PRZYNĘTY i ZANĘTY > Przynęty

Ekologicznie czy toksycznie - chemikalia wędkarskie

(1/19) > >>

Świtek:
Ponieważ jest zima i nad wodę nie jeżdżę, to pora na kolejny głupi temat dla zabicia czasu.

Ostatnio jak wyprowadzałem samochód z garażu, gdzie trzymam cały sprzęt warsztatowy i wędkarski, termometr klimatyzacji pokazał mi -12 stopni.
Większość płynów warsztatowych  i farb zamarzła a smary tak zgęstniały że w zasadzie straciły swoje właściwości.

Co nie zamarzło?
- Płyn do mycia szyb na bazie alkoholu
- Dimer który rozcieńczyłem z płynem zimowym do spryskiwaczy
- Wszystkie dopalacze, dipy i atraktory do zanęt

Później przyjrzałem się swoim przynętom do metody
Niektóre leżą nie używane 3 lata, bez oznak starości typu pleśń czy przebarwienia.

Zaczęło mnie to zastanawiać, co jest takiego w tych dopalaczach i dipach, że kilkunastostopniowy mróz nie daje im rady.
Dlaczego te pięknie pachnące i wyglądające cukiereczki nie pleśnieją.
Nie znam naturalnych substancji, które wytrzymałyby taki mróz i przeleżały tak długo świeże.

Na żadnym pudełku z przynętami ani dopalaczami nie znalazłem choćby zarysu składu a jedynie chwalebny opis jakie to nie są skuteczne.

A co jeżeli my jako wędkarze jesteśmy największymi trucicielami wód i ryb.
Jak sobie pomyślę, ile tego towaru wywaliłem do wody w ostatnich latach, to jakoś dziwnie się czuję jakbym zatruwał środowisko.

Nie wiem czy ktoś kontroluje skład tych wszystkich zanęt i przynęt i czy musi być to zgodne z pewnymi normami ochrony środowiska.
Mam nadzieję że nie wywołujemy skutków długofalowych zmieniających metabolizm albo zachowania ryb dokarmiając je nienaturalnym pokarmem. 


Mosteque:
Dipy przeważnie są na glicerynie, a ona zamarza jakoś w okolicy -60. Do tego jest konserwantem, więc dodatki smakowo-zapachowe się w niej nie psują.

Świtek:
To co znalazłem w necie w 5s

Gliceryna jest substancją higroskopijną, co oznacza, że wiąże (zatrzymuje) cząsteczki wody. Ma stosunkowo niewielkie rozmiary, dzięki czemu wnika w głębokie warstwy naskórka. W niskich stężeniach wykazuje właściwości nawilżające i natłuszczające. W wysokich natomiast (powyżej 25%) działa odkażająco i wysuszająco. Aplikowana doustnie lub doodbytniczo wykazuje właściwości przeczyszczające

W przemyśle farmaceutycznym stosowana jest do produkcji środków przeczyszczających w formie doustnej, jak i doodbytniczej (czopki na zaparcia). Znajdziemy ją również w kroplach nawilżających oczy czy preparatach służących do czyszczenia uszu.

Gliceryna jest substancją stosowaną powszechnie w kosmetykach, lekach czy żywności, dlatego też niezbędna była ocena tego, czy jest szkodliwa dla naszego zdrowia i życia. Stosowana w wysokich dawkach (powyżej 1 g/kg masy ciała) może wywoływać skutki uboczne jak ból głowy, nudności i wymioty. Jak każda substancja może wywołać niepożądane reakcje alergiczne, jednak są to sytuacje bardzo rzadkie.

Mosteque:
Czyli? :D

Świtek:
Wywołujemy u ryb sraczkę przez co robią się głodne, bo mają pusty żołądek? :D

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej