Autor Wątek: Kiedy i jak na karasia?  (Przeczytany 160613 razy)

Offline booohal

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 009
  • Reputacja: 475
  • Płeć: Mężczyzna
  • Krzyś
  • Lokalizacja: Sieradz, Warta
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #210 dnia: 18.08.2019, 22:50 »
;) :thumbup:
Unia rządzi, unia radzi, unia nigdy was nie zdradzi!

Offline koko

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 610
  • Reputacja: 660
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bat
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #211 dnia: 19.08.2019, 14:54 »
Bardziej ostrożne ryby (większe? ;)) mogą go nie zauważyć.
Moim zdaniem to tak nie działa. Ciemny hak na najczęściej ciemnym dnie na jakiejś tam głębokości...
Uważam, że bardziej chodzi o wagę haka. Ostrożna ryby bardzo "lekko" pobiera pokarm. I o ile mała przynęta z hakiem 10 czy większym będzie wyczuwalnie cięższa dla ryby to ta sama z hakiem  16 już niekoniecznie.
Tak sobie tylko dumam.

Myślę, że mniejsza waga mniejszego haczyka  nie decyduje o większej skuteczności  w łowieniu. Taki haczyk nr 10 z grubego drutu waży poniżej 0,05 g. Jest to na poziomie wagi  ziarnka kukurydzy w wodzie. Solidny haczyk nr 16 może ważyć więcej niż delikatniejszy nr 10.

Podzielam Twoje zdanie, że obecność większego haczyka przy łowieniu z gruntu, a szczególnie na włos, nie zniechęca ryby do zainteresowania się przynętą. Przy kiepskim oświetleniu ryba kieruje się węchem, a nie wzrokiem.
Przy większym haczyku po zassaniu ryba prędzej wyczuje jego obecność i wypluje przynętę. :) 
Marian

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 505
  • Reputacja: 215
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #212 dnia: 25.09.2019, 19:43 »
Obecnie mamy okres przejściowy, pogoda jest jaka jest. Jednego dnia temperatura wynosi 10 stopni, następnego 17. Łowiąc karasie w takie dni na wagglera stosować należy przynęty i zanęty jeszcze typowo letnie czy już kierować się na typowo jesienne (dodawać więcej robaków albo mączki rybnej)?
Marcin

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 505
  • Reputacja: 215
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #213 dnia: 28.09.2019, 11:50 »
Podbijam.
Marcin

Offline robson

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 436
  • Reputacja: 351
  • Płeć: Mężczyzna
  • przystawka, bolonka, trotting
  • Lokalizacja: Warszawa
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #214 dnia: 28.09.2019, 12:18 »
Chyba trzeba po prostu próbować różnych i zobaczyć co się sprawdzi :) Moim zdaniem w wodach jesień dopiero się zaczyna, roślinność ciągle żyje i nie ma większych różnic. W każdym razie tydzień temu na stawie płoteczki i karasie nie miały preferencji - szarpały i ciasto i robaki. Tylko kukurydzy jakoś nie chciały.
Najpierw przekonamy wszystkich, że powinni mieć własne poglądy, a potem je im damy.

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 695
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #215 dnia: 28.09.2019, 12:38 »
Na pewno trzeba nęcić mniej, najlepiej stosować taktykę mało i często i dopasowywać się do ryb. Jeżeli wybierałbym się teraz na karasie, celowałbym w kilka przynęt - białe robaki (kolor czerwony najlepiej), dendrobena oraz pellet haczykowy. Jeżeli nęcimy konopiami na mini dywanie z kilku kul zanętowych miksu 50/50, łatwo sprawdzić co działa lepiej. Często białe robaki są atakowane przez mniejsze okonie i płoć/wzdręgę. Wtedy pellet haczykowy 4 lub 6 mm dobrze selekcjonuje większe ryby. Można też próbować kukurydzy.

Co do nęcenia, polecam przede wszystkim konopie do nęcenia z procy lub dodawane do koszyka. Mają moc wabienia i trudno nimi przekarmić ryby. Wszelkie przynęty dobrze się wyróżniają na takim dywanie. Nie polecam za to nęcenia pelletem karpiowym, chyba, że na lepszych łowiskach. Jesienią łatwo ryby przekarmić. Co innego przy łowieniu tyczką, tu, dzięki kubkowi na topie można nęcić w iście aptekarski sposób.

Jakby nie było, jesienne łowienie to mniej towaru, za to odpowiednia aktywność. Plusk wpadającego podajnika do wody, ziaren, białych strzelanych z procy, doskonale wabi ryby.
Lucjan

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 505
  • Reputacja: 215
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #216 dnia: 04.10.2019, 16:39 »
Przy obecnej pochmurnej pogodzie i temperaturze spadającej coraz bardziej skuteczniejsze będzie połowić karasia na metodę czy lepiej na wagglera?
Marcin

Offline STEV40

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 458
  • Reputacja: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowię bo lubię
  • Lokalizacja: Koluszki
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #217 dnia: 04.10.2019, 18:16 »
To się w pale nie mieści :o
Będąc na PZW siedziałem i nic przez dwie godziny nie pukło,
coś mi się w głowie pojawiło gdy w torbie znalazłem foremke Cone.
Więc trochę Lorpio zanęty karas i konopi prazonych do foremki i na haczk kuku/
puchstopa, przypon ze 30 cm, cięzarek z kretlikiem 3 gr, spławik Cormorana 2+2/ przezroczysty/,
cztery rzuty do 15 m max. no i się zaczęło- 20 min. i trzy karasie od 40 do 60 dkg ;D
niby nic ale coś było!!!!
Panowie co Wy na to, to przecież jest nie normalne.

Steven
Pozdrawiam Steven

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 505
  • Reputacja: 215
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #218 dnia: 06.10.2019, 18:42 »
Dziś wybrałem się połowić karasie na dzikim zbiorniku wodnym, na którym po raz ostatni byłem jeszcze w sierpniu. W okresie od maja do końca sierpnia karasie ładnie brały na kukurydzę na włosie (większe sztuki) czy na czerwonego robaka położonego na dnie. Jako zanęta sprawdziła się mieszanka zanęty spożywczej z dodatkiem kukurydzy oraz blendowanych konopi. Łowiłem wtedy na wagglera. Natomiast dziś jako zanętę miałem mieszankę zanęty spożywczej z małą ilością kukurydzy, mielonych konopi oraz dodatkiem białych robaków. Nęciłem mało i często. Jako przynęta na haczyku był czerwony robak, biały robak (1 albo 2 na haczyku), pinka, kukurydza. Przynęta byłą ustawiana w toni i kładziona na dnie. Dziś niestety nie było nawet dygnięcia spławika. Było słonecznie (ok 7-8 stopni), łowiłem dalej od brzegu i blisko brzegów na płyciznach, które potencjalnie powinny się trochę nagrzać od słońca. Czy na jesienne nęcenie karasia trzeba opracować całkiem nową kombinację zanęty i dodatków w stosunku do mieszkanki zanętowej stosowanej na lato na ten sam zbiornik wodny czy można bazować na tej, która się sprawdzała w letnim okresie łowienia i trzeba tylko dodać robaków? Jak mówi Wasze doświadczenie w tej kwestii?
Marcin

Offline Mikołaj Burkiewicz

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 697
  • Reputacja: 116
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #219 dnia: 07.10.2019, 00:33 »
Dziś wybrałem się połowić karasie na dzikim zbiorniku wodnym, na którym po raz ostatni byłem jeszcze w sierpniu. W okresie od maja do końca sierpnia karasie ładnie brały na kukurydzę na włosie (większe sztuki) czy na czerwonego robaka położonego na dnie. Jako zanęta sprawdziła się mieszanka zanęty spożywczej z dodatkiem kukurydzy oraz blendowanych konopi. Łowiłem wtedy na wagglera. Natomiast dziś jako zanętę miałem mieszankę zanęty spożywczej z małą ilością kukurydzy, mielonych konopi oraz dodatkiem białych robaków. Nęciłem mało i często. Jako przynęta na haczyku był czerwony robak, biały robak (1 albo 2 na haczyku), pinka, kukurydza. Przynęta byłą ustawiana w toni i kładziona na dnie. Dziś niestety nie było nawet dygnięcia spławika. Było słonecznie (ok 7-8 stopni), łowiłem dalej od brzegu i blisko brzegów na płyciznach, które potencjalnie powinny się trochę nagrzać od słońca. Czy na jesienne nęcenie karasia trzeba opracować całkiem nową kombinację zanęty i dodatków w stosunku do mieszkanki zanętowej stosowanej na lato na ten sam zbiornik wodny czy można bazować na tej, która się sprawdzała w letnim okresie łowienia i trzeba tylko dodać robaków? Jak mówi Wasze doświadczenie w tej kwestii?

Moje doświadczenie mówi mi, że prawdopodobnie na tym zbiorniku w obecnym sezonie już karasi nie połowisz. Nie przywiązywałbym aż takiej wagi do zanęty ale do zmiany temperatury wody i krótszych dni. Są zbiorniki gdzie można łowić karasie do późnej jesieni ale są i takie, na których przy pierwszym ochłodzeniu brania ustają.

Offline STEV40

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 458
  • Reputacja: 15
  • Płeć: Mężczyzna
  • Łowię bo lubię
  • Lokalizacja: Koluszki
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #220 dnia: 07.10.2019, 07:43 »
Kolega Mikołaj ma racje, karaś jest kapryśny jak "panienki na parkiecie"
chowa się gdzies i nic mu się nie chce ;D

Steven
Pozdrawiam Steven

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 695
  • Reputacja: 1982
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #221 dnia: 07.10.2019, 07:57 »
Karasia dobrze się łowi na wiosnę i latem, jesienią ilość brań drastycznie maleje. U mnie wyniki we wrześniu były już bardzo słabe pod względem karasi, podobnie jest z linem. Ryby te mają zazwyczaj sporo pokarmu o tej porze roku, do tego zimniejsza woda studzi ich apetyt, są też ostrożniejsze.

