Autor Wątek: Materiały pomocne w rozumieniu i wychowywaniu dzieci  (Przeczytany 14437 razy)

Offline Miwol

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 089
  • Reputacja: 130
  • Lokalizacja: Piaseczno
  • Ulubione metody: method feeder
Pozdrawiam,
Michał

Złów i wypuść

Offline Miwol

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 089
  • Reputacja: 130
  • Lokalizacja: Piaseczno
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Materiały pomocne w rozumieniu i wychowywaniu dzieci
« Odpowiedź #16 dnia: 10.08.2023, 11:17 »
Wprawdzie wątek jest o filmach, ale wrzucam tutaj artykuł, który powinien przeczytać każdy rodzic. Dotyczy molestowania, na które nasze pociechy są narażone. Mam nadzieję, że przestudiowanie tego artykułu chociaż w pewnym stopniu Je ochroni.

https://kosmosdladziewczynek.pl/portal-wiedzy/ale-temat/bez-tej-rozmowy-nie-pozwol-jej-wyjechac-twoja-corka-i-molestowanie

Prośba do Administratorów o zmianę tytułu wątku na "Materiały pomocne w rozumieniu i wychowywaniu dzieci"
Pozdrawiam,
Michał

Złów i wypuść

Offline Miwol

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 089
  • Reputacja: 130
  • Lokalizacja: Piaseczno
  • Ulubione metody: method feeder
Pozdrawiam,
Michał

Złów i wypuść

Offline Daavid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 685
  • Reputacja: 127
  • Lokalizacja: UK
Odp: Materiały pomocne w rozumieniu i wychowywaniu dzieci
« Odpowiedź #18 dnia: 28.08.2023, 13:37 »
Ciekawy temat :thumbup:

Mierzę się z nim od 6 lat, mam dwóch synów 6 i 4 lata i pewne obserwacje już w tym temacie poczyniłem.

Obserwując ludzi na placach zabaw czy rozmawiając z innymi rodzicami dzieci, np. z przedszkola wyłania się obraz nędzy i rozpaczy.

Ile razy to już byłem świadkiem jak rodzice (głownie matki, ojców mało i rzadko) na placu zabaw siedzą z nosem w telefonie nie interesując się kompletnie tym co robią ich pociechy. Podobnie w przedszkolach, jak trzeba dziecku pomóc się ubrać, albo wytrzeć łzy i wytłumaczyć dlaczego muszą iść do grupy to reagują agresją. Głownie słowną ale czasem i fizyczną.

Przykro się na to patrzy. Ja decydując się na pociechy miałem już w głowie myśl, że będę musiał zrezygnować ze swoich przyjemności, z hobby, z czasu prywatnego itp itd.
I mimo tej świadomości, zderzenie się z rzeczywistością było twarde. Nie przespane noce, choroby które zaczeły się przewijać najpierw u dzieci, potem u mnie i żony, wyrzeczenia mimo pieknej pogody. Brak intymności, brak czasu dla siebie. To była ciężka orka. Nie zostawiałem dzieci nigdy pod opiekę komuś na noc, nie wyjeżdżałem na wakacje bez nich, moje wyjazdy na ryby to kilka w ciągu roku.

Dziś zbieram tego owoce i widzę do czego prowadzi gdy ktoś stawia swoją wygodę ponad zycie rodzinne. Moi synowie są przywiązani do mnie i żony, wskoczyliby w ogień. Nigdy nie miałem żadnych scen w sklepach, wszystko rozumieją, nie muszę w ogóle podnosić głosu.

Często słyszę takie komentarze: "wam się te dzieci udały, ja mam trudne dziecko" i ogarnia mnie przerażenie. Ci ludzie naprawdę nie widzą że olewają swoje dzieci, traktują ich jak przedmiot, jak ciężar u nogi z którym muszą iść przez życie. Hasła "idź do siebie", "zaraz Ci dam klapsa" to recepta na problemy w przyszłości.

Co się posieje za młodu to się zbiera w przyszłości. Lekarze mówią i ja się z tym zgadzam że do 5 roku życia buduje się więź z dzieckiem, która będzie owocować albo ciążyć na resztę życia.
Dlatego zachęcam by w tym trudnym okresie zacisnąć zęby w trudnych momentach i spędzać czas z dziećmi do oporu, nawet kosztem wyjazdów wędkarskich czy jakichś imprez bo to jest inwestycja na przyszłość. Budowanie relacji której nie idzie odrobić w przyszłości, tylko na tej podstawie nadbudowuje się w kolejnych etapach życia.

   W miarę krótko i na temat. Dodałbym jeszcze miłość okazywaną wzajemnie sobie przez rodziców i mamy przepis na szczęśliwe dzieci, bo widząc to same czują się bezpieczne  a to ułatwia prawidłowy rozwój emocjonalny. Leci łapka.
Wszelkie techniki relaksacyjne czy coś są jak najbardziej ok, tylko leczą objawy a nie przyczyny. Choć pewnie warto je znać.

To tak nie zawsze jest. Jest jakieś porzekadło, że z jednego domu "ku.wa" i ksiądz. I znam takich ludzi, którzy mogą uchodzić za wzór, mają bardzo dobrych rodziców i bardzo dobry kontakt z nimi, ale jedno z rodzeństwa poszło w zupełnie inną drogę.

Ale generalnie wszystko się zgadza, dzieci to najczęściej kalka rodziców. Od siebie dodam, że bardzo ważne jest stawianie granic. Bezstresowe wychowanie na najgorsze co można zrobić - za błędne decyzje trzeba ponosić konsekwencje i tak później bywa w życiu.

Offline mironek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 111
  • Reputacja: 67
Odp: Materiały pomocne w rozumieniu i wychowywaniu dzieci
« Odpowiedź #19 dnia: 28.08.2023, 14:44 »

To tak nie zawsze jest. Jest jakieś porzekadło, że z jednego domu "ku.wa" i ksiądz. I znam takich ludzi, którzy mogą uchodzić za wzór, mają bardzo dobrych rodziców i bardzo dobry kontakt z nimi, ale jedno z rodzeństwa poszło w zupełnie inną drogę.

Ale generalnie wszystko się zgadza, dzieci to najczęściej kalka rodziców. Od siebie dodam, że bardzo ważne jest stawianie granic. Bezstresowe wychowanie na najgorsze co można zrobić - za błędne decyzje trzeba ponosić konsekwencje i tak później bywa w życiu.
   
    Sprawa jest złożona.  Czasami z pozoru wzorowe rodziny są w rzeczywistości dysfunkcyjne i w nich zachodzi podział wśród potomstwa na ulubieńca rodziców i tak zwaną czarną owcę. Wtedy z regułu czarna owca ma w życiu pod górkę, a reszta rodziny nadal uchodzi za wzorową. Chodzi o rodziny gdzie jedno lub oboje rodziców maja zaburzenia osobowości, ale skrzętnie to ukrywają przed światem, taka zmowa milczenia. Ciężki temat.
   Poza tym rodzina wcale nie musi być dysfunkcyjna, może po prostu jedno z dzieci dostało mniej atencji, choćby ze względu na mniej czasu rodziców dla kolejnego dziecka, szybki powrót matki do pracy, zajechanie ojca w robo itp itd. Tak naprawdę dziecko potrzebuje przede wszystkim uwagi i miłości, taka gorsząca prawda w konsumpcyjnym świecie.

Offline Miwol

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 089
  • Reputacja: 130
  • Lokalizacja: Piaseczno
  • Ulubione metody: method feeder
Pozdrawiam,
Michał

Złów i wypuść

Offline Miwol

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 089
  • Reputacja: 130
  • Lokalizacja: Piaseczno
  • Ulubione metody: method feeder
Pozdrawiam,
Michał

Złów i wypuść

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 938
  • Reputacja: 414
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Materiały pomocne w rozumieniu i wychowywaniu dzieci
« Odpowiedź #22 dnia: 20.09.2023, 21:06 »
fajny wątek :bravo:

polecam gościa: Tomasz Zieliński i Jego warsztaty dla rodziców
;)

Offline Miwol

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 089
  • Reputacja: 130
  • Lokalizacja: Piaseczno
  • Ulubione metody: method feeder
Pozdrawiam,
Michał

Złów i wypuść

Offline Miwol

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 089
  • Reputacja: 130
  • Lokalizacja: Piaseczno
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Materiały pomocne w rozumieniu i wychowywaniu dzieci
« Odpowiedź #24 dnia: 27.09.2023, 09:24 »
Ten artykuł powinien przeczytać każdy - czego nie powinniśmy mówić dzieciom.
Pozdrawiam,
Michał

Złów i wypuść

Offline Miwol

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 089
  • Reputacja: 130
  • Lokalizacja: Piaseczno
  • Ulubione metody: method feeder
Pozdrawiam,
Michał

Złów i wypuść

Offline Miwol

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 089
  • Reputacja: 130
  • Lokalizacja: Piaseczno
  • Ulubione metody: method feeder
Pozdrawiam,
Michał

Złów i wypuść

Offline Miwol

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 089
  • Reputacja: 130
  • Lokalizacja: Piaseczno
  • Ulubione metody: method feeder
Pozdrawiam,
Michał

Złów i wypuść

Offline e-MarioBros

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 938
  • Reputacja: 414
  • Lokalizacja: Jaworzno
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Materiały pomocne w rozumieniu i wychowywaniu dzieci
« Odpowiedź #28 dnia: 24.10.2023, 14:05 »
:bravo:

moje dzieci już dorosłe, ale wątek - super
;)

Offline Miwol

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 089
  • Reputacja: 130
  • Lokalizacja: Piaseczno
  • Ulubione metody: method feeder
Pozdrawiam,
Michał

Złów i wypuść