Autor Wątek: Czarnuszka jako dodatek do zanęty  (Przeczytany 568 razy)

Offline Apacz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 196
  • Reputacja: 24
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Czarnuszka jako dodatek do zanęty
« dnia: 04.04.2024, 07:40 »
Czy ktoś może testował dodatek czarnuszki mielonej do zanęty? Łowię karpie na wodach stojących. Ma ciekawy lekko pikantny posmak.
Nietrafiony zakup żony i szkoda wyrzucić ;)

Offline JacekB

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Reputacja: 29
  • Płeć: Mężczyzna
Czarnuszka jako dodatek do zanęty
« Odpowiedź #1 dnia: 04.04.2024, 08:08 »
Cześć ja dodaje czarnuszkę do fermentacji konopii i kukurydzy,Czarnuszka to fajny sposób do zwabienia ryby z toni na dno bo ma około 85 procent tłuszczu ale czasami działa to w drugą stronę czyli potrafi wywabić ryby w toń z dna,więc obserwacja łowiska to podstawa,do klasyka to super dodatek u mnie, wody komercyjne zaczynam bez użycia czarnuszki i konopi,bo potrafi zwabić mniejsze rybki na dno które masakrują moje poletko dla większej rybki,a jeśli chodzi o posmak delikatnie pikantny jest to bonus dla większych rybek karpi,leszczy,i karasi. To są moje spostrzeżenia ,testuj swoje łowiska z użyciem czarnuszki i daj znać jak to wygląda u ciebie


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline Apacz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 196
  • Reputacja: 24
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Czarnuszka jako dodatek do zanęty
« Odpowiedź #2 dnia: 04.04.2024, 21:20 »
Czyli zachowanie czarnuszki można porównać do konopii? Rozpraszają tak samo zanętę? Jeśli daję 5% mielonych konopii do miksu to aby zachować jej pracę powinienem zmniejszać konopię zwiększając czarnuszkę? Ile maksymalnie dawałeś czarnuszki do miksu?
Dzięki za odpowiedź, zachęciłeś mnie do testów na swoich wodach :)
Tylko tyle pomysłów już jest do testowania że ze 2 lata jeszcze zejdzie :) stąd wolę wcześniej zapytać na forum, żeby nie wyważać otwartych już drzwi.

Offline JacekB

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Reputacja: 29
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czarnuszka jako dodatek do zanęty
« Odpowiedź #3 dnia: 04.04.2024, 21:42 »
Do klasyka używam fermentowanej,a do method feeder używam mieloną i wymieszaną z zanętą,jeśli chodzi o proporcje to zawsze testuję sobie w czystej wodzie w małym akwarium i polecam każdemu takie testy swoich zanęt i przynęt


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 875
  • Reputacja: 393
Odp: Czarnuszka jako dodatek do zanęty
« Odpowiedź #4 dnia: 04.04.2024, 21:53 »
Z tego co się orientuję czarnuszka jest szkodliwa/trująca dla ryb 🙂.

Offline Apacz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 196
  • Reputacja: 24
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Czarnuszka jako dodatek do zanęty
« Odpowiedź #5 dnia: 04.04.2024, 21:54 »
Testy oczywiście nieodzowne, do tego zawsze ta sama foremka i ten sam wafters pakowany tak samo do podajnika. Potem uśrednianie kilku testów ze stoperem w odniesieniu do innych mieszanek. U mnie testowanie to skrajne wydziwianie i stąd tak długo mi schodzi.
Lubię jak wafters uwalnia się w okolicy 45 s w zimnej kranówce. Nad moimi płytkimi wodami taki towar zachowuje się najlepiej.

Offline Apacz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 196
  • Reputacja: 24
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Czarnuszka jako dodatek do zanęty
« Odpowiedź #6 dnia: 04.04.2024, 21:57 »
Z tego co się orientuję czarnuszka jest szkodliwa/trująca dla ryb .
Ehhh, masz ci babo placek... Masz do tego jakieś źródła? Czy to tak bardziej drogą ustną przekazywana wiedzą plemienna? :)

Offline JacekB

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Reputacja: 29
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czarnuszka jako dodatek do zanęty
« Odpowiedź #7 dnia: 04.04.2024, 22:10 »
Z tego co się orientuję czarnuszka jest szkodliwa/trująca dla ryb .
Kozi jak możesz przedstaw swoją wiedzę konkretami bo również jestem ciekaw trujących i szkodliwych tematów czarnuszki dla ryb.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 875
  • Reputacja: 393
Odp: Czarnuszka jako dodatek do zanęty
« Odpowiedź #8 dnia: 04.04.2024, 22:35 »
Surowiec zielarski: Nasienie czarnuszki – Semen Nigellae. Z nasion wytwarza się olejek z czarnuszki siewnej – Oleum Nigelle. Zbiera się je, gdy większość mieszków zmieni barwę na brunatną, co w Polsce następuje w połowie września. Nasiona zawierają do 40% tłuszczu, do 1,5% olejków eterycznych, saponinę – melantynę (silnie trującą dla ryb, ale w dużych ilościach szkodliwą również dla organizmów stałocieplnych), garbniki, gorycz – nigellinę i alkaloid – damasceinę[9].

Offline JacekB

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Reputacja: 29
  • Płeć: Mężczyzna
Czarnuszka jako dodatek do zanęty
« Odpowiedź #9 dnia: 04.04.2024, 22:54 »
Surowiec zielarski: Nasienie czarnuszki – Semen Nigellae. Z nasion wytwarza się olejek z czarnuszki siewnej – Oleum Nigelle. Zbiera się je, gdy większość mieszków zmieni barwę na brunatną, co w Polsce następuje w połowie września. Nasiona zawierają do 40% tłuszczu, do 1,5% olejków eterycznych, saponinę – melantynę (silnie trującą dla ryb, ale w dużych ilościach szkodliwą również dla organizmów stałocieplnych), garbniki, gorycz – nigellinę i alkaloid – damasceinę[9].
Czyli jak myślałem że w dużej ilości może zaszkodzić jak i zmiennocieplnym i stałocieplnym czyli działa szkodliwie dla ludzi jak i na rybki, a jak spożywamy w małych ilościach jest sporo pozytywów jak dla nas tak pewnie dla ryb


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline Apacz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 196
  • Reputacja: 24
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Czarnuszka jako dodatek do zanęty
« Odpowiedź #10 dnia: 04.04.2024, 23:09 »
Czyli zgodnie z tym co powiedział Paracelsus  kilka set lat temu...

„Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną. Tylko dawka czyni, że dana substancja nie jest trucizną” (łac. Dosis facit venenum).

Co nie zmienia faktu, że jakoś mi odeszła chęć na testowanie na karpiach... brakuje mi zaplecza technicznego na stwierdzenie tego bezpiecznego "dosis" :D

Super wątek, dziękuję Wam za dyskusję na tak niszowy temat!

Offline Kozi

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 875
  • Reputacja: 393
Odp: Czarnuszka jako dodatek do zanęty
« Odpowiedź #11 dnia: 04.04.2024, 23:13 »
Konopia, rzepik sprawdzone ziarno 🙂.

Offline JacekB

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 639
  • Reputacja: 29
  • Płeć: Mężczyzna
Odp: Czarnuszka jako dodatek do zanęty
« Odpowiedź #12 dnia: 04.04.2024, 23:15 »
Hmmm mnie również zastanawia czy warto stosować nadal nawet w małej ilości chodź na moich łowiskach jest wszytko ok po wciąganiu mojej zanęty jak i fermentowanej czarnuszki


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Offline Apacz

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 196
  • Reputacja: 24
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Czarnuszka jako dodatek do zanęty
« Odpowiedź #13 dnia: 05.04.2024, 12:39 »
Konopia, rzepik sprawdzone ziarno .
Utarte szlaki mnie nie cieszą tak jak odkrywanie nowego ;)
Sam zresztą przyznasz rację, że ryba złowiona na własny towar cieszy najbardziej. A jak jeszcze sam coś wymyślisz i się sprawdzi to już w ogóle satysfakcja x3.