Autor Wątek: Kolor żyłki / plecionki  (Przeczytany 1314 razy)

Offline boguss1982

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 713
  • Reputacja: 64
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: GDAŃSK
  • Ulubione metody: method feeder
Kolor żyłki / plecionki
« dnia: 12.05.2021, 17:15 »
Przez ostatnie dni zastanawiam się nad znaczeniem koloru żyłki, plecionki podczas łowienia gruntowego, a dokładniej mówiąc czy kolor który maskuje nam  linkę w wodzie bardziej pomaga, czy przeszkadza? Teoretycznie powinien pomagać , bo ryby nie widzą linki, więc nie powinny być podejrzliwe podchodząc w nęcone miejsce. Ale z drugiej strony skoro nie widzą (bądź widzą o wiele słabiej) to mogą wpaść  w linkę powodując  tzw. „ obcierkę” .  Ryba wpadając na „coś” pewnie się płoszy i odchodzi na kilkanaście metrów bądź dalej. Więc teoretycznie „lepszym” sposobem byłoby stosować linki widoczne dla ryb, co daje nam gwarancję że ryba widzi linkę i o nią nie zahaczy.  Ale skoro  widzi linkę w polu nęcenia, to pewnie będzie podejrzliwa i ostrożna i może ominąć nęcone miejsce.  Więc  wychodzi na to , że najlepszym rozwiązaniem jest stosować linkę widoczną a na końcu kilkumetrowy odcinek żyłki , plecionki w innym kolorze bądź fluorocarbonu   który będzie niewidoczny dla ryb. A ewentualna „obcierka” powinna nastąpić tylko na odcinku końcowym, niewidocznym dla ryb, przez co dostajemy informację że ryby są w pobliżu nęconego miejsca. 

Jakie wy macie opinie na ten temat?

Offline motov8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 012
  • Reputacja: 216
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Kolor żyłki / plecionki
« Odpowiedź #1 dnia: 12.05.2021, 17:21 »
Ja bym się bardziej bal, że zobaczy haczyk.

Offline boguss1982

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 713
  • Reputacja: 64
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: GDAŃSK
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kolor żyłki / plecionki
« Odpowiedź #2 dnia: 12.05.2021, 17:24 »
Ja bym się bardziej bal, że zobaczy haczyk.


przy łowieniu na włos haczyk jest całkowicie odsłonięty i widoczny a jednak sposób działa

Offline Rebrith

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 610
  • Reputacja: 93
Odp: Kolor żyłki / plecionki
« Odpowiedź #3 dnia: 12.05.2021, 17:33 »
Ilu wędkarzy tyle opinii, również wśród zawodowców.

Jednak często widziałem, że na przykład Mateusz Przebięda - bądź co bądź jeden z czołowych feederowców w kraju łowi na zieloną czy pomarańczową plecionkę i zawsze odpowiada, że kolor nie ma znaczenia.

Z drugiej strony jak byś zapytał na przykład znacznie bardziej konserwatywnego wędkarza, powiedzmy Górka, to na 99% odpowiedziałby że jeden ton w górę lub w dół jeśli chodzi o kolor i już połowisz albo nie ;)

Pewnie nic nie daje lepszej odpowiedzi jak założenie czegoś jaskrawego na 10-15 wypadów i odpowiedź przyjdzie sama.

Offline Andrew126

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 303
  • Reputacja: 26
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Częstochowa
Odp: Kolor żyłki / plecionki
« Odpowiedź #4 dnia: 12.05.2021, 18:27 »
Ciekawy temat. Ja jestem z tych konserwatywnych, zarówno główna ja i przypon jest ze strofta gtm który jest bezbarwny z minimalnym odcieniem szarości.

Offline boguss1982

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 713
  • Reputacja: 64
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: GDAŃSK
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kolor żyłki / plecionki
« Odpowiedź #5 dnia: 12.05.2021, 18:40 »
Na pewno jest ktoś, kto używa takich kolorów i wypowie się nieco.

