Autor Wątek: Zanik brań  (Przeczytany 2021 razy)

Offline Pan Owoc

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: 10
  • Płeć: Mężczyzna
Zanik brań
« dnia: 07.04.2024, 19:22 »
Siemanko, piszę kolejny post z zapytaniem o co chodzi.
Mianowicie, od soboty (Od wtedy zaczęło się robić ciepło 25 stopni) nie wchodzi grubsza ryba w łowisko. Nie wiem czy to wina, że przyjeźdzam po południu, ale jak było 20 stopni i ranem łowiłem piękne wzdręgi 25cm, i widziałem aktywność lina oraz karasia. Jestem troche zmartwiony, bo nęce około godziny 16-17 kukurydzą by w któryś dzień pojechać i zapolować na lina, a aktualnie czas mam tylko po południu. Doradzicie?
Rekordy:
Karaś srebrzysty 2 kg
Karp 3 kg

Offline hakon

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 340
  • Reputacja: 29
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Zanik brań
« Odpowiedź #1 dnia: 07.04.2024, 19:36 »
Ten plan z neceniem moim zdaniem dobry. Może więcej cierpliwości. Ja na lina lubię się nastawic o zmierzchu, więc ta 16 to jeszcze dość wcześnie.
"To ludzie stworzyli potwory na swoje podobieństwo"
Znalezione w necie

Offline Pan Owoc

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: 10
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zanik brań
« Odpowiedź #2 dnia: 07.04.2024, 19:52 »
Oczywiście, w planach mam jeszcze przyłów karasia i wzdręgi dlatego tak wcześnie. Wątek bardziej dotyczy zaniku tych brań co mnie martwi... Dosłownie 0 większych ryb, oznak ich żerowania same malutkie wzdrążki.
Rekordy:
Karaś srebrzysty 2 kg
Karp 3 kg

Offline Pszenicznik

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 96
  • Reputacja: 148
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: bat
Odp: Zanik brań
« Odpowiedź #3 dnia: 08.04.2024, 10:39 »
Hej,

Łowię na dzikich łowiskach od 25 lat a ostatnimi czasy podszedłem do tego bardziej w naukowy sposób i 99% wędkarzy nie ma pojęcia o tym jak ryby są zmienne, kobieta przy nich to bułka z masłem :)
Jeżeli chodzi o zanik brań grubszej ryby na twoim łowisku to mogę potwierdzić to samo u siebie na 2ha stawie. W święta czyli od 30 Marca do 1 Kwietnia bardzo dobrze gryzły grube ale to naprawdę grube 30cm koluchy i to w samo południe, wieczorkiem Liny do 40cm a kulminacja brań nastąpiła na zmianę pogody 3-4 Kwietnia kiedy z 20C+  w dzień spadło na 10C i zerwał się mocny wiatr. Podeszły karasie i to złote! piękne pod 1kg czyste nie mieszanka z Japońcem choć te trafiają się zazwyczaj 10 razy częściej niż złote z czerwonymi płetwami. Od 5 Kwietnia biorą tylko koluchy do 25cm i małe wzdręgi, nic nie daje zmiana miejsca, odległości łowienia, przynęty. Warto nadmienić jeszcze, że szczupak jest teraz po tarle i mocno wali w co tylko się rusza więc ryba jest ostrożna i podchodzi bliżej szarówki i też nie zawsze bo i w nocy szczupak gania.

Są takie dni kiedy dużym rybom nie przeszkadza gruby przypon czy duży hak, jednak większość czasu co potwiedzają moje notatki będziesz widział bąble choć nie teraz na wiosnę a spławik mimo drgań nie pokaże pewnego brania do zacięcia lub co najwyżej będzie ono puste. Większość czasu w poprzednich sezonach poświęciłem na przetestowanie zależności grubości żyłki do ilości brań i wnioski są oczywiste. Miałem 2 takie same zestawy spławikowe:
- Żyłka główna Preston Reflo Power 0.26mm,
- Spławik chiński LED 1g typu waggler
- Główne obciążenie pod spławikiem i śrucina sygnalizacyjna 0.2g nad przyponem
- Przypon długości 25 cm ze śruciną leżał zawsze na dnie, żyłka zatopiona

Różnica była tylko w grubości przyponu i wielkości haka:

- pierwszy przypon 0.14mm Drennan X-Tough + haczyk Milo 132S nr 16
- drugi przypon 0.24mm Preston Reflo Power + haczyk Browning Method Feeder Power nr 12

Przynęta zawsze ta sama na obu haczykach, ogólna jej wielkość zbliżona, haczyki całe nią zakryte
Odległość łowienia między spławikami 1m i częsta zmiana prawa-lewa wędka.

Zaokrąglone wyniki GRUBY vs CIENKI przypon:

Japoniec (0.5kg+) - 90 vs 110
Karaś Złoty - 3 vs 30
Lin - 30 vs 250
Karp - 20 vs 40 (więszość brań kończyła się rozgiętym haczykiem na cienkim przyponie) 
Koluch - 300 vs 420
Wzdręga (25cm+) - 120 vs 180
Płoć (25cm+) - 13 vs 50

Najwięcej brań dużych ryb sumarycznie w moim życiu miałem przy zastosowaniu zestawu:
- Guma 1.4mm Matrix Slik 85% pojedyńcza 15% podwójna skrętka.
- Zyłka główna Drennan X Tough 0.14mm
- Spławik 0.5g Eric Barie Saturne Fibre widoczna tylko antenka nad wodą
- Obciążenie główne rozstawione w opad, śrucina sygnalizacyjna 0.1g nad przyponem.
- Przypon 15cm 0.12mm Drennan X Tough na styku z dnem, haczyk milo R303 BUR nr 22 (jak standardowa 20).
- Przynęta 2 ochotki nabite za głową
- Zanęta mało, precyzyjnie zapach+robactwo

Jednak jest to zestaw na tyczkę/bata głównie jak nie ma fali i ruchu wody i zaczepów co przypada głównie na okres letni po wyrwaniu zielska co właśnie ehm.. płoszy nam na dość długo rekordowe liny i złote karasie jeżeli zrobimy za duży plac i wybierzemy badyle na brzeg zamiast zostawić je przy przegu w wodzie.

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 531
  • Reputacja: 1979
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Zanik brań
« Odpowiedź #4 dnia: 08.04.2024, 11:30 »
Przepraszam, przez ten czas samych linów złowiłeś 280, nie wspominając o reszcie ryb? :o
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 257
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zanik brań
« Odpowiedź #5 dnia: 08.04.2024, 12:01 »
I 60 dzikich karpi.

Jestem w szoku, skąd ich się tam tyle wzięło? ???
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Online Majki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 016
  • Reputacja: 93
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zanik brań
« Odpowiedź #6 dnia: 08.04.2024, 13:19 »
czy zamieniasz wędki miejscami ? ryby mogą napływać tylko z jednej strony ?

Offline Pszenicznik

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 96
  • Reputacja: 148
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: bat
Odp: Zanik brań
« Odpowiedź #7 dnia: 08.04.2024, 14:09 »
To są wyniki z ostatnich 3 sezonów, łączna ilość ryb jest mała biorąc pod uwagę bycie nad wodą 3-4 w tygodniu. Ryby wypuszczam więc trafiają się te same zwłaszcza karpie, najwięcej łowie sazanów na starej kopalni piachu tam się wycierają wąskie a długie zazwyczaj między 2-3kg (70-80cm długości, bardzo silne ryby). Wędki zmieniam miejscami kilka razy w trakcie 3h wypadu, miejsce mam sypane na odchodne, ryba nauczona gdzie ma stołówkę. Japońca nie idzie specjalnie znęcić ma swoje rewiry skuryczybk i jak nie jest w amoku żerowania to nie zapuszcza się po za wąski obszar swojego bytowania. Największe okazy danego gatunku trafiały się zazwyczaj podczas zmiany pogody z ciepłej na zimną i silny wiatr wtedy momentalnie woda w zbiorniku robiła się mętna a ryby brały pewnie i to te największe, pora dnia bez znaczenia. Przy ładnej bezwietrznej pogodzie gdy woda jest czysta cienki przypon bardzo często ratował wypad, brania głównie pod szarówkę i w nocy.

Czy mocny świetlik a w moim przypadku spławik LED płoszy ryby na płytkiej wodzie?
Tak płoszy testowałem to również cały poprzedni sezon i jeżeli woda nie jest jak kakao i ma <1m głębokości oraz ryba nie jest w amoku żerowania to nawet większy koluch omija spławiki. Dlatego zawsze baterię rozładowuje a potem mam ładowarkę USB do podtrzymywania jej kondycji.

Duży karp zanim podpłynie pod brzeg gdzie łowię bardzo często płynie wierzchem od boku w odległości 25-30m jak gągoł czy łabędź i przygląda się czy nie siedzę na brzegu, dlatego ściana z trzcin czy pałkek wodnych to podstawa, małe okienko na wędki, bezruch i cisza.

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 531
  • Reputacja: 1979
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Zanik brań
« Odpowiedź #8 dnia: 08.04.2024, 14:24 »
Z trzech sezonów to zmienia postać rzeczy, myślałem, że z tego.
Ale i tak wyniki imponujące :bravo:
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Pan Owoc

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: 10
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zanik brań
« Odpowiedź #9 dnia: 08.04.2024, 17:16 »
Czyli to wina pogoda z zanikiem brań większych rybek?   Dodam tylko, że z tymi szczupakami to prawda. Wczoraj złowiłem 2 na kukurydzę 😂
Rekordy:
Karaś srebrzysty 2 kg
Karp 3 kg

Offline Pan Owoc

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: 10
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zanik brań
« Odpowiedź #10 dnia: 08.04.2024, 17:19 »
I czy masz więcej ciekawostek związanych z łowieniem większych rybek na dzikich łowiskach? Chętnie bym posłuchał bo mam u siebie 2. Na jednym są piękne karpie 15 kg, ale mam na ni już sposób
Rekordy:
Karaś srebrzysty 2 kg
Karp 3 kg

Offline katystopej

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 873
  • Reputacja: 333
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rafał
  • Lokalizacja: Mysłowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zanik brań
« Odpowiedź #11 dnia: 08.04.2024, 19:40 »
Na jednym są piękne karpie 15 kg, ale mam na ni już sposób

Ciecierzyca. Nęć często i łów na to samo, zwyczajnie na włos czy bagnet. 24h moczenia, 40min gotowania. Żadnych aromatów i innych chujów mójów.
Dzierżno uzależnia

Offline Pan Owoc

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: 10
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zanik brań
« Odpowiedź #12 dnia: 09.04.2024, 07:39 »
To wiem, w tamtym roku zaczynałem wędkarstwo i podnecilem kilka dni kukurydza to weszły ładne karasie do 1,5 kg. Teraz już mam więcej wiedzy i doświadczenia dlatego właśnie chce zapolować na nie, ale przyjdzie jeszcze czas. Z towaru do nęcenia zrobiłem fermentowaną kukurydzę i zwykła gotowana, która mogę ewentualnie dopalić czymś
Rekordy:
Karaś srebrzysty 2 kg
Karp 3 kg

Offline katystopej

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 873
  • Reputacja: 333
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rafał
  • Lokalizacja: Mysłowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Zanik brań
« Odpowiedź #13 dnia: 09.04.2024, 09:10 »
Żadna kukurydza, umiesz czytać ? Ciecierzyca.
Dzierżno uzależnia

Offline Pan Owoc

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 37
  • Reputacja: 10
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Zanik brań
« Odpowiedź #14 dnia: 09.04.2024, 15:43 »
Ale ja mówie o swoim towarze. A teraz może ktoś odpowiedzieć o istote tematu? Czemu zanikły brania? Temperatura do 30 stopni dochodziła i 0 aktywności grubszej ryby
Rekordy:
Karaś srebrzysty 2 kg
Karp 3 kg