Autor Wątek: Ulubiony przypon karpiowy  (Przeczytany 619 razy)

Offline koperek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 31
Ulubiony przypon karpiowy
« dnia: 25.02.2024, 12:17 »
Jakie są wasze ulubione przypony karpiowe ? Czy używacie tych samych na twardym i miękkim dnie ? Czy łowiąc na 2-3 wędki na każdej macie taki sam przypon czy też różne ?

Ja w zeszłym roku stosowałem w zasadzie tylko dwa tj. Spinner i KD rig. Początkowo z racji tego, że łowiłem rzutowo niemal wyłącznie Spinner, a później po zakupie pontonu doszedł jeszcze KD

Online Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 827
  • Reputacja: 309
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Ulubiony przypon karpiowy
« Odpowiedź #1 dnia: 25.02.2024, 12:23 »
W zasadzie używam jednego typu i jest to "Blow Back Rig", w wersji "łamaniec", gdzie mam ok. 15 cm fluorocarbonu i 2 cm plecionki. Próbowałem "Ronnie Rig", jednak nie przemawia do mnie. Gdzieś tam jeszcze używałem "D-Rig'a" z nicią dentystyczną, ale też bez szału. Też stosuję najzwyklejszy przypon z miękkiej plecionki z włosem z takiej samej plecionki i też są wyniki. Jednakże pierwsze skrzypce gra przypon, o którym pisałem na samym początku.
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Offline koperek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 31
Odp: Ulubiony przypon karpiowy
« Odpowiedź #2 dnia: 25.02.2024, 13:01 »
Do jakich kulek stosujesz tego blow back riga ? Tonące, bałwanki czy waftersy? Jak daleko kulka od haczyka ?

Ostatnio oglądam sporo filmów podwodnych na których często można zaobserwować jak ryby po zassaniu przynęty razem z haczykiem jakimś cudem potrafią wszystko wypluć. Mam wrażenie, że te filmy na których widać jak haczyk się układa i w bija w dłoń nijak się mają do tego co się dzieje pod wodą.

Offline Apacz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 189
  • Reputacja: 24
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Ulubiony przypon karpiowy
« Odpowiedź #3 dnia: 25.02.2024, 13:12 »
Łowiłem tylko na kulki tonące i stosuję najprostszy przypon z włosem i wezłem bez węzła. W tym roku planuje podziałać coś z waftersami zastanawiam się czy jest jakiś dedykowany do nich przypon... Pewnie jeśli hak będzie dobrze wyważał kulkę to zostałbym przy tym najprostszym przyponie. Nigdy nie chciało mi się wiązać czegoś bardziej wyuzdanego ;)

Offline katystopej

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 869
  • Reputacja: 333
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rafał
  • Lokalizacja: Mysłowice
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Ulubiony przypon karpiowy
« Odpowiedź #4 dnia: 25.02.2024, 13:42 »
Zostaw ten najprostszy sposób, do metody też używam karpiowych haków 8 i kulek tonących 14-16mm wiązanych tak jak opisałeś, przy czym z bagnetem 10 i 15mm z zadziorkami.
Dzierżno uzależnia

Offline Awek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 349
  • Reputacja: 327
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Ulubiony przypon karpiowy
« Odpowiedź #5 dnia: 25.02.2024, 13:57 »


Jakie są wasze ulubione przypony karpiowe ? Czy używacie tych samych na twardym i miękkim dnie ? Czy łowiąc na 2-3 wędki na każdej macie taki sam przypon czy też różne ?

Ja w zeszłym roku stosowałem w zasadzie tylko dwa tj. Spinner i KD rig. Początkowo z racji tego, że łowiłem rzutowo niemal wyłącznie Spinner, a później po zakupie pontonu doszedł jeszcze KD

Każdy ma swoje ulubione, podobnie jest z haczykami, używa się tych do których ma się największe zaufanie, mi najmniej spinek i najpewniejsze zacięcia daje przypon z fluorocarbonu 0.45mm IQ D Rig na hakach Gladiator z Carprus. Świetny przypon do rzutu, nic się nie plącze, polecam do kulek pop up, tonących itp.

Wysłane z mojego SM-A336B przy użyciu Tapatalka

Sławek

Offline koperek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 203
  • Reputacja: 31
Odp: Ulubiony przypon karpiowy
« Odpowiedź #6 dnia: 25.02.2024, 14:34 »
Cytuj
Każdy ma swoje ulubione, podobnie jest z haczykami, używa się tych do których ma się największe zaufanie, mi najmniej spinek i najpewniejsze zacięcia daje przypon z fluorocarbonu 0.45mm IQ D Rig na hakach Gladiator z Carprus. Świetny przypon do rzutu, nic się nie plącze, polecam do kulek pop up, tonących itp.

Pamiętasz, z którego miałeś najwięcej spinek ?

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 351
  • Reputacja: 796
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Ulubiony przypon karpiowy
« Odpowiedź #7 dnia: 25.02.2024, 14:45 »
Blowback rig czy zwykły line aligner z pozycjonerem (czy rurką termo), zrobiony z miękkiej plecionki, często z przesuwanym stoperkiem na włosie. Do kulek tonących, bałwanków, ziaren. Ronnie rig do popków czy ziaren ze sztuczną kukurydzą. Próbowałem też innych, ale nie zauważyłem nadzwyczajnych efektów, więc pozostałem przy powyższych. Im prościej i szybciej, tym lepiej.
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline Awek

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 349
  • Reputacja: 327
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Ulubiony przypon karpiowy
« Odpowiedź #8 dnia: 25.02.2024, 15:07 »
Cytuj
Każdy ma swoje ulubione, podobnie jest z haczykami, używa się tych do których ma się największe zaufanie, mi najmniej spinek i najpewniejsze zacięcia daje przypon z fluorocarbonu 0.45mm IQ D Rig na hakach Gladiator z Carprus. Świetny przypon do rzutu, nic się nie plącze, polecam do kulek pop up, tonących itp.

Pamiętasz, z którego miałeś najwięcej spinek ?
Wiadomo nie ma idealnych przyponów, sam widziałeś na filmach, że czasem karp podpłynie i pobierze ale zacięcia brak. Spinki miewałem przy przyponach zrobionych z dwóch materiałów lub na miękkiej plecionce ale z długim włosem. Inni zaś długi włos polecają na częste spinki. Może to zależeć od dnia albo wody w której pływają karpie, cholera wie. Przypon IQ D rig jest dość prostej budowy, nawet nie potrzebuje pozycjonera, nie ma dodatkowych łączników itp. Ja najbardziej mu ufam, dlatego praktycznie nie sięgam po inne.

Wysłane z mojego SM-A336B przy użyciu Tapatalka

Sławek

Online Martinez

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 827
  • Reputacja: 309
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarz z zasadami
    • Galeria
  • Lokalizacja: Tarnów
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Ulubiony przypon karpiowy
« Odpowiedź #9 dnia: 25.02.2024, 15:08 »
Do jakich kulek stosujesz tego blow back riga ? Tonące, bałwanki czy waftersy? Jak daleko kulka od haczyka ?

Ostatnio oglądam sporo filmów podwodnych na których często można zaobserwować jak ryby po zassaniu przynęty razem z haczykiem jakimś cudem potrafią wszystko wypluć. Mam wrażenie, że te filmy na których widać jak haczyk się układa i w bija w dłoń nijak się mają do tego co się dzieje pod wodą.

Używam tylko kulek tonących, swojej produkcji. Nie stosuję bałwanków. Odległość od kulki do łuku kolankowego haczyka to przeważnie 5, 7mm.
To, co pokazują kamery, a to co pokazują na dłoni... cały zestaw końcowy w środowisku wodnym zachowuje się nieco inaczej, niż suchy haczyk na suchej dłoni. Zdarza się nawet, że osoba prezentująca na filmie zestaw końcowy, w minimalnym stopniu skręci linkę (nawet mimowolnie) w momencie "prezentacji" skuteczności zacięcia. Poza tym (tu już wchodzimy w tematy naukowe) inaczej zachowuje się coś, gdy to "pchamy" (a to ma miejsce w chwili, gdy karp wypluwa przynętę z haczykiem), a inaczej gdy coś ciągniemy. Przykład? Ot choćby pchanie przyczepki i jej ciągnięcie. Ale to jak napisałem - wchodzimy w kwestie naukowe.
Shimano TX-4, Ultegra 14000, ciężarek 100gr = 133 metry

Tak - mam uczulenie na "Mokate". Przereklamowana wanna z rybami.

Offline Piotr Bogdanowicz

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 267
  • Reputacja: 16
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Ruda Śląska
  • Ulubione metody: wędkarstwo karpiowe
Odp: Ulubiony przypon karpiowy
« Odpowiedź #10 dnia: 25.02.2024, 21:03 »
Im prościej tym lepiej... im więcej kombinacji tym mniej brań i więcej spinek ...
Pozdrawiam Piotr