Autor Wątek: Plecionka czy żyłka?  (Przeczytany 28519 razy)

Offline Karolo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: 16
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Choszczno (zach.-pom.)
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Plecionka czy żyłka?
« dnia: 28.04.2015, 11:26 »
Witam serdecznie.. ostatnio miałem okazję pobawić się ultra lekkim spinningiem. Był to mój pierwszy raz kiedy łowiłem ową metodą. I nie ukrywam, że wzbudziła moje zainteresowanie :) w myślach przymierzam się do sprawienia sobie takiej przyjemności na wypady z małą ilością czasu.. ( co niestety będzie mi doskwierać w tym sezonie z racji małej pociechy która niedługo się pojawi.. :D ) A więc chodzi mi głownie o łowienie okoni ;) i tu rodzi się pytanie. Czy do lekkich przynęt "paprochy" stosować lepiej cienką żyłkę czy jeszcze cieńszą plecionkę? Wiele czytałem na ten temat i zdania są podzielone :/
A więc co wy sądzicie na ten temat? Napewno sa tu jacyś zapaleni spinningiści :)

Offline Ostry

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
  • Reputacja: 37
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Plecionka czy żyłka?
« Odpowiedź #1 dnia: 28.04.2015, 14:32 »
Najlepiej będzie jak potestujesz i to i to :) zdania są podzielone to każdy ma inne predyspozycje,
pamiętaj tylko o podstawowych zasadach jak masz plecionkę to kij nie może być twardy bo ryby będą się od takiego zestawu odbijać, problemy z zacięciem i częste spady, do żyłki kijek nie może być bardzo miękki (np. wklejka) żyłka sama w sobie jest rozciągliwa i w takim zestawieniu możesz mieć kłopoty z zacięciem i sygnalizacją brań.
Ja na wiosnę gdy chodzę za kleniem/jaziem stosuję zawsze żyłkę, jakoś lepiej mi się łapie, w późniejszej części sezonu gdy zdarzy mi się pochodzić z paprochami za okoniami stosuje cienką plecionkę (0,06) ale daje żyłkowy lub fluorocarbonowy przypon. Chyba że liczę się ze przyłowem szczupłego wtedy daje cieniutki przypon wolframowy/stalowy.
Ale to tylko moje zdanie i doświadczenia wypracowane przez ileś tam sezonów, najlepiej będzie jak sprawdzisz to sam i zobaczysz czym łowi Ci się lepiej  :)
Marcin

Offline Karolo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: 16
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Choszczno (zach.-pom.)
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Plecionka czy żyłka?
« Odpowiedź #2 dnia: 28.04.2015, 14:43 »
Na chwile obecną to tylko przemyślenia heh.. Znając mnie wejdę w to bo raz mi się spodobało ^^ A zbyt dobrze wtedy nie połowiłem :P
Z tego co wyczytałem to wklejanki właśnie dobre są na okonie.. Chodzi o sygnalizację brań jak i dalekie rzuty małymi przynętami. Niestety jak się "bawiłem" to wujaszek miał nawiniętą żyłkę.. Łowiąc z opadu strasznie dużo luzu miała żyłka i ciężko było wyczuć branie :/ Ale dało się :) Tym bardziej, że jeszcze wiało.. no ale mniejsza oto heh :D Czy cienka plecionka zachowuje się tak samo na wietrze? Czy jednak łatwiej trzymać ją sztywną by wyczuć brania?? A i dodam, że zbiorniki na których bym próbował są głębokie..

Offline Ostry

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 401
  • Reputacja: 37
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Nowy Dwór Mazowiecki
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Plecionka czy żyłka?
« Odpowiedź #3 dnia: 28.04.2015, 14:50 »
Plecionka sama w sobie jest sztywniejsza niż żyłka, nie rozciąga się i lepiej pokazuje brania w zestawieniu z wklejką będzie dobrym wyborem, jeżeli łowisz na głębokich zbiornikach można nawet pokusić się o jakaś pleckę w kolorze fluo, wtedy nawet jak jest wiatr brania widać w punkcie styku plecki w wodą, nagłe przesunięcie w bok itd... chociaż obserwacja ta nie jest łatwa i wymaga wprawy, najlepiej na sandaczach :)



Marcin

Offline Karolo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: 16
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Choszczno (zach.-pom.)
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Plecionka czy żyłka?
« Odpowiedź #4 dnia: 28.04.2015, 14:56 »
Kusi mnie ta plećka ale cena tez ładna.. Tym bardziej jak mi się nie sprawdzi ta plecionka :/ Jakiej plecionki używasz na okonki? Masz coś godnego do polecenia? ( w miare rozsądnej cenie ) Ludzie dużo rodzai odradzają... a te co polecają to 120 zł+ ;o

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 232
  • Reputacja: 895
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Plecionka czy żyłka?
« Odpowiedź #5 dnia: 28.04.2015, 15:48 »
Kusi mnie ta plećka ale cena tez ładna.. Tym bardziej jak mi się nie sprawdzi ta plecionka :/ Jakiej plecionki używasz na okonki? Masz coś godnego do polecenia? ( w miare rozsądnej cenie ) Ludzie dużo rodzai odradzają... a te co polecają to 120 zł+ ;o

lata lowie na power pro na okonki  0,13 polecam
http://www.fishing-mart.com.pl/sklep/pl/powerpro-powerpro-yellow-g5-a78-p617-k3962.html
Maciek

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Plecionka czy żyłka?
« Odpowiedź #6 dnia: 28.04.2015, 19:18 »
To i ja dołączę do dyskusji :)

Trzeba sobie też zdać sprawę z tego, że plecionka zawsze będzie wolniej schodzić niż żyłka. Dlatego technika łowienia oraz głębokość wody nie są tu też bez znaczenia.
Tonięcie plecionki oraz opad przynęty zależą od średnicy plecionki.

