Autor Wątek: Dlaczego nie warto być debilem na drodze  (Przeczytany 14444 razy)

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 016
  • Reputacja: 478
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Dlaczego nie warto być debilem na drodze
« Odpowiedź #105 dnia: 05.01.2022, 14:43 »
Na koniec nic mnie tak nie denerwuje na autostradzie jak kierowca dużego wyjeżdżający na lewy tuż przed maską.
Niestety to nie są pojedyńcze przypadki a wystarczyło by chwilę odczekać i wykonać manewr nie narażając innych.
To działa dwojako i w tym temacie jesteśmy daleko za zachodem, bo np. wielu jadąc  nie zdejmie nogi z gazu, albo nie wskoczy na lewy, gdy ktoś rozpędówką chce się wbić, tylko rozpędzi się, a potem musi wyhamować do 0, zatrzymać się i czekać aż ruch będzie na tyle mały by ruszyć od 0km/h co jest również zagrożeniem, bo na rozpędówce 80-90km/h można złapać i płynnie włączyć się do ruchu.
W de za nie wpuszczenie są po prostu mandaty.
Generalnie u nas ludzie nie kumają od czego w ogóle jest rozpędówka.
Co drugi ananasek wpada od razu na pas z zawrotną prędkością 50km/h zamiast wykorzystać rozpędówkę do tego do czego została stworzona.
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 515
  • Reputacja: 200
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Dlaczego nie warto być debilem na drodze
« Odpowiedź #106 dnia: 05.01.2022, 15:52 »
Nie zawsze można ale warto wcześniej zrobić miejsce kiedy widać, że ktoś wjeżdża. To mnie najbardziej zaskoczyło na angielskich autostradach :)

Offline carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 449
  • Reputacja: 262
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Dlaczego nie warto być debilem na drodze
« Odpowiedź #107 dnia: 05.01.2022, 15:58 »
Generalnie u nas ludzie nie kumają od czego w ogóle jest rozpędówka.
Co drugi ananasek wpada od razu na pas z zawrotną prędkością 50km/h zamiast wykorzystać rozpędówkę do tego do czego została stworzona.
Albo kumają tylko zakodowane mają że nikt ich nie wpuści i lepiej w połowie pasa przy 50 aniżeli na końcu przy 90 lub stop. Sprowadza się to do jednego-nie działa to właściwie i generuje sporo zagrożeń. Przepis u dojcza lepiej jest egzekwowany i tam takie sytuacje są wyeliminowane. Różnica też lat w jeździe po drogach szybkiego ruchu, u nas do niedawna było ich jak na lekarstwo, dopiero od paru lat powstają fajne obwodnice aut, czy spopularyzowały się Ski 2 pasmowe, Niemcy śmigają po takich od dawna, więc okrzepli w temacie, a egzekwowanie przepisu wpoiło kierowcom odpowiednie zachowania.

