Autor Wątek: Dlaczego nie warto być debilem na drodze  (Przeczytany 14226 razy)

Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 437
  • Reputacja: 351
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Dlaczego nie warto być debilem na drodze
« Odpowiedź #150 dnia: 03.06.2023, 15:52 »
Istnieją badania, które pokazują, że ośrodek w mózgu odpowiedzialny za związki przyczynowo-skutkowe w pełni rozwijają się dopiero w 21 roku życia.

Tymczasem są pomysły, żeby jeszcze obniżyć wiek umożliwiający zdobycie prawka.
Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 018
  • Reputacja: 707
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dlaczego nie warto być debilem na drodze
« Odpowiedź #151 dnia: 03.06.2023, 20:00 »
Istnieją badania, które pokazują, że ośrodek w mózgu odpowiedzialny za związki przyczynowo-skutkowe w pełni rozwijają się dopiero w 21 roku życia.

Tymczasem są pomysły, żeby jeszcze obniżyć wiek umożliwiający zdobycie prawka.
Że tak się wtrącę, to ponoć młokosy w wieku 18 lat będą mogli zawodowe lejce zrobić I nie żebym miał coś przeciwko młodym kierowcom, ale to już chyba lekka przesada by dzieciak za kierownicą 40 tonowego pojazdu siadał

Wysłane z mojego SM-M515F przy użyciu Tapatalka

Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Dlaczego nie warto być debilem na drodze
« Odpowiedź #152 dnia: 03.06.2023, 21:33 »
Tymczasem są pomysły, żeby jeszcze obniżyć wiek umożliwiający zdobycie prawka.
Że tak się wtrącę, to ponoć młokosy w wieku 18 lat będą mogli zawodowe lejce zrobić I nie żebym miał coś przeciwko młodym kierowcom, ale to już chyba lekka przesada by dzieciak za kierownicą 40 tonowego pojazdu siadał


Rozbudowa polskiej armii musi się wiązać z poluźnieniem pewnych przepisów. Kierowców brakuje, więc bardzo ciężko takowych pozyskać. Dlatego moim zdaniem w dużej mierze wiąże się to właśnie z tym, jest to robipone pod MON. Mało kto o tym mówi, ale zwiększenie liczby żołnierzy do 300 tysięcy oznacza drenaż ludzi którzy powinni wejść w rynek pracy. Już teraz bezrobocie jest najniższe w EU. Cholera wie jak to będzie wyglądać, zapewne wiele zależeć będzie od tego ile potrwa wojna w Ukrainie, czy na Białorusi się coś zmieni. Co innego rozsądek a co innego konieczność. Mało kto przypuszczał 10-20 lat temu, że brakować będzie pracowników a nie pracy.
Lucjan

Offline Semit

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 282
  • Reputacja: 143
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tomek
  • Lokalizacja: Warszawa/Janów Podlaski
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Dlaczego nie warto być debilem na drodze
« Odpowiedź #153 dnia: 03.06.2023, 22:53 »
Kierowcy z C a już najlepiej C+E to towar deficytowy w Polsce, a już we wojsku to już całkowicie. ;)
Tomek

Online zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 502
  • Reputacja: 198
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Dlaczego nie warto być debilem na drodze
« Odpowiedź #154 dnia: 03.06.2023, 23:15 »
Istnieją badania, które pokazują, że ośrodek w mózgu odpowiedzialny za związki przyczynowo-skutkowe w pełni rozwijają się dopiero w 21 roku życia. Dlatego nie ma się co dziwić, że powstają wyzwania typu, kto połknie kapsułkę z żelem do prania. Niestety niektórzy z głupoty nie wyrastają :(

Jeszcze 50 lat temu taka osoba nie miałaby szans na przeżycie a teraz rozwój technologiczny zaburza ewolucje człowieka.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 517
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dlaczego nie warto być debilem na drodze
« Odpowiedź #155 dnia: 06.06.2023, 09:08 »

Jedziesz sobie prosto prostą drogą. No co może pójść nie tak?

Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 018
  • Reputacja: 707
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dlaczego nie warto być debilem na drodze
« Odpowiedź #156 dnia: 06.06.2023, 09:28 »
Samo życie Michał

Wysłane z mojego Lenovo TB-J607Z przy użyciu Tapatalka

Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline kemsui

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Reputacja: 1
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Dlaczego nie warto być debilem na drodze
« Odpowiedź #157 dnia: 06.06.2023, 17:51 »
Istnieją badania, które pokazują, że ośrodek w mózgu odpowiedzialny za związki przyczynowo-skutkowe w pełni rozwijają się dopiero w 21 roku życia.

Tymczasem są pomysły, żeby jeszcze obniżyć wiek umożliwiający zdobycie prawka.
Że tak się wtrącę, to ponoć młokosy w wieku 18 lat będą mogli zawodowe lejce zrobić I nie żebym miał coś przeciwko młodym kierowcom, ale to już chyba lekka przesada by dzieciak za kierownicą 40 tonowego pojazdu siadał

Wysłane z mojego SM-M515F przy użyciu Tapatalka

Z tego co kojarzę, to "zawodowe" prawo jazdy można już od kilku lat zrobić mając 18 lat. Wymaganiem jest pełny kurs kwalifikacji wstępnej.

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 018
  • Reputacja: 707
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dlaczego nie warto być debilem na drodze
« Odpowiedź #158 dnia: 06.06.2023, 19:07 »
Istnieją badania, które pokazują, że ośrodek w mózgu odpowiedzialny za związki przyczynowo-skutkowe w pełni rozwijają się dopiero w 21 roku życia.

Tymczasem są pomysły, żeby jeszcze obniżyć wiek umożliwiający zdobycie prawka.
Że tak się wtrącę, to ponoć młokosy w wieku 18 lat będą mogli zawodowe lejce zrobić I nie żebym miał coś przeciwko młodym kierowcom, ale to już chyba lekka przesada by dzieciak za kierownicą 40 tonowego pojazdu siadał

Wysłane z mojego SM-M515F przy użyciu Tapatalka

Z tego co kojarzę, to "zawodowe" prawo jazdy można już od kilku lat zrobić mając 18 lat. Wymaganiem jest pełny kurs kwalifikacji wstępnej.
Żeby była jasność, za "zawodowe" prawo jazdy uważam kategorie C,D, C+E, D+E i wszelakie pochodne tych kategorii.
Do tej pory jest limit wieku minimum 21 lat dla kategorii C, C+E i D1.
Dla kategorii D, D+E jest to 24 lata.
Dla kategorii C1, C1+E jest to 18 lat.

W planach ustawodawcy jest obniżenie wieku dla tych kategorii do 18 lat, co uważam za absurd, z racji wypuszczenia na drogi ciężkimi 40t zestawami (tudzież autobusami wypełnionymi ludźmi) kierowców bez praktycznie jakiegokolwiek doświadczenia w prowadzeniu pojazdów. I raz jeszcze powtórzę - nie mam nic do młodych kierowców, dopóki mają cokolwiek respektu i "oleju w głowie" do prowadzonego pojazdu. Życie i to co widzę na drogach pokazuje że obecne limity wiekowe nie wzięły się znikąd, a obserwując brawurę młodych zawodowych kierowców czasem aż się włos jeży na głowie

Wysłane z mojego Lenovo TB-J607Z przy użyciu Tapatalka

Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline kemsui

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 24
  • Reputacja: 1
  • Lokalizacja: Wrocław
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Dlaczego nie warto być debilem na drodze
« Odpowiedź #159 dnia: 06.06.2023, 21:13 »
Jeśli zrobisz kwalifikacje wstępną, ale nie przyspieszoną to możesz mieć prawko c/ce w wieku 18 lat, a na autobus w wieku 21 lat.


Offline Miwol

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 089
  • Reputacja: 130
  • Lokalizacja: Piaseczno
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dlaczego nie warto być debilem na drodze
« Odpowiedź #160 dnia: 07.06.2023, 00:06 »
Jakiś czas temu słuchałem wywiadu. Gość powiedział, że w Polsce jest zarejestrowanych ok 50000 adobo 5000 kombajnów (już nie pamiętam), a pozwoleń wydanych do kierowania nimi poniżej 1%.

Dodatkowo dzisiaj był wypadek samochodu z motorem w Warszawie. Kierowcy trzeźwi, ale jest jedno ale. Kierowca samochodu ma sądowy zakaz prowadzenia pojazdów. Link

Wczoraj słyszałem w radiu, że ktoś chciał zaszpanować Lamborghini. Chyba wszyscy się domyślają, jak to się skończyło - Lamborghini zaliczyło bliskie spotkanie trzeciego stopnia z murem.
Pozdrawiam,
Michał

Złów i wypuść

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 018
  • Reputacja: 707
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dlaczego nie warto być debilem na drodze
« Odpowiedź #161 dnia: 07.06.2023, 06:36 »
Jeśli zrobisz kwalifikacje wstępną, ale nie przyspieszoną to możesz mieć prawko c/ce w wieku 18 lat, a na autobus w wieku 21 lat.
Możesz, owszem. Tylko powiedz mi czy wypuszczenie 18 - letnich  kierowców 40-tonowych pojazdów na drogi to dobre rozwiązanie?
Niestety gro kierowców w młodym wieku jeździ brawurowo i bez wyobraźni, a do tego dochodzi praktyczny brak doświadczenia za kółkiem, co według mnie nie jest dobrym rozwiązaniem - oczywiście to moja subiektywna opinia, podparta jakimś tam doświadczeniem za kółkiem pojazdów różnych kategorii

Wysłane z mojego Lenovo TB-J607Z przy użyciu Tapatalka
Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Online zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 502
  • Reputacja: 198
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Dlaczego nie warto być debilem na drodze
« Odpowiedź #162 dnia: 07.06.2023, 09:00 »
Jakiś czas temu słuchałem wywiadu. Gość powiedział, że w Polsce jest zarejestrowanych ok 50000 adobo 5000 kombajnów (już nie pamiętam), a pozwoleń wydanych do kierowania nimi poniżej 1%.

Raczej 50tys w kraju takiej wielkości. Kombajn mało jeździ po drogach publicznych plus prędkości jakie rozwija są dość niskie. Ale z drugiej strony jest trochę większy niż samochód.

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 517
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dlaczego nie warto być debilem na drodze
« Odpowiedź #163 dnia: 07.06.2023, 09:14 »
Tu nawet nie chodzi o wiek i rozsądek... Ale o zwykłe doświadczenie. Myślę, że dopiero po przejechaniu tak ze 100k km może człowiek stwierdzić, że trochę już widział różnych sytuacji. Bo to nie tylko trzeba samemu dobrze jeździć, ale też przewidywać reakcje innych na drodze, a bez doświadczenia tego nie jesteś w stanie zrobić.

Dlatego wpuszczanie młodych chłopaków do autobusów czy ogromnych ciężarówek jest proszeniem się o kłopoty. Bo nawet ogarnięty i zrównoważony młodzian nie ma odpowiedniego doświadczenia, by UNIKNĄĆ wielu niebezpieczeństw po prostu je przewidując, a nie reagując, gdy już nastąpią.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 827
  • Reputacja: 309
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Dlaczego nie warto być debilem na drodze
« Odpowiedź #164 dnia: 07.06.2023, 09:39 »
Jeśli zrobisz kwalifikacje wstępną, ale nie przyspieszoną to możesz mieć prawko c/ce w wieku 18 lat, a na autobus w wieku 21 lat.

Z autopsji:
prawo jazdy kat. "B" uzyskałem w wieku 18 lat. Wówczas wydawało mi się, że mogę wszystko. Że jestem mistrzem kierownicy i wiem wszystko najlepiej. Jakież było moje zdziwienie, gdy w niecały rok po uzyskaniu uprawnień na lewym łuku, na suchym asfalcie obróciło mnie o 180* samochodem marki Skoda. Nie byłoby to dziwne, gdyby nie fakt, że była to Skoda 120 z pustym bagażnikiem z przodu, zaś silnikiem umieszczonym z tyłu. Na wszelaką logikę (i tak zawsze było) to auto "wynosiło z zakrętu" przodem. A w tym przypadku "zamiotło" mi tyłem. Byłem blady z przerażenia.

