Autor Wątek: PZW - czy to normalne...  (Przeczytany 556647 razy)

Offline Adrian

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 636
  • Reputacja: 52
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #4635 dnia: 29.09.2022, 15:13 »
Na śląsku siat też nie ma a mamy chyba najbardziej przetrzebione wody w Polsce (oczywiście są perełki jak DD). Skala mięsiarstwa jest porażająca, jest co raz więcej ludzi wypuszczających ryby ale dalej jest to mały procent. Tym bardziej, że najwięcej nad wodą przesiadują emeryci (a tych ze względu na kopalnie mamy bardzo dużo), nie chcę oczywiście wszystkich wrzucać do jednego wora ale jednak procent mięsiarstwa w najstarszym pokoleniu jest większy.
U mnie w tym roku praktycznie zero emerytów, no ale paliwo było drogie to tylko tym to sobie tłumaczę. Jedynie z wiosny byli wybić karpie, które zostały wpuszczone w listopadzie na lód praktycznie, żeby nie wybrali.
Niestety, ale na śląsku najwięcej ryb zabierają osoby, które najmniej płacą, czyli emeryci.
Ciekawy jestem o ile pójdą stawki w górę na kolejny rok.
Wspominasz o kosztach paliwa, z osobistych obserwacji większa zasobność portfela nie ogranicza mięsiarstwa, czasami ludzie na łodziach wartych tyle co dobry samochód albo brzegowi z sprzętem za tysiące złotych nie przepuścili niczemu, to kwestia mentalności i póki ona się nie zmieni będzie ciężko :(

Offline mirek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 234
  • Reputacja: 80
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #4636 dnia: 29.09.2022, 19:30 »
Smutne że prawie wszystko zabieramy z wody, z mojego pokolenia a już 70 tka na karku, nie znam nikogo kto by ryby wypuszczał. Sam kiedyś zabierałem, ale paru lat ograniczyłem zabieranie ryb do minimum. W tym roku trzy leszcze a od następnego roku 0, stawiam na komercje.

Offline Mariusz Wu

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 495
  • Reputacja: 43
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Żory
  • Ulubione metody: feeder
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #4637 dnia: 29.09.2022, 19:42 »
oczywiście są perełki jak DD

DD wcale nie jest wolne od mięsiarzy. Jakiś czas temu na zabieraniu ryb nakryto właściciela gliwickiego sklepu wędkarskiego z dość utytułowanej wędkarsko rodziny. Na wale co jakiś czas można znaleźć ślady po patroszeniu ryb (głównie karpi) a takie sceny wcale nie są rzadkością
  https://www.facebook.com/dariusz.jaworek.94/videos/375113486020056/?idorvanity=397109677118524
Kolejna sprawa to sprzedaż ryb z DD na komercje. Nad DD praktycznie przez 3/4 roku mieszka kilku takich co są dostawcami karpi na komercję. Zastanawiające jest wyłączenie "mułów" z wędkowania bo to jest rejon gdzie łowią owi panowie tyle tylko oni łowią z wywózki.
Nie wypada śmiać się z Ukraińców że mają prezydenta komika w sytuacji gdy ma się prezydenta klauna

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 618
  • Reputacja: 1122
  • Ulubione metody: trotting
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #4638 dnia: 02.10.2022, 10:27 »

Offline mirek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 234
  • Reputacja: 80
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #4639 dnia: 02.10.2022, 16:49 »
Tydzień temu byłem na komercji w Czechach, wszystkie auta na polskich blachach. Czech zarabia i sobie chwali, kasa zostaje w Czechach a nie w Polsce.

Offline azga

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 244
  • Reputacja: 255
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdańsk
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #4640 dnia: 05.10.2022, 09:09 »
Smutne że prawie wszystko zabieramy z wody, z mojego pokolenia a już 70 tka na karku, nie znam nikogo kto by ryby wypuszczał. Sam kiedyś zabierałem, ale paru lat ograniczyłem zabieranie ryb do minimum. W tym roku trzy leszcze a od następnego roku 0, stawiam na komercje.

Bo mamy problem mentalny jako społeczeństwo z podejściem do wędkarstwa, może kiedyś to się wyleczy :)

https://www.facebook.com/groups/419447622077490/permalink/1066587937363452/

polecam sekcję "komentarze" Majstersztyk! i pozdrawiam wszystkich "maciarzy" i "nołkilowców" ;D
Plum

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 618
  • Reputacja: 1122
  • Ulubione metody: trotting
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #4641 dnia: 16.10.2022, 11:30 »

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #4642 dnia: 16.10.2022, 12:45 »
Po obejrzeniu w/w filmu cieszę się podwójnie, że tak mam blisko do Czech. Tanio nie jest, ale i tak chętnie zapłacę :D

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 214
  • Reputacja: 895
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #4643 dnia: 19.10.2022, 08:37 »
W konkurencji WP miało być 250 zł na cały kraj...
A jest na 2023 - 350 zł.
Maciek

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 003
  • Reputacja: 474
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #4644 dnia: 19.10.2022, 10:51 »
Nie przypominam sobie żeby gdziekolwiek WP sugerowało,że 250zł to stała składka na dłużej niż choćby rok.
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 214
  • Reputacja: 895
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #4645 dnia: 19.10.2022, 11:09 »
Nie przypominam sobie żeby gdziekolwiek WP sugerowało,że 250zł to stała składka na dłużej niż choćby rok.

Janusz Wrona w wywiadzie z lutego 2022 :
cyt."Sama wysokość opłaty – 250 zł – wzbudziła żywe dyskusje w środowisku wędkarskim. Część wędkarzy uważa, że może to być zbyt niska stawka, żeby zatroszczyć się odpowiednio o zarządzane akweny. Z drugiej strony pojawiały się głosy, że mała opłata spowoduje, że wędkarstwo będzie bardziej powszechne i straci na swojej elitarności, pogłębiając problem zanieczyszczenia, zaśmiecania, czy przełowienia wód. Czy wędkowanie na szczególnie cennych wodach nie powinno być droższe?

Według mnie 250 zł przy 27 obwodach to adekwatna cena, tym bardziej, że jako Wody Polskie poniesiemy dodatkowe koszty związane z zagospodarowaniem tych obwodów. Oczywiście ilość obwodów będzie rosła. Mam nadzieję, że również nawiążemy współpracę z innymi użytkownikami, którzy udostępnią po tej cenie swoje obwody do możliwości wędkowania. Nie zgodzę się z tym, że wędkarstwo jest jakimś sportem bardzo elitarnym. Oczywiście są metody wędkowania, które stosują tylko wprawni wędkarze i nieliczni np. wędkarstwo muchowe. Wędkarstwo różni się na wodach nizinnych i górskich, dlatego jeśli będziemy mieć obwody na wodach górskich, rozważymy to, by opłata różniła się od tej na nizinnych. Na razie wprowadzamy jedną opłatę na wszystkie nasze obwody i te obwody, których użytkownicy będą chcieli z nami współpracować."
Maciek

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 003
  • Reputacja: 474
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #4646 dnia: 19.10.2022, 12:33 »
No. Potwierdziłeś moje słowa.
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline mjmaciek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 15 214
  • Reputacja: 895
    • Galeria
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #4647 dnia: 19.10.2022, 12:39 »
No. Potwierdziłeś moje słowa.

Czym potwierdziłem....
Maciek

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 003
  • Reputacja: 474
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #4648 dnia: 19.10.2022, 12:49 »
Tym co wkleiłeś powyżej.
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 501
  • Reputacja: 197
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: PZW - czy to normalne...
« Odpowiedź #4649 dnia: 19.10.2022, 13:17 »
Konkretnie to tym fragmentem.
"Według mnie 250 zł przy 27 obwodach to adekwatna cena"