Autor Wątek: Kiedy i jak na karasia?  (Przeczytany 160621 razy)

Bombay

  • Gość
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #180 dnia: 12.08.2019, 08:44 »
A dlaczego nie użyć chleba wymieszanego z płatkami, i na haczyku także kawałek chleba?

Offline pinki

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 80
  • Reputacja: 32
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #181 dnia: 12.08.2019, 11:28 »
A dlaczego nie użyć chleba wymieszanego z płatkami, i na haczyku także kawałek chleba?

albo tak ;D ;D ;D :beer: :beer: :beer:
pozdrawiam,
Pinki

Online Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 255
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #182 dnia: 12.08.2019, 13:29 »
U mnie na dzikiej wodzie karasie walily w pellet jak dziki. Z resztą pisałem już to kiedyś koledze.

Kolega pinki widzę oldschoolowiec :) fajnie, choć ja nigdy już nie wroce do sprężyny, czy zanety ciastowej. Ale jest w tym nutka romantyzmu
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 505
  • Reputacja: 215
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #183 dnia: 15.08.2019, 17:47 »
Dziękuję wszystkim za odpowiedzi :thumbup:.

Dziś był ciąg dalszy karasiowego łowienia. Celem łowienia było złowienie jakiegoś większego karasia na przypon z włosem co nie udało się poprzednio. Jako zanęta bez zmiany to co ostatnio czyli Lorpio Magnetic na karasia z dużą ilością kukurydzy jako główny składnik mieszanki. Do wody rzucałem także samą kukurydzę. Najfajniejsze było pierwsze branie. Ledwie co zarzuciłem zestaw po pojawieniu się nad stawem i ledwo co zabrałem się za przygotowywanie zanęty kątem oka zauważyłem, że spławik lekko podniósł się do góry i zaczął powoli odjeżdżać w prawo. Szybkie zacięcie i na haczyku siedział już pierwszy karaś tego dnia. Łowiłem na wagglera na przypon z włosem. Haczyk 10, na włosie dwa ziarna kukurydzy na początek. Późnej łowiłem na czerwonego robaka, aby wyraźnie brania były delikatniejsze niż na kukurydzę. Po kilku braniach na robaka, ale bez ryby na haczyku wróciłem do kukurydzy jako przynęty. Na dwa ziarna kukurydzy na włosie trafił się jeszcze jeden karaś, większy niż pierwszy. Trzeci karaś niestety przy holowaniu zerwał się dosłownie pól metra od brzegu spod nóg, ponieważ przypon nie wytrzymał. Ryba była większa niż te złowione wcześniej. Cel został osiągnięty udało się złowić ryby na przypon z włosem :) Następnym razem może uda się połowić na jakąś "stuningowaną" kukurydzę albo pellet.

Podczas łowienia na kukurydzę na włosie było kilka brań, ale po zacięciu okazywało się, że na haczyku nie ma ryby. Jak można zwiększyć skuteczność zacięć podczas łowienia na przypon z włosem?
Marcin

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 340
  • Reputacja: 608
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #184 dnia: 15.08.2019, 18:46 »
Brawo! :bravo: :bravo: :beer:
Przede wszystkim kombinuj. Nie ograniczaj się do jednej przynęty, chyba, że akurat namiętnie na nią biorą :D Czasem biorą tylko na najbardziej ordynarną przynętę a czasem wolą bardziej wyszukaną. Spróbuj mniejszego haczyka. Ja karpia 10 kg bez problemu wyciągnąłem za haczyk 12. Możesz pokombinować z długością włosa, chociaż o to najtrudniej nad wodą. Ja, łowiąc z gruntu, na metodę stosuję haczyki 16 - 10. I są dni, że ryba lepiej się zapina na te większe a są takie, że na mniejsze i na 10 w ogóle nie mam brań.
I pamiętaj, nawet na tej samej wodzie nie ma idealnej recepty na brania. Każdy dzień może być inny, ba nawet w ciągu dnia rybom może się zmienić.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 505
  • Reputacja: 215
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #185 dnia: 15.08.2019, 19:55 »
Z tymi haczykami to najbardziej na łowisku sprawdzają mi się właśnie 10 przy łowieniu na zwykły przypon bez włosa i z włosem. Podczas przedostatniego łowienia podczas holowania spięły się 2 czy 3 sztuki na haczyk 12. Dziś jak karaś zerwał się z przyponem zaczepiłem do zestawu haczyk 12 i brania były ale po zacięciu nie było ryby na haczyku. Oczywiście podczas łowienia na stawie kilka razy w przeszłości udało się także złowić ryby na haczyk 12, żeby było jasne :)

