Autor Wątek: Wyniki nad wodą 2017  (Przeczytany 773936 razy)

Offline fEeDeReK

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 248
  • Reputacja: 60
  • Wędkuj, a będą ryby :))))
  • Lokalizacja: Zamojszczyzna
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Wyniki nad wodą 2017
« Odpowiedź #3585 dnia: 01.07.2017, 21:24 »
Spójrz jaki karaś pospolity jest krępy.

 A nigdy w swojej karierze nie łowiłem tak podłużnych. A troche lat już je łowie. Najprosciej było by poznać po płetwie grzbietowej , ale jej nie widać.
Moim zdanie japoniec na 100%

Dzięki za poświęconą chwilę :) Faktycznie różnica jest widoczna... Ciekawe tylko skąd te złoty kolor..?

Słyszałem kiedyś o krzyżówce karasia pospolitego i japońca... Twoim zdaniem że to może być coś takiego?

Nie zrobiłem też zdjęcia wzdrędze chwyconej też dzisiaj, miała żywo złoty kolor, jak sztabka złota... Wszystko to bardzo dziwne dla mnie jest...

Może w tym stawie jest zatopiony złoty pociąg :D I wszystko farbuje na złoto 8)
Spoko ;)
Szczególnie w torfiastych , płytkich , zamulonych wodach takowy kolor występuje .
I
Feeder & spinning

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wyniki nad wodą 2017
« Odpowiedź #3586 dnia: 01.07.2017, 21:54 »
Karaś jest tak wygrzbiecony, jeśli w środowisku występuje duży  drapieżnik.  Czy to japoniec, czy pospolity.
Jedyną różnica jest kształt płetwy grzbietowej. Pospolity ma wypukłą, japoniec wklęsłą.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Marcin

Offline s7

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 9 624
  • Reputacja: 441
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Stolica Pyrlandii
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wyniki nad wodą 2017
« Odpowiedź #3587 dnia: 01.07.2017, 21:58 »

GŁOSUJESZ DECYDUJESZ!               GŁOSUJESZ DECYDUJESZ!              GŁOSUJESZ DECYDUJESZ!               GŁOSUJESZ DECYDUJESZ!              GŁOSUJESZ DECYDUJESZ!             GŁOSUJESZ DECYDUJESZ!                                   ZAGŁOSOWAŁEŚ? - TAK, TO MAMY DLA CIEBIE JUŻ NIEDŁUGO JESZCZE MINI KONKURS :)           ZAGŁOSOWAŁEŚ? - TAK, TO MAMY DLA CIEBIE JUŻ NIEDŁUGO JESZCZE MINI KONKURS :)   
Robert

Offline Fisha

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 020
  • Reputacja: 86
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Rybnik
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wyniki nad wodą 2017
« Odpowiedź #3588 dnia: 01.07.2017, 22:19 »
Karaś jest tak wygrzbiecony, jeśli w środowisku występuje duży  drapieżnik.  Czy to japoniec, czy pospolity.
Jedyną różnica jest kształt płetwy grzbietowej. Pospolity ma wypukłą, japoniec wklęsłą.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
A jak w środowisku występuje sklep drapieżnik? :)

Kadłubek

  • Gość
Odp: Wyniki nad wodą 2017
« Odpowiedź #3589 dnia: 01.07.2017, 22:32 »
A odpowiednich rozmiarów by zjeść karasia którego złowiłeś? Zawsze są jakieś mutacje genetyczne, uwarunkowania środowiskowe etc.

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wyniki nad wodą 2017
« Odpowiedź #3590 dnia: 01.07.2017, 23:06 »
Karaś jest tak wygrzbiecony, jeśli w środowisku występuje duży  drapieżnik.  Czy to japoniec, czy pospolity.
Jedyną różnica jest kształt płetwy grzbietowej. Pospolity ma wypukłą, japoniec wklęsłą.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
A jak w środowisku występuje sklep drapieżnik? :)
To trzeba mieć dużo złotych, które nie są aż tak pospolite...

Gdzieś w jakiejś mądrej książce czytałem o uwarunkowaniach budowy karasia. Ryba się wygrzbieca, aby być trudną do połknięcia.
Karaś to naprawdę zadziwiająca ryba.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Marcin

Offline siwek219

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 82
  • Reputacja: 8
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Płock
  • Ulubione metody: spinning
Odp: Wyniki nad wodą 2017
« Odpowiedź #3591 dnia: 02.07.2017, 08:59 »
Witam fajnie łowicie Panowie. U mnie ostatnio słabo tylko rybki w rozmiarze sportowym jak na foto. Czekam na jakiegoś fajnego miśka , może będzie dane w końcu powalczyć z większą zwierzyną . :D Sprzętowo jakiś feederek po przejściach i kulki po terminie o smaku kryla 10mm :D
Robert

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Wyniki nad wodą 2017
« Odpowiedź #3592 dnia: 02.07.2017, 09:23 »
Piękny karpik.

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 938
  • Reputacja: 414
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Wyniki nad wodą 2017
« Odpowiedź #3593 dnia: 02.07.2017, 09:36 »
Karpik nietypowy. Ciekawy kształt.
Jędrula: odpowiedź na wcześniejsze pytanie, które zauważyłem - byłem z Maćkiem.
;)

Offline fEeDeReK

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 248
  • Reputacja: 60
  • Wędkuj, a będą ryby :))))
  • Lokalizacja: Zamojszczyzna
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Wyniki nad wodą 2017
« Odpowiedź #3594 dnia: 02.07.2017, 10:09 »
Karaś jest tak wygrzbiecony, jeśli w środowisku występuje duży  drapieżnik.  Czy to japoniec, czy pospolity.
Jedyną różnica jest kształt płetwy grzbietowej. Pospolity ma wypukłą, japoniec wklęsłą.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Karaś pospolity zwany złotym zawsze jest wygrzbiecony , i nie ma na to wpływu żadna teoria o drapieżnikach . Łowiłem ryby 7,8cm z naturalnego tarła , które również były takie .
Przecież na szczupaka , który jest najpospolitszym taka teoria się nie sprawdzi , ta ryba atakuje , a dopiero później myśli czy to zmieści w pysku , częściej nie myśli i pcha do ryja wszystko.

Podłużny kształt japońców bierze się raczej z płytkiej wody i formy głodowej czyli łeb i ogon.
Feeder & spinning

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Wyniki nad wodą 2017
« Odpowiedź #3595 dnia: 02.07.2017, 10:14 »
"Wyższe są odważniejsze

Obrona przed drapieżnikami stanowi, obok zdobywania pokarmu i rozrodu, najważniejszy cel w życiu każdego organizmu. Karasie zapewniają sobie bezpieczeństwo na kilka sposobów.

Ryby drapieżne mimo woli powiadamiają otoczenie o swojej obecności, ponieważ wydzielają do wody różne substancje chemiczne. Gdy karasie odbiorą taki sygnał, kryją się wśród podwodnej roślinności i w bezruchu przeczekują niebezpieczeństwo. W ten sposób zmniejszają ryzyko przypadkowego spotkania z prześladowcą. Jeżeli atak grozi im na otwartej przestrzeni, zagłębiają się w dnie, by zniknąć drapieżnikowi z oczu.

W interesujący sposób karasie zabezpieczają się przed atakiem mogącym nastąpić w przyszłości. Jeżeli zagrożenie ze strony drapieżników jest duże i trwa długo, to wysokość ich ciała się zwiększa. Szczupakowi lub innemu rybożercy trudniej taką wysoką zdobycz przełknąć, a czasem staje się to całkiem niemożliwe. W zbiornikach, w których drapieżników nie ma, karasie są wyraźnie niższe. Co ciekawe, za ten zadziwiający efekt odpowiedzialne są te same związki chemiczne, tak zwane substancje alarmowe, które powodują, że w obliczu zagrożenia karasie przestają się poruszać. Wygrzbiecone ryby, co wydaje się logiczne, mniej się przejmują obecnością drapieżników i nie zamierają ze strachu wśród roślinności, jak ich mniejsi pobratymcy."

http://www.wedkarz.pl/wp-webapp/article/2803

Co do biologicznych ciekawostek mam pamięć.. :) wystarczy poszukać.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
Marcin

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Wyniki nad wodą 2017
« Odpowiedź #3596 dnia: 02.07.2017, 10:18 »
Karaś jest tak wygrzbiecony, jeśli w środowisku występuje duży  drapieżnik.  Czy to japoniec, czy pospolity.
Jedyną różnica jest kształt płetwy grzbietowej. Pospolity ma wypukłą, japoniec wklęsłą.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Karaś pospolity zwany złotym zawsze jest wygrzbiecony , i nie ma na to wpływu żadna teoria o drapieżnikach . Łowiłem ryby 7,8cm z naturalnego tarła , które również były takie .
Przecież na szczupaka , który jest najpospolitszym taka teoria się nie sprawdzi , ta ryba atakuje , a dopiero później myśli czy to zmieści w pysku , częściej nie myśli i pcha do ryja wszystko.

Podłużny kształt japońców bierze się raczej z płytkiej wody i formy głodowej czyli łeb i ogon.

Kształt karasia właśnie się zmienia, w zależności od warunków. Dokładnie obecność drapieżników ma na to wpływ, ponieważ karaś ma wielką zdolność do dopasowywania się do warunków. Tak przynajmniej twierdzą ichtiolodzy i część wędkarzy - 'karasiowców', w tym autor książki o karasiu pospolitym Peter Rolfe (Crock of Gold: Seeking the Crucian Carp).

Federek, nie wiem czy Twoje doświadczenia nie wypływają z łowienia w jednym rejonie, stąd wszystkie karasie są silnie wygrzbiecone. Ryby będą wykazywały podobna budowę w danym zbiorniku, jeżeli łowisz wygrzbiecone, to znaczy, ze nie będzie tam raczej podłużnych. Poza tym ile drapieżnika jest w polskich wodach dobrze wiemy :)
Lucjan

Offline fEeDeReK

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 248
  • Reputacja: 60
  • Wędkuj, a będą ryby :))))
  • Lokalizacja: Zamojszczyzna
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Wyniki nad wodą 2017
« Odpowiedź #3597 dnia: 02.07.2017, 10:28 »
4 odmienne wody , na jakich łowie i wszędzie są identyczne coś w tym jest.
Przecież szczupak wpierdzieli i karasia bez trudu. Oprócz książek , jest jeszcze praktyka nad wodą . Ale co ja tam wiem , za rzadko wędkuje . :P
 A najlepsze jest , że w jednej wodzie drapieżnik stoi na poziomie 30 cm pistoletów. Więc według tego ryby powinny być podłużne .
Feeder & spinning

Kadłubek

  • Gość
Odp: Wyniki nad wodą 2017
« Odpowiedź #3598 dnia: 02.07.2017, 10:39 »
Żeby nie było, że to wszystko takie proste: naukowcy to badali (jak pisał Katmay) i jak do karasi "podłużnych" dali drapieżnika to wszystkie się "wygrzbieciły".

Więc proces naturalny i odwracalny.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 698
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Wyniki nad wodą 2017
« Odpowiedź #3599 dnia: 02.07.2017, 10:49 »
4 odmienne wody , na jakich łowie i wszędzie są identyczne coś w tym jest.
Przecież szczupak wpierdzieli i karasia bez trudu. Oprócz książek , jest jeszcze praktyka nad wodą . Ale co ja tam wiem , za rzadko wędkuje . :P
 A najlepsze jest , że w jednej wodzie drapieżnik stoi na poziomie 30 cm pistoletów. Więc według tego ryby powinny być podłużne .

Nie za rzadko (raczej za często 8) ) - ale w tym samym miejscu. Poza tym nie wierzę, że masz sporą ilość drapieżnika, no chyba, że nie łowisz w Polsce. Dlatego wędkujesz nie dość, że na podobnych wodach, to z taka samą zawartością drapieżnika - czyli skromną, więc warunki są zbliżone. Ja łowiłem różne karasie, od maksymalnie wygrzbieconych, po bardziej podłużne. 

Lucjan