Autor Wątek: Zalewajka  (Przeczytany 10207 razy)

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 225
  • Reputacja: 895
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zalewajka
« Odpowiedź #15 dnia: 11.05.2022, 20:58 »
Nie tylko aromat. Wiele zalewajek to aminokwasy i inny płynny pokarm.

Ja mam kilka w małych buteleczkach i daję bezpośrednio do nabijanego podajnika.
Ja to wiem i ty to wiesz, z tym że niestety mała część "boosterów" może coś zaoferować oprócz koloru i zapachu. Mnie ciekawi swiadomość  innych ludzi stosujących różne zalewajki.

Ale w pierw trzeba wydać kupe kasy aby wiedzieć co jest dobre na danej wodzie. A nie opowieści ... filmu na you tube.
Ten który mi powie że niektóre nie działają jest dla mnie niedzielnym wędkarzem.
Maciek

Online flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 506
  • Reputacja: 215
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zalewajka
« Odpowiedź #16 dnia: 06.05.2023, 17:28 »
Ostatnio podczas łowienia na metodę na komercji testowałem jak będą ryby reagować na Dynamite Baits Pellet Soak dodane do pelletu. Magicznego działania zalewajki nie stwierdzono. Ryby brały tak samo na pellet bez zalewajki jak i z zalewajką.
Marcin

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 695
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Zalewajka
« Odpowiedź #17 dnia: 07.05.2023, 08:05 »
Ostatnio podczas łowienia na metodę na komercji testowałem jak będą ryby reagować na Dynamite Baits Pellet Soak dodane do pelletu. Magicznego działania zalewajki nie stwierdzono. Ryby brały tak samo na pellet bez zalewajki jak i z zalewajką.

Zależy o jakich 'zalewajkach' mowa. Do pelletu wg mnie lepiej dodawać czegoś jak sticky pellet syrup z Dynamite, bo pełni on potrójną lub poczwórną rolę. Zabarwia pellety, np. na żółto, co może pomóc, zwłaszcza jak część tylko zabarwimy i mieszamy z namoczonymi w naturalnym kolorze. Po drugie pellety skleja, w zależności czy chcemy robić mocno klejąca mieszankę dodajemy to do gotowych pelletów lub słabiej - wtedy do wody którą się je namacza. Po trzecie dodają aromatu, i taki F1 daje mieszance słodką nutę. Po czwarte - można używać go jako dodatek na wierzch do Metody lub do środka. Naprowadza szybciej ryby. U mnie to się sprawdza, zaś pojemnik jest wydajny, jestem po 6-7 sesjach i wciąż jest tego więcej niż połowa.

Ogólnie warto kombinować z kolorami, i mając do wyboru kilka można poprawić wyniki. Na płytszą, cieplejszą wodę dobry jest kolor czerwony (red krill), działać też może w innych wypadkach kolor zielony, tu zazwyczaj dodatkiem jest betaina (ryba lepiej niby żeruje). Same  aromaty w postaci zalewajek moga pomóc ale nie muszą. Jednak można tu poprawić rzeczy, np. można moczyć kulki w czymś takim lub dodać do przynęt, jak pellet na włos, dzięki czemu daje mu to większego kopa. Tylko że tutaj jest spora różnica w gęstości w zależności od producentów, zalewajka z Dynamite'a jest rzadka. Do nasączania kulek lub pelletów na włos lepsze wydają i się te gęste. Taki pellet 8 czy 14 mm można 'wybabrać' w takim syropie i podsuszyć, i mamy fajną opcję.

Jednak to co należy rozumieć, to że ryba ma mega czuły węch. Dlatego wiele rzeczy o silnej woni nie wymaga aromatyzowania, można to dodać w pewnych przypadkach, np. latem łamiąc zapach ryby czymś słodkim lub coś słodkiego czymś rybno-mięsnym. Ostrożnie podchodziłbym też do ilości. Wielu wędkarzy sponsorowanych pokazuje jak dodaje czegoś, np. Goo na podajnik, w dużej ilości. Wg mnie nie jest tego tyle potrzebne, no chyba, że liczymy, że w rzadkim zielsku robi się smuga.

Ogólnie jednak znacznie lepsze przy pelletach jest wg mnie użycie syropu a nie zalewajki, daje on więcej możliwości. No chyba, że chcemy zabarwić pellety. Nie zawsze jednak inny kolor zadziała, może być to związane z porą roku lub ilością światła (inna przejrzystość wody, zachmurzenie etc), i coś nie da nam wyniku na pięciu sesjach, ale na szóstej już tak. Może to być więc taka polisa :) Większość wędkarzy wyczynowych w UK z tego co wiem kombinuje z kolorem pelletu, ale nie barwiąc całość, ale część, potem mieszając to z naturalnymi. W Polsce jest o tyle dobrze, że jest sporo fajnych pelletów do kupienia, już aromatyzowanych i kolorowych. I taka morwa daje słodką, owocową nutę, i może lepiej zadziałać niż kryl, który daje podobny aromat do rybiego, jaki jest w skrettingach czy coppensach.
Lucjan

Offline Mikołaj Burkiewicz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 697
  • Reputacja: 116
Odp: Zalewajka
« Odpowiedź #18 dnia: 16.05.2023, 13:14 »
Ostatnio podczas łowienia na metodę na komercji testowałem jak będą ryby reagować na Dynamite Baits Pellet Soak dodane do pelletu. Magicznego działania zalewajki nie stwierdzono. Ryby brały tak samo na pellet bez zalewajki jak i z zalewajką.

Im częściej będziesz takie patenty stosował tym szybciej się przekonasz, że żadne z nich nie mają magicznego działania :)

Online zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 502
  • Reputacja: 198
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Zalewajka
« Odpowiedź #19 dnia: 16.05.2023, 14:11 »
Zalewajki są dla wędkarzy.

Kiedy byłem młodszy i bardziej naiwny panierowałem robaki w różnych atraktorach. Zdarzalo się, że była widoczna różnica w ilości brań ale to zależało od zbiornika. Ogólnie minusy przeważyły plusy i poddałem się :)

Offline cinek1979

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 9
  • Reputacja: 6
Odp: Zalewajka
« Odpowiedź #20 dnia: 16.05.2023, 20:11 »
Dwa ostatnie wypady  dodawałem do pelletu ( skreting 2mm + red halibut i odrobina green betainy) CC Moore Feedstim XP ,  jeden kij  czysty pellet  a drugi z dodatkiem cc more i zdecydowanie więcej brań było na pellet z dodatkiem feedstima , dominowały leszcze 30-40cm  -przynęty na bagnecie te same , podajniki  i przypony również , odległość pomiędzy zestawami ok 10 metrów.



Offline motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 021
  • Reputacja: 218
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zalewajka
« Odpowiedź #21 dnia: 16.05.2023, 20:29 »
Dwa ostatnie wypady  dodawałem do pelletu ( skreting 2mm + red halibut i odrobina green betainy) CC Moore Feedstim XP ,  jeden kij  czysty pellet  a drugi z dodatkiem cc more i zdecydowanie więcej brań było na pellet z dodatkiem feedstima , dominowały leszcze 30-40cm  -przynęty na bagnecie te same , podajniki  i przypony również , odległość pomiędzy zestawami ok 10 metrów.
To ja Cię zaskoczę, czasami pomimo tych samych zestawów, wędek, żyłek brania mam tylko na jedną wędkę nawet jak zamienie ją miejscami z drugą :) I jak to wytłumaczyć?
Chyba każdy tak kiedyś miał.

Online Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 255
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zalewajka
« Odpowiedź #22 dnia: 16.05.2023, 20:50 »
Sporo kiedyś sprawdzałem zalewajek i wróciłem do punktu wyjścia z morałem takim, że nic nie przebije wody z gotowanych konopii. Jako że na sesję biorę litr konopii to wody z gotowania mam całkiem sporo. Namaczam nią pellety jak i zanęte. Póki w normalnej cenie szło dostać mrożona ochotke to lubiłem dodać że 2-3 kostki tabliczki do wody z konopii ale obecnie jest to nie opłacalne.
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Online zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 502
  • Reputacja: 198
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Zalewajka
« Odpowiedź #23 dnia: 17.05.2023, 00:08 »
Dwa ostatnie wypady  dodawałem do pelletu ( skreting 2mm + red halibut i odrobina green betainy) CC Moore Feedstim XP ,  jeden kij  czysty pellet  a drugi z dodatkiem cc more i zdecydowanie więcej brań było na pellet z dodatkiem feedstima , dominowały leszcze 30-40cm  -przynęty na bagnecie te same , podajniki  i przypony również , odległość pomiędzy zestawami ok 10 metrów.

Odległość od zestawów jest najbardziej prawdopodobnym wytłumaczeniem bo 10m to sporo.

Znam łowisko w którym migdałowy dip do robaków przyciąga płocie jak magnes. Be tego też biorą ale zdecydowanie mniej agresywnie.

Offline ledi12

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 401
  • Reputacja: 225
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Zalewajka
« Odpowiedź #24 dnia: 17.05.2023, 00:30 »
Używam bardzo sporadycznie, nigdy w mixie, zawsze okraszam tym podajnik/przynętę. Nie wierze specjalnie w magiczne mocne zalewajki. Dobrej jakości zanęta/towar/kulki już wystarczająco dobrze pachną i zalewajka specjalnie tutaj nic nowego nie wprowadzi. Znam również ludzi, którzy nie wyobrażają sobie łowienia bez tego typu dodatków. Kwestia indywidualna.
Metodowy karpiarz
---------------------
Sum -> 22 kg
Karp -> 20 kg
Jesiotr -> 12 kg
Amur -> 10 kg

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zalewajka
« Odpowiedź #25 dnia: 17.05.2023, 05:55 »
Najlepsza zalewajka od jakiegoś czasu ,to sok z kukurydzy słodkiej z puszki ,którym zalewam pellet do metody ,albo mix ,ale posiadam parę zalewajek choćby hot demona i też robił robotę nie jednokrotnie podobnie jak Robin Red :beer:

Offline Lukas 78

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 985
  • Reputacja: 110
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hamburg
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zalewajka
« Odpowiedź #26 dnia: 17.05.2023, 13:59 »
Wożę ze sobą jednego boostera w razie totalnego bezrybia , jak już chwytam się brzytwy to dodaje do pelletu , przeważnie z zerowym skutkiem. Co innego melasa , dodaję jak chce dokleić pellet, czy nęci i wabi …ciężko powiedzieć .
Tak jak ktoś pisał wcześniej , ciężko jest jednoznacznie powiedzieć , dlaczego bierze na jeden kij a na drugi nie .


Pozdrawiam Łukasz

Offline motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 021
  • Reputacja: 218
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zalewajka
« Odpowiedź #27 dnia: 17.05.2023, 14:57 »
Najlepsza zalewajka od jakiegoś czasu ,to sok z kukurydzy słodkiej z puszki ,którym zalewam pellet do metody ,albo mix ,ale posiadam parę zalewajek choćby hot demona i też robił robotę nie jednokrotnie podobnie jak Robin Red :beer:
Podejrzewam, że tutaj ostrość zrobiła robotę, bo raz kupiłem orzechy tygrysie chilli i to był strzał w 10.
Tak samo czasami dodanie soli poprawia wyniki.

Online zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 502
  • Reputacja: 198
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Zalewajka
« Odpowiedź #28 dnia: 17.05.2023, 17:17 »
Co innego melasa , dodaję jak chce dokleić pellet, czy nęci i wabi …ciężko powiedzieć .

Na mojej lokalnej gliniance to chyba jedyny sposób na leszcze. Dopiero dodanie melasy do zanęty je przyciąga. Innych zalewajek nie używam z braku wiary w sukces.

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zalewajka
« Odpowiedź #29 dnia: 17.05.2023, 19:22 »
Najlepsza zalewajka od jakiegoś czasu ,to sok z kukurydzy słodkiej z puszki ,którym zalewam pellet do metody ,albo mix ,ale posiadam parę zalewajek choćby hot demona i też robił robotę nie jednokrotnie podobnie jak Robin Red :beer:
Podejrzewam, że tutaj ostrość zrobiła robotę, bo raz kupiłem orzechy tygrysie chilli i to był strzał w 10.
Tak samo czasami dodanie soli poprawia wyniki.
Sól jest ciekawym dodatkiem, słynny czeski mistrz feedera MRK soli nawet słodkie zanęty a wyniki ma zajebiste ;) :beer: