Autor Wątek: Delikatne brania jesiotra na method feeder. Kiedy zacinać?  (Przeczytany 3186 razy)

Offline KamilR

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 154
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdańsk ale szwędam się wszędzie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Temat zakładam z prośbą o waszą radę czy wskazówki.
Podsumowując mój sezon, zauważam jeden problem który mnie trapi. Jak wspomniałem w temacie tego wątku, są nim delikatne brania jesiotra i moment zacięcia.
Wielokrotnie miałem sytuację kiedy ryba pociągała za przynętę, były bardzo lekkie szarpnięcia i po pewnym momencie puszczała. Gdy próbowałem ciąć na tym etapie, większość zacięć była pusta. Gdy czekałem dłużej i branie było mocniejsze i wyraźne ryba siedziała na haku. Niestety dużo więcej mam wspomnianych pociągnięć i pozostawienia przynęty bez konkretnego brania. Wydaje mi się, że jesiotry czując opór puszczają przynętę, nie połykając jej głębiej. Zauważyłem również, że osoby łowiące karpiówkami z wolnym biegiem mają dużo większą efektywność zacięć. Tak jakby ryba nie czując oporu bardziej zdecydowanie pobierała przynętę.
Czy delikatniejsza szczytówka może wpłynąć na sposób pobierania przynęty ? Od razu napiszę, że łowię dosyć lekkimi feederami do 45 i 60 gram ze szczytówką 2-2,5 oz. Zestaw mam montowany przelotowo.
Może mam za małe haki rozmiar 12-14 ?
A może macie podobne problemy ?
Z góry dzięki za pomoc.

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Delikatne brania jesiotra na method feeder. Kiedy zacinać?
« Odpowiedź #1 dnia: 05.11.2020, 23:51 »
Spróbuj podajnik zablokować od góry stoperem, ryby same powinny się zaciąć. Ja tak łowię i żadnych problemów z jesiotrami nie mam.
Te obserwowane przez Ciebie szarpnięcia z pustymi zacięciami to znak że ryba cały podajnik przesuwa po dnie a haka wcale w pysku nie ma, lub też ryby na żyłkę napływają. Duży jesiotr to i może cały podajnik zassać, tak mi się zdaje.
Często się zdarzają brania do brzegu luzujące szczytówkę, jak i brania delikatne w postaci wygięcia szczytówki i delikatnego szarpania.
Gwałtownie zluzowanie szczytówki podnosimy wędkę, wygięcie i szarpanie też podnosimy.
Generalnie z zablokowanym podajnikiem ryba sama się zatnie wystarczy tylko podnieść wędkę w odpowiednim momencie, na przelocie też ryba się zatnie sama ale rzadziej. Zdążają się też brania gwałtowne podobne do karpiowych, których pominąć się nie da, jednak w większości przypadków na feeder brania jesiotra są delikatne.
Paweł

Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 018
  • Reputacja: 707
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Delikatne brania jesiotra na method feeder. Kiedy zacinać?
« Odpowiedź #2 dnia: 06.11.2020, 06:10 »
Świetnie to Paweł zobrazowałeś 👍
Od siebie dodam że skuteczność zacięcia zależy też od rodzaju przynęty i jej konsystencji.
Na przynęty twarde,(dumbels, kulka czy pelet), brania są bardziej zdecydowane a skuteczność zacięcia oceniam na 80%.
Natomiast na przynęty miękkie (ser, wątroba, śledź itp.) brania są czasem dużo bardziej chimeryczne, niejednokrotnie przypominające napłynięcie na żyłkę lub delikatne pulsowanie szczytówki (oczywiście są też brania zdecydowane). Zacięcie takiego brania to kwestia wyczucia chwili, a jego skuteczność oceniam na 40 - 50%.
Oczywiście każdy może mieć inne proporcje w skuteczności zacięć brań jesiotra, jednak powyższe sytuacje zdarzają mi się bardzo często przy nastawianiu się na pinokia 😉
Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 681
  • Reputacja: 1981
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Delikatne brania jesiotra na method feeder. Kiedy zacinać?
« Odpowiedź #3 dnia: 06.11.2020, 07:34 »
Przy jesiotrach należy rozumieć, że położenie otworu gębowego sprawia, że ryba znajduje się nad podajnikiem. I może go przesuwać bądź płetwami dotykać żyłki, przez co są charakterystyczne wskazania. Najlepiej jest poczekać na konkretne branie, oznaczające zassanie przynęty. Jesiotr raczej nie ma jak się przyjrzeć przynęcie, za to bada ją wąsami pełnymi receptorów. Ciekawe czy odróżnia tu jakoś pułapkę? Prawdopodobnie nie, dlatego przychylam się do zdania, że on po prostu wcina to co przy podajniku. Zapewne lepiej zassie waftersa niż przynętę tonącą.
Lucjan

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 936
  • Reputacja: 414
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Delikatne brania jesiotra na method feeder. Kiedy zacinać?
« Odpowiedź #4 dnia: 06.11.2020, 08:15 »
Na przynęty twarde,(dumbels, kulka czy pelet), brania są bardziej zdecydowane a skuteczność zacięcia oceniam na 80%.
Natomiast na przynęty miękkie (ser, wątroba, śledź itp.) brania są czasem dużo bardziej chimeryczne, niejednokrotnie przypominające napłynięcie na żyłkę lub delikatne pulsowanie szczytówki (oczywiście są też brania zdecydowane). Zacięcie takiego brania to kwestia wyczucia chwili, a jego skuteczność oceniam na 40 - 50%.


Ja łowię sporo jesiotrów, na 6 różnych łowiskach (na 2 mam dobre wyniki). W miarę możliwości poluje na sztuki 7kg+ i takich mi wpada ok. 60% (do 11 kg, większych nie złowiłem). Łowię na 4 sposoby - zależy od pory roku, łowiska i konkretnego stanowiska, przynęta zawsze na włosie:
- ciężka metoda zestaw zablokowany
- lekka metoda przelot, blokada ok 30 cm dalej
- tradycyjny ciężarek, zablokowany
- tradycyjny ciężarek, przelotowy, blokada ok 30 cm dalej.
Przynety podobne jak Patryk.
U mnie średnia skuteczność zacięć w przedziale 25% (przynęty miękkie) - 50% (metoda).

Kiedy zacinać? Generalnie jak mam wyjazd lub przytrzymanie przy kiju, lub opad sygnalizatota w dół to podnosze kij do góry. Na drobne rychy sygnalizatorów raczej nie reaguję, nic mi to nie daje.
;)

Offline carl23

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 440
  • Reputacja: 261
  • to zwykły kłamca z wielkim ego jest...
Odp: Delikatne brania jesiotra na method feeder. Kiedy zacinać?
« Odpowiedź #5 dnia: 06.11.2020, 08:49 »
Najprostsza rada-reagować tylko na konkretne branie albo do brzegu, wtedy poznasz po całkowicie zluzowanej żyłce, albo odjeździe. Wszystkie delikatne wskazania to kręcenie się ryb wokół podajnika lub cmokanie, jesiotr raz że otwór gębowy ma od dołu jak Luk pisał a dwa, że rozwija mu się w charakterystyczny rulonik, więc często on bada wąsikami rozwijając i zwijając pyszczek wtedy przynęta, a czasami cały podajnik rusza się na dnie. Po prostu na łowisku z jesiotrami nie ma co przejmować się podszarpywaniem a'la płociowo-wzdręgowym tylko cierpliwie poczekać na konkretne branie, którego nie przegapisz.

Offline Mikołaj Burkiewicz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 697
  • Reputacja: 116
Odp: Delikatne brania jesiotra na method feeder. Kiedy zacinać?
« Odpowiedź #6 dnia: 06.11.2020, 08:51 »
Ta "delikatne brania" to są najprawdopodobniej obcierki

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 254
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Delikatne brania jesiotra na method feeder. Kiedy zacinać?
« Odpowiedź #7 dnia: 06.11.2020, 08:53 »
Przy skuteczności zacięć duże znaczenie ma też rozmiar haka. Ja łowiąc jesiotry mam zawsze największe haki z mojego arsenału, czyli rozmiar 10, który gwarantuje mi w maore dobre zacięcie, plus dobrze trzyma rybę. Mniejsze haki to najczęściej spinki, na co ma wpływ specyficzny pysk jesiotra, twardy, pomarszczony, z licznymi fałdami.

Przy delikatnych braniach blisko brzegu, gdy mam 80% przekonania że to jesiotr, daje mu chwilę pobuszować nim rozpocznę hol. Kipisz jaki on musi robić podczas żerowania sprawia, że robi się tam niezły bigos. Pomoc wydatnie może tutaj wydłużenie przyponu z klasycznych 10 cm do nawet 15 czy 20 cm w przypadku klasycznej metody. Wtedy mamy dużo większą szansę że nasza przynęta w tej burzy podwodnej trafi do jego pyska i uda się zaciąć w momencie gdy jest ona już głęboko w pysku a nie zahaczona o zewnętrzna wargę.
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Delikatne brania jesiotra na method feeder. Kiedy zacinać?
« Odpowiedź #8 dnia: 06.11.2020, 10:03 »
Długi przypon raczej nie będzie pomagał rybie w znalezieniu przynęty z hakiem. Podczas buszowania w podajniku i wachlowania płetwami hak z przynętą na przyponie 20 cm oddali się od podajnika i rybie może być ciężko znaleźć przynętę, może 15 cm bym zastosował max, ale osobiście zawsze stosuje 10 cm
Paweł

Offline Morgoth13

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 446
  • Reputacja: 163
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
Odp: Delikatne brania jesiotra na method feeder. Kiedy zacinać?
« Odpowiedź #9 dnia: 06.11.2020, 10:20 »
Poczekajcie, aż wypowiedzą się Fisha (zwycięzca zawodów na zlocie na Sielskiej Wodzie) oraz Mosteque (innowacyjne łowienie :) ).
Pozdrawiam
Mirek

Offline ledi12

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 401
  • Reputacja: 225
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Delikatne brania jesiotra na method feeder. Kiedy zacinać?
« Odpowiedź #10 dnia: 06.11.2020, 10:22 »
Ja mam prosty sposób na jesiotra, który jak na razie się sprawdza. Kiedy widzę, że szczytówka progresywnie pracuje przez dłuższą chwilę (nie tylko pojedyncze piknięcia) to zacinam. Ostatni jesiotr brał w taki sposób, że bardzo delikatnie uginał szczytówkę przez ok 5 sek.
Metodowy karpiarz
---------------------
Sum -> 22 kg
Karp -> 20 kg
Jesiotr -> 12 kg
Amur -> 10 kg

Offline grzegorz88

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 187
  • Reputacja: 139
Odp: Delikatne brania jesiotra na method feeder. Kiedy zacinać?
« Odpowiedź #11 dnia: 06.11.2020, 11:00 »
U mnie zazwyczaj brania jesiotra to delikatne drganie szczytówki, coś jak branie małego białorybu. Jednostajne mocne przygięcia to zazwyczaj podpinki za płetwy kończące się stratą ryby. Zdarzają się mocne odjazdy ale to przeważnie po przegapieniu pierwszej fazy brania. Za to majestatyczne pulsowanie to zawsze w 100% było ocieranie się o żyłkę.
Po przerzuceniu masy jesiotrów na Sielskiej skuteczność zacięć miałem z 90%. Teraz łowiac na innych łoeiskach nie mam problemu odróżnić brania karpia od jesiotra.

Offline KamilR

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 154
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdańsk ale szwędam się wszędzie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Delikatne brania jesiotra na method feeder. Kiedy zacinać?
« Odpowiedź #12 dnia: 06.11.2020, 15:14 »
Świetnie, dziękuję za ciekawe spostrzeżenia.
W weekend postaram się na jednej wędce przyblokować podajnik i zobaczę jaki będzie efekt.
Postaram się również bardziej skupić na braniach i wyselekcjonować te przyginające szczytówkę z jednoczesnym drganiem.
Niestety czekanie na zdecydowane branie b. często kończy się brakiem jakiegokolwiek brania. Ryba odpływa. Czekam jeszcze z 5 min jeżeli nie ma kolejnych wskazań przerzucam ponownie.

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Delikatne brania jesiotra na method feeder. Kiedy zacinać?
« Odpowiedź #13 dnia: 06.11.2020, 16:21 »
Spróbuj na waftersy są neutralne z odpowiednio dobranym hakiem, rybie powinno być łatwiej połknąć. Ja to dużo jesiotrów na kukurydzę waniliową CUKK  złowiłem  albo na zwykła konserwową na włosie. Ostatnio to na jedno ziarno kukurydzy ze słoika CUKK lub traper  przebite wzdłuż i hak rozmiar 10 drennan wide gape special z mikrozadziorem.
Paweł