Autor Wątek: "Superdelikatny" zestaw na płocie i inne małe ryby  (Przeczytany 9305 razy)

Offline Lug (Darek Jagodziński)

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 443
  • Reputacja: 133
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Jako, że pogoda zmienna i raczej zimno postanowiłem w miniony weekend potestować pewne rozwiązania. Bardzo lubię łowić na spławik stąd postanowiłem dobrać ekstremalnie delikatny zestaw na zimowo/wiosenno/jesienne płocie. Ciekawi mnie Wasze zdanie co do tak wycienionych zestawów. Mi łowiło się komfortowo i połów w porównaniu z dwoma innymi wędkarzami był bardziej niż zadowalający. Przez 3 godziny złowiłem 28 szt. płoci gdzie dwaj wędkarze mieli razem 9 szt. w tym czasie.
Do rzeczy czyli zestaw, którym łowiłem:
Wędzisko Drennan Acolyte Plus 13 ft (może lepsza byłaby Ultra ale aktualnie nie posiadam)
Kołowrotek Shimano Aero 2500 HGFA
Żyłka główna Guru N-Guage 0,11 mm
Przyponówka Drennan Fluorocarbon Supplex 0,095 mm (przypon 15 cm)
Hak Guru LWGF nr 20 z microzadziorem
Agrafka Cralusso Fine Quick Snap nr 12
Śruciny wyważające Stotz Preston nr 6 (sygnalizacyjna nr 8)
Spławik z dociążeniem Drennan Loaded Insert Crystal 1 g (wystawało 1 cm antenki)
Nasadka do montażu spławików Drennan Swivel Float Attachment
Stopery latexowe Drennan Small (2 pod stławikiem i 2 nad)

Zaznaczam, że nęciliśmy podobnie czyli glina i jokers. Ja dodatkowo donęcałem co 15 mi kulką 20 mm Gardonsem Sensasa z chlebkiem fluo czerwonym i żółtym.
Co do zestawu. Łowienie komfortowe na głębokości około 2 m za trzcinami. Przynęta 40 cm nad dnem w postaci czerwonej pinki lub ochotki. Jednak pinka dała tylko 5 ryb za to największych. Łowisko to jezioro przepływowe bardzo duże (około 600 hektarów) i głębokie. Woda krystalicznie czysta. Wiał dość słaby wiatr marszcząc taflę jeziora.

Przepraszam za brak zdjęć ale niestety albo stety (bo miałem spokój) telefon odmówił posłuszeństwa a raczej jego bateria :)
Zachęcam Was do stosowania takich zestawów jednak tylko w wodach gdzie jest mała szansa na większą rybę. Jednak zabawa przednia.

A co Wy myślicie na ten temat?

Z wędkarskimi pozdrowieniami
Darek
Darek

Offline makaro

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 190
  • Reputacja: 71
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rybki moje rybki, gdzie jesteście.
  • Lokalizacja: Nowa Sól
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: "Superdelikatny" zestaw na płocie i inne małe ryby
« Odpowiedź #1 dnia: 23.02.2016, 12:09 »
Delikatny zestaw, ale czy nie za krótki przypon?
Marek

Offline Marcin

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 209
  • Reputacja: 119
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Gryfów Śląski
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: "Superdelikatny" zestaw na płocie i inne małe ryby
« Odpowiedź #2 dnia: 23.02.2016, 12:10 »
A na jakiej odległości łowiłeś?
Pozdrawiam
Marcin

Offline Lug (Darek Jagodziński)

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 443
  • Reputacja: 133
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: "Superdelikatny" zestaw na płocie i inne małe ryby
« Odpowiedź #3 dnia: 23.02.2016, 12:11 »
Delikatny zestaw, ale czy nie za krótki przypon?

No właśnie idealnie przekazywał brania (sygnalizacyjna nr 8). Nie zmieniałem na dłuższy.
Darek

Offline makaro

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 190
  • Reputacja: 71
  • Płeć: Mężczyzna
  • Rybki moje rybki, gdzie jesteście.
  • Lokalizacja: Nowa Sól
  • Ulubione metody: bat i feeder
Odp: "Superdelikatny" zestaw na płocie i inne małe ryby
« Odpowiedź #4 dnia: 23.02.2016, 12:25 »
a z przyponów z fluo jesteś zadowolony?, właśnie je kupiłem (jeszcze nie wiązałem haków) i będę je testował może w ten weekend
Marek

Offline Lug (Darek Jagodziński)

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 443
  • Reputacja: 133
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: "Superdelikatny" zestaw na płocie i inne małe ryby
« Odpowiedź #5 dnia: 23.02.2016, 12:43 »
A z przyponów z fluo jesteś zadowolony?, właśnie je kupiłem (jeszcze nie wiązałem haków) i będę je testował może w ten weekend

