Autor Wątek: Dystans 100 m - feeder czy karpiówka?  (Przeczytany 7115 razy)

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 038
  • Reputacja: 666
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Dystans 100 m - feeder czy karpiówka?
« dnia: 08.10.2020, 20:40 »
Panowie proszę o radę,bo już któryś dzień się głowię.

Z pewnych,niewyjaśnionych jak dotąd dla mnie przyczyn,większa ryba na jeziorze którym łowię,odsuneła się w głąb zbiornika. Do tej pory,rzucając na 60-65m ,potrafiłem odławiać ładne leszcze,płocie,czasem karpia. W tej chwili,jedynie przy silnym wietrze w twarz,większa ryba potrafi wziąć,w innym przypadku pogody,sama drobnica żeruje,bez względu na stopień nęcenia. Z początku doszukiwałem się błędu u mnie,ale gdy z kolegą wypłyneliśmy łodzią z echosądą ,okazało się,że wieksza ryba jest dopiero na dystansie 120-150m od brzegu.

Swoim najdłuższym feederem (3.9  m 100g),przy średnim wietrze w brzeg,jestem w stanie łowić maksymalnie skutecznie na 73m.  W związku z tym chcę kupić coś,co pozwoli mi wędkować na 100m. Myślę poważnie o karpiówce ,ale długości maksymalnej 3.6m. Z tym,że nie mam zamiaru łowić typowo karpiowo,a raczej zestawem z dużym bulletem ,a także dużą metodą,czyli feederowo. Celem jest leszcz i karp. Nijak nie pasuje mi sygnalizacja brań na karpiówce,ale wydaje mi się,że same rzuty będą łatwiejsze do osiągnięcia takiego dystansu właśnie karpiówką. Z drugiej strony feeder mnie ciągle kusi,bo lubię pracę szczytówki i sam hol feederem,dobrze się czuję w takim łowieniu,ale jak pomyśle o wędzisku 4.2m,to sam nie wiem,czy to będzie nadal komfortowe.

O karpiówkach mam blade pojęcie,ale gdy dziś zrobiłem test dystansu swoim spodem 3.6 4.5lb i wyszło mi powtarzalne 82m pod wiatr koszykiem bullet 60g,to zwątpiłem,bo spod praktycznie nawet się nie ładował,i pewnie koszem 80-100g,sięgnołbym tych 100m. Jednak wielkie przelotki i ich rozmieszczenie,mają duży wpływ,a aktualne karpiówki mają dokładnie takie same średnice przelotek,startowe po 50mm,końcowe 14-16mm. Dodam tylko,że na spodzie miałem kołowrotek o szpuli 55mm,średnio rzutowy,a na feederze 63mm,dedykowany pod dystans.

Karpiówka,czy feeder ?

Offline Oskar1900

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 108
  • Reputacja: 2
Odp: Dystans 100 m - feeder czy karpiówka?
« Odpowiedź #1 dnia: 08.10.2020, 21:10 »
Jeśli wolisz łowić feederem to go wybierz, a najlepiej idź do sklepu i weź sobie jakiś fajny feeder w twoim budżecie 4.2 m i zobacz czy ci leży. Akcja najlepiej szczytowa, duża przelotka startowa sporo oddalona od kołowrotka i plecionka.

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 038
  • Reputacja: 666
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dystans 100 m - feeder czy karpiówka?
« Odpowiedź #2 dnia: 08.10.2020, 21:14 »
To nie takie proste. Wędka na sucho bez kołowrotka,bez zestawu,bez zarzucenia,to jak ocenianie jakości kiełbasy ,bez jej spróbowania.

Wiem jak budować zestaw,by miało to ręce i nogi w zarzucaniu,wiem też jakie cechy powinien mieć kij dystansowy.Jedyny mój dylemat,to rodzaj wędki,a co do dotykania,to nie wchodzi to w grę. Każde lepsze wędzisko,to raczej internet.

Offline ledi12

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 401
  • Reputacja: 225
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dystans 100 m - feeder czy karpiówka?
« Odpowiedź #3 dnia: 08.10.2020, 21:18 »
Jeżeli chcesz łapać z rzutu to polecam zapoznać się z ofertą by dome. Świetne kije 4.2m, którymi Gabor rzucał na 120m bez większych problemów. Inna sprawa to czy chcesz łapać punktowo. Na taki dystans ciężko klipować, żeby rzucać celnie w jeden punkt i lepiej zainwestować w natańszą łódkę zanętową.
Metodowy karpiarz
---------------------
Sum -> 22 kg
Karp -> 20 kg
Jesiotr -> 12 kg
Amur -> 10 kg

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 038
  • Reputacja: 666
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dystans 100 m - feeder czy karpiówka?
« Odpowiedź #4 dnia: 08.10.2020, 21:29 »
Łódka zanętowa nie wchodzi wgrę.

Klipowanie jest nieodzowne,nie umiem inaczej łowić.

Dome Gabor znam ,ciekawe wędziska ,konstrukcja praktycznie karpiowa,tyle że jak dobrze pamiętam,ich waga to ponad 400g. Mój spod waży 440g,także średnio to widze przy długości 4.2m,aktywne łowienie wówczas nie wchodzi w grę,a na takim dystansie,chcę przerzucać maks co 15min.

Jest opcja,bym feederem 3.9m ,osiągnął 100m? Większe cw ? Lepsze wyzbrojenie ?

Edit,widzę,że By dome waży 360g 4.2m,a i cenowo źle nie jest. Rzutne to strasznie,cw też przyzwoite. Ciekawa wędka.