Offline Opos

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 851
  • Reputacja: 147
  • Płeć: Mężczyzna
  • Uśmiechaj się w każdy dzień :)
  • Lokalizacja: Małopolska
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kolor żyłki / plecionki
« Odpowiedź #6 dnia: 12.05.2021, 18:43 »
Nie zauważyłem u siebie żeby żyłka miała wpływ na brania albo na obcierki. Używam jaskrawo zielonej żyłki i zielonej plecionki. W przeszłości miałem też niebieską żyłkę i cudowne żyłki camo które maskują się niby w wodzie na dnie. Wzrostu brań nie zauważyłem. Część tych wynalazków działa na wyobraźnie wędkarza a rybie to koło płetwy lata :)

Online pit1984

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 001
  • Reputacja: 82
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kolor żyłki / plecionki
« Odpowiedź #7 dnia: 12.05.2021, 18:48 »
Używam żółtej plecionki i na drugiej wędce takiej koloru khaki. Różnicy w braniach nie ma. Także miałem kiedyś żyłkę fluo żółty kolor też nie było problemu. Temat koloru przewijał się wcześniej na forum. Kolorowe  linki świetnie sprawdzają się w nocy bo dokładnie widać gdzie idzie ryba

Wysłane z mojego ASUS_X00TD przy użyciu Tapatalka

FEEDER KLUB MAZOWSZE

Offline boguss1982

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 713
  • Reputacja: 64
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: GDAŃSK
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kolor żyłki / plecionki
« Odpowiedź #8 dnia: 12.05.2021, 18:52 »
Używam żółtej plecionki i na drugiej wędce takiej koloru khaki. Różnicy w braniach nie ma. Także miałem kiedyś żyłkę fluo żółty kolor też nie było problemu. Temat koloru przewijał się wcześniej na forum. Kolorowe  linki świetnie sprawdzają się w nocy bo dokładnie widać gdzie idzie ryba

Wysłane z mojego ASUS_X00TD przy użyciu Tapatalka

Czy zauważyłeś , żeby na żółtej plecionce było mniej obcierek?

Online pit1984

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 001
  • Reputacja: 82
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kolor żyłki / plecionki
« Odpowiedź #9 dnia: 12.05.2021, 18:56 »
Szczerze nie zwracam uwagi na ilość obcierek. Robię wszystko żeby przerodziły się w brania. Poza tym ta plecionkę mam już 3 sezon i trochę wypłowiała . Ale nawet jak była intensywnie żółta nie było problemu z branimi

Wysłane z mojego ASUS_X00TD przy użyciu Tapatalka

FEEDER KLUB MAZOWSZE

Offline ledi12

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 399
  • Reputacja: 225
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kolor żyłki / plecionki
« Odpowiedź #10 dnia: 12.05.2021, 20:54 »
Zawsze uważałem, że kolor fluo żyłki to negatywny element zestawu. Chociażby dzisiaj, kiedy to siedziałem z kumplem obok siebie i nęciliśmy z jednej miski - On kolor pomarańczowy fluo, ja mimicry maskująca. U niego zero obcierek u mnie mnóstwo + 5 ryb na macie. Jest to oczywiście tylko moja opinia niemniej od zawsze stosowałem ciemne żyłki nie rzucające się w oczy.
Metodowy karpiarz
---------------------
Sum -> 22 kg
Karp -> 20 kg
Jesiotr -> 12 kg
Amur -> 10 kg

Online Tomba

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 337
  • Reputacja: 606
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Kolor żyłki / plecionki
« Odpowiedź #11 dnia: 12.05.2021, 22:13 »
Dla mnie kolor żyłki nie robi różnicy. Co prawda zawsze stosuję ok 60 cm dopinki z FC z jakimś obciążeniem na końcu dopinki, żeby leżała na dnie. Ale obcierki, czy to na żyłce maskującej, czy na wściekle żółtej fluo występują w podobnej częstotliwości i zwykle prorokują branie. Myślę, że w wodzie pływa tyle różnego świństwa, że dla ryby jakieś tam nitki nie są niczym nadzwyczajnym.
Pozdrawiam,
Tomek

Online pit1984

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 001
  • Reputacja: 82
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Warszawa
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Kolor żyłki / plecionki
« Odpowiedź #12 dnia: 12.05.2021, 22:26 »
Chyba chodzi ogólnie o wizurę im większa tym kolor fluo jest bardziej widoczny. W naszych warunkach to raczej słabo z tą wizurą. W zimę zauważyłem większy wpływ na brania ryb nagłego wyjścia słońca za chmur niż kolor żyłki.

Wysłane z mojego ASUS_X00TD przy użyciu Tapatalka

FEEDER KLUB MAZOWSZE