Spławik i Grunt - Forum

NAD WODĄ => Tematy mniej lub bardziej związane z wędkarstwem => Wątek zaczęty przez: selektor w 03.10.2018, 17:03

Tytuł: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 03.10.2018, 17:03
https://innpoland.pl/146749,globalne-ocieplenie-konsekwencje-dla-polski

Warto przeczytać ten artykuł (a dla żądnych wiedzy przeczytać cały rządowy dokument). To nie jest żaden wymysł lewaków, Niemców, Skandynawów,UE. Jest to dokument opracowywany przez aktualny polski rząd. Obecnie trwają konsultacje społeczne projektu uchwały Rady Ministrów w sprawie przyjęcia „Polityki ekologicznej państwa 2030” wraz z prognozą oddziaływania na środowisko. Będzie jeszcze głośno w mediach o tym dokumencie ;)

https://www.mos.gov.pl/kalendarz/szczegoly/news/polityka-ekologiczna-panstwa-2030/
https://bip.mos.gov.pl/fileadmin/user_upload/bip/zamowienia_publiczne/bez_Pzp/Zalacznik_nr_1_do_zapytania_ofertowego_wstepny_projekt_PEP.docx


Kilka cytatów:

Jednym ze zidentyfikowanych w Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju wyzwań zewnętrznych, stojących przed Polską w perspektywie krótkookresowej, są prognozowane zmiany w modelu funkcjonowania budżetu europejskiego, w tym zmniejszenie budżetu przeznaczonego na realizację polityki spójności oraz zmniejszenie kwot kierowanych dotychczas dla poszczególnych państw i regionów. Jednocześnie, mając na uwadze krajowy system dochodów z tytułu opłat i kar środowiskowych, prognozować można, że z powodu osiągnięcia przez poszczególne branże wysokiego poziomu ochrony środowiska, wpływy z tego źródła ulegną również zmniejszeniu.
Wyzwanie stanowić będzie utrzymanie dalszej zdolności generowania wypłat środków na finansowanie ochrony środowiska i gospodarki wodnej w kwotach przekraczających wpływy uzyskiwane z tytułu opłat i kar środowiskowych poprzez utrzymanie i doskonalenie wypracowanych mechanizmów zwrotnego finansowania ochrony środowiska, a także poszukiwanie nowych instrumentów finansowych. Przy tym nadal konieczne będzie finansowanie kosztownych inwestycji mających na celu wypełnienie standardów UE i utrzymania istniejących obiektów.  Istnieje zatem ryzyko stopniowego wyczerpywania się dotychczasowych źródeł finansowania ochrony środowiska przy jednoczesnej konieczności dalszego finansowego wspierania ochrony środowiska, w tym w formie pomocy bezzwrotnej w przypadku działań związanych z przedsięwzięciami mającymi na celu zabezpieczenie dostępu do kluczowych usług ekosystemowych."


"Bezpośrednie negatywne skutki zmian klimatu to również nasilenie się zjawiska eutrofizacji wód śródlądowych i wód przejściowych i przybrzeżnych, zwiększenie zagrożenia dla życia i zdrowia ludzi w wyniku stresu termicznego i zanieczyszczeń powietrza, większe zapotrzebowanie na energię elektryczną w porze letniej, zmniejszenie możliwości chłodzenia elektrowni cieplnych, czego skutkiem będzie przykładowo spadek ich mocy produkcyjnej i przeciążenie sieci energetycznej.
Bardzo wysokie zagrożenie ryzykiem eutrofizacji wód śródlądowych zidentyfikowano w województwie  pomorskim i zachodniopomorskim. Poważne zagrożenie eutrofizacją występuje również na terenach województwa warmińsko-mazurskiego."



"Przykładowo, województwo łódzkie  będzie zagrożone silnym pustynnieniem oraz równolegle powodziami w dolinach największych rzek regionu, tj. Warty, Pilicy i Bzury. Obszar deficytu wody obejmować będzie znaczną część województwa. Będzie on potęgowany występowaniem strefy niskich opadów i strefy o wysokim niedoborze wód w sezonie wegetacyjnym w północnej części regionu oraz strefy bardzo silnego pustynnienia w północno-zachodniej części regionu. Szacuje się, że na 90% terytorium województwa łódzkiego już teraz istnieje zagrożenie wystąpienia opadów poniżej 400 mm rocznie. "

"Poważne zagrożenie suszą identyfikuje się na terenie województwa  kujawsko-pomorskiego, zwłaszcza na Kujawach, Pojezierzu Dobrzyńskim i Pojezierzu Chełmińskim. Równolegle zagrożenie powodziowe występuje w Dolinie Wisły, Dolinie Noteci i Dolinie Drwęcy. Jednocześnie, niekorzystne zmiany warunków hydrologicznych na Wiśle poniżej stopnia wodnego we Włocławku zagrażają awariom podziemnym sieci infrastruktury technicznej.
Jednocześnie efektem zmian klimatu będzie zwiększanie częstotliwości występowania ekstremalnych zjawisk pogodowych i katastrof, które będą miały istotny wpływ na obszary wrażliwe i gospodarkę kraju. Podstawowe znaczenie będą miały ulewne deszcze niosące ryzyko powodzi i podtopień lub osuwisk – głównie na obszarach górskich i wyżynnych, ale także na zboczach dolin rzecznych i na klifach wzdłuż brzegu morskiego. "


"Duże zagrożenie występowania porywistych wiatrów i nawalnych deszczy zidentyfikowano m.in. w województwie  lubuskim i pomorskim, zwłaszcza na obszarach zurbanizowanych. Konsekwencje wystąpienia ekstremalnych zjawisk pogodowych i katastrof naturalnych (jak np. nawałnicy, która przeszła przez znaczną część województwa pomorskiego w sierpniu 2017 r.) mają charakter długoterminowy i powodują, że na obszarach dotkniętych klęską zamierają tradycyjne dla tych obszarów formy aktywności społeczno-gospodarczej, takie jak turystyka, przemysł drzewny, gospodarka leśna. Przywrócenie tych obszarów do stanu sprzed nawałnicy zajmie wiele lat.  Nawalne deszcze stanowią również duże zagrożenie dla środkowej Polski, w szczególności aglomeracji i średnich miast województwa mazowieckiego."




Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Piker w 03.10.2018, 17:12
Świetnie. Dostaną twardy dowód na to, że trzeba z eutrofizacją walczyć. Sieciami najlepiej.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: katmay w 03.10.2018, 20:46
Konsekwencje ocieplenia już widać. Takiego niżu jak w tym roku na Bzurze jeszcze chyba nie było. Wodą miała 10cm i rybostan dał dyla do Wisły. Tragedia.
Za to większą tragedią jest to, co planuje rząd. Zamiast wymusić poprawę, szuka źródeł wpływów do budżetu. Czuć tu rękę IRŚ, bo do kogo miał by się rząd zgłosić po opinię odnośnie wody, jak nie do nich. Prawdą jest, że wraz ze wzrostem temperatury biotop w wodach eksploduje. Lecz póki co przez następne 10- 20 lat nie mamy szans ma subtropikalne zimy. Ba nawet wyspiarskie nam nie grożą.
Zbliża się do nas klimat subkontynentalny, z mega ciepłymi latami i bardzo mroźnymi zimami. I mało opadów.
Wyciąganie ryb z wody w pewnym momencie nie pomoże. Ba już nie pomaga. Zamiast milionów sztuk narybku, który żywi się planktonem, mamy setki tysięcy sztuk. Z czego jeśli pierwszy rok przeżyje 50% to jest cud natury. Co ma wiązać tą biomasę? Naukowcy mają klapki na oczach.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 03.10.2018, 22:36
Mnie to przeraża: "województwo łódzkie  będzie zagrożone silnym pustynnieniem oraz równolegle powodziami w dolinach największych rzek regionu, tj. Warty, Pilicy i Bzury. Obszar deficytu wody ... Będzie on potęgowany występowaniem strefy niskich opadów i strefy o wysokim niedoborze wód w sezonie wegetacyjnym w północnej części regionu oraz strefy bardzo silnego pustynnienia w północno-zachodniej części regionu."

A ci geniusze intelektu z rządu mając w ręku taką prognozę co robią? A no budują w Złoczewie odkrywkową kopalnie węgla brunatnego :facepalm: Nie chcę nawet myśleć co się stanie z Wartą na łódzkim odcinku :facepalm:
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 04.10.2018, 08:03
Polskie rządy są tak odporne na wiedzę naukową, w przeciwieństwie do objawionej, że żadnych sensownych działań nie możemy po nich oczekiwać. Postawią kolejną zaporę, wybetonują trochę brzegów, las się wytnie lub odda jakimś zakonnikom pod deweloperkę. Standard. Ta inercja jest przerażająca. W kampaniach wyborczych również ekologia praktycznie nie istnieje - najwidoczniej suweren nie jest zainteresowany, nawet jeśli już dostaje po uszach.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Mosteque w 04.10.2018, 10:22
Nie należy też zapominać o planowanej budowie autostrad wodnych :D
Bardzo to się wszystko kupy trzyma. Jak mucha.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: katmay w 04.10.2018, 14:26
Takie autostrady chciałbym zobaczyć jak przez miesiąc nie będzie padać i pogoda będzie jak tego lata

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: booohal w 04.10.2018, 14:27
Przepompują z Bałtyku.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 26.10.2018, 16:56
Interesujące:
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/nauka/1766614,1,rzeczna-straz-wwf.read
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Luk w 26.10.2018, 17:40
Kto wie, może taka inicjatywa się przyda? Ciekawe jak nastawieni będą ci strażnicy do wędkarzy. Jeżeli będą zwracać uwagę na śmieci i dzwonić jak ktoś rozrabia, to już jest krok do przodu.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Logarytm w 26.10.2018, 17:58
Polskie rządy są tak odporne na wiedzę naukową [...], że żadnych sensownych działań nie możemy po nich oczekiwać.

Na jaką wiedzę naukową mogą być oporni, skoro naukowej wiedzy dotyczącej eksploatacji i ochrony wód nie ma? Dwa główne ośrodki, a w zasadzie jeden - to Wydział Nauk o Środowisku Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie i Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie.  Oba prezentują tę samą endemiczną myśl ichtiologiczno rybacką.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 26.10.2018, 19:04
Na jaką wiedzę naukową mogą być oporni, skoro naukowej wiedzy dotyczącej eksploatacji i ochrony wód nie ma? Dwa główne ośrodki, a w zasadzie jeden - to Wydział Nauk o Środowisku Uniwersytetu Warmińsko Mazurskiego w Olsztynie i Instytut Rybactwa Śródlądowego w Olsztynie.  Oba prezentują tę samą endemiczną myśl ichtiologiczno rybacką.

Ależ oczywiście, że wiedza jest. Przede wszystkim nie trzeba się odwoływać do źródeł krajowych, skoro w Europie są sprawdzone wzorce. Na przykład za naszą zachodnią granicą renaturyzacja rzek znalazła się w umowie koalicyjnej. Przykładów odejścia od ochrony przeciwpowodziowej polegającej na betonowaniu brzegów i podnoszeniu wałów jest multum - już zresztą w którymś wątku linkowałem parę źródeł. Na naszym podwórku też są ludzie, którzy taką wiedzę mają - nawet w IRŚ ;), gdzie prof. Wiśniewolski trafnie ocenił zniszczenie Łydyni przez meliorantów. Są ludzie na SGGW, są w Instytucie Ochrony Przyrody PAN.
Dziekani wydziałów apelują (http://naukawpolsce.pap.pl/aktualnosci/news%2C414738%2Capel-dziekanow-wydzialow-przyrodniczych-ws-polityki-ochrony-srodowiska.html) do tych tłuków, którzy nami rządzą. Groch o ścianę.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 26.10.2018, 19:17
Austriacy oraz Szwajcarzy mają problem z powodziami m.in. na górzystych odcinkach Renu. Dlatego wspólnie podjęli działania mające na celu zapobieganie powodziom. Jednak nie wpadli na genialny pomysł aby "zabetonować" rzekę, wręcz przeciwnie chcą ją poszerzyć i renaturyzować, bo to będzie bardziej opłacalne niż eliminacja skutków powodzi, ale również bardziej opłacalne niż "betonowanie"

Projekt Rhesi
http://www.rhesi.org/
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Łuki w 26.10.2018, 19:53
Austriacy oraz Szwajcarzy mają problem z powodziami m.in. na górzystych odcinkach Renu. Dlatego wspólnie podjęli działania mające na celu zapobieganie powodziom. Jednak nie wpadli na genialny pomysł aby "zabetonować" rzekę, wręcz przeciwnie chcą ją poszerzyć i renaturyzować, bo to będzie bardziej opłacalne niż eliminacja skutków powodzi, ale również bardziej opłacalne niż "betonowanie"

Projekt Rhesi
http://www.rhesi.org/

Podobnie jak renaturyzacja rzek u sąsiadów zza Odry.
Był o tym temat - najbliższa myśl , "Ciekawe filmy" :)
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Logarytm w 26.10.2018, 20:24
Są ludzie na SGGW, są w Instytucie Ochrony Przyrody PAN.

Chciałem zwrócić uwagę, że od tego roku nie ma nauki, którą nazywamy ochroną środowiska. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra NiSW do nowej ustawiy "Prawo o Szkolnictwie Wyższym i Nauce" (która właśnie weszła w życie 1 października 2018r), ochrona środowiska  nie została zaliczona do dyscyplin naukowych. Nie ma już takiej dyscypliny... Kto nie wierzy, może zerknąć do załącznika.

Ale tak na poważnie. Zgadzam się, ze są ludzie w SGGW i PAN-ie. WIele razy o tym pisałem w przeszłości. I co z tego, jak nie mają żadnego prawa opiniowania np. operatów i nikt się do nich nie zwraca po opinię. W praktyce monopol ma IRŚ.

P. S. Nie wierzę w to, żeby PiS zdobyło się na wydanie ogromych pieniędzy na regulacje rzek. Jest to program zbyt długofalowy i niesamowicie kosztowny, a nie przynoszący żadnych spektakularnych efektów. Przeciwnie, otworzyliby sobie kolejny, nowy front i uruchomili kolejne protesty, na co wizerunkowo w dzisiejszej sytuacji nie mogą sobie pozwolić.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Łuki w 26.10.2018, 20:36
Co zastąpiło tę dziedzinę?  rozbicie na części pierwsze całości ? spłycenie tej  nauki ?
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Logarytm w 26.10.2018, 20:47
Co zastąpiło tę dziedzinę?  rozbicie na części pierwsze całości ? spłycenie tej  nauki ?

Są "nauki o ZIemi i środowisku", ale, jak słyszałem od fachowców, chodzi tu o geografię. No i pozostała "inżynieria środowiska, górnictwo i energetyka" - to jeszcze inna bajka.
Acha, samej ochrony środowiska nic nie zastąpiło.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Łuki w 26.10.2018, 20:55
Nauka o ziemi i środowisku to była na "Gegrze" i "Bioli" ogólnie.
Ochrona Środowiska była początkiem kierunku.
Tak.. mamy być głupsi :)
Inni nam podsuną swoje propozycje/nakazy i dla każdego mają rozwiązanie po swojemu.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Logarytm w 26.10.2018, 21:10
Nauka o ziemi i środowisku to była na "Gegrze" i "Bioli" ogólnie.

 Dokłądnie tak! No i do tego wrócono.

Tak.. mamy być głupsi :)

A z tym też się zgadzam.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Luk w 27.10.2018, 09:39

P. S. Nie wierzę w to, żeby PiS zdobyło się na wydanie ogromych pieniędzy na regulacje rzek. Jest to program zbyt długofalowy i niesamowicie kosztowny, a nie przynoszący żadnych spektakularnych efektów. Przeciwnie, otworzyliby sobie kolejny, nowy front i uruchomili kolejne protesty, na co wizerunkowo w dzisiejszej sytuacji nie mogą sobie pozwolić.

Darku, ależ zobacz o co chodzi. Projekt rzecznych autostrad to w przybliżeniu kwota 150 miliardów złotych, które wpompowane byłyby w wielką inwestycję w wielu rejonach Polski. Rząd PiSu cierpi na ilość inwestycji i coś takiego pomogłoby im we wszelkich zestawieniach. Pieniądze pochodziłyby z UE, tylko 25% bodajże ze środków państwa. Przy ilości podatków jakie pobiera się od prywatnego biznesu, rząd ma górkę nawet po wpłaceniu tej 1/4!

Najgorsze jest to, dlaczego mamy tę inwestycję. Nie ma za tym żadnego wielkiego planu, jest to zwykłe rwanie kasy z UE, do tego kosztem środowiska, bardzo dużym, utrudnieniami w transporcie, ruchu drogowym. Nie mamy co się porównywać do Niemców, bo ci naprawdę myślą, mają transport wodny o jakim nam się nawet nie śniło. Polecam przyjrzeć się inwestycji jaką zrobiono na Wiśle pod Krakowem. Uregulowano rzekę, pobudowano śluzy, jazy, tylko po to, aby stały. Miano transportować węgiel i towary, jest cicho jak makiem zasiał. Wydano olbrzymie kwoty bezsensownie, do tego teraz na spiętrzeniach jest wielki problem z osuwaniem się zapór, nie wspominam nawet o tym jak obniżenie się wód Wisły wpłynęło na lokalne gatunki.

Tak, u nas w Polsce można robić przekręty na legalu. Bo jest to wielki przekręt, potrzebny tylko po to aby uruchomić masę inwestycji, o małym prawdopodobieństwie korzyści w przyszłości. Sam plan aby transportować węgiel Odrą jest odważny, zwłaszcza, że inwestycje ukończyć powinno się w granicach 2030 roku. Na pewno będziemy mieli jeszcze węgiel? :-)

Uważam, ze obecnie PiS ma problem z przepchaniem tej inwestycji, zwłaszcza, że naruszyć muszą wiele rzeczy związanych z obszarami chronionymi. Zieloni na szczęście coś robią i rzucają rządowi kłody pod nogi. Może w UE ktoś zobaczy, że Polska nie ma wcale pomysłu na rzeczny transport i takie pomysły są po prostu sposobem na rwanie kasy przy jednoczesnym zamachu na środowisko? Oby tak się stało.

A opinia publiczna? Tu chyba PiS nie ma się co martwić. PZW siedzi cicho jak mysz pod miotłą, nie robi nic, Zieloni zaś to lewacy co na katolicką 'prawicę' nie głosują. Oczywiście PO czy Nowoczesne i inne Kukizy mogą wykorzystać tutaj sytuację, ale czy aby na pewno to zrobią? To też politycy :)
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 27.10.2018, 11:09
A opinia publiczna? Tu chyba PiS nie ma się co martwić. PZW siedzi cicho jak mysz pod miotłą, nie robi nic, Zieloni zaś to lewacy co na katolicką 'prawicę' nie głosują. Oczywiście PO czy Nowoczesne i inne Kukizy mogą wykorzystać tutaj sytuację, ale czy aby na pewno to zrobią? To też politycy :)

No i tu wracamy do kwestii świadomości społeczeństwa. Każdy polityk z mainstreamu sika po kulasach ze szczęścia, jeśli może przykleić swoje nazwisko do dowolnie bzdurnej "inwestycji" - bo pokazuje jak to aktywnie działa dla dobrobytu suwerena. A suweren klaszcze, bo przecież barka z węglem = potęga kraju, wyznacznik rozwoju. Tak było w podręczniku dla dzieci w komunie i utrwaliło się. Sam pamiętam :) Gdyby zamiast klaskać, zjechał równo polityka, może by doszło do jakiejś refleksji.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Logarytm w 27.10.2018, 17:02
Lucjan, w dużej części się z Tobą zgadzam, ale i tak jestem zdania, że inwestycja nie ruszy.
http://www.ratujmyrzeki.pl/182-unia-europejska-nie-sfinansuje-niszczenia-polskich-rzek
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Mosteque w 27.10.2018, 18:56
Daj Boże...
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 27.10.2018, 19:05
Po wyborach szybko zapomną o transporcie węgla w świat rzekami. Na razie liczą się "głosy". Po wyborach będą ważniejsze "wykopki". Bardziej spektakularne, wręcz mocarstwowe. Tu będzie widać efekty. A dla suwerena przecież to się liczy.

https://wiadomosci.wp.pl/wbicie-lopaty-na-budowie-przekopu-mierzei-wislanej-ale-to-juz-bylo-i-to-2-razy-6306862820996737a
https://www.portalmorski.pl/zegluga/40778-grobarczyk-przed-nami-rozpoczecie-przetargu-na-budowe-kanalu-przez-mierzeje-wislana
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Luk w 27.10.2018, 21:14
Lucjan, w dużej części się z Tobą zgadzam, ale i tak jestem zdania, że inwestycja nie ruszy.
http://www.ratujmyrzeki.pl/182-unia-europejska-nie-sfinansuje-niszczenia-polskich-rzek

Uff, kamień spadł mi z serca. Nie wiedziałem o tej decyzji, dzięki za link! :thumbup:
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Mosteque w 27.10.2018, 21:33
Po wyborach szybko zapomną o transporcie węgla w świat rzekami. Na razie liczą się "głosy". Po wyborach będą ważniejsze "wykopki". Bardziej spektakularne, wręcz mocarstwowe. Tu będzie widać efekty. A dla suwerena przecież to się liczy.

https://wiadomosci.wp.pl/wbicie-lopaty-na-budowie-przekopu-mierzei-wislanej-ale-to-juz-bylo-i-to-2-razy-6306862820996737a
https://www.portalmorski.pl/zegluga/40778-grobarczyk-przed-nami-rozpoczecie-przetargu-na-budowe-kanalu-przez-mierzeje-wislana
Prawdziwa władza żenady się nie boi :D
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Logarytm w 28.10.2018, 00:31
Myślę, że cała ta sprawa z rzekami była od początku ściemą ze strony PiS-u. Chodziło o to, aby coś ugrać. Nie było trudno przewidzieć reakcji UE na taki plan, kiedy cały świat odchodzi od regulowania rzek (na doddatek istnieje cały plan Natura 2000). A co chciał PiS ugrać? To jest tzw. pytanie za 100 punktów. Może właśnie mierzeję.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: DarekM w 28.10.2018, 07:50
"A ci geniusze intelektu z rządu mając w ręku taką prognozę co robią? A no budują w Złoczewie odkrywkową kopalnie węgla brunatnego :facepalm: Nie chcę nawet myśleć co się stanie z Wartą na łódzkim odcinku :facepalm:"

Mnie również przeraża wizja nowo budowanej odkrywki pod Złoczewem choć coś rozpoczęcie tej inwestycji się podejrzanie dziwnie przeciąga w czasie, nie zaczęto jeszcze nawet wykupu ziem ???. Rozmawiam czasem z ludźmi na temat tej kopalni, przestrzegam i tłumaczę jaki będzie jej wpływ na środowisko i samą rzekę Wartę jednak co słyszę w odpowiedzi jest szokujące dla mnie: "daj spokój, robota będzie przynajmniej i rozwój regionu" :facepalm:
Sam już nie wiem co o tym myśleć.
Mało mnie już dziwi podejście społeczeństwa do wielu spraw po zakończonych nie dawno wyborach samorządowych. Karmią ludzi durnymi programami telewizynymi typu Trudne sprawy czy Rolnik szuka żony a widzieliście kiedyś odcinek 19+? No jak można coś takiego oglądać, pytam jak?
A może to ja jestem "inny" i to ze mną jest już coś nie tak :facepalm:
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: DarekM w 28.10.2018, 07:59
Społeczeństwo ogłupiane przez media.
Oglądasz Fakty, przełączasz na Wiadomości i widzisz zupełnie inny obraz tego samego w sumie świata. Jak to możliwe jest? Nie oczekuję odpowiedzi ;)

Swoją drogą, dobry temat został poruszony :thumbup:

Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Luk w 28.10.2018, 09:06
Myślę, że cała ta sprawa z rzekami była od początku ściemą ze strony PiS-u. Chodziło o to, aby coś ugrać. Nie było trudno przewidzieć reakcji UE na taki plan, kiedy cały świat odchodzi od regulowania rzek (na doddatek istnieje cały plan Natura 2000). A co chciał PiS ugrać? To jest tzw. pytanie za 100 punktów. Może właśnie mierzeję.

Darek, to nie tak. Oni chcieli brać kasę z funduszy, między innymi ekologicznych, gdyż chcieli transportu rzecznego, który odpowiadałby za spore zmniejszenie emisji. I mieli szanse tu wiele ugrać, gdyż w takich Niemczech czy we Francji to działa. Całe szczęście ktoś się temu przyjrzał.

Jako ciekawostkę podam, że aby zmienić klasyfikację takiej Odry na rzeczną autostradę, trzeba by coś zrobić z mostami, które są za nisko. Kolejowego nie można podnieść, więc ryto by w dnie. To masa roboty i masakra  dla ryb. Najbardziej jednak budzi wątpliwości celowość takiej inwestycji. W Polsce nie mamy silnego transportu rzecznego, nie mamy portów, zaplecza, samych barek, holowników. Więc trudno by mówić o zwrocie takiej inwestycji. Jednak skoro daje się kasę na rybaków, aby dalej robili to co trzeba by zreformować, to dlaczego by nie mieli dać kasy tutaj?

A może PiS postarał się aby w UE patrzono na wszystko co robimy ze zdwojoną dokładnością? :) Jakby nie było, póki co się udało! Siala lala!  :D :D :D
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 28.10.2018, 15:24
na doddatek istnieje cały plan Natura 2000).

Często mylimy Naturę 2000 z brakiem możliwości zabudowy, a to nie jest prawda ;)

Ciekawscy nie muszą się nawet zapoznawać z treścią unijnych Dyrektyw - Ptasiej oraz Siedliskowej. Wystarczy, że rzucą okiem na artykuł 33 i 34 oraz kilka następnych w ustawie z dnia 16 kwietnia 2004 r. o ochronie przyrody, aby zrozumieć czym jest Natura 2000 ;) Polecam tą lekturę.

http://prawo.sejm.gov.pl/isap.nsf/DocDetails.xsp?id=WDU20040920880

Inwestor musi przedstawić swój plan przedsięwzięcia i poddać go specjalnej procedurze oceny. Zasady oceny zostały obszernie wskazane w ustawie z 3 października 2008 roku o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko.

Przykładowo jeżeli inwestorem jest GDDKiA (państwo) to ocenę przedsięwzięcia dokonuje np. regionalny dyrektor ochrony środowiska (czyli też państwo), więc powiedzcie mi jaka może być ta ocena? ;D Oczywiście procedura jest dużo bardziej skomplikowana. Są też inne podmioty (np. lokalne społeczeństwo, stowarzyszenia, fundacje itd.) mogące wyrazić swoje zdanie odnośnie inwestycji. Jednak ich "pro środowiskowe" uwagi są...no wiecie jak traktowane ;)

Można więc zezwolić na realizację przedsięwzięcia, które będzie negatywnie oddziaływać na obszar Natura 2000. W zamian za to inwestor ma jedynie wykonać tzw. kompensację przyrodniczą (wyrównanie szkód dokonanych w środowisku). Oczywiście ta kompensacja jest w teorii ;)

Reasumując Natura 2000 polega na tym, że porównuje się interes publiczny oraz wartości związane z ochroną środowiska. Jeżeli nie da się ich pogodzić, to zawsze ważniejszy będzie interes publiczny, bo tak właśnie stanowi prawo. Taki jest sens Natury 2000. W zamian za to prawo przewiduje rekompensatę za zniszczenia dokonane w imię interesu publicznego na obszarach Natura 2000. Tylko tyle. Z drugiej jednak strony gdyby nie te obszary "chronione" przez UE, to na wielu tych terenach już dawno pojawiłyby się łopaty i ciężki sprzęt ;)

Sam już "coś" próbowałem zablokować i się nie udało hehe. Z państwem nie wygrasz, jak chce coś zbudować to zbuduje.... o ile znajdzie na to kasę.


Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Logarytm w 28.10.2018, 16:48
Często mylimy Naturę 2000 z brakiem możliwości zabudowy, a to nie jest prawda ;)
[...]
Reasumując Natura 2000 polega na tym, że porównuje się interes publiczny oraz wartości związane z ochroną środowiska. Jeżeli nie da się ich pogodzić, to zawsze ważniejszy będzie interes publiczny, bo tak właśnie stanowi prawo.

Wiem, wiem... Inaczej nie budowano by teraz mostu południowego w Warszawie na terenach Natury, w bezpośrednim sąsiedztwie rezerwatu "Wyspy Świderskie".
Mi chodziło tylko o sytuację taką, że jeśli powiedzmy, na długości 200 km rzeka objeta jest programem "Natura 2000" i znajduje się inwestor, który chce cały ten 200-tu kilometrowy odcinek zdewastować ze względu na ważny interes publiczny, trudniej mu będzie otrzymać potrzebne zgody, niż wówczas, gdyby chciał zniszczyć 1 km rzeki (jak choćby w przypadku mostu).
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 28.10.2018, 17:45
Jasne :beer: Moje doświadczenia są takie, że dopóki jak komuś z "organów nadzoru UE" nie spodoba się dany pomysł, to można śmiało budować... gdziekolwiek i cokolwiek. Kwestia wydłużenia procedury. Trochę dłużej to potrwa.

Nawet w przypadku zaskarżenia decyzji środowiskowych do WSA, a potem do NSA "sędziowie administracyjni" i tak nic nie zrobią. W latach 90-tych oraz jeszcze tak przed 2004r. często pojawiały się wyroki sądów administracyjnych, w których prawo jednostki w kolizji z interesem państwa, było szanowane i było traktowane jako nadrzędne. Obecnie są to czasy prehistoryczne. Aktualnie interes państwa jest nadrzędny :(

Nie wiem ile ma to wspólnego z tym, że nad budżetem sądów administracyjnych czuwa minister finansów, który włącza budżet tych sądów do projektu budżetu państwa, a ich budżet jest budżetem odrębnym od budżetu innych sądów np. powszechnych (karnych, cywilnych) ;)

Sędziowie w sądach administracyjnych (WSA, NSA) są hojnie opłacani. Ci w sądach powszechnych im tego zazdroszczą ;)  W przypadku sądów powszechnych dysponentem części budżetowej jest minister sprawiedliwości, czyli Pan Ziobro oraz podlegli mu dyrektorzy umiejscowieni w każdym z sądów ;D Ci z sądów administracyjnych "podlegają" bezpośrednio Prezydentowi. To prezydent określa ich wynagrodzenia. :-X
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Łuki w 02.11.2018, 16:53
Tutaj przewinął się temat WWF dla rzek.

WWF Polska rozpoczyna 2. edycję programu edukacji ekologicznej dla szkół.
https://kopalniawiedzy.pl/WWF-Polska-edukacja-szkola-ekologia-Przyjaciele-Pandy,29052 (https://kopalniawiedzy.pl/WWF-Polska-edukacja-szkola-ekologia-Przyjaciele-Pandy,29052)

cyt.
"Aż 82 proc. rodziców dzieci w wieku 6–10 lat, biorących udział w badaniu Fundacji WWF Polska* chciałoby, aby ich dzieci otrzymywały w szkole więcej informacji na temat przyrody i ochrony środowiska. Jest to związane z rosnącą świadomością postępującej degradacji środowiska naturalnego."
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 16.11.2018, 11:27
Ciekawy, aczkolwiek długi artykuł dotyczący tego jak wygląda rządowa reforma gospodarki wodnej w Polsce

https://mokrarobota.com/2018/11/05/kowal-zawinil-cygana-powiesili-czyli-skutki-amatorszczyzny-w-reformowaniu-gospodarki-wodnej/

Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 16.11.2018, 12:51
"Przykładowo, województwo łódzkie  będzie zagrożone silnym pustynnieniem oraz równolegle powodziami w dolinach największych rzek regionu, tj. Warty, Pilicy i Bzury. Obszar deficytu wody obejmować będzie znaczną część województwa. Będzie on potęgowany występowaniem strefy niskich opadów i strefy o wysokim niedoborze wód w sezonie wegetacyjnym w północnej części regionu oraz strefy bardzo silnego pustynnienia w północno-zachodniej części regionu."

Z jednej strony rządowy dokument mówi o silnym zagrożeniu pustynnieniem oraz powodziami z drugiej jednak strony:

https://www.radiolodz.pl/posts/48567-jest-wniosek-o-koncesje-na-wydobycie-wegla-w-zloczewie

http://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=11517.0

Żegnaj Warto jaką wcześniej znaliśmy.

„Wytworzenie głębokiego i rozległego leja depresji wymagać będzie wypompowania bardzo dużych ilości wody, zwłaszcza początkowej fazy odwadniania, w okresie prowadzenia robót udostępniających i budowy wkopu otwierającego oraz eksploatacji początkowej węgla brunatnego. Przewiduje się, że początkowy okres odwadniania i tworzenia leja depresji trwać będzie około 12 lat. Gdy fronty robót górniczych zbliżą się do doliny rzeki Warty, należy liczyć się ze zwiększonym dopływem wody przefiltrowywanej z jej koryta. Dlatego ramach odwodnienia powierzchniowego przewiduje się przełożenie, uszczelnienie i przebudowę koryt rzek: Oleśnicy na odcinku od 3,9 do 17,0 km (13,1 km), Pysznej od ujścia do km 4,0 i rzeki Burdynówki na całej swej długości.”


Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Łuki w 18.12.2018, 14:08
Kolejny raz WWF - Za 40 lat może zabraknąć ryb.

https://kopalniawiedzy.pl/ryby-poradnik-lowisko-WWF,29291 (https://kopalniawiedzy.pl/ryby-poradnik-lowisko-WWF,29291)
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 18.12.2018, 20:13
Za 40 lat może zabraknąć ryb.

Nam to nie grozi, przecież mamy IRŚ... Oh, wait!
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 05.02.2019, 19:23
Cytat z Prezesa Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska:
"Nie dalej jak wczoraj moja żona była ukąszona przez owada, nie wiem, jak się nazywa owad, który produkuje miód. To jest mały, nie owad."

Czy kogoś jeszcze dziwi stan ekologii w Polsce?
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 12.03.2019, 07:48
Ciekawy artykuł:
https://wiadomosci.onet.pl/kraj/masowe-wymieranie-owadow-ich-zanikanie-budzi-we-mnie-groze-i-przygnebienie/tx75h6m
Końcówka potwierdza, jak wielkie błędy popełniliśmy kiedyś w podejściu do melioracji i gospodarki wodami. Skutków nie widać od razu, za to potem ręka w nocniku...
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Mosteque w 12.03.2019, 07:52
Ciekawy artykuł:
https://wiadomosci.onet.pl/kraj/masowe-wymieranie-owadow-ich-zanikanie-budzi-we-mnie-groze-i-przygnebienie/tx75h6m
Końcówka potwierdza, jak wielkie błędy popełniliśmy kiedyś w podejściu do melioracji i gospodarki wodami. Skutków nie widać od razu, za to potem ręka w nocniku...

Biorąc pod uwagę osiągnięcia polskich instytutów naukowych, obawiam się, że wniosek z tego może być tylko jeden: trzeba więcej meliorować.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 12.03.2019, 08:10
Albo dosypać na łąki trochę owadów z importu. Jakieś tarantule na przykład...
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 12.04.2019, 07:24
Kolejne rozważania o drodze wodnej E40:
https://infowire.pl/generic/release/432200/kolejny-argument-ze-miedzynarodowa-droga-wodna-e40-to-fikcja/
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Luk w 12.04.2019, 07:43
Kolejne rozważania od drodze wodnej E40:
https://infowire.pl/generic/release/432200/kolejny-argument-ze-miedzynarodowa-droga-wodna-e40-to-fikcja/

Fajnie, że wrzuciłeś ten tekst! :thumbup:

Pamiętam jak się uczyłem na hydrobiologii i nie tylko na niej, że Polska jest krajem mającym wielkie problemy z zasobnością w wodę. Dla wielu wydaje się to śmieszne, ale niestety tak jest, dawniej chciano zawracać nawet Wisłę aby płynęła 'bardziej' przez Śląsk. Ale to był początek lat 90-tych, wtedy jeszcze nikt nie przypuszczał jakie zmiany klimatyczne nas czekają. Dlatego wszelkie tego typu plany należy sobie odpuszczać.

Najbardziej załamuje mnie to, że tego typu projekty nie są po to aby coś zrobić naprawdę dobrego, ale aby wyrwać z kasę z UE w imię jakieś idei, zwykłej przykrywki. Byle lać beton i 'ruszyć' inwestycje, a co dalej to już nieważne. Obecny rząd przebił wszelkie inne w wydawaniu decyzji, których efekty dotkną przyszłe pokolenia. Tych, co wymyślają projekty wodnych autostrad należałoby kopnąc w rzyć bardzo mocno, najlepiej tak aby przelecieli na taka Odrą, Wisłą, czy Bugiem, z jednej strony na drugą.

Pomyślcie co by było, gdyby nie smog. Mielibyśmy energetykę i w części ogrzewnictwo oparte na węglu, który musi swoje truć. Bo nie liczy się zdrowie ludzi... Zastanawia mnie też to, dlaczego na przykład obecny rząd obiecuje cuda wianki, 500 zeta na krowę i inne dziwadła, natomiast nie porusza się problemu służby zdrowia. Polskę czeka wielki kryzys na tym polu, w sumie już jest fatalnie. Nie tak się powinno dbać o obywateli. Dlatego tego typu projekty jak wodne autostrady poruszają mnie do głębi swą głupotą. Nie ma czego transportować wodą, ale co tam, wpierw zdewastujmy sobie środowisko, a potem się martwmy  :facepalm: Koorva, co to za kraj?
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 12.04.2019, 07:52
Bareja zawsze aktualny. Wymyślanie tego cuda po prostu musiało tak wyglądać, nie ma innej opcji:

- Powiedz mi po co jest ten miś?
- Właśnie, po co?
- Otóż to! Nikt nie wie po co, więc nie musisz się obawiać, że ktoś zapyta. Wiesz co robi ten miś? On odpowiada żywotnym potrzebom całego społeczeństwa. To jest miś na skalę naszych możliwości. Ty wiesz, co my robimy tym misiem? My otwieramy oczy niedowiarkom. Patrzcie - mówimy - to nasze, przez nas wykonane i to nie jest nasze ostatnie słowo i nikt nie ma prawa się przyczepić, bo to jest miś społeczny, w oparciu o sześć instytucji, który sobie zgnije, do jesieni na świeżym powietrzu i co się wtedy zrobi?
- Protokół zniszczenia...
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 06.06.2019, 20:48
http://wyborcza.pl/7,75400,24865744,polska-topi-miliardy-w-rzekach-naukowcy-ostrzegaja.html#S.8-K.C-P.1-B.5-L.3.zw
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 07.06.2019, 12:04
https://www.twojapogoda.pl/wiadomosc/2019-03-13/baltyk-umiera-tak-malo-tlenu-nie-bylo-w-nim-od-1500-lat-tamtejsze-martwe-strefy-sa-najwiekszymi-na-swiecie/?fbclid=IwAR29mDqGSKhVaZPQfHcBX_2kdvY8HPVGWHzMWc3xqdZG8xn2Ks4d7qgJTh0
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 11.06.2019, 11:24
https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/nauka/1791412,1,polska-wysycha-czy-jestesmy-skazani-na-susze-i-pustynnienie.read?fbclid=IwAR2NoeWnFdnpHiBT9l64PMydzaHa_-ZsGvcfoClELxbOp1GGNquuxX7qI18
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Piker w 11.06.2019, 12:26
Dobry artykuł. Choć wątpię czy cokolwiek u nas się zmieni.
Jedno w nim to taka trochę pół-prawda ;)
"   Gdy byłem dzieckiem, dozorca na moim osiedlu każdej wiosny kopał niewielkie rowki między brzegiem chodnika a trawnikiem. Miało to oczywiście walor praktyczny – gdy spadł deszcz, zamiast rozlewać się w kałuże, lądował w rowkach. Przy okazji trawnik pochłaniał więcej wody, kałuża by po prostu wyparowała.
Ano dozorcy nie robią tego w imię walki z suszą, a po to żeby chwasty i trawa nie zalegałtly na chodniku/krawężniku. :)
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: koras w 11.06.2019, 12:50
Z tym kanalizowaniem rzek to już jest pewnie częściowo przyklepane - kto, komu i za ile ;)
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 12.06.2019, 20:33
Mnie to za każdym razem doprowadza do ciężkiego wkurwu. Cała wiedza od dawna dostępna, wręcz podana na tacy, a nasza klasa polityczna nawet się o temacie nie zająknie. Nie będzie wody? No i co z tego, przecież to nie przeszkadza "użeglowieniu", prawda? Położy się w korycie pieprzone szyny, tiry na tory i będziemy eko. Pociąg można ochrzcić odpowiednio - np. Kapitan Okoń Wyklęty.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 12.06.2019, 20:53
Kapitan Okoń Wyklęty.

Mylisz się ;) Nazwa musi być adekwatna do zasług dla twórców tej nowej polityki ekologicznej, jak i nowej gospodarki wodnej Polski.

Już piszę o co mi chodzi. Przykładowo na czele Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej stoi pani poseł D. Arciszewska-Mielewczyk. To właśnie od niej wiele zależy w zakresie tego jak wygląda w Polsce rybactwo, czy też wędkarstwo. Mocno walczy o to, aby rybakom wiodło się jak najlepiej.

Jeszcze niedawno pani przewodnicząca sejmowej Komisji Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej miała zostać matką chrzestną masowca o nazwie TCZEW, statku należącego do... państwowego przedsiębiorstwa, czyli Polskiej Żeglugi Morskiej.

https://www.tczewska.pl/wiadomosci/15545,matka-chrzestna-statku-tczew-miala-byc-tczewianka-zostanie-poslanka-pis


Jednak w PIS-ie się zreflektowali, że przecież to jest takie komunistyczne podejście i jeszcze będzie problem "co lud powie", więc pani poseł ostatecznie nie została matką chrzestną statku należącego do państwowego przedsiębiorstwa, zarządzanego przez kolegów z PIS i....podległego m.in. Ministerstwu Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

Ogólnie pomysł fajny. Mi się osobiście podobał, bo to jest taki medialny przykład walki o tę polskość, o naszą lepszą przyszłość, żeby wszystko było w rękach prawdziwych patriotów  :bravo:


Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 09.07.2019, 19:46
Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej


Wczoraj podczas konwencji Myśląc Polska odbyły się dwa nasze panele specjalistyczne:

⏺ "Przemysł stoczniowy szansą dla Śląska", podczas którego wiceminister Grzegorz Witkowski, szef Polskiej Żeglugi Morskiej P. Brzezicki, europoseł Grzegorz Tobiszowski oraz szef Hutniczej Izby Przemysłowo - Handlowej dyskutowali o kooperacji sektora wydobywczego oraz stalowego z przemysłem stoczniowym w realizacji projektów związanych z technologiami morskimi, takimi jak budowa statków, budowa farm wiatrowych oraz specjalistycznych platform morskich

⏺ "Rzeką taniej - ekologiczny transport śródlądowy" z udziałem wiceministra G. Witkowskiego, wojewody opolskiego, wiceprezesa portu Szczecin-Świnoujście, pani pełnomocnik MGMiŻŚ ds. współpracy z samorządem oraz wiceprezesa PGW Wody Polskie. Nasi eksperci dyskutowali o zaletach transportu rzecznego oraz opowiadali o swoich działaniach w zakresie przywracania i odbudowy tego zapomnianego przez lata sektora polskiego transportu towarowego.

Tematyka cieszyła się sporym zainteresowaniem, o czym świadczy duża publika. Wśród niej znaleźli się m.in. europosłowie Joachim Brudziński, Kosma Złotowski i Izabela Kloc. Dyskusji przysłuchiwali się także minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz nie kto inny jak sam premier Mateusz Morawiecki.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 09.07.2019, 20:22
Przepraszam, ale skojarzyło mi się z filmem "Miłość i śmierć" Allena. Było tam coś takiego, jak Zjazd Głupków Wioskowych :P
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Luk w 10.07.2019, 00:05
Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej


Wczoraj podczas konwencji Myśląc Polska odbyły się dwa nasze panele specjalistyczne:

⏺ "Przemysł stoczniowy szansą dla Śląska", podczas którego wiceminister Grzegorz Witkowski, szef Polskiej Żeglugi Morskiej P. Brzezicki, europoseł Grzegorz Tobiszowski oraz szef Hutniczej Izby Przemysłowo - Handlowej dyskutowali o kooperacji sektora wydobywczego oraz stalowego z przemysłem stoczniowym w realizacji projektów związanych z technologiami morskimi, takimi jak budowa statków, budowa farm wiatrowych oraz specjalistycznych platform morskich

⏺ "Rzeką taniej - ekologiczny transport śródlądowy" z udziałem wiceministra G. Witkowskiego, wojewody opolskiego, wiceprezesa portu Szczecin-Świnoujście, pani pełnomocnik MGMiŻŚ ds. współpracy z samorządem oraz wiceprezesa PGW Wody Polskie. Nasi eksperci dyskutowali o zaletach transportu rzecznego oraz opowiadali o swoich działaniach w zakresie przywracania i odbudowy tego zapomnianego przez lata sektora polskiego transportu towarowego.

Tematyka cieszyła się sporym zainteresowaniem, o czym świadczy duża publika. Wśród niej znaleźli się m.in. europosłowie Joachim Brudziński, Kosma Złotowski i Izabela Kloc. Dyskusji przysłuchiwali się także minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak oraz nie kto inny jak sam premier Mateusz Morawiecki.


OMG, ale tam się musiało wiele dziać... 8)

Ocieplanie się klimatu powodować będzie raczej częste susze, więc nie widzę aby transport na Odrze się rozwijał, bo niby jak, skoro będzie brakowało wody? Węgla za bardzo nie ma komu transportować, jest sens wydawać krocie na niszczenie środowiska? Niestety obawiam się, że obecny rząd zrobi wszystko aby ruszyć inwestycje, korzystając z funduszy unijnych.

Nie wiem czy wiecie, ale Wisła pod Krakowem została przygotowana właśnie pod transport rzeczny, i jak się okazało, transportu tego prawie nie ma. Za to jest problem ze śluzami i jazami, z sama Wisłą. Wydano na te projekty olbrzymie pieniądze, można by rzec, że wywalono większość z nich w błoto. Miano transportować węgiel ze Śląska i doopa, transportu nie ma. Dlaczego nie uczymy się na błędach?

Uf, jak czytam o takich komisjach, panelach dyskusyjnych z taką obstawą ministerialną, to się boję. A ostatnio siedząc na nocce słuchałem audycji na BBC4, gdzie rozmawiano o tym ile kosztuje transport samochodem elektrycznym i spalinowym. 100 mil elektrycznym to był koszt 2-4 funtów, podczas gdy spalinowym aż kilkanaście. Jeżeli dodamy do  tego emisję CO2, to chyba nie ma o czym rozmawiać. Żałuję, że Polska nie idzie w produkcję samochodów elektrycznych, wiatraków, solarów. To jest przyszłość. Niestety, my musimy robić wszystko na opak. Polskie firmy samochodowe (autobusowe) zaliczają upadek, idziemy w paliwa stałe, blokujemy sami rozwój energii odnawialnej. Będziemy za to rozwijać transport rzeczny, który splajtował sam z siebie :facepalm: Koszmar jakiś...
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Łuki w 14.07.2019, 14:29
BIG JUMP - "Polskie rzeki są zagrożone regulacją i betonowaniem. Nie możemy troski o dobry stan wód zostawić tylko rządzącym, o rzeki i inne akweny musimy zadbać też sami."

http://www.zaadoptujrzeke.pl/pl/dzialania/big-jump (http://www.zaadoptujrzeke.pl/pl/dzialania/big-jump)

 Co to da ? zwrócenie uwagi ?
Poskakali a my betonujemy i regulujemy dla transportu dalej (politycy - przypis, Łuki)

 Po wpisie Selektora widać jak dbają... chcą transportu wodnego :facepalm:
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 14.07.2019, 16:39
Jak PIS ponownie wygra wybory, to pewne rzeczy się zmienią jeżeli chodzi o polskie rzeki. Już nic nie będzie takie samo jak wcześniej. To nie jest faza dalekiej przyszłości, a tej nam najbliższej. PIS stoi na stanowisku, że przez lata zaniedbano polskie rzeki jeżeli chodzi o transport wodny. Tak jak Odra, tak i Wisła mają służyć rozwojowi gospodarczemu Polski, a więc przede wszystkim mają one być żeglowne.   

Przykładowo obecnie jest już końcowy etap prac nad studium wykonalności dla Drogi Wodnej Rzeki Wisły. Port Gdańsk opracował analizę, która jest już do wglądu w pewnych kręgach :P Nie robi się takich rzeczy, aby potem odłożyć to do szuflady ;) Już niedługo analiza zostanie opublikowana do wglądu szerszej publiczności. Powtarzam to nie są marzenia rządzących, to są już podjęte realne działania polskiego rządu, aby to wprowadzić w życie. I jest to jeden z kluczowych punktów nowego programu wyborczego :beer:


Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 14.07.2019, 21:05
Poszukajmy pozytywów. Na przykład: wsiadasz sobie w Krakowie na barkę z węglem i już po tygodniu albo dwóch, a może miesiącu albo dwóch (zależy jak w górach popada) jesteś nad Bałtykiem i łowisz sobie dorsze. Albo chociaż te robaki, co po dorszach zostały. Jeśli na barce złapie cię kanar, to tłumaczysz, że przecież też węgiel wieziesz - np. jakiś Carbon Jaxon Seahawk Superstar. Po drodze możesz też trollingować - zawsze coś wyłowisz, nie ma bata: stare buty, komplet opon zimowych, kajak z zawartością. Myślę, że ten sposób spędzania urlopu ma przed sobą świetlaną przyszłość w naszym dynamicznie rozwijającym się społeczeństwie.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Mosteque w 14.07.2019, 22:32
PIS ponownie wygra wybory, to pewne.
Masz rację, niestety.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Daavid w 15.07.2019, 03:26
A ostatnio siedząc na nocce słuchałem audycji na BBC4, gdzie rozmawiano o tym ile kosztuje transport samochodem elektrycznym i spalinowym. 100 mil elektrycznym to był koszt 2-4 funtów, podczas gdy spalinowym aż kilkanaście. Jeżeli dodamy do  tego emisję CO2, to chyba nie ma o czym rozmawiać.

Tak mi się przypomniało, całkowicie obok tematu tego posta, że urzędnicy w UK już kombinują jak sobie poradzić z jednym problemem związanym z samochodami elektrycznymi. Mianowicie użytkownik samochodu elektrycznego nie płaci podatku, który jest płacony przy zakupie paliwa. Wymyślono żeby płacić od przejechanych kilometrów..... W sumie wychodzi na to, że jak nie kijem to pałą.... :facepalm:
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Mosteque w 15.07.2019, 07:45
U nas ceny prądu będą takie, że wyjdzie tyle samo, co na benzynie...

Swoją drogą, ile ropy musi spalić taka ekologiczna barka, by powrócić znad morza pod prąd na śląsk?

A wyobrażacie sobie te piękne fale powodziowe, gdy sobie ruszą takim wybetonowanym korytem?
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 15.07.2019, 08:43
Studium wykonalności dotyczy Wisły na odcinku:

- od Wisły do Zalewu Wiślanego (Elbląg),
- od Gdańska do Warszawy,
- wybudowania drogi wodnej od Warszawy, aż do granicy Polska-Białoruś w Brześciu.

Celem jest m.in. osiągnięcie IV klasy żeglowności. Dodatkowo na Wiśle mają powstać co najmniej dwa główne centra logistyczne (np. w Bydgoszczy oraz w Warszawie) oraz cały szereg portów żeglugi śródlądowej.

Na Wiśle od Gdańska do Warszawy, a potem od Warszawy aż do Brześcia na Białorusi ma więc powstać droga wodna wraz z całą infrastrukturą portową i przeładunkową.

Regulowanie Bugu na potrzeby żeglugi nie przejdzie. UE nigdy się na to nie zgodzi z uwagi na walory ekologiczne Bugu. Dlatego polski rząd wykombinował, że wybuduje wzdłuż Bugu, aż do Brześcia sztuczny kanał.  W każdym z trzech zaproponowanych przez rząd wariantów kanału wzdłuż Bugu pobór wody na jego wypełnienie ma nastąpić z wód Wisły, Bugu oraz okolicznych rzek. Dla Bugu oraz większości mniejszych rzek w regionie oznaczałoby to znaczny ubytek wody, co również jeszcze bardziej zmniejszy częstotliwość wylewów Bugu. W jednym  z wariantów rząd chce również wybudowania kanału żeglugowego łączącego Wisłę w okolicach Dęblina z Muchawcem na Białorusi.

Podobne opracowanie dotyczy Odry.

Poza tym rząd chce stworzyć (w oparciu o istniejące rzeki lub poprzez wybudowanie np. sztucznego kanału) drogę wodną na odcinku Odra-Wisła na obszarze województw: lubuskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego. Wszystkie drogi wodne muszą spełniać warunki nawigacyjne odpowiadające co najmniej IV klasy żeglowności.

Niedługo będziemy wiedzieć więcej. Niedługo tzn. tuż przed wyborami kiedy rząd z dumą ogłosi mocarstwowe plany rozwoju naszego kraju w oparciu o polskie rzeki  ;)   
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 19.07.2019, 15:01
Ten obecny rząd to ma jakieś patologiczne podejście do kwestii ochrony środowiska :facepalm: To jest jakaś legislacyjna patologia ::)

Sejm teraz zabrał się w tempie ekspresowym za ustawę z dnia 3 października 2008 r.  o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw.

Chcą np. ograniczyć możliwość udziału każdego z Was w charakterze strony postępowania. Zmiana ma na celu przyspieszenie wydawania tzw. decyzji środowiskowych w sprawach np. oceny oddziaływania na środowisko planowanego przedsięwzięcia - budowy lub innej ingerencji w środowisko.

Czyli przykładowo nad rzeką ktoś chce wybudować ubojnie. To według pomysłu PIS okręg PZW, nie będzie mógł być w ogóle stroną postępowania toczącego się np. przed burmistrzem, prezydentem miasta, a dotyczącego oceny oddziaływania na środowisko planowanego przedsięwzięcia, czyli tej ubojni. PZW nie może się więc już sprzeciwić takiej budowie, bo nie będzie mógł w ogóle brać udziału w tym postępowaniu, gdyż ograniczono krąg stron postępowania do 100 metrów liczonych, co najśmieszniejsze, nie od granic działki, lecz od miejsca na którym zlokalizowana jest ta inwestycja ;D :facepalm:

Czyli np. jak jest duża działka i na środku niej stanie ubojnia, a działka graniczy z rzeką to PZW nie może nic zrobić, wnieść jakiegokolwiek sprzeciwu, bo nie będzie stroną postępowania o ile ubojnia stanie 100 metrów dalej od rzeki. PZW będzie mógł się jedynie przyglądać budowie, bo nie będzie mógł wnosić żadnych zastrzeżeń :facepalm:


Jednak patologia idzie znacznie dalej. Według PIS  burmistrzowie i prezydenci miast powinni  mieć możliwość wydawania decyzji środowiskowych dla inwestycji dla których to oni będą inwestorami. Czyli  jak ktoś wniesie jakiś sprzeciw przeciwko danej budowli mającej wpływ na środowisko (np. gminnej spalarni, składowiska odpadów) którą chce postawić burmistrz to ten burmistrz będzie również rozstrzygał to czy te sprzeciwy są zasadne. Burmistrz będzie wówczas "sędzią we własnej sprawie". Z jednej strony to on chce coś wybudować, a z drugiej to on będzie organem do którego należy wnosić sprzeciwy przeciwko temu, co chce budować. Cyrk ;D 

Czyli według pomysłu PIS jak ktoś kiedyś będzie chciał Wam obok domu postawić spalarnie odpadów, ubojnie to wystarczy, aby ta spalarnia była położona 100 metrów od granicy jego działki, bo to że spalarnia ta graniczyć będzie z Waszą nieruchomością nie ma kompletnie znaczenia. Wy możecie się jedynie przyglądać budowie.

Te zmiany pokazują też jak duża patologia panuje dziś we władzach PZW, że nikt nic nie robi, nikt nie protestuje, nikt nie pisze pism, nie tworzy koalicji z szeregiem podmiotów, które walczą z tymi zmianami (a jest ich naprawdę wiele) :facepalm: Działacze jedynie milczą. Tak to jest jak się utrzymujesz z kasy wędkarzy i za nic nie ponosisz odpowiedzialności, bo koledzy m.in. z SB są w komisjach rewizyjnych i sądach koleżeńskich.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 19.07.2019, 19:02
Przy takim stanie prawnym a i świadomości ekologicznej suwerena oraz jego wybrańców, nie ma się co dziwić, że ekolodzy przykuwają się do drzew - i często jest to jedyna skuteczna metoda uzyskania jakichkolwiek efektów. Drogi legalne są wątłe, a niedługo w ogóle ich nie będzie.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Łuki w 19.07.2019, 23:27
Ktoś miał świetny pomysł z w/w ustawą. Ktoś kto będzie miał możliwość budowy przy terenach wcześniej niedostępnych, bardzo możliwe, że atrakcyjnych turystycznie ;) (jakiś hotel) , będzie praktycznie bezkarny.
 Gorszym jednak jest, że faktycznie obok waszej działki z domkiem w ładnym terenie powstanie wysypisko.
 Ktoś to tak wymyślił, żeby dobrze po tej ustawie zarobić. To muszą być ludzie ze sporym zapleczem finansowym.
 Burmistrz miasta, gdzie inwestycje będą szły pod jego rozstrzyganie Tak/Nie w ciągu kilku lat pojawi się na liście 1000 najbogatszych Polaków ;).
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 24.07.2019, 21:51
W sytuacji gdy nasz rząd wiąże mocarstwowe plany z rozwojem polskiej żeglugi rzecznej, a o których to planach niedługo nas poinformuje, w innych krajach Europy żegluga ma problem

https://forsal.pl/artykuly/1423198,ren-wysycha-to-katastrofalna-wiadomosc-dla-niemieckiego-handlu.html?fbclid=IwAR3s1JiFKLHOB4Laq12ktWN7Asv0vYuqHDhTxD9b-sN5twLUSXkNSEqyQV0

 
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 25.07.2019, 14:15
Przed wyborami będzie wiadomo więcej, ale już teraz Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej uchyla rąbka tajemnicy:


"Na briefingu prasowym nad Wisłą minister Marek Gróbarczyk przypomniał, że obecne niskie stany wody oraz okresowe powodzie to wynik wieloletnich zaniedbań w gospodarce wodnej Polski. Dzięki Programowi Rozwoju Retencji w końcu będziemy w stanie skutecznie przeciwdziałać tym zjawiskom. Program jest zakrojony na 7 lat i będzie finansowany kwotą 14 mld złotych ze środków nowej perspektywy budżetowej UE."

"Za około miesiąc będzie gotowy całościowy projekt stopni na Wiśle, dzięki czemu będzie można rozpocząć proces realizacji......Żegluga śródlądowa to najbardziej ekologiczny transport, którego wprowadzenie zaleca Komisja Europejska w tzw. Białej Księdze Transportu. Zostawienie dzikich rzek w obliczu obecnych zmian klimatycznych to godzenie się na ich wyschnięcie i zagładę ekosystemów wodnych."
:beer:
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Piker w 25.07.2019, 14:22
Dobrze, że stoją na straży i są czujni. Wisła płynęła tędy tyle tysięcy lat, ale na szczęście teraz gdy wysycha, są gotowi  do działania by ją uratować. :facepalm:
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 25.07.2019, 22:16
Betonowanie polskich rzek czas zacząć :money:

"Koszt programu to 14 mld zł. Zrealizowane zostaną 94 inwestycje, 30 zbiorników retencyjnych, w tym 9 dużych, ale także stopnie wodne, piętrzenia na szlakach wodnych"
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Łuki w 25.07.2019, 22:44
Naukowcy z tego kraju już dawno wyjechali lub ich wiedza jest nie na rękę. Ci, którzy tworzą, tak bezmyślne projekty to sam nie wiem... Nie da się do nich dotrzeć... Widzą tylko :money: ,którą trzeba wydać, nie patrząc na skutki. Możliwe, że za takie działanie zapłacą Polacy za jakiś czas, kiedy dopiero będzie źle, a cały ten projekt był wielkim nieporozumieniem umysłów CCCP.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Luk w 26.07.2019, 08:32
Co za banda żałosnych sukinsynów :facepalm: Jak widać chłopaki szukają dziury w całym aby wyrwać kasę na inwestycje, będą robić zamieszanie i mydlenie oczu aby z jednej strony osłabiać naturalną retencję, co sprzyja powodziom, z drugiej zaś 'wspierać' sztuczną... Nie rozumiem w ogóle po co przy obecnych wynikach badań klimatologów iść w rzeczny transport. W UK trąbi się o ostatnich badaniach, które ukazują, że zmiany klimatyczne jakie dokonują się na naszych oczach, nie są częścią żadnego cyklu. Przeanalizowano ostatnie 2000 lat, i nie ma żadnej powtarzalności, jaka wskazywałaby na to, że teraz jest właśnie jakiś 'szczytowy' moment takowego cyklu. Dochodzi zaś do drastycznych zmian, które spowodują zamianę wielu terenów w półpustynie.

Polski rząd natomiast odwraca kota ogonem, aby udowodnić światu, że trzeba budować stopnie wodne. Zahamowali ekologiczne inwestycje w solary i elektrownie wiatrakowe, poszli w węgiel :) Co za koorva geniusze! :facepalm:

Najbardziej przeraża mnie w tym wszystkim Trump i jego wycofanie się z porozumień emisji CO2. Jego działanie znajduje jak widać naśladowców. Chiny i Indie już idą w 'zielone', a USA w drugą. My jak widać robimy to co Trumpiszon :facepalm: Ciekawi mnie to, że są rządy, które próbują działać nieekologicznie, udając, że zmian w klimacie nie ma.

A co do transportu rzecznego. Niemieckie czy belgijsko-holenderskie rzeki są inne niż polskie, są większe, do tego klimat jest  tam łagodniejszy. U nas w zimie nie ma mowy o żadnym transporcie (zamarzanie, niskie stany wody), wczesna wiosna i późna jesień to czas powodzi i podwyższonych stanów, gdzie żegluga jest raczej niemożliwa, lato zaś to często upał i susze, a więc niżówki, również blokujące rzeczny transport. Powiedzcie mi, która firma stawiać będzie na transport, który będzie tak ryzykowny? Jak można spławiać np. jakieś produkty, jeżeli co chwila będą jakieś utrudnienia? Tutaj musi być gwarancja, że wszystko będzie hulać cały rok, nie zaś kilka miesięcy w roku! Trzeba być nie lada geniuszem, aby iść w rzeczny transport. Ale w obecnym rządzie takowych geniuszy nie brakuje, jak widać po działaniach :facepalm:
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Mosteque w 26.07.2019, 08:59
To jest jakiś dramat :facepalm:
Robią to tylko po to, by odpowiedni ludzie zarobili na budowie tego wszystkiego. Potem na naprawianiu... Potem na rozbiórce. W międzyczasie odpowiednie osoby dostaną premie przekraczające wieloletnie zarobki zwykłego człowieka... I się kręci.

Załamka. Ćwiczę silną wolę, by się tym nie przejmować.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 30.07.2019, 09:20
https://www.wedkarz.pl/article/4063/zrownowazona-dewastacja-rzek
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Tomsza w 30.07.2019, 09:52
Masakra!
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Mosteque w 30.07.2019, 10:01
Wszyscy się nie znacie, bo nie jesteście rządowymi naukowcami. Skoro mówią, że na wysychających rzekach należy przywrócić żeglugę, by nie było powodzi, to widocznie tak jest.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 30.07.2019, 12:44
Hej, młody junaku, smutek zwalcz i strach,
Może na tym piachu za 30 lat,
Przebiegnie, być może, jasna, długa, prosta,
Szeroka jak morze Trasa Łazienkowska…
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 30.07.2019, 13:03
Czytałem ten artykuł kilka lat temu
http://eko.org.pl/n_2016


Mamy połowę 2019 r. i jakby to powiedzieć rząd aktywnie zaczął promować swój program w internecie, chociażby pod hasłem stop suszy

http://stopsuszy.pl/niskie-stany-wod-w-rzekach-retencja-odpowiedzia-na-susze/
http://stopsuszy.pl/

O ile rządowe dotacje na małą retencję szczególnie na terenach rolniczych są jak najbardziej pożądane:

https://www.farmer.pl/finanse/dotacje-i-doplaty/ardanowski-maksymalne-dofinansowanie-budowy-malej-retencji-wyniesie-100-tys-zl-na-gospodarstwo,87029.html

, to martwi mnie już jak będzie wyglądać duża retencja.


Tym bardziej, że  informacje płynące z rządu do społeczeństwa, są jak informacje działaczy PZW do wędkarzy. Treść odbiega od tego co jest w rzeczywistości albo będzie w przyszłości :P Mówimy tylko o tym co uważamy, że można powiedzieć ;D


"Warto tutaj wspomnieć, że Wody Polskie nie planują budowy gigantycznych tam oraz zbiorników."

http://stopsuszy.pl/niskie-stany-wod-w-rzekach-retencja-odpowiedzia-na-susze/

Po czym "Koszt programu to 14 mld zł. W ramach programu zrealizowane zostaną 94 inwestycje, 30 zbiorników retencyjnych, w tym 9 dużych, stopnie wodne oraz wszelkiego rodzaju działania w zakresie udrożnienia dróg wodnych i podpiętrzania szlaków wodnych" - stwierdził Gróbarczyk.

(http://zmniejszacz.pl/zdjecie/2019/7/30/14919110_67135756_1476312172509699_4253331268852252672_o.jpg)

Zdjęcie ze strony Ministerstwa.

No gigantycznych zbiorników nie planują budować. Za to planują budować "duże" - łącznie 30 zbiorników .
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 30.07.2019, 18:10
Kiedy mówisz retencja, a myślisz żegluga :P

https://www.kongreszeglugi.pl/?fbclid=IwAR1uJX8zZZRBqwgjKrmFnC7IrMN8obhi1XfD28PSdznyLbDoiOymBAey39Y
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 30.07.2019, 20:04
Ministerstwo Środowiska też się tam zaplątało. Coś jak karp planujący ustawienie talerzy na wigilijnym stole...
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 30.07.2019, 20:49
No bo to jest to Ministerstwo Środowiska, od tego środowiska, które ma służyć człowiekowi z bożym błogosławieństwem płynącym prosto z Torunia. Nie przystoi, aby tak pobożne osoby mogły sprzeciwiać się boskiej woli, która nakazuje podporządkowanie środowiska człowiekowi. Ta sama "akcja" przecież już była z kornikiem w Puszczy Białowieskiej, gdzie przedstawiciele Boga na ziemi pisali, że ciąć trzeba, bo Bóg tak kazał wiele, wiele lat temu. A rządzący w Toruniu potwierdzali, że nie mogą się sprzeciwiać boskiej woli.

Z polskimi dzikimi rzekami jest jak z innymi aspektami naszego życia codziennego. W tym kraju żyje cała masa, jak to mówią w sferach rządowych, ciemnego ludu, która "kupi" tą żeglugę, tak jak "kupuje" inne rzeczy. Coś jak z tym drewnem

http://www.radiomaryja.pl/informacje/tylko-u-nas-prof-jan-szyszko-lasy-panstwowe-wlaczyly-sie-w-program-mieszkanie-plus-aby-promowac-budownictwo-drewniane/
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Luk w 31.07.2019, 08:55
Mnie ciekawi jak retencja ma zapobiegać suszy :) Dla rolnika zbiornik retencyjny nie ma znaczenia, bo jak jest susza to jest susza, woda gdzieś w jakimś zbiorniku mu wiele nie pomoże, zwłaszcza że nie będzie mógł nią podlewać, a jeżeli już, to nie za darmo. Wiadrem nabierze wody z rzeki?

W jakim kraju żyjemy? To wszystko to ściema aby wyrwać kasę na inwestycję, aby lać beton. Ściemnia się ludzi na maksa. Nowa odkrywka, jaką planuje się budować, obniży poziom wód masakrycznie w rejonie.

Powiem Wam, że jestem wewnętrznie rozdarty. Ponieważ nie przepadam za zielonymi, jednak widząc co się dzieje, oni muszą być silni aby powstrzymać naśladowców Trumpa, nie myślących o przyszłości. Prezes Kaczyński nie ma dzieci i nie myśli przyszłościowo, taka jest prawda. Zobaczcie jakie mamy teraz upały - pamiętam dokładnie jak było dawniej, nie było takich susz czy temperatur, jak już to niezbyt długo. A teraz na myśl o wakacjach w Polsce mnie skręca, bo wiem, że będzie upał jak w jakiś Włoszech. Już w maju potrafi przywalić. Mieszkam teraz w UK, tutaj w ogóle jest masakra. Wszyscy myślą, że w UK ciągle pada, a tutaj deszczu mniej niż w Polsce. Tamiza pod Londynem praktycznie od czerwca do października stoi w miejscu (nie mówię o pływowej części). Rolnicy gdyby nie podlewali pól, mieli by tutaj fatalne plony (w UK nawadnianie pól jest bardzo rozpowszechnione). Wszyscy widzą jak zmienia się klimat, na naszych oczach to się wydarza. Dlatego trzeba temu przeciwdziałać.  W przypadku rzek należy stawiać na naturalną retencję przede wszystkim. Ale Polska jest 30-40 lat za zachodem, musimy popełnić wszystkie błędy jakie oni popełnili, plus dodać coś od siebie. Jakie to koorva żałosne :facepalm:
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Łuki w 05.08.2019, 18:52
Jeszcze jedna wstawka o Gróbarczyku i pomysłach udrażniania rzek.
 Dopisek, który mi wpadł w oko pod zdjęciem.
cyt."Minister Gróbarczyk to miłośnik udrożniania polskich rzek. Jego kosztujący 14 mld plan to stare projekty, a ich skuteczność jest krytykowana przez ekspertów."

https://innpoland.pl/153869,14-mld-zl-na-walke-z-susza-i-powodziami-metody-ze-sredniowiecza (https://innpoland.pl/153869,14-mld-zl-na-walke-z-susza-i-powodziami-metody-ze-sredniowiecza)
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Luk w 05.08.2019, 23:45
Dobry artykuł! Można zrozumieć lepiej jak się myśli w Polsce. Wydamy masę kasy na rzeczy, które w niczym nie pomogą tak naprawdę. Byle tylko lać beton i brać unijną kasę ??? :facepalm: :facepalm:
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 06.08.2019, 10:26
Wczoraj odbyła się konferencja prasowa z udziałem ministra Gróbarczyka oraz prezesa Wód Polskich informująca o kampanii medialnej w sprawie Programu Przeciwdziałania Skutkom Suszy. Na kampanie w mediach i internecie wyda się kilka milionów, co by przekonać "ciemny lud" o konieczności rozpoczęcia wielkich budów w kraju, a dokładniej 94 inwestycji wodnych.

No i kampania zaczęła się powiedzmy, że z grubej rury ;D

https://oko.press/wiceminister-srodowiska-ekolodzy-sa-wrogami-chrzescijanstwa/?fbclid=IwAR1vfyN6G14lyvRHlHRUnW1KsIjJ07n0nrNJtVvNssvMe1-vI1kqLroupaM
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 06.08.2019, 18:57
No i kampania zaczęła się powiedzmy, że z grubej rury ;D
https://oko.press/wiceminister-srodowiska-ekolodzy-sa-wrogami-chrzescijanstwa/?fbclid=IwAR1vfyN6G14lyvRHlHRUnW1KsIjJ07n0nrNJtVvNssvMe1-vI1kqLroupaM

O, masakra ??? A już myślałem, że w ministerstwie środowiska pozostali co prawda tylko ludzie głupi, ale jednak nie wariaci. No i masz...
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Piker w 06.08.2019, 19:23
Użeglowić Wisłę, to mały truud,
Nie będzie ekolog pluł nam w twarz,
Ni dzieci nam weeeeegaaanił!!!

Żenada, XXI wiek, wstyd.

Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 07.08.2019, 09:37
Sejm teraz zabrał się w tempie ekspresowym za ustawę z dnia 3 października 2008 r.  o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko oraz niektórych innych ustaw.

Chcą np. ograniczyć możliwość udziału każdego z Was w charakterze strony postępowania. Zmiana ma na celu przyspieszenie wydawania tzw. decyzji środowiskowych w sprawach np. oceny oddziaływania na środowisko planowanego przedsięwzięcia - budowy lub innej ingerencji w środowisko.


A więc w Senacie przyklepali to bez jakichkolwiek zmian. W Polsce Senat jest chyba najmniej potrzebną instytucją z miliona różnych instytucji państwowych.

https://www.prawo.pl/biznes/decyzje-srodowiskowe-procedury-beda-prostsze,454138.html





Natomiast wracając do tematu retencji, to zaczęła się kampania społeczna na którą przeznaczono spore środki.

Za Wodami Polskimi: "Emisją filmu „Stop suszy” chcemy otworzyć społeczną dyskusję na temat zjawiska suszy w Polsce. Przeanalizowaliśmy je wnikliwie, dzięki badaniom przeprowadzonym na potrzeby programu Stop suszy! To właśnie od niego pochodzi tytuł filmu, którym chcemy zwrócić uwagę na narastający problem."



Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Mosteque w 07.08.2019, 09:52
Trzeba przyznać, że dobrze to jest zrobione.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Piker w 07.08.2019, 13:33
Sam filmik zrobiony super. Aż odpalę chyba sobie dzisiaj "Book of Eli".
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: ogrmaster w 07.08.2019, 14:38
Chciałbym też zauważyć, że minister Gróbarczyk ogłosił wczoraj, że do budowanego od dwóch lat promu dokupią teraz projekt a stępkę się do nowego projektu jakoś dopasuje. Wyobrażacie teraz sobie, w ich wykonaniu, wielką akcję promocyjno - budowlaną "Stop suszy". Będzie trzeba wodę z Rosji sprowadzać a ja się będę cieszył, że mogę sobie odrzańskie ryby pooglądać we wrocławskim Zoo. :facepalm:
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: pinki w 07.08.2019, 18:18
tak czy siak ten Grabarczyk,  czy jego poprzednicy to krotko mowiac bencwaly. Nie ma znaczenia czy tylko wykonuja decyzje lub sa na  smyczy.  Ja politykow w tym kraju  od dawna nie nazywam Polakami, ale to moje subiektywne zdanie w tym temacie.

I ich krytyka jest zasadna i konieczna.  Ja osobiscie chcialbym poznac z 10 roznych obszernych opinii na temat poziomu wod  w naszym kraju podpartych solidna dokumentacja: Przyczyny,skutki, prognozy,  naprawa. Odbywaja sie w tejh materii jakies sympozja w kraju?  Moze ktos robi doktoraty w tych tematach :) 

Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 08.08.2019, 20:05
Dobra Panowie psujecie temat który nie jest spiskiem unijnym, masońskim, żydowskim tylko rodacy rodakom zgotują ten los, więc jak coś to kwestie być albo nie być w UE, czy też kwestie Brexitu można dać śmiało do działu polityki. Wiem, że ludzie z ministerstw, jak i zwykli wędkarze tu zaglądają, więc fajnie byłoby utrzymać jakiś informacyjny poziom :P Tym bardziej, że już teraz mogę to powiedzieć, rząd po wyborach zrobi nad Waszymi rzekami totalną apokalipsę. Nad którymi? Niedługo się dowiecie.   
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Mosteque w 08.08.2019, 20:14
Arek, masz rację.

Edit: przeniosłem wątki dotyczące UE do zamkniętego działu: Polityka, religia, historia.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: pinki w 08.08.2019, 21:53
Dobra Panowie psujecie temat który nie jest spiskiem unijnym, masońskim, żydowskim tylko rodacy rodakom zgotują ten los, więc jak coś to kwestie być albo nie być w UE, czy też kwestie Brexitu można dać śmiało do działu polityki. Wiem, że ludzie z ministerstw, jak i zwykli wędkarze tu zaglądają, więc fajnie byłoby utrzymać jakiś informacyjny poziom :P Tym bardziej, że już teraz mogę to powiedzieć, rząd po wyborach zrobi nad Waszymi rzekami totalną apokalipsę. Nad którymi? Niedługo się dowiecie.   

Dlatego napisałem do @Luka, że jak chcemy ciagnąnac szczegółowe polityczne rzeczy to idzmy do sekcji  Offtopic/Polityka.  Jakby dobrze to rozłożyć na czynnikie pierwsze to znajdziemy też kilka powiazań z wędkarstem/rzekami i czymkolwiek innym co wydaje sie wiekszości winą Tuska,Kaczyńskiego, Pinkiego czy Zenka.

Są to bardzo ciekawe rzeczy i kilku kolegów rzuciło parę fajnych linków. Nie szedłbym  w żadne teorie spiskowe, bo dostęp do tych aktów mamy jawny i możemy poczytać i wydedukować zamiary tych co Unią kierują. Rzeczy te są bardzo cieżką lekturą.

@Luk i inni którzy zbywaja temat ogólnikami :"naczytałeś sie bzdur". Proszę nie robcie tego, bo to poziom bardzo niski. Sam go kiedyś używałem Zdaje sobie sprawę, że ja i inni nie mieliśmy podczas naszej długiej edukacji lekcji dyskusji.  Ja pewnie należę do mniejszości  w mniejszości, jeżeli chodzi o rzeczy, o których mówi p. Karoń i w jakimś stopniu(marksizm ) przerobiłem wcześniej za sprawą dyskusji z kolegami na studiach w latach 90tych.  Pamietam jako lewicujący młodziak biłem pianę słuchając tych "bredni". Zaznaczam, że moje studia były stricte techniczne. Pewnie w wielu aspektach pomogło to ze  od 20 lat TV nie jest żródłem mojej wiedzy, preferuje wiedzę na kartach książek/felietonów/obszernych wywiadów, niż hasłowe informacje telewizyjne w 20min bloku informacyjnym. nawet YT jest ok,  gdyż można sie zatrzymać, przewinąć, rozłożyć wypowiedź kogos na czynniki pierwsze.

@Luk @robson @selektor  jak  będę miał kiedyś czas odniosę sie do waszych wypowiedzi szerzej w innej sekcji. Nie zrobię tego, żeby Was na siłę przekonywać/indoktrynować, tylko postaram sie wypełnić kilka luk edukacyjnych, które wszyscy mamy nawet jak ktoś kończyl studia w zakresie historii,politologii,  filozofii.  Chociaż czasami myślę,  że bycie nieświadomym w paru kwestiach też moze być zbawieniem:)
@Luka bardzo lubię, chociaż nie znam go osobiście - uważam się z jego dłużnika w zakresie wedkarstwa, więc może tak spłacę go :thumbup:

Póki co krytykujmy obecną,poprzednie i przyszłe władze w temacie rzek,jezior,retencji. tego sie trzymajmy.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: pinki w 08.08.2019, 22:06
Arek, masz rację.

Edit: przeniosłem wątki dotyczące UE do zamkniętego działu: Polityka, religia, historia.