UK ma dłuższy okres ciepłej jesieni, i we wrześniu i październiku jeszcze lepsze były pellety na haku, ale od listopada prym wiodły białe. Jednak jeden wędkarz na Bury Hill, używał namiętnie gdy było zimno ekspanderów 2.3 mm na małym haku nr 18 i miał lepsze wyniki. Więc tutaj sporo dawało pomniejszenie przynęty. Ja tez miałem lepsze wyniki na mniejsze pellety - 4 mm zamiast 6 mm. Dlatego warto pomniejszyć przynętę oraz zmniejszyć ilość nęconego towaru. I to sporo.

Na pewno warto nęcić mało i często konopiami, tutaj będzie to dobrze działać, bo są to ekkosytrawne ziarna, ograniczałbym już ilość białych czy pelletów przy tym typie nęcenia. Warto też odchudzić zestawy, karaś zdecydowanie lepiej reaguje na cieńsze żyłki o tej porze roku.

Dziś niestety nie było nawet dygnięcia spławika.

W takich sytuacjach zawsze spoglądaj na warunki pogodowe, kierunek wiatru, jego siłę i ciśnienie. Często tam jest odpowiedź dlaczego ryba nie bierze. Moi znajomi jednej nocy mieli około 10 brzan razem, drugiej już zero, łowili z użyciem tych samych przynęt, nęcąc tak samo. Zmiana pogody sprawiła, że ryba się wyłączyła. Karaś jest jeszcze bardziej wybredny i czuły na warunki pogodowe. Pamiętam jak wiele razy na Bury Hill łowiło się wszystkie gatunki tam oprócz karasia, innym razem zaś wchodził karaś a nie było w ogóle linów, podobnie mieli inni wędkarze na łowisku. To pokazuje jak chimeryczne potrafią te gatunki być, zwłaszcza od sierpnia.
Lucjan

Offline flowgrid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 505
  • Reputacja: 215
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #222 dnia: 13.12.2019, 20:15 »
Pany moglibyście napisać co Wam się sprawdziło podczas łowienia dużych karasi > 30 cm na jeziorkach ze stojącą wodą w ciepłe miesiące (maj, czerwiec, lipiec, sierpień) ? Mam na myśli technikę łowienia, przynętę, zanętę.

W mijającym roku łowiłem karasie na takich dzikich jeziorkach ze stojącą wodą o głębokości ok. 2 - 2,5 m. Zastosowanie przyponu z włosem i dwóch ziaren kukurydzy na włosie spowodowało selekcję ryb i zaczęły brać większe, ale nie te większe jakie są w zbiornikach. Zależy mi, aby w nowym sezonie zasadzić się na te duże karasie.
Marcin

Offline Azymut

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 255
  • Reputacja: 545
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #223 dnia: 13.12.2019, 21:35 »
Pany moglibyście napisać co Wam się sprawdziło podczas łowienia dużych karasi > 30 cm na jeziorkach ze stojącą wodą w ciepłe miesiące (maj, czerwiec, lipiec, sierpień) ? Mam na myśli technikę łowienia, przynętę, zanętę.

W mijającym roku łowiłem karasie na takich dzikich jeziorkach ze stojącą wodą o głębokości ok. 2 - 2,5 m. Zastosowanie przyponu z włosem i dwóch ziaren kukurydzy na włosie spowodowało selekcję ryb i zaczęły brać większe, ale nie te większe jakie są w zbiornikach. Zależy mi, aby w nowym sezonie zasadzić się na te duże karasie.

Udzieliłem Ci już tu kiedyś dosyć obszernego wpisu, dot. łowienia karasi. Odśwież sobie tamten post.

Co do selekcji, to kluczem wcale nie musi być inna zaneta, przynęta czy zestaw. Skoro na swoje zestawy łapałeś karasie, tylko mniejsze to moim zdaniem do przemyślenia są dwie kwestie.

Pora dnia - dosyć popularnym zjawiskiem wśród ryb jest fakt, że każda ryba ma swój czas. Spróbuj wedkować o różnych porach, świt, zmierzch, południe, i nocki. Takie doświadczenie może Ci bardzo pomóc i udzielić wielu informacji.

A dwa to lokalizacja. Łowiac na dwie wędki, jedna niech będzie stała, w miejscu gdzie wg wszystkich teorii karaś powinien być, a druga to aktywne łowienie, z częsta zmiana miejsca, szukanie ryb.

Dobrze też mieć dwie różne techniki, nie tylko spławik czy grunt, ale najlepiej oba naraz.
https://www.instagram.com/match_n_feeder/

PB:
Karp 93 cm, (83 cm PZW)
Amur 83 cm,
Jesiotr 110 cm,
Lin 52 cm,
Karaś pospolity 41 cm,
Karaś srebrzysty 44 cm,
Leszcz 69 cm,
Jaź 50 cm,
Płoć 37 cm.

Chub

  • Gość
Odp: Kiedy i jak na karasia?
« Odpowiedź #224 dnia: 13.12.2019, 22:53 »
Wyprane Ringersy. Brań mniej ale ryby dużo większe.