TECHNIKI WĘDKARSKIE > Sposób na...

Pytanie do specjalistów od jesiotrów

(1/4) > >>

lm:
Czesc ;-).

Wczoraj byłem na rybkach pierwszy raz w tym sezonie. Komercja, łowisko z karpiami, amurami, jesiotrami.
Zważając na obecne warunki i temperaturę wody było całkiem nieźle, i w efekcie trzy karpie 5-6 kg.

Poza karpiami, posluchałem lokalsów i zarzucałem drugą wędkę około 10-20m od brzegu, gdzie ponoć grasują ładne jesiotry (karpie były ze środka, ok 50m od brzegu).
I fakt faktem, lokalsi je wyciągali, może nie tak regularnie jak karpie, ale widziałem ładne sztuki od 7-10 kg.

I teraz kwestia:
- łowiłem na metodę, kulki 8-12mm na włosie, przemiennie kulki tonące i pływające, pellet 2mm
- lekkie karpiówki 2lb na sygnalizatorach
- gotowe przypony z plecionki mikado method feeder 10 cm, haki 6
- brania najczęściej wyglądały tak, że ryba pociągnęła przynętę ok 10-30 cm, i cisza...
- mija chwila, i znowu to samo, ok 10-30 cm żyłki, i cisza, żadnej opcji żeby to zaciąć (wędki w rękach nie trzymam)
- zdarzyło się, że ryba pociągnęła raz, drugi...delikatny odjazd, podnoszę wędkę i pusto (tak ze 2-3 razy)

Nie mam pojęcia, co robiłem źle...wielki pech, czy jakiś fundamentalny błąd w technice?;-)
Pozdrowienia.

L.M.

Luk:
Jesiotr jest zawieszony niczym łódź podwodna nad samym dnem (dolny otwór gębowy), i moim zdaniem takie 'brania' mogą oznaczać, że nie masz zatopionej żyłki, i on się zaczepia i ją ciągnie lekko. Proponowałbym albo śrucinę 1-1.5 metra nad zestawem lub stoper obciążający. Zaś po zarzucie po włożeniu szczytówki do wody (aby zatopić żyłkę), daj jej luzu, aby lepiej zatonęła i zanim zwiniesz luz poczekaj z 20-30 sekund. Możesz w ten sposób wyeliminować jedną z rzeczy - a więc możliwość zaczepiania się jesiotra o niezatopioną żyłkę.

elwood:
Tam gdzie jest sporo ryb często wpływają w żyłkę, powodując fałszywe "brania". Wygląda to właśnie tak jak opisałeś.

boruta:
Może coś mniejszego ciągnęło za przynętę a haka nie połkneło. Haki nr 6 na przynętę 8 czy 10 mm to masakra jakaś, nawet do kulki 12 mm większego haka jak rozmiar 8 bym nie założył. Może włos za długi był. Jaki podajnik używałeś duży karpiowy mega metod 60-100 gram czy zwykły feederowy?

Do przynęty 8 mm hak używam 12 do przynęty 10 mm hak rozmiar 10.
Nie wyobrażam sobie przynęty 8 mm i haka rozmiar 6.

Jesiotr jest długi i może zaczepiać o żyłkę, śrucina nad podajnikiem około 60 cm też na pewno nie zaszkodzi będzie mniej wskazań.

lm:
Czesc.

Kwestia lepszego zatopienia żyłki to bardzo dobry trop.
Odpowiadając w kwestii wielkości haka, te od mikado są względnie małe, bo np 6stka fox'a to giganty ;-).

Zacznę od dobrego zatopienia żyłki 1-1,5m od koszyka.

L.M.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej