Autor Wątek: Feeder-link  (Przeczytany 2236 razy)

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 322
  • Reputacja: 790
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Feeder-link
« dnia: 25.11.2022, 16:26 »
Podczas ostatnich połowów feederowych w Odrze, stosowałem własnoręcznie zrobione feeder-linki, które współpracowały z elementami running riga. Muszę przyznać, że sprawdziły się doskonale, natomiast na rynku takich nie znalazłem, tylko raczej standardowe, poruszające się po lince głównej przy pomocy koralika z małym otworem.



Trzeba było wziąć sprawy w swoje ręce :).
Do wykonania takiego feeder-linka potrzebne będą:



Oprócz powyższych będzie potrzebne źródło ogrzewania, do obkurczenia rurki termokurczliwej np. zapalniczka, opalarka itp. M.in. z tego względu rdzeniem feeder-linka jest stalka w otulinie (w tym przypadku 0,45mm - 10kg wytrzymałości), która pod wpływem ciepła po prostu nie pęknie.
Większej filozofii nie ma, a więc po naciągnięciu na odcinek stalki tulejek zaciskowych oraz pierścienia do runnig riga i agrafki, zaciskamy tuleje i ewentualnie obcinamy nadmiar stalki. Następnie odpowiednio ucięty kawałek rurki termo (u mnie o średnicy 4,8mm), ogrzewamy do ostatecznego skurczenia, ostrożnie prostujemy i formujemy ostateczny kształt. Pozostawiamy do ostudzenia lub od razu hartujemy w zimnej wodzie i tyle.
Gotowy feeder-link jest dość sztywny, ale jednocześnie sprężysty. Obok prezentuję również alternatytwne wersje wykonane ze sztywnego materiału do chod riga, z nałożonymi nasadkami od bezpiecznych klipsów. Nie ryzykowałem opalania rurki termo na takim rdzeniu w obawie o jego osłabienie/uszkodzenie. Oczywiście jest wiele możliwości wyposażenia feeder-linka w inne agrafki czy koraliki zamiast pierścieni (ostatni z prawej), więc każdy może wykonać feeder-link według własnych upodobań.




Dodatkowo na uchwyt koszyka można naciągnąć w/w gumową tuleję do bezpiecznych klipsów, a po podpięciu feeder-linka przesunąć ją w górę. Dzięki temu jeszcze bardziej zmniejszymy ilość elementów ruchomych, podatnych na splątania.









Moje feeder-linki mają 8-10cm dł., ale ich wyposażenie i długość pozostawiam do waszego wyboru, bo jak widać ich wykonanie jest banalnie proste.
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 005
  • Reputacja: 215
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Feeder-link
« Odpowiedź #1 dnia: 25.11.2022, 16:32 »
Fajne, ale wg mnie za dużo plastiku w zestawie. Ja stosuję jak najmniejsze i najlżejsze, żeby ryba dosłownie nic nie poczuła.
Dobre są z matrixa, stosuję je również na zestawie z trupkami i miałem fajne efekty, a co najważniejsze zero splątań.

Offline hakon

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 330
  • Reputacja: 28
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Feeder-link
« Odpowiedź #2 dnia: 25.11.2022, 16:32 »
Gdzie kupujesz te tuleje do zaciskania końców??
"To ludzie stworzyli potwory na swoje podobieństwo"
Znalezione w necie

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 322
  • Reputacja: 790
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Feeder-link
« Odpowiedź #3 dnia: 25.11.2022, 16:36 »
Gdzie kupujesz te tuleje do zaciskania końców??
Jest tego sporo na rynku. W tym przypadku są to tulejki 1,2mm od Savage Gear, wychodzi fajnie cenowo za 100szt:

https://allegro.pl/oferta/sg-wire-crimps-bln-m-1-2mm-11787834589
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 322
  • Reputacja: 790
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Feeder-link
« Odpowiedź #4 dnia: 25.11.2022, 16:39 »
Fajne, ale wg mnie za dużo plastiku w zestawie. Ja stosuję jak najmniejsze i najlżejsze, żeby ryba dosłownie nic nie poczuła.
Dobre są z matrixa, stosuję je również na zestawie z trupkami i miałem fajne efekty, a co najważniejsze zero splątań.
Powiem Ci, że moje feeder-linki wcale nie ważą wiele, a przez to że pierścień ma dużą średnicę, to żyłka główna przechodząc przez niego nie stawia dużego oporu. Sprawdzone na braniach płotek :thumbup:.
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline Miwol

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 048
  • Reputacja: 126
  • Lokalizacja: Piaseczno
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Feeder-link
« Odpowiedź #5 dnia: 25.11.2022, 18:41 »
Ciekawy pomysł. Leci :thumbup:
Pozdrawiam,
Michał

Złów i wypuść