Autor Wątek: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź  (Przeczytany 1849742 razy)

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 488
  • Reputacja: 213
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #11715 dnia: 21.02.2021, 15:28 »
Poczekać aż ktoś zrobi to nielegalnie i przyjść na gotowe ;D ;D ;)
Żarty, żartami :) Samo życie. Tak właśnie powstała większość miejsc do łowienia nad bajorkiem, nad którym między innymi łowię. Jakieś dobre "duszki" przyszły w tamtym roku z siekierami, piłami, grabiami i wędkarzom w ramch dobrych uczynków przygotowały dwa super miejsca nawet z prowizorycznymi schodkami wykopanymi w ziemi ;)
Marcin

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #11716 dnia: 21.02.2021, 16:57 »
Nikt Ci na forum nic nie podpowie, sam musisz zdecydować co robić.
Paweł

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 325
  • Reputacja: 598
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #11717 dnia: 21.02.2021, 21:02 »
Poczekać aż ktoś zrobi to nielegalnie i przyjść na gotowe ;D ;D ;)
Żarty, żartami :) Samo życie. Tak właśnie powstała większość miejsc do łowienia nad bajorkiem, nad którym między innymi łowię. Jakieś dobre "duszki" przyszły w tamtym roku z siekierami, piłami, grabiami i wędkarzom w ramch dobrych uczynków przygotowały dwa super miejsca nawet z prowizorycznymi schodkami wykopanymi w ziemi ;)
Dobre duszki na pewno są Ci wdzięczne, że zająłeś ich łowisko, bo nie mogą sobie rościć prawa do niego. Każda ingerencja w środowisko może być karalna. Nie sądzę, żeby chciano by Cię ukarać za wyczyszczenie dna z wodorostów, czy wycięcie mniejszych krzaczorów przy brzegu ale z wycinkią drzewek to bym uważał. Robisz to na własne ryzyko łamiąc  prawo.
EDIT: I każdy ma prawo Cię podsiąść na tak przygotowanym łowisku. Jeśli powiesz, że to Ty sobie ta przygotowałeś, może na Ciebie donieść i będziesz miał problemy.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 985
  • Reputacja: 257
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #11718 dnia: 21.02.2021, 21:27 »
Zależy czyj jest staw i teren. Znam stawy, które leżą na terenie niczyim ( we wsi mówi się na to "grumwdzkie" cokolwiek to znaczy). Póki nie wytniesz dużego drzewa nikt Ci nie zwróci uwagi, wycięcie jakiejś Leszczynki 10cm nie zwróci niczyjej uwagi tym bardziej jeśli jej nie zabierzesz. Różne są podejścia jeśli znasz miejsce to możesz coś zrobić, jeśli nie znasznjanbym nie ryzykował.

Offline zwykly_michal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 479
  • Reputacja: 196
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: UK
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #11719 dnia: 21.02.2021, 23:06 »
Nie ma czego takiego jak ziemia niczyja. Wydział geodezji (czy jak to się nazywa) we właściwym Urzędzie Gminy rozwieje Twoje wątpliwości ;)

Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 985
  • Reputacja: 257
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #11720 dnia: 21.02.2021, 23:13 »
Poszukałem i znalazłem, coś o czym ja pisałem:


1) mienie gromadzkie - rozumieć należy mienie, które do dnia wejścia w życie ustawy z dnia 25 września 1954 r. o reformie podziału administracyjnego wsi i powołaniu gromadzkich rad narodowych (Dz. U. Nr 43, poz. 191) stanowiło majątek dawnych gromad, jako majątek gromadzki, dobro gromady oraz inne prawa majątkowe,
2) dawne gromady - rozumieć należy gromady istniejące do dnia wejścia w życie powołanej w pkt 1 ustawy z dnia 25 września 1954 r.

Nie wiem co jest w księgach, ale korzystają wszyscy i wycięcie krzaków czy samosiejek nikomu nie przeszkadza jeśli jets to zrobione w celach wędkarskich.

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 237
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #11721 dnia: 22.02.2021, 10:51 »
Ja może wspomnę jak to wygląda od strony zgłoszenia.

