Autor Wątek: Tyczka - ryby spadają!  (Przeczytany 1520 razy)

Offline Chojnyy

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 110
  • Reputacja: 2
Tyczka - ryby spadają!
« dnia: 28.09.2022, 10:50 »
Witam zainteresowanych,

Po krótce opiszę swój problem.
Mianowicie, na tyczkę łowię od niedawna (od lipca bieżącego roku). Łowiłem dotczczas na wolno i średnio płynących, głębokich kanałach, ale w ostatnią sobotę trenowałem technikę na wodzie stojącej, gdzie głębokość nie przekraczała 1.5m.
Większość poławianych ryb to małe plocie, krąpiki.
Najpierw nie mogłem zaciąć ryby, ale jak już się udało to podczas holu(cofaniu zestawem) po rolce, ryba bardzo często mi spadała.
Nie wiem teraz czy był to efekt mizernych brań, bardzo delikatnych brań, nieprawidłowego naciągu gumy, a może nieprawidłowego holu, ew. zbyt szybkiego holu?

Zestaw:
Używałem gumy pełnej 0.8mm, żyłka główna 0.12, przypon 0.10, splawik 1.5g, haczyki #16 i #18
Dodam jeszcze, że łowiąc na kanale miałem 95%skuteczności i takich problemów nie zauważyłem.

Co może być powodem utraty tak wielu ryb podczas holu?

Offline grzegorz07

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 791
  • Reputacja: 58
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jastrząb
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Tyczka - ryby spadają!
« Odpowiedź #1 dnia: 28.09.2022, 19:33 »
A jak były zacięte te , które wyjąłeś płytko czy głęboko ?. I jakiej wielkości były te ryby?.
 

Offline Merkusz

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 300
  • Reputacja: 14
  • Ulubione metody: tyczka i feeder
Odp: Tyczka - ryby spadają!
« Odpowiedź #2 dnia: 28.09.2022, 20:31 »
Zluzuj trochę gumę . Sprawdź haki .

Bombay

  • Gość
Odp: Tyczka - ryby spadają!
« Odpowiedź #3 dnia: 28.09.2022, 20:44 »
Zmień haczyki na competition a jak nie chcesz mieć wogole problemów to drennan fine match. Czasami ma ogromne znaczenie właśnie rodzaj haczyka grubość drutu itd. np. istnieje ogromna różnica między drennan fine roach i drennan Red bream w tym samym rozmiarze a do tego dojdzie jeszcze grubość żyłki to może wpływać na zacięcia.
W ilu elementach masz gumę? Rozważ zmianę gumy na wentyl nawet 1.5mm ma fajne własności w czasie holu.
Jakiej żylki przyponowej używasz?


Offline Chojnyy

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 110
  • Reputacja: 2
Odp: Tyczka - ryby spadają!
« Odpowiedź #4 dnia: 29.09.2022, 09:00 »
Cześć,

Rowne dno. Głębokość ok. 1.2m na tamtą chwilę, chociaz obecnie brakuje ok. 70cm wody.
Haczyki owner S-354, S-282 i S-340.
Przypon z żyłki mikado UV2.
Guma w trzech elementach ( szczytówka long 1-2el).

Ryby nie połykały za głęboko, raczej pobierały delikatnie. Większość ryb nie przekraczała 25cm ale zdarzały się większe i też spadały.

Offline grzegorz07

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 791
  • Reputacja: 58
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Jastrząb
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Tyczka - ryby spadają!
« Odpowiedź #5 dnia: 29.09.2022, 11:09 »
To jak dla mnie sytuacja wynikła z delikatnego pobierania przez ryby. I ja w takie sytuacji spróbował bym lżejszego zestawu np. 0,8 mowa o spławiku. I przypon też bym odchudził. Podejrzewam ,że mogło by to dać pewniejsze brania i lepsze zacięcie. Jest jeszcze opcja ,że przy słabo zaciętych rybach robiłeś luz podczas holu i też mogły spadać. Jeszcze popatrzył bym pod kątem nęcenia, czy przy słabo żerujących rybach nie za mocno pojechałeś z towarem i przez to tez stały się wybredne. Odnośnie gumy to mogło by być tak, że założysz 0,75 i udało by się je wyjmować. Może popuszczenie tej 0,8 by pomogło musisz to na bieżąco korygować podczas łowienia i patrzeć na reakcje.. Ale na to dla mnie naj lepsza odpowiedz trening i jeszcze raz trening i nabranie wyczucia. Powiem ci mogłeś łowić z dna i trzymałeś zestaw, a może prowokacja podbicie przynęty dało by pewniejsze brania.   
Podsumowując ja patrzę na ton przez całość od taktyki nęcenia do zestawu i prowadzenia go jedno wymusza drugie.   

