Do tego, zamiast krętlika szybkiej wymiany zastosowałbym przelotowy pierścień z szybką agrafką (z prawej strony):

(http://zmniejszacz.pl/zdjecie/2017/7/26/8926124_8337704_C__Data_Users_DefApps_AppData_INTERNETEXPLORER_Temp_SavedImages_r10-fcrig-184_xxxx.jpg)

Krętliki można wkleić na obu końcach rurki, bez użycia plecionki.
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: lipatl w 26.07.2017, 19:47
Zestaw ogólnie spoko, ale na pewno dla lepszego kamuflażu pod wodą, przemalowałbym spławik na czarno lub zielono. Do tego, zamiast krętlika szybkiej wymiany zastosowałbym przelotowy pierścień z szybką agrafką (z prawej strony):


Krętliki można wkleić na obu końcach rurki, bez użycia plecionki.
Co do spławika to jest plan na przemalowanie, tak jak piszesz, ogólnie zestaw powstał na szybko nad wodą. Dzięki za podpowiedź co do pierścienia, muszę się rozejrzeć za tymi akcesoriami.
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: motov8 w 01.10.2021, 13:02
Jaki obecnie jest najlepszy materiał przyponowy, by samemu zrobić sobie przypon?
Obecnie używam z dragona self-made Surfstrand, ale strasznie mi się skręca, wygina na stałe coś jak wolfram.
Widzę, że Surflon jest lepszy, ale znowu strasznie drogi - jest wart polecenia?
Łowię na żywą rybkę na kotwicę z gruntu głównie węgorz, sandacz (przyłów sum, szczupak) - zależy co się skusi 8)
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: a_men w 10.04.2022, 14:58
W tym roku chciałbym po raz pierwszy spróbować zapolować na drapieżnika na martwa rybkę lub żywca z gruntu. Będę łowił na Wiśle i może na Wieprzu.
Muszę w tym celu kupić jakieś wędzisko, bo te które posiadam maja cw. do 40 gramów i nadają się co najwyżej do przystawki.
Często proponowane jest w tym celu wędzisko karpiowe 3,60 o ugięciu 3 lub 3,5lbs. Znalazłem jeszcze takie dwa mocne teleskopy:
https://www.wedkarski.com/wedki/23236-wedka-eclatis-power-tele-jaxon.html
https://www.wedkarski.com/wedki/23181-wedka-tenesa-tele-strong-jaxon.html,
które wydają się być sensowną alternatywą, mając w głowie opcję z zarzuceniem wątroby i próbą złowienia suma.
Wiem, ze najlepiej byłoby kupić jakiś bardziej wyszukany kij do martwej rybki (np. brzanówkę) i osobny kij typowo sumowy, ale na początek nie chcę wydawać tyle pieniędzy, bo nie wiem, czy takie łowienie mi się spodoba.
Stąd pytanie do bardziej doświadczonych, czy wybrać któryś z teleskopów z linków, czy jednak lepiej karpiówkę.
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Kozi w 10.04.2022, 17:57
W tym roku chciałbym po raz pierwszy spróbować zapolować na drapieżnika na martwa rybkę lub żywca z gruntu. Będę łowił na Wiśle i może na Wieprzu.
Muszę w tym celu kupić jakieś wędzisko, bo te które posiadam maja cw. do 40 gramów i nadają się co najwyżej do przystawki.
Często proponowane jest w tym celu wędzisko karpiowe 3,60 o ugięciu 3 lub 3,5lbs. Znalazłem jeszcze takie dwa mocne teleskopy:
https://www.wedkarski.com/wedki/23236-wedka-eclatis-power-tele-jaxon.html
https://www.wedkarski.com/wedki/23181-wedka-tenesa-tele-strong-jaxon.html,
które wydają się być sensowną alternatywą, mając w głowie opcję z zarzuceniem wątroby i próbą złowienia suma.
Wiem, ze najlepiej byłoby kupić jakiś bardziej wyszukany kij do martwej rybki (np. brzanówkę) i osobny kij typowo sumowy, ale na początek nie chcę wydawać tyle pieniędzy, bo nie wiem, czy takie łowienie mi się spodoba.
Stąd pytanie do bardziej doświadczonych, czy wybrać któryś z teleskopów z linków, czy jednak lepiej karpiówkę.
Karpiówka będzie ok, ale raczej celowalbym w 2,75lb. Na wątróbkę to raczej sumiki a nie sumy 🙂. Ja mam feedery do 150 i na nie łowię, sumy do 15kg wyjeżdżają bez większego problemu.
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: a_men w 11.04.2022, 19:36
Dzięki za poradę.
Miałem dziś w rekach ten teleskop Tenesa (zdecydowanie to nie jest to) i kilka karpiówek (niektóre fajne). Od zaprzyjaźnionego sprzedawcy również dostałem poradę bym rozważył feedera do 150g, ale w tym konkretnym zastosowaniu jakoś tego nie czuję.
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: a_men w 20.04.2022, 12:10
Wybrałem Daiwę Megaforce Tele 3,90 cw. 40-90g. Mniej pałowata niż karpiówki, które macałem, ale moc w dolniku czuć.
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Modus w 14.11.2022, 20:33
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Zander 112 w 14.11.2022, 22:54
Zestaw nie na polskie wody.
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: ssygula w 15.11.2022, 01:05
Dobry Wieczór ja wiele nocy w tym roku praktycznie łowię na trupka ale raki zjadają rybkę dlatego na żywca i przypon z wolframu a na trupka wcześniej 0.35 plecionka lub 0.90 fluro carbon w pyszczku haczyk 2 zadzioro-wy lub mała kotwica ale w tym roku nic bardziej na żywca teraz będę próbował na wodach PZW i pytanie czy można zbroić rybkę na trupka ??
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Zander 112 w 15.11.2022, 09:01
Podnieś trupka styropianem i powinieneś pozbyć się raków.
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: ssygula w 15.11.2022, 11:52
Czyli mam naciąć rybkę i włożyć styropian albo tak zwaną piankę wypornościową co stosują do zig riga jak często widzę na filmacz
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Zander 112 w 23.01.2023, 05:46
Jaki macie sposób na wyeksponowanie fileta nad dnem?
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Tadek w 23.01.2023, 07:46
Jaki macie sposób na wyeksponowanie fileta nad dnem?
W wodzie stojącej czy płynącej?
Spróbuj krótki boczny trok lub nawet drop-shot. W wodzie płynącej filet będzie w ruchu unoszony i poruszany ruchem wody.
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Zander 112 w 23.01.2023, 08:03
Jaki macie sposób na wyeksponowanie fileta nad dnem?
W wodzie stojącej czy płynącej?
Spróbuj krótki boczny trok lub nawet drop-shot. W wodzie płynącej filet będzie w ruchu unoszony i poruszany ruchem wody.
Szukam patentu na wodę stojącą. Zestawy wywożę łódką zanętową na ponad 100 metrow.
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: Tadek w 23.01.2023, 18:35
W programie telewizyjnym "Kołowrotek" podejrzałem stary patent na unoszenie przynęty z hakiem nad dnem za pomocą krążka uciętego z korka od butelki i zablokowanego na przyponie zapałką. Zestaw był z rosówkami, na węgorze, na wody stojące. Skuteczny.
Sam jeszcze nie próbowałem.
Ubiegłej jesieni łowiłem na DS sandacze i okonie na fileta lub rosówkę, na zwykłym, przelotowym ciężarku. Zestaw na krótki boczny trok podejrzałem u sąsiada na brzegu. Wszystko to jednak było w wodzie płynącej.
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: tomasz 38 w 23.01.2023, 19:25
może ten filmik coś pomoże ;)
Tytuł: Odp: Zestawy gruntowe na martwą rybkę
Wiadomość wysłana przez: furgon w 07.11.2023, 10:42
To może troszkę odgrzeje. Jakich haków używacie do zbrojenia trupa, chodzi mi o konkretne modele, producentów.