Offline Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 855
  • Reputacja: 313
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Dlaczego nie warto być debilem na drodze
« Odpowiedź #108 dnia: 05.01.2022, 15:59 »
Powiem jeszcze jedno: w Polsce, w trakcie kursu na prawo jazdy uczy się jak zdać prawo jazdy, a nie jak zachowywać się na drodze. Później taki jeden z drugim, w zderzeniu z brutalną rzeczywistością najzwyczajniej w świecie się gubi w takiej dżungli.
Szkoli się w ten sposób, by jak najwięcej osób zdało egzamin. To daje pole do popisu marketingowcom, którzy w reklamie zamieszczają informację: mamy najwyższą zdawalność. A to przekłada się na kolejnych kursantów i kasę...
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Offline Daavid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 700
  • Reputacja: 127
  • Lokalizacja: UK
Odp: Dlaczego nie warto być debilem na drodze
« Odpowiedź #109 dnia: 05.01.2022, 16:27 »
Mnie do szewskiej pasji doprowadzają "kierowcy" którym wiecznie się spieszy i potrafią mnie wyminąć, nawet jak to im zagraża.
Ostatnio rozmawiałem z moim Tatą, korzystając ze słuchawki. Było to na parkingu do supermarketu. Jako, że należę do tych, którzy lubią zaparkować cofając bo wyjazd po powrocie czasami może być utrudniony bo np. szyby parują ect. to postanowiłem sobie cofnąć na miejsce parkingowe. Jakiś jełop przeciął mój tor poruszania, pomimo że manew wykonywałem od paru sekund. Nie pierwszy raz taka sytuacja. Ojciec uświadomił mnie, że jakbyśmy się zderzyli to miałbym problem żeby udowodnić, że to jego wina.
Druga sytuacja na którą trzeba uważać to samochody poruszające się po rondzie i przecinające mój tor jazdy. Zdarza mi się to każdego tygodnia. Ktoś po zewnętrznym torze objeżdża sobie rondo dookoła.  No i migacze na rondach. Prawidłowe ich używanie ułatwia jazdę wszystkim.

Offline boguss1982

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 713
  • Reputacja: 64
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: GDAŃSK
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dlaczego nie warto być debilem na drodze
« Odpowiedź #110 dnia: 05.01.2022, 16:45 »
w Polsce, w trakcie kursu na prawo jazdy uczy się jak zdać prawo jazdy, a nie jak zachowywać się na drodze.

ostatnio rozmawialiśmy w pracy właśnie na ten temat z kolegami i wszyscy jednogłośnie stwierdziliśmy, że pomimo że każdy z nas jeździ od codziennie od co najmniej kilkunastu lat. To gdyby przyszło nam w tej chwili ( nawet w formie zabawy ) zdawać egzamin na prawo jazdy to nie ma najmniejszych szans na wynik pozytywny. Ale tak było od zawsze w naszej "kochanej" Ojczyźnie :)

Być może tegoroczna zmiana wysokości mandatów nieco zmieni podejście kierowców co do prędkości i rozwagi na drodze, ale..... czy na pewno?

Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 476
  • Reputacja: 353
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Dlaczego nie warto być debilem na drodze
« Odpowiedź #111 dnia: 05.01.2022, 17:31 »
Druga sytuacja na którą trzeba uważać to samochody poruszające się po rondzie i przecinające mój tor jazdy. Zdarza mi się to każdego tygodnia. Ktoś po zewnętrznym torze objeżdża sobie rondo dookoła.  No i migacze na rondach. Prawidłowe ich używanie ułatwia jazdę wszystkim.

Rondo to w ogóle bajka. Niedawno miałem akcję: jakiś ananas w ciężarówce sygnalizował, że będzie zjeżdżał - dobrze, że coś mnie tknęło i nie pospieszyłem się z wjazdem, bo jednak nie zjechał.
Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.

Offline Daavid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 700
  • Reputacja: 127
  • Lokalizacja: UK
Odp: Dlaczego nie warto być debilem na drodze
« Odpowiedź #112 dnia: 05.01.2022, 17:45 »
W UK inaczej sygnalizuje się poruszanie się po rondzie. Jeśli rondo to tarcza zegara to jeśli wjazd to godzina 6.00 a zjazd gdziekolwiek po godzinie 12.00 to sygnalizujemy to migaczem w prawo. Zjazd to oczywiście migacz w lewo. Czyli w Polsce byłoby jazda wokół ronda to migacz w lewo i zjazd z prawym migaczem.

