Autor Wątek: Początek zmian odnośnie gospodarki wodami - ichtiolodzy atakują rybacką ustawę  (Przeczytany 11879 razy)

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 675
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Ponad dwa tygodnie temu miała miejsce konferencja odnośnie gospodarki wodami w Polsce, gdzie miała miejsce krytyka Ustawy o Rybactwe Śródlądowym jak i sposobie zarządzania zasobami ryb. Trzech ichtiologów otwarcie opisuje jak źle gospodarzymy naszymi wodami, i pokazuje to na danych przykładach, powołując się na badania i prace naukowe.

Jest to wg mnie przełom, gdyż po raz pierwszy mamy oficjalne stanowisko pracowników naukowych, praktycznie całkowicie pokrywające się z tym, o czym piszemy na forum od wielu lat. Wreszcie ktoś się rozprawia z tymi wszystkimi kłamstwami i pokazuje jak marnujemy olbrzymie środki, nie osiągając żadnych pozytywnych efektów.

Polecam wszystkim zapoznać się z tą pracą, gdyż jest to kompendium wiedzy. Można to wykorzystać na wiele sposobów, zwłaszcza przy pisaniu wniosków. Można się podeprzeć argumentami jakie wytaczają naukowcy, i będa one trudne do obalenia przez typowe prezydium okręgu. Tak wiec macie broń, którą należy dobrze wykorzystać :)

https://docs.google.com/document/d/14bR4zUsg6eQZkn3vT5aU_nKOY5wx6VD0jN9gIqqHaA4/edit?usp=sharing

Lucjan

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 473
  • Reputacja: 1973
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Myślałem, że tego nie dożyję!
Oczywiście jeszcze nie przeczytałem, ale zerknąłem na bibliografię, bo bałem się, że zostanie to jak zwykle potraktowane przez naukoffcuf z IRŚ broniących swoich posadek jak pitolenie żula spod budki z piwem. A tam... 7 stron bibliografii :)
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 493
  • Reputacja: 197
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Nie wierzę własnym oczom :D

Offline wkz

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 290
  • Reputacja: 22
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Przeczytałem 9 stron i nie wiem czy to takie super, wnioskuję z tego, że PZW i stowarzyszenia do likwidacji, za to idziemy w stronę nokill za symboliczną opłatą wiec i jedna opłata na cały kraj. Polskie Wody wszystko przejmują i zarządzają, jak wsadzicie tam odpowiednie ogarniające temat osoby... na jedną kadencję wyborczą dla przykładu, bo później wiadomo jak jest z takimi spółkami. Jedyny plus taki, że Państwo byłoby odpowiedzialne za kontrolę nad wodami.

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka


Offline key_kr

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 782
  • Reputacja: 61
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków
Tak. Tych Panów czeka dywanik przed komisją Etyki Zawodowej.
Przecież podważają dogmaty ekspertów ,którym trzeba ufać i wierzyć.

Ps. To sarkazm niestety….

Offline Rebrith

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 610
  • Reputacja: 93
Tylko jaki wpływ na beton PZW i odpowiednie ministerstwa ma opinia 3 ichtiologów..

Offline mrucin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 518
  • Reputacja: 56
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Przeczytałem 9 stron i nie wiem czy to takie super, wnioskuję z tego, że PZW i stowarzyszenia do likwidacji, za to idziemy w stronę nokill za symboliczną opłatą wiec i jedna opłata na cały kraj.

Wysłane z mojego SM-G960F przy użyciu Tapatalka
Myślę, że to już nie wróci. W Wodach Polskich też potrafią liczyć kasę. Na chwilę obecną w Poznaniu udostępnili 4 wody i niestety zezwolenia nie łączą się. Każda woda osobno. Na plus to wprowadzenie górnych wymiarów dla drapieżnika poza sumem, który jest chwastem w jeziorach, podobnie jak Japoniec.

Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 422
  • Reputacja: 350
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Tylko jaki wpływ na beton PZW i odpowiednie ministerstwa ma opinia 3 ichtiologów..
Pytanie czy wojewoda, który prawdopodobnie ją zamówił, ma dobre przełożenie na ministerstwa.
Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 615
  • Reputacja: 1122
  • Ulubione metody: trotting
Rybakoznawcy Wołos, Rybal oraz Kotwic dadzą odpór i zduszą herezję w zarodku!

Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 422
  • Reputacja: 350
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Taka szpileczka poszła:
"Naprawdę nie wszystkie ryby musimy zabierać i zabijać,  choć do niedawna właśnie taki pogląd był lansowany nawet przez niektóre osoby zawodowo  zajmujące się zarządzaniem gospodarką rybacko-wędkarską."
Tudzież:
"tak duże środki zaangażowane obecnie w  krajowy system zarybień nie mają żadnego uzasadnienia ekonomicznego, a potencjalny  bałagan jaki zostaje wywołany w puli genowej jest olbrzymi."

Z drugiej strony Wołos kilka razy pojawia się w bibliografii.
Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 615
  • Reputacja: 1122
  • Ulubione metody: trotting
Arkadiusz "Japoniec" Wołos rzeczywiście może okazać się miękiszonem (o ile pamiętam, pisał kiedyś o C&R jako "jednej z dobrych dróg"), ale Tomasz "Rybal" Czerwiński to rybacki beton zbrojony, więc nie wszystko stracone ;D

Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 422
  • Reputacja: 350
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Może Wołos Gromowładny go poskromi...
Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 675
  • Reputacja: 1980
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Co ciekawe na konferencji pojawił się Rudnik z Heliniakiem reprezentując PZW, i strasznie byli zbulwersowani opracowaniem. Prezes związku podobno mówił, że ryby w polskich wodach się często nie rozmnażają, czym zaskoczył ichtiologów obecnych na konferencji :) Pokazał więc PZW z 'dobrej strony'. By też pan Wrona, który oskarzony był o malwersacje związane z dysponowaniem środków unijnych, teraz ma ciepłą posadkę w Polskich Wodach. Nie wróży to wiele dobrego.

Przeczytałem 9 stron i nie wiem czy to takie super, wnioskuję z tego, że PZW i stowarzyszenia do likwidacji, za to idziemy w stronę nokill za symboliczną opłatą wiec i jedna opłata na cały kraj. Polskie Wody wszystko przejmują i zarządzają, jak wsadzicie tam odpowiednie ogarniające temat osoby... na jedną kadencję wyborczą dla przykładu, bo później wiadomo jak jest z takimi spółkami. Jedyny plus taki, że Państwo byłoby odpowiedzialne za kontrolę nad wodami.


Ja tego tak nie widzę. Bardziej się mówi o dostępie do wód, wg mnie PZW zapewnia właśnie coś takiego. CO się zaś tyczy gospodarki wodami, to wskazany jest słuszny aspekt, że państwo musi dysponować fachowcami, którzy oceniają i monitorują stan wód, czego obecnie nie ma.

Ogólnie ta ocena nie uderza tyle w PZW, co w ustawę i osoby za nią stojące czy też uważające obecny system za słuszny. Do tego różnie można spoglądać na zarządzanie duzymi jeziorami, które PZW 'zajechało'. Dla wielu okolicznych wędkarzy PZW na takich Mazurach jawi się jako główny 'oprawca', który nie działa ani dla pożytku wędkarzy ani dla lokalnej społeczności, dbając o własny interes, lub raczej interes tych z ZG czy GR Suwałki.
Lucjan

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 198
  • Reputacja: 894
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Ciekawy wątek tego opracowania.
Cyt."
Co by było, gdyby opłatę od wędkarza pobierało bezpośrednio państwo, zakładając np.  Narodowy Fundusz Wędkarsko-Rybacki (z którego można by finansować wszelkie działania  związane z ochroną wód i ryb), na który wędkarz wpłacałby pieniądze z pominięciem  zbędnego pośrednika w postaci spółki rybackiej czy wędkarskiego stowarzyszenia"
Maciek

Offline Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 822
  • Reputacja: 309
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Maćku, czy to oznacza że wspomniany Narodowy Fundusz Wędkarsko-Rybacki miałby spowodować likwidację PZW jako-takiego? Przecież powszechnie wiadomo, że rybacy mają szerokie przywileje, a przy takim układzie tylko umocnią się na swojej pozycji. Zaś my, wędkarze, zostaniemy zepchnięci na margines, o ile nie wyłączeni poza nawias. A tym samym chcąc wędkować będziemy traktowani jako intruzi, tudzież zło konieczne...
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.