Autor Wątek: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź  (Przeczytany 1893545 razy)

Offline Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 840
  • Reputacja: 311
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #10785 dnia: 27.09.2020, 13:48 »
Na cokolwiek bym nie łowił metoda, feeder, karpiówka - zawsze składam zestawy na łowisku. Do tego zawsze po skończonym wędkowaniu (zależy od czasu) nad wodą, w domu czyszczę cały sprzęt.
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Offline Ben

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 435
  • Reputacja: 51
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolica Koszalina
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #10786 dnia: 27.09.2020, 14:30 »
Bardzo dawno temu wyrobiłem sobie nawyk, że przypon po łowieniu oraz pętelki ITP i TD po łowieniu przewiązuję na nowo. Dotyczy to metody i wagglera obecnie, kiedyś zaś gruntówki i tyczki - zwanej batem obecnie. Dzięki Koledzy za odpowiedzi i podpowiedzi :) czyli czeka mnie zakup nowego Match'a oraz pokrowca, najlepiej dwukomorowego żeby zmniejszyć ilość "gratów".
pozdrawiam Benon

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 508
  • Reputacja: 216
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #10787 dnia: 27.09.2020, 15:16 »
Pany, jak wynika z Waszego dłuższego korzystania z różnych kołowrotów? Lepiej jest jak korbkę składa/rozkłada się w wyniku naciśnięcia przycisku (jak np. w Ryobi Ecusima) czy w wyniku zakręcania/odkręcania śruby mocującej korbkę (np. Okuma Custom Black Feeder, Dragon MegaBAITS-ELITE-FR)?
Podobny mechanizm mam kołowrotku Cormorana Cormaxx BR 5A. Działa już 13 lat! Używam go do łowienia rzece z koszykami 50-90g, więc lekko nie ma. Wydaje mi się, że rozmiarów do 4000 to bardzo dobre rozwiązanie. A śrubkę można zawsze zgubić, jak się za mocno odkręci.
A dla kołowrotków o rozmiarach 5500 czy 6000 taki mechanizm będzie się sprawdzał czy lepiej zaopatrzeć się w kołowrotek ze składaną korbką w wyniku odkręcania/zakręcania śrubki mocującej korbkę?
Marcin

Offline mrucin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 520
  • Reputacja: 56
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #10788 dnia: 27.09.2020, 15:59 »
Pany, jak wynika z Waszego dłuższego korzystania z różnych kołowrotów? Lepiej jest jak korbkę składa/rozkłada się w wyniku naciśnięcia przycisku (jak np. w Ryobi Ecusima) czy w wyniku zakręcania/odkręcania śruby mocującej korbkę (np. Okuma Custom Black Feeder, Dragon MegaBAITS-ELITE-FR)?
Podobny mechanizm mam kołowrotku Cormorana Cormaxx BR 5A. Działa już 13 lat! Używam go do łowienia rzece z koszykami 50-90g, więc lekko nie ma. Wydaje mi się, że rozmiarów do 4000 to bardzo dobre rozwiązanie. A śrubkę można zawsze zgubić, jak się za mocno odkręci.
A dla kołowrotków o rozmiarach 5500 czy 6000 taki mechanizm będzie się sprawdzał czy lepiej zaopatrzeć się w kołowrotek ze składaną korbką w wyniku odkręcania/zakręcania śrubki mocującej korbkę?
A widziałeś taki mechanizm w dużych kołowrotkach, bo ja jakoś nie kojarzę?

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 508
  • Reputacja: 216
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #10789 dnia: 27.09.2020, 16:08 »
Pany, jak wynika z Waszego dłuższego korzystania z różnych kołowrotów? Lepiej jest jak korbkę składa/rozkłada się w wyniku naciśnięcia przycisku (jak np. w Ryobi Ecusima) czy w wyniku zakręcania/odkręcania śruby mocującej korbkę (np. Okuma Custom Black Feeder, Dragon MegaBAITS-ELITE-FR)?
Podobny mechanizm mam kołowrotku Cormorana Cormaxx BR 5A. Działa już 13 lat! Używam go do łowienia rzece z koszykami 50-90g, więc lekko nie ma. Wydaje mi się, że rozmiarów do 4000 to bardzo dobre rozwiązanie. A śrubkę można zawsze zgubić, jak się za mocno odkręci.
A dla kołowrotków o rozmiarach 5500 czy 6000 taki mechanizm będzie się sprawdzał czy lepiej zaopatrzeć się w kołowrotek ze składaną korbką w wyniku odkręcania/zakręcania śrubki mocującej korbkę?
A widziałeś taki mechanizm w dużych kołowrotkach, bo ja jakoś nie kojarzę?
Korbka rozkładana/składana na śrubę np. Okuma Custom Black Feeder. Korbka rozkładana/składana na przycisk np. Okuma Longow czy Pulzar.
Marcin

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #10790 dnia: 27.09.2020, 16:22 »
Marcin najlepszym rozwiązaniem jest młynek z korbą wkręcaną,Flagman sherman pro 5000 ma bodajże taką  dla przykładu ;),mam Penny i Daiwe fuego lt 4000 z takim rozwiązaniem ,mam również Daiwe ninja match feeder lt ze składaną rączką i myślę że z biegiem czasu luzy na pewno tu wystąpią ;)

Offline KamilR

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 828
  • Reputacja: 154
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gdańsk ale szwędam się wszędzie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #10791 dnia: 27.09.2020, 18:12 »
Ktoś wie ile waży koszyczek Jaxona (szklanka) 54mm, wypełniony ziemią?
Akurat miałem otwarty worek ziemii torfowej od Górka. Pełen koszyk nabity wyszedł 96 gram.
Ale to jest najlżejsza ziemia. Nie wiem jakiej będziesz używał.