Marcin

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #186 dnia: 15.08.2019, 20:00 »
Kolego, nad wodą czasami zmieniam grubość przyponów kilkukrotnie ;),z hakami jest podobnie, kombinuje do momentu zestawu optymalnego, który się sprawdza :beer:

Offline Mikołaj Burkiewicz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 697
  • Reputacja: 116
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #187 dnia: 15.08.2019, 20:15 »
Podczas łowienia na kukurydzę na włosie było kilka brań, ale po zacięciu okazywało się, że na haczyku nie ma ryby. Jak można zwiększyć skuteczność zacięć podczas łowienia na przypon z włosem?

Prawdopodobnie były to małe ryby, które nie były w stanie zassać haka.

Offline Łuki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 993
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • SiG
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #188 dnia: 15.08.2019, 20:25 »
Gratuluję zdobyczy Marcin. :beer: :bravo:
 Taki karaś, potrafi bez problemu zassać dwie kulki 18 mm na włosie. W sumie 36 mm przynęty.
Nawet, mały 35 cm. leszczyk to łyknie i się zatnie.
Odpowiem Ci na pytanie z "Krótkie pytanie - krótka odpowiedź".
 Zastosowanie dłuższego włosa i większej przynęty eliminuje zacięcie drobnicy.
W tym przypadku, łowiąc na spławik, każde zassanie mniejszej ryby przytopi spławik(szarpanie bez zacięcia).
 Wiążąc dłuższy włos, eliminujesz zacięcie małych ryb.
Przykładowo, kulka 18 mm. oddalona od kolanka o 2,5 - 3 cm. Kukurydza również.
 Mała ryba tego nie połknie, większy karaś spokojnie zassie i się zatnie na oddalonym od przynęty haku.
...to królestwo...

Pozdrawiam.

Offline pit1984

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 002
  • Reputacja: 82
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #189 dnia: 15.08.2019, 20:26 »
Tak jak kolega pisze wyżej ryby były małe lub delikatnie zasysały. Nie bój się przejść nawet na hak 16 lub 14

Wysłane z mojego ASUS_X00TD przy użyciu Tapatalka

FEEDER KLUB MAZOWSZE

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 505
  • Reputacja: 215
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #190 dnia: 15.08.2019, 20:32 »
@pit1984: Napisz proszę co mi da przejście na haczyki 14 lub 16? Nie do końca rozumiem. Nie będzie to powodowało, że będą brały małe ryby? Małe haczyki będą mogły być zasysane przez małe ryby, a zależy mi na eliminowaniu brań przez małe ryby na rzecz brań dużych ryb :)
Marcin

Offline Łuki

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 993
  • Reputacja: 298
  • Płeć: Mężczyzna
  • SiG
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #191 dnia: 15.08.2019, 20:34 »
Haki, 14 - 16 zastosował bym jedynie przy łowieniu na białe robale. Te 12-10 jak już kiedyś pisałem są OK.
...to królestwo...

Pozdrawiam.

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #192 dnia: 15.08.2019, 20:38 »
Na małe haki, duże rybki też wyciągniesz ;), bez obawy :beer:  kombinuj będziesz widział sam co i jak ,nie ma uniwersalnego zestawu O:)

Offline mironek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 111
  • Reputacja: 67
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #193 dnia: 15.08.2019, 20:42 »
A mi dzisiaj rybka rozgięła hak nr 10, a  podejrzewam, że nie miała nawet 2 kg. Co prawda to tylko mikado, ale hak był drugi raz w wodzie no i po prostu się nie spodziewałem.. Być może ta sama rybka, która 2-3 tyg temu zerwała mi  żyłkę 0,16. Teraz uzbrojony w nową 0,18 dałem od razu twardy opór co by nie poszła w zielsko (i tak poszła) no i tak się skończyło. Mimo wertowania od 1 roku forum widocznie nie nauczę się ze w wędkarstwie nie mam miejsca na kompromisy. To było jedyne sensowne branie dzisiejszego ranka...

Offline tomasz 38

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 965
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #194 dnia: 15.08.2019, 20:54 »
Kolego Mironek, rozwiązanie jest proste, używaj dobrych żyłek przyponowych i haków solidnych producentów :beer: