TECHNIKI WĘDKARSKIE > Grunt

Kolor żyłki / plecionki

(1/3) > >>

boguss1982:
Przez ostatnie dni zastanawiam się nad znaczeniem koloru żyłki, plecionki podczas łowienia gruntowego, a dokładniej mówiąc czy kolor który maskuje nam  linkę w wodzie bardziej pomaga, czy przeszkadza? Teoretycznie powinien pomagać , bo ryby nie widzą linki, więc nie powinny być podejrzliwe podchodząc w nęcone miejsce. Ale z drugiej strony skoro nie widzą (bądź widzą o wiele słabiej) to mogą wpaść  w linkę powodując  tzw. „ obcierkę” .  Ryba wpadając na „coś” pewnie się płoszy i odchodzi na kilkanaście metrów bądź dalej. Więc teoretycznie „lepszym” sposobem byłoby stosować linki widoczne dla ryb, co daje nam gwarancję że ryba widzi linkę i o nią nie zahaczy.  Ale skoro  widzi linkę w polu nęcenia, to pewnie będzie podejrzliwa i ostrożna i może ominąć nęcone miejsce.  Więc  wychodzi na to , że najlepszym rozwiązaniem jest stosować linkę widoczną a na końcu kilkumetrowy odcinek żyłki , plecionki w innym kolorze bądź fluorocarbonu   który będzie niewidoczny dla ryb. A ewentualna „obcierka” powinna nastąpić tylko na odcinku końcowym, niewidocznym dla ryb, przez co dostajemy informację że ryby są w pobliżu nęconego miejsca. 

Jakie wy macie opinie na ten temat?

motov8:
Ja bym się bardziej bal, że zobaczy haczyk.

boguss1982:

--- Cytat: motov8 w 12.05.2021, 17:21 ---Ja bym się bardziej bal, że zobaczy haczyk.

--- Koniec cytatu ---


przy łowieniu na włos haczyk jest całkowicie odsłonięty i widoczny a jednak sposób działa

Rebrith:
Ilu wędkarzy tyle opinii, również wśród zawodowców.

Jednak często widziałem, że na przykład Mateusz Przebięda - bądź co bądź jeden z czołowych feederowców w kraju łowi na zieloną czy pomarańczową plecionkę i zawsze odpowiada, że kolor nie ma znaczenia.

Z drugiej strony jak byś zapytał na przykład znacznie bardziej konserwatywnego wędkarza, powiedzmy Górka, to na 99% odpowiedziałby że jeden ton w górę lub w dół jeśli chodzi o kolor i już połowisz albo nie ;)

Pewnie nic nie daje lepszej odpowiedzi jak założenie czegoś jaskrawego na 10-15 wypadów i odpowiedź przyjdzie sama.

Andrew126:
Ciekawy temat. Ja jestem z tych konserwatywnych, zarówno główna ja i przypon jest ze strofta gtm który jest bezbarwny z minimalnym odcieniem szarości.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej