Autor Wątek: Fluo Carbon zestaw na spining i na Sandacza  (Przeczytany 4270 razy)

Offline ssygula

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 255
  • Reputacja: 15
Fluo Carbon zestaw na spining i na Sandacza
« dnia: 16.09.2022, 00:08 »
Dobry Wieczór Koledzy i Koleżanki mam pytanie gdzie wy kupuje gotowe zestawy z fluo carbon na spining a także na trupka na sandacza?? I jaka grubość musi być by szczupak nie przegryzł czy 0.85 mm wystarczy a może 1 i 1.2 mm ?? Proszę o Radę i najlepiej linki Pozdrawiam z Uszanowaniem Sławomir Syguła

Offline Gladki

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 129
  • Reputacja: 12
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz uniwersalny...
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Fluo Carbon zestaw na spining i na Sandacza
« Odpowiedź #1 dnia: 16.09.2022, 10:11 »
Zestaw na spinnig i trupka (z gruntu?) to zupełnie różne kwestie więc fajnie jakbyś doprecyzował swoje pytanie. Ja łowiąc sandacze w np. w zaporówkach używam ok 50-60cm odcinek fluorocarbonu o grubości 0,40mm lub 0,45mm dowiązanego węzłem FG do plecionki PE 1,2 lub PE1,5. Co do szczupaka to uważam, że żaden fluorocarbon poniżej 1mm grubości nie chroni przed przegryzieniem, w szczególności jeśli trafimy dużego szczupaka. Łowiąc sandacze w miejscach gdzie występuje też szczupak używam min 25cm wolframu Spinwala i nie zauważyłem żadnej różnicy w ilości brań. Nie wierzę w teorie jakoby przypon wolframowy radykalnie wpływał na zmniejszenie się ilości brań sandacza - no chyba, że w krystalicznie czystej wodzie ale w takich wodach niestety raczej w naszym kraju nie mamy szansy łowić. Weź też pod uwagę, że gruby, powyżej 0,8mm fluoro robi się już bardzo sztywny i nieprzyjemny w wiązaniu. Pozdrawiam.

Offline MieczysławS

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 52
  • Reputacja: 28
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Siedlce
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Fluo Carbon zestaw na spining i na Sandacza
« Odpowiedź #2 dnia: 16.09.2022, 11:42 »
W przypadku szczupaka, łowię podobnie, z tym, że łowiąc woblerami minnow metodą twitchingu, stosuję sztywny przypon wykonany ze struny gitarowej E1 lub H2, o długości 12-17cm. Długość przyponu jest uzależniona od długości woblera, i jest od niego dłuższa o ok. 2,5-3cm.
W przypadku sandacza, łowiąc go jako przyłów w przydomowych łowiskach, nie stwierdziłem negatywnego wpływu stalowego przyponu. A łowiska te były relatywnie płytki 2-3m.
Natomiast dwa ostatnie lata przed emeryturą, miałem okazję łowić w Martwej Wiśle w Gdańsku. Zwykle łowiłem z moim przyjacielem i przewodnikiem po gdańskich wodach. Na samym początku wyjaśniłem, że szczupaków w naszym podstawowym łowisku praktycznie nie ma, więc można łowić bez stalowego przyponu.
Miałem więc krętlik z agrafką przywiązany bezpośrednio do plecionki. Zobaczyłem jednak, że mój kolega ma ok. 0,5-0,6m przypon z przezroczystej żyłki. Wyjaśnił mi, że sandacz lepiej bierze, gdy stosuje taki przypon.
Praktyka połowu to potwierdziła i to wielokrotnie.
Na początku byłem sceptycznie nastawiony do tego montażu, bo osłabia to zestaw, a ponadto czy na głębokości 7-10m sandacz widzi plecionkę? Tak myślałem, zmieniłem jednak zdanie, gdy na początku kolega łowił znacznie więcej niż ja, gdy nieźle sandacze brały, a łowił w ogóle, gdy brały słabo, podczas gdy ja prawie nie miałem brań.
Pytanie czy żyłka czy FC?
W naszym przypadku była to żyłka Dragon Nano Crystal 0,22mm. Żyłka ta, oprócz tego że jest przezroczysta, przy tym bardzo mocna, to jest sztywniejsza od tradycyjnych żyłek mono, w czym przypomina FC.
Łowisko nie było mocno zaczepowe, zwykle na jednej sesji, urywaliśmy do 2-3 przynęt, gdy przynęta weszła pomiędzy kamienie i nie udało się jej odstrzelić.