Link? bo nie widzę nic takiego:)
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Luk w 08.08.2019, 23:31
tak czy siak ten Grabarczyk,  czy jego poprzednicy to krotko mowiac bencwaly. Nie ma znaczenia czy tylko wykonuja decyzje lub sa na  smyczy.  Ja politykow w tym kraju  od dawna nie nazywam Polakami, ale to moje subiektywne zdanie w tym temacie.

I ich krytyka jest zasadna i konieczna.  Ja osobiscie chcialbym poznac z 10 roznych obszernych opinii na temat poziomu wod  w naszym kraju podpartych solidna dokumentacja: Przyczyny,skutki, prognozy,  naprawa. Odbywaja sie w tejh materii jakies sympozja w kraju?  Moze ktos robi doktoraty w tych tematach :) 



Niestety, napiszę to tutaj, bo dotyczy to problemu polskich wód. Obecny rząd to nie jest rząd fachowców, to jest zbiór marionetek, którymi ktoś steruje pociągając za sznurki. Poprzedni rząd PO też jakiś fenomenalny nie był, ten za SLD już w ogóle... U nas nie ma praktyki aby robić coś co ma służyć rozwojowi, aby zapobiegac problemom. Podstawą jest aby swojaki siadły przy korycie, a co dalej, to już sprawa drugorzędna.

Polskie wody są najgorszymi w Europie. Nie ma drugiego takiego kraju! I zadajmy sobie pytanie, dlaczego jest jak jest? Bo politycy nie wiedzą? To jak do k...y nędzy to wszystko jest skonstruowane, że rząd o czyms nie wie? A może wie ale mu jest to na rekę? To znów jak do k...y nędzy możliwe jest, aby coś tak działało? Aby wąska klika miała się dobrze, podczas gdy poszkodowane jest społeczeństwo, lokalne biznesy? Jak to jest, że na Mazurach nie ma ryb? Ludzie, przeciez to jakby powiedzieć, że na Saharze piasku zabrakło. Ale to jest Polska. Kolesiostwo, prywata. Wcale nie uważam, że to Żydzi, Rosjanie, Niemcy czy jacyś Filipińczycy są tu winni. To my tacy jesteśmy, my Polacy. To jest ta właśnie prywata ( w przypadku wędkarstwa beretowania ryb na potęgę, bez myślenia co dalej), pieniactwo, uważanie się za lepszego, olewactwo. I co najgorsze, głupota. Bo brak myślenia o tym co w przyszłości i to tej bliskiej, jest głupotą.

Dlaczego na lekcjach historii nie naucza się, dlaczego straciliśmy niepodległość? Zwala się winę na Targowicę, Rosjan, Katarzynę Wielką, Prusaków i inne moce piekielne. Ale to sami Polacy zniszczyli swoją wolność i niezależność. Dla prywaty, dla tytułów, aby nie musieć mieć króla co jest lepszy lub ważniejszy, co jest niezależny i silny. Ci wszyscy Braniccy, Rzewuscy, Potoccy i masa innych to dzisiejsi my. Sami sobie piłujemy gałąź na której siedzimy. Dlatego tak wyglądają polskie wody, wędkarstwo.  Tylko garstka chce prawdziwych zmian, konkretów. Większość żąda przywilejów, małych opłat i szerokiego dostępu do wód. Nie ważne jak, ma być! Jak to jest, że wędkarze nie protestują przeciwko projektowi regulacji rzek? ZNiszczyć chcą łowiska, wciąż piękne, robiąc kanały ze stojąca wodą, chcą wydać wyrok na wiele gatunków ryb. I co? I wędkarze nie protestują. Dopiero będą, jak na wały wjadą spychacze i koparki i zacznie się masakra. Przecież ręce opadają...

Dlaczego więc mamy takich polityków jakich mamy, i programy gospodarcze i inne takie jakich mamy polityków? Bo sami jesteśmy tacy, bo sami jesteśmy leniwi, bo się nam nie chce, lub jak już chce, to ma się to opłacić. W innych krajach takie rzeki to dobro wszystkich, i się o to dobro dba. U nas? Nie ma komu dbać. Zatrucie Warty, na 80 kilometrach rzeki padają wszystkie ryby, do tego ptaki i ssaki. I co? Ledwo znaleziono winnych. Tylko skala zniszczeń nie pozwoliła zamieść pod dywan wszystkiego. Co tam jakieś ryby...

Jak IRŚ może wciskać tyle lat kit ludziom, do tego tworząc 'naukę'? Jak takie hece mogą przechodzić? Ile takich IRŚ-ów jeszcze mamy? ??? :facepalm: :-\


Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: pinki w 09.08.2019, 00:31
@luk masz rację całkowitą. To jest patologia i ciężko nad tym się nie pochylać  używając przekleństw.  W poprzednich postach próbowałem tylko nakreślić, iż problem jest systemowy. Pomiajac jakies UE itp itd. to np. pewnie wszyscy sie zgodzimy,że brak w Polsce lustracji po 90roku jest przyczyna tego.  To że kupa "śmiecia" z PRL  wylądowała miekko np. w strukturach  odpowiedzialnych za polskie wody, wedkarstwo.(ale tez wielu innych).  mogli oczywiście być tam fajni goście z głową na karku, tylko dla swiętego spokoju czasami trzeba  wylaczyć z obiegu ryzykowne nasienie.  No ale kto ma to werfyikować, jak szkielet służb powstał na bazie "zielonych" "niebieskich" itp. Nie wspomnę o prawie,sędziach ktorzy na PRL skazywali 17-18 letnie dzieciaki przed matura za czytanie "wywrotnych" ksiażek  i pózniej milicja prowadzila ich na egzaminy maturnalne  w kajdankach.  Co poradzisz jak prawo tworzą tacy ludzi,  później ich synowie i córki kontynułują ich dzieło. Później mamy szopke w latach 90 o niby opzozycji solidarnościowej z Wałesą na czele i innymi, jak ja o tym gostku czytalem teksty historykow w tamtym okresie i jak ich kariery i życie byly zagrożone bo przybąbkiwali o ciemnych kartach w jego życiorysie i to jak zniszczył prawdziwą solidarność(nie tyle ruch, ale juz nawet ile jednostek i ich rodzniny spotkał los).  Piszę tylko o tym jak  można było przeprowdzić oczyszczenie ze śmiecia, jak dalej  u władzy masz ludzi którzy w ten czy inny sposób byli zwiazani z tamtą epoką, a niektórzy byli na grubym łańcuchu.   widzisz to jest polityka wyskiego szczebla to mozesz sobie wyobrazić co działo  się niżej.

Tak jak mówiłem: problem jest systemowy. ale obawiam się, ze bez nowej konsytucji, prawa(szczególnie prawa i kodeksu oddzielnego dla administracji państwowej - który by karał za kradzież/korpupcje  po stokroć mocniej  niż Ciebie za kradzież telefonu w sklepie), edukacji, przepisów, ustaw.   Tylko czy jest to realne żeby politycy wprowadzili takie prawo dla siebie? Nie ma strachu przed karą to uprawiają wolną amrykanke.  Zauważ każda władza obrzuca się aferami przed każdymi wyborami, a po nich widziałeś w kajdankach ministra tego czy owego? Nawet jakby Tusk został tu, a nie uciekał pod parasol  ochronny  do Brukseli, to też by chodzil  korzystajach ze światła dziennego za PiSu , Srisu i innego Isu :)   Może za 50lat doczekamy się serialu: "Nietykalni" w wersji polskiej. Nawet w PZW gdzies w Jeleniej Gorze wsadzili ksiegową, jedna babka sobie zrobiła przekrecik  i oczywiście nikt wyżej o niczym nie wiedział.  Rozumiesz problem systemowy ? Problemy systemowe nie maja przynależnosci partyjnej, oni jak mówiłem wyrastaja z jednej matni, syfu, bagna... Ty i ja bedziemy  pluća oni sobie zapewnią byt kilku pokoleń w rodzinie nie robiąc nic, pierdząc w stołki :)  Uwierz mam  w rodzinie dwie takie persony też, wielokrotnie odrzuciłem propozycje mojego wujka komucha, później dobrego socjaldemokraty fotografujcego sie z Kwachem.  Przez kilka miesięcy był w PZW tez w latach za SLD, krócej by mowić gdzie nie byl :)  Może to Cię ucieszy: raz dostal odemnie z liścia jak miałem 28 lat bodajże w dyskusji pewnej o pracy , karierze, historii na imprezie komunijnej.  Szkoda bo to mąż mojej chrzestnej, której nie widziałem 12 lat od tamtej pory. Pocieszam się z tym,  że w ma inne geny, żona jego jest siostra mojej  matki >:(
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Luk w 09.08.2019, 08:10
Nie wierzę, że lustracja wiele by zmieniła. To nie jest tak, że kradli ci z PZPR tylko. Afery w polityce - SKOKami PiS przebił Amber Gold prawie trzykrotnie, przy czym w Amber Gold to było 'niedopatrzenie', tutaj zaś wyciągano kasę na lewo. Osoba za to odpowiedzialna jest senatorem PiS. Partii która walczy z 'komuną'. Naprawdę tak wiele by się zmieniło? A taki Macierewicz? Dostał władzę w wielkim ministerstwie i sobie rządził. Pomocnik apteczny został jego rzecznikiem, salutowali mu żołnierze, dowodził on 'najazdem' na komórkę NATO w naszym kraju, potem, gdy był w niełasce prezesa, dostał fuszkę w spółce państwowej , z pensja bagatela 65 tysięcy za miesiąc. To nie jest kradzież? Dać leszczowi co ma mleko pod nosem taką pracę i wypłatę? A obsadzanie państwowych spółek? Mierni ale wierni siekają wielką kasę, nie mając często predyspozycji, umiejętności i wiedzy, mając tylko plecy. Rodziny też tam pracują. Przecież to kradzież w pewnym sensie...

Dla mnie idealny jest przykład PZW. Ryby kradli prawie wszyscy, od prezesa okręgu poprzez pracowników, prezesów i działaczy w kołach aż po samych wędkarzy. Szwindle robili rybacy, goście z IRŚ, urzędnicy też maczali w tym palce. Dlaczego więc ci co kradną 'na dole', czyli wędkarze, mieliby być lepsi od tych co kradną na górze? To jak sądzić, że jakiś drobny złodziejaszek, kradnący w sklepach i nie tylko, miałby stać się przykładem uczciwości po objęciu jakiegoś stanowiska! Czym skorupka za młodu nasiąknie...

Tak naprawdę tylko taki Kukiz teraz to partia (ja ich nazywam partią) z jakimś kręgosłupem, jednak jego szereg przerzedziły się znacząco, wielu Kukizowców poszło do PiS, aby tam dano im jakieś stanowisko. To jest prostytucja polityczna, zaprzeczenie uczciwości. Tacy ludzie co zmieniają poglądy, dzięki którym wybrano ich do parlamentu (nie czarujmy się, ludzie głosowali w dużej mierze na partię) - zrobią wiele innych rzeczy aby się czegoś dochrapać. Koryto stworzone w 1990 roku istnieje dalej, nawet wtedy kiedy rządzą ci praworządni i sprawiedliwi.

Pinki, według mnie pisanie o lustracji jest podobne do zwalania winy na zaborców, że zabrali nam wolność i niepodległość. Tak jak sami Polacy zniszczyli Polskę i oddali władzę w ręce obcych monarchów, tak teraz jest przyzwolenie na wały, niekoniecznie związane z przynależnością do partii. Teraz mamy na przykład rozkwit populizmu, w którym nie mówi się ludziom prawdy, że będa musieli zapłacić za to wszystko w przyszłości. Oszukuje się społeczeństwo, obiecując im wcześniejsze emerytury, nie podając jakie będa tego efekty (świadczenia będa głodowe). Zwiększanie podatków to straszna rzecz, obecnie rząd obiecuje wypłaty emerytur na pewnym poziomie, pomimo, że pieniędzy tych nie odkłada się na jakąś kupkę. To jest wielka ściema i oszustwo.

Dlatego czarno to widzę. Wg mnie społeczeństwo nie ma ochoty stać się uczciwym, nie chce robić rzeczy słusznych, za to chce brać, uważając, że im się należy. Mowa o starszych pokoleniach głównie. Dlatego na przykład mamy smog, ponieważ nie dba się o zdrowie ludzi, pozwalając na mega trucie. Dzisiejszy artykuł w mediach - jesteśmy w czołówce jeżeli chodzi o sprowadzanie śmieci do Polski
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/polska-smieciowym-liderem-europy/bkv4e7s

Przecież tego nie robią byli tajni współpracownicy SB lub ci co byli związani z PZPR. Takie mamy społeczeństwo... Kto chce naprawiać PZW? Reformatorzy, co na spotkaniu z Kukizem i jego posłem z komisji mówią o jednej składce na Polskę? :facepalm: To nie zadziała w ten sposób.

Dzięki za ciekawą dyskusję Pinki, co do mojej wypowiedzi o brexicie nie chciałem Cię urazić, po prostu wyraziłem swoje zdanie o tym co wiesz o brexicie - sugerując mi abym się cieszył z tego że będzie rychły. Bo teraz wychodzą takie kwiatki, że się włos na głowie jeży... Ale to dyskusja do innego wątku! :)
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Rebrith w 09.08.2019, 15:32
https://www.radiowroclaw.pl/articles/view/89088/Wedkarz-odkryl-wyciek-nielegalnych-sciekow-Sluzby-wciaz-nie-ukaraly-winnych
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 09.08.2019, 17:11
"Policja udokumentowała wypływ i prowadzi postępowanie w sprawie wykroczenia. Na razie nie ustaliła potencjalnego sprawcy ani składu ścieków - czeka na opinie fachowców."

Tak w ogóle to jestem ciekawy jakie tam Policja wykroczenie widzi? Naprawdę mocno główkuje żeby sobie wyobrazić pod jakie wykroczenie można podciągnąć ten stan faktyczny, o którym mowa jest w artykule. I nic mi nie wychodzi :( A trochę tych przepisów dotyczących ochrony środowiska w różnych ustawach jest.

Smutne. W krajach cywilizowanych jest tak, że wyniki próbek wody są tego samego dnia, ewentualnie następnego. I wszyscy już dawno działają, aby zapobiec katastrofie ekologicznej. A u nas? Ja wiem jak wygląda takie dochodzenie Policji. Wygląda tak samo jak przy ukradzionym rowerze.

A tak w ogóle to kłania się kodeks karny, a nie kodeks wykroczeń i pod kątem możliwości popełnienia przestępstwa powinno prowadzić się postępowanie chociażby na podstawie tego:

1) Art. 182 k.k. Zanieczyszczanie środowiska w znacznych rozmiarach

§ 1. Kto zanieczyszcza wodę, powietrze lub powierzchnię ziemi substancją albo promieniowaniem jonizującym w takiej ilości lub w takiej postaci, że może to zagrozić życiu lub zdrowiu człowieka lub spowodować istotne obniżenie jakości wody, powietrza lub powierzchni ziemi lub zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

"Zdrowie człowieka, istotne obniżenie jakości wody" czy ktoś na to w tym kraju zwraca uwagę? 


2) Art. 181 k.k. Powodowanie zniszczeń w przyrodzie

§ 1. Kto powoduje zniszczenie w świecie roślinnym lub zwierzęcym w znacznych rozmiarach, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5.

Zanieczyszczenie wody i następnie śmierć ryb? Czy ktoś w tym kraju kiedykolwiek ponosił odpowiedzialność karną z tego przepisu?

3) Art. 186 k.k. Niedopełnienie obowiązków dbałości o urządzenia zabezpieczające środowisko

§ 1. Kto wbrew obowiązkowi nie utrzymuje w należytym stanie lub nie używa urządzeń zabezpieczających wodę, powietrze lub powierzchnię ziemi przed zanieczyszczeniem lub urządzeń zabezpieczających przed skażeniem promienio­twórczym lub promieniowaniem jonizującym,
podlega grzywnie, karze ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do lat 2.

Nawet w ustawie z dnia 18 lipca 2001 r. Prawo wodne są przepisy karne.... które jednak trzeba znać i je stosować.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: pinki w 10.08.2019, 02:00
@selektor

ten przykład fajnie pokaże to o czym wspominałem. Problem systemowy, przerost instytucji,  ciag proceduralny (zauważ ile tu jest zaangażowanych jednostek).

I zawsze rzecz najważniejsza: prawo.  W jednym artykule  kodeksu masz w nazwie:"znaczące". Niby niewinne słowo, tylko możesz to sprezycowac?
czy jak wywale cały zbiornik z syfem  do stawku leśnego  potorfowego bez odpływów to co ...znacząco czy nie ?:)

Wspomnę o potencjalnej karze, czyli jak już wiemy,  że mamy sytuację ze "znaczącym" to : 3 miesiące do 5lat.  Spójrzmy na to od strony finansowej: ktoś  chciał zaoszczędzić nie wiem 300pln, 3.000pln, 300.000PLN na utylizacji i  idzie siedzieć na 3 miesiące(koszty jego "utrzymania'w celi 3-4k/mc). Narobił  bajzlu na 100tyś, 1mln itd + wiele innych rzeczy cieżkopoliczalnych. To ta min. kara więzienia jest żartem, jeżeli dana osoba posiada pod soba majątek, to czemu nie zabrać mu "czegoś" na poczet kary - licytacja domu,ziem, eksmisja do kawalerki z żona i dwójki dzieci 8)-  chyba że ma inne możliwości płacenia kary, zacznie pracować na 2-3 etaty, spać po 2h dziennie, żona także zacznie pracować jak nie pracowała:). I niech dalej sobie chodzi  do pracy i płaci podatki. Kara ma boleć, kara ma odstraszać.

Wiele osób na tym forum pewnie zna jakie np. są kary za "twarde" kłusownictwo w  krajach tj. Szwecja, UK, Niemcy itp. Nie wspominam o tych za zwykłe wędkowanie bez pozwolenia.  świadomie nie wspominam o "znaczącym" zanieczyszczeniu środowiska bo pewnie dostalibyśmy zawału:)

ps.Dlatego @luk pisałem i będe pisać o problemie  systemowym, który nie pojawił sie  rok ,dwa czy 5 lat temu. To wszystko jest związane z polityka,historią która miała miejsce nie tak dawno. Zadawałeś kiedykolwiek sobie pytanie czemu dzisiaj lub 10 lat temu mlodzi w szkołach na poziomie średnim nie uczą sie o historii lat 1990-200x. Ja ci odpowiem: bo wiele tych nazwisk do dzisiaj widzisz w telewizorni, biorą udział w wyborach i Ci młodzi idą w tym okresie pierwszy raz do urn :) To tak na marginesie, o innych nie będe pisał bo to już czysta polityka i historia, a pewnie również socjogia i inne:)

Podstawą Państwa Prawa jest PRAWO. Jak ono jest zepsute to o całej reszcie można sobie gadać i gadać. 
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: pinki w 10.08.2019, 10:36
Nie wierzę, że lustracja wiele by zmieniła. To nie jest tak, że kradli ci z PZPR tylko. Afery w polityce - SKOKami PiS przebił Amber Gold prawie trzykrotnie, przy czym w Amber Gold to było 'niedopatrzenie', tutaj zaś wyciągano kasę na lewo. Osoba za to odpowiedzialna jest senatorem PiS. Partii która walczy z 'komuną'. Naprawdę tak wiele by się zmieniło? A taki Macierewicz? Dostał władzę w wielkim ministerstwie i sobie rządził. Pomocnik apteczny został jego rzecznikiem, salutowali mu żołnierze, dowodził on 'najazdem' na komórkę NATO w naszym kraju, potem, gdy był w niełasce prezesa, dostał fuszkę w spółce państwowej , z pensja bagatela 65 tysięcy za miesiąc. To nie jest kradzież? Dać leszczowi co ma mleko pod nosem taką pracę i wypłatę? A obsadzanie państwowych spółek? Mierni ale wierni siekają wielką kasę, nie mając często predyspozycji, umiejętności i wiedzy, mając tylko plecy. Rodziny też tam pracują. Przecież to kradzież w pewnym sensie...

Ehh, jak zwykle coś przegapiłem i proszę moderatora o przesunięcie tego tekstu do tego działu z polityką. Nie mam do niego dostępu ze względu na liczbę postów.   Równocześnie  @Luk  proszę usuń ten akapit o skokach bo to naprawdę  leniwy  czytelnik, nawet bez znajomości  kalendarium  zacznie przypiysywac  afery do jakiegoś PiSu Srisu i roznosić dziwne rzeczy później miedzy ludźmi. 

Kalendarium (wiedza na wyciągniecie ręki w parę minut) dotyczące SKOK Wołomin:

1. SKOK Wołomin rozpoczął działalność 1 września 1999
2.Rządy w Polsce:
31 października 1997 - 19 października 2001 : AWS-UW. (od 2000 rzad mniejszościowy AWS) Trzon tych ludzi (szczególnie UW) później stworzył  znaną nam Platformę Obywatelską - 8 lat rządów 2007-2015.
2001-2005 - rzady SLD w rożnych układach z PSL, UP.
2005-2007 - rzady PiS-Samooborna-LPR,  z okresami  mniejszościowymi.
2007-2015. - Platforma Obywatelska 8 lat, pierwsza formacja mająca kontynuację swoich rządow po jeden kadecji.
3. 5 listopada 2014 r. Komisja Nadzoru Finansowego (KNF) ustanowiła w Spółdzielczej Kasie Oszczędnościowo-Kredytowej w Wołominie zarząd komisaryczny[2].
4. 2015 - ?? PiS- Polska Razem -Por. Solidarna Polska

Dzwoni coś? ;D

Naprawdę @luk przypisywanie afery SKOK PiS jest lekkim przecholowaniem, bo ktoś powiązany dzisiaj jest senatorem PiS. Jakbyś chciał politycznie kogoś za to obwinić, to nawet po tych datach nie muszę Ci mówić kogo.  Już nie będe mówił jaki realny wpłw na kraj mają rządy mniejszsciowe- praktycznie zerowy.

Wdzisz niby niewinne zdanie. Ja na temat afery SKOKow posiadam  mierną wiedzę a jest ona pewnie olbrzymia w stosunku do Twojej i przeciętnego wyborcy.  Wymaga to też wiedzy w innych zakresach,której nie posiadam. Dlatego w szerszym stopniu o niej nie będę wypowiadał się, ale jeżeli chodzi  o takie zdawkowe informacje i politycznym zrzucaniu winy na jednych i drugich to mogę z czystym sumieniem używać powyższej metedologii.

Musisz wziąć pod uwagę, że ja jestem antysystemowcem- dla mnie PiS, PO, AWS Sres,Srelde, Srukiz, Sresel to jedno bagno. Nie jestem też żadnym Korwinowcem, pomimo ze mogę zgadzać sie z wieloma jego postulatami czy jego formacji - odkąd wiele lat temu zacząłem interesować sie polityką czy historią na nowo. Ja tylko poradzę Ci coś:  przestań czytać/ogladać:  wyborczą,onet, wp, TVN ,Polsat, TVP, gazetepolska, BBC, i inne sribisi, bo treści tam zawarte są podobne merytorycznie do tego co napisałeś o SKOK i Amber gold :) 

ps. Jak chcesz w tym temacie kontynułować dyskusje wysłałem  Ci wiadomość email parę dni temu.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 10.08.2019, 10:44
"Ja na temat afery SKOKow posiadam  mierna wiedza"

O to to :)
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: pinki w 10.08.2019, 11:05
"Ja na temat afery SKOKow posiadam  mierna wiedza"

O to to :)
Co to to? A ciąg dalszy gdzie i wniosek z tego? Grunt to być świadomym pewnych rzeczy,a nie robić z siebie eksperta po 30min programie w TVN czy TVP i przeczytaniu  3 artykułów o SKOKu.  A uwierz mi mam trochę na temat SKOKu przewertowanego słowa pisanego, z różnych punktów widzenia -  od lewa do prawa (szkoda że programy publicystyczne np. z TVN czy Polsat, TVP nie posiadają stenogramow wypowiedzi swoich gości w programach), które są wygodne w weryfikacji, a robię to często gdy coś czytam/oglądam. Poziom  plucia na kogoś zy jest z tej czy innej formacji  mam  już sobą, dlatego jestem  ciężkim rozmówcą w tych tematach dla zwykłego Romka, który marnuje kilka godzin  dziennie wlepiając ślepia w TV :)

edit: to nie jest wątek na szczegółowe roztrząsanie tej sprawy. Dlatego zwróciłem uwage Lukowi, a po jego wypowiedziach ewidetnie widać,  ze politycznie nienawidzi tzw.PiS i wpisuje ogolnikowe stwierdzenia które łatwo obalić idąc podobnym tokiem myślenia. Ja mu sie nie dziwię(chociaż mogę trochę, bo to nie ich rządy zmusiły(chyba) go do emigracji), ja też nie mogę na nich patrzeć, ale trochę z "innych" powodów.

Chociaż jest to ewidentny przykład jak ten system  działa też w przypadku Polityki Ekologicznej Państwa - pewnie wiele przypadków tzw. dotacji unijnych które były brane w tym zakresie można podciagnąc pod "aferę".  Setka mniejszych czy większych afer w PZW i instytucjach powiązanych jest podobna.  Bo czy np. kilka, 100,200 osób nachapie sie na miliardowej aferze różni sie od tego że tysiące działaczy na przestrzeni 25lat w małych instytucjach zwiazanych z pzw. pgr, rpgw w "mini" aferach i  sumarycznie kwota ta będzie podobna czy nawet kilkukrotnie większa w pododbnym okresie czasu. A ich dziaŁania uderzają w kieszenie  największej grupy hobbystcznej w kraju ? Uważam, że jak ktoś przytuli 5.000, 10.000,100.000 cz 20mln publicznej kasy zasługuje na na bardzo surową karę. Nie pytajcie jaką :) Bo wyjdę na rzeźnika :P
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Luk w 10.08.2019, 12:28
Powiedz więc, dlaczego sprawa SKOKów jest zamiatana pod dywan i nie jest prowadzone normalne postępowanie czy śledztwo :) Kto wszystko blokuje? Ja nie twierdzę, że ci z PO nie byli tam umoczeni, też byli. Ale i PiS siedzi w tym po uszy. A spółki skarbu państwa, obsadzanie stanowisk, zmuszanie tych spółek do płacenia na różne rzeczy. I tak dalej i dalej...

I zgadzam się, wszystkiemu winne jest kiepskie prawo. Jednak aby nie było ono kiepskie, trzeba dobrych ludzi. Skąd ich wziąć? Jeżeli mamy takich a nie innych polityków, którzy zostają wybrani przez ludzi, to co zrobić? Dlatego mamy między innymi do czynienia z takim podejściem do ekologii w Polsce. Wielu jak nie większość (kto wie czy nie zdecydowana), dla własnego interesu (wcale nie długotrwałego) jest w stanie truć i smrodzić, szkodzić środowisku, czasem z czystego lenistwa. Jako wędkarze znamy dobrze ten temat, syfu nad polskimi wodami nie brakuje.

Dlatego sama lustracja niewiele by zmieniła. Jakże łatwo znaleźć winnego, obarczyć kogoś winą. 'To nie ja jestem zły, to system', 'ja biorę to co moje, ci co są wyżej za to kradną, i to jak'. I tak dalej i dalej. A historycznie? Przecież nasza historia usiana jest przykładami jak sami sobie zaszkodziliśmy. Nawet wybuch II WŚ nie jest uważany za megalomanię pewnych Polaków, uważamy, że zrobiliśmy słusznie. Tak się nam wmawia od dziecka. Będąc nieprzygotowanymi zaufaliśmy Brytyjczykom i Francuzom, że nas obronią. Obronili... A Hitler wcale nie chciał Polski atakować! Teraz się odwraca kota ogonem, ukazując, że zrobiliśmy słusznie i jako pierwsi stawiliśmy czoła faszyzmowi. Tylko za jaką cenę? To samo z Powstaniem Warszawskim, Styczniowym, Listopadowym, Kościuszkowskim... To nie my byliśmy źli, to ktoś inny.

Wracając do sedna - nasza scena polityczna to odzwierciedlenie stanu umysłu Polaków. To nie jest tak, że mamy 'dziwnych' polityków, oni są po prostu przekrojem polskiego społeeczeństwa. Dlatego wybiera się lanie betonu i inwestycje, olewając skutki takiej zamiany rzek w kanały żeglowne. Z tego samego powodu mamy tak zmasakrowane wody państwowe, nieudolnie zarządzane. Dlatego jest tyle zatruć, zrzutu ścieków. Pamiętam sytuację sprzed dwóch lat i sprzed roku, gdzie na skutek awarii masa ścieków komunalnych została zrzucona do Wisłoka pod Rzeszowem i do Motławy w Gdańsku. Gdzie kary, śledztwa i tak dalej i dalej? Ot, awaria! Przy takim podejściu jaki jest sens spuszczać się nad ochroną środowiska?

I najlepsze tutaj. Dlaczego mamy takie wody, takkie bezrybne, takie słabe? Bo ktos nas okrada? Bo jest złe prawo, źli ludzie? Może po części, jednak głównym powodem są sami wędkarze, którzy wody z ryb ograbiają i nie chcą słyszeć o sensownej gospodarce wędkarskiej. Dlatego nie wierzę w wielkie zmiany. I świetnie, że mamy prawo dopasowane do UE, bo jakbyśmy sami je sobie wszystko  ustalali, to by się dopiero działo :facepalm:
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 10.08.2019, 12:52
Nie będę wnioskował w kwestii "eksperckości", bo to jałowe w sytuacji braku przesłanek.
Wróćmy może do tematu polityki ekologicznej.

Dwa ciekawe dokumenty:
http://www.ratujmyrzeki.pl/dokumenty/Stanowisko_KRR_susza.pdf?fbclid=IwAR1d0qo2YmPcM_tZ1y-VSlBgG1trVGyqJwk7xRA48Bs
1lBVZTjBWYET66R8

https://www.wri.org/blog/2019/08/17-countries-home-one-quarter-world-population-face-extremely-high-water-stress?fbclid=IwAR06DcPT4rQXHXlNDBjR1RvS4MAxevOKVbOP0aIoyIhh7xCdZK8T7zVW3Jo
To jest interesujące, bo teoretycznie w Polsce sytuacja jeśli chodzi o zużycie dostępnych zasobów wody wygląda lepiej niż w Niemczech, Belgii, Włoszech czy Francji...
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: pinki w 10.08.2019, 14:26
Powiedz więc, dlaczego sprawa SKOKów jest zamiatana pod dywan i nie jest prowadzone normalne postępowanie czy śledztwo :) Kto wszystko blokuje? Ja nie twierdzę, że ci z PO nie byli tam umoczeni, też byli. Ale i PiS siedzi w tym po uszy. A spółki skarbu państwa, obsadzanie stanowisk, zmuszanie tych spółek do płacenia na różne rzeczy. I tak dalej i dalej...
'
To system juz to powtrzałem wieokrotnie.  Czy naprawdę muszę Ci udowadniać, czy ktoś jest z PiS,PO nie ma znaczenia.  Sam wiesz, że możemy wymieniac bez końca jakjedni byli AntyPO, żeby później być w PO (PO - to tylko uogólnienie, możesz tu wstawić cokolwiek innego). Jedno jest pewne dla nich wszystkich jest jeden  wspólny mianownik, jedna matka i ojciec: są nim porozumienia okrągłego stołu i inne wydarzenia tzw.  transformacji ustrojowej. Lata 90-te są tu kluczowe w tym przypadku, a i analiza ostaniej dekady w PRL też jest bardzo ważna. No cholera jasna. tu wszystko jest ważne,nie da się tych rzeczy analizować przez pryzmat jeden osoby,  jednej partii czy jednej afery.  Mówię Ci z doświadczenia,  nie dowiesz sie tego w dzień czy dwa.  Musisz "zmarnować" trochę czasu żeby zacząć na te rzeczy patrzeć z innej perspektywy niż antyPisowiec, antyPOwiec  inny anty. uwierz mi prawda boli i to bardzo jak sobie uświdomisz że 20lat ktoś Ci makaron na uszy nawijał. Naprawdę nie wiem co jest teraz Twoim głównym źródłem wiedzy/informacji, ale zacznij oglądać i analizować spostrzeżenia z innych źródeł. Broń boże nie wierz w ślepo temu czy innemu. A na 100% zapomnij(lub na jakiś czas zacznij ignorować) to czego sie uczyłeś w szkole i metody tam stosowane. Na początku spal w imię buntu wszystkie świadectwa i na3raj na 5 czy 6 z historii czy wiedzy społecznej, imgorszą miałeś tym lepiej :) Do matematyki i fizyki nie mogę przyczepić się(no mogłbym - ja swoich dzieci nigdy byl w tych przedmiotach nie prowadził wg wytycznych MEN czu innego  niemieckiego MEN :)), chociaż nawet dla wielu z MEN pewnie 2 razy 2 to 22 :)

I zgadzam się, wszystkiemu winne jest kiepskie prawo. Jednak aby nie było ono kiepskie, trzeba dobrych ludzi. Skąd ich wziąć? Jeżeli mamy takich a nie innych polityków, którzy zostają wybrani przez ludzi, to co zrobić? Dlatego mamy między innymi do czynienia z takim podejściem do ekologii w Polsce. Wielu jak nie większość (kto wie czy nie zdecydowana), dla własnego interesu (wcale nie długotrwałego) jest w stanie truć i smrodzić, szkodzić środowisku, czasem z czystego lenistwa. Jako wędkarze znamy dobrze ten temat, syfu nad polskimi wodami nie brakuje.
Czy tak naprawdę wybieraja ludzie czy oni za pośrednictwem mediów w ich rękach ten wybór im pod nos podsuwają. A jak nie da sie przekonać wyborcy propaganda w głównych mediach TV -> to kupią ich ich własnymi pieniędzmi.  No na litość boską ilu masz tak naprawdę świadomych wyborców? Z wyborów na wybory mamy większą frekwencje, co jest zła wiadomością dla wyborcy "ogarniętego",  bo jego głos zakryje 10 "płyt chodnikowych" delikatnie mówiąc 8)  No ale z drugiej strony dziwisz się temu?  50 lat realnego socjalizmu, "młodzi" wykopani z kraju, duży odsetek wyborców powiązanych z budżetówką i dochodzą cyklicznie nowe grupy :o Dlatego demokracja nasza różni sie od tej niemieckiej  czy brytyjskiej. Chociaż tam też od wielu lat to się pogarsza, ale jednak klasa średnia ma tam znaczący głos. (mam na myśli sektor prywatny, a nie np.  wojskowego zarabiającego na typowym etacie biurowym w jednostce  2-3 razy wiecej niz jego odpowiednik  w sek. prywatnym podlegający prawom rynkowym, zwiększym zakresem obowiazków, wiedzą i umiejętnościami. Zrób taki test wśród swoich znajomych i zbadaj ich kompetencje wyborcze: jakie są koszty po stronie pracodawcy i jakie płacą podatki,podatko-składki. Nie wymagaj dokładnych liczb niech podadzą Ci procenty od kwot brutto. Przerazisz się jak to wygląda bez względu na wykształcenie. Niby oczywiste, gdzie w wyborach mówi się o podatakch w kampani, a okazuje się, że tak bliska rzecz każdemu pracującemu sprawia trudność. To tak na marginesie jeżeli chodzi o świadomość. Ja kilka jeszcze takich pytań prostych mogę zadać  i na starcie dyskwalifikować i odbierać prawo wyborcze jednemu za drugim :-X. nie mówiąc o tym że osobom powiązanycm z budżetówką bym zabierał głos z automatu - dlaczego?  Zauważ, ze jest jasne ze administracja powinna być uszczuplona i jak nawet idziesz do wyborów z takim hasłem  masz juz na starcie z kilka milonów wyborców przeciwko Tobie - powodzenia w naprawianiu finansów publicznych. W moim mieście proporcje między budżetówka a sek.prywatnym są lekko licząc: 1/3 do 2/3 jeżeli chodzi o pracujących - jakbym dorzucił dzieci budżetowców 18+, rencistów,emerytów, bezrobotnych na zasiłku. 
Nie wygląda to za ciekawie :)

Wracając do sedna - nasza scena polityczna to odzwierciedlenie stanu umysłu Polaków. To nie jest tak, że mamy 'dziwnych' polityków, oni są po prostu przekrojem polskiego społeeczeństwa. Dlatego wybiera się lanie betonu i inwestycje, olewając skutki takiej zamiany rzek w kanały żeglowne. Z tego samego powodu mamy tak zmasakrowane wody państwowe, nieudolnie zarządzane. Dlatego jest tyle zatruć, zrzutu ścieków. Pamiętam sytuację sprzed dwóch lat i sprzed roku, gdzie na skutek awarii masa ścieków komunalnych została zrzucona do Wisłoka pod Rzeszowem i do Motławy w Gdańsku. Gdzie kary, śledztwa i tak dalej i dalej? Ot, awaria! Przy takim podejściu jaki jest sens spuszczać się nad ochroną środowiska?
System.


I najlepsze tutaj. Dlaczego mamy takie wody, takkie bezrybne, takie słabe? Bo ktos nas okrada? Bo jest złe prawo, źli ludzie? Może po części, jednak głównym powodem są sami wędkarze, którzy wody z ryb ograbiają i nie chcą słyszeć o sensownej gospodarce wędkarskiej. Dlatego nie wierzę w wielkie zmiany. I świetnie, że mamy prawo dopasowane do UE, bo jakbyśmy sami je sobie wszystko  ustalali, to by się dopiero działo :facepalm:
Nie podoba mi sie to z prawem. Bo jednak nasze można zmienić jak się jest suwerennym krajem, po zmianie władzy.  Myślenie ze Niemiec,Belg Anglik będzie mi prawo  ustalał jest nie do przyjęcia dla mnie :) Pamietaj to jest jeden z powodów Brexitu: utrata suwerennościmiedzy innymi,  bo pewnie zignorowałeś fakt podsuwany Ci wcześniej : różnica między WE do ktorej wchodziła/tworzyła UK a czym się stała po traktacie lizbońskim. Naprawdę posiądź tą wiedzę sam. Dzisiaj nie musimy biegać do biblioteki 2km od domu i siedzieć w czytelni, te informacje mamy na wyciagniecie ręki w domu.  Wiesz ja jestem w stanie poświecić ryby w moich jeziorach/rzekach (popoluacje ryb można przywrócić), mając pewność ze UE nie wprowadzi np.  mi do żłobka/przedszkola/szkoły edukatorów seksulanych :facepalm:, i innych wywrotnych pomysłów. Ok bo sie rozkrecę zaraz...  koniec. Następne wiadomości  wysyłaj @Luk prywatnie, bo nie mogę tam(dział polityka) pisać, jak chcesz prowadzić dyskusje.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: pinki w 10.08.2019, 15:11
Nie będę wnioskował w kwestii "eksperckości", bo to jałowe w sytuacji braku przesłanek.
Wróćmy może do tematu polityki ekologicznej.

Dwa ciekawe dokumenty:
http://www.ratujmyrzeki.pl/dokumenty/Stanowisko_KRR_susza.pdf?fbclid=IwAR1d0qo2YmPcM_tZ1y-VSlBgG1trVGyqJwk7xRA48Bs
1lBVZTjBWYET66R8

https://www.wri.org/blog/2019/08/17-countries-home-one-quarter-world-population-face-extremely-high-water-stress?fbclid=IwAR06DcPT4rQXHXlNDBjR1RvS4MAxevOKVbOP0aIoyIhh7xCdZK8T7zVW3Jo
To jest interesujące, bo teoretycznie w Polsce sytuacja jeśli chodzi o zużycie dostępnych zasobów wody wygląda lepiej niż w Niemczech, Belgii, Włoszech czy Francji...

Ciekawe, może w przyszłości bedziemy bić interes na exporcie wody ;)
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Luk w 10.08.2019, 16:54


I najlepsze tutaj. Dlaczego mamy takie wody, takkie bezrybne, takie słabe? Bo ktos nas okrada? Bo jest złe prawo, źli ludzie? Może po części, jednak głównym powodem są sami wędkarze, którzy wody z ryb ograbiają i nie chcą słyszeć o sensownej gospodarce wędkarskiej. Dlatego nie wierzę w wielkie zmiany. I świetnie, że mamy prawo dopasowane do UE, bo jakbyśmy sami je sobie wszystko  ustalali, to by się dopiero działo :facepalm:
Nie podoba mi sie to z prawem. Bo jednak nasze można zmienić jak się jest suwerennym krajem, po zmianie władzy.  Myślenie ze Niemiec,Belg Anglik będzie mi prawo  ustalał jest nie do przyjęcia dla mnie :) Pamietaj to jest jeden z powodów Brexitu: utrata suwerennościmiedzy innymi,  bo pewnie zignorowałeś fakt podsuwany Ci wcześniej : różnica między WE do ktorej wchodziła/tworzyła UK a czym się stała po traktacie lizbońskim. Naprawdę posiądź tą wiedzę sam. Dzisiaj nie musimy biegać do biblioteki 2km od domu i siedzieć w czytelni, te informacje mamy na wyciagniecie ręki w domu.  Wiesz ja jestem w stanie poświecić ryby w moich jeziorach/rzekach (popoluacje ryb można przywrócić), mając pewność ze UE nie wprowadzi np.  mi do żłobka/przedszkola/szkoły edukatorów seksulanych :facepalm:, i innych wywrotnych pomysłów. Ok bo sie rozkrecę zaraz...  koniec. Następne wiadomości  wysyłaj @Luk prywatnie, bo nie mogę tam(dział polityka) pisać, jak chcesz prowadzić dyskusje.

Widzisz, znowu mieszasz do tego brexit. Skoro uważasz, że jego powodem jest utrata suwerenności, to powiedz mi, gdzie to następuje. Praktycznie każdy Angol brexiciarz powtarza to samo, jednak nie potrafi podać faktycznego braku suwerenności. Czy parlament UK jest od czegoś zależny? Kiedy i jak? Nie mają euro, nie są w Schengen. Dlaczego jeden z drugim nie potrafią zrozumieć, że jeżeli chce się chronić granice, to trzeba robić to umiejętnie? Na czym ma polegać ochrona UK przed zalewem przed imigrantami z Afryki i Azji Mniejszej, jeżeli się wyjdzie z UE? Przecież w takim przypadku, po wyjściu z Unii, Francuzi powinni zasponsorować bilet każdemu imigrantowi co siedzi w Calaise, tak aby dotarł tam gdzie chce. Dlaczego Francja ma brać imigrantów jeżeli ci chcą do UK? Dlaczego mają chronić tyłki Brytoli jak nie są w UE? Jakoś o tym nikt w kampanii brexitu nie wspominał, podawano jedynie hasła. Dlaczego tylu imigrantów wali do Europy? Kto rozpętał wojnę w Iraku? Dwa kraje głównie, USA i UK, Europa była temu przeciwna. Teraz UK chce się wycofać, bo nie podobają się Wyspiarzom efekty ich działania. Śmierdząca kupę mają sprzątać ci z kontynentu, głównie Niemcy, Francuzi i inni. Tak to ma wyglądać?

Kolejny aspekt brexitu odnosnie ekologii. Nigel Farage, pisior złamany i burak do kwadratu (żona Niemka, on sam syn imigrantów, w domu jego dzieci wolą gadać po niemiecku, on sam - przeciwko imigrantom) obiecywał rybakom złote góry. Według niego przemysł rybny UK mógłby zatrudnić do 50 tysięcy ludzi gdyby zrezygnowano z unijnych quotas, czyli limitów połowowych, co byłoby efektem wyjścia z UE. Jednym słowem - w cholerę z limitami, łowimy ile chcemy. Ale ryby jest coraz mniej, już teraz masa kutrów lowi w pobliżu Norwegii! Bassa, dorsza jest już bardzo mało, zasoby się kurczą z roku na rok. Czyli po prostu zrezygnujmy z sensownego korzystania z zasobów mórz, rozwalmy je w cholerę! Ludzie nieświadomi łykają te kity jak pelikan, rybacy łyknęli. Jak się dowiedzieli, że rząd po wyjściu z UE nie będzie robił dopłat, to się o mało nie pos...ali w gacie ze strachu. Bo nagle na jaw wyszła straszna prawda, brutalna, zostali oszukani. Dzisiaj rząd zapowiada tylko pewną pomoc rybakom, na poziomie tej unijnej, nie wiadomo jednak jak długo. Wielu rybaków już nie chce brexitu, widzą jak ich omamiono.

Teraz zadajmy sobie pytanie, czy gdyby Polska była niezależna i miała swoje prawa od A do Z, to czy stawiano by na ekologię. Nie róbmy jaj, mielibyśmy smog, opalalibyśmy co się da węglem, mielibyśmy już drugą odkrywkę węgla brunatnego i kolejny Bełchatów, mając w nosie środowisko. Tak w ogóle, to zamożność Polaków dzisiaj to pokłosie wejścia do UE, która włożyła po odjęciu opłat Polski już 110 miliardów euro:
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/ile-polska-dostala-z-ue-a-ile-wplacila-do-unijnego-budzetu/qeyfvn6

Do tego nasz przemysł korzysta w pełni z unii gospodarczej, dzięki temu tyle mamy fabryk i sprzedajemy w UE, to nasz główny partner. Bez UE nie byłoby nawet połowy z tego, bo niby skąd? Do tego twarde granice byłyby powodem zastoju, więc skąd by brano siano? Wiadomo co by się działo, kopalni byłaby masa, normy zanieczyszczeń byłyby niskie, przymykano by oczy na wiele rzeczy, jak za PRL. Tak na marginesie, mało kto wie, że kopalnia węgla kamiennego produkuje masę ścieków, którymi są często słone wody, bardzo szkodliwe. Tego się nie oczyszcza, bo nie ma jak, wali się to do rzeki! Jak więc dodamy do skutków palenia węglem (emisja CO2, smog)  szkodliwość kopalni pod względem niszczenia środowiska, to mamy fatalny obraz. Właśnie dzięki wspólnym wysiłkom (jak UE na przykład) możemy robić pewne rzeczy, przy czym na takie wydatki nie stać biednych ale bogatych. Dlatego możemy teraz dbać o środowisko. I tak na marginesie. Gdyby nie sprzeciw UE, to by Polska już dawno ruszyła z programem przebudowy Odry i Wisły (za unijne pieniądze, bo za swoje w ogóle by tego nie rozpatrywano). Na szczęście projekt zablokowano właśnie tam, odmawiając dania kasy :) Teraz Gróbarczyk i spółka kombinuje jak zawalczyć z suszą, w ten sam deseń, korzystając z argumentów rodem z epoki Gomułki :facepalm:

I jeszcze odnośnie suwerenności. Czy Polsce ktoś coś wielkiego nakazuje? Proszę, mamy syf związany z gospodarką wodami i co, rządzimy się sami, w fatalny sposób. Unia reaguje tylko tam, gdzie przewalono kasę z unijnych projektów, nie mieszając się absolutnie do tego jak się u nas działa (mowa o wodach). A czy powinno się w ogóle dać władzę ludziom, w sprawie takiego PZW na przykład? Ja nie rozumiem jednego podstawowego argumentu. Dlaczego, jeżeli PZW jest stowarzyszeniem, państwo ma reagować? Jak się nie podoba co PZW robi, to jako członek idź jeden z drugim i głosuj, weź sprawy w swoje ręce! A tu biadolenie, podczas gdy na zebraniach ludzi brakuje. Tak więc problem jest dokładnie taki jak pisałem - to my jesteśmy problemem, nie UE, PiS, PO, Żydzi, kosmici, masoni, hodowcy indyków czy inni górnicy. My jako społeczeństwo nie robimy tego co powinniśmy, i nie potrzeba tu winnych. Nie chodzimy do wyborów - więc mamy takie partie a nie inne u władzy (niska frekwencja wyborcza sprawia, że wybór nie jest odzwierciedleniem woli społeczeństwa), nie jesteśmy społeczeństwem obywatelskim, więc dzieją się rzeczy u nas nieobywatelskie. Dlatego później tak a nie inaczej wygląda polityka ekologiczna państwa, o której jest wątek. Mamy idealne warunki aby produkować solary, wiatraki, za pieniądze unijne wprowadzać retencję naturalną na miejsce sztucznej. Dlaczego się tego nie robi? Komu nie na rękę to jest? Przecież i tak nie oznaczałoby zamknięcia kopalni, te i tak nie wyrabiają się z produkcją, węgiel trzeba sprowadzać. O co więc chodzi? Dlaczego w takim UK można skazywać trucicieli wód na kary wynoszące nawet dziesiątki milionów funtów (kraj będący ciągle członkiem UE), a u nas się tego nie daje robić? Żadna UE nas tu nie blokuje, to wychodzi od nas samych. Jest przyzwolenie na takie działania, prawnie niewiele się zmienia, przepisy są w dużej części martwe lub niedokładne.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 10.08.2019, 19:13
Luk, z jednym tylko się nie zgodzę: niska frekwencja wyborcza sprawia, że wybór nie jest odzwierciedleniem woli społeczeństwa.
Połowa społeczeństwa ma dokładnie w dudzie kto i jak rządzi. Część to młodzieżowa poza "jestem kompletnie apolityczny", co niektórym z czasem przechodzi, ale większość to trwała abnegacja. Ludność jest pasywna, nie wierzy w jakąkolwiek organizację społeczeństwa, nie wierzy, że ma na cokolwiek wpływ - coś tam klnie pod nosem, ale nie działa. Nawet w 1989 tylko 60% pofatygowało się na wybory, by powiedzieć komunie co o niej sądzi, a potem było coraz gorzej. To samo widzimy nad wodami: mają gdzieś wymiary ochronne, limity, porządek nad wodą, świadomość, że ktoś inny po nich przyjdzie i będzie brodził w petach, potłuczonych butelkach, rybich łuskach, pękach żyłki, itp. U siebie pewnie też ma taki chlew, chyba że stara sprząta, zwłaszcza jak się ją pogoni trzonkiem siekiery. Mają gdzieś ciszę nad wodą i generalnie wszystko, co nie dotyczy bezpośrednio ich wygody. Oczywiście, to nie tylko wędkarska patologia - tak jest wszędzie: po psie nie posprząta, śmieci wywiezie do lasu, butelkę rozpie..li o chodnik, mocz odda pod pierwszą lepszą ścianą (właściwie dlaczego musi być ściana?). Z przestrzeni wspólnej korzysta tak, jakby należała tylko do niego, a dba o nią tak, jakby należała do jego największego wroga. My tu sobie rozprawiamy o czymś, co dla większości społeczeństwa i jego politycznej emanacji jest jakąś kompletną abstrakcją: rzeki (a tak, myłem kiedyś nad rzeką samochód), rybostan (lin to chyba w śmietanie, a nie w jeziorze, ha ha), stosunki wodne (to chyba jakiś rodzaj porno). To nawet dla tej połowy chodzącej na wybory są rzeczy trzeciorzędne - ważniejsze jest: kto co obieca rozdać i czy rozliczy tych, co obiecywali poprzednio. Być może w UK debata polityczna wykracza poza kiełbasę, dupczenie i powróz dla wroga, ale tutaj niestety tak to wygląda. Nawet jeśli zbierzesz grupę ludzi wykształconych i obytych, to kwestie ekologii praktycznie w rozmowach nie istnieją - czasem coś padnie o smogu, jak kogoś zimą dusi, ewentualnie o sortowaniu śmieci - bo trzeba, a nie zawsze wiadomo jak...
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 11.08.2019, 18:26
Trochę o suszy:
https://www.facebook.com/watch/?v=509778729763351

Na Wiśle jest dramat. W zeszłym roku też przecież nie było dużo wody, ale niski stan na wodowskazie na bulwarach to było 70 cm - i większość lipca, sierpnia i września to były właśnie poziomy 70-80. Obecne wakacje to 35 - 40.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Piker w 11.08.2019, 18:40
"Spławik znad Wisły" też o tym wspomniał. Na rybach jest kilkaset razy w roku, mówił właśnie, że takiego poziomu Wisły nigdy nie widział.
Ale nie tylko Wisła - ostatnio wszedłem w Narew jakieś 30-40 kroków nie mocząc pasa.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 11.08.2019, 18:57
Paweł w swoich okolicach zna pewnie każdy metr dna. Jest lepszy niż wodowskaz ;)
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 12.08.2019, 07:58
https://fakty.interia.pl/polska/news-prof-rowinski-jesli-nic-nie-zrobimy-zrealizuja-sie-katastrof,nId,3140158

"Polska jest jednym z najbardziej deficytowych w wodę krajów w Europie, za nami są Malta i Cypr. Przychodzi okres suchy i zaczynamy mieć problem, bo wody jest po prostu za mało. Woda w Polsce jest też potwornie brudna. Nie zdajemy sobie z tego sprawy, ale dane GUS z 2016 r. pokazują, że 178 rzek jest czystych, podczas gdy 1452 mają stan zły. Trochę lepiej, ale niewiele lepiej, jest z jeziorami. Mniejsza ilość wody powoduje, że problem zanieczyszczenia wód powierzchniowych nabiera jeszcze większego znaczenia."
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 14.08.2019, 18:39
Od WWF Polska

"Kolejny absurd związany z gospodarką wodną!
Wody Polskie planują nad Bugiem budowę wałów chroniących przed zalaniem... łąk zalewowych. Postanowiono, że na wysokości Małkini trzeba zbudować 6 kilometrów nowego wału i wyrwać dolinie Bugu 400 hektarów doliny zalewowej.
Rozstrzygnięto przetarg na wykonanie dokumentacji na ponad 1 mln złotych! A to dopiero początek inwestycji. Całe planowane przedsięwzięcie kosztować ma ponad 30 mln złotych!
Dlaczego w obliczu suszy i ogłoszenia krajowego Programu Rozwoju Retencji, zamiast wspierać naturalną retencję coraz bardziej się ją ogranicza? Tereny podmokłe wzdłuż rzek są najlepszym sposobem na walkę ze skutkami zmiany klimatu, ponieważ gromadzą wodę, zasilając nią okoliczne tereny w trakcie suszy, a także ograniczają straty powodziowe (w trakcie powodzi woda rozlewa się na terenach zalewowych).
Chociaż głośno mówi się o oddawaniu rzekom przestrzeni, cały czas tę przestrzeń zabieramy? Jak mamy zwiększać retencję, jeśli zamiast odsuwać wały od rzeki, w dalszym ciągu budujemy nowe?! W wyniku budowy wałów przeciwpowodziowych zbyt blisko rzeki i odcięcia ogromnych obszarów siedlisk od wody, już teraz na skraju wymarcia w dolinie Bugu są m.in. rycyki, krwawodzioby i kuliki wielkie.
Nie można dopuścić do zrealizowania tego absurdalnego pomysłu!"
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Piker w 14.08.2019, 19:17
Jak to dlaczego? Żeby przestały być zalewowe. I już za parę lat będzie można budować, chyba że się mylę.
(https://splawikigrunt.pl/forum/gallery/1667_02_03_19_8_34_46.jpeg)
Zresztą od kiedy wiceminister środowiska powiedział, że ekolodzy są wrogami chrześcijaństwa, mało co mnie rusza
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: tstg w 14.08.2019, 19:34
Wyliczenie jest proste 10% trafia do kieszeni:)
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 14.08.2019, 20:21
Już z samej dokumentacji ktoś urwie tyle, że na dobre auto starczy...
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Luk w 14.08.2019, 21:07
Niestety, teraz jest czas, gdzie trzeba wykorzystać fundusze unijne, i robi się to nie patrząc na co pieniądze pójdą. Byle lać beton :facepalm: Rząd musi mieć dobre wyniki, statystyki muszą 'grać', co tam jakiś Bug, natura, sens. Ma być lepiej niż za PO.

Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Mosteque w 14.08.2019, 23:52
400 hektarów nowych terenów inwestycyjnych :bravo:

Jak ludzi gdzieś poniżej zacznie zalewać, to ich wina. Mogli się tam nie budować, gupki...
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 22.08.2019, 19:05
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 28.08.2019, 16:29
Studium wykonalności dotyczy Wisły na odcinku:

- od Wisły do Zalewu Wiślanego (Elbląg),
- od Gdańska do Warszawy,
- wybudowania drogi wodnej od Warszawy, aż do granicy Polska-Białoruś w Brześciu.

Celem jest m.in. osiągnięcie IV klasy żeglowności. Dodatkowo na Wiśle mają powstać co najmniej dwa główne centra logistyczne (np. w Bydgoszczy oraz w Warszawie) oraz cały szereg portów żeglugi śródlądowej.

Na Wiśle od Gdańska do Warszawy, a potem od Warszawy aż do Brześcia na Białorusi ma więc powstać droga wodna wraz z całą infrastrukturą portową i przeładunkową.

Regulowanie Bugu na potrzeby żeglugi nie przejdzie. UE nigdy się na to nie zgodzi z uwagi na walory ekologiczne Bugu. Dlatego polski rząd wykombinował, że wybuduje wzdłuż Bugu, aż do Brześcia sztuczny kanał.  W każdym z trzech zaproponowanych przez rząd wariantów kanału wzdłuż Bugu pobór wody na jego wypełnienie ma nastąpić z wód Wisły, Bugu oraz okolicznych rzek. Dla Bugu oraz większości mniejszych rzek w regionie oznaczałoby to znaczny ubytek wody, co również jeszcze bardziej zmniejszy częstotliwość wylewów Bugu. W jednym  z wariantów rząd chce również wybudowania kanału żeglugowego łączącego Wisłę w okolicach Dęblina z Muchawcem na Białorusi.

Podobne opracowanie dotyczy Odry.

Poza tym rząd chce stworzyć (w oparciu o istniejące rzeki lub poprzez wybudowanie np. sztucznego kanału) drogę wodną na odcinku Odra-Wisła na obszarze województw: lubuskiego, wielkopolskiego i kujawsko-pomorskiego. Wszystkie drogi wodne muszą spełniać warunki nawigacyjne odpowiadające co najmniej IV klasy żeglowności.

Niedługo będziemy wiedzieć więcej. Niedługo tzn. tuż przed wyborami kiedy rząd z dumą ogłosi mocarstwowe plany rozwoju naszego kraju w oparciu o polskie rzeki  ;)


Tak jak myślałem ;D Oprócz przekopania Odry, aby "połączyć" Szczecin ze Śląskiem, jak i przekopania Wisły (od Gdańska do Warszawy i dalej na wschód wzdłuż Bugu) PIS chce budować drogę wodną, aż do Czech.


Dziś właśnie minister Gróbarczyk podczas spotkania z ministrem transportu z Czech podpisał deklarację współpracy na rzecz rozwoju śródlądowych dróg wodnych, której głównym elementem jest korytarz wodny łączący Odrę z Dunajem oraz kooperacja polskich portów morskich z Czechami.

Będzie ostro kopane po wyborach ::) 
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Mosteque w 28.08.2019, 16:42
Gdyby mi tak Utratę z Pisią połączyli, to mógłbym ekologicznie rodziców odwiedzać...
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 28.08.2019, 21:34
Przykładowe efekty polityki ekologicznej państwa: https://www.money.pl/gospodarka/susza-w-polsce-znikajace-stawy-pod-wroclawiem-6418356441798785a.html
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Rutilus12 w 28.08.2019, 22:15
Przykładowe efekty polityki ekologicznej państwa: https://www.money.pl/gospodarka/susza-w-polsce-znikajace-stawy-pod-wroclawiem-6418356441798785a.html
Przede wszystkim to efekt dekad bezśnieżnych zim. W następnej kolejności efekt lat 1960-1990 gdy meliorowano na potęgę.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 31.08.2019, 09:33
Zmiana w jakże ważnym dla polskich wód funduszu: https://biznes.interia.pl/wiadomosci/news/minister-srodowiska-powolal-piotra-woznego-na-szefa-nfosigw,2627833,4199
Po sukcesach we wdrażaniu CEPiK oraz programu "Czyste powietrze", którym niewątpliwie wszyscy oddychamy, pan Woźny sprawdzi się w kolejnym biznesie. To może być istotne w finansowaniu drogi wodnej E40...
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 10.09.2019, 19:29
Informacje z ministerstwa

"Minister Marek Gróbarczyk
spotkał się dziś w Londynie z szefem Międzynarodowej Organizacji Morskiej

- Jestem pełen uznania dla Polski, która osiąga imponujący wzrost gospodarczy i stawia na rozwój gospodarki morskiej. Jest to możliwe dzięki zastosowaniu unikalnego modelu - ministerstwa ds. morskich i doświadczeniu jego szefa, który był marynarzem - powiedział Kitack Lim, szef IMO.

- Polska stawia na rozwój nowoczesnej edukacji morskiej, ochronę środowiska i nowe technologie w żegludze. To nasz program prac w ramach IMO na najbliższe lata. Zaangażujemy się także w pomoc techniczną dla państw rozwijających się - powiedział z kolei minister Gróbarczyk podczas spotkania."


Oj niedługo naszym oczom ukaże się ten unikalny model rozwoju ochrony środowiska ;D
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Łuki w 11.09.2019, 00:08
Polska spływa ściekami:
https://wiadomosci.wp.pl/polska-splywa-sciekami-pracownik-oczyszczalni-ujawnia-noca-puszczamy-wszystko-do-rzeki-6423121882708097a
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 27.09.2019, 22:57
https://www.etransport.pl/wiadomosc,59019,sen_by_odzyla_odrzanska_droga_wodna.html?fbclid=IwAR3EehEwOx0Od5Vzm6tPmkqrPdIzyqxLVZ-F4VlS9bkrE2cZGHohaKBEsvk
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 11.10.2019, 20:20
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/wybory-parlamentarne-2019-jaki-los-czeka-polskie-rzeki-pis-i-ko-maja-diametralnie/gm4mljb

Zabawne, że ludzie mający do regulacji rzek podejście popularne jakieś 50 lat temu, uważają naturalne rzeki za "skansen" ;) Rozumiem, że można przegapić jakąś nowinkę, ale pół wieku? Niestety, wygląda na to, że to oni urządzą nam rzeki :(
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 16.11.2019, 08:26
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/radoslaw-slusarczyk-polska-przyroda-jest-dewastowana-na-ogromna-skale/sz720kz
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 17.11.2019, 18:53
Myśliwi to dopiero mają skuteczny lobbing. Pani prezes klubu Dian w Polskim Związku Łowieckim została przewodniczącą sejmowej komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. To się nazywa lobbing. Nie to co u nas gumofilców :P Choć i tu niedługo prezesem wszystkich gumofilców zostanie myśliwy :P
Aha senackiej komisji też przewodzi myśliwy tym razem z PIS Z. Pupa. 

Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Stary Baca w 17.11.2019, 19:15
Myśliwi to dopiero mają skuteczny lobbing. Pani prezes klubu Dian w Polskim Związku Łowieckim została przewodniczącą sejmowej komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. To się nazywa lobbing. Nie to co u nas gumofilców :P Choć i tu niedługo prezesem wszystkich gumofilców zostanie myśliwy :P
Aha senackiej komisji też przewodzi myśliwy tym razem z PIS Z. Pupa.

Jak byśmy mieli kilkadziesiąt procent "resortowych" członków to też byśmy mieli "moc" i "siłę argumentu".
Po drugie aby zostać myśliwym trzeba się wykazać i postarać. Tam nie ma zmiłuj i wymagania i praca są konkretne. Jakbyśmy mieli takie "warunki wejścia" członków byłoby dużo, dużo mniej.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: mjmaciek w 17.11.2019, 19:34
Myśliwi to dopiero mają skuteczny lobbing. Pani prezes klubu Dian w Polskim Związku Łowieckim została przewodniczącą sejmowej komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. To się nazywa lobbing. Nie to co u nas gumofilców :P Choć i tu niedługo prezesem wszystkich gumofilców zostanie myśliwy :P
Aha senackiej komisji też przewodzi myśliwy tym razem z PIS Z. Pupa.
Ha ... ha ...
Za mało w śród nas :
Lekarzy
Adwokatów
Sędziów
Polityków
Biznesmenów
.....
U nas pospolite ruszenie.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 17.11.2019, 19:43
Jak byśmy mieli kilkadziesiąt procent "resortowych" członków to też byśmy mieli "moc" i "siłę argumentu".
Po drugie aby zostać myśliwym trzeba się wykazać i postarać. Tam nie ma zmiłuj i wymagania i praca są konkretne. Jakbyśmy mieli takie "warunki wejścia" członków byłoby dużo, dużo mniej.


No, ale my mamy. Tylko u nas po 89 r. rozlali się po okręgach i tam jest im dobrze. Stała i pewna pensja. Do tego cisza i spokój. Nikogo nad głową. Taki pan na włościach. A żeby dostać się do sejmu, czy senatu, to trzeba mieć już większe zaplecze nazwijmy to parlamentarno-społeczne, bo nie wystarczą same "duże plecy" ze strony starych kolegów i trzeba z czymś wyjść do ludzi. A w PZW "na co to komu Panie".
Jakby w PZW wprowadzić taki nabór nowych członków jaki jest w PZŁ, to okazałoby się że ma nie ma komu wędkować. Wówczas to dopiero byłby lament odnośnie wysokości składek, bo za 200 zeta rocznie, to by sobie nie połowiono.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 17.11.2019, 20:05
Myśliwi to dopiero mają skuteczny lobbing. Pani prezes klubu Dian w Polskim Związku Łowieckim została przewodniczącą sejmowej komisji Ochrony Środowiska, Zasobów Naturalnych i Leśnictwa. To się nazywa lobbing. Nie to co u nas gumofilców :P Choć i tu niedługo prezesem wszystkich gumofilców zostanie myśliwy :P
Aha senackiej komisji też przewodzi myśliwy tym razem z PIS Z. Pupa.
Ha ... ha ...
Za mało w śród nas :
Lekarzy
Adwokatów
Sędziów
Polityków
Biznesmenów
.....
U nas pospolite ruszenie.

A to fakt. U nas nie ma tak hermetycznego grona do którego trudno jest się dostać. BTW w listopadowym numerze Wędkarskiego Świata jest wywiad ze zwycięzcą jakiś zawodów spinningowych w street fishing'u. Facet mówi tam, że cieszy go że społeczeństwo zaczyna postrzegać wędkarzy łowiących w miastach jako tych dbających o naturę, wypuszczających ryby i dobrze wyglądających   Jak to przeczytałem to naprawdę głęboko się uśmiechnąłem. A my tu na forum snujemy plany o jakiś zmianach prawa itp. itd. :P
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Stary Baca w 17.11.2019, 20:54
Cytuj

A to fakt. U nas nie ma tak hermetycznego grona do którego trudno jest się dostać. BTW w listopadowym numerze Wędkarskiego Świata jest wywiad ze zwycięzcą jakiś zawodów spinningowych w street fishing'u. Facet mówi tam, że cieszy go że społeczeństwo zaczyna postrzegać wędkarzy łowiących w miastach jako tych dbających o naturę, wypuszczających ryby i dobrze wyglądających   Jak to przeczytałem to naprawdę głęboko się uśmiechnąłem. A my tu na forum snujemy plany o jakiś zmianach prawa itp. itd. :P

Brakuje jeszcze: trzeźwych i kulturalnych (bez "wyrazów"i bez "hałasów") Niestety gumofilc jest w herbie PZW.

za fors.com.pl http://www.fors.com.pl/forum-wedkarskie/9-forum-ogolne/113676-je-suis-gumofilc?start=30

(http://www.fors.com.pl/media/kunena/attachments/2364/sam_2876_fhdr.jpg)

A z myśliwymi wyrośliśmy ze wspólnych korzeni:

https://lowiecpolski.info/gumofilce-w-kniei/

(https://lowiecpolski.info/wp-content/uploads/2017/01/gumofilce-001-a-1.jpg)
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 17.11.2019, 21:10
Na facebooku jest wyświetlana taka opcja, która zwykle mocno rzuca się w oczy jak się wchodzi na swój profil, czyli "Osoby, które możesz znać". Jest to opcja, która pozwala nam dodać do znajomych osoby, które zwykle incognito odwiedzają twój profil. Po dokonaniu przez mnie wpisu tutaj na forum odnośnie tego, że kolejnym prezesem PZW zostanie myśliwy, pokazują mi się tam....... prawie sami reformatorzy z Zarządu Głównego PZW :) 

Nie powiem Wróżbita Maciej byłby ze mnie dumny :D Jeszcze tylko muszę opanować podstawy tarota, ale nie takie rzeczy w życiu się robiło ;D 
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Ninja w 18.11.2019, 05:18
Na facebooku jest wyświetlana taka opcja, która zwykle mocno rzuca się w oczy jak się wchodzi na swój profil, czyli "Osoby, które możesz znać". Jest to opcja, która pozwala nam dodać do znajomych osoby, które zwykle incognito odwiedzają twój profil. Po dokonaniu przez mnie wpisu tutaj na forum odnośnie tego, że kolejnym prezesem PZW zostanie myśliwy, pokazują mi się tam....... prawie sami reformatorzy z Zarządu Głównego PZW :) 

Nie powiem Wróżbita Maciej byłby ze mnie dumny :D Jeszcze tylko muszę opanować podstawy tarota, ale nie takie rzeczy w życiu się robiło ;D

Nie kojarzył bym Twojego wpisu tutaj z odwiedzinami na FB
Właśnie specjalnie wszedłem na FB w szukaj wpisałem selektor i nie specjalnie można Cię tam znaleźć
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 18.11.2019, 07:59
No w ten sposób to możesz szukać w nieskończoność :P Te osoby są na tej samej grupie co i ja jestem i zdarza im się tam wypowiadać, a mnie komentować pewne poczynania PZW. I raczej nie trudno jest nie zauważyć, że prezentuję tam te same treści co i tutaj na SiG.

Wracając do tematu wróci czy nie wróci do wody o to jest pytanie ;)

https://wiadomosci.wp.pl/joachim-brudzinski-chwali-sie-szczupakiem-wroci-do-jeziora-6447068191557761a

 
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Mosteque w 18.11.2019, 07:59
Przecież na fejsie nie musi być jako Selektor. A fejs już po IP identyfikuje, że ten jego użytkownik jako Selektor wypowiada się na forum SiG.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Luk w 18.11.2019, 07:59
A to fakt. U nas nie ma tak hermetycznego grona do którego trudno jest się dostać. BTW w listopadowym numerze Wędkarskiego Świata jest wywiad ze zwycięzcą jakiś zawodów spinningowych w street fishing'u. Facet mówi tam, że cieszy go że społeczeństwo zaczyna postrzegać wędkarzy łowiących w miastach jako tych dbających o naturę, wypuszczających ryby i dobrze wyglądających   Jak to przeczytałem to naprawdę głęboko się uśmiechnąłem. A my tu na forum snujemy plany o jakiś zmianach prawa itp. itd. :P

Wędkarstwo jakie tu reprezentujemy, czyli spławik i grunt, to domena klasy pracującej miast i wsi, dlatego trudno mówić o elitach. Co innego muszkarze :P

A co do tych od street fishingu, to  rzeczywiście pojawia się taka moda. Modne ciuszki, czyste rączki, superczułe wędeczki :) Ciekawe czy pojawi się tu jakaś głębsza ideologia?
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 18.11.2019, 08:14
Wędkarstwo ewoluuje. Wystarczy zobaczyć przez pryzmat promowanej przez Ciebie metody w czasach w których mało kto o niej w Polsce słyszał. Im więcej świadomych wędkarzy tym lepiej dla wód, więc nic tylko się cieszyć, że wędkarstwo nie kończy się na gumofilcach i wiaderku pełnym małym rybek.

Raz jeszcze wracając do tematu. Szansa dla PZW, przekleństwo dla wędkarzy

https://www.portalmorski.pl/rybolowstwo/43794-marek-sawicki-powinnismy-przylozyc-wieksza-wage-do-hodowli-ryb 
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Luk w 18.11.2019, 08:42
Jeżeli PSL gdzieś się pojawia, będzie naciskał na rybactwo śródlądowe. Nie dziwię się więc temu co mówi Sawicki, to przecież przedstawiciel 'chłopa' 8)

Ogólnie jednak jest dziwnie w Polsce, bo rozwój rybactwa śródlądowego powinien iść w parze z rozwojem wędkarstwa jak i turystyki wędkarskiej. Warunki jakoś tak się dziwnie ułożyły, że rozwój jednego to jakby hamowanie drugiego. Z jednej strony udowadnianie, że ziemia jest płaska przez naukowców z Olsztyna kładzie się tu cieniem (słabe wyniki rybaków oraz kiepskie wody państwa muszą być usprawiedliwione czymś, po to są kormorany, strefy beztlenowe i wędkarze), z drugiej u nas nic nie mże być robione w czysty sposób. Zawsze musi być jakaś grupa mająca w czymś interes. Tu jest nim lobby rybackie, któremu na rękę są np. wielkie zarybienia jakie się przeprowadza w Polsce.

Z drugiej strony Sawicki może reagować na kurczące się środki z EU jakie dostaną rybacy. Oznaczać to może, że trzeba będzie naprawdę przyjrzeć się zyskowności tej branży, nie zaś nastawiać na jak największe przechwytywanie unijnej kasy. I tu rybakom może być ciężko, bo wg mnie coraz mniej ludzi je ryby słodkowodne. Ludzie starsi lubią rybkę, coraz więcej młodych jednak jest bardzo wybrednych. Do tego idzie moda na 'zielone' i zachowanie ratujące nasza planetę, i wpisuje się w to zarzucenie jedzenia mięsa. Zieloni z racji zmian klimatycznych coraz częściej wygrywają mandaty do parlamentu i stanowią coraz silniejsze lobby. W UK wyraźnie mówi się o tym, że zrezygnowanie z jedzenia mięsa to dużo mniejsza emisja CO2 do atmosfery.

DLatego nie dziwi mnie, że rybacy i PZW biorą udział w targach kulinarnych. Lobby rybackie musi zadbać o promocję swych produktów. Będąc w Polsce nie zauważyłem aby ryby słodkowodne cieszyły się popularnością. Moi rodzice, Karoliny, moich znajomych nie kupują w ogóle takich ryb, wybierają ryby morskie jak już. Tylko karp ma zagwarantowany zbyt w grudniu :)
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 18.11.2019, 09:10
Moi rodzice, Karoliny, moich znajomych nie kupują w ogóle takich ryb, wybierają ryby morskie jak już. Tylko karp ma zagwarantowany zbyt w grudniu :)

O i to jest coś czego rybacy nigdy nie zmienią, bo o ile drapieżniki pochodzące z połowów sprzedają się dosłownie w jedną chwilę na potrzeby takiej gastronomii i różnego rodzaju hotelarsko-restauracyjnego biznesu, to już taki białoryb nie ma racji bytu w dzisiejszej świadomości konsumenckiej. Dlatego śmieszą mnie ostatnie artykuły badaczy z IRŚ, co by może nie wprowadzić puszek rybnych np. z leszcza, czy też płoci. W takim hipermarkecie Auchan na stoisku rybnym jest zawsze kilka płotek i leszczy. Od kilku lat pytam się ludzi tam pracujących, czy ktoś to kupuje. Mówią, że z dwa razy w miesiącu jakiś emeryt to weźmie. A ryby morskie schodzą na pniu, bo przecież prasa i internet mówią, że są zdrowe, więc ludzie to kupują.Wystarczy pójść do Lidla i do Biedronki i zobaczyć ich ofertę ryb. W sobotę wieczorem chłodziarki są wyczyszczone z ryb...pstrąga, łososia i ryb morskich. Dziś wybór ryb jest tak duży, że możesz sobie kupić wędzoną nototenię z drugiego końca świata, czy też świeżą doradę na obiad. Kto będzie kupował w okresie pozawigilijnym takiego karpia ? Kiedyś nie do pomyślenia było, aby taka Wigilia była bez karpia. A dziś u wielu moich znajomych, zamiast karpia, są inne ryby na wigilijnym stole.
     
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Mosteque w 18.11.2019, 10:09
Ja też nie mam pojęcia, kto te leszcze i płotki kupuje. To nawet nie chodzi o zdrowe/niezdrowe. Ludzie wybierają ryby morskie, bo one są po prostu smaczniejsze i mają mniej ości. Z "naszych" to taką wartość kulinarną ma tylko sandacz, okoń i na końcu szczupak. Nawet do lina to już trzeba smakosza, a przede wszystkim kogoś, kto potrafi to dobrze przyrządzić. Bo drapieżnika wystarczy wrzucić na masło i jest dobry...
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: łowca w 18.11.2019, 16:22
Nie ma co nadinterpretowywać tej zdawkowej informacji prasowej:
https://www.portalmorski.pl/rybolowstwo/43794-marek-sawicki-powinnismy-przylozyc-wieksza-wage-do-hodowli-ryb


Oczewiście, że nacisk powinien byc na hodowlę, w szczególnosci RAS-y bo rybactwo jeziorowe i tak wymrze w niedalekiej przyszłości.
Niestety dla wielu rybaków przebranżowienie się na hodowlę ze zwyklego rybaczenia jest niemożliwe, nie tylko ze wzgledu na brak wiedzy ale i nakłady finansowe jakie trzeba ponieśc na załozenie nowoczesnej hodowli.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Łuki w 20.01.2020, 19:36
Protesty w Niemczech przy budowie Gigafactory 4 Tesla.
 Chodzi o zużycie wody - jest to 300 000 l na godzinę.

Normalnie, na wyprodukowanie jednego samochodu zużywa się około 400 000 l.

https://www.spidersweb.pl/2020/01/tesla-gigafabryka-niemcy-protesty.html?full=1

https://www.reuters.com/article/us-tesla-gigafactory-germany-protests/youre-stealing-our-water-germans-protest-against-tesla-gigafactory-idUSKBN1ZH0KM
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Mosteque w 20.01.2020, 20:40
Nie wiem, czy wiecie, ale ta fabryka powstanie za pieniądze... Fiata. Chodziło o wliczenie elektryków Tesli do ich produkcji, co pozwoliło im zaoszczędzić jakieś miliony na opłatach za CO2.
Tak to działa ekologia właśnie w jeuropie :D

Ale nic to. Musk w swoim stylu grzecznie podziękował na Twitterze Fiatowi, że stawiają mu fabrykę :D

https://cleantechnica.com/2020/01/10/fiat-chrysler-will-basically-fund-teslas-gigafactory-4/
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: maszek95 w 21.01.2020, 09:51
Ostatnio czytałem artykuł , że przejechanie 100km elektrykiem będzie droższe niż pokonanie tego samego odcinka dieslem. Prąd drożeje, a darmowych ładowarek coraz mniej.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: koras w 21.01.2020, 10:03
Darmowe ładowarki to tylko tymczasowe rozwiązanie, żeby zachęcić ludzi do przesiadania się do elektryków. Prąd drożeje i będzie drożał. Stopniowe przechodzenie na "zieloną" energię też będzie miało wpływ na wzrost cen prądu.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Mosteque w 21.01.2020, 10:50
Dobrze, że benzyna tanieje ;)

Mogę sobie zrobić solary na dachu (JESZCZE mi się nie opłaca, bo zwrot wychodzi mi po 10 latach) i ładować auto pod domem. Ale elektryki na razie są za drogie. To wszystko jest na razie, ale ten trend jest już ustalony i nie ma od tego odwrotu. Jedynie smuci fakt, że to z ekologią nie ma nic wspólnego.

Ekologiczne są wodorowe ogniwa paliwowe. Już w latach 60 zasilano nimi choćby statki Apollo latające na księżyc. Technologia jest prosta i naprawdę ekologiczna, ale za dużo kasy zostało już wpompowane w rozwój elektryków. Jak taka machina się rozpędzi, to potrzeba dekady, bo komu trzeba się zwróciło. Czyli za jakąś dekadę zacznie się powszechne wprowadzanie aut na wodór.


Co do takich artykułów z cyklu "elektryki są bez sensu, bo.." To jeszcze niezmiernie bawi mnie fakt, że one "są bez sensu", bo mają mały zasięg. Obecnie taka Tesla w zależności od modelu ma zasięgi od 250 do blisko 500 km na jednym ładowaniu. Kto z was przejeżdża na raz takie odległości? Kilka osób na 100, które są handlowcami "dalekiego zasięgu"? Ja musiałbym się chwilę podładować w trasie tylko raz w roku, jak jadę na wakacje. Taki zasięg wystarczy, by dojechać do pracy i wrócić wszystkim osobom, które do swojej pracy dojeżdżają. I to kilka razy na jednym ładowaniu.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 21.01.2020, 10:51
https://energia.rp.pl/surowce-i-paliwa/wegiel/20004-polskie-kopalnie-wegla-znow-w-finansowych-tarapatach?utm_source=rp&utm_medium=teaser_redirect

"W 2018 r. import węgla do Polski sięgnął rekordowego poziomu 19,3 mln ton (początkowo statystyki wskazywały 19,7 mln ton, ale ostateczne dane Eurostatu skorygowały ten wynik, co potwierdzają też dane z Państwowego Instytutu Geologicznego). W 2019 r. import czarnego paliwa był wciąż intensywny, choć mniejszy. Według wstępnych danych Eurostatu od stycznia do listopada do Polski wpłynęło 14,9 mln ton węgla, czyli o 16 proc. mniej niż rok wcześniej. Najwięcej, bo 9,8 mln ton, pochodziło z Rosji. Pozostały surowiec sprowadzaliśmy m.in. z Australii, Kolumbii, Kazachstanu i USA..............

.......Problemy ma nawet najbogatsza z górniczych firm – JSW, największy w Unii Europejskiej producent węgla koksowego, używanego do produkcji koksu i stali. Spółka ta w 2018 r. utworzyła fundusz stabilizacyjny, do którego miała sięgnąć w razie potrzeby ratowania płynności finansowej. Na koniec września miała tam odłożone w sumie 1,86 mld zł. Okazuje się, że pieniądze przydadzą się już w tym roku.Zarząd JSW zapowiedział, że wyciągnie z funduszu 700 mln zł, z czego 300 mln zł już w lutym.Alternatywą było przełożenie wypłaty górnikom 14. pensji z lutego na inny termin. To jednak spowodowałoby ogromne niepokoje społeczne. Dlatego zarząd sięgnął po oszczędności, a w zamian ma zapewnienie, że do wyborów prezydenckich załoga nie będzie robić problemów i wysuwać roszczeń o podwyżki płac – słyszymy od jednego ze związkowców z jastrzębskiej spółki.....

............Jeśli górnikom z PGG uda się wynegocjować podwyżki płac, to zapewne także związkowcy z pozostałych firm będą liczyć na wzrost pensji. Tymczasem podniesienie kosztów wydobycia może skończyć się dla firm węglowych fatalnie. Już teraz polski węgiel jest droższy niż na europejskich rynkach i krajowe kopalnie nie mogą liczyć na podniesienie cen. Pytanie więc, kto podźwignie ten problem: kopalnie, które znów mogą wpaść w poważne kłopoty finansowe, czy energetyka, która kupi droższy surowiec, ale będzie ratować się podnosząc ceny prądu. "
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Mosteque w 21.01.2020, 10:57
W JSW jest 60 związków zawodowych. W sumie liczba związkowców przewyższa liczbę pracowników, bo każdy może należeć do kilku związków.
Dziękuję :)
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 21.01.2020, 11:02
No, ale rząd powie szarej masie, że jest dobrze z polskim węglem. Znaczny import i ciepłe zimy dobiją całą branże, a my to odczujemy na cenach prądu. I tak od wyborów do wyborów.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Mosteque w 21.01.2020, 11:05
Jest dobrze. Ba, będzie jeszcze lepiej! I jeszcze więcej wam damy!
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 21.01.2020, 11:14
Wracając do tematu bliższego wędkarzom. Rząd zaczyna największe w historii Polski "wykopki" na polskich rzekach

https://www.wnp.pl/energetyka/inwestycje-za-ponad-30-mld-zl-rzad-siega-po-niewykorzystany-potencjal-polski,366418.html

"Naszym zdaniem należy sięgać po niewykorzystany potencjał hydroenergetyczny Polski, ale nie tyle ze względu na sam ten potencjał - bo w naszych warunkach geograficznych hydroenergetyka nigdy nie będzie odgrywała kluczowej roli w miksie energetycznym - ile ze względu na konieczność rozwoju żeglugi śródlądowej. Polskie porty morskie są przekonane, że nie będą w stanie się rozwijać bez rozwoju infrastruktury dostępowej w postaci żeglownych rzek. A skoro tak, to nie byłoby sensu budowania stopni wodnych bez hydroelektrowni - mówi Anna Moskwa, podsekretarz stanu w Ministerstwie Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej.

W praktyce możliwości wykorzystania potencjału hydroenergetycznego Polski, czyli przede wszystkim Wisły i Odry, związane są z rozwojem żeglugi śródlądowej, a rozwój tejże zależy od budowy nowych stopni i zbiorników wodnych na tych rzekach - mówi Anna Moskwa.

Zakładamy, że dla właściwego wykorzystania potencjału żeglugi śródlądowej do około 2049 roku powinno zostać wybudowanych 5 nowych stopni wodnych na Wiśle i 27 stopni wodnych na Odrze - informuje Anna Moskwa.

Z wyliczeń MGMiŻŚ wynika, że budowa 5 stopni wodnych na Wiśle umożliwiłaby budowę elektrowni wodnych o mocy ok. 360 MW, a budowa 27 stopni wodnych na Odrze - elektrowni wodnych o mocy około 104 MW."
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 21.01.2020, 11:42
Jest dobrze. Ba, będzie jeszcze lepiej! I jeszcze więcej wam damy!

Zapomniałem jeszcze napisać o jednej bardzo ważnej rzeczy, która ostatecznie dobije polskie górnictwo, a o której przed wyborami rząd się nie pochwali górnikom, czyli JTM - Mechanizm Sprawiedliwej Transformacji (Just Transition Mechanism). Kilka dni temu Komisja Europejska przyjęła program, który ma złagodzić regionom górniczym odejście od węgla. Polska dostanie najwięcej kasy. Jednak wbrew temu co mówi minister klimatu Michał Kurtyka nieznana jest jeszcze suma jaką otrzyma Polska i jak zwykle to u nas bywa na razie jest jedna wielka propaganda sukcesu 

https://www.wnp.pl/odnawialne_zrodla_energii/dostalismy-w-prezencie-100-mld-zlotych-teraz-trzeba-je-madrze-wydac,366817.html
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Mosteque w 21.01.2020, 12:01
Oczywiście nie wiadomo też, jak nikły procent z całej tej sumy ostatecznie trafi do górników. Wszak po drodze tylu prezesów, komitetów, specjalistów, zarządców, ekspertów i całej reszty do podziału...

Myślę, że powstanie przy którymś ministerstwie specjalna komórka zatrudniająca kilkadziesiąt osób, która będzie się zajmowała sprawiedliwym podziałem tej kwoty.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Piker w 21.01.2020, 12:47
Dobrze widzę, że spółka woli wyjąć 700 mln, niż przełożyć 14 pensję na inny termin, pod rygorem niepokojów społecznych? W 2020r? ??? ??? ???
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Medunamun w 21.01.2020, 13:16
A co w tym dziwnego. ;) jak pisałem magisterkę to znalazłem info że w jednej ze spółek węglowych przywileje pracowników w którymś roku pochłaniały jakieś 2/3 zysku. To o czym mowa? Ma być i już, a jak nie to zarząd wyjeżdża na taczkach :P
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 21.01.2020, 13:34
Jak to pisał Norman Davies w Bożym Igrysku "kraj ten jest nierozerwalnie związany z niekończącą się serią katastrof i kryzysów, które – w sposób paradoksalny – stają się źródłem jego bujnego życia. Polska znajduje się bez przerwy na krawędzi upadku. Ale jakimś sposobem zawsze udaje jej się stanąć na nogi" Dlatego ja bym "wyczilował" i nie przejmował się takimi głupotami :P
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 21.01.2020, 13:43
A co w tym dziwnego. ;) jak pisałem magisterkę to znalazłem info że w jednej ze spółek węglowych przywileje pracowników w którymś roku pochłaniały jakieś 2/3 zysku. To o czym mowa? Ma być i już, a jak nie to zarząd wyjeżdża na taczkach :P

A to Polska właśnie ;) Mi to przypomina statut Gospodarstwa Rybackiego PZW w Suwałkach, gdzie zgodnie ze statutem pracownicy uprawnieni są do uzyskiwania nagród za osiągnięcia ekonomiczne, zaś łączna wysokość nagród nie może być wyższa niż 50 % osiągniętego zysku netto.  Dodatkowo do nagród uprawnieni są pracownicy zakładów, które osiągnęły dodatni wynik finansowy. Wysokość nagród nie może być wyższa niż 40 % osiągniętego zysku netto . Znajdźcie mi drugą taką firmę na rynku, która jest równie hojna jak PZW.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 21.01.2020, 19:10
Zakładamy, że dla właściwego wykorzystania potencjału żeglugi śródlądowej do około 2049 roku powinno zostać wybudowanych 5 nowych stopni wodnych na Wiśle i 27 stopni wodnych na Odrze - informuje Anna Moskwa.

To jest niestety najcięższa z chorób psychicznych, zwana potocznie głupotą. Oni nie wiedzą w jakich czasach żyją - byle żreć. Obrzydliwe.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Luk w 21.01.2020, 21:20
Zakładamy, że dla właściwego wykorzystania potencjału żeglugi śródlądowej do około 2049 roku powinno zostać wybudowanych 5 nowych stopni wodnych na Wiśle i 27 stopni wodnych na Odrze - informuje Anna Moskwa.

To jest niestety najcięższa z chorób psychicznych, zwana potocznie głupotą. Oni nie wiedzą w jakich czasach żyją - byle żreć. Obrzydliwe.

Ciekawa sprawa, co? Będą 'robić' żeglugę, pomimo, że nie ma na nią zapotrzebowania. Za jakiś czas nie będzie już elektrowni węglowych, ciepłowni - a ci stawiają na transport rzeczny. A co z PKP? Jak wyglądać będzie sytuacja tego przewoźnika?

Odpowiedź brzmi - nieważne. Bo to wszystko będzie za x lat, a tu ważne aby lać beton i uruchomić inwestycje. Potrzebne jak druga dziura w rzyci. A środowisko, natura? Kto tam się będzie tym przejmował... :facepalm:
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 08.02.2020, 11:16
https://noizz.pl/ekologia/polska-wysycha-stracilismy-80-proc-mokradel-nie-potrafimy-zatrzymywac-wody/lyg92b3?utm_source=detal_viasg_noizz&utm_medium=synergy&utm_campaign=allonet_detal_popularne&srcc=ucs&utm_v=2
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Mosteque w 08.02.2020, 12:33
Jak mamy zatrzymać wodę, skoro chcą ją spuszczać betonowymi rynnami :facepalm:
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 21.03.2020, 18:21
https://weekend.gazeta.pl/weekend/1,152121,25803095,polska-musi-zaczac-myslec-o-wodzie-jak-izrael-jako-o-jednym.html
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 22.03.2020, 14:55
A dziś światowy dzień wody. I fajny blog: https://swiatwody.wordpress.com/
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 22.03.2020, 15:01
Bo prowadzony przez kogoś kto ma dużą wiedzę w temacie ;)

https://www.biol.uni.lodz.pl/pl/content/sebastian-szklarek-doktorat
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 06.04.2020, 22:44
W tych ciężkich czasach dobre wiadomości pozwalają z optymizmem spojrzeć w przyszłość :beer: :bravo:


https://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/kolejny-kataklizm-nadciaga-coraz-bardziej-prawdopodobna-rekordowa-susza,168052.html
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 06.04.2020, 22:48
Jeszcze tę szarańczę z Afryki przydałoby się sprowadzić :thumbup:
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Robin w 06.04.2020, 22:56
Jeszcze tę szarańczę z Afryki przydałoby się sprowadzić :thumbup:

Już niedługo będzie  … w trochę innej formie … ;)
https://www.theguardian.com/environment/2020/apr/03/insects-likely-approved-human-consumption-by-eu

Dodatkowo …
https://gk24.pl/komar-tygrysi-2019-jak-wyglada-jak-sie-chronic-objawy-leczenie-ukaszenie-moze-oznaczac-smierc-16092019/ar/c14-14232869
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 06.04.2020, 23:03
Niezły ten komarek. Jeszcze ponoć coś takiego jest blisko: https://www.kalendarzrolnikow.pl/5801/kleszcze-giganty-w-niemczech-czy-dotra-do-polski. Oby tylko przenosiły coś ciekawego.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Robin w 06.04.2020, 23:25
W tych ciężkich czasach dobre wiadomości pozwalają z optymizmem spojrzeć w przyszłość :beer: :bravo:


https://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/kolejny-kataklizm-nadciaga-coraz-bardziej-prawdopodobna-rekordowa-susza,168052.html

https://www.wody.gov.pl/aktualnosci/951-najnowszy-raport-stop-suszy-2020
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Piker w 06.04.2020, 23:27
Jak nic, tylko zacząć zbierać ubranka i akcesoria z kolekcji Mad Max.. :-\
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 07.04.2020, 11:05
Niezły ten komarek.

Jak tak dalej pójdzie to niedługo będziemy mieć w Polsce i ważki o wielkości meganeury z okresu karbonu

https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Meganeura-size.jpg
https://pl.wikipedia.org/wiki/Meganeura
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Mosteque w 07.04.2020, 11:10
Nie będzie źle... Klimat nam się robi włosko-hiszpański. Tam ludzie żyją i to znacznie fajniej niż u nas, więc nie ma co panikować. Gorzej, że tam zrobi się jeszcze goręcej i już nie będzie miło. A tam gdzie teraz nie jest miło, to się zrobi nie do życia i gdzie te setki milionów ludzi przyjdzie mieszkać?
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 07.04.2020, 12:46
Zgadza się Afryka i Azja zapuka do naszych drzwi. Ja też bym tak zrobił jakbym był na ich miejscu, więc pojawia się pytanie, czy mamy plan co z tym fantem zrobić w niedalekiej przyszłości.

Wędkarze obecnie żyją trywialnymi problemami w stylu braku możliwości wędkowania przez jakiś czas, natomiast nie widzą, że ta zmiana klimatu kolosalnie wpłynie na polskie wędkarstwo już w 2021 r. Po pierwsze dla takiego PZW będzie to oznaczało systematyczny wzrost opłat za korzystanie z wody m.in. na potrzeby hodowli ryb, co w przyszłości przełoży się na wysokość składek. Letnie przyduchy staną się czymś powszechnym. Także dla wielu komercji susza odbije się czkawką, tym bardziej, że na niektórych zbiornikach towar jest grubo sypany do wody.

W dodatku eutrofizacja zbiorników będzie postępowała w trybie ekspresowym, co spowoduje m.in. określone zakazy dla wędkarzy (np. zakaz nęcenia), czy konieczność odłowu białorybu sieciami - na tych zbiornikach na których naukowcy rybaccy wykażą znaczną ich ilość, a tym samym wykażą, że są bezpośrednim czynnikiem przyspieszającym eutrofizację :D Z taką sytuacją będziemy już niedługo mieć do czynienia na wielu zbiornikach zaporowych, bo one nie służą celom wędkarskim i wędkowanie na nich jest ostatnią z rzeczy do których zostały one przeznaczone.

Ja tam widzę, że mądre głowy już dziś o tym rozmawiają, natomiast aktualnym problemem wędkarzy jest np. zwrot składek przez PZW, bo nie można łowić. Jak zwykle wędkarze obudzą się z ręką w nocniku.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 24.04.2020, 06:22
Informacja sprzed kilku dni, a wrzucam to dziś, bo dopiero teraz mam szansę to skomentować. Mamy to w końcu 8)

https://serwisy.gazetaprawna.pl/ekologia/artykuly/1470516,susza-jest-projekt-specustawy-antysuszowej-czy-150-mln-zl-wystarczy-na-walke.html

"Przygotowaliśmy projekt specustawy, która przyśpieszy inwestycje zabezpieczające Polskę przed suszą - poinformował w poniedziałek PAP minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej Marek Gróbarczyk.......Program zakłada przeprowadzenie 94 inwestycji wodnych, m.in. budowę dużych i małych zbiorników retencyjnych. Ich wartość to ponad 12 mld zł. Część z tych inwestycji jest już realizowanych."

No to zaczyna się w Polsce, zapowiadane tu przeze mnie już od dłuższego czasu, betonowanie polskich rzek, szybkie i bezbolesne....bo bez udziału polskiego społeczeństwa.

Polskiemu rządowi już w krew weszło wprowadzanie "specprzepisów" ::) Na przykładzie koronawirusa i legislacyjnych koszmarków tworzonych przez obecny rząd, często z pominięciem przepisów np. Konstytucji, tworzy się "specprzepisy", które wyłączają obowiązywanie innych przepisów, tak aby obywatel miał jak najmniej do powiedzenia, a państwo mogło sprawnie i szybko działać, tak jak chcą tego rządzący.

Do czego zmierzam ? Pomimo tego, że problem jest znany od dłuższego czasu, polski rząd dopiero teraz w kwietniu 2020 r. budzi się z zimowego snu i co robi ? A no wprowadza nam do polskiego systemu prawnego kolejną specustawę. Specustawa (stosowana powszechnie chociażby przy budowie dróg publicznych np. dróg ekspresowych i autostrad) przyspiesza inwestycję, ale z drugiej strony ogranicza do minimum możliwość zaskarżenia danej czynności państwa, no i w rzeczywistości powoduje, że obywatele mają mało do powiedzenia, jeżeli chodzi o realizację inwestycji. 

Ogólnie specustawy są często bardzo potrzebne w tym naszym pięknym, dziwnym "speckraju". Problem polega jednak na tym, jak się je wykorzystuje w praktyce. Przykładowo tzw. specustawa drogowa, która weszła w życie w 2003 r. miała obowiązywać raptem kilkanaście lat. Potem kolejne nowelizacje wydłużały okres jej obowiązywania. Dziś już wiemy, że polski rząd będzie ją stosował, aż do 2023 r. A dzięki niej ludzi się wywłaszcza z terenów zamieszkiwanych przez nich od pokoleń, więc sami możecie sobie wyobrazić, że choć specustawy w praktyce często są potrzebne, to niesamowicie mocno ingerują w stosunki społeczne, ograniczając jednocześnie prawa obywateli do minimum.
 
No i teraz mamy, jak ja to osobiście nazywam "specustawę betonową" - dotyczącą polskich rzek, która to specustawa na zawsze odmieni charakter wielu polskich rzek, a z drugiej strony da nowe szanse partyjnemu betonowi ;)

Projektowana odpowiedź na suszę jest bowiem autorskim  pomysłem obecnego rządu, któremu widzi się chociażby żegluga na polskich rzekach. BTW tak sobie teraz przypomniałem. Może w końcu dowiemy się od Pana Prezesa okręgu PZW w Toruniu i IRŚ, gdzie są obecnie te jesiotry za unijne miliony kierowane od lat z Brukseli do Polski, celem ich restytucji, bo może jeszcze zdążą pojawić się w polskich rzekach przed ich zabetonowaniem :P 

Choć będzie smutno patrzeć na to, jak zmienia się wiele polskich rzek, to na pewno będzie ciekawie, bo będzie tak swojsko...tak polsko. Aż mi się  nostalgicznie zrobiło i chce śpiewać z rana. Z dedykacją dla ryb.

"Niech się mury pną do góry,
Kiedy dłonie chętne są,
Budujemy betonowy nowy dom."


I teraz wszyscy razem



Choć sam może słabo znam się na temacie hydrologii, to jednak tak na chłopską logikę, problem może leżeć gdzieś indziej, aniżeli tam gdzie to widzi rząd. Tyle, że wówczas szwagier Ździsiek nie zarobi. Nie zarobią firmy rodzin partyjnych kolegów. Nie zarobią też koledzy z partii, którzy zostaną obsadzeni na nowych, dumnych stanowiskach, jak i nie pozyska się środków unijnych na ten cel. Dobry przykład "odpowiedniej" obsady stanowisk, to Lokalne Grupy Działania, mające pomóc rybakom w dostosowaniu się przez nich do nowej rzeczywistości. Dziś to nie rybacy, a partyjni koledzy w terenie wspólnie z lokalną kliką, stali się specjalistami od pozyskiwania i rozdawania "właściwym" osobom unijnych środków przeznaczonych na restrukturyzację zawodu rybaka.

Problem może więc leżeć gdzieś indziej, gdzieś na przykład tu:


Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Luk w 24.04.2020, 10:11
Jasna doopa, co oni robią :facepalm: Jestem w szoku, bo chyba nie każdy widzi ci się będzie działo...

Nie jestem w stanie pojąć, dlaczego ludzie nie widzą co to sa za działania. Ogólnie zbiorniki retencyjne mają chronić przed powodzią, zaś w jaki sposób mają chronić przed suszą? Owszem, można tę wodę używac do nawadniania i miałoby jakiś sens.  Ale przecież powinno się przede wszystkim dbać o wodę pitną i użytkową, bo tej będzie brakować. A tu się podciąga coś pod inwestycje środowiskowe. Bo czy dany zbiornik będzie mógł być rezerwuarem wody pitnej? Ten pod Raciborzem raczej nie, bo woda z Odry niezbyt nadaje się do uzdatniania, koszty tego są raczej bardzo wysokie.

A teraz koszmarek kolejny o którym mówi Gróbarczyk, z tego artykułu:
"Już tym roku zrealizowane zostaną zadania na kwotę 60 mln zł. Będą to działania przede wszystkim dla terenów rolniczych, takie jak udrażnianie cieków wodnych czy modernizacja małych urządzeń wodnych, które najszybciej poprawią sytuację regionów najbardziej zagrożonych w tym roku suszą"

Niech mi ktoś wytłumaczy, w jaki sposób udrożnienie cieku wpłynie na zapobieganie suszy? :facepalm: Ja akurat laikiem tu nie jestem, i rozumiem doskonale, że to przyspieszy odpływ wody z danego terenu, zamiast ją zatrzymać. Powinno się właśnie wodę magazynować lokalnie, nie pozwalając jej szybko odpływać! Oznacza to często odwrotność melioracji. Do tego podstawą powinno być sadzenie drzew i tworzenie polderów, które byłyby magazynem wody, a tutaj widać, że chodzi o lanie betonu.

Nie czarujmy się, ten program wcale nie jest antysuszowy, ale probetonowy. Chodzi o to aby wziąć z UE jak najwięcej kasy i ją 'przerobić'. Polska to dziwny kraj,'biznesmeny' sprowadzają śmieci i podpalają składowiska, rząd zaś niszczy środowisko byle byłaby kasa z inwestycji. I to są ci sami, co narzekali, ze dawniej w prywatyzacjach sprzedawano majątek narodowy za niskie pieniądze. A co jest robione teraz? Przecież to też jest przekręt, robi się rzeczy które nie powinny mieć miejsca.

Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Mosteque w 24.04.2020, 10:35
Przerażają mnie ci idioci...
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 16.06.2020, 21:19
Garść uwag do szumnych zapowiedzi rządowych:
http://www.ratujmyrzeki.pl/225-uwagi-koalicji-ratujmy-rzeki-krr-do-planu-przeciwdzialania-skutkom-suszy-ppss

A tu zabawne kwiatki:
– Chcemy umożliwić szybką realizację dla inwestycji niezbędnych do zabezpieczenia naszego kraju przed coroczną suszą – mówi Marek Gróbarczyk, minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej. (https://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,25964432,plany-walki-rzadu-z-susza-watpliwe-i-niespojne-hydrobiolodzy.html)

- Nie sądzę, żebyśmy mieli przez to problem, że nam się kraj odwadnia. Rolnictwo nie jest głównym problemem uciekania wody z kraju. Woda krąży i jest dostępna - stwierdził przedstawiciel resortu rolnictwa. (https://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,26037269,lewica-przygotowala-nowelizacje-prawa-wodnego-resort-rolnictwa.html)

Pytany na antenie TVP Info o to, dlaczego sporo rolników do dziś nie doczekało się wypłaty obiecanych rekompensat, minister rolnictwa przyznał, że „proces szacowania strat przeciągał się, był wadliwy”. - W tym roku już go nie będzie, będzie pomoc dla rolników w postaci specjalnej aplikacji; ale módlmy się, żeby tej suszy nie było - radził. (https://krakow.wyborcza.pl/krakow/7,44425,25986244,rolnicy-czekaja-na-rekompensaty-za-ubiegly-rok-minister-ardanowski.html)

Jakoś nie wróżę sukcesów na polu gospodarki wodnej. Będzie raczej jak ze stadniną w Janowie.

Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Luk w 17.06.2020, 08:32
Ja dochodzę powoli do wniosku, że ten Gróbarczyk to nie jest żaden fachowiec na tym stanowisku, ale kolejny funkcjonariusz PiS obdarzony stanowiskiem, jak chociażby Szumowski, który z bohatera zmierza w stronę zera, zwłaszcza gdy wyszły na jaw wały z zakupem sprzętu do walki z pandemią. W rosyjskiej armii za czasów komunizmu, zwłaszcza do końca czasów stalinizmu, było normalne, że dowódca wojskowy miał swojego opiekuna politycznego, który miał od niego większe kompetencje i któremu podlegał. Był to człowiek co raczej miał małe pojęcie o dowodzeniu, za to wiedział co jest 'słuszne'. Między innymi dlatego Armia Czerwona ponosiła tak olbrzymie straty, bo idioci i parweniusze decydowali o wielkich operacjach wojskowych, grzebiąc dywizje a nawet duże skupiska jednostek swymi decyzjami.

Podobnie jest z Gróbarczykiem, to kolejny 'oficer polityczny'. Ten plan walki z suszą tak naprawdę podpięto pod ciągnięcie kasy z UE na inwestycje, przez co robi się kabaret. Bo nie rozumiem, w czym pomoże regulacja rzek i budowa nowych progów wodnych czy też tworzenie nowych zbiorników retencyjnych, które powstaną za lat kilkanaście jak nie kilkadziesiąt. Bo problem jest tu i teraz, i podstawą jest wzmacnianie retencji naturalnej. Niestety, nie da się tu lać betonu, a jak widać obecny rząd rozwiązań szuka w betonie właśnie :)
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 17.06.2020, 08:59
Co gorsza, oni nawet między sobą nie są w stanie uzgodnić podejścia. Minister rolnictwa się trzęsie i każe się modlić, żeby suszy nie było, jego doradca nie widzi większego problemu z suszą, a Gróbarczyk kleci na szybko jakiś plan wyrzucania kasy w beton. Oni nie mają tak naprawdę ani świadomości zagrożeń, ani wiedzy, ani planu. Boją się tylko, by nie narazić się rolnikom.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 06.07.2020, 18:26
Masakra :(
https://wroclaw.wp.pl/dolina-baryczy-zatruta-rzeka-w-smierdzacej-wodzie-ryby-plywaja-brzuchami-do-gory-6529160366299840a
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Rielan w 06.07.2020, 18:40
https://radio.lublin.pl/2020/07/sniete-ryby-w-jeziorze-glinki-to-tragedia-mowia-wedkarze/ (https://radio.lublin.pl/2020/07/sniete-ryby-w-jeziorze-glinki-to-tragedia-mowia-wedkarze/)
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Luk w 07.07.2020, 08:00
Co do Baryczy to najbardziej wzruszył mnie fakt, że inspektorzy WIOŚ ruszyli nad wodę w poniedziałek. No bo przecież w weekend nie pracują :facepalm: To jakby mieć pogotowie ratunkowe, co nie pracuje w soboty i niedziele...

Jedno jest pewne, w Polsce potrzeba lepszego prawa, tak aby winnych ukarać odpowiednio. Jeżeli prawda jest, że skład nawozów został zalany przez obfite opady, to wtedy należy takiego rolnika obarczyć kosztami, niech kombinuje - a na przyszłość się ubezpiecza. Nie ma kompromisów w obronie Matki Ziemi, jak mówią ekoterroryści :P
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: mjmaciek w 07.07.2020, 08:24
Pomysł...
Weśmy przykład SSR Żywiec - jak mogą tak sobie radzą - a zapewniam radzą sobie świetnie.
Z kąd kasa :
Ano piszą o dotacje z różnych dostępnych programów na rynku - i dostają kasę chłopaki na działalność.

W końcu ich praca medialna też przynosi efekty - są sponsorzy.

Duży udział w ich działaniu to ochrona wód. - właśnie dzięki tym programom mogą się realizować i mają kasę.
A przy tym mają kasę na działalność statutową.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Luk w 07.07.2020, 08:54
Maciek, ale to nie tak, ty piszesz o kontroli. A tu potrzeba odpowiedniego prawa. Ja wykonując prace w UK jako budowlaniec muszę mieć ubezpieczenie, i mam, z odpowiedzialnością publiczną do dwóch milionów funtów. Ja, mały żuczek -  kosztuje to mnie niecałe 20 funtów na miesiąc. Taki rolnik powinien mieć dokładnie to samo, jak i inni samozatrudnieni czy firmy, od jednoosobowej po wielkie koncerny. I o to chodzi, aby ubezpieczenie pokrywało takie straty. A u nas tego nie ma!

W UK prywatne firmy dostarczają wodę i odprowadzają ścieki. I za szkody płacą, oczywiście trzeba to wyegzekwować, bo unikają często odpowiedzialności. W Polsce jednak mamy państwowe spółki (miejskie czy gminne - są państwowe), i jak się im coś wydarzy, to jest przymykanie oczu, bo zapłacić musieli by mieszkańcy. Co to za idiotyzmy? To dlatego można truć i mieć wszystko w nosie, potem zaś tłumaczyć, że do czynienia mieliśmy z siłą wyższą. Powszechne ubezpieczenia rozwiązałyby sprawę, sam ubezpieczyciel po wypłaceniu odszkodowania podnosi składkę ubezpieczonemu, więc ten musi się starać. A w Polsce starać się nie trzeba. Można składować tony nawozów na terenie przepuszczalnym, palić śmieci, truć na maksa...

A pomysłowość SSR z Żywca zasługuje na uznanie :thumbup: Wszystkie takie inicjatywy są słuszne. Jednak wiele rzeczy i tak jest psu na budę, bo co z tego, że złapie się kłusola czy truciciela, jak sąd go ułaskawi lub da mu niską karę, lub jak miasto czy gmina zrobi wszystko aby sprawę zatrucia przez oczyszczalnię ścieków wyciszyć? Komu podlega SSR? :) No właśnie, ręka rękę myje...
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: mjmaciek w 07.07.2020, 09:08
Maciek, ale to nie tak, ty piszesz o kontroli. A tu potrzeba odpowiedniego prawa. Ja wykonując prace w UK jako budowlaniec muszę mieć ubezpieczenie, i mam, z odpowiedzialnością publiczną do dwóch milionów funtów. Ja, mały żuczek -  kosztuje to mnie niecałe 20 funtów na miesiąc. Taki rolnik powinien mieć dokładnie to samo, jak i inni samozatrudnieni czy firmy, od jednoosobowej po wielkie koncerny. I o to chodzi, aby ubezpieczenie pokrywało takie straty. A u nas tego nie ma!

W UK prywatne firmy dostarczają wodę i odprowadzają ścieki. I za szkody płacą, oczywiście trzeba to wyegzekwować, bo unikają często odpowiedzialności. W Polsce jednak mamy państwowe spółki (miejskie czy gminne - są państwowe), i jak się im coś wydarzy, to jest przymykanie oczu, bo zapłacić musieli by mieszkańcy. Co to za idiotyzmy? To dlatego można truć i mieć wszystko w nosie, potem zaś tłumaczyć, że do czynienia mieliśmy z siłą wyższą. Powszechne ubezpieczenia rozwiązałyby sprawę, sam ubezpieczyciel po wypłaceniu odszkodowania podnosi składkę ubezpieczonemu, więc ten musi się starać. A w Polsce starać się nie trzeba. Można składować tony nawozów na terenie przepuszczalnym, palić śmieci, truć na maksa...

A pomysłowość SSR z Żywca zasługuje na uznanie :thumbup: Wszystkie takie inicjatywy są słuszne. Jednak wiele rzeczy i tak jest psu na budę, bo co z tego, że złapie się kłusola czy truciciela, jak sąd go ułaskawi lub da mu niską karę, lub jak miasto czy gmina zrobi wszystko aby sprawę zatrucia przez oczyszczalnię ścieków wyciszyć? Komu podlega SSR? :) No właśnie, ręka rękę myje...

Lucek masz rację.
Pisząc o naszej SSR podaje przykład jak w granicach obowiżującego prawa chłopaki sobie radzą.

Co do prawa - kar - kłusowania - lata powtarzam prawo musi się zmienić.

Sami chłopaki z ssr - piszą to samo.

Patologia:
Gościa łapią systenatycznie  na kłusowaniu.
pierwszy raz wniosek do sądu
drugi raz zabranie karty
trzeci raz mandat
i tak w kółko...

konkluzja - gość dalej kłusuje a ci go dalej łapią - ma kasę i płaci mandaty .

Gdzie my żyjemy... kary śmiech.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 07.07.2020, 13:40
Był taki premier w PL, który powiedział publicznie o konieczności ubezpieczeń. Szybko przestał być premierem ;)
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: mjmaciek w 07.07.2020, 14:58
Był taki premier w PL, który powiedział publicznie o konieczności ubezpieczeń. Szybko przestał być premierem ;)

Premiera kojarze, sytuacje kojarze...
Ale przepraszam o co chodzi...
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Luk w 07.07.2020, 17:36
Był taki premier w PL, który powiedział publicznie o konieczności ubezpieczeń. Szybko przestał być premierem ;)

Masz rację :) Tylko tam chodziło o to aby państwo pomogło poszkodowanym, tutaj zaś aby firmy miały wykupione ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej. Chyba i tak mają 8)
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 07.07.2020, 18:17
Ogólnie chodzi mi o to, że jak w PL coś się stanie, to "siła wyższa" i lud leci do państwa po pomoc, albo unika odpowiedzialności, bo "deszcz zmył mi obornik do rzeki i cóż poradzić". Nie ma odpowiedzialności za siebie, ani za szkody, jakie się wyrządza. Ile tu już było przykładów, że ktoś coś sobie do rzeki wpuścił, celowo lub nie - i co, słychać o jakichś karach finansowych? Ktoś w ogóle wycenia szkody? Skoro nikt nie płaci, albo płaci symboliczne grosze, to wszyscy mają wywalone.
A to, co dawno temu powiedział Cimoszewicz i jaka była reakcja, tylko pokazuje, że w ogóle się w tych kategoriach nie myśli - najlepsza jest wolnoamerykanka i kasa podatnika. Widocznie wszystkim pasuje, skoro mija prawie ćwierć wieku i wszystko wygląda tak samo. Nie tylko w ochronie przyrody czy przy szkodach wyrządzanych przez naturę. Jakaś odpowiedzialność urzędników za decyzje, polityków za buble prawne? To co dopiero jakiś tam rolnik czy przedsiębiorca.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Łuki w 07.08.2020, 23:25
Taka ciekawostka: Rekonstrukcja Rządu. Połączone ministerstwa rolnictwa, środowiska i gospodarki wodnej.

"...Jan Krzysztof Ardanowski, minister rolnictwa. Powiedział, że w wielu krajach do resortów rolnictwa jest dołączony cały obszar związany z ochroną środowiska, bowiem jedno z drugim się bardzo ściśle wiąże.

– W niektórych krajach gospodarka wodna jest również w domenie tego resortu dużego, związanego z rolnictwem."


https://portalkomunalny.pl/rekonstrukcja-rzadu-bedzie-wspolne-ministerstwo-rolnictwa-srodowiska-i-gospodarki-wodnej-408575/ (https://portalkomunalny.pl/rekonstrukcja-rzadu-bedzie-wspolne-ministerstwo-rolnictwa-srodowiska-i-gospodarki-wodnej-408575/)

Będą tarcia o stanowiska...
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: RysiekS w 08.08.2020, 09:31
Według mnie tak powinno być. Każdy rząd obiecuje zmniejszenie liczby ministerstw, stanowisk a jak już dojdzie do władzy to jakoś o tym zapominają i dzieje się wprost przeciwnie. Teraz co zrobić z dwoma niepotrzebnymi ministrami? Ja bym powierzył im kierowanie działami którym rządzili jako ministrowie. Np dyrektor, oczywiście mniejsza pensja. Chłopy by się może i zgodzili, ale jak się jedna baba z drugą dowie że zamiast ministrową (nieraz wykształcenie podstawowe) będzie dyrektorową. Tu mogą być tarcia. Teraz odnośnie przyłączenia ministerstw, u naszych rządzących często dochodzi do przerostu ambicji nad rozumem, jeden chce pokazać że jest lepszy mądrzejszy od drugiego, że ma większe kompetencje, więc niejednokrotnie dobre pomysły są blokowane przez innych. Zawieszane do rozpatrzenia, a w rezultacie żeby o nich zapomniano, bo to nie ja byłem pomysłodawcą. Potem za parę lat jak już zapomną, może ja to podsunę jako swój projekt. Itd. itp. Myślę że źle by nie było, co wyjdzie czas pokarze.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 08.08.2020, 09:54
Po prostu spory międzyresortowe przeniosą się do wnętrza resortu. Tyle, że będzie je musiał rozwiązywać zapewne minister związany z rolnictwem. Czy to będzie dobre dla środowiska? Bardzo wątpię, zwłaszcza, że nawet w ministerstwie środowiska brakowało kompetencji, świadomości i chęci jego ochrony. Jednym z przykładów jest niedawne stanowisko wiceministra Wosia w sprawie ochrony lasów - jest super, powierzchnia lasów się zwiększa (zwłaszcza jeśli wliczymy do niej powierzchnię wyrębów, a co to jest las naturalny to za bardzo pan minister nie wie). Z wodami jest podobnie - niby coś tam eksperci mówią o korzyściach z naturalnego biegu rzeki, ale beton i tak się leje, a z chorej koncepcji dróg wodnych wcale nie zrezygnowano. Takie megaministerstwo zmieni tylko tyle, że odpowiedzialni za wody i środowisko będą ukryci gdzieś głębiej.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Luk w 09.08.2020, 12:28
Jak dla mnie sprawa jest prosta. Obecny rząd robi pseudoreformę, i żadnej poprawy nie będzie. Bo to nie są głębokie zmiany ale nowa etykieta na to samo. Po prostu media opozycyjne plus sama opozycja pokazały w wyborach prezydenckich jak przerośnięte sa ministerstwa i jak wielu tam zasiada na najwyższych stanowiskach parlamentarzystów, jest to najwyższy wynik w historii. Bo na ministerialnym stanowisku zarabia się dwa razy więcej, mq się dodatkowe przywileje (jak samochód służbowy z kierowcą). I teraz próbuje się zamaskować te liczby robieniem jednego 'super ministerstwa'. Jednak nie zmieni to wiele, bo podstawy działania pozostaną te same. Główne decyzje podejmować będzie się na Nowogrodzkiej a nie w ministerstwach :)
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 16.08.2020, 18:23
Betoniarka pracuje:
https://next.gazeta.pl/next/7,172392,26207353,14-milionow-utopionych-w-betonie-wody-polskie-rozpoczely.html#do_w=52&do_v=66&do_a=292&s=BoxBizImg1
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 01.10.2020, 17:22
W ciagu 2 -3 lat mają zacząć wielkie budy na polskich rzeczach.

Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 11.10.2020, 14:05
Czechom też zaczyna odbijać palma pt. "bezsensowne drogi wodne":
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/kanal-laczacy-dunaj-z-odra-projekt-czech-szkodliwy-dla-srodowiska/ep2ym7r
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Luk w 11.10.2020, 15:14
Czechów też powaliło, ale widać, że chcą podobnie jak nasi rządzący miec wrost w inwestycjach. Mnie zastanawia bardzo jak oni chcą transportować coś Odrą, bo póki co jest ona żeglowna w pewnym stopniu, od Głogowa mniej więcej do Kędzierzyna. I to i tak tylko w pewnych porach, bo latem często woda jest zbyt nisko, zimą zaś transport jest wykluczony.

Ogólnie zauważam, że w wielu krajach rządy zaczynają stosowac populistyczne taktyki. W UK rząd Johnsona w niektórych sprawach postępuje jak rząd Morawieckiego :o
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Mosteque w 11.10.2020, 15:46
Pkb musi rosnąć. Idiotyczne dogmaty zmuszają idiotów do idiotycznych decyzji. Gdyby huragan rozpieprzył pół Warszawy, ruszyłaby odbudowa (na kredyt), ale inwestycje podniosłyby znacząco pkb, a to przecież sukces...
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 10.11.2020, 04:51
Kolega mi o tym wczoraj napisał. Może warto to wypromować.


https://play.google.com/store/apps/details?id=com.natural_apptitude.amber&hl=pl



Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 19.11.2020, 20:09
Polskie regulacje związane z prawem ochrony środowiska :)

Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 01.12.2020, 20:43
Chyba niedługo skończy się era ciężarków ołowianych. Wchodzą unijne przepisy zabraniające myśliwym używania śrutu ołowianego, więc niebawem i my pewnie będziemy się musieli przesiąść na jakąś alternatywę. W UK chyba już od jakiegoś czasu tak jest?
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Modus w 01.12.2020, 21:00
Zanosi się na bardziej radykalne rozwiazanie niż w UK:

https://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=13617.msg445737#msg445737 (https://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=13617.msg445737#msg445737)

Polexit, ołowiana partyzantka w oparciu o zgromadzone zapasy, oswojenie z substytutem - taki jest wybór ;)
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 01.12.2020, 21:13
Tak w Anglii (bo tylko tam w UK) jest takie ograniczenie. Można jedynie używać ołowiu w ciężarkach mniejszych niż 0,06 grama lub większych niż 28.35 grama, czyli w śrucinach mniejszych niż nr 8 albo w ciężarkach większych niż 1 uncja. Używanie innych ołowianych jest wykroczeniem podlegającym karze grzywny.

W przeciągu 2-3 lat w całej UE wejdą podobne rozwiązania.

https://echa.europa.eu/hot-topics/lead-in-shot-bullets-and-fishing-weights
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Luk w 01.12.2020, 21:22
W UK tak naprawdę problemu nie ma, bo są zamienniki ołowiu póki co. Do tego ten przepis jest półmartwy, bo nikt tego nie kontroluje. Sęk w tym, że trudno ołów kupić :)
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 01.12.2020, 21:34
U Was na dostawców też nałożono kary już za samo wprowadzenie na angielski rynek ołowianego obciążenia (oczywiście poza tymi wyjątkami z ustawy ) ;) W dodatku w Anglii jest domniemanie, że jak sprzedawca wprowadza na rynek ołowiane przedmioty, które są "śrucinopodobne" i "ciężarkopodobne", to takiego sprzedawcę traktuje się jako handlarza śrucinami dla wędkarzy. Kiedyś ktoś musiał bowiem nieźle kombinować handlując ołowianymi śrucinami i ciężarkami i mieć w dupie przepisy, więc wprowadzono takie domniemanie :P Oczywiście sprzedawca może je obalić, no ale on musi później udowadniać, że ołów nie jest ołowiem. Kolejna różnica między polskimi przepisami, a tymi angielskimi ;)   
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 01.12.2020, 21:40
Bardzo płakał za ołowiem nie będę, przynajmniej dopóki nie wrócę do matchówki na wodach stojących ;) Alternatywy (cyna?) chyba są twardsze, więc przy śrucinach może być mniej komfortowo.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Luk w 01.12.2020, 21:44
Arek, ołowiu wciąż jest sporo, bo niedozwolone są śruciny w pewnych wymiarach tylko. Jakby jednak zakazali w ogóle stosowania go w wędkarstwie, to by było ciekawie albo raczej nieciekawie. Zwłaszcza przy łowieniu brzan :o
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 01.12.2020, 21:46
Tak wiem i o tym napisałem w postach wcześniej ;)

Bardzo płakał za ołowiem nie będę, przynajmniej dopóki nie wrócę do matchówki na wodach stojących ;) Alternatywy (cyna?) chyba są twardsze, więc przy śrucinach może być mniej komfortowo.

Dziś chyba każda większa wędkarska firma w UK ma swojej ofercie tego typu obciążenie (np. Preston, Daiwa itd.)

https://www.anglingtimes.co.uk/advice/tackle/articles/guide-to-shot
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 01.12.2020, 21:55
Kontrole Inspekcji Handlowej niczym kontrole komisji rewizyjnych w PZW :)

https://www.rp.pl/Ochrona-srodowiska/312019910-NIK-walka-ze-smogiem-w-Polsce-glownie-na-papierze.html
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 20.12.2020, 13:16
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/wody-polskie-gigantyczny-zakup-aut-wszystko-postawione-na-glowie/vgpheq6
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Mosteque w 20.12.2020, 13:59
To tak, gdyby ktoś twierdził, że ten kraj jest jeszcze do uratowania...
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Alek w 20.12.2020, 14:27
Kolejna "instytucja" idealnie pasująca do obecnego rządu. SOP kupuje 300 samochodów, wody niewiele mniej, a ku... dla niepełnosprawnych dzieci kasy nie ma. :facepalm: Nie będę dalej rozwijał tematu bo ciśnienie mi skoczy, a planuję jeszcze kawę wypić.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Luk w 20.12.2020, 17:03
Alek, napisz, zamiast kawy walnij zbożówkę :)

A tak na serio, to fajnie widać jak państwowe molochy pracują. Mamy raporty NIK, a oni i tak robią swoje i się niczym nie przejmują.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: pawel060981 w 20.12.2020, 17:24
Co to pisać koledzy, żadnych zmian nie ma, ponieważ nie wyciąga się konsekwencji. Poseł posła nie posadzi, radny radnego i tak dalej. Najwyżej się miejscami zamienią z rządzących do opozycji i tak w kółko.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Luk w 21.12.2020, 10:24
Paweł, to nie tak do końca. Jako społeczeństwo straciliśmy 'zęby'.  Obecnie nie reaguje się na złodziejstwo i wały, po prostu ludzie zgrzytają tylko zębami ale nic nie mówią. Do tego mamy wielki podział, Polacy należą do dwóch obozów, mamy Tutsi i Hutu, walczących ze sobą na maksa. Więc jak ktoś z obozu Tutsi robi wały (jak Szumowski na przykład), to fani tego plemienia go bronią, to samo jest w drugą stronę. A powinniśmy reagować ostro na każdy przypadek korupcji czy złodziejstwa, tym bardziej w partii na która głosujemy. Nawet wtedy, gdy ktoś nas przekupuje trzynastymi emeryturami czy innymi dodatkami. Płacimy więc teraz wysoką cenę za przyjmowanie łapówek wyborczych.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 01.01.2021, 20:15
Kolejne rozważania o drodze wodnej E40:
https://infowire.pl/generic/release/432200/kolejny-argument-ze-miedzynarodowa-droga-wodna-e40-to-fikcja/

Ukraina za. Brakuje jedynie Białorusi i żadni ekolodzy nie powstrzymają wielkich budów na polskich rzekach

https://www.ecpp.org.pl/ukraina-przyjela-ustawe-istotna-dla-odbudowy-drogi-wodnej-e40/
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 01.01.2021, 21:02
Masakra. Paradoksalnie wypadałoby teraz kibicować białoruskiemu dyktatorkowi :(
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Alek w 01.01.2021, 21:06
cyt"Kolejnym problemem pozostaje stanowisko władz białoruskich wobec projektu. Jeszcze w końcu 2017 roku minister zasobów naturalnych i ochrony środowiska Białorusi Andrej Chudyk stwierdził, że w projekcie szlaku wodnego E40 interes upatrzyły międzynarodowe korporacje i wobec tego Mińsk będzie bronił przyrody i bezpieczeństwa ekologicznego. Poza tym, w sytuacji zawieszenia stosunków międzypaństwowych Polski i Ukrainy z Białorusią, perspektywy i możliwości dla tak szeroko zakrojonej współpracy międzypaństwowej jaka zaistnieć musiałaby przy tym projekcie, pozostają niestety raczej wątpliwe."

Chyba wszystko jasne?

Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 01.01.2021, 23:49
Nie podejmuje się parlamentarnych decyzji i to w kilku krajach, gdy nie ma szans na realizację zakładanych celów ;) Najwyżej zmienią plany budowy w Polsce i oleją Białoruś, choć rządzącym Białorusią też na tym zależy. I to mocno. Po prostu Łukaszenka i spółka nie spodziewali się wybuchu u siebie "rewolucji", więc teraz wszystko co płynie z "Zachodu" to zło ;)

Jednak kasa na budowę jest. Jest zapewnione finansowanie zarówno z UE, jak i banków. Tak naprawdę wszystkim na tym zależy....również Brukseli. Tu się bowiem patrzy przez pryzmat geopolityki, a nie ochrony środowiska. Najważniejszy cel to oderwanie Ukrainy i Białorusi od wpływów Rosji. Jak to dziś inaczej można zrobić aniżeli poprzez wzajemny handel ? Po prostu inaczej tego się dziś nie da zrobić, co pokazuje aktualna sytuacja geopolityczna na Białorusi. Niby jest rewolucja, ale tak nie do końca. Zwykle kraje demokratyczne pomagają w zwalczaniu tyranów. A tu ? No nie bardzo, bo mamy problem....gdyż jest Rosja.

Autor artykułu wspomina coś o środowisku i jakiś mało znaczących organizacjach ekologów. Ostatnią rzeczą jaką są w stanie zrobić dziś ekolodzy, to zablokować jakąkolwiek budowę tego rodzaju i tej skali :beer: A Białoruś ma dziś inne problemy. A Polska i Ukraina nie będą patrzeć na Białoruś. Skąd to wiem ? Skąd inąd ;)
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 26.02.2021, 11:06
https://weekend.gazeta.pl/weekend/7,177330,26825497,co-drugi-gatunek-ryb-w-polsce-jest-zagrozony-wyginieciem.html
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: koras w 26.02.2021, 11:48
Właśnie przed chwilą to przeczytałem. Jest tam mowa o mojej Prośnie i zaporówce, którą planują od kilkudziesięciu lat i która najprawdopodobniej zniszczy tę piękną rzekę :(

Najgorsze jest to, że wielu wędkarzy z okolic nie może się doczekać tego zbiornika! A ja nie chcę przehandlować Prosny za kolejną wielką, płytką, bezrybną kałużę kwitnącą co lato.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Luk w 26.02.2021, 12:07
Pani Porażka ma sporo racji ale musi mieć na uwadze jedno. Spiętrzenia rzek powodują natlenienie wody, a co za tym idzie jej samooczyszczanie. Ścieki trzeba gdzieś odprowadzać, i oczyszczalnia to tylko jeden etap ma drodze oczyszczania ścieków. Resztę musi robić woda. Więc jeśli się robi spiętrzenie z przepławką, to problem jest już dużo mniejszy. Do tego bóbr budując żeremia tez spiętrza wodę w naturalny sposób, i zakłóca tarło ryb. Więc nie trzeba wszystkiego renaturalizować, zwłaszcza, ze taka elektrownia musi mieć odpowiednie ujęcie wody, my tez musimy coś pić. Jeśli się pozwoli płynąć rzekom naturalnie, to automatycznie mamy problem z woda pitną i jej ujęciami. W UK zbudowano zaporówki z woda pitną w troche inny sposób. Są one mniejsze ale głębokie, takie Rutland to 20 metrów głębokości. Więc i parowanie jest mniejsze. Co ciekawe tutaj wodę się dostarcza z rzek większych, transportując ją rurociągami. Więc można korzystać z podwyższonych stanów, aby zbiornik napełniać.

Warto mieć również na uwadze, że jeśli chcemy żyć na poziomie, musimy mieć rozwinięty przemysł, co znów oznacza zużycie wody. Więc nie można na wszystko patrzeć przez pryzmat 'natury'. Pomaga oszczędzanie wody, magazynowanie deszczówki, podwieszane toalety płuczące mniejsza ilością wody (np. 4.5 litra), oszczędne baterie i tak dalej. Więc tu trzeba świadomości ekologicznej również w społeczeństwie.

Ale ogólnie ma rację i powinniśmy jako PZW prezentować podobne stanowisko. Zadziwia mnie, że oni z ZG milczą w takich sprawach. W sumie to nie zadziwia, bo nie chcą wystawiać sie na strzał, z racji przeszłości w PRL-u, no i nie są tam aby służyć wędkarzom, ale dla diet :) W dużej większości, nie czarujmy się. Taki prezes okręgu opolskiego jest dyrektorem w jakieś ze szkół, ale może być i prezesem okręgu i mieć fuchy w ZG. Trudno więc mówić aby pracował w związku. Dlatego u nas brakuje kierunków. Można zacząć robić cyfryzację i bazy danych i ich nie kończyć przez lat 7 czy 8, a co.

PZW od dawien dawna powinno mieć kierunek ekologiczny, i mocno blokować działania rządu.  Ale nic praktycznie sie nie dzieje. A w celach statutowych wpisane szumne cele, jest prawie wszystko :)

Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 26.02.2021, 12:39
Realizacja statutowych celów przez PZW jest jak istnienie UFO. Wielu o tym mówi i myśli, tylko nieliczni na kuli ziemskiej twierdzą, że to widzieli na własne oczy ;)

Największą hucpą i cyrkiem są odznaczenia przyznawane przez ministra ds. rolnictwa za zasługi w działalności na rzecz ochrony środowiska wodnego. A później prężą się do zdjęć z tymi odznaczeniami, które w okręgach hurtowo się przyznaje  :facepalm: Parodia ;D

A obecna sytuacja z zagrożeniem istnienia wielu gatunków ryb jest z drugiej strony ...źródłem tzw. kręcenia lodów, przez różnego rodzaju typków, którzy nigdy nie powinni mieć dostępu do jakiejkolwiek renaturalizacji, czy też restytucji gatunku :facepalm: Polak potrafi. 
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Bombay w 26.02.2021, 12:47
Bardziej niepokoi mnie zanieczyszczenie Wisły przez śmieci jakie płyną z Warszawki. Piękny przykład trzymania norm i dbania o środowisko naturalne objęte ochroną Natura 2000 Dolina Środkowa Wisły i dalej nie ma odpowiedzialnych za zanieczyszczenie.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 26.02.2021, 12:51
Niestety, organizacja nie mająca racji bytu bez wód, nie ma nic do powiedzenia w kwestii ich ochrony. To jest groteska. Ordery oczywiście mogą sobie przyznawać, jak ruscy generałowie, ale efektów jakoś nie widać.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: mjmaciek w 26.02.2021, 13:05
Temat wody jest bardzo trudny - i wielo wątkowy....
Dwa piki dodam przez działania ekologiczne - człowiek staje się coraz bardziej narażony.... a nie chroniony.... bo jak nazwać działania ekologów którzy negują naprawy umocnień przeciw powodziowych , jak nazwać działania związane z regulacją rzek i cieków... klimat się zmienia opady stają się bardzo intensywne i powodują wiele szkód. Wiem... wiem obrazek rzeki cudownej - jest piękny... ale króciutko : jak by nasze wspaniałe samochody wyglądały na nie ubitych bagnistych drogach - a do tego dążą ekolodzy.
I druga sprawa nie chcą budować lub nawet chcą rozbierać tamy , jary , zapory - znowu średniowiecze.... ostatnio miałem wzgląd do studium wykonalności pewnej zaporówki ( rekonfiguracja) ... - największy problem co zrobić z wydobytym mułem.... który przez dziesięciolecia zalegał a z nim wszelkie zanieczyszczenia z fabryk z okresu największej dewastacji środowiska...

Prawda jest taka człowiek nigdy nie będzie się = natura... tam gdzie bytuje człowiek natura się kończy.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 26.02.2021, 14:43
Polskie wody to temat bardzo trudny i wielowątkowy :P

https://premium.wprost.pl/10424609/jak-rywin-olechowski-i-spolka-pomagali-ubezpieczac-wody-polskie-kulisy-pewnego-konkursu.html?utm_source=wprost.pl&utm_medium=homepage-section&utm_campaign=glowna

Tak dla przypomnienia :P


Przez wiele lat przy ZG PZW istniał taki twór jak Rada Patronacka PZW. Generał E. Grabowski zaprosił do niej m.in. oprócz tak znanych i szanowanych nazwisk jakim był senator prof. Zbigniew Religa, również takie osoby jak: Lew Rywin (jako prezes firmy Heritage Films), ówczesny poseł Bronisław Komorowski (który był wtedy prezesem Ligi Morskiej i Rzecznej, a za którym do chwili obecnej ciągnie się smród podejrzeń o bliską współpracę z Wojskowymi Służbami Informacyjnymi), ówczesny prezes Polskiego Towarzystwa Rybackiego. No i E. Grabowski zaprosił do udziału jeszcze swojego byłego szefa z lat 1984–1986, kiedy to wspólnie razem pracowali w Służbie Polityczno-Wychowawczej MSW, czyli  Andrzeja Gdulę, który wówczas pełnił dwie funkcje – był szefem doradców prezydenta A. Kwaśniewskiego, no i jeszcze był Prezesem Naczelnej Rady Łowieckiej w Polskim Związku Łowieckim.

Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 01.03.2021, 20:55
https://defence24.pl/polska-bez-planu-ratowania-baltyku-komentarz
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Alek w 01.03.2021, 21:50
Nic nowego. Będą się martwić jak to pierdo...nie. Wcześniej czy później do tego dojdzie.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 16.03.2021, 08:44
No to zaczyna się publiczny przetarg. A są w internecie goście którzy twierdzą, że ta budowa nigdy nie ruszy :facepalm:

https://serwisy.gazetaprawna.pl/ekologia/artykuly/8120951,tama-na-wisle-stopien-wodny-siarzewo-przetarg.html

Tak na marginesie ::)

"Przedstawiciele Wód Polskich informują DGP, że brano pod uwagę rozbiórkę stopnia we Włocławku, to rozwiązanie zostało jednak odrzucone. Bardzo kosztowne byłoby usunięcie 47 mln m sześc. osadów, istniałaby groźba obniżenia poziomu wód gruntowych, trzeba by także zlikwidować elektrownię wodną o mocy 160 MW. Ograniczona zostałaby też możliwość żeglugi na Wiśle."
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Mosteque w 16.03.2021, 09:03
A co na to PZW?

NIC.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Luk w 16.03.2021, 09:10
Wzrusza mnie taki projekt. Chcą magazynować wodę, wykorzystywać ją do elektrowni wodnej, i jednocześnie 'nawadniać' okoliczne tereny. Zadziwiające jak to niby ma działać :facepalm: Chcą nawadniać jak są wysokie stany wody?

Kolejny projekt polegający na laniu betonu. Obecnie aby chronić się przed suszą i powodzią należy pracować nad retencją naturalną, renaturalizować odcinki rzek. Masakra jak dla mnie. Pomyślcie o rybach, kolejna blokada na ich drodze. Jesiotra w krakowskiej lub warszawskiej Wiśle raczej się nikt nie doczeka.

Pomyślcie teraz o PZW. Tyle kasy poszło na program 'restytucji' jesiotra z Kanady, i chyba logiczne, ze trzeba tu jakoś działać. Znając życie PZW nie zrobi nic. I nie ma się co dziwić, bo jak PiS zobaczy chociażby jakiego mamy rzecznika dyscyplinarnego, to od razy się dobierze do dupska. Stratedzy :'(
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Mosteque w 16.03.2021, 09:53
Lucek, nie dobiorą się koledze do dupy. Tak jak po objęciu władzy nikomu z poprzedniej ekipy się nie dobrali. Pomimo groźnych pomruków w czasie wyborów.
To są wszystko koledzy.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 16.03.2021, 10:58
Polski, państwowy system zarządzania czymkolwiek jest bardzo dobrze przemyślany. Dana partia polityczna wygrywa wybory. Następnie wrzuca swoich ludzi do spółek z udziałem Skarbu Państwa. W zamian za to osoby te pomagają partii rządzącej m.in. w zakresie realizacji danych projektów, czy nawet wsparciem finansowym dla jej żywotnych interesów np. wsparciem fundacji związanych z "propagatorami" danej partii politycznej  itp. Publiczna kasa "krąży więc w środowisku", umożliwiając wygrywanie kolejnych wyborów :) 

A tak odnośnie tematu budowy tego stopnia wodnego, to kazus Sierzewa jest bardzo ciekawy. Energa SA, która została zawiązana w 2006 r. przez Skarb Państwa (który objął w niej 51% akcji) opracowuje studium wykonalności stopnia poniżej Włocławka w Siarzewie. Będą więc tam m.in. produkować  energię elektryczną, której produkcja według wielu "mózgów", jest w tym konkretnym przypadku mało opłacalna. Spółka będzie więc zarabiać kasę, w tym kasę będą zarabiać też ludzie mianowani przez partię. Oczywiście za prąd będą płacić podatnicy, a środowisko naturalne zostanie na setki lat zniszczone. Rachunek jest prosty. Dla rządzących same plusy i zero minusów. Obecnie całością spraw związanych z budową w Siarzewie zajmują się już Wody Polskie :beer:
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 16.03.2021, 12:43
Klasyka easternu. Odgrzeją jakieś plany sprzed 60 lat, doceniając geniusz pana Gomułki. Beton się poleje, na otwarciu będzie zespół pieśni i tańca, a prezes powie, że właśnie przyłączył Siarzewo do Polski, otwierając oczy niedowiarkom, itd.
Protestuje Luk i Seba Kowalczyk, a PZW zaciera łapki, bo może nad nowym zalewem zmieści się jakaś nowa smażalnia. W statucie jest co prawda jakieś brzydkie zdanie o "ochronie wód", ale to musiała być pomyłka pisarska.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 16.03.2021, 17:36
Kilku ekologów protestowało.... skończyło się mandatami. Wędkarze w liczbie 0, więc możemy zapomnieć o jakiś internetowych wymysłach, że się zablokuje tę budowę 

https://tiny.pl/rnldv
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: mjmaciek w 16.03.2021, 17:49
Mi tam daleko od sądowania prawdy czy potrzebne czy nie...
Ale śledząc fejsa śmiało stwierdzam że ekolodzy idą frontem niewiem czy są oplacani.... ale ich aktywność w różnego typu postach jako stażnicy rzek lub wwf daje do myślenia. Cisna po grupach wędkarskich wszem i wobec.
Pisze to bez żadnych  popudek hejtowskich tulko z czestej ciekawosci.

Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 17.03.2021, 13:03
Restytucja łososia z unijnych pieniędzy w praktyce. IRŚ może być dumny :beer:

https://tiny.pl/rnn25
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Mosteque w 17.03.2021, 15:04
Może wkleję, bo jest to sukces na miarę naszych czasów.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: mjmaciek w 17.03.2021, 15:30
Ja nie rozumiem jednego podejścia.....
Skoro człowiek wbił sie w przyrodę.... to musi ją kreować pod siebie.
Nie da się żyć w zgodzie z przyroda na makro skalę...
I tego nie zmienimy.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 17.03.2021, 16:03
Ja nie rozumiem jednego podejścia.....
Skoro człowiek wbił sie w przyrodę.... to musi ją kreować pod siebie.
Nie da się żyć w zgodzie z przyroda na makro skalę...
I tego nie zmienimy.

Pytanie jak bardzo "pod siebie". I do czego to ostatecznie prowadzi. Bo jeśli działaniem "pod siebie" sami się wykończymy, tylko dlatego, że nie rozumiemy jakie skutki mają nasze działania, to słabo wyjdzie.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Modus w 17.03.2021, 16:08
https://wyborcza.pl/7,177851,26880042,po-co-nam-zapora-w-siarzewie-tracimy-unikalna-szanse-na-przywrocenie.html (https://wyborcza.pl/7,177851,26880042,po-co-nam-zapora-w-siarzewie-tracimy-unikalna-szanse-na-przywrocenie.html)

Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: mjmaciek w 17.03.2021, 16:24
Ja nie rozumiem jednego podejścia.....
Skoro człowiek wbił sie w przyrodę.... to musi ją kreować pod siebie.
Nie da się żyć w zgodzie z przyroda na makro skalę...
I tego nie zmienimy.

Pytanie jak bardzo "pod siebie". I do czego to ostatecznie prowadzi. Bo jeśli działaniem "pod siebie" sami się wykończymy, tylko dlatego, że nie rozumiemy jakie skutki mają nasze działania, to słabo wyjdzie.

Żyjąc w obecnym świecie musimy korzystać z dostępnych dóbr.
Prąd jest potrzebny do wszystkiego.
Plastik jest tak samo potrzebny jak inne dobra bo jak nie bespośrednio to pośrednio z niego korzystamy...
I tak dalej i tak dalej....
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Mosteque w 17.03.2021, 16:28
Można korzystać z doświadczeń ludzkości, wyciągać wnioski z popełnionych dawniej błędów... I przywracać rzekom naturalny bieg, tworzyć tereny zalewowe, zasypywać rowy melioracyjne, które kiedyś, owszem, były potrzebne, a teraz robią szkody.

A można też rozpoczynać betonowanie rzek i tworzenie nowych zapór.

Czego nie rozumiesz?
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: mjmaciek w 17.03.2021, 16:46
Można korzystać z doświadczeń ludzkości, wyciągać wnioski z popełnionych dawniej błędów... I przywracać rzekom naturalny bieg, tworzyć tereny zalewowe, zasypywać rowy melioracyjne, które kiedyś, owszem, były potrzebne, a teraz robią szkody.

A można też rozpoczynać betonowanie rzek i tworzenie nowych zapór.

Czego nie rozumiesz?

Michał fajnie jest mieszkać w domu i mieć wode w kranie.....
Nie prawdaż.
Akurat mieszkam w zlewni rzeki gdzie są trzy zapory pod rząd.
Po pierwsze po ich wybudowaniu w biegu rzek skonczyły się powodzie....do tego produkują prąd ktory teraz jest niezwykle cenny bo jako mix energetyczny nie powoduje że emisja dla pl nie kosztuje 100 eur...
A ty nie płacisz za prąd teraz 200 zł wiecej na miesiąc tylko 20 zł....
Do tego mamy co pić. Retencja ratuje nam życie .
Nasze zbiorniki gwarantują wode dla populacji śląska i małopolski ...w dlaszej drodze pozostałym obszarym kraju.
Polecam przyjechać w lecie do nas gdy w rzekach wody nie ma.... a w jeziorach na zaporach jest.
Czy ktoś z was zastanawiał się ile trzeba wody by upiec chleb...
Lub stworzyć inne dobro....
Tak wode będziemy mieć z rzeremi bobrowych lub łąk ....
Ludzie to nie średniowiecze.
Skoro żyjemy z dobrami obecnego swiata to musimy się pogodzic z całym tym szajsem....
Jeste za zieloną enegią , jeste za pozbyciem się czarnej energi .
Ale to musi byc wszystko zrównoważone.... to samo z tranformacją węgla...
Spokojnie powoli i obserwować świat.

A co betonowania rzek.... sory ale też uważam że klimat sie zmienił i nagłe przybory są do opanowania tylko gdy rzeki są regulowane.

Cisną w ten włocławek tylko dzięki niemu mamy mix energetyczny i temat wody opanowany...

Czy ktoś z was widział powódź w górach... gdy woda porywa 20m drzewa , niczy mosty , drogi , podmywa domy....

No właśnie .... itd.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Mosteque w 17.03.2021, 17:06

Polecam przyjechać w lecie do nas gdy w rzekach wody nie ma.... a w jeziorach na zaporach jest.

A co betonowania rzek.... sory ale też uważam że klimat sie zmienił i nagłe przybory są do opanowania tylko gdy rzeki są regulowane.





Śmiechłem. Brak u Ciebie łączenia kropek.

I przepraszam, ale muszę to napisać. Wcześniej myślałem, że to literówka, ale jednak nie.
Pierwsza lekcja języka polskiego dla Chińczyków.

Odmiana czasownika "być"
Ja jestem
Ty jesteś
...
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: mjmaciek w 17.03.2021, 17:08

Polecam przyjechać w lecie do nas gdy w rzekach wody nie ma.... a w jeziorach na zaporach jest.

A co betonowania rzek.... sory ale też uważam że klimat sie zmienił i nagłe przybory są do opanowania tylko gdy rzeki są regulowane.





Śmiechłem. Brak u Ciebie łączenia kropek.

I przepraszam, ale muszę to napisać. Wcześniej myślałem, że to literówka, ale jednak nie.
Pierwsza lekcja języka polskiego dla Chińczyków.

Odmiana czasownika "być"
Ja jestem
Ty jesteś
...

Pisze z telefonu.

Brak argumentów.... tak , tak śmiech pozostaje.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Syborg w 17.03.2021, 17:09
Michał, jeste złośliwy.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: mjmaciek w 17.03.2021, 17:11
Michał, jeste złośliwy.

Właczył się przyboczny.... asystent pomarańczowe światło.

Brakowało mi tego echa.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Syborg w 17.03.2021, 17:14
Też Cię lubię.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: mjmaciek w 17.03.2021, 17:15
Też Cię lubię.

Bez takich pieszczot z takich tematów wolę :beer:. :P
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 17.03.2021, 17:17
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 17.03.2021, 17:23
https://www.wwf.pl/sites/default/files/2020-03/SIARZEWO_RAPORT_CALOSC_0.pdf
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: mjmaciek w 17.03.2021, 17:27
Arek mi urbanistyki nie musisz pokazywać.
Przytoczyłem przykład moich rejonów , czyli rzek górskich.
Inna sprawa z nizinami gdzie jest miejsce na poldery.
A rzeke można wychamować stosując naturalne progi i zakrety.
Pozatym przy obecnej zabudowie w cieku miejskim lepiej zabudować kolektor z odpowiednią średnicą niż wysiedlenia i pozyskiwanie przestrzeni pod poldery.
Często uczestnicze w różnych inwestycjach infrastrukturalnych od koleji poprzez infrastrukture drogową a kończąc na budownictwie kubatorowym.
Inwestorzy z projektantami cały czas toczą rtyrady z nadzorem i infrastruktura zastaną.
To ciężki temat.i napewno nie sprowadza się do tego typu grafik.
Taki filmik jest dobry dla szerokiej publiczności która lubi zbierać plastikowe nakrętki.... a do śmieci miesięcznie wali kilkanascie kilo plastiku...
Takie czasy....
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 17.03.2021, 18:27

Taki filmik jest dobry dla szerokiej publiczności która lubi zbierać plastikowe nakrętki


Ten filmik jest autorstwa Agence de l’Eau Rhône Méditerranée Corse. Jest to jedna z francuskich agencji rządowych odpowiedzialnych za ochronę środowiska wodnego. Jest ona bezpośrednio odpowiedzialna za stan potężnego Rodanu, który wypływa z lodowca i dalej płynie przez Szwajcarię i Francję. Agencja ta odpowiada też za stan francuskich rzek przybrzeżnych wpływających do Morza Śródziemnego oraz za stan rzek na Korsyce...tej górzystej Korsyce (chyba najbardziej górzystej wyspie w Europie), która posiada 20 szczytów górskich powyżej 2 tysięcy metrów n.p.m. Także oni chyba wiedzą coś o powodziach.... również tych w górach ;)
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: mjmaciek w 17.03.2021, 18:34
Niech każdy z nas zostanie przy swoim podejściu do tematu.
Czas i życie samo zweryfikuje podejście.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Mosteque w 17.03.2021, 19:17
No jak widać czas i życie zweryfikowało. Do tego stopnia, że w cywilizowanych krajach przywraca się rzekom ich naturalny bieg.

A u nas? "Niech każdy zostanie przy swoim. Czas zweryfikuje".
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Mosteque w 17.03.2021, 19:39
Tak na szybko pierwsze z brzegu.
Cała agencja w Anglii przywracająca rzekom ich naturalny charakter
https://www.therrc.co.uk/manual-river-restoration-techniques

The River Restoration Centre (RRC) Manual of River Restoration Techniques aims to help river managers identify potential restoration techniques for use in river restoration and sustainable river management. First issued in 1997, it provides detailed examples of innovative and best-practice river restoration techniques, and now includes 68 case examples from 39 sites across the UK which can be downloaded freely as PDFs.

Działą od 1997 i masz tam pokazane w formie kolorowych rysunków nawet, co byś nie musiał za dużo czytać, 68 przykładów z 39 miejsc w całym UK.


Ale pozostańmy ślepi na argumenty i trzymajmy się własnego zdania.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Luk w 17.03.2021, 19:40
A co betonowania rzek.... sory ale też uważam że klimat sie zmienił i nagłe przybory są do opanowania tylko gdy rzeki są regulowane.

Cisną w ten włocławek tylko dzięki niemu mamy mix energetyczny i temat wody opanowany...

Czy ktoś z was widział powódź w górach... gdy woda porywa 20m drzewa , niczy mosty , drogi , podmywa domy....

No właśnie .... itd.

Maciek, ochrona przeciwpowodziowa nie polega tylko na szybkim odprowadzaniu wody do rzek. To właśnie powoduje potem suszę. Dlatego trzeba wodę zatrzymywać, poprzez retencję naturalną. Oznacza to na przykład zalane pola. Po to są poldery zalewowe. Tam potem jest sporo wody. Jak wszystko będziemy meliorować, to będą problemy.

I retencji naturalnej nie robi się w górach. Rzeki górskie charakteryzuje szybki wzrost i spadek wody, wiec budowa zaporówki tu jest w jakiś sposób uzasadnionia. Ale drugi stopień po Włocławku to nic innego jak wielka inwestycja z dupy, którą potem będziemy rozbierać lub walić w nią kasę. Oni szukają powodu aby cokolwiek budować, byle UE dało siekę. Jak dla mnie koszmar.

Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: mjmaciek w 17.03.2021, 19:41
No jasne że tak, rezygnuje się nawet z elektrowni atomowych a potem w zimie gdy są braki w dostawach kupuje się czarną energie z polski bo u siebie nie można wyprodukować....
Dlaczego po eksplozji w mediach info że w niemczech bedą gremialnie zamykać elektrownie atomowe , nagle zaprzestali i zaczeli zastanawiac się co dalej bo im temat z drugą rurką i kogeneracją nie wszedł.
Przynajmniej na dzień dzisiejszy.
Mix energetyczny musi być zrównoważony i iść w tandemie z magazynami energi.
Na dzień dzisiejszy przywołana francja zostaje przy atomie bo to jeden filarów mixu.
Tak samo sprawa wygląda w niemczech.

Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Mosteque w 17.03.2021, 19:46
Masz tutaj nawet zaznaczyłem na szybko, bo i tak nie otworzysz, co się m.in. robi.


Niemcy to stawiają nowe elektrownie węglowe, a pierdzą w eter swoje zielone baśnie.

Odejście od atomu było głupotą i już się do niego wraca.

Jednak co by nie mówić, to miks energetyczny powstaje i da radę bardzo dużo wycisnąć z solarów i wiatru.

A tak ogólnie to zmieniasz temat. Chciało by się napisać,  "bo argumenty Ci się skończyły", no ale żadnego jeszcze nie przedstawiłeś.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: mjmaciek w 17.03.2021, 19:49
A co betonowania rzek.... sory ale też uważam że klimat sie zmienił i nagłe przybory są do opanowania tylko gdy rzeki są regulowane.

Cisną w ten włocławek tylko dzięki niemu mamy mix energetyczny i temat wody opanowany...

Czy ktoś z was widział powódź w górach... gdy woda porywa 20m drzewa , niczy mosty , drogi , podmywa domy....

No właśnie .... itd.

Maciek, ochrona przeciwpowodziowa nie polega tylko na szybkim odprowadzaniu wody do rzek. To właśnie powoduje potem suszę. Dlatego trzeba wodę zatrzymywać, poprzez retencję naturalną. Oznacza to na przykład zalane pola. Po to są poldery zalewowe. Tam potem jest sporo wody. Jak wszystko będziemy meliorować, to będą problemy.

I retencji naturalnej nie robi się w górach. Rzeki górskie charakteryzuje szybki wzrost i spadek wody, wiec budowa zaporówki tu jest w jakiś sposób uzasadnionia. Ale drugi stopień po Włocławku to nic innego jak wielka inwestycja z dupy, którą potem będziemy rozbierać lub walić w nią kasę. Oni szukają powodu aby cokolwiek budować, byle UE dało siekę. Jak dla mnie koszmar.

Lucek miałbym w dupie zaporówki gdyby były lasy w mych górach. Przez dziesieciolecia  rąbali na potęge lasy , od kilkunastu lat doszedł kornik i zczyścili do końca góry. Las w górach to najlepsza retencja nie ma lepszego naturalnego zniornika , to odpowiednik łąk i bagien na nizinach. Ja nie mam nic przeciwko naturze kocham ją i doskonale sie w niej czuje.
Ale nie nawidze obłudy ostatnio na planecie ogladałem doskonałynprogram notabene francuski o ekologii.
Pokazany tam swiat ekologów robią pompe na jakiś temat jaty to są pro.. i wogóle , a w realu w codziennym życiu laptopik , doskonały smartfon , drogie auto i doskonały dom....
I pytanie czy prostytucja tego swiata nie ma granic.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Mosteque w 17.03.2021, 19:51
A co betonowania rzek.... sory ale też uważam że klimat sie zmienił i nagłe przybory są do opanowania tylko gdy rzeki są regulowane.

Cisną w ten włocławek tylko dzięki niemu mamy mix energetyczny i temat wody opanowany...

Czy ktoś z was widział powódź w górach... gdy woda porywa 20m drzewa , niczy mosty , drogi , podmywa domy....

No właśnie .... itd.

Maciek, ochrona przeciwpowodziowa nie polega tylko na szybkim odprowadzaniu wody do rzek. To właśnie powoduje potem suszę. Dlatego trzeba wodę zatrzymywać, poprzez retencję naturalną. Oznacza to na przykład zalane pola. Po to są poldery zalewowe. Tam potem jest sporo wody. Jak wszystko będziemy meliorować, to będą problemy.

I retencji naturalnej nie robi się w górach. Rzeki górskie charakteryzuje szybki wzrost i spadek wody, wiec budowa zaporówki tu jest w jakiś sposób uzasadnionia. Ale drugi stopień po Włocławku to nic innego jak wielka inwestycja z dupy, którą potem będziemy rozbierać lub walić w nią kasę. Oni szukają powodu aby cokolwiek budować, byle UE dało siekę. Jak dla mnie koszmar.

Lucek miałbym w dupie zaporówki gdyby były lasy w mych górach. Przez dziesieciolecia  rąbali na potęge lasy , od kilkunastu lat doszedł kornik i zczyścili do końca góry. Las w górach to najlepsza retencja nie ma lepszego naturalnego zniornika , to odpowiednik łąk i bagien na nizinach.

No, przynajmniej jakiś logiczny argument w dyskusji się pojawił.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: mjmaciek w 17.03.2021, 20:01
Masz tutaj nawet zaznaczyłem na szybko, bo i tak nie otworzysz, co się m.in. robi.


Niemcy to stawiają nowe elektrownie węglowe, a pierdzą w eter swoje zielone baśnie.

Odejście od atomu było głupotą i już się do niego wraca.

Jednak co by nie mówić, to miks energetyczny powstaje i da radę bardzo dużo wycisnąć z solarów i wiatru.

A tak ogólnie to zmieniasz temat. Chciało by się napisać,  "bo argumenty Ci się skończyły", no ale żadnego jeszcze nie przedstawiłeś.

Michał temat jest wielo watkowy i w przekroju wielu dziedzin . Każde werbinarium lub konferencja zachacza o rozne sfery tematu.

Luknolem no i co.

Patrzmy na otaczajacy nas świat bo on wpływa
Jeśli węgiel jest be musi byc atom z wiatru i solaru nie pojedzie. Oki jako uzupelnienie i pozyskiwanie w szczycie do magazynu jak najbardziej tak.
Efektywność naswietlenia jest ograniczona - no chyba że wejdziemy w temat podwójnego odbicia panela z wykożystaniem rownież podloża . Ale nad tym zagadnieniem trwaja prace. Ta sama sytuacja jest w energi z wiatru w pl nie wszedzie i nie cały rok wiatr jest ekonomiczny.

Więc pozostają pewniaki czyli węgiel , atom , woda i w przyszlości wodór.
Węgiel be.
Atom strach
Woda i to jest przyszłość moim zdaniem najczystsza z enegi ale znowu ekologia... ingerencja w nature.

Co dobre niech każdy sobie sam oceni.
Z tym że jeden problem bo nigdy nie wiemy jaka poplynie z gniazdka...
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Semit w 17.03.2021, 20:05
Już kiedyś był ten film chyba wrzucany tu na forum o słowackich sposobach na zatrzymywanie wody w górach.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: mjmaciek w 17.03.2021, 20:06
Tak na szybko pierwsze z brzegu.
Cała agencja w Anglii przywracająca rzekom ich naturalny charakter
https://www.therrc.co.uk/manual-river-restoration-techniques

The River Restoration Centre (RRC) Manual of River Restoration Techniques aims to help river managers identify potential restoration techniques for use in river restoration and sustainable river management. First issued in 1997, it provides detailed examples of innovative and best-practice river restoration techniques, and now includes 68 case examples from 39 sites across the UK which can be downloaded freely as PDFs.

Działą od 1997 i masz tam pokazane w formie kolorowych rysunków nawet, co byś nie musiał za dużo czytać, 68 przykładów z 39 miejsc w całym UK.


Ale pozostańmy ślepi na argumenty i trzymajmy się własnego zdania.

Uspokuje cię polska to nie anglia. Bardziej w pl idą wstrone niemieckich rozwiazań patrz na plan żeglugi po polskich rzekach.
W angli jest inna kultura przemyslowa i co najważniejsze nie maja kasy z ue a wnpl to decydujacy czynnik co sie buduje lub modernizuje.
Puki UE będzie pompować kase na drogi wodne to będzie się to budować.
A tacy magicy jak pisiurki sprytnie to wykorzystują.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Mosteque w 17.03.2021, 20:17
Masz o Niemczech. W nawigacji po internecie przydaje się choć szczątkowa znajomość angielskiego. Inaczej mielimy się we własnym zaściankowym i wręcz śmiesznie małym nocniku wiedzy, skazani na szczątkowe wiadomości łaskawie kiedyś przetłumaczone na nasz egzotyczny język, którym posługuje się zaledwie 40 mln ludzi z blisko ośmiu miliardów.

https://climate-adapt.eea.europa.eu/metadata/case-studies/isar-plan-2013-water-management-plan-and-restoration-of-the-isar-river-munich-germany
https://climate-adapt.eea.europa.eu/metadata/case-studies/a-flood-and-heat-proof-green-emscher-valley-germany
https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/09654313.2020.1760792

Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: mjmaciek w 17.03.2021, 20:18
Każdy widzi co chce zobaczyć.
Ja pokaże real
Na filmie nr 1 nowy ciek jak to mówicie wybetonowany.
Na filmie nr 3 stary ciek przed remontem groziło zerwaniem mostu i przerwanirm wału za kazdą duża wodą.
Porównajcie jak woda zachowuje sie podczas powodzi.
Semit fajne tamki ale jak nie ma duzej wody bo jak jest a u mnie średnio raz w roku to w tedy wszystko woda zabiera co jej stanie na drodze.



Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: mjmaciek w 17.03.2021, 20:22
Masz o Niemczech. W nawigacji po internecie przydaje się choć szczątkowa znajomość angielskiego. Inaczej mielimy się we własnym zaściankowym i wręcz śmiesznie małym nocniku wiedzy, skazani na szczątkowe wiadomości łaskawie kiedyś przetłumaczone na nasz egzotyczny język, którym posługuje się zaledwie 40 mln ludzi z blisko ośmiu miliardów.

https://climate-adapt.eea.europa.eu/metadata/case-studies/isar-plan-2013-water-management-plan-and-restoration-of-the-isar-river-munich-germany
https://climate-adapt.eea.europa.eu/metadata/case-studies/a-flood-and-heat-proof-green-emscher-valley-germany
https://www.tandfonline.com/doi/full/10.1080/09654313.2020.1760792

Daj spokój musze cie rozczarowac nie tylko ty chlopie znasz angielski .
A historie przywołane przez ciebie  są fajne i co z tego.
Świat w jakim żyjemy jest jaki jest i musisz to zaakceptować.
Bo inaczej pozostaje ci zbieranie chrustu , gromadzenie deszczówki  i liczenie na cud.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 17.03.2021, 20:23
Jakbyś miał mnóstwo takich małych tamek, to rzadziej miałbyś dużą wodę. Przecież ona nie bierze się znikąd - to suma wszystkich małych, szybko spływających ciurków, których nikt nie zatrzymywał, bo tam niżej "się wybetonuje" i będziemy bezpieczni.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Mosteque w 17.03.2021, 20:26
Tam wyżej też się betonuje, żeby szybciej spływało, bo będzie powódź.

Maciek, nie rozumiesz, że pokazujesz tutaj właśnie skutki betonowania, a nie przyczyny, dla których należy betonować.

Rzeki zawsze wylewały i wylewać będą. Betonowanie rzek powoduje OSUSZANIE całych ich rozlewisk, bo cykl w naturze był taki, że na wiosnę wszystko namakało, i do zimy ziemia i tereny zalewowe oddawały. A teraz się robi proste wybetonowane kanały, którymi to wszystko ma spłynąć na raz w dwa tygodnie, a potem zdziwienie, że wszędzie sucho. Więc co? A no zrobimy więcej wybetonowanych kanałów prowadzących do betonowej wanny, w której schowamy wodę na czas suszy.

Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: mjmaciek w 17.03.2021, 20:27
Jakbyś miał mnóstwo takich małych tamek, to rzadziej miałbyś dużą wodę. Przecież ona nie bierze się znikąd - to suma wszystkich małych, szybko spływających ciurków, których nikt nie zatrzymywał, bo tam niżej "się wybetonuje" i będziemy bezpieczni.


Byłeś kiedyś w górach podczas niżu z nad morza śródziemnego w lecie.
Potrafi padać tydzień lub wiecej non stop srednio ciągły deszcz .
Pada tak długo że woda nie wsiąka w grunt i grunt oddaje caly ten opad.
Puki były lasy wiekszość tej wody byla wchłaniana.
Teraz splywa jak po rynnie.
I wiesz co sie dzieje... takie tamki sa u mnie w jeziorze...
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Mosteque w 17.03.2021, 20:31

Świat w jakim żyjemy jest jaki jest i musisz to zaakceptować.


Nie. Nauka jest dążeniem do poznania obiektywnej prawdy. Jest stałym rozwojem, a nie akceptacją zastanego. To właśnie trzymanie się rad typu "jest jak jest i musisz to zaakceptować" powodowałoby, że dalej zbieralibyśmy chrust.

Ja Ci nie pokazuję fajnych historii "i co z tego", tylko pokazuję Ci, jaką drogą podąża świat po błędach popełnionych w XX wieku, gdy ludzkość zachłysnęła się swoją potęgą i umiejętnością ujarzmiania żywiołów. Niestety, umiejętność ta okazała się iluzją.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: mjmaciek w 17.03.2021, 20:32
Tam wyżej też się betonuje, żeby szybciej spływało, bo będzie powódź.

Maciek, nie rozumiesz, że pokazujesz tutaj właśnie skutki betonowania, a nie przyczyny, dla których należy betonować.

Rzeki zawsze wylewały i wylewać będą. Betonowanie rzek powoduje OSUSZANIE całych ich rozlewisk, bo cykl w naturze był taki, że na wiosnę wszystko namakało, i do zimy ziemia i tereny zalewowe oddawały. A teraz się robi proste wybetonowane kanały, którymi to wszystko ma spłynąć na raz w dwa tygodnie, a potem zdziwienie, że wszędzie sucho. Więc co? A no zrobimy więcej wybetonowanych kanałów prowadzących do betonowej wanny, w której schowamy wodę na czas suszy.
Michał o czym ty piszesz kto czego nie rozumie.
Piszesz o rzeczach nizinnych a jak o gorskich rzekach luknij od poczatku.
O infrastrukturze miejskiej jaka mamy teraz.

A nie o potoczkach na równinkach gdzie se moze wylać i stac woda.

Mieszkam w mym miescie 44 lata przeżylem nie jedną powódź.
Katalizatorem budowy zlewni byla powódż z 50 lat ubieglego stulecia zniszczyla wszystko.
Po wybudowaniu zlewni temat powodzi sie skonczył.
Za dużo xzytasz wwf i straznikow naszych rzek.

Tak jak mowie niech kazdy szanuje zdanie innych i osoby piszace.
Ty masz taki swiat ja inny i git.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: mjmaciek w 17.03.2021, 20:35

Świat w jakim żyjemy jest jaki jest i musisz to zaakceptować.


Nie. Nauka jest dążeniem do poznania obiektywnej prawdy. Jest stałym rozwojem, a nie akceptacją zastanego. To właśnie trzymanie się rad typu "jest jak jest i musisz to zaakceptować" powodowałoby, że dalej zbieralibyśmy chrust.

Ja Ci nie pokazuję fajnych historii "i co z tego", tylko pokazuję Ci, jaką drogą podąża świat po błędach popełnionych w XX wieku, gdy ludzkość zachłysnęła się swoją potęgą i umiejętnością ujarzmiania żywiołów. Niestety, umiejętność ta okazała się iluzją.

To idąc twoją droga rozbierzmy trzy tamy w mej zlewni i czekajmy az niebo sie posra... a woda wchlonie w otaczajace nas gory.
A my mieszkancy na miski , wiadra i wio ku przygodzie...
Sory ale nie moge dalej być poważny.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Mosteque w 17.03.2021, 20:39
Dałeś tu JEDEN argument na razie logiczny o wycięciu lasów w górach, co znacznie ograniczyło naturalną retencję. Tutaj pełna zgoda. Faktem jest też, że ludzie pobudowali sobie domy na terenach zalewowych, a teraz jest zdziwienie, że woda ich zalewa.

Pragnę Ci jednak przypomnieć, że dyskusja dotyczy budowy nowego zbiornika na nizinach i prostowania rzek nizinnych, by pływały po nich statki, o czym niedawno sam wspomniałeś, dając przykład Niemczech.

W górach też należy zacząć od zalesiania wyjałowionych terenów. Co oczywiście na świecie również ma miejsce. Jest to temat wielowątkowy i nie dotyczy tylko koryta rzeki, lecz rozwoju całego ekosystemu wokół. Do czego właśnie prowadzi przywracanie rzekom ich naturalnego biegu.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: mjmaciek w 17.03.2021, 20:40
I na koniec z mojej strony.
Po co beton w górskiej rzece...
Po to by ją wychamować podczas powodzi a zatrzymać wodę podczas suszy.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Mosteque w 17.03.2021, 20:42
To ja również zakończę tę dyskusję. Cytatem z Twojej wypowiedzi.

Niech sobie inni wyciągną z niego wnioski...


Po co beton w górskiej rzece...
Po to by ją wychamować podczas powodzi a zatrzymać wodę podczas suszy.

Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: mjmaciek w 17.03.2021, 20:43
Dałeś tu JEDEN argument na razie logiczny o wycięciu lasów w górach, co znacznie ograniczyło naturalną retencję. Tutaj pełna zgoda. Faktem jest też, że ludzie pobudowali sobie domy na terenach zalewowych, a teraz jest zdziwienie, że woda ich zalewa.

Pragnę Ci jednak przypomnieć, że dyskusja dotyczy budowy nowego zbiornika na nizinach i prostowania rzek nizinnych, by pływały po nich statki, o czym niedawno sam wspomniałeś, dając przykład Niemczech.

W górach też należy zacząć od zalesiania wyjałowionych terenów. Co oczywiście na świecie również ma miejsce. Jest to temat wielowątkowy i nie dotyczy tylko koryta rzeki, lecz rozwoju całego ekosystemu wokół. Do czego właśnie prowadzi przywracanie rzekom ich naturalnego biegu.

Pełna zgoda :beer:

A co kanałów żeglugowych oki , ale bardziej w strone niemiec patrząc mam na myśli łabę i tą w części niemieckiej. Jest piekna dzika ale jest i zeglowna.
Da sie no jasne że da się.
Tylko trzeba chcieć.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: mjmaciek w 17.03.2021, 20:46
To ja również zakończę tę dyskusję. Cytatem z Twojej wypowiedzi.

Niech sobie inni wyciągną z niego wnioski...


Po co beton w górskiej rzece...
Po to by ją wychamować podczas powodzi a zatrzymać wodę podczas suszy.


Widzisz specjalnie kiedyś podjade pod ten jar w lecie.
I pykne ci kilka fotek. W filmie widzisz jaką role pelni podczas powodzi tupowy próg zwalniający. A w lecie tworzy piekny zalew od którego jest odnoga do elektrowni wodnej.
Ot beton....i zielona energia.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Luk w 17.03.2021, 21:04
Lucek miałbym w dupie zaporówki gdyby były lasy w mych górach. Przez dziesieciolecia  rąbali na potęge lasy , od kilkunastu lat doszedł kornik i zczyścili do końca góry. Las w górach to najlepsza retencja nie ma lepszego naturalnego zniornika , to odpowiednik łąk i bagien na nizinach. Ja nie mam nic przeciwko naturze kocham ją i doskonale sie w niej czuje.
Ale nie nawidze obłudy ostatnio na planecie ogladałem doskonałynprogram notabene francuski o ekologii.
Pokazany tam swiat ekologów robią pompe na jakiś temat jaty to są pro.. i wogóle , a w realu w codziennym życiu laptopik , doskonały smartfon , drogie auto i doskonały dom....
I pytanie czy prostytucja tego swiata nie ma granic.

Maciek, nie rozumiem tego czepiania sie ekologów na maksa. Gdyby nie oni, to byśmy zdychali w smogu, mając normy przekroczone o 1000%. Wielu ludzie wybierze kase niż ekologię, bo sa nieuświadomieni, polski rząd jakby mógł to by oparł co się da o węgiel.

Ekolodzy nie wyczyścili lasów w górach, przestrzegają przed wycinką, nie raz to robili. Na Górze Św. Anny oni mieli tylko jaja aby blokować budowę autostrady, która waliła prosto na szczyt, zamiast iść bokiem. Jasne, że to idealiści. Ale to taki wentyl bezpieczeństwa, reaguje jak się dzieje coś złego. I to są ludzie inteligentni, stąd ten laptopik i tak dalej. Przeciętny Kowalski napierdzielał by ekogroszkiem i palił śmieci w piecu, byle mniej za nie płacić. On też ma laptopik :)

Na pewno zmiany klimatyczne są spore i trzeba działać. W Polsce mało ludzi to rozumie, całe szczęście młodsze pokolenia są juz bardziej uświadomione.

A co do gór, to chodzi mi o to, że zapory muszą być, bo retencją naturalną nie załatwi się wszystkiego. Dawniej jeździłem w góry często, kilka razy w Pieniny. Tam była wielka powódź przed wojną. I trudno by jej było zapobiec w normalny sposób. Jednak budowanie kolejnej zapory za Włocławkiem to zwykła ściema, masa kasy pójdzie cholera wie na co tak naprawdę.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 17.03.2021, 21:05
W 1997 woda powiedziała "sprawdzam" polityce kilkudziesięciu lat betonowania i wiary w wielką hydrotechnikę. Wnioski były: zbudujmy kolejną zaporówkę, podwyższmy wały. Sprawdzi się. Do czasu aż kolejna powódź będzie "niespodziewanie duża" i znowu trzeba będzie wysadzać wały, żeby kawałek dalej nie było hekatomby. To samo z Włocławkiem - trochę zimy, jak w tym roku i już panika, że zatory lodowe i Płock zaraz zaleje. To pieprznijmy kolejną zaporę, żeby lodu było jeszcze więcej. Dorzuci się lodołamaczy i będzie git.
Podejście, w którym jeśli się raz popełniło błąd, to się z nim żyje i nakłada kolejne łaty, chyba nigdzie się na dłuższą metę nie sprawdza. Góry się same nie wylesiły i od tego trzeba zacząć naprawę, a nie betonować i wysuszać jeszcze bardziej.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: mjmaciek w 17.03.2021, 21:16
Lucek miałbym w dupie zaporówki gdyby były lasy w mych górach. Przez dziesieciolecia  rąbali na potęge lasy , od kilkunastu lat doszedł kornik i zczyścili do końca góry. Las w górach to najlepsza retencja nie ma lepszego naturalnego zniornika , to odpowiednik łąk i bagien na nizinach. Ja nie mam nic przeciwko naturze kocham ją i doskonale sie w niej czuje.
Ale nie nawidze obłudy ostatnio na planecie ogladałem doskonałynprogram notabene francuski o ekologii.
Pokazany tam swiat ekologów robią pompe na jakiś temat jaty to są pro.. i wogóle , a w realu w codziennym życiu laptopik , doskonały smartfon , drogie auto i doskonały dom....
I pytanie czy prostytucja tego swiata nie ma granic.

Maciek, nie rozumiem tego czepiania sie ekologów na maksa. Gdyby nie oni, to byśmy zdychali w smogu, mając normy przekroczone o 1000%. Wielu ludzie wybierze kase niż ekologię, bo sa nieuświadomieni, polski rząd jakby mógł to by oparł co się da o węgiel.

Ekolodzy nie wyczyścili lasów w górach, przestrzegają przed wycinką, nie raz to robili. Na Górze Św. Anny oni mieli tylko jaja aby blokować budowę autostrady, która waliła prosto na szczyt, zamiast iść bokiem. Jasne, że to idealiści. Ale to taki wentyl bezpieczeństwa, reaguje jak się dzieje coś złego. I to są ludzie inteligentni, stąd ten laptopik i tak dalej. Przeciętny Kowalski napierdzielał by ekogroszkiem i palił śmieci w piecu, byle mniej za nie płacić. On też ma laptopik :)

Na pewno zmiany klimatyczne są spore i trzeba działać. W Polsce mało ludzi to rozumie, całe szczęście młodsze pokolenia są juz bardziej uświadomione.

A co do gór, to chodzi mi o to, że zapory muszą być, bo retencją naturalną nie załatwi się wszystkiego. Dawniej jeździłem w góry często, kilka razy w Pieniny. Tam była wielka powódź przed wojną. I trudno by jej było zapobiec w normalny sposób. Jednak budowanie kolejnej zapory za Włocławkiem to zwykła ściema, masa kasy pójdzie cholera wie na co tak naprawdę.

Lucek spoko są ekolodzy i ekolodzy...
I to mam na myśli przytoczyłem klasyczny syndrom ekologa który daży do kasy i sławy anie do natury. Sam bylem w szoku ze francuzi ktorzy maja pierdolca na punkcie ekologi wypluli taki dokument.
A co do samej ekologii dwoma rękami podpisuje sie pod działaniami zwiazanymi ze smogiem to musi zniknąć i tyle żyje w dolinie z jednymi zwyższych wskaźników w pl. Syf kiła i mogila w zimie.
To samo śmieci brak segregacji...


Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Modus w 18.03.2021, 12:03
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: mrucin w 18.03.2021, 14:32
Generalnie czytając ostatnie wypowiedzi trzeba przyznać każdemu rację. Dokładniej "rację" w obrębie tego o czym pisze. Zgadzam się z tym, co pisze Maciek, że na obszarze gdzie jest duże zaludnienie, przemysł, elektrownie (duże zapotrzebowanie na wodę) zbiorniki retencyjne są konieczne. Nie wyobrażam sobie by wybudować elektrownie bez zabezpieczenia jej dostępu wody.
Jednak trzeba popatrzeć na sprawę bardziej ogólnie. Jeżeli betonem zabezpieczymy sobie obszar aglomeracji, to problem z powodziami lub brakiem wody pojawi się poniżej.
Klasycznym przykładem błędów jest rzeka Kolorado, która praktycznie nie dociera już do morza. https://www.focus.pl/artykul/kolorado-nie-dociera-juz-do-morza-czy-da-sie-to-naprawic
Zresztą z własnego podwórka: kilka lat temu wybudowana nowy zbiornik retencyjny Rydzyna koło Leszna. Zrobiono łowisko "no kill". Wszystko ładnie działało do zeszłego roku, kiedy zbiornik praktycznie wysechł, bo był zbyt duży w stosunku do głębokości. We wrześniu PZW ratowało ryby przenosząc je do innych zbiorników.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: mjmaciek w 18.03.2021, 15:53
Z innej beczki ale nie sposób przejść koło tej opowieści obojętnie...
Polecam.
https://www.facebook.com/1861202737428180/videos/1917496538465466/
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Mosteque w 18.03.2021, 17:43
Maciek, było już ze dwa razy. Ale fakt, doskonale pasuje do dyskusji o ingerencji w środowisko :thumbup:

Kto jeszcze nie obejrzał, temu polecam.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 18.03.2021, 17:44
Jest o tym temat na SiG ;)

https://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=10709.0

A tymczasem w Kanadzie taka prawnicza ciekawostka. Rzeka uzyskała osobowość prawną :) Jest więc jak okręg PZW w Polsce :P Stała się bowiem podmiotem praw, ale też i obowiązków, a nadto może ona pozywać oraz być pozywana. Inaczej mówiąc w jej imieniu można kogoś pozwać, jak będzie jej szkodził.

https://www.prawo.pl/samorzad/osobowosc-prawna-rzeki-moze-swobodnie-plynac-i-byc,507079.html
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 18.03.2021, 18:26
A tymczasem w Kanadzie taka prawnicza ciekawostka. Rzeka uzyskała osobowość prawną :) Jest więc jak okręg PZW w Polsce :P

Jak zacznie prowadzić działalność komercyjną, będzie mogła odmówić udzielania informacji zasłaniając się tajemnicą handlową.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Luk w 19.03.2021, 04:40
Zresztą z własnego podwórka: kilka lat temu wybudowana nowy zbiornik retencyjny Rydzyna koło Leszna. Zrobiono łowisko "no kill". Wszystko ładnie działało do zeszłego roku, kiedy zbiornik praktycznie wysechł, bo był zbyt duży w stosunku do głębokości. We wrześniu PZW ratowało ryby przenosząc je do innych zbiorników.

Ale numer, nie słyszałem o tym...

Niestety, zbiorniki retencyjne mają swoją specyfikę, i w polskich realiach często wspierają susze a nie jej zapobiegają. Retencja wody ma na celu głównie zmagazynowanie jej w okresie opadów, aby zapobiegac powodzi, do tego magazynuje wodę pitną. Jednak często to płytkie zaporówki, rozległe. Więc przy upałach woda szybko paruje, zbiornik sie cofa, łatwiej o zakwity. A t pamiętajmy, że zasila zbiornik rzeka, niosąca sporo fosforanów i azotanów, chociażby z oczyszczalni.

Ciekawie zbudowali swoje zaporówki Angole. Wiele z nich jest bardzo głęboka, tak więc ten problem jest dużo mniejszy. Wg mnie bardzo to pomaga właśnie teraz, gdyż podczas suszy letnich nie ma tam takiego parowania, natomiast ryby zawsze dadzą radę. Ale oni mieli tu na celu zgromadzenie wody pitnej, stąd dbałość o jakość wody. W przeciwieństwie do modelu polskiego zaporówki, tutaj się budowało takie w jakimś pagórkowatym terenie, na mniejszej rzece, natomiast z dużej rzeki doprowadza wodę rurociągiem w zależności od potrzeb. Ale im pomaga to, że są wyspą, i morze jest niedaleko. Taka Turawa jest kilkaset kilometrów od morza, a sam Śląsk ma wielki problem z wodą. Opole korzysta w dużej mierze z ujmowania wody podziemnej, gdyż głęboko pod ziemią jest spory zbiornik. Ale taki Wrocław ujmuje wodę z rzek, i zawsze jakość wody kranowej w tych dwóch sąsiadujących miastach była różna w olbrzymi sposób. Ja, jako Opolanin zawsze waliłem kranówę, której jakość dorównywała wodom sprzedawanym w sklepach, natomiast we Wrocławiu nawet kawy nie dało się zrobić. Po zaparzeniu dalej śmierdziała.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Modus w 23.03.2021, 19:18
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: mjmaciek w 23.03.2021, 19:40
Tym nas karmią...


Chciałbym by w polsce wyglądało to tak.

Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 23.03.2021, 22:50
Kilka lat temu o tym pisałem. Pisałem też, że ten temat nigdy nie został porzucony. Dlatego jak dzisiaj widzę "ananasów" w internecie i w TV, którzy wprost mówią, że np. stopień wodny w Siarzewie nigdy nie powstanie, bo Unia Europejska nie pozwoli m.in. na regulacje polskich rzek, na wielkie budowle hydrotechniczne...bo jest program Natura 2000...dyrektywy unijne....bo polskiego rządu nie stać na taką budowę, gdyż budżet świeci pustkami itp. itd....... to się głęboko uśmiecham.

Nie dość bowiem, że UE palcem nie kiwnie, to jeszcze będzie wspierać te projekty wspólnie z międzynarodowymi instytucjami bankowymi pokroju Banku Rozwoju Rady Europy, czy też Banku Światowego. Tam gdzie do gry wchodzi polityka połączona z olbrzymią kasą, tam nie ma miejsca na jakieś sentymenty i jakąś śmieszną ochronę środowiska naturalnego. A lud mamy ciemny, więc jest ogólnospołeczne przyzwolenie i droga wolna na drogi wodne ;)   

http://odpowiedzialny-inwestor.pl/2021/03/22/mocny-sprzeciw-wobec-planow-regulacji-odry/   
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 08.04.2021, 17:42
A tymczasem Wody Polskie zaczęły grać w otwarte karty, choć już w dacie ich powstania było wiadome po co one powstały:

Trwa pilotażowy rejs kontenerowy Dolną Wisłą 🚢 patronowany przez Wody Polskie. Dziś o godz. 10.00 w Chełmnie została rozładowana barka z kontenerami, która dotarła tam Wisłą z Gdańska. Wydarzeniu towarzyszył briefing prasowy 🎤 z udziałem organizatora i przedstawicieli instytucji zaangażowanych w organizację rejsu 🤝
Piotr Całbecki, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego, powiedział: - Żegluga śródlądowa to obecnie najbardziej przyjazny środowisku model transportu towarów. Liczymy, że Wisła stanie się arterią komunikacyjną, ale żeby tak się stało potrzebne są inwestycje, na które liczymy.
Marcin Białek, Pełnomocnik Prezesa Wód Polskich ds. innowacji i turystyki wodnej podkreślił: - Wody Polskie wspierają każdą inicjatywę, która przyczynia się do lepszego gospodarczego wykorzystania rzek oraz sprzyja im w aspekcie ekologicznym. Dlatego patronujemy temu rejsowi i jako gospodarstwo państwowe odpowiadające za utrzymanie rzek bardzo się z takich działań cieszymy.


https://www.wody.gov.pl/aktualnosci/1757-wody-polskie-wspieraja-gospodarcze-wykorzystanie-rzek

Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 08.04.2021, 17:59
Ciekawa musi być ta pisowska definicja ekologii. Coś w stylu "dewastacja przyrody mająca na celu napełnienie kieszeni naszych i naszych kolegów".
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Mosteque w 08.04.2021, 18:12
Tej wiosny sporo popadało, to i mogli popłynąć. Zobaczymy w lato.
A nie, przecież to nie problem. Wystarczy zwęzić rzekę do 20 metrów szerokości i damy radę.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 16.04.2021, 13:53
Dłuugi tekst. Jednak warto przeczytać jak ktoś jest zainteresowany Wisłą, zaporówką we Włocławku, żeglugą na Wiśle itp. sprawami ;)

Jest to tekst człowieka, który zajmował się bezpośrednio projektem lokalizowania kolejnego stopnia wodnego poniżej Włocławka

https://swiatwody.blog/2021/04/14/jacek-zalewski-co-trzeba-wiedziec-o-stopniu-wodnym-siarzewo-czy-warto-go-budowac/
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: paparoach w 07.05.2021, 17:01
Temat jest mi znany . Opracowanie merytoryczne . Dziwi mnie słabe zainteresowanie tematem na forum .
Zagadnienia tu poruszane są ściśle związane ze stanem ichtiofauny w naszych rzekach . To polityka zarządzania wodami  a raczej jej brak jest u podstaw tego że nie łowicie .
Mam tu na myśli naturalne zasoby wodne , nie sztuczne stawy wypełnione rybami .
Oglądam masę kanałów wędkarskich i gdy widzę ludzi którzy naprawdę potrafią wędkować i ich wyniki na naszych wielkich naturalnych rzekach to płakać się chce .
Tak wiem , kormorany , rybacy , kłusole i nie etyczni wędkarze . Oczywiście PZW .
Panowie w tekście o którym mowa jest wskazany winny . To słabość naszego państwa , socjalizm , fasadowość , działanie po omacku  bez planu , bez celów , bez weryfikacji .
W ustroju  jaki w tym kraju jest narzucony od stu lat , robi się to co w danej chwili wydaje się dobre lub to co dana grupa społeczna przeforsowała .
Jak naprodukowaliśmy meliorantów to "meliorowali" a jak trzeba było zjednać władzy resorty siłowe to dostawali ustawy które zapewniają im emerytury w wieku 40 lat .
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 07.05.2021, 20:13
Oto polityka "ekologiczna" w polskim wydaniu: https://www.money.pl/gospodarka/pis-zamieni-las-na-spalarnie-smieci-6636730955811680a.html
 
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Luk w 08.05.2021, 09:11
Temat jest mi znany . Opracowanie merytoryczne . Dziwi mnie słabe zainteresowanie tematem na forum .
Zagadnienia tu poruszane są ściśle związane ze stanem ichtiofauny w naszych rzekach . To polityka zarządzania wodami  a raczej jej brak jest u podstaw tego że nie łowicie .
Mam tu na myśli naturalne zasoby wodne , nie sztuczne stawy wypełnione rybami .
Oglądam masę kanałów wędkarskich i gdy widzę ludzi którzy naprawdę potrafią wędkować i ich wyniki na naszych wielkich naturalnych rzekach to płakać się chce .
Tak wiem , kormorany , rybacy , kłusole i nie etyczni wędkarze . Oczywiście PZW .
Panowie w tekście o którym mowa jest wskazany winny . To słabość naszego państwa , socjalizm , fasadowość , działanie po omacku  bez planu , bez celów , bez weryfikacji .
W ustroju  jaki w tym kraju jest narzucony od stu lat , robi się to co w danej chwili wydaje się dobre lub to co dana grupa społeczna przeforsowała .
Jak naprodukowaliśmy meliorantów to "meliorowali" a jak trzeba było zjednać władzy resorty siłowe to dostawali ustawy które zapewniają im emerytury w wieku 40 lat .

Temat znamy, jednak problem jest bardziej złożony. Obecnie nie ma nacisku oddolnego, czyli wędkarskiego, na to aby były zmiany. PZW swoim działaniem przez lata sprawiło, że upadła edukacja, i dziś wielu wędkarzy nie rozumie podstaw gospodarki zbiornikami. Dla większości zarybienia to podstawa, a rejestry połowowe to bzdurna biurokracja.

Bzdurne projekty rządu (nie ważne jakiego) powinno przede wszystkim blokować PZW, ale włodarze tego stowarzyszenia zajęci są działaniem zgoła innym. Dlatego walka musi polegać na odzyskaniu PZW i stworzeniu lobbingu wędkarskiego, który często będzie działał wspólnie z ekologami.

Obecnie w Polsce obowiązuje prawo dopasowane do PRL-u (mowa o gospodarce zbiornikami) i w dziwny sposób nikt go nie chce zmieniać. Zamiast iść w turystykę wędkarską i zwiększać potencjał wielu zbiorników prowadzimy wciąż działania, które nie dają wyników. Od ponad 20 lat widzimy degradację wód ale robimy to samo, zarybienia i odłowy, przy bardzo słabej kontroli, mając niskie opłaty, i całość nie daje wyników pozytywnych, mimo to brniemy w to dalej. Z jakiegoś powodu ktoś uznał, ze wędkarstwo ma być tanie, tak jakby był to sposób na podreperowanie domowego budżetu (mowa o tych, którym 'karta musi się zwrócić'). W efekcie mamy mało środków przeznaczanych na rzeczy związane z wodami, częste zatrucia wód.

Trudno to wszystko naprawić 'od ręki'...
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Mosteque w 08.05.2021, 09:52
Temat jest mi znany . Opracowanie merytoryczne . Dziwi mnie słabe zainteresowanie tematem na forum .
Zagadnienia tu poruszane są ściśle związane ze stanem ichtiofauny w naszych rzekach . To polityka zarządzania wodami  a raczej jej brak jest u podstaw tego że nie łowicie .
Mam tu na myśli naturalne zasoby wodne , nie sztuczne stawy wypełnione rybami .
Oglądam masę kanałów wędkarskich i gdy widzę ludzi którzy naprawdę potrafią wędkować i ich wyniki na naszych wielkich naturalnych rzekach to płakać się chce .
Tak wiem , kormorany , rybacy , kłusole i nie etyczni wędkarze . Oczywiście PZW .
Panowie w tekście o którym mowa jest wskazany winny . To słabość naszego państwa , socjalizm , fasadowość , działanie po omacku  bez planu , bez celów , bez weryfikacji .
W ustroju  jaki w tym kraju jest narzucony od stu lat , robi się to co w danej chwili wydaje się dobre lub to co dana grupa społeczna przeforsowała .
Jak naprodukowaliśmy meliorantów to "meliorowali" a jak trzeba było zjednać władzy resorty siłowe to dostawali ustawy które zapewniają im emerytury w wieku 40 lat .

Zapoznaj się trochę z wątkami na forum, bo dobrze tu wiemy, o czym piszesz ;)
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 14.08.2021, 14:10
kolejne opracowanie:
https://biznes.interia.pl/gospodarka/news-zasoby-wody-w-polsce-susza-rolnicza-i-zla-jakosc-wody,nId,5376209
I zagadka dla IRŚ: kto bardziej eutrofizuje mazurskie jeziora - ryby czy turyści? Ciekawe czy obliczyli czyje klocki większe...
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Luk w 15.08.2021, 08:17
Dla nich najważniejsze aby nie ustawało sieciowanie i zarybianie, jak również aby nikt się nie czepiał sensowności modelu zrównoważonej gospodarki rybackiej, która odpowiada za katastrofalny stan wód w Polsce. Jakby co to za wszystko odpowiedzialne są kormorany, strefy beztlenowe i wędkarze 8)
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Mosteque w 15.08.2021, 08:26
Dla nich najważniejsze aby nie ustawało sieciowanie i zarybianie, jak również aby nikt się nie czepiał sensowności modelu zrównoważonej gospodarki rybackiej, która odpowiada za katastrofalny stan wód w Polsce.

W punkt. I od lat cały czas tylko o to toczy się gra. A gdy jakaś woda wybija się ponad to gówno, bo z tych kleszczy udaje się ją wyrwać... robią wszystko, by ją spacyfikować i z powrotem do szamba wciągnąć. Bo jeszcze ktoś zauważy, że coś jest na rzeczy.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: mjmaciek w 15.08.2021, 09:01
Dla nich najważniejsze aby nie ustawało sieciowanie i zarybianie, jak również aby nikt się nie czepiał sensowności modelu zrównoważonej gospodarki rybackiej, która odpowiada za katastrofalny stan wód w Polsce.

W punkt. I od lat cały czas tylko o to toczy się gra. A gdy jakaś woda wybija się ponad to gówno, bo z tych kleszczy udaje się ją wyrwać... robią wszystko by ją spacyfikować i z powrotem do szamba wciągnąć. Bo jeszcze ktoś zauważy, że coś jest na rzeczy.

No właśnie.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 20.08.2021, 19:06
No, czyżby jednak kasy zaczynało brakować?
https://next.gazeta.pl/next/7,172392,27477025,zwyciestwo-ekologow-minister-klimatu-uchylil-w-calosci-decyzje.html#do_w=52&do_v=303&do_st=RS&do_sid=604&do_a=604&do_t=14&do_g=5&do_s=B&s=BoxBizLink
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 20.08.2021, 19:46
Kasa będzie. W przypadku tak dużych i głośnych budów zawsze znajdzie się jakiś fuckup. Budowa ma być finansowana m.in. ze środków unijnych, więc wszystko musi być lege artis, a RDOŚ w Bydgoszczy, to nie jest jakiś super wielki urząd, złożony z setek fachowców, którzy wszystko by ogarnęli w kilka miesięcy ;)

WWF opisuje w necie część błędów proceduralnych RDOŚ w Bydgoszczy np. brak wszystkich opinii (które i tak wydadzą urzędnicy, których praca zależy od polityków), niewłaściwie obwieszczenia, błędy w informowaniu społeczeństwa, czyli w praktyce nic ciężkiego, co by mogło zakończyć plany budowy. Widziałem to już przy budowie dróg ekspresowych w Polsce. Wtedy też gawiedź się cieszyła, gdy wręcz hurtowo przekazywano do ponownego rozpoznania. Jednak zapomina się, że jak się te wytyczne naprawi, to budowa szybko rusza.  Moim zdaniem te błędy wskazane w wytyku Ministra Klimatu i Środowiska, są spokojnie do naprawienia w toku nowego postępowania. To nie są błędy w stylu tych, że dojdzie tam do nieodwracalnej szkody w środowisku na skutek rozpoczęcia budowy. Jedynie wszystko się opóźni w czasie. A teraz i tak nikomu jeszcze nie zależy na super szybkiej budowie. Są ważniejsze rzeczy.  A niech przyjdą jeszcze jakieś większe jesienne opady. Będzie kolejny medialny argument do budowy ;)     
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 28.09.2021, 12:39
Temat stary, ale trzymajmy rękę na pulsie ;)
https://oko.press/pis-chce-uzeglownic-wisle-i-odre-ekolodzy-to-utopia/
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Luk w 29.09.2021, 20:58
To troche nieaktualne :) PiS szukał sposobu na wyciągnięcie kasy z UE, i właśnie dlatego wymyślili budowę rzecznych autostrad. Na szczęście kasy nie dostali...

W Opolu jest elektrownia węglowa (w Brzeziu), i jak zwykle jest w pobliżu rzeki. Podobno w czasie gdy próbowano wprowadzić ten niedorzeczny projekt, ktoś próbował uzasadniać, że opolska węgłowka będzie zaopatrywana przez barki, był to przykład jak to wszystko ma dobrze działać. Mój znajomy który ma tam kontakty mówił, że było to bardzo głupie. Gdyż wszystko tam jest ogarniane przez kolej, i budowanie portu przeładunkowego byłoby wyrzuceniem kasy w błoto. A przecież kolej tez jest ekologiczna. Ci co tam pracowali ( w dyrekcji), podobno pukali się w czoło słuchając tych rzeczy. Ale jakby poszedł prikaz z Warszawy, to nie byłoby wyjścia.

Inna sprawa to status rzek, aby być rzeczną autostradą. Należałoby przebudować mosty, zwłaszcza kolejowe, gdyż obecnie na takiej Odrze są one zbyt nisko. Ale pociąg nie może jechać pod górkę. Więc jak ktoś mieszka w Opolu, to główny most kolejowy przy wyspie Bolko, musiałby być kompletnie przebudowany, podobnie jak i cały nasyp, który wyremontowano za olbrzymie pieniądze. Ewentualnie należałoby pogłębiać i obniżać poziom Odry, co znowu wiązałoby się z wielkimi kosztami. Dlatego cały ten projekt był po prostu niedorzeczny. A chodziło aby była kasa na inwestycję, aby lano beton. Nie wiem, czy jest inny taki kraj w UE jak Polska, który tego typu rzeczy przepycha, co jest piłowaniem gałęzi na której się siedzi. I to nie Polacy odrzucili ten projekt, ale UE! Aż strach pomyśleć, co ci goście jeszcze wymyślą. Walka z suszą to kolejny festiwal idiotyzmu. Takie rzeczy tylko u nas...
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 21.10.2021, 18:36
Niestety, źle się dzieje:
https://next.gazeta.pl/next/7,172392,27714731,atak-pis-na-wisle-wymienia-ministra-klimatu-i-srodowiska-zeby.html#do_w=52&do_v=221&do_st=RS&do_sid=604&do_a=604&s=BoxBizImg2
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 21.10.2021, 22:46
Ten sędzia co uchylił tę decyzję jest moim byłym wykładowcą z prawa ochrony środowiska ;) Dla mnie sytuacja się nie zmieniła. Raptem kilka postów wcześniej pisałem, że wady tego postępowania są spokojnie do naprawienia, więc ta budowa ruszy tak czy siak, skoro ma ona wsparcie Komisji Europejskiej. Jedynie brak kasy może ją powstrzymać.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 24.11.2021, 15:18
Jeszcze niedawno tu na forum była powszechna panika, nawet wrzucana tu była petycja Pani Spurek. Pisano o tej złej UE, która czai się na ryby i mięso Polaków ;D  Pisałem, żeby nie brać na poważnie poglądów Pani Spurek na środowisko, bo nikt poważnie nie traktuje tego typu radykałów (nawet w UE) i żeby wziąć głęboki oddech, bo Pani Spurek w ten właśnie sposób walczy o ponowny wybór do Parlamentu Europejskiego. Szanuję prawnicze aspekty pracy Pani Spurek, natomiast jej poglądy dotyczące ochrony zwierząt są tak radykalne, że nie mają nigdy szans na wejście w życie. I dobrze, biorąc pod uwagę chociażby jej dążenie do wprowadzenia zakazu wędkowania :facepalm:

A tymczasem Pani Spurek dziś raczyła nas takim o to wpisem:   

"A wy co myślicie? Bo ja wczoraj zagłosowałam przeciwko nowej Wspólnej Polityce Rolnej, która de facto jest starą, antyklimatyczną i antyzwierzęcą polityką. To kontynuacja polityki Unii Europejskiej prawnie sankcjonującej system żywności, który dostarcza niezdrowej i nieetycznej żywności, generuje ogromne emisje gazów cieplarnianych, niszczy bioróżnorodność i jest źródłem cierpienia miliardów zwierząt pozaludzkich.
„Nowa” WPR stanowi także zagrożenie dla realizacji Europejskiego Zielonego Ładu, jest bowiem sprzeczna z EZŁ, w tym z zaprezentowaną przez Komisję Europejską w zeszłym roku strategią „Od pola do stołu” (Farm to Fork - F2F). Podczas gdy strategia F2F przewiduje rewizję legislacji dotyczącej dobrostanu zwierząt, w WPR nie udało się uwzględnić żadnych elementów w tym zakresie. Co więcej, rozporządzenie odnoszące się do krajowych planów strategicznych jedynie w swojej preambule nawiązuje do ich zgodności z Europejskim Zielonym Ładem, w tym wspomnianą strategią. Niektóre kraje członkowskie już dziś twierdzą, że ta regulacja nie nakłada na nich prawnego obowiązku odzwierciedlenia celów Europejskiego Zielonego Ładu w ich planach strategicznych i sprzeciwiają się otwarcie możliwości odrzucenia ich propozycji na tej podstawie. UE potrzebuje prawdziwej zielonej rewolucji, prawdziwego zielonego ładu, a nie polityki kontynuacji oraz małych kroków.
Potrzebujemy nowego WPR, który powstanie w partnerstwie z ludźmi nauki, aktywistkami i aktywistami klimatycznymi i prawnozwięrzęcymi, a nie z mięsnym lobby.
Jak to zrobić? Na początek musimy przesunąć granice debaty i zacząć działać wspólnie, a potem odsunąć od władzy wszystkich tych, którzy i które stoją za starym systemem lub chcą go dalej umacniać."

Ups, coś nie poszło tej Pani  :)
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 24.11.2021, 18:05
Ponoć kropla drąży skałę, ale na razie starcie Sylwii Spurek ze Wspólną Polityką Rolną wygląda jak rzucenie tej kropli na rozgrzaną patelnię.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: mjmaciek w 24.11.2021, 18:57
Na discavery jest dobry program dla pani spurek. Nagi instykt .... znakomicie wpisuje się fabuła tego programu z jej teoriami z dupy.
Gołą nawet bez tej torby na wstyd.... wypuścić w las. I niech tłoczy w śrud wyzwań swe teorie.
Ciekawi mnie z czego składa sie jej garderoba i czym sie porusza na 4 kołach.
Świat stoi na głowie.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 02.12.2021, 13:07
https://dziennikbaltycki.pl/towary-jednak-nie-poplyna-wisla-przeszkoda-ma-byc-zielony-lad-inwestycje-w-szlaki-wodne-maja-szkodzic-srodowisku/ar/c3-15922943

Zastanawia mnie więc po co brnąć w Siarzewo ? A zaraz chyba wiem po co ;)
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 05.02.2022, 17:45
https://savepolesia.org/new-economic-report-indicates-e40-waterway-would-operate-at-massive-loss/
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Modus w 05.02.2022, 20:23
https://savepolesia.org/new-economic-report-indicates-e40-waterway-would-operate-at-massive-loss/

Nie wszystko należy przeliczać na pieniądze lub koszty środowiskowe. Liczą się także wzruszenia, które towarzyszą tego rodzaju imponującym projektom - owe ceremonialne pierwsze ruchy łopatą w wykonaniu premiera, prezydenta lub prezesa, gospodarskie wizyty monitorujące postęp prac, a wreszcie uroczyste poświęcenie, przecięcie wstęgi oraz honorowy spływ pierwszej barki w narodowych barwach i z oficjelami zamiast zboża/węgla...

Potem może być różnie, ale pięknych wspomnień nikt nam nie odbierze! :)
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Mosteque w 05.02.2022, 20:27
https://savepolesia.org/new-economic-report-indicates-e40-waterway-would-operate-at-massive-loss/

Nie wszystko należy przeliczać na pieniądze ani koszty środowiskowe. Liczą się także wzruszenia, które towarzyszą  tego rodzaju imponującym projektom - owe ceremonialne pierwsze ruchy łopatą w wykonaniu premiera, prezydenta lub prezesa, gospodarskie wizyty monitorujące postęp prac, a wreszcie uroczyste poświęcenie, przecięcie wstęgi oraz honorowy spływ pierwszej barki w narodowych barwach i z oficjelami zamiast zboża/węgla...

Potem może być różnie, ale pięknych wspomnień nikt nam nie odbierze! :)

Zapewne masz rację, zwracając uwagę na te jakże istotne wartości sentymentalne. Jak wiadomo, mają one bardzo ważny wpływ na wycenę różnych przedmiotów. Często tych określanych mianem bezcennych.
Niemniej nie mam żadnej wątpliwości, że tutaj wszystko zostało dobrze na pieniądze przeliczone i niejedna rodzina już planuje, w których krajach kupi sobie kolejną willę.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 05.02.2022, 22:28
A potem się zrobi protokół zniszczenia.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 09.02.2022, 17:07
I znów "sukces":
https://businessinsider.com.pl/wiadomosci/ke-skarzy-polske-chodzi-o-kwestie-oczyszczania-sciekow/vgqnc3c
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Mosteque w 09.02.2022, 18:18
Polska jest Jezusem narodów. Zapamiętaj. Będą ją gnębić bezpodstawnie i atakować. Ale my z dumą to wszystko przyjmiemy, bowiem wiemy, że prawda jest po naszej stronie. Tak nam powiedział PiS.


Chodzi o coś, co podpisaliśmy w 2015 roku. Rozpieprzyli kasę na to i teraz zdziwienie i czerwień na mordzie będzie, jak śmią coś od nas znowu chcieć!
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: selektor w 09.02.2022, 19:20
Kilka lat temu Komisja Europejska oprócz Polski wezwała także Bułgarię, Czechy i Francję do zapewnienia odpowiedniego zbierania i oczyszczania ścieków komunalnych zgodnie z unijnymi przepisami. Kraje te, tak jak i Polska, dostały na to kasę w ramach polityki spójności UE. Jak widać w innych krajach dało się coś z tym zrobić, a u nas kasa poszła na...no właśnie na co :) W skrócie polskie państwo przyczynia się do eutrofizacji wód śródlądowych, a z drugiej strony walczy się z tą eutrofizacją poprzez....rybackie odłowy siecią. Piękne. Logika godna stachanowca wraz z naukowym wyjaśnieniem.

Polskiej prasie umknęła jeszcze jedna ważna rzecz, także dla wędkarzy. Komisja wezwała m.in Polskę do wdrożenia szeregu przepisów rozporządzenia (UE) nr 1143/2014 w sprawie działań zapobiegawczych i zaradczych w odniesieniu do wprowadzania i rozprzestrzeniania inwazyjnych gatunków obcych, bo jakoś nasi rządzący od lat kiepsko sobie radzą, z wprowadzaniem regulacji przeciwdziałającym inwazyjnym gatunkom obcym.

Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 09.02.2022, 20:38
Jak widać w innych krajach dało się coś z tym zrobić, a u nas kasa poszła na...no właśnie na co :)

Ja bym się przyjrzał tym pałacykom objętym ulgami podatkowymi nowego ładu :beer:
W państwie, w którym z nazwy Ministerstwa Ochrony Środowiska znika ochrona, priorytety są wyraźne: eksploatować na maksa, kasę przytulać póki się da.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 30.03.2022, 19:49
Znów dobry film od tego pana:
a tej wiosny znów susza, choć jeszcze w styczniu i na początku lutego wyglądało całkiem nieźle.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: kordi w 18.05.2022, 18:11
https://krolowasuperstarblog.wordpress.com/2022/05/18/rekordowa-liczba-zapor-usunietych-z-europejskich-rzek-w-2021-r/

A u nas dalej betonoza we łbach :facepalm:
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 18.05.2022, 19:48
No niestety, połączenie braku świadomości z okazją do przewalenia kasy na "inwestycję" to norma. Odkurzy się plany kaskadyzacji rzeki sprzed 50 lat i dawaj. Może młodsze pokolenia będą trochę porządniejsze pod tym względem.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 08.06.2022, 20:56
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 13.08.2022, 08:42
https://businessinsider.com.pl/gospodarka/nie-tylko-odra-w-polsce-wysychaja-jeziora-wody-polskie-planuja-nowe-pojezierze/h0072zd
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Mosteque w 13.08.2022, 10:01
https://businessinsider.com.pl/gospodarka/nie-tylko-odra-w-polsce-wysychaja-jeziora-wody-polskie-planuja-nowe-pojezierze/h0072zd

Jebłem. Pomysły rodem z "najlepszych" lat ZSRR :D
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Mariusz Wu w 13.08.2022, 10:19
Jebłem. Pomysły rodem z "najlepszych" lat ZSRR :D

Jak większość pomysłów rządzących.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 13.08.2022, 11:27
"Jezioro damy tu, a ten niech sobie stoi w zieleni"
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 17.08.2022, 13:17
O Odrze i nie tylko bardziej ogólnie, fajne podsumowanie:
https://next.gazeta.pl/next/7,172392,28797386,katastrofa-w-odrze-i-nie-tylko-systemowe-tolerowanie-zrzutu.html#s=BoxOpImg6

Przy okazji, jak teraz ruszyły kontrole, to w dorzeczu Odry wykryto już kilkaset przypadków urządzeń bez pozwoleń na odprowadzenie ścieków. W skali kraju to będą tysiące, bo zapewne i tak nie wykryto jeszcze wszystkiego. A są jeszcze zrzuty z pozwoleniami, awarie, trwa nieprzemyślana regulacja.
Łowimy w ściekach :(
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Mosteque w 17.08.2022, 13:22

Łowimy w ściekach :(

Zdrowe rybki dla wnuczka.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: zwykly_michal w 17.08.2022, 13:25
Przy okazji, jak teraz ruszyły kontrole, to w dorzeczu Odry wykryto już kilkaset przypadków urządzeń bez pozwoleń na odprowadzenie ścieków. W skali kraju to będą tysiące, bo zapewne i tak nie wykryto jeszcze wszystkiego. A są jeszcze zrzuty z pozwoleniami, awarie, trwa nieprzemyślana regulacja.
Łowimy w ściekach :(

Strach pomyśleć co znajdą kiedy skończą kontrolowanie,
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 17.08.2022, 14:16
Za to zajmowanie się stanowisk związanych z ochroną środowiska jest dość opłacalne:
https://wyborcza.pl/7,177851,28793780,jak-pis-kolonializowal-ochrone-srodowiska-i-zarabia-na-tym-pieniadze.html#S.MT-K.C-B.1-L.1.duzy

Długie, zacytuję tylko kawałek dolnośląski:
"Na Dolnym Śląsku wojewódzkim inspektorem ochrony środowiska od czerwca ubiegłego roku jest Mariusz Wojewódka, także człowiek PiS. To były wicestarosta średzki i pełnomocnik partii na ten powiat. Co ciekawe, Wojewódka był także przymierzany na szefa wrocławskiego WFOŚ swego czasu, ale przepadł.

Prezesem WFOŚ we Wrocławiu jest z kolei Łukasz Kasztelowicz, były doradca wojewody dolnośląskiego ds. prawnych. Swego czasu był członkiem zarządu okręgowego PiS we Wrocławiu (sprawdziła to dziennikarka Bianka Mikołajewska i opisała na łamach Oko.Press). W przeszłości kandydował kilka razy na radnego Wrocławia. Wiceprezesem WFOŚ jest Bartłomiej Wiązowski, syn byłego posła PiS Waldemara Wiązowskiego z okręgu wałbrzyskiego. On także swego czasu kandydował na radnego z listy PiS-u.

Obaj zarabiają po 22,6 tys. zł miesięcznie.

Kiedy spojrzeć na listę nazwisk w radzie nadzorczej WFOŚ we Wrocławiu to są na niej głównie politycy PiS-u, m.in. radni miejscy: Piotr Maryński (zainkasował w 2021 r. w radzie nadzorczej prawie 48 tys. zł) i Dariusz Piwoński (prawie 45 tys. zł). Na liście jest także Piotr Karwan, radny PiS-u z sejmiku dolnośląskiego (25,6 tys. zł), a także Mariusz Piejko, były radny PiS-u z Wałbrzycha, związany politycznie z Michałem Dworczykiem.

Ciekawą postacią w dolnośląskim WFOŚ jest także Mateusz Mroz, który pełni rolę przewodniczącego rady nadzorczej. Razem z nieżyjącym już ministrem Szyszką zakładał Stowarzyszenie na rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski i był jego skarbnikiem. Swego czasu był także szefem gabinetu politycznego Szyszki."

I na tym mniej więcej polega polityka ekologiczna państwa.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: zwykly_michal w 17.08.2022, 14:20
Na tym polega rządzenie Polską. Każdy z ludzi związanych z władzą ma rodzine i znajomych. Szczęściarz który odniósł "sukces" myśli o innych żeby pamiętali przy urnie komu zawdzięczają swoje posady i zarobki :)
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Mosteque w 17.08.2022, 14:20


I na tym mniej więcej polega polityka ekologiczna państwa.

Od kilku lat do tego sprowadza się polityka państwa w każdej dziedzinie :(
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 17.08.2022, 16:38
https://next.gazeta.pl/next/7,172392,28795222,ochrona-przyrody-pozlepiana-tasma-dziwie-sie-ze-jeszcze-nie.html#do_t=36&do_g=5&do_s=B&do_w=52&do_v=478&do_st=RS&do_sid=604&do_a=604&s=BoxBizImgLink

"Fajna" mapka w środku.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 23.09.2022, 10:33
Jest wojna, nie ma kasy, ale dalej tę bzdurę planują:
https://weekend.gazeta.pl/weekend/7,138398,28940975,mozemy-sie-spodziewac-powtorki-odrzanskiej-katastrofy-na-wisle.html#do_w=261&do_v=677&do_st=RS&do_sid=987&do_a=987&s=BoxWWLink
Jeśli komuś brakuje powodów, dla których ten rząd należy wyjebać do kosza, to proszę bardzo, kolejny.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 27.09.2022, 20:05
https://wiadomosci.gazeta.pl/wiadomosci/7,114883,28959839,wiadomosci-tvp-zrobily-material-o-drodze-wodnej-e40-bylo.html#s=BoxMMtImg1
I kontra TVP, jak zwykle Niemcy i Tusk :P
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Luk w 28.09.2022, 08:30
Mnie zastanawia jak oni mogą bronić idei 'rzecznych autostrad'? Przecież nawet ślepiec widzi, że przy obecnych suszach nie ma o tym mowy. Tylko laik może uwierzyć w takie kity. Transport aby miał sens musi być przewidywalny, to znaczy firma musi wywiązywać się ze swych zobowiązań, nie zaś stwierdzić, ze nie może działać, bo stan wody jest niski. Czy oni wiedzą coś o zarządzaniu? Chyba tyle co Sasin :) DO tego taki Ren jest wielki i zasilany lodowcami alpejskimi, a Odra i Wisła? Czy ktoś może określić ile kosztowałaby przebudowa wszystkich mostów praktycznie na Odrze, aby dopasować je do standardów 'rzecznej autostrady'? Kiedy taka inwestycja się zwróci? W 2150 roku? O ile się zwróci lub ma zwrócić...

Zastanawia mnie co czują tacy dziennikarze, którzy stają się prostytutkami rządu, piszącymi pod zamówienie, w określonym celu, gdzie prawdy jest tyle co kot napłakał? Jak można spoglądać w lustro? A tu pozostał tylko rok praktycznie, potem będą wielkie zmiany. Gdzie się zaczepią? U brani Karnowskich? A kto to będzie kupował, jak nie będzie dotacji rządowych? 8)

Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Mosteque w 28.09.2022, 08:52
W telewizji powiedzieli, że będzie dobrze, to będzie dobrze. A Niemcy i Tusk chcą Polskę zniszczyć. Dlatego są przeciw. Kropka.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Łuki w 29.09.2022, 11:06
Ciężko to wychwycić... ale jest ciekawa rozmowa z dr. Alicją Pawelec WWF, między wiceministrem rolnictwa Krzysztofem Cieciórą.
 Ministerstwo już postawiło na autostrady wodne na Odrze. Z rozmowy wynika, że plan jest realizowany i będzie wdrażany w życie.
Rozmowa od 28 minuty  (są tutaj trzy różne wywiady)


Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Mosteque w 29.09.2022, 11:11
Ciężko to wychwycić... ale jest ciekawa rozmowa z dr. Alicją Pawelec WWF, między wiceministrem rolnictwa Krzysztofem Cieciórą.
 Ministerstwo już postawiło na autostrady wodne na Odrze. Z rozmowy wynika, że plan jest realizowany i będzie wdrażany w życie.
Rozmowa od 28 minuty  (są tutaj trzy różne wywiady)


Chyba mają ten sam problem psychiczny, co putout. Obrali drogę i nic nie dociera. Przynajmniej ci atomu nie mają. Zniszczą tylko rzeki.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Łuki w 29.09.2022, 11:17
Dygresja z mojej strony jest taka: To, co jest pisane w wątku PZW o WP ma drugie dno. WP jest rządowe i dołoży kilka groszy do budowy autostrad wodnych a wędkarze są na samym końcu. Oni, nie są zainteresowani wędkarstwem a jedynie rządowym planem.
Wspomniał o tym Maciek i ja również krótko o tym napisałem wcześniej.

Ps. Mostek, co się z Tobą dzieje, że kopiujesz całe wpisy ??? ;D
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Mosteque w 29.09.2022, 11:20
A to ciekawe jest. Można by powiedzieć, że wędkarze swoimi składkami częściowo sfinansują betonowanie rzek ;D
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 29.09.2022, 11:27
A to ciekawe jest. Można by powiedzieć, że wędkarze swoimi składkami częściowo sfinansują betonowanie rzek ;D

Jeszcze ciekawiej - są wędkarze, którzy to popierają. Bo "PiS jak obieca, to zrobi. Dlatego ja im wierzę". To cytat z "wędkarza" czy jak to tam nazwać, bo nie wiem, a nie chcę kląć.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 05.10.2022, 11:29
Idzie paść:
https://wyborcza.pl/duzyformat/7,127290,28972253,tylko-7-procent-sciekow-z-szamb-trafia-do-oczyszczalni-gdzie.html#S.MT-K.C-B.1-L.1.duzy

Co smaczniejsze kawałki:

Do oczyszczalni trafia tylko 7 procent ścieków z przydomowych szamb. Rocznie wylewamy z nich na pola i do lasów tyle co połowa jeziora Śniardwy, co 30 awarii warszawskiej Czajki.

„Dużo jeszcze jest gospodarstw, które w ogóle nie mają zbiorników bezodpływowych, w 40 procentach są to trzy-cztery kręgi bez dna wkopane w ziemię. Trudno w to uwierzyć, ale czasem spotykamy zwykłe doły bez przykrycia, do których skierowana jest z budynku rura kanalizacyjna" – dodaje Mirosław Zegarek z firmy produkującej szamba betonowe.

W wydziale środowiska pracuje tylko jeden urzędnik, bo na więcej etatów nie ma pieniędzy. Kontrolujemy wtedy, kiedy mieszkańcy starają się o dofinansowanie albo robią rozbudowy – prosimy o rachunki i umowy na wywóz. Trudno policzyć, ile szamba powinno wyprodukować gospodarstwo, nawet na podstawie zużycia wody z wodociągu, właściciel zawsze może tłumaczyć, że część wody zużył do podlewania ogrodu. Poza tym nie mamy możliwości prawnych, żeby wejść na teren prywatny i sprawdzić, czy szambo jest szczelne. Mogłaby to zrobić straż gminna, ale jej utrzymanie kosztuje.

Jeżeli Kowalski za wywóz 1 metra sześciennego płaci firmie asenizacyjnej 30 złotych, to ona zostawia z tego 10 złotych oczyszczalni. Każdy metr, który nie dojedzie na stację zlewną, to zysk dla firmy. Podobnie jest z osadem z ekologicznych oczyszczalni przydomowych, który trzeba wywozić średnio raz w roku. Za taki osad oczyszczalnia liczy sobie od 50 do 100 złotych za metr sześcienny. Więc firmy asenizacyjne mieszają osad z ciekłą zawartością szamba i w takiej wersji oddają, żeby było taniej, choć Kowalski zapłacił im za usługę 50 czy 100 złotych. Problemem jest także to, że asenizacja nie wchodzi do systemu fiskalnego. Kierowca, który przyjeżdża po szambo, nie musi zostawić paragonu z kasy fiskalnej, wystarczy jedynie rachunek, kwit, cokolwiek. Ten ślad jest dla fiskusa nic niewartym świstkiem. Jest to zgodne z ustawą czystościową.

Kierowca powinien podać rodzaj ścieków: przemysłowe czy ze zwykłego szamba, adres ich pochodzenia, dane umowy firmy z klientem, dane swojej firmy. Nie słyszałem, aby ktoś to wszystko wpisywał. Z pewnej oczyszczalni wyciągnęliśmy dane za cały rok. Okazało się, że najwięcej ścieków firmy przywiozły z ul. Aroniowej 1. Nazbierało się ich około 3 tysięcy metrów sześciennych. A przy Aroniowej 1 stał dom jednorodzinny, gdzie norma dla tego typu nieruchomości to 100 metrów sześciennych rocznie. Kierowcy po prostu wybierali pierwszy lepszy adres z listy, wiedząc, że i tak nikt tego nie będzie weryfikował. W dodatku ta nieruchomość była podłączona do zbiorczej kanalizacji. Urzędnika gminnego powinno zdziwić, że dom jednorodzinny, który podłączony jest do kanalizacji, dodatkowo produkuje rocznie 3 tysiące metrów sześciennych ścieków. Nikogo to nie zastanowiło – ani gminy, ani oczyszczalni.

Kierownik gminnej oczyszczalni na południu Polski: – Z przywożonym szambem to tylko problemy. Nieczystości, które płyną kanalizacją, rozbijają się i natleniają. Te z samochodów są zbite. Często odmawiamy ich przyjęcia, żeby nie przeciążyć oczyszczalni.
– To gdzie jedzie zawrócona szambiarka?
– Szuka innej oczyszczalni. Ale nie za daleko, bo musi się zwrócić za paliwo.
– A jak nie znajdzie?
– To jedzie do lasu.


Szambiarki przywożą niby zwykłe szambo, a okazuje się, że to oleje z przemysłu. Mieszają jedno z drugim – szambo Kowalskiego ze ściekami z fabryki. Małe oczyszczalnie nie mają możliwości, żeby to wykryć. Nieoczyszczony z olejów ściek oczyszczony leci do rzeki.

W ściekach jest również coraz więcej resztek po lekach, które zażywamy. Tylko niektóre nowoczesne oczyszczalnie są w stanie się ich pozbyć. A chodzi o to, żeby ściek oczyszczony, który trafia do środowiska, w tym do rolnictwa, był pozbawiony leków. Jeżeli nie zostanie z nich oczyszczony, to my te substancje później, niestety, zjadamy w liściach, bulwach, łodygach. Jest też ryzyko, że substancje te trafią do wód podziemnych. Połączenie leków ze ściekami przemysłowymi może powodować powstawanie rodników – związków, które wpływają na rozwinięcie się nowotworów.
– Ktoś kontroluje leki w ściekach?
– W kraju nie mamy strategii wodno-ściekowej, która miałaby na celu badanie wpływu potencjalnych związków powstałych z resztek leków i ścieków na nasze zdrowie.
– Aż trudno uwierzyć, że leki w glebie i wodzie są poza kontrolą.
– Ale tak jest.


Piszę do Państwowego Instytutu Geologicznego, który monitoruje wody podziemne. Odpowiedź jest krótka: W Polsce nie bada się systemowo zjawiska przedostawania się do wód podziemnych resztek leków pochodzących ze ścieków.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Mosteque w 05.10.2022, 11:39
Afryka :D
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Łuki w 06.10.2022, 11:22
Robson, dobre wrzutki. Anarchia !

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 06.10.2022, 11:26
Robson, dobre wrzutki. Anarchia !

Wysłane z mojego Redmi Note 8 Pro przy użyciu Tapatalka

Wiesz, w anarchii bywa czasem jakaś idea. Tu jest po prostu "osram sąsiadów bliższych i dalszych, bo taniej".
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Mosteque w 06.10.2022, 11:49
Urocze jest święte oburzenie, gdy sąsiad dalszy i bliższy robi dokładnie to samo.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 06.10.2022, 12:22
A potem wszyscy to jemy. Zagryzając wędliną peklowaną w soli drogowej lub kurczakiem po kantońsku, w smarze technicznym :hamburger:
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Mosteque w 06.10.2022, 12:36
I zdrowa rybka dla wnuczka z PZW!
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 06.10.2022, 12:42
Leszczyk z zaporówki.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 08.10.2022, 09:06
https://wydarzenia.interia.pl/raporty/raport-czlowiek-na-ziemi/aktualnosci/news-jasiolka-splywa-sciekami-dukle-nawiedza-smrod-mieszkancy-to-,nId,6333149
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Modus w 21.10.2022, 20:00
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 12.11.2022, 08:56
Ciekawe czy znów będziemy stawać okoniem "zgniłemu Zachodowi" i walczyć o utrzymanie polskiej specyfiki:
https://www.money.pl/gospodarka/unia-chce-zmienic-prawo-ws-sciekow-polska-moze-miec-ogromny-klopot-6833097212766880a.html
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Modus w 20.12.2022, 17:58
http://www.ratujmyrzeki.pl/263-remont-ktory-zabije-zycie-w-wisle (http://www.ratujmyrzeki.pl/263-remont-ktory-zabije-zycie-w-wisle)
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 20.12.2022, 18:28
Po co nam złote algi, skoro mamy Regionalne Dyrekcje Ochrony Środowiska...
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 16.03.2023, 08:23
I tak to się toczy:
https://businessinsider.com.pl/gospodarka/sad-sadem-ale-rzad-inwestycji-na-odrze-nie-zatrzyma/wjm4hkj
co tam wyrok, tzw. "rząd" brnie dalej.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 21.03.2023, 20:21
A tutaj można sobie pobrać bardzo ciekawy dokument.
https://www.clientearth.pl/najnowsze-dzialania/dokumenty/biala-ksiega-polskich-rzek/
Niestety, jak zwykle wnioski są dość koszmarne.

Fragment dotyczący Odry:
Brak woli likwidacji zagrożenia spowodowanego nadmiernym zasoleniem Odry
jest widoczny w nieodpowiedzialnym podejściu do derogacji (odstępstw) od
wymaganych celów środowiskowych. Dla 52 JCWP dorzecza Odry podniesiono
dopuszczalną przewodność elektrolityczną jako wartość graniczną dla wód
II klasy z 690 μS/cm (dla rzek nizinnych) lub 850 μS/cm (dla dużych rzek nizinnych)
do 2740 μS/cm, czyli 3-4-krotnie! Uzasadnienie tych zmian w IIaPGW nie
pozostawia wątpliwości co do przyczyny jego wprowadzenia: „(…) zmiany wartości
przewodności dla SZCW, dla których zasolenie wynika ze zmian fizycznych
związanych z górnictwem (odwodnienie, zmiany stosunków wodnych oraz inne
presje hydromorfologiczne)”. Należy podkreślić, że podniesienie dopuszczalnej
przewodności nastąpiło na wniosek złożony w konsultacjach społecznych przez
2 firmy: KGHM i PCC Rokita50. Tymczasem przewodność 2740 μS/cm oznacza sumaryczne
stężenie soli na poziomie 1000 mg/dm3, co z nawiązką wystarcza do
powstania dogodnych warunków dla zakwitu Prymnesium parvum.
Dodatkowo, w projekcie IIaPGW z roku 2022, na 13 wszystkich JCWP Odry, dla
10 (od granicy państwa do ujścia Warty) zastosowano obniżone wymagania osiągnięcia
celu środowiskowego w stosunku do przewodności elektrolitycznej, która
jest miarą stężenia soli, w tym chlorków i siarczanów. W konsekwencji większość
nie będzie musiało spełniać nawet tak obniżonych warunków, jak przedstawiono
wyżej.


Czyli co robimy po katastrofie spowodowanej przez zasolenie? Podnosimy dopuszczalne zasolenie na wniosek głównych trucicieli. Oczywiste, nie?
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Luk w 21.03.2023, 20:27
Jasna doopa, to przerażające co zamieściłeś :facepalm: A KGHM to bardzo bogata firma i na pewno stać ją na jakieś rozwiązania, jak budowę zbiorników wodnych, z których można spuszczać taką wodę kiedy poziom rzek jest co najmniej średni, tak aby uniknąć walenia solanki w czas niżówek.

Niestety, w Polsce środowisko naturalne jest głównie do eksploatacji, nie dba się o nie, masakra :'( :P
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: mjmaciek w 21.03.2023, 20:55
Dołóżmy do tego plan węglowy 2040 i będzie gitara.
PiS jak wygra wybory zainwestuje w nową odkrywkę węgla brunatnego ogromnej powierzchni.
Do tego zamiast ograniczać działania kopalń węglowych będą inwestowali w nowe ściany.
I teraz sytuacja ...UE zatwierdziła działanie w temacie żŕódeł ciepłą w domach do 2030 przypomnę. Zakaz pieców gazowych i węgowychnwe wszystkich domach starych i nowych.
Nowe jeszcze szybciej .... Zero emisji po 2025.

W co te ciule z pisu gają w kolejne zwarcia z UE.
Dziś plan 2040 spadł z obrad rządu bo się ciule chcą między sobą zeżreć.... Janusz jest jednym z autorów tych debilnych pomysłów.
Skoro UE wprowadziła zakazy od 2030 TK na bank będzie niesamowita kasa do wyjęcia z UE na modernizację tego tematu w PL...
W pale się to nie mieści.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Ashaki Takado w 22.03.2023, 09:21
Prawda jest taka że niestety żaden z rządów nie miał i nie ma pomysłu na polskie górnictwo. Jest to cała masa ludzi, z którymi po odejściu od tak dużego wydobycia trzeba coś zrobić. A część z tych ludzi z dziada pradziada jest górnikami i umieją robić tylko to.

O protestach i awanturach już nawet nie wspominam.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 17.07.2023, 11:13
O grodzeniu rzek:
https://naukadlaprzyrody.pl/2023/01/07/przegrody-poprzeczne-rzek-fakty-i-mity-w-wielkim-skrocie/
Nauka sobie, a Gróbarczyk sobie.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 06.09.2023, 20:32
Przyroda polska, taka piękna...
https://www.onet.pl/informacje/smoglabpl/polskie-rzeki-to-sciek-jak-w-kraju-trzeciego-swiata/ly5v1qm,30bc1058
Zdaje się, że za polskie wody odpowiada pewna instytucja, zgodnie z nazwą.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: cthulhu w 06.09.2023, 22:09
Już wiem skąd tyle pomidorów na Dunajcu. :-\
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Mosteque w 06.09.2023, 22:35
Porzygać się można.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: katystopej w 10.09.2023, 16:03
Takie kary, to zachęta zasrywania rzek i jezior. Raz na X czasu zapłaci nędzne 500zł i ma spokój, a tak musiałby płacić za wywóz lub odbiór ścieków.

https://finanse.wp.pl/wlasciciel-pensjonatu-spuszczal-scieki-do-jeziora-ta-kara-to-kpina-6939683518139008a
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 10.09.2023, 16:18
Powinni mu tę specjalną instalację lekko przebudować: przekierować wylot do kuchni i dorobić odgałęzienie do sypialni. I niech tak z pół roku pomieszka.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 24.09.2023, 20:01
I jeszcze w temacie:
https://wiadomosci.onet.pl/krakow/z-toalety-rura-wprost-do-rzeki-mandat-nizszy-niz-oplata-za-szambowoz/x780yrq
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 28.09.2023, 08:05
W majestacie prawa :facepalm:
https://wiadomosci.onet.pl/tylko-w-onecie/nitro-chem-wylewa-do-wisly-rakotworcze-odpady-pomogl-wplywowy-polityk-pis/yxgygvv?utm_source=livebar&utm_campaign=newsy_sg
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Mosteque w 28.09.2023, 08:10
Co, znowu Tusk truje?
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 28.09.2023, 08:14
A jakże. Na szczęście Gróbarczyk już pędzi z odsieczą: kontrakty na wybetonowanie już się piszą.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Modus w 28.09.2023, 10:08
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Mosteque w 28.09.2023, 10:23
Piękny film.

"Wiemy, że przekształcenie rzek w drogi wodne do transportu towarów to droga ku zacofaniu, forsowana tylko dla krótkoterminowych zysków z ich budowy. Przy prywatyzacji korzyści i uspołecznieniu strat".

Amen.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Modus w 09.10.2023, 11:15
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Modus w 18.10.2023, 10:46
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 18.10.2023, 11:56
Przydałby się audycik ich działalności.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Mosteque w 18.10.2023, 11:58
Teraz jest na niego choć znikoma szansa.

Swoją drogą czy przy Kępie Antonińskiej i Rakowskiej można wędkować?
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 18.10.2023, 13:49
Teraz jest na niego choć znikoma szansa.

Swoją drogą czy przy Kępie Antonińskiej i Rakowskiej można wędkować?

Wg przepisów ogólnych (https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/ochrona-przyrody-17091515/art-15), punkt 14, w rezerwatach nie można. A czy ewentualnie są tam jakieś wyłączenia, to tak na szybko nie udało mi się wygooglać.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Mosteque w 18.10.2023, 14:27
Też próbowałem coś guglać...
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: yakuza w 18.10.2023, 15:10
Teraz jest na niego choć znikoma szansa.

Swoją drogą czy przy Kępie Antonińskiej i Rakowskiej można wędkować?

Wg przepisów ogólnych (https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/ochrona-przyrody-17091515/art-15), punkt 14, w rezerwatach nie można. A czy ewentualnie są tam jakieś wyłączenia, to tak na szybko nie udało mi się wygooglać.
Łowiłem w rezerwatach masę razy i bez problemu.
Nie wiem, może u was jest inaczej i nie można
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 18.10.2023, 15:13
Chyba po prostu jest różnie. W Ławicach Kiełpińskich na przykład można. W Świdrze już są jakieś ograniczenia.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Mosteque w 18.10.2023, 15:14
Teraz jest na niego choć znikoma szansa.

Swoją drogą czy przy Kępie Antonińskiej i Rakowskiej można wędkować?

Wg przepisów ogólnych (https://sip.lex.pl/akty-prawne/dzu-dziennik-ustaw/ochrona-przyrody-17091515/art-15), punkt 14, w rezerwatach nie można. A czy ewentualnie są tam jakieś wyłączenia, to tak na szybko nie udało mi się wygooglać.
Łowiłem w rezerwatach masę razy i bez problemu.
Nie wiem, może u was jest inaczej i nie można
To zależy, jaki rezerwat. Niektóre, oczywiście nie ścisłe, dopuszczają np. wędkowanie. Albo inne formy "korzystania" z przyrody.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: robson w 19.10.2023, 19:29
Obietnic sporo:
https://www.onet.pl/informacje/smoglabpl/zielone-obietnice-przypominamy-najwazniejsze-srodowiskowe-zobowiazania-politykow/znesxl3,30bc1058

Na uwagę zasługuje fragment:
Renaturalizacja polskich rzek i nowoczesny system monitorowania ich jakości to także część programu Polski 2050. Podobnie jak KO – partia Szymona Hołowni ujęła w swoich obietnicach ochronę bagien i mokradeł. Jest też sporo o powstrzymaniu nielegalnych zrzutów ścieków przez wzmocnienie uprawnień inspektorów ochrony środowiska i zwiększenie kar. Nadzór nad rzekami ma ponadto trafić z rąk ministerstwa infrastruktury do ministerstwa środowiska.
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Modus w 19.11.2023, 00:02
https://www.onet.pl/informacje/onetkrakow/tajemnicze-wahania-poziomu-wody-zabijaja-ryby-populacja-rzek-pustoszeje/jf25sqp,79cfc278 (https://www.onet.pl/informacje/onetkrakow/tajemnicze-wahania-poziomu-wody-zabijaja-ryby-populacja-rzek-pustoszeje/jf25sqp,79cfc278)
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Modus w 20.11.2023, 10:50
Tytuł: Odp: Polityka Ekologiczna Państwa 2030 (rządowy dokument)
Wiadomość wysłana przez: Modus w 20.12.2023, 12:48