Autor Wątek: Zaczynam przygodę z Method Feeder i jestem zielony - proszę o pomoc  (Przeczytany 9317 razy)

Offline Predek

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0
Witam wszystkich! Proszę o ocenę zestawu, którym mam zamiar łowić na Metodę. Jestem zielony i dopiero zaczynam zabawę z tą techniką, więc proszę o wyrozumiałość i pomoc.


Wędka: Trabucco Precision Pro Quiver 3,3/70g
 
Kołowrotek: Ryobi Arctica CF 3000

Nie wiedziałem jaka żyłka główna, a jaka na przypon, podam tyle ile zdołałem dowiedzieć się z internetu.


Żyłka główna: Żyłka Daiwa Sensor Hyper 2900m / 0,209mm ------------------> https://sklepdrapieznik.pl/sklep/daiwa-oferta-szkocka/16983-zylka-daiwa-sensor-hyper-2900m-0209mm.html

Żylka na przypon: Żyłka Drennan Supplex Fluorocarbon 50m - 0,25mm ---------------> https://sklepdrapieznik.pl/sklep/fluorocarbon-drennan-supplex-50m/15920-zylka-drennan-supplex-fluorocarbon-50m-025mm.html
(Z rozmiarem przyponu mogłem trochę przesadzić)


Jeśli chodzi o haczyki to może Haczyki Drennan Method Bandits Carp Feeder - roz.8 lub 10.Równie dobrze sam mogę zrobić sobie przypon, ale tu pytanie haczyk z oczkiem, płytka, z zadziorami czy bez zadziorów

Proszę o pomoc co mogę zmienić, a co zostawić. Łowie na wodzie stojącej, jest to średni zbiornik ryby jest dośc dużo, ale nie nastawiam się na bardzo duże sztuki. Żyłka główna, jak i przypon, i haczyk do ryby 1,5 do 2 kg, 3 kg to jak wygrana w na loterii. :D

Online Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 754
  • Reputacja: 1988
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Zestaw spoko, aczkolwiek bym pomyślał o...

- Kołowrotku w rozmiarze 4000, ponieważ będzie bardziej się nadawał, pozwoli na oddawanie dalszych zarzutów.

- Przyponach gotowcach - takich jak Drennan, Guru, Matrix czy Preston. Wybrałbym wersję z push stopem od Drennana, gumką i bagnetem z Guru lub Matrixa. Pozwoli Ci to na zdobycie wiedzy jak ma wyglądać przypon i jaką ma mieć długość włosa. Nie wiem czy jest sens tutaj się uczyć na błędach, gotowiec da Ci większą pewność siebie. Bo spinki na początku to spora frustracja, i wcale nie jest łatwo dojść co jest ich przyczyną. Gotowce pozwalają wyeliminować jeden z czynników. A użycie fluorocarbonu 0.25 mm wcale łatwym nie jest.
Lucjan

Offline arkady1321

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 046
  • Reputacja: 24
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
No i żyłki użyłbym grubszej :)  moja optymalna 0.26   

polecam
https://sklepdrapieznik.pl/sklep/daiwa-oferta-szkocka/16985-zylka-daiwa-sensor-hyper-1963m-026mm.html

Kolega Luk pisze o ,,młynku,, wielkość 4000 jestem zwolennikiem tego rozmiaru. :)

Offline Radar

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 446
  • Reputacja: 368
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: method feeder
Ja bym dał grubszą żyłkę główną, nawet 0,28. W method feeder przypony w gotowcach mogą sięgać nawet grubości żyłki 0,26.

Wiesz co to oznacza?

Jeżeli chcesz stosować żyłkę na przyponie to pomyśl o jakiejś spinningowej, mało rozciągliwej. Osobiście stosuję plecionkę, która wg mnie lepiej eksponuje przynętę.

Haczyki wg mnie, najlepsze to Nash Fang Twister oraz muchowe Tiemco. Sam kręcę na nich przypony i nigdy mnie nie zawiodły. Niektórzy natomiast skarżyli się na awaryjność gotowych przyponów.

Wędki Trabucco nie kupię już nigdy bo oprócz względnego wyglądu nie maja w sobie nic godnego uwagi. Niedoróbki blanku, pękające szczytówki, przesztywnienia.
Miałem Selektora i Sygnum i więcej mieć nie będę.

Popatrz na http://www.lowisko.net/2340,wedka-diplomat-method-feeder-3-3m-60g-robinson.html

Wg mnie o wiele lepszy wybór.

Może jakaś Daiwa Harrier?

Kołowrotek OK choć sam preferuję Daiwy. Winner lub TDM.

Niełatwy orzech masz do zgryzienia z wyborem sprzętu.
Nie krytykuj bo dostaniesz bana.

Radek

Offline arkady1321

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 046
  • Reputacja: 24
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
I do tego Ryobi Arctica 4000, bądź Ryobi Toledo 6500 :P

Każdy ma swoje gusta i guściki :)

Offline Radar

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 446
  • Reputacja: 368
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: method feeder
Dodam jeszcze, że fluorocarbon słabo nadaje się na przypon. Jest za sztywny.

Z żyłek proponuję coś z Sufixa, ESP lub Gardnera. Nigdy mnie nie zawiodły.

Ostanio (1.04) na 3 letnią żyłkę Sufix Feeder Mono wyciągnąłem 8 kg karpia.

Tę polecam najbardziej.
Nie krytykuj bo dostaniesz bana.

Radek

Offline arkady1321

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 046
  • Reputacja: 24
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
No i minimum 2 szt. podpórki.

Offline Michał Mikuła

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 282
  • Reputacja: 118
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Również sugeruję grubszą żyłkę główną - Daiwa Hyper Sensor 0,26 lub 0,28. W zeszłym roku na przypony używałem fluorocarbonu ale w tym przeszedłem na plecionkę i na razie jestem zadowolony.
Haki polecam QM1, mogą być gotowce. Sam od zeszłego roku używam więcej pushstopów bo dają większe możliwości. Zakładam na nie Dumbellsy Drennana, MethodManii i Ringers lekko je nawiercając i wbijam pushstop.
Kupiłem w tym roku Daiwa TDM 3012 QDA i jest mega. Quick Drag to jest to :)
Michał



Karp: 11 kg; 10 kg
Leszcz: 55 cm - 2,7 kg
Jesiotr - 105 cm
Karaś srebrzysty: 32 cm
Lin: 43 cm

Offline Predek

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 2
  • Reputacja: 0

Online PawelL

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 230
  • Reputacja: 143
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kozienice
  • Ulubione metody: method feeder
Nie jestem Lukiem ale zwrócę ci uwagę, żebyś zawsze dawał przypon o "oczko" mniejszą średnicę.
Jak żyłka główna 0,26 to przypon 0,22.
W razie brania większej ryby pęka przypon, a nie żyłka główna.
Paweł.

Offline Jurek z Warszawy

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 856
  • Reputacja: 156
  • Płeć: Mężczyzna
  • Tylko wody PZW- no kill
  • Lokalizacja: Warszawa-Żoliborz
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Ja ze swojej strony proponuję zakup trzech rozmiarów haczyków 8,10 i 12 do tego zakup żyłki przyponowej jaka w/g Ciebie będzie najlepsza.. Zawiązanie przyponu nie jest to wielki problem ale masz to co chcesz a nie to co jest dostępne w sklepach chociaż wielką wygodą są gotowce
2021r.karp-91,88 cm
2022r. karp 83,68 cm
           karaś srebrzysty 39cm
2023r.- brak wyników

Online Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 754
  • Reputacja: 1988
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Panie Luk czy takie haczyki beda ok   https://sklepdrapieznik.pl/sklep/drennan/14569-haczyki-drennan-pushstop-hair-rigs-carp-method-roz10.html
do zylki https://sklepdrapieznik.pl/sklep/daiwa-oferta-szkocka/16985-zylka-daiwa-sensor-hyper-1963m-026mm.html

Proszę o odpowiedzi z góry dziękuje.

Będą dobre :)   No i nie jestem Pan, tylko Luk :D

Co do tych średnic, to przy Metodzie nie trzeba patrzeć aby łowić z dużo cieńszymi przyponami. Niestety te 0.22 są słabe, i już karp 4-5 kilo potrafi je zerwać, jeżeli łowimy przy jakieś zawadzie i chcemy go zatrzymać. Warto mieć i coś mocniejszego i coś słabszego :) Takie jest przynajmniej moje podejście.
Lucjan

Splot

  • Gość
Nie jestem Lukiem ale zwrócę ci uwagę, żebyś zawsze dawał przypon o "oczko" mniejszą średnicę.
Jak żyłka główna 0,26 to przypon 0,22.
W razie brania większej ryby pęka przypon, a nie żyłka główna.
Luk wspomniał o tym wyżej, a ja trochę rozwine. Przypon do methody ok 10 cm jest bardzo słabo rozciągliwy, więc można dać żyłkę na przypon takiej samej średnicy jak główna. Żyłka główna będzie się rozciąga, a przypon puści pierwszy.

Wysłane z mojego GT-S7580 przy użyciu Tapatalka


Offline diuxdrums

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 52
  • Reputacja: 0
Pełna zgoda z użytkownikiem Splot.  Zalecam wręcz grubszy czyt.sztywniejszy przypon wtedy bardzo ładnie wchodzi samozacięcie. Pozdrawiam

Offline koko

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 611
  • Reputacja: 663
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bat
.....Luk wspomniał o tym wyżej, a ja trochę rozwine. Przypon do methody ok 10 cm jest bardzo słabo rozciągliwy, więc można dać żyłkę na przypon takiej samej średnicy jak główna. Żyłka główna będzie się rozciąga, a przypon puści pierwszy.

Wysłane z mojego GT-S7580 przy użyciu Tapatalka

Łańcuch, lina czy żyłka pęka w najsłabszym miejscu. Możemy sobie wyobrazić naszą żyłkę z miejscami  , które w kolejności są najsłabsze. Jeśli z takiej żyłki weźmiemy mały odcinek na przypon, to prawdopodobieństwo, że w tym odcinku znajdzie się element najsłabszy będzie małe i równe tyle ile wynosi iloraz długości odcinka przyponu do długości całej żyłki od przyponu do kołowrotka. Najsłabsze miejsce znajdzie się z bardzo dużym prawdopodobieństwem w tym długim odcinku. :(

Wytrzymałość na zerwanie nie zależy od długości tego co chcemy zerwać .

Przy zacięciu w określonym krótkim czasie zwiększamy siłę działającą na żyłkę. Żyłka wydłuża się i jeśli to względne wydłużenie przypadające na jednostkę długości żyłki oraz towarzysząca temu siła przekroczą pewne wartości, to pęknie ona w najsłabszym miejscu. :(
 Przypon z tej samej żyłki będzie tak samo względnie wydłużał się  jak pozostała żyłka i będzie na niego działała taka sama siła rozciągająca. Oczywiście wydłużenie całkowite przyponu będzie proporcjonalnie mniejsze. Również czas narastania siły w przyponie do wartości maksymalnej będzie taki sam jak w żyłce.
Ponieważ najsłabsze miejsce przyponu i żyłki znajduje się z dużym prawdopodobieństwem na żyłce, to ona pęknie, a nie przypon. Oczywiście może być odwrotnie, ale szanse na to są dużo mniejsze.

Jest jednak ale.
Tak byłoby gdyby istniejące węzły, na przyponie lub na końcu żyłki, miały wytrzymałość większą niż żyłka. I tak może być. Przykładem jest węzeł Alana, który w przypadku dobrego wykonania ma wytrzymałość większą niż żyłka. :)

Na ogół jednak stosowane powszechnie węzły znacznie osłabiają żyłkę. W takim przypadku, jeśli żyłka główna nie ma uszkodzeń najpewniej pęknie ona na węźle, czyli w pobliżu przyponu.
Marian