Offline ssygula

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 255
  • Reputacja: 15
Odp: Fluo Carbon zestaw na spining i na Sandacza
« Odpowiedź #3 dnia: 16.09.2022, 15:12 »
Ja już sam nie wiem kolega łowi na spining z FC 0.7 i często wyciąga szupaki

Offline MieczysławS

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 52
  • Reputacja: 28
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Siedlce
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Fluo Carbon zestaw na spining i na Sandacza
« Odpowiedź #4 dnia: 16.09.2022, 16:33 »
FC jest niewidoczny w wodzie, zatem jeśli nie psuje pracy przynęty, a co najwyżej ją w jakiś sposób modyfikuje, np. nieco tłumi, to w niektórych sytuacjach - może nawet działać na korzyść.
W przypadku obrotówki, nawet o wiele grubszy FC nie zmieni charakteru pracy przynęty, może natomiast wynosić ją do góry, co na bardzo płytkiej wodzie jest zaletą, a na głębokiej - raczej wadą.

Offline ssygula

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 255
  • Reputacja: 15
Odp: Fluo Carbon zestaw na spining i na Sandacza
« Odpowiedź #5 dnia: 16.09.2022, 17:06 »
A więc gdzie bym mógł kupić takie gotowe zestawy z FC na spining i dłuższe na sandacz??

Offline MieczysławS

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 52
  • Reputacja: 28
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Siedlce
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Fluo Carbon zestaw na spining i na Sandacza
« Odpowiedź #6 dnia: 17.09.2022, 17:57 »
A więc gdzie bym mógł kupić takie gotowe zestawy z FC na spining i dłuższe na sandacz??

Na szczupaka kupisz np. tu: https://allegro.pl/oferta/przypony-fluorocarbon-szczupak-sandacz-sum-11980318118
Wrzuć w Google "przypony z fluorocarbonu na szczupaka" i wybierz ofertę, która Ci odpowiada.
Jeśli chcesz zrobić przypon na sandacza, taki jak opisałem w poście powyżej, to: weź odcinek ok. 70-80cm przeźroczystej żyłki mono o średnicy 0,22-0,28mm, lub fluorocarbonu 0,25-0,30mm, przywiąż tą żyłkę bezpośrednio do plecionki, a na drugim końcu przywiąż agrafkę.
To wszystko, załóż przynętę i zestaw do łowienia sandaczy masz gotowy.
Grubość żyłki przyponowej, zależy od ilości zaczepów i innych przeszkód w wodzie np. kamieni.

Offline ssygula

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 255
  • Reputacja: 15
Odp: Fluo Carbon zestaw na spining i na Sandacza
« Odpowiedź #7 dnia: 19.09.2022, 22:20 »
Może to głupie ale wędki z gruntu do połów Sandacza używam Fedder Konger 390 cm do 120 gr dostałem go ale ksywki niestety nie Pamiętam wiem że od Grześka ;D Na kołowrotu mam plecionkę 0.14 8 splontaniową  Mikado a przypon strzałowy plecionka 0.35 mm i rurka anty splontaniowa z łezką 50 gr a na końcu krętlik z agrafką jak chce to przypinam stalkę z żywce . Pytanie czy może być taki zestaw??

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Fluo Carbon zestaw na spining i na Sandacza
« Odpowiedź #8 dnia: 19.09.2022, 22:37 »
W jakim celu przypon strzałowy? Zestaw na żywca z gruntu to chyba najprostszy możliwy zestaw. Ciężarek przelotowy, krętlik i przypon.

Offline ssygula

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 255
  • Reputacja: 15
Odp: Fluo Carbon zestaw na spining i na Sandacza
« Odpowiedź #9 dnia: 19.09.2022, 23:19 »
Z tego powodu przypon strzałowy bo cienka plecionka tego feedera używam do łowienia na trupka ale czasem zakładam też żywca z gruntu jak jest śilny wiatr a spławik co chwila jest pod brzegiem

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 845
  • Reputacja: 389
Odp: Fluo Carbon zestaw na spining i na Sandacza
« Odpowiedź #10 dnia: 19.09.2022, 23:29 »
Z tego powodu przypon strzałowy bo cienka plecionka tego feedera używam do łowienia na trupka ale czasem zakładam też żywca z gruntu jak jest śilny wiatr a spławik co chwila jest pod brzegiem
Nie potrzebny przypon strzałowy. Łowisz na plecionkę i się dziwisz, że zestaw ci ściąga...jeszcze z takiej grubości strzałówką. Zmień na żyłkę i nie będzie tak ściągać.

Offline ssygula

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 255
  • Reputacja: 15
Odp: Fluo Carbon zestaw na spining i na Sandacza
« Odpowiedź #11 dnia: 19.09.2022, 23:38 »
Używam specjalnie plecionki z gruntu na trupka a na żywca mam żyłkę jak oczywiście łowię na żywca