Używałem do tej pory Drennan Team England i także byłem zadowolony. Te są odrobinę sztywniejsze. Nie zerwałem ani jednego haka na tej wyprawie gdzie ryby lądowały ślizgiem do ręki i przy takiej średnicy nie pękł.
Darek

Offline katmay

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 295
  • Reputacja: 562
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Łowicz
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: "Superdelikatny" zestaw na płocie i inne małe ryby
« Odpowiedź #6 dnia: 23.02.2016, 12:47 »
Super sprawdzają mi się takie zestawy. Żyłka główna 0.13 i przypon 0.08 haki Drennan Carbo match 16-20. Na to pinka.
Czasami jak nie łowię tak delikatnie to nie łowię wcale.
A zabawa jak piszesz przednia.
Marcin

Offline jakub_wr

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 500
  • Reputacja: 113
  • Płeć: Mężczyzna
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: "Superdelikatny" zestaw na płocie i inne małe ryby
« Odpowiedź #7 dnia: 23.02.2016, 14:09 »
Co tu komentować Darku zrobiłeś idealny zestaw i połowiłeś .
Nie wiem jak u Ciebie ze wzrokiem ale ja wolę wiosną cieniutkie antenki nawet samo włókno weglowe pomalowane farbą. Wówczas najdelikatniejsze szturchnięcia jestem w stanie zauważyć. Jeśli jednak stwierdziłeś że nie trzeba, brania były dość agresywne to nie ma sensu się męczyć.
Próbowałeś z dna łowić?
Jaką miałeś glinę ? 

Offline Lug (Darek Jagodziński)

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 443
  • Reputacja: 133
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: "Superdelikatny" zestaw na płocie i inne małe ryby
« Odpowiedź #8 dnia: 23.02.2016, 14:25 »
Co tu komentować Darku zrobiłeś idealny zestaw i połowiłeś .
Nie wiem jak u Ciebie ze wzrokiem ale ja wolę wiosną cieniutkie antenki nawet samo włókno weglowe pomalowane farbą. Wówczas najdelikatniejsze szturchnięcia jestem w stanie zauważyć. Jeśli jednak stwierdziłeś że nie trzeba, brania były dość agresywne to nie ma sensu się męczyć.
Próbowałeś z dna łowić?
Jaką miałeś glinę ?

Jakubie spławik z anteną insert to minimum. Zastanawiam się nad typu giant bo wzrok jednak nie jest idealny. Kiedyś łowiłem batem 6 m ze spławikami z anteną szklaną lub metalową i to była udręka jak dla mnie.

Glina Argila dawała radę. Chmura chyba zrobiła swoje.

Z dna nie łowiłem, nawet nie spróbowałem. Chociaż gruntowa płoć to niezły kąsek. Może następnym razem. Jestem ortodoksem w pewnych sprawach. Może to błąd ale jak sobie coś postanowię to trzymam się tego. Miały być małe płotki i były. Może szkoda, że chcoć na chwilę nie zmieniłem gruntu aby przynęta tykała dna.
Darek

Offline Mateo

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 8 832
  • Reputacja: 976
  • Płeć: Mężczyzna
    • Galeria
    • Spławik i Grunt
  • Lokalizacja: Śląsk
  • Ulubione metody: waggler method
Odp: "Superdelikatny" zestaw na płocie i inne małe ryby
« Odpowiedź #9 dnia: 23.02.2016, 22:47 »
Fajnie Darku, że opisałeś swój zestaw do delikatnego łowienia drobnego białorybu. :thumbup:
Ja dość dawno już nie łowiłem w ten sposób.
Zwykle, łowiąc na spławik, staram się mimo wszystko wyselekcjonować jak największe płocie.
Pozdrawiam
Mateusz

Offline N3su

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 2 228
  • Reputacja: 316
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Sosnowiec/Newcastle
  • Ulubione metody: spinning
Odp: "Superdelikatny" zestaw na płocie i inne małe ryby
« Odpowiedź #10 dnia: 23.02.2016, 23:33 »
Ja swego czasu lubiąc się pobawić. Stosowałem zestaw z takim dziwnym małym wagglerkiem 0.5 g +0.2 g (zielony jaskrawy korpus z kolorowa cienką antenką nie pamiętam producenta coś włoskiego chyba) do tego żyłka główna 0.10 i przypon 0.06 mm z haczykami Sensasa 3012 red nr 22.-24 jedna mała śrucina i robak wyważały go idealnie do samej czułej antenki. Łowiłem tak kijem 3.90 przy końcu trzcin. Zestaw ten ledwo latał ale sygnalizował nawet branie słonecznicy.