Bombay

  • Gość
Odp: Tyczka - ryby spadają!
« Odpowiedź #6 dnia: 30.09.2022, 07:01 »
Cześć,

Rowne dno. Głębokość ok. 1.2m na tamtą chwilę, chociaz obecnie brakuje ok. 70cm wody.
Haczyki owner S-354, S-282 i S-340.
Przypon z żyłki mikado UV2.
Guma w trzech elementach ( szczytówka long 1-2el).

Ryby nie połykały za głęboko, raczej pobierały delikatnie. Większość ryb nie przekraczała 25cm ale zdarzały się większe i też spadały.
Jakiej średnicy otwór masz w szczytowce? To blacha sprawa ale może tu leżeć kwestia pracy samego amortyzatora.
Guma 0.8 to w miarę uniwersalny rozmiar i sam używałem 0.8 i 1mm ale przeszedłem na wentyle 1.2 i 1.5 choć sam polecam raczej 1.5, owszem przy haczykach 18 to 1.5 będzie zbyt mocna.

Proponuję sprawdź haczyki producentów typu Sensas Miło o raczej haczyki typu competition. Przy haczykach w rozmiarze 18 zmień średnicę żyłki na 0.08 (traper ma dobre żyłki przyponowe dedykowane do zestawów skróconych). To takie podstawowe rozwijanie.

Offline Chojnyy

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 110
  • Reputacja: 2
Odp: Tyczka - ryby spadają!
« Odpowiedź #7 dnia: 03.10.2022, 21:09 »
To jak dla mnie sytuacja wynikła z delikatnego pobierania przez ryby. I ja w takie sytuacji spróbował bym lżejszego zestawu np. 0,8 mowa o spławiku. I przypon też bym odchudził. Podejrzewam ,że mogło by to dać pewniejsze brania i lepsze zacięcie. Jest jeszcze opcja ,że przy słabo zaciętych rybach robiłeś luz podczas holu i też mogły spadać. Jeszcze popatrzył bym pod kątem nęcenia, czy przy słabo żerujących rybach nie za mocno pojechałeś z towarem i przez to tez stały się wybredne. Odnośnie gumy to mogło by być tak, że założysz 0,75 i udało by się je wyjmować. Może popuszczenie tej 0,8 by pomogło musisz to na bieżąco korygować podczas łowienia i patrzeć na reakcje.. Ale na to dla mnie naj lepsza odpowiedz trening i jeszcze raz trening i nabranie wyczucia. Powiem ci mogłeś łowić z dna i trzymałeś zestaw, a może prowokacja podbicie przynęty dało by pewniejsze brania.   
Podsumowując ja patrzę na ton przez całość od taktyki nęcenia do zestawu i prowadzenia go jedno wymusza drugie.

To dla mnie bardzo cenne rady. Dziękuję za odpowiedź!

Offline Chojnyy

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 110
  • Reputacja: 2
Odp: Tyczka - ryby spadają!
« Odpowiedź #8 dnia: 03.10.2022, 21:10 »
Cześć,

Rowne dno. Głębokość ok. 1.2m na tamtą chwilę, chociaz obecnie brakuje ok. 70cm wody.
Haczyki owner S-354, S-282 i S-340.
Przypon z żyłki mikado UV2.
Guma w trzech elementach ( szczytówka long 1-2el).

Ryby nie połykały za głęboko, raczej pobierały delikatnie. Większość ryb nie przekraczała 25cm ale zdarzały się większe i też spadały.
Jakiej średnicy otwór masz w szczytowce? To blacha sprawa ale może tu leżeć kwestia pracy samego amortyzatora.
Guma 0.8 to w miarę uniwersalny rozmiar i sam używałem 0.8 i 1mm ale przeszedłem na wentyle 1.2 i 1.5 choć sam polecam raczej 1.5, owszem przy haczykach 18 to 1.5 będzie zbyt mocna.

Proponuję sprawdź haczyki producentów typu Sensas Miło o raczej haczyki typu competition. Przy haczykach w rozmiarze 18 zmień średnicę żyłki na 0.08 (traper ma dobre żyłki przyponowe dedykowane do zestawów skróconych). To takie podstawowe rozwijanie.

Nie pamiętam już dokładnie, ale otwory nie są zbyt małe, bodajże średnica wewn. ok 3-4mm.
Co do gumy, być może w przyszłym sezonie kupię gumy puste, tak jak radzisz.
Dziękuję