Autor Wątek: Bolonka - jak zacząć?  (Przeczytany 17485 razy)

Offline siwy-czl

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 53
  • Reputacja: 3
Bolonka - jak zacząć?
« dnia: 29.01.2016, 21:56 »
Witam, zakupiłem bolonkę 6 m, mam zamiar łowić płocie, krąpie, może leszcze na wodzie stojącej. Jestem początkującym spławikowcem i stąd moje pytanie jak zrobić dobry zestaw do bolonki, chodzi mi głównie o rozmieszczenie śrucin, dobór spławika itp.

Offline matchless

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 167
  • Reputacja: 356
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: tyczka
Odp: Bolonka - jak zacząć?
« Odpowiedź #1 dnia: 30.01.2016, 11:42 »
Będzie Ci wygodnie łowić bolonką na stojącej wodzie? Na stojącą wodę wybrał bym odległościówkę, jakiegoś delikatnego floata. Bolonka trochę przydługawa. Ale... w niektórych przypadkach może być skuteczna.

Zacznij od żyłki 0,16 mm. Możesz zastosować spokojnie nawet 0,14, ale jeśli czujesz, że 0,14 to będzie zbyt cienko to pierwsza opcja będzie opcją najbardziej uniwersalną. Myślę, że do tego typu wędki, jeśli nie łowisz na rzekach to będzie to średnica odpowiednia. Z przyponami możesz zejść do 0,10 mm spokojnie, jeśli będzie taka potrzeba.

Spławiki raczej montowane na stałe, typowe do bata lub tyczki. Nie musisz stosować spławików typowo bolońskich, gdyż ich konktrukcja zakłada stosowanie na rzekach czy kanałach, jeśli Ty nie będziesz na nich łowił to nie potrzebujesz takiego spławika. Spławiki montowane na stałe, typowo na wody stojące będą odpowiednie.

Na ryby typu płocie, krąpie, leszcze spokojnie możesz stosować haczyki w rozmiarach 0,14 do 0,18 w zależności od ryb i przynęty.

Jeśli chodzi o rozmieszczenie śrucin to wzoruj się popularnymi schematami do bata/tyczki. Nie ma w tym żądnej filozofii. Wszystko zależy czy chcesz łowić z opadu, z gruntu, ze styku. Jakie ryby chcesz łowić danego dnia. Musisz pamiętać, że na przykład płoć to rybką aktywniej żerująca również w toni, przez co na przykład sprawdzić się może zestaw do łowienia z opadu. Żeby łowić z opadu, musimy doprowadzić do takiej sytuacji, że przynęta wraz z zestawem opada wolniej i równomiernie. Takie opadanie gwarantuje nam równomierne rozmieszczenie śrucin na zestawie. Jeśli śruciny skupisz bliżej siebie, taki zestaw będzie opadał szybkiej, nie szerokim łukiem a bardziej pionowo. Takie zestawy znów mogą być skuteczne przy połowie leszczy lub wtedy, kiedy nie chcemy by przynęta była przechwyytywana przez drobnicę w toni. Tak jak mówię, schematy znajdziesz różne w sieci, dużo by o tym pisać. Najważniejsze to zrozumieć filozofię, troszkę fizyki, wiedzieć co chcemy uzyskać, jakie ryby łowić i wtedy budujesz zestaw pod konkretne warunki. ;)
Grzegorz

Offline RadO

  • Użytkownik
  • **
  • Wiadomości: 57
  • Reputacja: 5
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kalisz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Bolonka - jak zacząć?
« Odpowiedź #2 dnia: 19.04.2016, 23:00 »
Tutaj masz fajne opisy zestawów, wybierasz kij itd...http://www.leszcz.pl/diagram.php?aaa=5 :thumbup:

Offline Marcin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 209
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfów Śląski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Bolonka - jak zacząć?
« Odpowiedź #3 dnia: 20.04.2016, 02:11 »
A ja mam pytanie trochę z innej strony. W jakich sytuacjach bolonka może okazać się najskuteczniejsza?
Pozdrawiam
Marcin

Offline Radar

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 446
  • Reputacja: 368
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łódź
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: Bolonka - jak zacząć?
« Odpowiedź #4 dnia: 20.04.2016, 05:24 »
Tutaj masz fajne opisy zestawów, wybierasz kij itd...http://www.leszcz.pl/diagram.php?aaa=5 :thumbup:

Super opisy i rysunki. :thumbup:

Wszystko jasne i czytelne.
Nie krytykuj bo dostaniesz bana.

Radek

Offline Dyzma

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 515
  • Reputacja: 183
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
  • Lokalizacja: Lublin
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: Bolonka - jak zacząć?
« Odpowiedź #5 dnia: 20.04.2016, 08:47 »
A ja mam pytanie trochę z innej strony. W jakich sytuacjach bolonka może okazać się najskuteczniejsza?
Bolonka spisuje się najlepiej w dwóch przypadkach duże rzeki gdzie nie mamy możliwości dostania tyczką na przykład do rynny czy innych dołków lub jest na tyle głęboko że odległościówka jest za krotka. Drugi przypadek to taki który występuje u mnie na rzece Bystrzycy szerokość rzeki w miejscach w których łowie to 8-12 m szerokości
nurt rzeki to około 10-12 gram aby dobrze kontrolować zestaw 3-4 gr aby nie płyną zbyt szybko należy go przytrzymywać długa wędka zdecydowanie to ułatwia       
Krzysztof

Offline júlio

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 404
  • Reputacja: 14
  • Płeć: Mężczyzna
  • TU NIE MA RYB
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bolonka
Odp: Bolonka - jak zacząć?
« Odpowiedź #6 dnia: 20.04.2016, 08:51 »
A ja mam pytanie trochę z innej strony. W jakich sytuacjach bolonka może okazać się najskuteczniejsza?

Siema

Z mojego ponad 12 -sto letniego doświadczenia w łowieniu bolonką wg mnie najskuteczniejsza jest na rzekach kiedy ryby ustawiają się bliżej koryta i są poza zasięgiem innych metod. Dzięki swojej długości pozwala świetnie kontrolować zestaw na znacznych odległościach.

Offline Artur Kraśnicki

  • Sklep Fish24.pl
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 296
  • Reputacja: 180
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zielona Góra
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Bolonka - jak zacząć?
« Odpowiedź #7 dnia: 20.04.2016, 11:07 »
A ja mam pytanie trochę z innej strony. W jakich sytuacjach bolonka może okazać się najskuteczniejsza?
Bolonka może okazać się najskuteczniejsza gdy lowimy na rzece i ryby stoją w dalszej odległości można nią świetnie obławiać, tyczka i batem się tak nie da. Często na zawodach splawikowych właśnie zawodnicy ratują się Bolonka gdy na krótkich odległościach pod tyczke i pod bata ryba nie podchodzi, druga bardzo dużą zaletą Bolonki jest możliwość oblowienia bardzo dużej powierzchni :)
Machaj wędą, ryby będą.
Pozdrawiam
Artur Kraśnicki

Offline Modus

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 6 618
  • Reputacja: 1122
  • Ulubione metody: trotting
Odp: Bolonka - jak zacząć?
« Odpowiedź #8 dnia: 20.04.2016, 11:43 »
Pontonowa bolonka jako zastępnik tyczki:


Offline Marcin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 209
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfów Śląski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Bolonka - jak zacząć?
« Odpowiedź #9 dnia: 20.04.2016, 12:11 »
A ja mam pytanie trochę z innej strony. W jakich sytuacjach bolonka może okazać się najskuteczniejsza?
Bolonka może okazać się najskuteczniejsza gdy lowimy na rzece i ryby stoją w dalszej odległości można nią świetnie obławiać, tyczka i batem się tak nie da. Często na zawodach splawikowych właśnie zawodnicy ratują się Bolonka gdy na krótkich odległościach pod tyczke i pod bata ryba nie podchodzi, druga bardzo dużą zaletą Bolonki jest możliwość oblowienia bardzo dużej powierzchni :)
A dlaczego bolonka jest lepsza od odległościowi?

EDYTA:
Chodzi o to, że bolonką da się stabilniej poprowadzić zestaw?
Rozumiem, że na wodach stojących bolonka przegrywa z matchówką?
Pozdrawiam
Marcin

Offline júlio

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 404
  • Reputacja: 14
  • Płeć: Mężczyzna
  • TU NIE MA RYB
  • Lokalizacja: Bydgoszcz
  • Ulubione metody: bolonka
Odp: Bolonka - jak zacząć?
« Odpowiedź #10 dnia: 20.04.2016, 12:17 »
A ja mam pytanie trochę z innej strony. W jakich sytuacjach bolonka może okazać się najskuteczniejsza?
Bolonka może okazać się najskuteczniejsza gdy lowimy na rzece i ryby stoją w dalszej odległości można nią świetnie obławiać, tyczka i batem się tak nie da. Często na zawodach splawikowych właśnie zawodnicy ratują się Bolonka gdy na krótkich odległościach pod tyczke i pod bata ryba nie podchodzi, druga bardzo dużą zaletą Bolonki jest możliwość oblowienia bardzo dużej powierzchni :)
A dlaczego bolonka jest lepsza od odległościowi?

Bo możesz sobie przytrzymać i puszczać zestaw i tym samym sprowokować rybę do brania. W odległościówce tego nie zrobisz. Poza tym używając spławików bolo cralusso możesz w znacznym stopniu spowolnić "spływ" zestawu.

Offline Marcin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 209
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfów Śląski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Bolonka - jak zacząć?
« Odpowiedź #11 dnia: 20.04.2016, 12:20 »
I wszystko jasne :) dzięki Panowie za odpowiedzi :thumbup: :)
Pozdrawiam
Marcin

Offline Artur Kraśnicki

  • Sklep Fish24.pl
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 296
  • Reputacja: 180
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zielona Góra
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Bolonka - jak zacząć?
« Odpowiedź #12 dnia: 21.04.2016, 06:50 »
A ja mam pytanie trochę z innej strony. W jakich sytuacjach bolonka może okazać się najskuteczniejsza?
Bolonka może okazać się najskuteczniejsza gdy lowimy na rzece i ryby stoją w dalszej odległości można nią świetnie obławiać, tyczka i batem się tak nie da. Często na zawodach splawikowych właśnie zawodnicy ratują się Bolonka gdy na krótkich odległościach pod tyczke i pod bata ryba nie podchodzi, druga bardzo dużą zaletą Bolonki jest możliwość oblowienia bardzo dużej powierzchni :)
A dlaczego bolonka jest lepsza od odległościowi?

Bo możesz sobie przytrzymać i puszczać zestaw i tym samym sprowokować rybę do brania. W odległościówce tego nie zrobisz. Poza tym używając spławików bolo cralusso możesz w znacznym stopniu spowolnić "spływ" zestawu.
Jest jeden bardzo ważny aspekt jak łowisz Bolonka na rzece możesz zrobić dłuższy grunt na spławiku stałym i kontrolować zestaw nawet na większej odległości trzymając kija w pionie na odległościówce się tak nie da :)
Machaj wędą, ryby będą.
Pozdrawiam
Artur Kraśnicki