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 340
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #10792 dnia: 27.09.2020, 20:10 »
Nigdy nie rozkładam na łowisku wędek do zera i nie składam ich ponownie na następnej sesji. Szkoda mi na to czasu. Przewożę je w pokrowcach z kołowrotkami i przewleczoną żyłką. Do metody, odpinam dopinkę z przyponem, zostaje krętlik z agrafką. Spławik - odpinam tylko spławik. W domu robię szczegółowy przegląd zestawów. W przypadku feedera z czasem użytkowania trzeba wymienić początkowy, zużyty odcinek żyłki głównej ale staram się to robić w domu chociaż czasem trzeba na łowisku, kiedy żyłka do feedera zaczyna skrzypieć albo haczyć przy wyrzucie. Zignorowanie tego objawu daję dużą szansę urwania szczytówki przy następnym rzucie.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 340
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #10793 dnia: 27.09.2020, 21:18 »
Pany, jak wynika z Waszego dłuższego korzystania z różnych kołowrotów? Lepiej jest jak korbkę składa/rozkłada się w wyniku naciśnięcia przycisku (jak np. w Ryobi Ecusima) czy w wyniku zakręcania/odkręcania śruby mocującej korbkę (np. Okuma Custom Black Feeder, Dragon MegaBAITS-ELITE-FR)?
Podobny mechanizm mam kołowrotku Cormorana Cormaxx BR 5A. Działa już 13 lat! Używam go do łowienia rzece z koszykami 50-90g, więc lekko nie ma. Wydaje mi się, że rozmiarów do 4000 to bardzo dobre rozwiązanie. A śrubkę można zawsze zgubić, jak się za mocno odkręci.
A dla kołowrotków o rozmiarach 5500 czy 6000 taki mechanizm będzie się sprawdzał czy lepiej zaopatrzeć się w kołowrotek ze składaną korbką w wyniku odkręcania/zakręcania śrubki mocującej korbkę?
A widziałeś taki mechanizm w dużych kołowrotkach, bo ja jakoś nie kojarzę?
Korbka rozkładana/składana na śrubę np. Okuma Custom Black Feeder. Korbka rozkładana/składana na przycisk np. Okuma Longow czy Pulzar.
Najlepsze są korbki wkręcane, dają najmniej luzów. Mam dwie Daiwy Fluego LT, gdzie korbka nie jest składana, można ją w stanie niezłożonym przewozić z kołowrotkiem, jeśli pokrowiec na to pozwala, u mnie pozwala albo odkręcać i pilnować, żeby się nie zgubiła. W Penn mam wkręcaną korbkę ale po odkręceniu kilku zwojów można ją złożyć. Też żadnych luzów.
W większości budżetowych kołowrotków jest korbka wkładana i kontrowana śrubą z drugiej strony. Po zluzowaniu śruby, korbkę można złożyć. Tu już jest trochę gorzej ale zależy to od wykonania kołowrotka. W większości kołowrotków nie natrafiłem na problemy z luzami na korbce, wyjątkiem jest "stara" Daiwa Ninja Feeder 4012A, kupiona w styczniu 2019, gdzie luzy na korbce są już znaczne i nawet mnie zaczynają denerwować. Dla porównania stary "czarnuch" Shimano z lat 90tych ub. wieku takich luzów nie ma.
Co do korbki składanej na klik, to mam tylko jeden, też zabytek z lat 90tych ub. wieku DAM Quick Finessa II 230M, używany do spławika i pickera. Teraz to już schrot, kiepskie hamulce i rzężąca przekładnia ale luzów na korbce nie zauważam. To szybkie składanie korbki jednym klikiem bardzo mi się podobało.
Trochę napisałem ale wracając do Twojego pytania, to zależy od jakości wykonania danego kołowrotka. Generalnie, im mniej elementów, tym mniejsze luzy ale nawet bardziej skomplikowana a le lepiej dopracowana konstrukcja może byś lepsza od tej prostszej zrobionej byle jak.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #10794 dnia: 27.09.2020, 21:38 »
Jakie macie opinie na temat przyponów gotowych z hakami w rozmiarach 22-18 na krążkach długości 60-100 cm od popularnych firm. Mam na myśli: Matrix, Browning, Preston, Guru, czy trochę krótsze Drennana.
Stosujecie gotowce? Jak się sprawdzają?
Marcin

Offline Jurek z Warszawy

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 856
  • Reputacja: 156
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tylko wody PZW- no kill
  • Lokalizacja: Warszawa-Żoliborz
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #10795 dnia: 27.09.2020, 21:55 »
Jokers24 to pierwszy z opisywanych sklepów z żywą ochotką na wagę a czy ktoś może podrzucić link do drugiego sklepu który też był opisywany na forum ?
2021r.karp-91,88 cm
2022r. karp 83,68 cm
           karaś srebrzysty 39cm
2023r.- brak wyników


Offline zgrozik

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 588
  • Reputacja: 141
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Debeściaki
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Piotr

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #10798 dnia: 27.09.2020, 22:29 »
A co z jokersem24? Jakieś zastrzeżenia?
Czy jak zamówię tam paczkę do 12 w czwartek, dojdzie do mnie w piątek?
Marcin

Offline MaRaS!

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 565
  • Reputacja: 62
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Nowogard
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #10799 dnia: 29.09.2020, 18:33 »
Panowie szukam pokrowca Daiwa N'Zon 2+2 Rod Bag - 180cm  ciężko z dostępnością a jak już się gdzieś trafi to znowu cena trochę wysoka. Może ktoś ma namiar w jakim sklepie jest w atrakcyjnej cenie ? jak się nie znajdzie to cóż i tak zamówię ;)