Autor Wątek: Przygotowywanie ziaren zanętowych, pakowanie i konserwacja  (Przeczytany 8653 razy)

Offline MarcinD

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 671
  • Reputacja: 279
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Swarzędz/Poznań/Augustów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Hej,


Chcę wziąć się w tym roku za nęcenie i tak sobie myślę nad tworzeniem sobie paczek gotowych miksów ziaren (ugotowanych) za pomocą zgrzewarki próżniowej.
Ziarna to standard w sumie, kukurydza, konopie, pęczak itp. Chciałbym zrobić sobie niewielkie paczuszki (250-500ml) jak i większe. Często dopiero rano podejmuję decyzję aby na ryby się wybrać i chciałbym mieć pod ręką gotowce.


Macie jakieś pomysły? Gotować, pakować próżniowo i mrozić? A może jeszcze inaczej.


Gotowanie ziaren w zalewie zapakowanych próżniowo (coś ala sous-vide?)


Liczę na was!




Offline Klopotek

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 224
  • Reputacja: 14
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Hoek van Holland / Słupsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Przygotowywanie ziaren zanętowych, pakowanie i konserwacja
« Odpowiedź #1 dnia: 17.04.2017, 13:38 »
Podbijam pytanie.Też mam taki problem nie chcę tego mrozić (brak miejsca).
Pozdrawiam
Łukasz

Offline Mario8

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 3 438
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zduńska Wola
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Przygotowywanie ziaren zanętowych, pakowanie i konserwacja
« Odpowiedź #2 dnia: 17.04.2017, 13:48 »
Kuku mrożę. Trzeba niestety pamiętać aby dzień przed łowieniem wyjąć z zamrażalnika.
Ostatnio jak zapomniałem wyjąć, to do mikrofali i też było dobrze :D

Offline Jarekb11

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 382
  • Reputacja: 112
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Wilkowice
Odp: Przygotowywanie ziaren zanętowych, pakowanie i konserwacja
« Odpowiedź #3 dnia: 17.04.2017, 14:27 »
Wydaje mi się że najlepszym pomysłem będzie pasteryzacja.
Ziarno ugotować ,zapakować do słoików potem zawekować.

Ps ostatnio się głowię jak przygotować kukurydzę przynętową w zalewie lub bez  tak aby po otwarciu można było kilka miesięcy tego używać.

Offline pawel79ozo

  • Aktywny użytkownik
  • ***
  • Wiadomości: 212
  • Reputacja: 45
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: łódzkie
  • Ulubione metody: feeder i spinning
Odp: Przygotowywanie ziaren zanętowych, pakowanie i konserwacja
« Odpowiedź #4 dnia: 17.04.2017, 19:28 »
Nie wiem czy oglądałeś Supertopnika na YouTube, jeżeli nie, to polecam.


Offline Druid

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 740
  • Reputacja: 418
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Knurów, Górny Śląsk
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Przygotowywanie ziaren zanętowych, pakowanie i konserwacja
« Odpowiedź #5 dnia: 17.04.2017, 21:07 »
Jeśli chodzi o dodawanie dipów czy boosterów do ziarna przed zapakowaniem próżniowym to jest to bez sensu gdyż w próżni zapach się nie rozprzestrzenia. Śmiało można to zrobić już na łowisku.

Jeśli masz zamiar dużo tego przygotowywać to niezbędnym sprzętem będzie szybkowar - im większy tym lepszy. Ceny nowych są wysokie ale można poszukać ruskich używanych, ja w ten sposób kupiłem 2 szybkowary 6 litrowe po 50 zł. Szybkowar znacznie skraca proces gotowania, oszczędza też energię. Po czasie gotowania warto nie otwierać go od razu a zostawić do wystygnięcia. Oczywiście potrzeba trochę wprawy - chodzi o czas gotowania.Gdyby cię to interesowało podam moje czasy gotowania.
 Szybkowar napełniamy ziarnem do 2/3 wysokości, nigdy nie więcej gdyż jest to niebezpieczne  - łuska ziarna czy jakiś paproch może zatkać zawór odlotowy i eksplozja w kuchni murowana
Jeśli nie masz zamiaru inwestować w szybkowar gotuj w jak największym garnku a po zdjęciu z gazu nakryj starą kołdrą czy kilkoma kocami i pięknie dojdzie

Warto do każdego ziarna dodawać konopie , moczyć je razem z ziarnem i gotować.
Nie warto zamrażać ziarna w zalewie z kilku powodów - powstaje wielka bryła lodu, dłużej się rozmraża i zajmuje o wiele więcej miejsca w zamrażarce

Osobiście zrezygnowałem z pakowania próżniowego na rzecz worków z zamkiem - wychodzą taniej i można je używać wielokrotnie.

Ugotowane ziarno zapakowane w worki można przechowywać w lodówce ( nie zamrażarce) co najmniej 2 tygodnie, łubin śmiało dłużej

Nigdy nie gotowałem sous-vide bo to trochę bez sensu , strasznie długo by to trwało  skoro kawałek mięsa tą metodą gotuje się co najmniej 4 godziny a najlepiej 8. Poza tym potrzebny jest do tego koncentrator a to dość drogie urządzenie, nie wspomnę o kosztach energii.
Pozdrawiam - Gienek

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 517
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Przygotowywanie ziaren zanętowych, pakowanie i konserwacja
« Odpowiedź #6 dnia: 18.04.2017, 07:04 »
http://allegro.pl/szybkowar-7l-ciezki-garnek-na-pare-340207-browin-i6644586727.html

Jest sobie taka polska firma. Fajne rzeczy mają, kupiłem od nich szybkowar i szynkowar. Cena po prostu śmieszna, wykonanie bardzo fajne. Działa, 3 zawory, jednym wypuszcza parę, 2 bezpieczeństwa.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline fishunter1990

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 5 351
  • Reputacja: 796
  • Płeć: Mężczyzna
  • Przystawka i Laying-on Gruntówka z alarmem
  • Lokalizacja: 56-Trzysta DMI
Odp: Przygotowywanie ziaren zanętowych, pakowanie i konserwacja
« Odpowiedź #7 dnia: 18.04.2017, 07:43 »
A tu szybkowar w wersji 15l, też za dobrą  :money::

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=6775259124
Wolę łowić niż łapać...🎣🍺😉

Offline Deftones

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 715
  • Reputacja: 76
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Przygotowywanie ziaren zanętowych, pakowanie i konserwacja
« Odpowiedź #8 dnia: 18.04.2017, 08:33 »
A ja za leniwy chyba jestem .Kupuję gotowe mixy ziaren chyba z Trapera o ile pamiętam. Woreczek 0.5 kg to około 5zł a 1 kg 8zł i się sprawdza. Nie potrzeba gotować pasteryzować czy mrozić. Też byłem napalony na robienie własnych ziaren ale jak policzyłem wszystko to dałem sobie spokój.

Offline Jędrula

  • Robinson
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 4 749
  • Reputacja: 379
  • Lokalizacja: Wodzisław Śląski
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Przygotowywanie ziaren zanętowych, pakowanie i konserwacja
« Odpowiedź #9 dnia: 18.04.2017, 08:41 »
Ja gotuję i mrożę, robię 3-4 paczki i biorę jak potrzebuję. Jak mam czas, to rozmrażam, jak nie, to taką zmarzniętą grudę wrzucam do wiadra i rozbijam ręką. Potem do spomba albo procy i wio! Do głowy by mi nie przyszło, aby robić jakiś wielki zapas i kombinować z próżniowym pakowaniem.

Offline mrucin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 520
  • Reputacja: 56
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: gruntówka + sygnalizator
Odp: Przygotowywanie ziaren zanętowych, pakowanie i konserwacja
« Odpowiedź #10 dnia: 18.04.2017, 11:29 »
A ja za leniwy chyba jestem .Kupuję gotowe mixy ziaren chyba z Trapera o ile pamiętam. Woreczek 0.5 kg to około 5zł a 1 kg 8zł i się sprawdza. Nie potrzeba gotować pasteryzować czy mrozić. Też byłem napalony na robienie własnych ziaren ale jak policzyłem wszystko to dałem sobie spokój.

Pytanie zasadnicze: ile potrzebujesz np. kukurydzy na rok. Ja na przykład potrzebuję do nęcenia miejscówki.
Na początku sezonu przygotowuje 14 słoików 1l, którą używam głównie na hak i do PVA.
W ciągu roku część kukurydzy gotuję i do zamrażarki albo gotuje i przelewam do plastikowego wiadra po farbie 10l, gdzie leżakuje czasami z 3 tygodnie.
Kilogram surowej kukurydzy to jakieś 1,6zł z przesyłką przy zakupie 25kg.
Tak kukurydza na końcu procesu podwaja swoją wagę, czyli wychodzi Ci 80gr za 1kg.  Teraz pozostałe koszty:
- Garnek - 80 zł kupiony w Auchan - mieści 7 słoików na raz o pojemności 1 litra
- słoiki 6szt. - 12 zł lub mam po ogórach, miodzie, majezonie ;-). Słoików używam wielokrotnie.
- praca: 24h moczenia 1h gotowania i potem albo posteryzacja albo do zamrażarki albo kiszę. Jak do zamrażarki to pakuje w worki jednorazowe zakupowe z Auchan lub innych sklepów, jak kiszę to mam to ww. wiadro 10l z pokrywą.
To wszystko. Każdy musi przeliczyć, czy mu się to opłaci czy nie i czy ma odpowiednie warunki.

Offline Deftones

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 715
  • Reputacja: 76
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Przygotowywanie ziaren zanętowych, pakowanie i konserwacja
« Odpowiedź #11 dnia: 18.04.2017, 12:19 »
Pewnie wyjdzie trochę taniej ale gdy pomyślę ile zachodu byłoby z tymi zakupami gotowaniami itp., to wolę mieć kilka worków za parę zł i nie myśleć. Są też w karpiowych sklepach wiadra z mixem ziaren 14 kg za 90 zł . Pakowane są próżniowo 5+5+4 kg i ta opcja wychodzi ok 6,5 za kg (kukurydza, rzepik, konopia). Tylko pytanie czy zdarzyłoby mi się za jednym razem wykorzystać 5 kg ziaren.

Offline MarcinD

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 671
  • Reputacja: 279
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Swarzędz/Poznań/Augustów
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Przygotowywanie ziaren zanętowych, pakowanie i konserwacja
« Odpowiedź #12 dnia: 18.04.2017, 12:56 »
Panowie, dzięki wszystkim za poruszenie tematu, cenne rady :-)

Może wyjaśnię o co mi chodzi. Łowię na niewielkich zbiornikach, nie na rzece, nęcę mało. Gotowe paczki preparowanych ziaren są ale 1kg u mnie. Parzenia słoików chciałbym uniknąć bo nie mam takich garnków, a teraz trochę inaczej:

Folie do zgrzewarek próżniowych mają wytrzymałość na temperatury do 110C. Gdybym ugotowane ziarna zapakował w te worki próżniowo zalane lekko zalewą po gotowaniu, wsadził do garnka i zagotował jeszcze raz (tak jak wekowanie słoików) to by mi to zakonserwowało takie paczki podobnie jak słoiki? Pisałem o "ala" Seus-Vide bo chodziło mi o gotowanie w zamkniętych próżniowo workach, nie w niskiej temperaturze. Do tego kolejne gotowanie po dniu aby ubić resztę bakterii:


Cytuj
Tyndalizacja to 3krotne pasteryzowanie w odstępach ok 24h. Tak więc gdy nasz słoik jest gotowy i wypełniony niemal po brzeg pysznym daniem. Zakrętka prawidłowo się zassała i wszystko przygotowaliśmy jak należy – wkładamy słoiki do garnka z wodą i gotujemy nie krócej niż 45min (zawartość słoików musi się przepasteryzować WEWNĄTRZ słoika – stąd tak długi czas gotowania. Słoiki odstawiamy na bok do powolnego stygnięcia i następnego dnia powtarzamy czynność. Właściwie po drugiej pasteryzacji niektórzy odpuszczają sobie dalsze procesy – jednak ja dla uzyskania 100% pewności – pasteryzuję po raz trzeci.


Tak przygotowana potrawa – również mięsna jest trwała z powodu całkowitego wybicia bakteri wewnątrz przygotowanych słoików. Pierwsza pasteryzacja wybija aktualnie żyjące bakterie. Powolne studzenie i odczekanie 24h daje możliwość rozwinięcia się bakterią ze stadium przetrwalnikowego, po czym wybijamy je drugą pasteryzacją. Trzecia to tak właściwie upewnienie się że w słoiku nie pływa nic co mogłoby nam zepsuć zapasy.

Online Mosteque

  • Moderator Globalny
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 32 517
  • Reputacja: 1977
  • Płeć: Mężczyzna
  • MFT
  • Lokalizacja: Jaktorów
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Przygotowywanie ziaren zanętowych, pakowanie i konserwacja
« Odpowiedź #13 dnia: 18.04.2017, 14:22 »

Folie do zgrzewarek próżniowych mają wytrzymałość na temperatury do 110C. Gdybym ugotowane ziarna zapakował w te worki próżniowo zalane lekko zalewą po gotowaniu, wsadził do garnka i zagotował jeszcze raz (tak jak wekowanie słoików) to by mi to zakonserwowało takie paczki podobnie jak słoiki?

A to jest bardzo ciekawa koncepcja :thumbup:. Na logikę powinniśmy uzyskać ziarno zawekowane w folii. Nie wiem, jaką inną magiczną właściwość może mieć słoik, poza tym, że jest szklany.
Krwawy Michał

Purple Life Matters

Offline Kafarszczak

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 325
  • Reputacja: 162
  • Ważne, aby uwierzyć w moc zanęty i przynęty! :)
  • Lokalizacja: Stargard
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Przygotowywanie ziaren zanętowych, pakowanie i konserwacja
« Odpowiedź #14 dnia: 18.04.2017, 17:12 »

Folie do zgrzewarek próżniowych mają wytrzymałość na temperatury do 110C. Gdybym ugotowane ziarna zapakował w te worki próżniowo zalane lekko zalewą po gotowaniu, wsadził do garnka i zagotował jeszcze raz (tak jak wekowanie słoików) to by mi to zakonserwowało takie paczki podobnie jak słoiki?

A to jest bardzo ciekawa koncepcja :thumbup:. Na logikę powinniśmy uzyskać ziarno zawekowane w folii. Nie wiem, jaką inną magiczną właściwość może mieć słoik, poza tym, że jest szklany.

Moim zdaniem folia ma te samo zastosowanie co słoik i idzie równie dobrze przechowywać ziarna itp. w worku.
Krzysztof