Prawo jazdy kategorii C, oraz C+E uzyskałem w wieku 28 lat. Od tej pory jeżdżę zawodowo. To, co nauczyła mnie droga to przede wszystkim dwie rzeczy: pokora i jeszcze raz pokora. Umiejętność "czytania" drogi, przewidywanie zdarzeń na drodze przychodzi z każdym kilometrem.

Dla mnie umożliwienie uzyskania uprawnień na "ciężarowe" w wieku 18 lat, to jest jakieś totalne nieporozumienie - wręcz coś takiego, jak "dać małpie do łapy pistolet". Wyniesione z kursu doświadczenie w postaci iluś-tam godzin jazdy jest niczym. Na kursie uczą przede wszystkim jak "zdać egzamin". Młody człowiek nie ma za grosz pojęcia jak zachowuje się ciężarówka. Jaka jest różnica pomiędzy prowadzeniem pojazdu załadowanego, a "na pusto". Że już nie wspomnę o kwestii "wyczucia" gabarytu pojazdu. Bo to nie jest osobówka, która ma 2m szerokości i 5m długości, ale zestaw, który ma 2,5m szerokości, wysokości najczęściej 4m, a długości circa 16,5m. Co z tego, że mam 500KM i 2400Nm pod nogą. Zestaw załadowany do bez mała 40 ton, w dodatku produktem płynnym w cysternie - droga wyprzedzania, że nie wspomnę o hamowaniu jest abstrakcją. W dodatku na nawierzchni, gdy spadł pierwszy od kilku/kilkunastu dni deszcz...

Ktoś z "młodych" mi powie: "Ale ja wiem jak się jeździ bo tato dał mi prowadzić po placu, na parkingu...". Odpowiem - gówno wiesz. "Ale ja grałem w ETS-a" - to chłopczyku wiesz jeszcze mniej.
Nie będę chwalił się, ile przejechałem kilometrów. Natomiast powiem tyle, że za 17 lat za kółkiem "dużego" miałem z własnej winy dwie kolizje drogowe (podkreślam tu słowo kolizje), jedno urwane lustro i jedną stłuczkę z winy innego uczestnika ruchu (wymuszenie pierwszeństwa). Nie uważam się za dobrego kierowcę. Natomiast to, co widzę w obecnej chwili, co dzieje się na drodze - włos mi się na głowie jeży. Jazda na zderzaku, poganianie długimi, zajeżdżanie drogi, wymuszanie pierwszeństwa. Naprawdę, ciężko mi zrozumieć co tak do końca kieruje tymi "posiadaczami prawa jazdy", by na drodze przejawiać taką agresję.

Dlatego jestem zdania, że "młody kierowca" powinien nabrać szlifów na osobówce, na dostawczaku, a dopiero później siadać na "duże". Tak, jak było dawniej. Wówczas taka ścieżka kariery dawała poczucie, że do zawodu kierowcy trafiają osoby odpowiednio przygotowane, a nie po kursie i kilku godzinach jazdy na płycie poślizgowej (której tak do końca nie demonizuję - uważam za świetną lekcję). A to, że masz taką wprawę, że w "ciasną rajkę" na rozładunku pakujesz się od "strzała" - chwała ci za to. To, że masz "systemy", które cię uratują w chwili zagrożenia, a ty prowadzisz z "nogą na bocznej szybie" - jesteś ignorantem, by nie rzec kretynem.

Wielu kierowców dziś ślepo wierzy w "systemy". Owszem, pomagają, ale nie wyręczają. Kierowcy zapominają, że z chwilą, gdy górę nad systemami weźmie czysta fizyka - następuje tzw. "scena kończąca"...
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.