Autor Wątek: Kormoran czarny - plaga w Polsce  (Przeczytany 34858 razy)

Offline mirek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 234
  • Reputacja: 80
Odp: Kormoran czarny - plaga w Polsce
« Odpowiedź #75 dnia: 05.02.2022, 18:28 »
Dwa tygodnie temu na j.Otmuchowskim widziałem setki kormoranów.

Offline greg227

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 380
  • Reputacja: 38
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bełchatów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kormoran czarny - plaga w Polsce
« Odpowiedź #76 dnia: 05.02.2022, 19:41 »
Na moich wodach również występuje stado kormoranów i różnymi sposobami próbują się ich pozbyć.
Dla wielu wędkujących brak ryb jest ich winą!
Lecz gdy grupa wędkarzy próbowała wprowadzić zakaz zabierania płoci w czasie tarła to podniósł się lament gumofilców i to nie przeszło. :facepalm:

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kormoran czarny - plaga w Polsce
« Odpowiedź #77 dnia: 05.02.2022, 19:54 »
U niektórych osobników gatunku ludzkiego występuje problem z widzeniem pewnych kolorów. I są oni w stanie połączyć ze sobą kropki czarne, ale czerwonych już nie. Podobno to kwestia genetyczna i w różnych dziedzinach życia się uwidacznia.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline greg227

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 380
  • Reputacja: 38
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bełchatów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kormoran czarny - plaga w Polsce
« Odpowiedź #78 dnia: 05.02.2022, 20:08 »
U niektórych osobników gatunku ludzkiego występuje problem z widzeniem pewnych kolorów. I są oni w stanie połączyć ze sobą kropki czarne, ale czerwonych już nie. Podobno to kwestia genetyczna i w różnych dziedzinach życia się uwidacznia.

 :thumbup: :beer:

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Kormoran czarny - plaga w Polsce
« Odpowiedź #79 dnia: 06.02.2022, 09:31 »
Dwa tygodnie temu na j.Otmuchowskim widziałem setki kormoranów.

Kormoran jest największym problemem gdy migruje w czasie zimy. Normalnie na Mazurach zastępuje szczupaka, wyżerając olbrzymie ilości drobnicy. Byłem na Mazurach z 8 i 9 lat temu, i wiem co mówię. Nigdy nie widziałem takich ilości drobnicy jak tam, po prostu ławice krąpików, leszczyków, płotek. Mając idealne warunki rozmnażają się bardzo mocno. Ekologia uczy, że jeśli dany gatunek trafia na wielką ilość pokarmu, to ma większą ilość młodych. Problem zaczyna się zimą, gdy zamarzają jeziora na północy i kormoran rusza w Polskę. Jak siędzie na danej wodzie takie stado, to jest pozamiatane. Najbardziej tam, gdzie jest w miarę normalnie, to znaczy nie ma takich ilości drobnicy. DO tego właśnie jesienią się zarybia sporo, więc kormoran może wymieść takiego karpika czy inne gatunki. A ryba zgromadzona jest na zimowiskach i kormoran wie jak się do niej dobrać.

Przeciętnie jedna sztuka zjada około 400-600 gramów ryby dziennie. Jeżeli stado tysiąca sztuk wyląduje na zbiorniku, to wymiata 400-600 kilo ryby dziennie! Najgorzej jest na mniejszych rzekach, zwłaszcza gdzie są gatunki cenne. Tu kormoran może po prostu zdziesiątkować ryby.

