Autor Wątek: Ultradystans, czyli Master Carp 360H By Dome  (Przeczytany 6430 razy)

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 030
  • Reputacja: 663
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Ultradystans, czyli Master Carp 360H By Dome
« dnia: 26.03.2021, 18:18 »
Od conajmniej dwóch lat,łowienie dalekodystansowe,nabrało nowego wymiaru. Nie dość,że  odległość dalekiego łowienia,przesuneła swoje granice o dobre 30-40m,to jeszcze wyparła z piedestału łowienie z koszykiem,na rzecz Metody.

Jednym z prekursorów,jak nie pomysłodawcą dalekiego łowienia Metodą,jest Dome Gabor i dziś chciałbym zaprezentować jedno z wędzisk,których seria jest stworzona pod najdalsze rzuty.



Na początek dane producenta



Rzeczywista waga ze szczytówką




Pierwsze co się rzuca w oczy,to ogromne przelotki. Startowa ma 25mm,za to kolejna 20mm,a to rzadko się zdarza. Każda z przelotek jest osadzona na długiej stopce ,do tego pod kątem,typowo dla pierścieni typu K. Szczytówki także mają duże przelotki,do tego z ramką antysplątaniową.








Jak na moc i wagę wędziska,blank jest dosyć cienki,a jego dolnik,przywodzi na myśl rasową karpiówkę





I w istocie,wędka była projektowana typowo pod silne karpie. Blank jest sprężysty ,a praca progresywna,tyle,że potrzeba dużego naporu,by tą progresję poczuć,stąd nie będę nawet próbował przekonywać,że na tym kiju poczujemy białą rybę.Niestety,ale konstrukcja jest bezkompromisowa i realną satysfakcję z holu,może dać jedynie karp i amur,i to wagowo od 3kg min.


Wędzisko jest na tyle silne ,że nęcenie mniejszą szklanką Prestona,na odległość 60m,nie stanowi dla niego większego problemu,a taka szklanka z zanętą waży 100g,także rzeczywiste cw.obliczam na 120-130g.



Zanim przejdę do realnie osiąganych dystansów,pokażę jeszcze długość dolnika i odległość kołowrotka od pierwszej przelotki





Pomimo,że powyższe parametry nie powalają,wędka jest niesamowicie rzutna.
Koszem 60g typu bullet,z przyponem,powtarzalnie rzucam na 75m,z zapasem 1m,zaś Metodą,osiągam 72m,tyle,że Metodą esp/xl o wadze 60g. Podajnikiem L,powtarzalnie dorzucam do 80m,ale źle mi się ładuje wędkę tak małym podajnikiem.
Testy rzutów wykonałem kołowrotkiem o szpuli 60/23. Wcześniej miałem młynek ze szpulą 64/28,i rzuty były do 10m dalsze,ale waga zestawu mnie znięchęciła (540g vs 400g kołowrotków). Do tego wygodniej mi się rzuca z lżejszym nawijakiem,który zestaw wyważa tak



Oraz zdjęcie podajnika



Dla kogo jest to wędka ?

Dla kogoś kto często łowi na dużej komercji i chce sięgać dalej od innych.

Ja tego zestawu używam do ciężkiej metody,do Metody z pva i tu świetnie się sprawdza oraz do wstępnego nęcenia pod klasyka.

Nie polecę tej wędki,jeśli ktoś chce łowić leszcza.
Po pierwsze,blank jest za silny,po drugie szczytówki są twarde(bez plecionki,ciężko zobaczyć branie białej,nawet sporej ryby),najmiększa to okolica 3oz,najtwardsza to dobre 5 oz. Myślę,że wędki można by z powodzeniem używać na silniejszej rzece,ale pod warunkiem rezygnacji z jakichkolwiek emocji podczas holu.

Jeśli walczysz z karpiami 5+ na dużym dystansie,to to wędzisko jest dla Ciebie.

Na koniec film,gdzie pokazana jest praca kija,pod rybami 2-4kg. A te 100m ,cóż może wykonalne,ale nie powtarzalne. Dla pewnych 100m,polecam wersję  3.9m. 40-150g.



Offline Shreku82

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 010
  • Reputacja: 704
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grybów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Ultradystans, czyli Master Carp 360H By Dome
« Odpowiedź #1 dnia: 26.03.2021, 18:36 »
Fajna prezentacja Michał Kijek wygląda całkiem spoko

Wysłane z mojego AGS2-L09 przy użyciu Tapatalka

Patryk

Życie jest zbyt krótkie, by nie jeździć na ryby 😀

Online Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 566
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: Ultradystans, czyli Master Carp 360H By Dome
« Odpowiedź #2 dnia: 26.03.2021, 18:49 »
Fajny kij, dobra recka! :thumbup:
Lucjan

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 030
  • Reputacja: 663
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Ultradystans, czyli Master Carp 360H By Dome
« Odpowiedź #3 dnia: 26.03.2021, 19:07 »
Dzięki panowie.

Powiem szczerze,że miałem problem z tą wędką,bo na jeziorowe ryby,ona się zupełnie nie nadaje,ale z powodzeniem używam jej do wstępnego nęcenia,i gdy nastawiam się typowo pod karpia z ciężką Metodą,choć rzadko,ale wędzisko jest piekielnie mocne,na tyle,że chyba w tym roku popróbuję z wątrobą na pana suma.

Online Awek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 331
  • Reputacja: 318
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Ultradystans, czyli Master Carp 360H By Dome
« Odpowiedź #4 dnia: 26.03.2021, 19:09 »
Fajny cienki kijek, mimo dużej mocy, za poświęcony czas

Wysłane z mojego RMX2155 przy użyciu Tapatalka

Sławek

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 325
  • Reputacja: 598
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Ultradystans,czyli Master carp 360H By Dome
« Odpowiedź #5 dnia: 26.03.2021, 19:12 »
Potwierdzam, kijek bardzo rzutny. Powtarzalne rzuty na 80 m, plecionka + strzałówka i podajnik L 40 g. Z kołowrotkiem 58/20 (TEAM FEEDER Fine Carp 5000), czyli mniejszym od Power Fightera 6000.
Mówisz Michał, że TEAM FEEDER Long Cast 4500 Ci nie leżał do tej wędki, bo za ciężki? Właśnie mam go podpiętego i czeka na testy nad wodą. Zobaczymy, jak mi się z nim spodoba. Następne w kolejce do testów z tą wędką są Browning Black Viper MK FD 850 (58/28, 430 g) - to mój faworyt i TEAM FEEDER Fine Carp 6000 (63/24, 414 g)
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 030
  • Reputacja: 663
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Ultradystans, czyli Master Carp 360H By Dome
« Odpowiedź #6 dnia: 26.03.2021, 19:31 »
Wpierw miałem podpiętą Daiwa 25a black widow. Parametry szpuli super,ale dla mnie za ciężki do tej wędki (realnie 540g).Jeśli miałbym 3.9m,to wtedy myślę prędzej. Nie chcę mieć za wszelką cenę jak najdalszych metrów,wolę wygodniejsze rzucanie.
To tylko moja subiektywna opinia. Ktoś kto lubi ciężkie kołowrotki,inaczej to opisze.
Fakt faktem,na większej szpuli osiągałem trochę dalszy dystans,do 90m Metodą L.

Browning z długą szpulą,może zrobić robotę.
Też o nim myślałem,ale ma za duży nawój jak dla mnie. Wolę wolniejsze zwijanie.

Offline sander

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 413
  • Reputacja: 51
Odp: Ultradystans, czyli Master Carp 360H By Dome
« Odpowiedź #7 dnia: 26.03.2021, 20:08 »
Mam DOME MASTER CARP PRO 390LC i moim zdaniem wędki Gabora nie powalają w żadnym aspekcie. Ciężkie pały ze średnimi właściwościami rzutowymi. Spośród wędek dystansowych, które posiadam tą rzuca mi się najgorzej. Przypomina to bardziej wędkę karpiową niż feedera. Jedyne w czym mi się sprawdziła to okazjonalny surfcasting. 

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 030
  • Reputacja: 663
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Ultradystans, czyli Master Carp 360H By Dome
« Odpowiedź #8 dnia: 26.03.2021, 20:48 »
Nie chcę na siłę niczego wychwalać,ale pod względem rzutności,to którą wędką o długości 3.6m dorzucisz powtarzalnie do 80m ?

Porównanie do karpiówki jest trafne. Master carp jest czymś pomiędzy feederem,a karpiówką.

Offline Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 325
  • Reputacja: 598
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Ultradystans, czyli Master Carp 360H By Dome
« Odpowiedź #9 dnia: 26.03.2021, 21:45 »
LC to inne kije, faktycznie sztywne pały. Sander, masz inną wędkę, którą osiągasz większy dystans?

Ciekawe, Daiwa 25a black widow ma podobne parametry co TEAM FEEDER Long Cast 4500, ten sam rozmiar szpuli, wagę, tyle, że kołowrotek od Gabora Döme ma QD.

Wędka TEAM FEEDER Master Carp Pro 360H jest dla mnie idealną wędką na komercji, gdzie łowię. Ta karpie i amury. To samo łowisko, na którym Tomek w filmie Dawida prezentuje tą wędkę. Jest tam na środku łowiska wypłycenie, gdzie wiosną i gorącym latem łatwiej złowić karpia, niż na 3-4 m. Trzeba rzucić 80 - 90 m.
Pozdrawiam,
Tomek

Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 030
  • Reputacja: 663
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Ultradystans, czyli Master Carp 360H By Dome
« Odpowiedź #10 dnia: 26.03.2021, 22:48 »
Master carp ,na pewno nie jest kijem uniwersalnym. Projekt typowo skoncentrowany na połowie dużych ryb,typu karp,amur,tołpyga na wielkim dystansie.
Wersja 360H nie jest sztywnym kijem. To mocny progres. Chciałbym kiedyś zobaczyć jego pełne ugięcie pod rybą,ale sądzę,że to musi być okaz 10kg+.

Co do rzutności,to np.mój Flagman Legend 3.9 ,który jest bardzo rzutny,przegrywa z zasięgiem zwłaszcza rzucając dużą Metodą.
Nie sądzę,że jest na rynku wędka o większym zasięgu,niż seria Master carp.

Offline sander

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 413
  • Reputacja: 51
Odp: Ultradystans, czyli Master Carp 360H By Dome
« Odpowiedź #11 dnia: 26.03.2021, 22:53 »
Sorki, tak sporadycznie łowię tym kijem, że pomyliłem długości. Mam 420 a nie 390. Nie zmienia to tego co napisałem. Miałem okazję łowić kilkoma kijami dystansowymi i tym gaborem rzucało mi się najgorzej. W normlanych warunkach pogodowych takim np armadalem 420 jestem w stanie łowić na 100m czego gaborem nie jestem w stanie zrobić. Pomijam tu fakt, że do białorybu, na który głownie się nastawiam gabor się średnio nadaje. To kij na karpie i to takie najlepiej 5kg+


Offline Michał N.

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 030
  • Reputacja: 663
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Grajewo, Podlasie
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Ultradystans, czyli Master Carp 360H By Dome
« Odpowiedź #12 dnia: 26.03.2021, 23:21 »
Jeśli mowa o 420LC,to po pierwsze ,potrzeba dużego podajnika,a po drugie pary w łapach,by tym solidnie rzucić. To nie jest wędka dla każdego i z całą pewnością nie na białą rybę. Są nawet opinie,że 390Lc,jest bardziej rzutna od 420.
Myślę,że wynika to z braku odpowiednich umiejętności czyt.siły,by wykorzystać odpowiednio 420-tke.

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 337
  • Reputacja: 1968
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Ultradystans, czyli Master Carp 360H By Dome
« Odpowiedź #13 dnia: 28.03.2021, 08:57 »
Dyskusje na temat łowienia dystansowego przeniosłem tutaj:
https://splawikigrunt.pl/forum/index.php?topic=19784.0
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline ledi12

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 388
  • Reputacja: 222
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Ultradystans, czyli Master Carp 360H By Dome
« Odpowiedź #14 dnia: 12.04.2021, 20:32 »
Jeśli mowa o 420LC,to po pierwsze ,potrzeba dużego podajnika,a po drugie pary w łapach,by tym solidnie rzucić. To nie jest wędka dla każdego i z całą pewnością nie na białą rybę. Są nawet opinie,że 390Lc,jest bardziej rzutna od 420.
Myślę,że wynika to z braku odpowiednich umiejętności czyt.siły,by wykorzystać odpowiednio 420-tke.

Jestem posiadaczem 3 masterów w tym od niedawna 3.90 i muszę potwierdzić tę opinię. Wersja 390LC mimo wysokiego cw bo aż 170 jest nadal całkiem finezyjna. Blank jest cieńszy od 420 a samo ładowanie kija o wiele przyjemniejsze. Zdecydowanie łatwiej ten kijek ogarnąć niż dłuższego brata. Podał bym konkretne liczby na jaki dystans to leci, ale zaraz mnie eksperci zjedzą :) Niemniej leci bardzo daleko i celnie przy podajniku 80g z lotką.
Metodowy karpiarz
---------------------
Sum -> 22 kg
Karp -> 20 kg
Jesiotr -> 12 kg
Amur -> 10 kg