Offline marian190975

  • Zaawansowany użytkownik
  • ****
  • Wiadomości: 416
  • Reputacja: 39
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Kraśnik
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: Bolonka - jak zacząć?
« Odpowiedź #13 dnia: 21.04.2016, 11:22 »
Osobiście stosuję bolonkę 7 m na wodzie stojącej, zbiornik na którym łowię w ostatnim czasie mocno zarósł.  Bardzo dobre miejsca do których nie dotrzesz odległościówką. Oczka gdzie spławik trzeba wstawić rzutem spod siebie lub zatoczki gdzie należy wprowadzić spławik podczas ściągania zestawu, długi kij daje możliwość manewrowania zestawem.  Ponadto w takim zarośniętym miejscu rybę trzeba w pierwszej kolejności oderwać od dna i do góry aby nie wlazła w zielsko bo wtedy pozamiatane, nie będzie tej i kolejnych. Znowu długi kij daje możliwość odciągnięcia ryby z nęconego łowiska bez dotykania kołowrotka. Zestawy jakie stosuję zależą od odległości na jaką muszę zarzucić zestaw i głębokości, u mnie to od 2 do 6 gram, co do rozmieszczenia śrucin to główna oliwka podparta dwoma malutkimi śrucinami i śrucina wyważająca zestaw przy przyponie. W przypadku dużych odległości to obciążenie ciągnie zestaw i powinno być skupione w jednym miejscu. W przypadku rzeki tylko tak rozmieszczam śruciny, używam typowych spławików jeżeli puszczam zestaw i cralusso sufr jeżeli trzymam zestaw w nurcie. Co do ułożenia kija to w obu przypadkach, rzeki jaki wody stojącej nie można trzymać go płasko, kij pod katem 45 stopni, jeżeli będzie za nisko to w przypadku zacięcia dużej ryby nie uniesiesz tak kija aby on poprawnie pracował a jeżeli będzie za wysoko to po zacięciu wyląduje ci za plecami i też nie będzie pracował. Do kija dobra podpórka aby można było go odłożyć i było to stabilne.

Offline Artur Kraśnicki

  • Sklep Fish24.pl
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 296
  • Reputacja: 180
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zielona Góra
  • Ulubione metody: feeder
Odp: Bolonka - jak zacząć?
« Odpowiedź #14 dnia: 21.04.2016, 18:16 »
Osobiście stosuję bolonkę 7 m na wodzie stojącej, zbiornik na którym łowię w ostatnim czasie mocno zarósł.  Bardzo dobre miejsca do których nie dotrzesz odległościówką. Oczka gdzie spławik trzeba wstawić rzutem spod siebie lub zatoczki gdzie należy wprowadzić spławik podczas ściągania zestawu, długi kij daje możliwość manewrowania zestawem.  Ponadto w takim zarośniętym miejscu rybę trzeba w pierwszej kolejności oderwać od dna i do góry aby nie wlazła w zielsko bo wtedy pozamiatane, nie będzie tej i kolejnych. Znowu długi kij daje możliwość odciągnięcia ryby z nęconego łowiska bez dotykania kołowrotka. Zestawy jakie stosuję zależą od odległości na jaką muszę zarzucić zestaw i głębokości, u mnie to od 2 do 6 gram, co do rozmieszczenia śrucin to główna oliwka podparta dwoma malutkimi śrucinami i śrucina wyważająca zestaw przy przyponie. W przypadku dużych odległości to obciążenie ciągnie zestaw i powinno być skupione w jednym miejscu. W przypadku rzeki tylko tak rozmieszczam śruciny, używam typowych spławików jeżeli puszczam zestaw i cralusso sufr jeżeli trzymam zestaw w nurcie. Co do ułożenia kija to w obu przypadkach, rzeki jaki wody stojącej nie można trzymać go płasko, kij pod katem 45 stopni, jeżeli będzie za nisko to w przypadku zacięcia dużej ryby nie uniesiesz tak kija aby on poprawnie pracował a jeżeli będzie za wysoko to po zacięciu wyląduje ci za plecami i też nie będzie pracował. Do kija dobra podpórka aby można było go odłożyć i było to stabilne.
Jeśli chodzi o łowienie na Bolonkę to trzyma się w ręce a nie na podpórce jeśli chcesz trzymać w podpórce kup zwykłego teleskopa
Machaj wędą, ryby będą.
Pozdrawiam
Artur Kraśnicki