To co ciekawe, to ze nikt nie chce walczyć z problemem kormorana w normalny sposób, to znaczy usunąć przyczyny jego nadmiernej populacji. Od lat 90-tych nie ma dosłownie żadnej ochrony szczupaka! Jest podstawowy wymiar i okres ochronny, to wszystko. Dlaczego? Bo rybacy na Mazurach dawniej odławiali głównie węgorza, a tego teraz jest o wiele mniej, dlatego drugim gatunkiem który jest pożądany przez rybaków jest właśnie szczupak. Jego ochrona spowodowałaby plajtę spółek rybackich. Dlatego w imię utrzymania jedynej słusznej linii zrównoważonej gospodarki rybackiej, nie robi się wiele. A IRŚ wykorzystał kormorana jako sprawcę wszelkiego zła i niepowodzeń, zrzucając winę na niego i ekologów, pomimo, iż ci wykazują co jest prawdziwym powodem ilości tego gatunku. Bo niby kormoran ma być odstrzeliwany. Ale przez kogo? Myśliwi wcale nie mają zamiaru polować na kormorana, gdyż to nie jest łatwy ptak do upolowania a jego wartość jest zerowa. Ale to Polska, my walczymy zazwyczaj ze skutkami a nie przyczynami, a dla IRŚ ważne że jest winowajca :)

Wielu pyta co ma rybactwo do ich okręgów, skoro nie ma u nich żadnego rybaka. No właśnie kormoran to takie pozdrowienie od rybackich naukowców i samych rybaków, które lata zimą po Polsce siejąc spustoszenia :)
Lucjan

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 537
  • Reputacja: 1111
  • Ulubione metody: trotting

Offline Hapek

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 54
  • Reputacja: 23
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: DE
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Kormoran czarny - plaga w Polsce
« Odpowiedź #81 dnia: 26.02.2023, 17:16 »
W Niemczech jakoś nie mają problemów z odstrzałem
https://fischundfang.de/21-000-kormorane-abgeschossen/
Po krótce, w sezonie łowieckim 19/20 odstrzelono 21 tyś. kormoranów.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kormoran czarny - plaga w Polsce
« Odpowiedź #82 dnia: 26.02.2023, 17:27 »
U nas się strzela do dzików. Z 55 tysięcy odstrzelonych sztuk chorych było 39 (trzydzieści dziewięć sztuk).

Tak więc niech Niemcy sobie strzelają do kormoranów. My będziemy je chronić, a nasilimy naszą zwycięską walkę z pomorem. Wyzwolimy dziki od chorób jak putout wyzwala Ukraińców od nazistów.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Kormoran czarny - plaga w Polsce
« Odpowiedź #83 dnia: 27.02.2023, 08:14 »
W Niemczech jakoś nie mają problemów z odstrzałem
https://fischundfang.de/21-000-kormorane-abgeschossen/
Po krótce, w sezonie łowieckim 19/20 odstrzelono 21 tyś. kormoranów.

Już tłumaczę.

Należy walczyć z przyczyną problemów a nie z ich skutkami. W Polsce populacja szczupaka jest zdziesiątkowana, przez co mniejsza ryba nie ma naturalnego wroga i się rozmnaża zbyt mocno, dochodzi do częstych skarłowaceń. I natura właśnie zastępuje szczupaka kormoranem. Więc wcale nie jest to takie złe jakby się wydawało. Wytępienie kormorana więc nie spowoduje zniknięcia problemu.

I teraz różnice między Polską a Niemcami. Wg mnie podstawowe są takie, że tam nie dziesiątkuje się gatunków jak u nas, i szczupak jest w wodzie. Dlatego odstrzał i monitorowanie ilości szczupaka ma sens. U nas tego nie widzę, bo skutki problemu pojawią się w innej postaci. A zły jest cały system zarządzania wodami, cała ta zrównoważona gospodarka rybacka, z 10-letnimi operatami, brakiem kontroli i możliwością załatwienia wielu rzeczy (jak zrobienie przesadzonego operatu etc).

Wg mnie należy się zastanawiać na ile polski kormoran w polskich wodach wpłynął na rozwój populacji kormoranów w Niemczech, Danii i innych krajach, ciekawe czy są takie badania, oczywiście nie mówię o takich robionych przez IRŚ, które mają udowodnić, że to nie decydenci odpowiadają za stan wód, ale winnymi są kormorany, wędkarze i zatrucia wody.

Czy uważacie, ze należy ryzykować? Matka natura pokazała wielokrotnie, że zaburzenie ekosystemu może mieć ciężkie następstwa. Zbyt duża ilość drobnicy może mieć wpływ na ilość zakwitów, przejrzystość wody a co za tym idzie obumieranie roślin zanurzonych. Bo liczenie na to, że 'nic się nie wydarzy' to trochę słaba opcja. U nas niestety wiele rzeczy jest postawionych na głowie. I o tym mówią naukowcy, ci od ptaków chociażby.
Lucjan

Offline Majki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 011
  • Reputacja: 93
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kormoran czarny - plaga w Polsce
« Odpowiedź #84 dnia: 27.02.2023, 08:43 »


Dobra ale czy kormoran atakuje 10cio centymetrowe rybki ?

Offline carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 422
  • Reputacja: 259
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Kormoran czarny - plaga w Polsce
« Odpowiedź #85 dnia: 27.02.2023, 09:57 »
Dobra ale czy kormoran atakuje 10cio centymetrowe rybki ?
Pewnie różne, ale ta fota wydaje mi się lekkim fejkiem.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kormoran czarny - plaga w Polsce
« Odpowiedź #86 dnia: 27.02.2023, 10:08 »
Nie chce mi się teraz szukać filmików, ale one takie ryby wpieprzają bez problemów. Chwilę odpocznie i jeszcze drugą taką zmieści.
Może młode kormorany potrzebują właśnie mnóstwa drobnicy do przeżycia, ale te duże to już wpierdzielają liny po 50 centymetrów na raz.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 422
  • Reputacja: 259
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Kormoran czarny - plaga w Polsce
« Odpowiedź #87 dnia: 27.02.2023, 11:20 »
Nie chce mi się teraz szukać filmików, ale one takie ryby wpieprzają bez problemów. Chwilę odpocznie i jeszcze drugą taką zmieści.
Może młode kormorany potrzebują właśnie mnóstwa drobnicy do przeżycia, ale te duże to już wpierdzielają liny po 50 centymetrów na raz.

Pojemność ich żołądków i potrzeby to wiem, że są ogromne, chodziło mi o samo zdjęcie.

Offline Majki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 011
  • Reputacja: 93
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kormoran czarny - plaga w Polsce
« Odpowiedź #88 dnia: 27.02.2023, 14:01 »
Nie chce mi się teraz szukać filmików, ale one takie ryby wpieprzają bez problemów. Chwilę odpocznie i jeszcze drugą taką zmieści.
Może młode kormorany potrzebują właśnie mnóstwa drobnicy do przeżycia, ale te duże to już wpierdzielają liny po 50 centymetrów na raz.

Pojemność ich żołądków i potrzeby to wiem, że są ogromne, chodziło mi o samo zdjęcie.
Pełno jest właśnie zdjęć sandaczy szczupaków linów i dużych płoci w żołądkach kormoranów :(

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Kormoran czarny - plaga w Polsce
« Odpowiedź #89 dnia: 27.02.2023, 20:04 »


Dobra ale czy kormoran atakuje 10cio centymetrowe rybki ?

Kormoran rzadko kiedy je większe ryby. To jakby mówić, że lwy jedzą słonie. Zdarza się, że upolują jakiegoś (zazwyczaj młode) ale to rzadkość, skupiają się głównie na zwierzętach żywiących się trawą. Kormoran więc zjada przede wszystkim drobnicę, i potwierdzają to badania. Natura wszystko ładnie reguluje, i jak jest masa pokarmu jak drobnica, kormoran nie będzie się uganiał za szczupakami czy sandaczami.

Pełno jest właśnie zdjęć sandaczy szczupaków linów i dużych płoci w żołądkach kormoranów :(

NIe przesadzajmy, co to jest dużo? :) 1000? Czy mówisz o kilkunastu fotach? Jakby co, to kormoran dławi się leszczem mającym mniej niż 40 cm, więc wszystkiego tak nie zjada.

Ale żeby nie było, że jestem adwokatem kormoranów. Problem z nimi jest największy jak ruszają ze swych siedzib w poszukiwaniu zimowisk. Wtedy mogą wyrządzać duże szkody, zwłaszcza jak dorwą się do mniejszych zbiorników, płytszych, wcześniej zarybionych. Gdyby siedziały sobie na Mazurach to pal licho.

Lucjan