Autor Wątek: Efekt bezmyślnego zacinania  (Przeczytany 10135 razy)

Offline JKarp

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 386
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Legionowo
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Efekt bezmyślnego zacinania
« Odpowiedź #30 dnia: 24.11.2017, 09:29 »
Janusz, z całym szacunkiem, ale wg mnie nie łowiłeś z małymi, cienkimi haczykami, powtarzasz natomiast jakiś mit o ich szkodliwości. Cholera wie, kto go stworzył. Z ręką na sercu mogę stwierdzić, na podstawie swojego doświadczenia, że małe haki wcale nie szkodzą rybom, duże zaś juz tak, w tym roku przeskoczyłem na większe numeracje w związku ze skupieniem się na grubej Metodzie. Jak pisałem, często kontuzje spowodowane nie są hakiem, ale podbierakiem i sposobem odhaczania ryby, zwłaszcza przy push stopach lub siatkach w które wbija się hak, szczególnie z zadziorem. Jak karp machnie łbem, leżąc na przyponie lub hak jest wbity w siatkę bądź push stop zamota się w oczka - rozcina sobie pysk. Tutaj plecionka wymiernie pomoże, bo gruba żyłka nie ma aż takich właściwości 'tnących'.

Ponadto rozcinanie o którym piszesz to całkiem co innego, dotyczy ono rozcinania skóry wewnątrz pyska. Firmy produkujące haki karpiowe 'cienkie' (polecam zobaczyć jak się nazywają, bo mają nazwę carp, są nawet tak małe jak nr 18!) doskonale wiedzą, że drut nie może być taki, aby rozcinał pysk rybie. Gdyby coś takiego miało miejsce, byłaby spora dyskusja i zapewne jakieś zmiany, zapewniam, że Drennan, mając fabrykę w Japonii, zmieniły to, tak aby nie powodować kontuzji ryb. Inne firmy też biorą haki z Japonii i się tego trzymają, te z Polski zaś często oferują badziewie, które się wyprostuje a nie rozetnie. Miałem może kila przypadków rozcięcia pysków przez hak, ale dwa razy to były klenie, raz karp i nie wiem jak się to stało. To jest więc baaardzo rzadki przypadek.

Nie twierdzę wcale, że haki karpiowe są gorsze, bo bardziej kaleczą, na pewno jednak powodują większe obrażenia te z zadziorami, i często czarne lub ciemne miejsca po ranach na rybim pysku, to ich sprawka. Odkażacze często niewiele dają.

Łowiłem Luk i widziałem na komercjach co robią małe haki.
JKarp

Offline JKarp

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 386
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Legionowo
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Efekt bezmyślnego zacinania
« Odpowiedź #31 dnia: 24.11.2017, 09:58 »
"Cytuj
Przypon strzałowy w Polsce to niezbyt często spotykana rzecz, to po pierwsze. Karpiarz w Polsce to nie ten w UK"

Dobry żart...
JKarp

Offline MarcinD

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 671
  • Reputacja: 279
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Swarzędz/Poznań/Augustów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Efekt bezmyślnego zacinania
« Odpowiedź #32 dnia: 24.11.2017, 10:05 »
Coś wam spada zanęta we krwi bo już się za słówka łapiecie, a jeszcze zimy nie ma ;)

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 532
  • Reputacja: 1979
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Efekt bezmyślnego zacinania
« Odpowiedź #33 dnia: 24.11.2017, 10:29 »
Czyli odpowiednio zawiązany haczyk i tak dalej, żeby ryba się zapięła prawie zawsze, gdy tylko zassie przynętę... Wszak to zestaw samozacinający z bezpiecznym klipsem.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 713
  • Reputacja: 1984
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Efekt bezmyślnego zacinania
« Odpowiedź #34 dnia: 24.11.2017, 10:55 »
"Cytuj
Przypon strzałowy w Polsce to niezbyt często spotykana rzecz, to po pierwsze. Karpiarz w Polsce to nie ten w UK"

Dobry żart...
JKarp

OK, może przesadziłem :)  Bardziej mi chodzi o to, ze ktoś kto ma pojęcie, wie co robi plecionka i sztywny zestaw, i zacina odpowiednio.

Co do zestawu bezpiecznego. Zasada działania jest jak pisze Michał - taka sama jak w samozacinającym, różnicą jest rzeczywiście to, że łatwiej rybę wyciągnąć z zaczepu, przez co ma szanse aby nie było powikłań.

To jest efekt cienkiego haczyka, złego holu, zacięcia jakby zestaw był od nas 400 m, byc może plecionki jako linki głównej bez strzałówki.
Wg mnie tu się nałożyło wszystko co można zrobić źle po braniu.
JKarp
Wytlumacz mi  jak można tak zrobić cienkim a przy tym zapewne malym haczykiem.

Wysłane z mojego SM-G920F przy użyciu Tapatalka
Mocne zacięcie i haczyk tnie jak nóż.
Poza tym napisałem, że jest to suma wszystkiego złego co można zrobić po braniu.
JKarp

Janusz, właśnie, że nie tnie. Przy żyłce występuje automatycznie amortyzacja, przez co żyłka pochłania sporo energii, i hak nie ma 'siły tnącej'. Aby ciął, potrzeba sztywności, dlatego pisze o plecionce i bardzo częstym jej zakazie używania w UK. Sporo słyszałem o rozwalaniu karpich pysków przez łowienie z powierzchni na plecionkę. Na jednej wodzie wprowadzono ten zakaz po tym, jak w ten sposób poraniono sporo ryb.

Tak ogólnie więc możesz mieć rację w pewnym wąskim aspekcie, ogólnie zaś spokojnie możemy przyjąć, ze feederowcy z żyłką karpiom pysków nie rozcinają, karpiarze natomiast z małymi hakami mogą. Zgodzisz się na takie stwierdzenie?
Lucjan

Offline PawelL

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 230
  • Reputacja: 143
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kozienice
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Efekt bezmyślnego zacinania
« Odpowiedź #35 dnia: 24.11.2017, 11:10 »
Co do efektu "bezmyślnego zacinania'  plecionką, proponuję obejżeć od piątej minuty:


Paweł.

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Efekt bezmyślnego zacinania
« Odpowiedź #36 dnia: 24.11.2017, 11:16 »
Paweł, świetny film :thumbup: Dzięki

Offline Bartek.B

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 440
  • Reputacja: 451
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Efekt bezmyślnego zacinania
« Odpowiedź #37 dnia: 24.11.2017, 11:58 »
Świetny film. Zauważcie jednak jak facet zacina. Praktycznie podnosi wędkę. Robi to z dużym wyczuciem. A my mówimy tutaj o aparatach, którzy prawie łamią wędki przy zacięciu. Eksperyment jest też na w miarę długiej żyłce i plecionce. Fajnie by było, jakby takie pomiary zrobić dla mocnego zacięcia przy długości 20-30m.

Offline Tench_fan

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 889
  • Reputacja: 473
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Gorzów Wlkp.
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: Efekt bezmyślnego zacinania
« Odpowiedź #38 dnia: 24.11.2017, 12:07 »
Świetny film. Zauważcie jednak jak facet zacina. Praktycznie podnosi wędkę. Robi to z dużym wyczuciem. A my mówimy tutaj o aparatach, którzy prawie łamią wędki przy zacięciu. Eksperyment jest też na w miarę długiej żyłce i plecionce. Fajnie by było, jakby takie pomiary zrobić dla mocnego zacięcia przy długości 20-30m.

Film jest wiele mówiący.
Skrócenie odległości co oczywiste wpłynie na zwiększenie siły zacięcia ( w obydwu przypadkach - tj. żyłki i plecionki )
Gdy pomyślę, czy wolałbym gdyby mi wyrywano np. z palca mały haczyk, a duży hak to wybrałbym mały haczyk. :)
I myślę też że potencjalna rana po małym haku zabliźni się o wiele lepiej, niż po dużym.
Radek

Wędkarstwo - namiastka szczęścia gdy życie nie rozpieszcza.

Offline JKarp

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 386
  • Reputacja: 87
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Legionowo
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Efekt bezmyślnego zacinania
« Odpowiedź #39 dnia: 24.11.2017, 12:09 »
Zamysł tego filmu ma pokazać różnicę pomiędzy używaniem żyłki i plecionki przy łowieniu karpi i sygnalizowaniem brania.
JKarp

Offline Piotr T

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 407
  • Reputacja: 51
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Chałupki
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Efekt bezmyślnego zacinania
« Odpowiedź #40 dnia: 24.11.2017, 12:19 »
Ja myślę że chodzi o rozsądek wędkarza.

Logiczne że malutkich haków nie można używać na kijach karpiowych, ciężarku 100g+, i dodatkowo plecionka. To jest 95% spinka plus kaleczenie ryb.
Stosując malutkie haki w Feederach wędkach typu match absolutnie nie powodują jakichkolwiek przecięć rybom. To bajka którą wymyślili NIEKTÓRZY Karpiarze.
Dam rękę uciąć że haki KARPIOWE zdecydowanie mocniej kaleczą ryby.
Tym bardziej że 80% wędkarzy nie potrafi dobrze obsługiwać ciężkiego sprzętu karpiowego a jest takowych wędkarzy najwięcej.
Widzę to za każdym razem na jakimkolwiek łowisku się znajduję. Mocne zacięcia, siłowe hole Ryb. Byłem świadkiem w tym roku kilkukrotnego zerwania żyłki 35+ przecież to hardcore dla Ryby.
Hasła typu "takiego zestawu mi nie zerwie żadna ryba" ile razy wam się zdarza słyszeć takie teksty???
Ile jest tych co łowią naprawdę dobrze i bezpiecznie??? Sądzę że garstka, gdyż przeważnie każdy chce złowić rybę za wszelką cenę nie patrząc na nic.
Teraz dużo osób posiada bardzo drogi sprzęt super wypasione tripody ale to nie znaczy że łowią z głową i bezpiecznie.(już nie wspomnę o alkoholu)
Nikogo nie chcę obrażać tylko piszę co spotyka się za każdym razem nad wodą.
Każdemu może się zdarzyć jakaś tam wpadka ale trzeba wyciągać wnioski i człowiek się całe życie uczy. :)
Piotr

Offline Koń

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 606
  • Reputacja: 530
Odp: Efekt bezmyślnego zacinania
« Odpowiedź #41 dnia: 24.11.2017, 14:02 »
Panowie, może pax? Będziecie się spierać o nazewnictwo, gdy dla wątku fakt ma znaczenie tylko i wyłącznie niepotrzebne i przesadne cięcie ryby? Jak dla mnie to podcinanie ma znaczenie przy łowieniu na nieprzegruntowany spławik, albo delikatny feeder. W reszcie przypadków zazwyczaj wystarczy po prostu wziąć wędkę w ręce i ryba siedzi :) A zwłaszcza w metodzie - z racji na to, że łowię wolnobiegowymi kołowrotkami, to moje "zacięcie" wygląda tak, że podnoszę wędkę i lekko hamuję palcami grającą szpulę, i dopiero wyłączam WB - nie zauważyłem żebym tracił przez to ryby :)

Kadłubek

  • Gość
Odp: Efekt bezmyślnego zacinania
« Odpowiedź #42 dnia: 24.11.2017, 15:32 »


Jak karpiarze opisali tą rybę? Sztywny kij, plecionka i mały haczyk daje taki efekt.


http://photobucket.com/gallery/user/Uk_HeadHunter/media/cGF0aDovY29tbW9ud2l0aGRlZm9ybWVkbW91dGguanBn/?ref=

Opis tylko, żeby troszczyć się o ryby - forum angielskie

http://photobucket.com/gallery/user/tarponator/media/cGF0aDovbW91dGgtZGFtYWdlLTA0LTA0LTA5LmpwZw==/?ref=

Opis: haczyk bezadziorowy


Opisy nie moje tylko ze stron gdzie zdjęcia były umieszczone.

Co łączy te ryby poza brakami w "uzębieniu"? Darcie na siłę i niedostosowanie zestawu czyli wędki, haczyka, żyłki/plecionki do umiejętności holu ryby.
Nie plecionka jest zła tylko ludzie co nie potrafią jej używać.

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 532
  • Reputacja: 1979
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Efekt bezmyślnego zacinania
« Odpowiedź #43 dnia: 24.11.2017, 15:43 »
Ja się poddaję :D
I tak długo wytrzymałeś :D
Bo sprawa wyglądała na z góry wygraną :D
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 532
  • Reputacja: 1979
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Efekt bezmyślnego zacinania
« Odpowiedź #44 dnia: 24.11.2017, 16:11 »
Bartku, ja jako moderator Cię przepraszam w takim razie. Się zagalopowałem też...
Krwawy Michał

Purple Life Matters