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 020
  • Reputacja: 710
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dlaczego nie warto być debilem na drodze
« Odpowiedź #113 dnia: 05.01.2022, 17:48 »
Nieumiejętne korzystanie z pasów rozbiegowych to nie tylko Polska domena, bo i niemcy i francuzi i jeszcze pare innych nacji ma z tym problem. Najlepiej pod tym względem wypadają brytole i holendrzy (przynajmniej w moim odczuciu). Swoją drogą to korona z głowy nikomu by nie spadła, jakby jadąc prawym pasem widząc samochód na rozbiegówce w miarę możliwości zjechać na lewy pas i ułatwić manewr włączenia się do ruchu Często tak robię bez względu na to czy to mały czy duży włącza się do ruchu.
Ronda to wbrew pozorom proste skrzyżowania, ale pasowałoby odpowiednio używać na nich kierunkowskazów. Jazda po nich jest stosunkowo prosta, ale często na dwupasmowych, wąskich rondach, jadąc dużym, zajmuje dwa pasy włączając się do ruchu i zjeżdżając z ronda (gabaryt pojazdu), oczywiście wszystkie manewry sygnalizując

Wysłane z mojego AGS2-L09 przy użyciu Tapatalka

Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 579
  • Reputacja: 1985
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dlaczego nie warto być debilem na drodze
« Odpowiedź #114 dnia: 05.01.2022, 18:00 »
, jakby jadąc prawym pasem widząc samochód na rozbiegówce w miarę możliwości zjechać na lewy pas i ułatwić manewr włączenia się do ruchu

Kurde, zawsze była to dla mnie rzecz oczywista. Nikt mnie tego nie musiał uczyć. Ot, po prostu staram się zawsze postawić na miejscu drugiego człowieka. Akurat w tym przypadku oczywistym jest dla mnie, że jak lewy wolny, to na niego zjeżdżam, żeby tamten mógł wjechać spokojnie na autostradę...
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Daavid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 700
  • Reputacja: 127
  • Lokalizacja: UK
Odp: Dlaczego nie warto być debilem na drodze
« Odpowiedź #115 dnia: 05.01.2022, 18:13 »
Ronda niby proste, ale wiele osób ma z tym problem. Przy rondach z wieloma pasami podstawa to wybranie odpowiedniego padu przed wjazdem na rondo. Pasów zasadniczo na rondzie się nie zmienia, choć czasami zjazd z ronda to zmiana pasu.
No i jeśli zdarzy się błąd tj. jesteśmy na złym pasie to lepiej pojechać źle, niż zmieniać pas. Taka ciekawostka, na egzaminie nie oblewają za zły pas, tylko za zmianę pasa. Także jakby się komuś zdarzyło zdawać coś w UK to przy złym ustawieniu trzeba powiedzieć egzaminatorowi, że przepraszam ale muszę jechać w inną stronę niż chciałeś bo stoimy na złym pasie. Za to jest minus a nie oblany test. 

Offline boguss1982

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 713
  • Reputacja: 64
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: GDAŃSK
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dlaczego nie warto być debilem na drodze
« Odpowiedź #116 dnia: 05.01.2022, 18:15 »
Najczęściej spotykam się z bardzo prostą sytuacją, której 90% kierowców nie rozumie a mianowicie : skrzyżowanie z sygnalizacją , zapala się światło zielone wjeżdżam na skrzyżowanie i skręcam w prawo, mam prawo zająć dowolny pas ruchu, a że za chwilę będę skręcał w lewo więc wjeżdżam na lewy pas. Kierowca z naprzeciwka też ma zielone światło i skręca w lewo, widzi że samochód z naprzeciwka skręca w prawo więc przyjmuje że może spokojnie wpychać się na lewy pas. I oczywiście zaskoczenie że 2 samochody nie mieszczą się na 1 pasie ruchu. :)   A to ci zagadka dopiero :D

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 515
  • Reputacja: 200
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Dlaczego nie warto być debilem na drodze
« Odpowiedź #117 dnia: 05.01.2022, 18:48 »
Skręcający w lewo przyjmuje że zajmiesz prawy pas a kiedy będzie trzeba zmienisz. Kiedy widzisz że jedzie domyślasz się że gdzieś musi się zmieścić. Sytuacja jest prosta kiedy bierze się innych pod uwagę a nie jeździ jak król szosy.

Co robisz kiedy wjeżdżasz z drogi podporządkowanej na dwupasmową kiedy wiesz że niedługo będziesz skręcał w lewo. Blokujesz wyjazd i czekasz aż będzie miejsce czy wyjeżdżasz i zmieniasz pas?

Offline boguss1982

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 713
  • Reputacja: 64
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: GDAŃSK
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dlaczego nie warto być debilem na drodze
« Odpowiedź #118 dnia: 05.01.2022, 19:16 »
Skręcający w lewo przyjmuje że zajmiesz prawy pas a kiedy będzie trzeba zmienisz. Kiedy widzisz że jedzie domyślasz się że gdzieś musi się zmieścić. Sytuacja jest prosta kiedy bierze się innych pod uwagę a nie jeździ jak król szosy.
Nie zachowuje się jak król szosy. Skoro skręcam w prawo , a za 100m muszę skręcić w lewo to chyba normalne że wjadę na lewo pas, żeby za chwilę nie blokować prawego pasa żeby w lewo skręcić.

Co robisz kiedy wjeżdżasz z drogi podporządkowanej na dwupasmową kiedy wiesz że niedługo będziesz skręcał w lewo. Blokujesz wyjazd i czekasz aż będzie miejsce czy wyjeżdżasz i zmieniasz pas?

droga podporządkowana, jak sam napisałeś. Jeśli prawy pas będzie wolny a lewy zajęty to wjadę na prawy, jeśli ktoś z kierowców będzie uprzejmy i wpuści mnie na lewy pas to zmienię pas na lewy , podziękuję i skręcę w lewo. Jeśli mnie nie wpuszczą na lewy pas i minę zjazd to będę musiał jechać do kolejnego skrzyżowania, żeby zawrócić. może zrobię kilka km więcej , i stracę kilka minut. Ale nie będę się pchał na siłę komuś przed maskę.

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 515
  • Reputacja: 200
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Dlaczego nie warto być debilem na drodze
« Odpowiedź #119 dnia: 05.01.2022, 19:38 »
Skręcający w lewo przyjmuje że zajmiesz prawy pas a kiedy będzie trzeba zmienisz. Kiedy widzisz że jedzie domyślasz się że gdzieś musi się zmieścić. Sytuacja jest prosta kiedy bierze się innych pod uwagę a nie jeździ jak król szosy.
Nie zachowuje się jak król szosy. Skoro skręcam w prawo , a za 100m muszę skręcić w lewo to chyba normalne że wjadę na lewo pas, żeby za chwilę nie blokować prawego pasa żeby w lewo skręcić.
Zajeżdżasz komuś drogę. Możesz zmienić prawy na lewy ;)

Co robisz kiedy wjeżdżasz z drogi podporządkowanej na dwupasmową kiedy wiesz że niedługo będziesz skręcał w lewo. Blokujesz wyjazd i czekasz aż będzie miejsce czy wyjeżdżasz i zmieniasz pas?

droga podporządkowana, jak sam napisałeś. Jeśli prawy pas będzie wolny a lewy zajęty to wjadę na prawy, jeśli ktoś z kierowców będzie uprzejmy i wpuści mnie na lewy pas to zmienię pas na lewy , podziękuję i skręcę w lewo. Jeśli mnie nie wpuszczą na lewy pas i minę zjazd to będę musiał jechać do kolejnego skrzyżowania, żeby zawrócić. może zrobię kilka km więcej , i stracę kilka minut. Ale nie będę się pchał na siłę komuś przed maskę.

Zaprzeczasz teraz temu co pisałeś wcześniej :)

Po 16 latach na emigracji przyzwyczaiłem się że wpuszcza się kogoś kto sygnalizuje zmianę pasa. Takie oczywiste, że reaguje automatycznie. W Polsce mało kto wpuszcza i trzeba nadrabiać kilometrów. Po co ta walka o bycie pierwszym?