Offline ledi12

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 401
  • Reputacja: 225
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Dystans 100 m - feeder czy karpiówka?
« Odpowiedź #5 dnia: 08.10.2020, 21:53 »
Myśle, że dasz. Odpowiedni podajnik, strzałówka i jazda :)
Metodowy karpiarz
---------------------
Sum -> 22 kg
Karp -> 20 kg
Jesiotr -> 12 kg
Amur -> 10 kg

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 875
  • Reputacja: 393
Odp: Dystans 100 m - feeder czy karpiówka?
« Odpowiedź #6 dnia: 08.10.2020, 22:39 »
Zacząłbym od samego początku i tych dużych ryb. Nie wiem z jakim echo plywałeś, ale ja bym się nie sugerował takimi odczytami. Jeśli jednak chcesz wędkować tak daleko o i łowić raczej drobną rybę to tylko feeder ci zostaje. Karpiówką to będzie nieporozumienie, no chyba że chcesz zwijać 2kg leszcze jak wyciągarką...

Offline garowy

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 432
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Dystans 100 m - feeder czy karpiówka?
« Odpowiedź #7 dnia: 08.10.2020, 22:41 »
Spokojnie dasz radę jeżeli dysponujesz nienaganną techniką rzutową, zarówno 390LC jak i 420LC. Posiadam oba modele, i nawet dla mnie, "wykrzywionego" spiningiem i castem na przestrzeni lat, osiągnięcie 100m nie stanowi specjalnego problemu. Gorzej z celnością...

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 038
  • Reputacja: 666
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dystans 100 m - feeder czy karpiówka?
« Odpowiedź #8 dnia: 08.10.2020, 23:01 »
Zacząłbym od samego początku i tych dużych ryb. Nie wiem z jakim echo plywałeś, ale ja bym się nie sugerował takimi odczytami. Jeśli jednak chcesz wędkować tak daleko o i łowić raczej drobną rybę to tylko feeder ci zostaje. Karpiówką to będzie nieporozumienie, no chyba że chcesz zwijać 2kg leszcze jak wyciągarką...

Dla tego sprawdziliśmy to,kolega z łodzi z marszu,łowił tam leszcze 40-50cm ,trafił też dwa karpie 2-3kg także miejsce jest pewne. Nastawiając się na łowienie tak dalekie,myślę o rybach min.1kg.ale domyślam się,że na karpiówce czucie leszcza będzie raczej znikome.

Garowy,a jak podczas silniejszego wiatru ? I te 100m wędką 3,9m powtarzalne ? Bulletem czy metodą ?

Offline garowy

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 432
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Dystans 100 m - feeder czy karpiówka?
« Odpowiedź #9 dnia: 08.10.2020, 23:15 »
Ciężko jest mi odpowiedzieć na Twoje pytanie. W wietrzną pogodę nie rzucałem na takim dystansie, miało to raczej charakter testowy, aby zweryfikować możliwości wędzisk. Zresztą nie ma takiej potrzeby (80m na tył łowisku to optimum). Rzuty z podajnikiem do metody XXL 50-60g + plus towar. Do klasyka i łowienia leszczy, moim subiektywnym zdaniem amatora, te kije kompletnie się nie nadają - to na prawdę potężne armaty, pod grube miśki.

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 038
  • Reputacja: 666
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Dystans 100 m - feeder czy karpiówka?
« Odpowiedź #10 dnia: 08.10.2020, 23:18 »
A jak z holem leszcza właśnie na takiej 390lc ? Specyfikacja podaje,że taka wersja waży poniżej 280g,także rewelacja.

Offline garowy

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 432
  • Reputacja: 60
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Dystans 100 m - feeder czy karpiówka?
« Odpowiedź #11 dnia: 08.10.2020, 23:25 »
Najmniejsza rybka, jaka wyjechała na tym kiju, ważyła 3kg, największa 22 :narybki: Nie wiem jak się zachowuje pod abramisami ta wędka :) Pod łowienie lechów, może nie na aż tak dużym dystansie, służą mi magmy 3,9m duo 100g i heavy 150g. Kolega na odległościach o których piszesz, poławia leszcze na MS Range Econ Nx 3,9m/150g i jest wniebowzięty możliwościami katapultowania zestawów tą wędką, ale powtarzam - to nie moja opinia, tylko "autopsja pośrednia" ;)

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 875
  • Reputacja: 393
Odp: Dystans 100 m - feeder czy karpiówka?
« Odpowiedź #12 dnia: 08.10.2020, 23:26 »
Feeder 3,90 w miarę cienka żyłka do tego strzałówka z pletki, kołowrotek np ultegra 5500 xtd i 100m będzie osiągalne.

Offline Zbigniew Studnik

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 035
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
  • No kill
  • Lokalizacja: Rybnik
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Dystans 100 m - feeder czy karpiówka?
« Odpowiedź #13 dnia: 09.10.2020, 05:57 »
Michał szkoda że nie mieszkasz bliżej bo wtedy mógłbyś przetestować sobie większą część dystansowego sprzętu feederowego na rynku :P 80 procent mojego łowienia to feedery 420 i bardzo mi one pasują ale tak jak nie raz rozmawialiśmy to spora inwestycja a może okazać się że nie spodoba ci się takie łowienie. 100 m bulletem będzie meczeniem się niezależnie od sprzętu lepsze są windowy lub dystansowe metody.

Offline Mikołaj Burkiewicz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 697
  • Reputacja: 116
Odp: Dystans 100 m - feeder czy karpiówka?
« Odpowiedź #14 dnia: 09.10.2020, 09:29 »
Polecam feeder 4.2 tak jak Zbyszek. Holowanie leszczy 40-50 cm na karpiówce raczej Ci przyjemności nie sprawi. Przy DOBREJ TECHNICE i właściwym zestawie 90-100 m będziesz w stanie osiągnąć powtarzalnie i miarę celnie.