Przyjeżdżamy na miejsce, spisujemy świadków, sprawcę wykroczenia również, potem jest dokumentacja fotograficzna, metrem mierzymy średnicę pnia, i pełen zestaw dokumentów wysyłamy do wydziału ekologii w urzędzie miejskim.

Jeśli jest to działka miejska to miasto może ukarać kogoś droga administracyjną za wycinkę bez zgody zarządcy, mało tego, drugą sprawą jest ocena jakie to drzewo, oraz ustalenie jego wartości.

Wartość kary może iść w tysiące jeśli się okaże, że drzewo było jakimś rzadkim gatunkiem, i podlega na przykład szczególnej ochronie.

W przypadku krzewów lub innych roślin wodnych, to jeśli nie ma żadnych szczególnych okoliczności, a roślinność jest z gatunku tych pospolitych, wtedy w przypadku braku zgody zarządcy na ingerencję w zielone, kara może wynieść od 50 do 500 w drodze MKK (144 kw).

W pierwszym przypadku miasto przekazuje sprawę do dalszych czynności lasom państwowym, jeśli się okaże, że to oni są władni działać na danej działce.

Lasy Państwowe oczywiście różniez mogą ukarać sprawcę i na 99% to zrobią. Nawet za głupia brzozę, która przy najbliższej wichurze powaliłby wiatr, można dostać działę.

Słowem: nie warto.

P. S. Znam sytuację gdy ktoś się zapędził z piłą spalinową do lasu i jeszcze dostał działkę z art. 165 kw mówiący o płoszeniu dziko żyjących zwierząt. Choć tu akurat idzie się wybronić, ale nie przyjemności mogą być.
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 67 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 237
  • Reputacja: 542
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #11722 dnia: 22.02.2021, 11:15 »
P. S. Przypomniało mi się, że ok 10 lat temu była u nas w mieście taka sprawa, że na hałdach należących do pewnej grupy górniczej pewni jegomoście wycięli kilka brzóz. Żadne okazy, raczej średnie z tego co pamiętam.

Sprawa zakończyła się na kwocie przeszło 3 tysięcy złotych w sądzie. :)
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 67 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #11723 dnia: 22.02.2021, 11:42 »
To i tak bardzo tanio, kary za wycinkę drzew liczy się za każdy centymetr. Jak byłem dawno temu na stażu w gmimie w referacie ochrony środowiska to jeden jegomość dostał za 8 lip wyciętuch na swojej działce  300 000 zł kary. Życzliwy sąsiad go podjebał. Miałem w rękach te papiery. Teraz chyba kary obniżyli ale za bardzo się nie orientuje
Paweł

Offline Zssido

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 290
  • Reputacja: 15
  • Lokalizacja: Opalenica
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #11724 dnia: 22.02.2021, 16:06 »
Panowie jaka jest roznica w gotowych przyponach do feedera Matrixa? Czym różni się SP od SW? Chodzi tylko o grubość drutu z jakiego jest hak zrobiony?

Offline selektor

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 281
  • Reputacja: 1399
  • Lokalizacja: Catch & w Łeb & Realese on Patelnia
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #11725 dnia: 22.02.2021, 18:17 »
Widać po wpisach, że PRL odcisnął duże piętno na obywatelach Polski i ich szacunku do cudzej własności. Amerykanin by tego nie zrozumiał :P

Poszukałem i znalazłem, coś o czym ja pisałem:


1) mienie gromadzkie - rozumieć należy mienie, które do dnia wejścia w życie ustawy z dnia 25 września 1954 r. o reformie podziału administracyjnego wsi i powołaniu gromadzkich rad narodowych (Dz. U. Nr 43, poz. 191) stanowiło majątek dawnych gromad, jako majątek gromadzki, dobro gromady oraz inne prawa majątkowe,
2) dawne gromady - rozumieć należy gromady istniejące do dnia wejścia w życie powołanej w pkt 1 ustawy z dnia 25 września 1954 r.

Nie wiem co jest w księgach, ale korzystają wszyscy i wycięcie krzaków czy samosiejek nikomu nie przeszkadza jeśli  to zrobione w celach wędkarskich.


Dziś już nie ma gromad ;) Gromady zlikwidowano w czasach PRL, jeszcze w latach 50-tych. Mienie gromadzkie w latach 50-tych stało się własnością państwa. Dziś na wsiach nadal są nieliczne wspólnoty gruntowe jako pewien relikt PRL-u, aczkolwiek z tego co kojarzę to i tak dziś większość ich gruntów należy do gmin albo Skarbu Państwa, o ile nie stanowią one współwłasności. Dziś ustala się jeszcze, że coś kiedyś było mieniem gromadzkim celem ustalenia do kogo w rzeczywistości należy ten grunt, a do kogo nie  :P

Poza tym dzisiaj każdy zbiornik do kogoś należy. Każdy ma swojego właściciela. Nie ma zbiorników niczyich, tak jak nie ma niczyich gruntów! 

Przed 2017 r. były zarówno zezwolenia, jak i kary za wycinkę. Nowela ustawy o ochronie przyrody w 2017 r. zakładała wręcz pełną dowolność wycinki. Dlatego deweloperzy rzucili się ochoczo na dar od niebios tzn. rządzących wówczas Polską  i zaczęli wycinać wszystko jak leci na terenach inwestycyjnych i nie tylko. Dziś już nie ma wolnej amerykanki.

Jednak jak Wam się wydaje, że możecie usuwać drzewa lub krzewy kiedy tylko chcecie, to się grubo mylicie. W opisanym tu przypadku nie dość, że to nie Wy jesteście właścicielem nieruchomości, to jeszcze usuwacie coś czego nie możecie dowolnie usuwać. Jak ktoś Was nakryje to macie problem.

https://www.lexlege.pl/ustawa-o-ochronie-przyrody/art-83/
https://www.lexlege.pl/ustawa-o-ochronie-przyrody/art-83f/
https://www.lexlege.pl/ustawa-o-ochronie-przyrody/art-84/
https://www.lexlege.pl/ustawa-o-ochronie-przyrody/art-85/
https://www.lexlege.pl/ustawa-o-ochronie-przyrody/art-88/
https://www.lexlege.pl/ustawa-o-ochronie-przyrody/art-89/


Offline pr00

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 985
  • Reputacja: 257
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #11726 dnia: 22.02.2021, 19:17 »
Selektor mówię z perspektywy obserwatora i mieszkańca tego miejsca. Nie znam się na prawie w takim stopniu. Po prostu takie jest podejście ludzi, oczywiście ktoś może zgłosić i na pewno osoba robiąca porządki na własną rękę będzie musiał ponieść karę.

Offline Cobi92

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 195
  • Reputacja: 162
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kalisz
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #11727 dnia: 23.02.2021, 11:50 »
Koledzy pytanko: jaką gramaturę podajników z Prestona używacie na zbiorniki o głębokości 5-8 metrów? Myślę że moje 20g będą trochę za lekkie by miks docierał cało do dna? A może dodać do zanęty czegoś co bardziej ją sklei na czas opadania? Tylko co by to mogło być?
Lepiej 3 razy złowić i wypuścić niż raz zjeść ;)

Offline boruta

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 592
  • Reputacja: 182
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: okolice Ostrowca Św.
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #11728 dnia: 23.02.2021, 12:00 »
Podajnik 30 gram wystarczy ale polecam podajniki z burtami i zaślepionymi otworami od spodu lub bez otworów żeby woda nie działała na mix od spodu podczas opadania na tak znacznej głębokości.
Zwykły podajnik może też dać radę ale trzeba będzie dokleić mix lub domoczyć metodą prób i błędów.
Jednak ja bym się skłaniał do podajników z burtami koło 30-40 gram nie koniecznie preston
Paweł

Offline elwood

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 925
  • Reputacja: 272
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraków
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Krótkie Pytanie - Krótka Odpowiedź
« Odpowiedź #11729 dnia: 23.02.2021, 13:57 »
Koledzy pytanko: jaką gramaturę podajników z Prestona używacie na zbiorniki o głębokości 5-8 metrów? Myślę że moje 20g będą trochę za lekkie by miks docierał cało do dna? A może dodać do zanęty czegoś co bardziej ją sklei na czas opadania? Tylko co by to mogło być?

Np mielone płatki owsiane.
Z pozdrowieniami - Marcin