Offline Artur Kraśnicki

  • Sklep Fish24.pl
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 296
  • Reputacja: 180
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Zielona Góra
  • Ulubione metody: feeder
Odp: "Superdelikatny" zestaw na płocie i inne małe ryby
« Odpowiedź #11 dnia: 24.02.2016, 07:13 »
Świetny opis Lug używam nieraz podobnego ale na pickera żyłka główna 0,12mm przypon 0,07mm koszyk 10-15gr finezja i satysfakcja gwarantowana :) :narybki:
Machaj wędą, ryby będą.
Pozdrawiam
Artur Kraśnicki

Offline Luk

  • Administrator
  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 22 563
  • Reputacja: 1978
  • Płeć: Mężczyzna
  • Wędkarstwo rządzi!
  • Lokalizacja: Newark
Odp: "Superdelikatny" zestaw na płocie i inne małe ryby
« Odpowiedź #12 dnia: 24.02.2016, 07:57 »
Darek, super sesja, super zestaw, no i super połów! :thumbup:

Podoba mi się taki zestaw, u mnie boję się zejść poniżej 0.13 mm - bo może się pojawić jakiś bonus, ale muszę się wybrać i z taki zestawem. Interesuje mnie fluorocarbon na przyponie jaki stosowałeś. Wiem, że Alam Scotthorne totalnie odjechał na ich punkcie i jego przypony to ten materiał właśnie. Ciekawi mnie czy to też nie dało większej ilości ryb...

Piszesz o wzroku i o antence inserta. Faktycznie, nie jest to komfortowe dla oczu. Jak wyważysz Gianta zostawiając 5-10 mm to brania tez są dobrze widzialne. Ja tez już muszę się czasami przesiadać na taka opcję, wzrok nie jest tak sokoli jak kiedyś... To i tak spoko, mój znajomy nie widzi nawet Giantów, musi mieć spławik 'prosty'. Tak, że możemy się  jeszcze wyluzować ;D
Lucjan

Offline mario997

  • Nowy użytkownik
  • *
  • Wiadomości: 35
  • Reputacja: 6
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Polska
  • Ulubione metody: waggler i feeder
Odp: "Superdelikatny" zestaw na płocie i inne małe ryby
« Odpowiedź #13 dnia: 24.02.2016, 08:12 »
Moim zdaniem zrobiłeś idealny zestaw na wiosenne płocie, ja jeśli były dobre bania troszkę bym zwiększył średnicę przyponu, i żyłką główna 0,13 trochę bym się bał łowić, bo jeśli by sie trafił jakiś "bonus" to po zestawie, i zmarnowany czas na zrobienie nowego,  dla swojego świętego spokoju, i może bym go troszkę wydłużył, i próbował trochę połowić z opadu, ale jeśli były wskazania zakończone zacięciem i wyholowaniem ryby to system idealny. :D Zrobił bym identycznie, spławiki Drennan Insert wyważony do połowy anteny są idealne do takiego łowienia, widać każde wstawiane czy wykładane branie.

Offline Lug (Darek Jagodziński)

  • Ekspert
  • *****
  • Wiadomości: 1 443
  • Reputacja: 133
  • Płeć: Mężczyzna
  • Lokalizacja: Poznań
  • Ulubione metody: method feeder
Odp: "Superdelikatny" zestaw na płocie i inne małe ryby
« Odpowiedź #14 dnia: 24.02.2016, 09:12 »
Darek, super sesja, super zestaw, no i super połów! :thumbup:

Podoba mi się taki zestaw, u mnie boję się zejść poniżej 0.13 mm - bo może się pojawić jakiś bonus, ale muszę się wybrać i z taki zestawem. Interesuje mnie fluorocarbon na przyponie jaki stosowałeś. Wiem, że Alam Scotthorne totalnie odjechał na ich punkcie i jego przypony to ten materiał właśnie. Ciekawi mnie czy to też nie dało większej ilości ryb...

Piszesz o wzroku i o antence inserta. Faktycznie, nie jest to komfortowe dla oczu. Jak wyważysz Gianta zostawiając 5-10 mm to brania tez są dobrze widzialne. Ja tez już muszę się czasami przesiadać na taka opcję, wzrok nie jest tak sokoli jak kiedyś... To i tak spoko, mój znajomy nie widzi nawet Giantów, musi mieć spławik 'prosty'. Tak, że możemy się  jeszcze wyluzować ;D

Lucjan ja zrobiłem mały test w szklanym naczyniu zalanym wodą i wrzuciłem po 0,5 metra żyłki Drennan Team England 0,17 mm i właśnie tego fluorocarbonu Drennana też 0,17 mm. Może nie widać tego rewelacyjnie jak żyłka leży na dnie i różnica żadna ale jak zawiesiłem żyłki w pionie (zasłoniłem rolety w domu) i podświetliłem żyłki światłem rozproszonym z latarki to uwierz - różnica jest. Może nie kolosalna ale jednak. Żyłka Tem England była dość widoczna, natomiast flurocarbon trzeba było bardziej wypatrywać. Tak, że na plus i już zakupiłem kilka średnic fluorocarbonu na przypony. Sztywność zaliczam także na plus. Podkreślam, że są to moje obiektywne obserwacje.
Darek