Dlatego ja plecionkę stosuję tylko do łowienia z opadu (jeśli nie ma mrozu).
W pozostałych zestawach mam żyłki.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Marcin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 209
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfów Śląski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Plecionka czy żyłka?
« Odpowiedź #7 dnia: 28.04.2015, 19:32 »
Ja do lekkiego spinningu stosuje żyłkę i wędkę bez wklejki dlatego, że łowię dużo na blachy i woblerki, tylko, że ja łowię na rzece i takie zestawienie bardziej mi pasuje po prostu. No i nie ukrywam, że wolę też żyłkę z powodów finansowych. Na start sezonu wolę kupić szpulę za 30 zł a resztę przeznaczyć na jakieś przynęty.
Pozdrawiam
Marcin

Offline Karolo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: 16
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Choszczno (zach.-pom.)
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Plecionka czy żyłka?
« Odpowiedź #8 dnia: 28.04.2015, 21:12 »
To i ja dołączę do dyskusji :)

Trzeba sobie też zdać sprawę z tego, że plecionka zawsze będzie wolniej schodzić niż żyłka. Dlatego technika łowienia oraz głębokość wody nie są tu też bez znaczenia.
Tonięcie plecionki oraz opad przynęty zależą od średnicy plecionki.

Dlatego ja plecionkę stosuję tylko do łowienia z opadu (jeśli nie ma mrozu).
W pozostałych zestawach mam żyłki.


Hmm no odnośnie tonięcia plećki nigdzie nie przeczytałem nic.. W sumie to nawet nie pomyślał bym o tym. Plećka jaką bym stosował to max 0,06 mm . Miejsca w które bym celował to max do 10 metrów głębokości. Główki do 5g.. Pytanie tylko czy ma to sens??

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Plecionka czy żyłka?
« Odpowiedź #9 dnia: 28.04.2015, 21:36 »
Jasne. Myślę, że przy tak cienkiej plecionce to opad nie powinien być znacząco spowolniony.

Przy połowie z opadu często spinningiści dobierają różne grubości plecionek właśnie po to, by opóźniać, bądź przyspieszać opad.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Karolo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: 16
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Choszczno (zach.-pom.)
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Plecionka czy żyłka?
« Odpowiedź #10 dnia: 28.04.2015, 21:37 »
No to dałeś mi zajęcie na jakiś czas ;D A mianowicie poszukania informacji na ten temat.. Opinie itp ;)

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Plecionka czy żyłka?
« Odpowiedź #11 dnia: 28.04.2015, 21:45 »
:thumbup: :)
Pozdrawiam
Mateusz

Offline Dyzma

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 515
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Plecionka czy żyłka?
« Odpowiedź #12 dnia: 30.04.2015, 08:29 »
Plecionki przede wszystkim używa się do spanikowania na sandacza gdyż ma on specyficzny sposób atakowania przynęty i łatwiej zauważyć takie branie oraz łatwiej stukać przynętą o dno
natomiast do połowu okoni czy szczupaka niema to logicznego zastosowania w niczym nam plecionka nie pomaga a ma kilka wat trudniej się zarzuca niszczy przelotki i kołowrotek   
Krzysztof

Offline Karolo

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 605
  • Reputacja: 16
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Choszczno (zach.-pom.)
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Plecionka czy żyłka?
« Odpowiedź #13 dnia: 30.04.2015, 11:23 »
Czy faktycznie plećka niszczy przelotki? Z tego co czytam to ilu pisarzy tyle opini... I w jakim sensie niszczy kolowrotek?

Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Plecionka czy żyłka?
« Odpowiedź #14 dnia: 30.04.2015, 11:34 »
Tak - plecionka niszczy przelotki jeśli są słabej jakości , najbardziej niszczy porcelanowe, po prostu wyciera je . Łatwo to stwierdzić oglądając przelotkę przez lupę. Najbardziej narażona jest przelotka szczytowa i pierwsza od kołowrotka
Obecnie nawet w tańszych wędziskach montuje się przelotki Fuji SIC które są niepodatne na niszczące działanie plecionki ( pod warunkiem uczciwości producenta) więc problem jest zminimalizowany ale trzeba też uważać zwlaszcza przy uwalnianiu z zaczepów, wtedy lepiej nie posługiwać się wędziskiem - odłożyć je a zaczep wyrwać ręką owijając plecionkę o jakiś obły przedmiot ( butelka, kawał gałęzi itp)
Pozdrawiam - Gienek